Şimdi Ara

Macbook air mi pro mu? (Tüm gereksinimlerimi yazdım)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.725
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, hayatımda hiç macbook kullanmadım. Bu nedenle ne yapacağımı bilemiyorum size danışmak istedim.Linkte atacağım bilgisayara sahibim. Bu bilgisayarı eşime verip kendime macbook almayı düşünüyorum. Hem windows hem de macten anlayan arkadaşlar karşılaştırabilirlerse sevinirim. Link: https://www.vatanbilgisayar.com/asus-ux430uq-core-i7-7500u-2-7ghz-16gb-ram-512gb-ssd-14-2gb-w10-notebook-28985.html

Ben online ders veriyorum. Skype üzerinden öğrencilerimi görüntülü olarak arıyorum. Bağlantı sırasında ekran kaydı da alıyorum (hd ya da hd+). Tabi bu sırada adobe (pdf), word dosyası (küçük notlar için), excel dosyası (verileri görmek için), bir tahta uygulaması (işlemler için) da açık oluyor. Anlık durumlar için de chrome açık oluyor. Ekstra olarak spss ya da eviews tarzı ekonometri programları da açık oluyor. Bu durumda macbook air alsam işimi görür mü? Yoksa macbook pro mu almalıyım? Eğer macbook air tavsiye ederseniz i3 mü i5 mi? Eskiden bilgisayar işleriyle ilgilenirdim ancak iş hayatına başlayınca malesef vaktim kalmamaya başladı. Yardımlarınızı bekliyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Aynı anda bu kadar program sanki air için ağır gelebilirmiş gibi. Aktif olarak kullanan arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilir. Özellikle macbook forumuna bakarsanız biraz taraflı ama daha tutarlı cevaplar gelebilir. Macbook kullanmaya alışmak sıkıntı olmasa gerek.

Buradaki en önemli kıstas bence bütçe :). Ben de macbook pro almak isterdim ama istediğim ayardakiler 13000-15000₺ olunca 10000₺ civarına ultrabook aldım ve memnunum.

Bence bütçeniz yeterliyse pro alın yoksa ultrabooklara göz atın bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Litityum kullanıcısına yanıt
    Hocam ben de normalde windows ve ultrabooklardan memnunum. Mesela linkini attığım bilgisayardan çok memnunum. Tiz bir fan sesi var. Ancak, macbook hep içimde kalıyor. Bütçe 12-13 civarı ayırabilirim.

• Bumpuss kullanıcısına yanıt

İşinizin çoğu anladığım kadarı ile bilgisayar başında ve bilgisayara aşırı derecede olmasa da yükleneceksiniz. Bu durumda bilgisayar vereceğiniz paraya çok acımamak gerekiyor. Bence Macbook Air size yetersiz kalabilir. Macbook Pro sizi pişman etmeyecektir ama dikkat edilmesi gereken şeyler var. Bilgisayar uzun süreler götürsün istiyorsanız(sonuçta 10000+₺ vereceksiniz.) 16GB Ram ve 512GB SSD olmalı diye düşünüyorum. Bu durumda bütçemi azıcık daha zorlayıp linkteki bilgisayarı alırdım ben :)

link: https://www.pt.com.tr/macbook-pro-13-inc-touch-bar-2-0ghz-qc-i5-16gb-ram-512gb-ssd-uzay-grisi-mwp42tu-a

• Hocam çok teşekkür ederim. İnceliyorum hemen. Macbook air çok mu zorlanır? Onun taşınabilir ve pratik olması çok hoşuma gidiyor

• Bumpuss kullanıcısına yanıt

Hocam ne olursa olsun aynı anda 7 program açık diyorsunuz :) Hani yalan olmasın macbook air kullanmadım ama bence biraz üzebilir. Macbook pro 1.4kg, macbook air 1,29kg. Yükseklik hariç boyutları bire bir aynı. Yükseklik macbook air daha iyi biraz. Anlayacağınız taşınabilirlik açısından pek bi farkları yok.

https://www.apple.com/tr/macbook-pro-13/specs//

https://www.apple.com/tr/macbook-air/specs//

İmkanınız varsa bir arkadaşınıza denettirin tüm bu istediklerinizi ya da bir mağazada deneyin.

• Çok teşekkürler hocam pro alacağız gibi görünüyor. Ben hiç i7 harici bir bilgisayar kullanmadım. Çoook öncelerde pentium 4 kullanmıştım o sayılmaz :)) Macbook prodaki i5 ve yukarıda attığım linkteki asus pcmdeki i7 arasında performans farkı olacak mı acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: Litityum

Aynı anda bu kadar program sanki air için ağır gelebilirmiş gibi. Aktif olarak kullanan arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilir. Özellikle macbook forumuna bakarsanız biraz taraflı ama daha tutarlı cevaplar gelebilir. Macbook kullanmaya alışmak sıkıntı olmasa gerek.

Buradaki en önemli kıstas bence bütçe :). Ben de macbook pro almak isterdim ama istediğim ayardakiler 13000-15000₺ olunca 10000₺ civarına ultrabook aldım ve memnunum.

Bence bütçeniz yeterliyse pro alın yoksa ultrabooklara göz atın bence.

Hocam ultrabook için tavsiyeniz nedir? Kardeşim eczacı, onun 5 senelik laptopu eskidi, ona bakıyoruz, mac için bu başlığa bakmıştım ama sizin önerinizi de dikkate almak isterim. Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: goktufan

Hocam ultrabook için tavsiyeniz nedir? Kardeşim eczacı, onun 5 senelik laptopu eskidi, ona bakıyoruz, mac için bu başlığa bakmıştım ama sizin önerinizi de dikkate almak isterim. Teşekkürler.

Alıntıları Göster

Önemli olan bütçeniz hocam. 10000₺'ye yakın olan ultrabookların özellikleri birbirleri ile çok benzer. kabaca i7 10510u işlemci mx serisi ekran kartı 16gb ram 512gb ssd. Ben hoşuma gittiği için asus zenbook 13 aldım mesela. Bütçeniz uygunsa tavsiye ederim.

• Ekran kaydı alırkan varoşları oynar Mac Air retina ekranı yüzünden. Tavsiyem 15" harici ekran kartlı 18 civarı bir model bulabilirseniz ikinci el olarak onu almanız olur. Klavyesi yüzünden satın alım tarihinden itibaren 4 sene topcase değişim garantisi var. Ekranı sağlam olsa yeter yani.

Ayrıca şunu da düşünün, ekran kaydı tonla yer kaplıyor olacak. Ben aktif olarak 15" MBP'de kayıt alıyorum ve 2-3 saat arası kayıtlar 5GB civarını rahat buluyor.

4 çekirdeğe yükseltilmiş Air'da işinizi görebilir ama bazen eksikliğini hissettiğiniz anlar olabilir, o anlarıda o kadar para vermişken yaşamak istemezsiniz.

• Anladım hocam teşekkür ederim. Air almaktan vazgeçtim. 2tb taşınabilir hard disk var. Herkese çok teşekkür ederim yardımcı oldunuz

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.