Şimdi Ara

Maaşımızın 25-30 katı fiyatlarıyla araba alan tek ülkeyiz sanırım.. (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
406
Cevap
3
Favori
10.299
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
130 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ecevit kıbrıs harekatını başlattı, Tayyip ise türbeye roket attıranları başbakan yaptı ve geri aldı felan.... Rusya'ya atar yaptı, sonra çay söyledi vs vs...

Ecevite kimse laf söylemesin, Ak parti başa geldiğinde terör bitik idi.. Şimdiki durum çok farklı değil, sadece yeşil sermaye güçlendi, kırılganlık devam ediyor çünkü

üretim yok.. Saman ithal ettik daha ne olsun? Her yer avm oldu konut projesi oldu, sen de yandaş isen sen de keseyi dolduruyorsun demektir..

Şimdi her yer imam hatipleştirilmeye çalışılıyor vs vs...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sistemli adam

ülke olarak sefaletteyiz, sürünüyoruz, açız ama neden araba alıyoruz, telefon alıyoruz diye hükümet düşmanlığı yapıp, ego köreltmek moda oldu. Yapacak bir şey olmayınca en azından böyle yapıyorlar veya en azından halk cahil abi, oy kullanmayı bilmiyor diye self teselli yapıyorlar.

Yav gelmis hala eceviti savunuyor bana.
    Kibrisa girdik kendi toprağımız yuzunden ambargo yedik butun kibris nefret ediyor bizden.kardeşim orda okudu inanmayan gitsin baksin
    Devrimci liderleri apoyu asmamak sartiyla abd den teslim aldi basimiza bela etti,delikanliysan kaldirmayaydin idami,30bin kisinin katilini abd emriyle luks otele ben mi yerlestirdim?
    Bide teror bitti demiyorlarmi vallahi pes
    Acin okuyun ya kac bin militani var pkknin ecevit doneminde,nereye teror bitiriyon sen?
    Hastaymis ondan el pence divan durmus,clintonun onunde,yoksa tokatlardi yahu,sen 90a 1.2 megane onerirsin,bu da gider abd ye para dilenir.klonlasak bukadar olur,agalik düzeninin donkisotlari
    Memleketin dibine dinamit dose,ee dini simge girmesin hicbiryere sosyalistiz biz
    Mahvettiler memleketi bir gecede 22tane banka 15bin esnaf batti
    Sosyalistim diyor dini simge giremez okula diyor
    İkinci el araba almayin 90bine 1.2 megane alin diyor,bakti zirvasi cikti meydana
    Simdide gelmis buzdolabinida mi ikinci el alalim yazmis
    İndesit buzdolabı 7kg cam. Mak. 3prog Samsung bulasik mak tamamini 2000tl ye aldım ben,0 ve 3 sene garantili.

Sen desene suna ben ankastreciyim sanima yakismaz klasik seyler diye
    Avm muridi plaza yanaşması adamlar gelmis bana siyaset yapiyor.
    Parani dogru harcarsan bidon kafalisin,akplisin kardeşim.
    Plazalarda avmlerde soyul sogana cevril ki sosyalist olasin,saklabanliga bak ya
    Sosyalist mosyalist degilsin arkadasim sen.
    Sosyalizm eceviti sevmeyene hulogg cekmekle olmuyor,birakin bos tatavayi.
    vahsi Kapitalistin agalik duzeninin feristahisiniz hepiniz.
    İnsanlara devlet hükümet diyede edebiyat yapmayın burda
    Adamin onerdigi arabaya bak ya 90bine megan 1.2
    20de kredisi 110.
    Neymis,bide aydinmis sosyalistmis Atatürkçüymus ,bende obamayim[sm=s17.gif
    Hukumeti begenmeyen vergiyi otv yi kaldıramayan adam benim gibi yapar
    Duzgun yasar
    İphone sirasina girmez
    plazaya Dizel otomatik fullayn almaya gitmez
    Esnaf arabasi pesinde kosmaz
    Parasının alabileceği en iyi seyi alir.
    Benim param,dogu ve koy yolları bittikten sonra 159a yetiyor,gider onu alirim.
    Ha temiz bulamadim baska model bakarim,ama gidipte plazada bankada so yul mam.
    ]
    Arabami gerektiginde kullanirim,luks tuketim pesinde kosmam.
    Sifir alan bassin parayi alsin hayırlı olsun arkadas adamin parasidir zevkidir eyw.
    ama burda sistemin comarligini yapan mor sogana dönünce hükümet mukumet demesin nokta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shadowgeist -- 18 Ekim 2016; 15:15:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: adurgun

Şu anda yanlış hatırlamıyorsam borcumuz 15-20 yıl öncesine göre 3 kat daha fazla. Üretmeyen, sadece tüketen bir ülke olmanın doğal sonucu.

Abd nin borcuna bak türkiyenin kaç katı. İngiltere aynı şekilde.

Borç durumuna bakarak kötü durumdayız demek bilgisizliğin en ala kanıtıdır.

Vatandaş olarak son 2-3 yıldır hakikaten zordayız. Ancak ülke olarak fakirleştik diyebilmek büyük olay.

• hocam boşver almanya'yı , şu çeçenlerin düğüne bak hele, adamlara arabaları çarpa çarpa götürüyorlar, 100 dolara araba var orda
  • Ülkeler arasındaki yaşam kalitesini araba fiyatları üzerinden karşılaştırma sığlığından kurtulun artık. Almanyada yada danimarkada göt kadar evlere dünya kadar para istiyorlar diye nasıl biz çok gelişmiş ülke olmuyorsak,araba fiyatları vergilendirmeden ve kurdan dolayı pahalı olunca dünyanın en dandik ülkesi olmuyoruz. Adam yazmış 2002 den beri diye,okuyan da 2002 den önce 5 memur maaşıyla sıfır araba alıyoz sanacak. Akp yi yanlış yerden vuruyorsunuz. Vuracaksanız A(adalet) üzerinden vurun, K(kalkınma) üzerinden değil.

• Closer kullanıcısına yanıt
    Bu yazdıklarınızı ironi olsun diye yazdığınızı düşünmek istiyorum. Amerika ve İngiltere üreten ülkeler, gelirlerini de aynı şekilde değerlendirmek lazım. Bizim ekonomimiz inşaat sektörü merkezli, nereden geldiği belli olmayan para akışları ile döndürülmeye çalışılan tehlikeli boyutlarda şişirilmiş bir balon gibi maalesef. Artık doların karşısında gerçekçi olmayacak kadar yüksek tutulan TL ne yazık ki değer kaybetmeye devam ediyor ve bu engellenemiyor. Sahte enflasyon ve gelir düzeyi istatistikleri hiçbirimizi olumlu olarak etkilemiyor. IMF'ye borcumuz kalmadı diyerek halkı dış borcumuz olmadığına inandırmak ve de ne yazık ki çoğu kişinin buna inanması gerçekten üzücü. Keşke üreten bir ülke olsak, gerçekten güçlü bir ekonomimiz olsa da devlet en büyük gelir kapısı olarak halkın üzerine yüklediği vergileri görmese. İşte o zaman gerçekten güçlü bir ülke oluruz, ayrıca şu andaki gibi tarım ve hayvancılık konularında dışa bağımlı olma politikamızı da değiştirmemiz gerekir.

• Son 1 haftada 2 arkadaşıma sıfır araç aldık. Tüm bunlara rağmen bayiler tıklım tıklım. Hele haftasonu iğne atsan yere düşmez.

gerçekten garip bir memleket burası
  • Hala parayi dogru harcamak falan diyorlar ya. Ama aldiklari seyler onlara ucuz gelsede dogru vergi politikalari olsa daha ucuz alabileceklerinin bile farkinda degiller. Iktidar seviciligi kor etmis gozunuzu, Allah akil fikir versin, bu millete azla yetinmeyi alistirdilar.
    Memleketin refah seviyesini "abi herkesin elinde iphone var yeaa" diyerek olcen ve iyi oldugunu dusunen zohniyetle tartismak, duvara karsi konusmak gibi zaten.
    Son olarak birakin su azla yetinme ayaklarinida ya yeter. Bizim daha iyisini ucuza istememizin nesi yanlis! Akp kor etmis sizi daha bir sey demiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zerathull -- 18 Ekim 2016; 16:00:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: adurgun

Bu yazdıklarınızı ironi olsun diye yazdığınızı düşünmek istiyorum. Amerika ve İngiltere üreten ülkeler, gelirlerini de aynı şekilde değerlendirmek lazım. Bizim ekonomimiz inşaat sektörü merkezli, nereden geldiği belli olmayan para akışları ile döndürülmeye çalışılan tehlikeli boyutlarda şişirilmiş bir balon gibi maalesef. Artık doların karşısında gerçekçi olmayacak kadar yüksek tutulan TL ne yazık ki değer kaybetmeye devam ediyor ve bu engellenemiyor. Sahte enflasyon ve gelir düzeyi istatistikleri hiçbirimizi olumlu olarak etkilemiyor. IMF'ye borcumuz kalmadı diyerek halkı dış borcumuz olmadığına inandırmak ve de ne yazık ki çoğu kişinin buna inanması gerçekten üzücü. Keşke üreten bir ülke olsak, gerçekten güçlü bir ekonomimiz olsa da devlet en büyük gelir kapısı olarak halkın üzerine yüklediği vergileri görmese. İşte o zaman gerçekten güçlü bir ülke oluruz, ayrıca şu andaki gibi tarım ve hayvancılık konularında dışa bağımlı olma politikamızı da değiştirmemiz gerekir.

Yanlışlar yok mu sanki? inşaat dışında dediğiniz gibi dışa bağımlı olarak üretmiyoruz mesela en büyük problem de bu hatta başı.

Wikipedia belkide en güvensiz kaynak ama kolayma bu geldi istediğin adresten buna benzer bi liste bulabilirsin sadece google a girip bakman lazım.

Dış borca göre ülkeler sıralaması;
    https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C4%B1%C5%9F_borca_g%C3%B6re_%C3%BClkeler_listesi

Bizim altımızda olupda durumu bizden iyi ülke nerdeyse yok. Şimdi o zaman sana soruyorum; Bu ülkelerin her birinin durumu perişan mı oluyo yani bu o mu demek?

Ben kesinlikle imf ile alakalı birşey söylemedim. Durumumuz 10 numara da demiyorum ama bundan 15 yıl önce 1 isek gün 20-25 rahat varız. Ancak vatandaş olarak ekonomimiz bundan 15 yıl önce 1 ise bugün 2-3 anca olabilir. Benim demek istediğim tamamen bundan ibaret.

Suriye ve ırak gibi sorunlu ülkelerle sınırının bulunması, rusya iran ve avrupa ülkelerine komşu bi ülke olmanın getirdiği ve getirebileceği bütün problemleri yaşıyoruz. Aklı selim bi insan da coğrafi olarak konumumuza ve siyasi olarak içinde bulunduğumuz konjonktürü bilip de isyan etmesi kadar abes birşey yok. Çünkü o şartlar seni bu duruma getirmiştir senin bu duruma gelmen için ekstra birşey yapmana gerek yok. Geçen gün inci de bi caps gördüm, topraklarımız ingilterenin üst kısımlarında olsa gayet rahat bi ülke olabilirdik diye, hakikaten öyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Closer -- 18 Ekim 2016; 15:59:53 >

• hayat zorluklarla dolu... çalışıp didinip 30 maaşla araç almakta akıl işi değil
  • ulan elin arap kafası Türkiyenin anasını belledi... elin dini için ülke bin parçaya bölündü. Arapçılığı bitirip Türk kalabilseydi bu ülke ''ATATÜRKÜN'' hayalindeki gibi. şimdi en azından avrupa ülkeleri ile yakın seviyede olurduk. bedevilerin peşinden giden otadoğu batağında batının kölesi olmaya mahkum kalır.
  • shadowgeist kullanıcısına yanıt
    bu forumda büyük çoğunlukla yorumlarınıza katılmakla birlikte bazı istatistikleri görmezden gelemeyiz, kendinize itiraf etmeniz gereken gerçekler var..

2001-2002 yılında terör örgütü kepenk indirmişti, bu bir gerçektir..

Habur'dan sonra film koptu. Suriyeli akını ve sınırdan dışarı giden mühimmat ile işid de coştu.. Bunu tartışamayız..

Zamanında kıbrısa yapılan müdahaleye bakıyoruz şimdi ise daha bir türbeyi bile koruyamayan Türkiye'yi görüyoruz.. Adam diyor lozan mağlubiyettir, E verilen 12-14 tane ada nedir başgan??

Ecevitin kriz çıkardığı toplantı ve onun çerçevesinde gelişen olaylara kendi adıma tamamıyla vakıf olmam mümkün değil o yüzden yorum yapamayacağım ama şu an piyasada kepenk kapanmıyor

işçiler ve firmalar alacaklarını 3-5 aya belki 8 aya 1 yıla uzatabiliyorlar. Özel sektör bana göre güçsüz, değirmen dönüyorsa bizden devlete giden vergilerle, devletin de insanlara sunduğu iş fırsatlarıyla dönüyor..

Devlet mesela komple özelleşse, özel sektöre para kaynağı çıkarmasa hepimiz sokaktaki kedi köpeği yerdik..

Ben ekonominin şimdi daha iyi olduğunu düşünmüyorum.. Gelir artmıştır ama alım gücü, gramajlar, nitelik felan hep azalmıştır..

Aranızdaki tartışmaya girmem zaten anlamsız olur ama Günümüz Türkiye gerçeği budur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rindaman -- 18 Ekim 2016; 16:26:23 >

• shadowgeist kullanıcısına yanıt
    çalıştığım şirkette Alman müşteriler ile zaman zaman proje yaptık. Benimle aynı yaşta aynı mesleği yapan adamların durumunu görünce şu söylediklerinin hiç birinin zerre önemi yok.

Ben skoda fabia yı zar zor alırken, adam wv skandalında 2.0 tdi a4 aracım ne olacak diyordu. sıfır almış.
    Ben senede 2 hafta izne çıkıp yaptığım tatilin parasını 5 ay ödüyorken adam 6 hafta tatile çıkıp benim ülkemde gidemediğim en kral otelde kalıyor.
    Ben şu an oturduğum evi full maaşımı vererek 20yılda anca alabilirken adam 20yıllık kira parasına evini alabiliyor.
    Ben evlenmek için 2 sene kasarken adam belki 5 maaşı ile bütün eşyalarını alabiliyor.
    Ben etin kilosunu 50 liraya yerken adam 10€ civarına yiyor.
    Ben markete gidip bir sepeti doldurup 350 tl harcarken adam 100€ harcıyor. Maaşı benim maaşımın nerdeyse € versiyonu.

Bunlar bir insan için en temel ihtiyaçlar. Hiç biri lüks değil.

Ben o adam kadar çalıştım didindim aynı mesleğe sahip oldum. Niye ben kendimi kasarak yaşıyım bir şey alıcağım zaman bilmem ne fiyat yazıp aa bu çok pahalıymış diye 2 hafta kafa patlatıyım.

Ne farkım var Almandan? Suçum ne?

Azla yetinmeye devam et sen. Sen çalışmak için yaşarken, adamlar yaşamak için çalışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kronin -- 18 Ekim 2016; 16:22:59 >

• açıkçası araç fiyatlarının pahalılığı kadar insanımızın bu araçları alması da ayrı bir konu..millet sırf gösteriş yapmak için binbir türlü derde katlanıp lüks araba alıyor adım başı BMW 3 ya da Mercedes C serisi görüyoruz..bir otomobil programında Hidayet Türkoğlu İstanbul'daki lüks araç oranı Amerika'da yaşadığım bölgeye göre daha çok tarzı bi cümle kurmuştu..gerçekten gösteriş konusuda ilginç bir milletiz
  • Closer kullanıcısına yanıt
    IMF ile ilgili sizin birşey söylediğinizi ifade etmemiştim ama cümleden öyle bir anlam çıkmış, kusura bakmayın. Ben orada yöneticileri kastetmiştim, halk arasında öyle bir algı oluşturuldu ki sanki hiç borcumuz kalmadı. En büyük sıkıntımız, üretmeden tüketen bir toplum olduk. Ha önceden çok mu üretiyorduk derseniz en azından bu kadar tüketmiyorduk. Eskiden cebimizdeki paraya göre harcama yapılırdı, şimdi kredi kartı limitine göre. Kredi kartını da bankadan çekilen kredi ile ödeme yöntemine giden o kadar çok insan var ki. Aynı şekilde 60.000 TL'lik arabanın 30.000 TL'sini peşin verip devlete ikramımız olan kalan 30.000 TL'ye kredi çekiyor insanlar. Para biriktirip peşin almaya kalksa o biriktirmeye çalıştıkça araba fiyatları da benzer hızda yükseliyor, o da çözüm olmuyor yani. Aynı şey ev almaya çalışan insanlar için de geçerli, sistemli olarak vatandaş borçlanmaya özendiriliyor.

• mithrandir24 kullanıcısına yanıt
    Yıllar ----- AltınFiyatıÇeyrek ----- As.Üc. ----- As.Üc./AltınFiyatı

Oca.99 5,00 TL 57.62 TL 11,52

Oca.00 9,00 TL 80.55 TL 8,95

Oca.01 10,50 TL 102.36 TL 9,74

Oca.02 23,50 TL 163.56 TL 6,96

Oca.03 32,00 TL 226.00 TL 7,06

Oca.04 32,25 TL 303.07 TL 9,39

Oca.05 33,00 TL 350.15 TL 10,61

Oca.06 38,50 TL 380.46 TL 9,88

Oca.07 50,00 TL 403,02 TL 8,06

Oca.08 54,00 TL 481,55 TL 8,91

Oca.09 72,50 TL 527,13 TL 7,27

Oca.10 91,00 TL 577,01 TL 6,34

Oca.11 118,00 TL 629,96 TL 5,33

Oca.12 167,00 TL 701,44 TL 4,20

Oca.13 166,00 TL 773,01 TL 4,66

Oca.14 161,00 TL 846,00 TL 5,25

Oca.15 150,00 TL 949,07 TL 6,33

Oca.16 176,50 TL 1300,98 TL 7,37

Hocam bilgiyi internetten buldum doğruluğu tartışılır. Şu anda çeyrek altın 206tl. Yani 6.3 altın alabiliyoruz.

1999 daki ve 2005 teki gibi 10-12 tane altın alabilecek duruma geldiğimiz vakitleri görebilir miyiz artık bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shakircan -- 18 Ekim 2016; 16:30:28 >

• Ak parti geldiğinde terör bitmişti diyenler bu işlerden hiç çakmayanlardır.
    Ak parti döneminde de çözüm sürecinde terör bitmişti ne oldu ???

Terörü pkk daha doğrusu tasmasını tutanlar istemedikçe asla ama asla bitiremezsiniz. Pkk işi kürtlerin hak arama işi değildir.

Pkk konjonktürel olarak, mevsim şartları nedeniyle veya başka hesaplarla nedenlerle durdurur, yavaşlatır istediği zaman da tırmandırır. Maalesef acı gerçek bu.

Şiddeti asla şiddetle bitiremezsiniz, daha da tırmandırırsınız. On bin terörist öldürürsünüz ama dağa çıkmaya hazır milyon tanesi var maalesef gerçek bu.

Bu coğrafyada, şu zamanlarda yaşamanın kaderi maalesef bu. Şiddetle durduramayacaksak teslim mi olacağız, izleyecek miyiz, elbette hayır ama şehitler vermeye devam edeceğiz, terör de artarak devam edecek. Ne zamanki pkk veya benzer terör örgütlerinin patronları başka senaryolar gereği tasmalarından çeker o zaman terör biter. Çiller zamanı nasıl bitmişti ? Faili meçhuller ile, dışkı yedirerek mi başarılı olduk sanıyorsunuz ? O baskıların sonucu daha sonra kat kat aleyhimize dönmedi mi ? Apo neden daha sonrasında tesim edilmişti ? Bunların hepsine makro bakarak, patronların ne düşündüğünü analiz ederek çözebilirsiniz. Yoksa pkk nın kandildeki bir kaç köpeğin yönetimindeki bir örgüt olduğunu mu düşünüyorsunuz ?

• -alıntıdır-
    kriz

kriz yok diye bağıran müşterilerimizin birine vadesi gelen çekini ertelemeyeceğimizi söyledik, adam bütün müşterilerinin çeklerini 6 ay ertelettiğini, müteahhit ödemelerinin artık daire ile yapıldığını, bankaların teminat mektubu vermediğini söyleyip 3 ay erteleme yapmazsak çeki ödeyemeyeceğini söyledi. kriz filan yok diye de bağladı. öyle olmayan bir kriz işte.
  • Her millet layık olduğu şekilde yönetilirmiş...Biz de bunlara layığız işte...Allah'tan sadece tek bir dileğim var...Artık bundan sonra kurunun yanında yaşı da yakmasın...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Daerohn

byeler burada konuşuyorsunuz da çıkın trafiğe araçtan geçilmiyor. her sene araç satış adetleri rekor kırıyor. adamlar vergi üstüne vergi koyuyor, vergi artışı olan yıl satışlar bir miktar düşüyor ama bir sene sonra ohhoooo. aynı tas aynı hamam. piyasa lüks araçtan geçilmiyor. bu lüks araçlar son senelerde satışlarını enfazla artttırana modeller.

şimdi bütün bunlara rağmen ağlamak...

çoğu bankaya ipotekli
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.