Şimdi Ara

Macbook Pro, i5 mi core 2 duo mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
5.022
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Macbook pro almaya karar verdim (13.3" i5 ya da core 2 duo modeli), ama ne zaman bir şey almaya karar versem hiçbir yerde bulamıyorum ürünü. Saturn ve Mediamarkt'ta kalmamış. (%18 öğretmen ve öğrenci indirimi vardı buralarda).

Bimeks'te de indirim var ama core i5'li modelin fiyatını bugün artırmışlar. (3500TL. % 18 indirim ile 2900 gibi bir fiyata geliyor.). Core 2 duo'lu modelin fiyatı ise gayet makul geldi bana. (3000 TL. %18 indirim ile 2570 civarı bir fiyata geliyor).

Sormak istediğim ise:

i5'li model yeni model ama şu an bulamıyorum. Bu hafta gelir mi bilinmiyor. %18 indirim kampanyası da Ekim 14'te son. bu i5 ile core 2 duo arasında ne gibi farklar vardır? Ortalama bir bilgisayar kullanıcısıyım. Grafik ya da mühendislik uygulamaları kullanmam, sadece stabil bir sistem istiyorum. arada 100TL civarı bir fark varken, core i5 dururken, core 2 duo almak mantıklı mıdır?

Zamansızlıktan dolayı ciddi bir araştırma yapamadım forumda, kusura bakamyın...

Yardımlarınız için çok teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: CengizYaman

Arkadaşlar selamlar,

Macbook pro almaya karar verdim (13.3" i5 ya da core 2 duo modeli), ama ne zaman bir şey almaya karar versem hiçbir yerde bulamıyorum ürünü. Saturn ve Mediamarkt'ta kalmamış. (%18 öğretmen ve öğrenci indirimi vardı buralarda).

Bimeks'te de indirim var ama core i5'li modelin fiyatını bugün artırmışlar. (3500TL. % 18 indirim ile 2900 gibi bir fiyata geliyor.). Core 2 duo'lu modelin fiyatı ise gayet makul geldi bana. (3000 TL. %18 indirim ile 2570 civarı bir fiyata geliyor).

Sormak istediğim ise:

i5'li model yeni model ama şu an bulamıyorum. Bu hafta gelir mi bilinmiyor. %18 indirim kampanyası da Ekim 14'te son. bu i5 ile core 2 duo arasında ne gibi farklar vardır? Ortalama bir bilgisayar kullanıcısıyım. Grafik ya da mühendislik uygulamaları kullanmam, sadece stabil bir sistem istiyorum. arada 100TL civarı bir fark varken, core i5 dururken, core 2 duo almak mantıklı mıdır?

Zamansızlıktan dolayı ciddi bir araştırma yapamadım forumda, kusura bakamyın...

Yardımlarınız için çok teşekkürler.

o kadar fiyat farkına i5 almanız daha mantıklı.

• i5 in hangi modeli o önemli ama i5 her türlü 2 duo dan çok iyi ben sonra pişman olmamanız adına i5 alın derim
  • i5 modelin özellikleri:
    http://www.bimeks.com.tr/urun/117727/apple-macbook-pro-z0lyq-.aspx

core 2 duo modelinin özellikleri:
    http://www.bimeks.com.tr/urun/112027/apple-macbook-pro-z0j7q-z0j7000lr-.aspx

Mağaza fiyatları core i5 için 2900TL civarı (ama saturn'e ürün gelirse 2650TL civarı), core 2 duo için ise 2570TL.

• quote:

i5 modelin özellikleri:
    http://www.bimeks.com.tr/urun/117727/apple-macbook-pro-z0lyq-.aspx

core 2 duo modelinin özellikleri:
    http://www.bimeks.com.tr/urun/112027/apple-macbook-pro-z0j7q-z0j7000lr-.aspx

Mağaza fiyatları core i5 için 2900TL civarı (ama saturn'e ürün gelirse 2650TL civarı), core 2 duo için ise 2570TL.

bu şekilde araların 80 lira fark kalıyor bu durumda hocam sormanız hata çünkü core 2 duo ile i5in arasında hatırı sayılır bir fark var ayrıca i5 li modelin gpu su çok güçlü olmasa bile core 2 li modelden daha iyi bu kadar getiri için 100-300 arası bir para ödemekle yanlış yapmış olmazsınız ..işlemci + gpu bilgisayarın kilit noktası ve ne kadar yeni o kadar çok yazılım desteği doğal olarak o kadar performans....Tabi karar yine size kalmış ....iyi günlerde kullanın ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-B6C467102 -- 11 Ekim 2011; 0:08:18 >

• laptoplar masaüstü gibi alındıktan sonra ihtiyaca göre değiştirilemiyor. o sebepten ötürü ne olursa olsun bir laptop alınırken 100-200 tl farka yeni nesil işlemci ve ekran kartı alabiliyorsanız düşünülmeden almanız mantıklıdır. bu iki şeyide sonradan 1000 tl verseniz değiştiremezsiniz. Laptopta ne kadar yeni donanım o kadar uzun kullanım süresidir

• Dostum özel mesaj attım size
  • http://store.bilkom.com.tr/Apple-MacBook-Pro-13-inc-2-3GHz-dual-core-Intel-Core-i5-Q-TR-Klavye-4GB-RAM-320GB-HD-Intel-HD-Graphics-3000-38_3214.html#0

bilkomum kendi sitesinde öğrenci indirimi ile 2840 TL fiyat var, world card varsa 12 taksitle alabiliyorsunuz, aynı gün kargoya veriyorlar.
  • o ekran kartıyla (intel 3000) hiçbir şey yapamazsın git sony vpcsb serisi al bluray+hd6630m ekran kartı+14" ekranı var.
  • i5 al kesinlikle...
  • http://store.apple.com/us/browse/home/shop_mac/family/macbook_pro?aid=AIC-WWW-NAUS-K2-BUYNOW-MACBOOKPRO

core 2 duolar üretilmiyor artık sanırım

3300 tl ne ya 2200 tllik alete. biraz kar konsa anlıcam ama bukadar pahalıya getirmeleri çok saçma.

yurtdışından birini bulabilirseniz getittirin derim. yada pasaport çıkarın vize çıkarın o ektradan verilen 1.100 lirayı uçağa verin güzel bi çin gezisi yapıp ordan almak daha mantıklı :D

şaka bi yana i5 tercih etmeni tavsiye ederim

• Arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkürler,

Dün vatan bilgisayardan core 2 duo modelini 2270TL'den almaya karar verdim ve aldım. i5 işlemcili model 2800TL idi (şu an en ucuz alınabilecek fiyat bu benim gördüğüm). ARada 500TL bir fark olduğu için çizim vs. ile uğraşmayacağım için bunu almaya karar verdim.

Ancak biraz kurcalayınca öncelikle bilgisayarın 11 aylık olduğunu gördüm. Bu pek sorun değil aslında, yalnız pilin kapasitesi şu an %98. Yani %100 değil. Bu ne kadar normaldir ya da değildir, yardımcı olursanız sevinirim.
    Ayrıca CYCLE COUNT -bu sanırım kaç defa şarja takılı olduğunu gösteriyor ya da bilmiyorum- 5 olarak gösteriyor. Ben de şarja taktım ama saymadı. Durum nedir çözemedim.
    Bir arkadaşın yorumunda, 2 senelik yoğun kullanımda pilin hala yüzde 97 seviyede çalıştığını okudum. Ve 379 kez şarj edilmiş. Ben henüz bir günlük bilgisayarı %98 olarak görünce biraz tereddüt etmedim değil.

Bu kadar fiyat farkı var o kadar olsun mu demeliyim, yoksa 500 TL daha verip hem daha hızlı hemde pili tam bir mac mi almalıyım?

Yorumlarınız için teşekkürler...

• 11 aylık olması normal çünkü üretimde değil şuan o model. depoda bir süre beklemiş olabilir.

işini görüceğini düşünüyorsan 500 lira vermezdim ben olsam.
  • quote:

Arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkürler,

Dün vatan bilgisayardan core 2 duo modelini 2270TL'den almaya karar verdim ve aldım. i5 işlemcili model 2800TL idi (şu an en ucuz alınabilecek fiyat bu benim gördüğüm). ARada 500TL bir fark olduğu için çizim vs. ile uğraşmayacağım için bunu almaya karar verdim.

Ancak biraz kurcalayınca öncelikle bilgisayarın 11 aylık olduğunu gördüm. Bu pek sorun değil aslında, yalnız pilin kapasitesi şu an %98. Yani %100 değil. Bu ne kadar normaldir ya da değildir, yardımcı olursanız sevinirim.
    Ayrıca CYCLE COUNT -bu sanırım kaç defa şarja takılı olduğunu gösteriyor ya da bilmiyorum- 5 olarak gösteriyor. Ben de şarja taktım ama saymadı. Durum nedir çözemedim.
    Bir arkadaşın yorumunda, 2 senelik yoğun kullanımda pilin hala yüzde 97 seviyede çalıştığını okudum. Ve 379 kez şarj edilmiş. Ben henüz bir günlük bilgisayarı %98 olarak görünce biraz tereddüt etmedim değil.

Bu kadar fiyat farkı var o kadar olsun mu demeliyim, yoksa 500 TL daha verip hem daha hızlı hemde pili tam bir mac mi almalıyım?

Açıkçası sizin içinize sinmiyorsa yine siz karar verirsiniz ama ben olsam o paraya macbooktan işlemci olarak 2 gpu olarak 3-4 kat daha güçlü bir notebook alırdım sonuçta bu tarz birşey sürekli yenilenmiyor ve para vermişsem bir süre kullanmak isterim i5 li modelde intel hd 3000 var ki bu hiçbir işinize yaramaz ben i5 li modeli almanızı tavsiye ettim ama bunu mac os sizin için tek seçenek ise söylerim eğer windows a sıcak bakıyorsanız kesinlikle verdiğiniz parayı çok daha fazla hak eden cihazlar bulabilirsiniz tabi karar yine size kalmış bilmiyorum maden grafik/çizim falan yapmayacaksınız eğer ios geliştiricisi falan da değilseniz windows a karşı pek avantajı kalmıyor ben parayı mümkün olduğunca iyi değerlendirmek gerek derim illa macbook derseniz size kalmış ama aynı paraya bulabileceğiniz güzel notebook lardan bir tane göstermek isterim ;

http://www.vatanbilgisayar.com/Notebook-Netbook-Tablet/acer-as4830tg-2414g50b2b-as4830tg-core-i5-2410m-2.3ghz-4gb-ddr3-500gb-14-1024mb-gt540m-cam-w7bas/productdetails.aspx?I_ID=56616

i5 2410m ile rahat rahat her şeyi yaparsınız hele ki gt540m gpu var içinde bunla gayet güzel yeni oyunlarıda oynarsınız ve cihazın tasarımı bence macbooktan kötü değil ayrıca 8 saat pil ömrü sunuyor kesinlikle performans konusunda seçtiğiniz cihazdan 3-4 kat daha iyi ve bu cihaz dururken macbook almak açıkçası biraz parayı çarçur etmek oluyor

buradan da işlemcileri arattırıp bencmark larına bakabilirsiniz ;
    http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=Intel+Core+i3+380UM+%40+1.33GHz

• quote:

Arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkürler,

Aldığınız alet i5 işlemcili modele göre daha iyi bir 3d ve oyun performansı sunuyor ama daha yavaş bir işlemcisi var. Ama çizim vb. uğraşmam dediğiniz için bu farkta çok önemli değil açıkçası.

Cycle sayısı benim tamamen kapalı kutu aldığım i5 modelde de 2 filandı sanırım ve ömrü de 99-98 filandı. Onu çok takmamak lazım. Her makinede o şekilde oluyor.
    2 senelik değil ama bir senelik kullanımda 230 küsür cycle ile eski macbookum %88 civarına gerilemişti o arkadaşın pil ömrü aşırı iyiymiş. Nasıl kullanıyorsa biz de öğrenmek isteriz doğrusu. 1 yıl ağır kullanımda %10 kaybetmesi gayet normaldir çünkü diğer markaların ürünlerinde bu kayıp ortalama %30ları geçiyor bu kullanımlarla.

Mac aldığınız için doğru bir iş yaptınız, aradaki farkı kullanan ve araştıran bilir (i5 13 modeli için diyorum) o paraya i7 işlemcili 6970 ekran kartlı bilgisayar alırım diyenler bunu epeyce kullanmadan asla anlayamazlar.

• Şununda kesinlikle iyi düşünün. Bu macbook ile video ve fotoğraf edit adına birşeyler yapmak isterseniz 3000 tl lik makine elinizde kalır. Çünkü o gpu ile hiçbir iş yapamazsınız. Bu makineye apple çok rahat harici ati hd ekran kartı takabilirdi ama bence satış politikası olarak kasıtlı bir şekilde takmıyor. Bunu mutlaka göz önünde bulundurun. 2000 tl ye toshibanın sony nin harici ekran kartlı fiyatı performans oranı çok iyi olan makineleri var.
  • ben de i5 işlemcili macbookpro almayı düşünüyorum vatanda indirim var ve yarın son gün..
    ancak içmimarlık öğrencisi olduğum için autocad ve 3dmax gibi programlarda nasıl bir sonuç verir bunu hiç bilmiyorum..
    perfrmasn konusunda sony vaio hatta daha düşük bir fiyata hp davilion serisi bi laptop da alabilirim..
    anca kullanım süreleri konusunda windows tabanlı bilgisayarların ömrü daha kısa gibi..
    gerçi macbook pro alırsamda yarısını win 7ye çevirmeyecek değilim..
    ama yine de macbook pro diyorum.. ancak performans konusunda bilgilendirirseniz sevinirim..
  • İlk tanışma olması adına günlük gezinme, internet, film, müzik için bende ikinci el bir air düşünüyorum, Fakat işlemci konusunda kararsız kaldım. COre2duo mu i5 mi?

Ssd vazgeçilmez olduğu için ssd'li i5 cihazlar neredeyse 2000 buluyor. O kadar da çıkmak istemiyorum Bu duruma göre core2duo işlemci beni keser mi yoksa i5'i illa zorlamalı mıyım?
  • İslemcileri isim etiketlerine gore karsilastirmak sacma olur en basit soyle ornek veriyim 2010 model hp probook vardi uzerindeki islemci pentium p6100 herkes pentium performansini kotu bilir ama benchmarking testlerine baktigimizda islemci i3 370 modeliyle ayni performansta dual 2 corelar ise fazlasiyla iyi. Yeni cikan pclerde celeron veya pentium görüyoruz mesela hemen " amann celeron iyisinide kotusunude at cope " diyoruz ama yanlis bir genelleme her islemci ayni degil bunu unutmamak gerek. Etiket isminden ziyade frenkans on bellek ve isleme hizi dikkate alinmali. O yuzden i5mi core 2mi bakma hangi islemci var i5in hangi modeli var onu bak. Saygilar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.