Şimdi Ara

Macbook pil kullanım sağlığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
1
Favori
828
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 12 ay
  • Cevaplayan Üyeler 8
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 3
  • Ortalama Mesaj Aralığı 20 gün 19 saat 11 dakika
  • Favoriye Eklediklerim 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • nahege270 (5 mesaj) galaxyg (3 mesaj) y9t (3 mesaj) mustafaodkem (2 mesaj) LePortaBim (2 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (17 mesaj) (1 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Selamlar. Macbook pillerini en sağlıklı halde tutmak için ideal kullanım şekli nedir? Cihaz tam doluyken prize takıp kullanınca MacBook akım keser ve pil döngüsünden yemez diyen var, hep şarjda kullanmak sıkıntılı diyen var. Tecrübeli arkadaşlar, ben böyle kullandım hala taş gibi diyenler ne öneriyor  

|
    |
  • Kafaların karıştığı bir konu tabii ama en son araştırdığımda laptopları prizde kullanmak ve haftada bir falan prizden çıkarıp yüzde 20 lere düşene kadar geri takmamak gerekiyor diye gördüm.

• LePortaBim kullanıcısına yanıt

Böyle kullanmayı planlıyorum hocam ben de. Teşekkür ediyorum.

• LePortaBim kullanıcısına yanıt
    Yeni macbook alma arifesindeyim, hali hazırdaki windows cihazım satılırsa alabileceğim. Macbooku aldığımda full şarjda kullanırsak bi zarar olmayacağından emin miyiz hocam ? Hafta da 1 çıkartırım o sorun değil. Yani normal kullanım şekli nedir onu da bilmiyorum açıkcası.
  • MajorWindows kullanıcısına yanıt

Emin değilim sadece en son baktığımda öyle düşünmüştüm hocam

• konuyu merak edenler için ben tecrübemi aktarayım:

Macbook Air geleli 1 aydan biraz fazla oldu. İlk alıp kullandığım günlerde 5 döngü sayısına ulaştım. Ardından prizde takılı kullanırsak döngü artmayacağını okudum. Denemek için son 20 gündür neredeyse sürekli şarjda tutup kullanıyorum. Sadece çok gerekli olan birkaç durumda şarjdan çıkarıp kullandım. Döngü 20 günde 7 döngü sayısına ulaştı. (o birkaç durumda şarjın çoğunun gittiğini de hesaba katalım)

Yani anlatılan doğru, makine şarjdayken döngü artmıyor.

Batarya sağlığı hala %100. (tabi dediğim gibi 1 aylık cihaz, zaten öyle veya böyle bu sayının henüz düşmesini beklemiyordum)

Aklımdaki soru işe şu: Acaba sayıyı az tutarak yazılımı ve dolayısıyla sadece kendimizi mi kandırıyoruz? Fiziksel olarak gerçekten pil sağlığı %100 mü, yoksa o sayı pil döngüsü sayısı ile otomatik hesaplanan bir yüzde mi?

Bunu de biraz zaman geçtikten sonra öğreniriz. Eğer pil döngüsü az olmasına ve pil sağlığı yüksek olmasına rağmen batarya ömrüm düşerse onu da burada paylaşırım :)

• Dün YouTube'da bir videoya denk geldim. Birisi 2014, 13" Macbook Air kullanıyor 5 yıldır. Adam onca sene pil sağlığına hiç dikkat etmemiş, kafasına göre kullanmış. Pil sağlığı hâlâ yüzde 91 civarındaydı.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Bir arkadaşım 2015 Macbook Air kullanıyordu sanırım. Hiç dikkat etmeden kullanmış, şu anda pili 2 saat kadar gidiyor ve pil sağlığında 'tamire götürün' gibi bir şey vardı sanırım. Kendisi eve geçtiğinde ekran görüntüsü rica edeceğim.

• 6 senedir MBP Retina ve 2 senedir iPhone 8 Plus kullaniyorum. Bu iki cihazdaki kullanimlarimi da goz onunde bulundurarak cevaplayacagim.

6 senedir kullandigim Early 2015 Retina MBP 13' batarya sagligim %75, dongu sayim 905, ve su an 3-4 saat gidiyor. Ek olarak da "Pili kontrol ettirin" uyarisi mevcut. Ben gecen seneye kadar bataryami genelde %100'de tutarak kullandim. Arada bir disari ciktigimda veya yer degistirdigimde falan sarjdan cikarmistim. Ama batarya cogunlukla %100'de kaldi diyebilirim. Nadir de olsa %0 gormuslugum de var.

iPhone'da ise 2 senedir sadece %30 ile %75 arasi kullaniyorum. Bu degerler arasinda gerektigi zaman sarja takip cikariyorum yani. iPhone JailBreak kullandigim icin butun batarya degerlerimi gorebiliyorum. Batarya sagligim %100, dongu sayisi 970. Muazzam bir degerdeyim yani. (kanit icin bkz: )

)

Su an kardesimin kullandigi 2020 MBP (Intel islemcili) ise 200 pil dongusunde, pil sagligi da %96 sanirim. O benim kadar dikkat etmiyor olsa da genel anlamda %30 ile %80 kuralina uyuyor, ama o arada bir bataryayi %100 de yapiyor. Onun hatasi burada. Yine de 13 ay kullanimdan sonra %96 batarya sagligi gayet iyi bir deger.

Bu cihazlarda kullanilan piller en rahat sekilde ancak ve ancak %30 ile %80 arasinda calisabiliyor. %30'un altina inmemeli, %80'in de ustune cikmamalisiniz. Zaten yeni surum MacOS'lerde artik %80 olayini yazilimsal olarak cozmusler, sarj kablosu takili olsa bile cihaz sarj etmiyor kendini. Bilerek yapiyorlar bunu. Cunku pilin %100 sarj olmasi anot ile katot arasinda inanilmaz bi stres farki olusturarak batarya hucrelerinin omrunu yiyor, sonuc olarak benim su an 6 sene sonra yasadigim problemi yasiyorsunuz.

Eger uzun sureli o pil saglam kalsin istiyorsaniz %30 ile %80 kuralina uyun. Ona gore sarj cihazinizi takin ve cikarin. En iyi kullanim bicimi budur. Ha eger bilgisayarda agir bir is yapiyorsaniz o agir is esnasinda pilin canini yememek icin sarja takili olarak birakin. O agir is bittiginde ise pile geri donebilirsiniz.

Yakin zamanda su anki 2015 cihazimin pilini orijinal olarak Apple'a degistirtmeyi dusunuyorum, sonrasinda ben de bu kurala uyarak kullanacagim. 1 sene sonra falan denk gelirsek yeniden yorum yapar ve tecrubelerimi paylasirim.

https://www.youtube.com/watch?v=qP_PAS0UaQE

• Ben yatmadan önce azalacak şekilde kullanıyorum şuan onun dışında gün içinde prize takılı

sürekli prize takmakta iyi değil döngü düşük kalır ama sağlık da azalır

• galaxyg kullanıcısına yanıt

Boyle bir uygulama buldum, bence deneyebilirsiniz.

apphousekitchen.com
    AppHouseKitchen – Mac Software for the Gourmet
    https://apphousekitchen.com

Prize takili kalacaksa bile en azindan %100'de degil de %50'de falan dursun, batarya kendi kendini yemez. Kendi bilgisayarim (Early 2015 MBP 13" Retina) baska sekilde bu ayari yaptim, su an %50'ye sabitledim.

Bu uygulamanin hem ucretsiz hem de ucretli surumu varmis, ucretli surumune para vermeye deger bence. Bi arastirin, piliniz saglam kalsin. Bizim zamanimizda bu teknoloji yoktu :)

• Güzel bir uygulamaya benziyor ancak acaba pile zararı olur mu diye de düşündüm .. Yani bir zararı olmasa apple sunardı heralde diye düşündüm

Merak ettim bu arada sizin MBP ilk alındığında kaç saatti şuan kaç saat gidiyor pili ? Teşekkürler

Zarari olacagini sanmiyorum, asil bu programsiz kullanmaya calismak zararli olabilir. Zaten bu programi kullanirken daima belli bir sarj limitine baglamayin, sailing modu diye bir sey varmis, onu aktif edin. Cihaz kendi kendine belirli sarj araliginda gitsin gelsin, ornek olarak %45 ile %55 arasi. Tabi bu arada haftada 1 falan pili kullanmayi da ihmal etmeyin bence, cihazin pil ile calismaya da ihtiyaci olur.

Benim Early 2015 cihazim 2016 senesinde ilk alindigi vakit 8-9 saat arasi tek sarj ile gidiyordu. Yani hic bu kadar saat kullandigimi hatirlamiyorum ama guc tuketimine ve kalan saat degerine baktigimda genelde 8 saat yaziyordu onu biliyorum. Saatlik guc tuketimi genel olarak 500-700mA civariydi, pilin orijinal kapasitesi de 6559mA oldugunu dusunursek 9-10 saatler hayal olmuyordu.

Ama artik pilimin kapasitesi 4990mAh olarak gorunuyor, ve %100'de iken baktigimda en fazla 4.5 saat yazdigini gordum. Cunku nedense artik cihazin saatlik guc tuketimi artti, dosyalardan mi yoksa guncellemelerden/MacOS surumunden mi bilmiyorum, su an cihaz oturdugu yerde PDF bile okurken 600-700mAh tuketiyor. Eskiden PDF okurken 300mAh tuketimi vardi bunun.

Durum boyle, su an tas catlasa 3.5 saat gidiyordur cunku nedense artik cok guc tuketiyor ☺️

• nahege270 kullanıcısına yanıt

Sailing modunda da devir sayısı çok artıcak pilin .. Official olmayan bir yazılım sonuçta ama araştırıcam belki indirirm teşekkür ederim .. Şimdilik en mantıklısı uzun süreler masabaşında prize masa başından kalkmaya yakın pilde kullanrak biraz pili kullanmak gibi geliyor bana

Bence 4 saat bile fena değil çok eskirse pil değiştirirsiniz zaten

Devir sayisi konusunda bi yanilgimiz var. Devir sayisi cok olan pil bitik, az olan pil ise saglam diyemeyiz asla.

MacBook cihazimda devir sayisi 906, sagligi ise %75, ama ilk 2-3 sene cogunlukla %100'de kullandim, en buyuk hatami orada yaptim.

iPhone 8 Plus cihazimda (2 yasinda) devir sayisi 970, saglik ise hala %100. Bu cihazimi daima %30 ile %75 arasinda kullandim. Pil kendini yemedi.

Su an sizin kullanim aliskanliginizda masa basinda oturdugunuz sure boyunca cihazin pili daima %100 kalacak, bu durum iyi degil, anot ile katot arasinda buyuk stres farki olusturuyor ve pili zamanla yiyor. Benim kendi cihazimdan ornek alabilirsiniz. Ama bu yeni nesil uygulamalar, sarj limiti belirleyerek pilin kendi kendine yuklenmesini engelliyor. Bunu artik zaten Apple kendisi de yapiyor yeni MacOS surumlerinde, ama o yapay zeka kullanarak sizin kullanim aliskanliginizi anlamaya calisiyor ve ona gore pili en fazla %80'e kadar sarj ediyor. Benim gozumde bu sistem pek iyi calismiyor cunku eger her gun benzer bir kullanim aliskanligi gostermiyorsaniz yapay zeka da sizin nasil kullandiginizi anlayamiyor ve daima %100'e kadar sarj etmeye devam ediyor. Kisir dongu.

Bu arada 4 saat kullanim, bir MacBook icin rezalet 😅 Ama benim Early 2015 emektarim (hala cihazima bayiliyorum!) artik yaslandi ve bu 4 saat kabul edilebilir bir deger bile olabilir. Ayrica pili degistirmeyi dusunuyorum evet, Apple memlekette 2699TL istiyor, ben ise Münih'teyim, burada da 209 Euro diyorlar. Tabii full kasa + klavye + trackpad de degisiyormus, ama emin degilim. Persembe gunu Genius Bar'da randevum var, cihazi kontrol ettirecegim. Eger pil sismis ise falan degisim yaptiririm kesin, cihaza komple zarar gelmesin. Ama eger pil genel anlamda sorunlu degilse belki bi 8-10 ay daha boyle idare ederim, zaten su an pile cok ihtiyacim olmuyor masa basindayim full (sarji da %50'ye sabitlettim artik), sonra belki komple cihazi degistiririm.

• M1 MacBook'a sahibim. Genelde evde kullanıyorum. Coğu zaman prize takılı kullanıyorum harici monitöre bağlı olduğu için. 9 ay gibi bir süre oldu alalı ve 70e yakın pil döngüsünde şu anda. Bu haldde %95 pil sağlığı. 9 Ayda %5 gitmesi gerçekten güzel bir şey. Böyle olursa yıllarca sorunsuz kullanaabiliriz. 4-5 yıl sonra %50lere gelse bile 5-6 saat pilde kullanım imkanı verir. Her gün en az 5-6 saat da açık bilgisayar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anticor -- 1 Aralık 2021; 7:20:18 >
  • anticor kullanıcısına yanıt

1 yıldır kullanıyorum tam olarak. Yüzde 92 pil sağlığı var. Döngü 79. Genelde prizde kullandım yani. Yüzde 8 kayıp 1 senede normal ama döngü sayımın düşüklüğüne bakınca fazla geliyor bana.

• 1 senede %5 normal olabilir, ama bu boyle lineer devam etmeyecek. 5 sene sonra bahsettiginiz senaryo olmuyor yani. Kendi cihazimdan biliyorum (su an batarya degisiminde)

1 senede %8 ise bir miktar fazla. Bunun sebebi bence daima prizde kullanmaniz ve sarjin surekli %100'de kalmasi. Bu olay bataryayi yiyor.

Kardesimin cihazi da 1 senelik, o bataryasina hic bakmaz bile, kafasina gore kullaniyor, 202 dongude %88 sagligi var maalesef.

Eger tum gun sarjda kullaniyorsaniz mutlaka bir sarj limit programi kullanin, bataryayi %100'de tutmak yerine %50'de tutun. Anot ve katot arasindaki iyon orani ayni olsun, batarya bu esnada yorulmaz. Program olarak da AlDente oneriyorum (App House Kitchen)

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.