Şimdi Ara

Macaristan Schengen vizesi hakkında

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir (2 Mobil) - 4 Masaüstü2 Mobil
5 sn
24
Cevap
1
Favori
2.495
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ekimde macaristana arkadaşımı ziyarete gitmeyi planlıyorum. Özet geçeyim. Daha önce Belçika (6 günlük) ve Litvanya (D Tipi 6 aylık multi Erasmus öğrencisiydim) vize almıştım. Macaristan için arkadaşım davet yollayacak

1)Şu an çalışmıyorum. Yaş 26 doktora öğrencisiyim babam sponsor olabilir mi? Sponsor için yaş sınırı vs. var mı?
    2)Seyahat sürem yaklaşık 15-20 gün olacak. Babamın maaşı aylık 2000 tl civarı. Sizce yeterli olur mu? Tapu, araba ruhsatı vs. ekleyelim mi?
    3)Diyelim babamın maaşı yetersiz. Davetiyeyi yollayan arkadaşım da bana sponsor olabilir mi?

• sonuçta doktora öğrencisisn. sgk olmalası normal. uzatmalı üni değilsin. gidip adamların ülkesine yerleşmezsin. o kadar emek vermişin geri dönersin ülkene doktoranı bitirmek için.
    vize alırsın bence..

baban tabiki sponsor olabilir ama burada konu maaş değil banka hesabı...

yani babanın bi maaş hesabı varsa onu gösterecen için ede günlük 100 euro dan 20 gün için de 2000 euro cuk 8-9 bin tl olsun süper olur.

aktif banka hesabı olsun. yani son üç aydır kullanılmamış. sıfır bakiye. hop içine 10 bin attın bi işe yaramaz.

eğer aktif bi hesap değilse son 3 ay içinde yavaş yavaş içine para at biriksin orda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuni.

sonuçta doktora öğrencisisn. sgk olmalası normal. uzatmalı üni değilsin. gidip adamların ülkesine yerleşmezsin. o kadar emek vermişin geri dönersin ülkene doktoranı bitirmek için.
    vize alırsın bence..

baban tabiki sponsor olabilir ama burada konu maaş değil banka hesabı...

yani babanın bi maaş hesabı varsa onu gösterecen için ede günlük 100 euro dan 20 gün için de 2000 euro cuk 8-9 bin tl olsun süper olur.

aktif banka hesabı olsun. yani son üç aydır kullanılmamış. sıfır bakiye. hop içine 10 bin attın bi işe yaramaz.

eğer aktif bi hesap değilse son 3 ay içinde yavaş yavaş içine para at biriksin orda.

cevap için teşekkürler. Randevum 2 hafta sonra. 2 hafta içerisinde belli bir meblayı (çok yüklü olmamak şartıyla) hesaba aralıklarla yatırmak mantıklı bir hamle olur mu? yoksa neyse o haliyle kalmalı mı?
  • anne ve baban dışında maalesef kimse sponsor olamaz. zaten arkadaşın davetiye göndererek sana bir nevi sponsor sayılıyor.

Davetiye gönderecek arkadaşın bayan ise sende bekar bay olduğun için durum riskli olur bilgin olsun, tek bekar bay seyahatlerinde çok hassas davranıyorlar. hele ki davetiyeyi yollayacak kişi bayan ise direk evlenip iltica potansiyelli görüyor seni.

2. si davetiyeyi yollayan arkadaşının maddi durumu nasıl önemli. geçen ay 3 tane davetiyeli Almanya vizesi başvurusu ret çıktı ve sebep olarak ta davetiyeyi gönderen kişinin gönderiği kişiye kefil olacak maddi ve şahsi imkanlara sahip olmaması idi.

Çünkü o sana devetiye göndererek senin oradaki seyahatin boyunca barınma, acil durum (sağlık vs.) gibi durumlarda sana destek çıkacağını taahhüt ediyor. Ancak konsolosluk davetiye sahibini de sistem üzerinden kontrol edip, bunları gerçekleştiremeyeceği sonucuna varır ise başvuruya ret verir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: winwin35

anne ve baban dışında maalesef kimse sponsor olamaz. zaten arkadaşın davetiye göndererek sana bir nevi sponsor sayılıyor.

Davetiye gönderecek arkadaşın bayan ise sende bekar bay olduğun için durum riskli olur bilgin olsun, tek bekar bay seyahatlerinde çok hassas davranıyorlar. hele ki davetiyeyi yollayacak kişi bayan ise direk evlenip iltica potansiyelli görüyor seni.

2. si davetiyeyi yollayan arkadaşının maddi durumu nasıl önemli. geçen ay 3 tane davetiyeli Almanya vizesi başvurusu ret çıktı ve sebep olarak ta davetiyeyi gönderen kişinin gönderiği kişiye kefil olacak maddi ve şahsi imkanlara sahip olmaması idi.

Çünkü o sana devetiye göndererek senin oradaki seyahatin boyunca barınma, acil durum (sağlık vs.) gibi durumlarda sana destek çıkacağını taahhüt ediyor. Ancak konsolosluk davetiye sahibini de sistem üzerinden kontrol edip, bunları gerçekleştiremeyeceği sonucuna varır ise başvuruya ret verir.

''Davetiye gönderecek arkadaşın bayan ise sende bekar bay olduğun için durum riskli olur bilgin olsun, tek bekar bay seyahatlerinde çok hassas davranıyorlar. hele ki davetiyeyi yollayacak kişi bayan ise direk evlenip iltica potansiyelli görüyor seni.''

Ben öyle düşünmüyorum. İltica etmek için gidip Macaristanda bir bayanlan evlenmeye gerek yok. Yani illaki orada evlenemye gerek yok.

Yani bi bayan ile evlenmeyi ayarladıysam o bayan TR ye gelir. Nikahımızı kıyarız. Türk evlilik cüzdanı ile gidip Macaristan konsolosluğua başvuru yapıp, Macar evlilik kaydını alıp D tipi bile vize alırsın. Hadi D tipi geç bedava olarak C tipi istediğin şengen ülkesinden alabilirsin. Hemde çok kalay, az belge isteyerek. (eşime bu şekilde C tipi Fransadan vize aldık, üstelik sadece Türk evlenme kaydı ile başvuru yaparak)

Yani Bekar bi bay Bayandan davetiye alınca illaki evlilik olarak bakacaklarını zannetmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuni. -- 9 Ağustos 2017; 18:10:50 >
  • Davetiyeyi yollayacak olan kişi malesef bay :D

Şaka bir yana kendisi çok yakın arkadaşım bir nevi abim sayılır. Ekonomik durumu çok iyi çünkü bir şirkette genel müdür konumunda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi feyizli mubarek -- 9 Ağustos 2017; 18:24:9 >
  • Tuni. T kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım evli idi Almanya vize başvurusunda bulundu, ordaki Türk arkadaşının Alman kız arkadaşı davetiye göndermişti. yaptık başvurusunu

4 gün sonra arkadaşım koşa koşa girdi içeriye (ofisim Çankaya'da çocuk ta Çankaya'da çalışıyor)

açtı hoparlörü, konuşan kırık Türkçeli bir herif. Alman konsolosluğundan arıyorlarmış başvuru için.

Adamın sorduğu soru, evli bir erkek olarak bir bayandan davetiye alıyorsunuz eşiniz bu duruma nasıl tepki veriyor diye soruyor.

Arkadaşım açıklama falan yaptı, benim arkadaşımın kız arkadaşı diye. Sizin arkadaşınız Türk mü siz çok sık gidecekmisiniz onların yanına vs. sordu da sordu.

bu telefon görüşmesinden 8-10 gün sonra pasaport geldi idataya ret, sebebi geri dönüşü inandırıcı bulunmadı.

Almanya'daki arkdaşlar üşenmedi atladı geldi TR'ye 2 side ayrı ayrı dilekçe verdi.

Türk olan siz benim kız arkdaşımla evli bir Türk erkeğin davetiye gönderdi diye ne ile itham ediyorsunuz, Almanya federal cumhuriyeti gibi bir ülkenin çalışanı olarak bu nasıl bir bakış açısıdır vurgusunu ekleyerek.

Kızda siz bir insanın bütün istediğiniz evraklar ve koymuş olduğunuz kriterleri yerine getirmesine rağmen benimle arasında bir ilişki yaşama durumunu nasıl irdeleme hakkına sahip olabilirsiniz ve siz bir insanın seyahat hakkını nasıl engellersiniz diye?

Dilekçe verildikten 3 gün sonra konsolosluk arkadaşımı aradı, Balçova'ya davet etti, başvurnuzu tekrar değerlendireceğiz gelirken evrak ve pasaportunuzu tekrar getirmenizi rica ediyorum dedi, idata'yı karıştırmadan balçova'dan ücrette almadan başvuruyu aldılar. 3 ay multi giriş vize verdiler.

başvuru bittikten sonra konsolosluk ateşesi odasında misafir etmiş, durumu özetlemiş, bizim size karşı takındığımız durum, ana vatandan bize gelen uyarıların sonucunda aldığımız bir tavır özür dileriz ancak tek bay seyahatlerinde genellikle onayladığımız başvvuruların %60 ı evlilik ve akabinde ülkeye sığınma talebi ile gerçekleştiği için bu başvuru profilini biz risk grubu yüksek olarak görüyoruz diye de açıklama yapmış.

Kısacası hocam konularda yorumlarıma yorum yaparak çok güzel bir görüş ve bakış açısı yakalıyorsun ama tavsiyem kendi düşüncelerin veya zannetmelerinden ziyade, karşı taraf gibi düşünmen ve onlar gibi zannetmen.

çünkü vizeyi karşı taraf kendi düşüncesi, kanaati ve öngörüsü sonrası verecek.

Ayrıca bir yabancı ile TR'de nikahlandın diye mesela Polonya ile Polonya'a yapacağın vize başvurusu kesin çıkacak diye bir şey de yok.

Rehber arkadaşım geçen kış Polonyalı bir kızla evlendi burada, Polonya ne vize ne oturum veriyor aralık'tan beri çocuğa, vize başvurusu ret ediliyor geri dönüş sebebi uygun görülmedi diye, adam itiraz ediyor ya ben ülkenizden biri ile evliyim diye, geçici oturuma başvuruyorlar, ret ediyor 2 side uğraşıyor.

vizenin belli standart bir prosedürü yok işin özeti, kişinin durumuna göre konsolosluk görevinin kanaati neyse o
  • quote:

Orijinalden alıntı: winwin35

Arkadaşım evli idi Almanya vize başvurusunda bulundu, ordaki Türk arkadaşının Alman kız arkadaşı davetiye göndermişti. yaptık başvurusunu

4 gün sonra arkadaşım koşa koşa girdi içeriye (ofisim Çankaya'da çocuk ta Çankaya'da çalışıyor)

açtı hoparlörü, konuşan kırık Türkçeli bir herif. Alman konsolosluğundan arıyorlarmış başvuru için.

Adamın sorduğu soru, evli bir erkek olarak bir bayandan davetiye alıyorsunuz eşiniz bu duruma nasıl tepki veriyor diye soruyor.

Arkadaşım açıklama falan yaptı, benim arkadaşımın kız arkadaşı diye. Sizin arkadaşınız Türk mü siz çok sık gidecekmisiniz onların yanına vs. sordu da sordu.

bu telefon görüşmesinden 8-10 gün sonra pasaport geldi idataya ret, sebebi geri dönüşü inandırıcı bulunmadı.

Almanya'daki arkdaşlar üşenmedi atladı geldi TR'ye 2 side ayrı ayrı dilekçe verdi.

Türk olan siz benim kız arkdaşımla evli bir Türk erkeğin davetiye gönderdi diye ne ile itham ediyorsunuz, Almanya federal cumhuriyeti gibi bir ülkenin çalışanı olarak bu nasıl bir bakış açısıdır vurgusunu ekleyerek.

Kızda siz bir insanın bütün istediğiniz evraklar ve koymuş olduğunuz kriterleri yerine getirmesine rağmen benimle arasında bir ilişki yaşama durumunu nasıl irdeleme hakkına sahip olabilirsiniz ve siz bir insanın seyahat hakkını nasıl engellersiniz diye?

Dilekçe verildikten 3 gün sonra konsolosluk arkadaşımı aradı, Balçova'ya davet etti, başvurnuzu tekrar değerlendireceğiz gelirken evrak ve pasaportunuzu tekrar getirmenizi rica ediyorum dedi, idata'yı karıştırmadan balçova'dan ücrette almadan başvuruyu aldılar. 3 ay multi giriş vize verdiler.

başvuru bittikten sonra konsolosluk ateşesi odasında misafir etmiş, durumu özetlemiş, bizim size karşı takındığımız durum, ana vatandan bize gelen uyarıların sonucunda aldığımız bir tavır özür dileriz ancak tek bay seyahatlerinde genellikle onayladığımız başvvuruların %60 ı evlilik ve akabinde ülkeye sığınma talebi ile gerçekleştiği için bu başvuru profilini biz risk grubu yüksek olarak görüyoruz diye de açıklama yapmış.

Kısacası hocam konularda yorumlarıma yorum yaparak çok güzel bir görüş ve bakış açısı yakalıyorsun ama tavsiyem kendi düşüncelerin veya zannetmelerinden ziyade, karşı taraf gibi düşünmen ve onlar gibi zannetmen.

çünkü vizeyi karşı taraf kendi düşüncesi, kanaati ve öngörüsü sonrası verecek.

Ayrıca bir yabancı ile TR'de nikahlandın diye mesela Polonya ile Polonya'a yapacağın vize başvurusu kesin çıkacak diye bir şey de yok.

Rehber arkadaşım geçen kış Polonyalı bir kızla evlendi burada, Polonya ne vize ne oturum veriyor aralık'tan beri çocuğa, vize başvurusu ret ediliyor geri dönüş sebebi uygun görülmedi diye, adam itiraz ediyor ya ben ülkenizden biri ile evliyim diye, geçici oturuma başvuruyorlar, ret ediyor 2 side uğraşıyor.

vizenin belli standart bir prosedürü yok işin özeti, kişinin durumuna göre konsolosluk görevinin kanaati neyse o

Tamam dediklerinizde haklısınız. Almanlar da haklı. Ama konumuz Alman vizesi değil. Macaristan. sonuçta ülkeden ülkeye farklı bir bakış açısı ve prosedürler var...

Yani bir kişiye bu şekilde vize verilmedi diye herkese mi verilmeyecek? Bu genellemeyi yapmak ne kadar doğru?

bu veriler 2015 in verileri. geçende 2016 için görmüştüm ama şimdi buladım...

Toplam başvuruların sadece %4,5 i ret yemiş... Almanya da %4,5 ret vermiş. genel vaşvuruların da %4,4 üne ret verilmiş...
  • Tuni. T kullanıcısına yanıt
    çok basit bir schengen bölgesindeki ve anlaşmasındaki ülkede bir ülke ülkeye girişlerindeki durumlarda bir anormallik sezdi ise prosedürünü ve bakış açısını ona göre değiştirir, bunu bilgi olarak diğer ülkelerle de paylaşıp önlem almasını sağlar.

İzmir'den orta Avrupa turu için Budapeşte gidişli turlarda Macaristan'dan vize alırız, bu sene hiç olmadığı kadar ret başvurusu verdi Macar konsolosluğu. Dahası çok acaip bir uygulamları daha var, vize b pasaport teslimini seyahat tarihinden 48 saat önce yapıyor.

Adam pazar günü gidecek cuma günü Orange arıyor, gel al diye. Hafta sonu girdiği ve kargoda sıkıntı yaşarız korkusundan uçak kargo ile alıyoruz bütün pasaportları, kazandığımızı THY'ye uçak kargo olarak veriyoruz.

Yapılan açıklama ne peki, bu bizim prosedürümüz, işinize gelirse.

Avusturya'nın çok farklı prosedürü var her evrakı Almanca istemeye başladı.

Çek cumhuriyeti keza öyle.

peki bu ülkeler neden vize sürecini bu sene bu kadar zorlaştırdı?

işte bu yazılı olmayan ama yorumlamaya açık bir konu.

İşte benimde anlatmaya çalıştığım durum o. Yani Almanya başka Macar başka onları biliyorum ama adamların ortak noktada buluştuğu bir fikir var.

Türkiye şu anda orta doğudaki savaşta kilit lojistik ağ üzerinde. Avrupadan savaşa katılmak isteyenler veya orta doğudan avrupa'ya geçen teröristler bu ülke üzerinden geliyor.

Türk pasaportu, bu kişilerin kullandığı en çok pasaport (sahtesi, veya gerçeği)

2. si Türkiye'de siyasi bir baskı söz konusu, ülkede toplumun bir kesimi siyasi iktidardan memnun değil. bunun sonucunda ülkeye sığınma, kaçma, evlenmek sureti ile yerleşme gibi durumlar çoğaldı

dolayısıyla bu durumda kendisini sağlama almak için prosedürü sıklaştırıyor, önyargı oluşturuyor.

İşte ana mantık bu hocam ama siz sadece yazılı olanlar üzerinden gitmek isterseniz o sizin tercihiniz. Ancak ben bir turizmci olarak vize konusunda işin olumsuzluklarını göz önüne sermeliyim ki her türlü sonucu sebepleri ile açıklamış olayım kararı kendisi versin.

Çünkü vizeyi alınca konsolosluk verdi, ret çıkarsa acente yada aracı kurum aldı diye bir anlayış var.

vizeyi de reddi de vatandaş kendisi alır, önemli olan siyasi, ekonomik, ulusal, uluslararası faktörler doğrultusunda konsoloslukların tavırlarını, prosedürlerini takip etmektir. tıpkı tıp gibidir vize her gün yeni bir şey çıkar. ve etkisi zincirlemedir.
  • Ben 4 yıldır Macaristan'a davetiye ile vize alıyorum. Eğer sizi davet edecek kişinin zamanı varsa göçmenlik bürosundan resmi davetiye çıkartsın. Sonra onu posta yoluyla göndersin. Sponsora gerek kalmaz. Eğer buna zamanı yoksa yazdığı davetiye mektubunda "misafirim bütün masraflarını karşılayacağımı taahhüt ederim" anlamında bir cümle yazsın.

Vize başvurusunu Orange vizeden yapacaksınız. Sitesinde yazan bütün belgeleri detaylıca okuyun. Bütün dertleri insanlardan biraz daha fazla para kopartmak. Özellikle fotokopiden iyi para kazanıyorlar.

Ayrıca tanıdığınız hangi şirkette, hangi şehirde çalışıyor acaba?
  • Sebastianbjk kullanıcısına yanıt
    Orange nin ismi değişmiş. Visalia Global olmuş.. http://www.visaliaglobal.com/

Mail attım Macaristan vizesi hakkında bir soru sordum. Ama cevap bile yazmadılar. Nasıl müşteri ilişkiler varsa artık...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuni.

Orange nin ismi değişmiş. Visalia Global olmuş.. http://www.visaliaglobal.com/

Mail attım Macaristan vizesi hakkında bir soru sordum. Ama cevap bile yazmadılar. Nasıl müşteri ilişkiler varsa artık...

Zamanım olunca yaşadığım sorunları tek tek yazarım. Yalnız şunu söyleyim websitesinde yazan belgelere çok dikkat edin. Eksik belgeyle gitmeyin. Sitesinde yazdığı için pasaportun fotokopilerini çektirip götürdüm bunlara gerek yok diye almadılar. Ben sıra beklerken diğer başvuranlardan pasaport fotokopilerini istediler, hemen orada fotokopi çekip sayfa başına 1TL aldılar.
  • tam aradığım konu :)

Haftaya vize evraklarımı acentaya teslim edeceğim. Sponsor babam ancak kenarda biriktirdiğim yaklaşık 1000 tl var. Bir hafta kala bu meblayı bölerek babamın hesabına yatırmamız sıkıntı yaratmaz sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: acelya111

tam aradığım konu :)

Haftaya vize evraklarımı acentaya teslim edeceğim. Sponsor babam ancak kenarda biriktirdiğim yaklaşık 1000 tl var. Bir hafta kala bu meblayı bölerek babamın hesabına yatırmamız sıkıntı yaratmaz sanırım.

dün konsoloslukta arandım. Bir kaç soru sordular. Bugün pasaportum kargoya verilmiş. Sanırım red yedim :)
  • Hazır başlık varken, konuyu hortladayım.

Birinci soru; Biletim 9 Haziran'da. 28 Nisan'a As Visa'dan randevu aldım. Erken midir?

İkinci soru; Dönüşüm 13 Haziran'da. Banka hesabında ne kadar olması gerekiyor? Günlük 100 Euro diye okudum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-8BC349B8E

Hazır başlık varken, konuyu hortladayım.

Birinci soru; Biletim 9 Haziran'da. 28 Nisan'a As Visa'dan randevu aldım. Erken midir?

İkinci soru; Dönüşüm 13 Haziran'da. Banka hesabında ne kadar olması gerekiyor? Günlük 100 Euro diye okudum.
    bence randevuyu daha erkene alın. 1 nisan?
    ret gelir, cevap gecikir, şu bu derken.... almanyadan kanada dan 50 gün vize
    cevabu bekleyen insanlar var.
    para, ne kadar çok o kadar iyi.
  • Cevap için teşekkürler.

1 Nisan çok erken değil mi ya?
  • merhaba arkadaşlar son zamanlarda macaristan vizesi alan sıkıntı yaşayan var mı? evraklarınız tam olduğu halde... eksik olanlar da tamamlayınca ne kadar sürede vize aldı..

bu konuda bilgisi olanlar varsa yeşillendirirse sevinirim.

bir de 2 hafta sonra gideceğim kısıtlı vaktim var yoksa gidemeyeceğim. artık bi dahakine ne zaman giderim bilmem..
  • noche34 kullanıcısına yanıt
    Vize çıkış süresi gidiş tarihinize göre değişir. Macaristan Konsolosluğu başvuruları gidiş tarihine göre sıraya koyuyor. Başvuru tarihine göre değil.
    Örneğin siz 2 hafta sonra gideceksiniz ve bugün başvurdunuz. Vizeniz 11-12 günde çıkar. Sizinle beraber başvuran birinin gidiş tarihi 1 hafta sonraysa onun vizesi 4-5 günde çıkar. 1 günde vize aldığım oldu. Ama garantisi yok tabi ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sebastianbjk -- 29 Ocak 2020; 16:21:20 >
  • Sebastianbjk kullanıcısına yanıt
    Üstad vizeyi nasıl, nereden aldınız acaba?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.