Şimdi Ara

Maaşımızın 25-30 katı fiyatlarıyla araba alan tek ülkeyiz sanırım.. (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
406
Cevap
3
Favori
10.299
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
130 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mr_aKReP

Ee yarın gidip toyatanı sat ozaman 6 ayda araç alma hatta tüm çevreni bilinçlendir işe yarayacakmı bakalım? bu kafayla biryere varamayız. Devlet araçtan alamadığı vergiyi mutlaka bir başka yerden çıkartır emin ol.

ben hayatımda hiç SIFIR km. araba ALmadım;o gözüne batan toyota corolla 2000 model;ve yaklaşık 2 yıldır da biniyorum; öyle saçma sapan gösteriş hevesim-sükse merakım yok...

benim kastettiğim millet 0. KM araç almasındı....yoksa herkes yaya-bisikletle yada toplu taşımayla gezsin demek değildi...

Devletin dolaylı topladığı vergi %70 i bulmuş; işte sırf bu milletin açgözlülüğü ve sükse merakından...kendilerini değerli gösterme çabasından...
    adamın aylık geliri 50 - 60 bin, adam memur kadar vergi vermez;araba alır şirket üzerine - benzin şirkete-giderleri şirkete...ne ala memleket..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ghostiki -- 20 Ekim 2016; 10:15:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: C4_1400

2002 DIŞ BORÇ 129 MİLYAR DOLAR
    2016 dış borç 412 milyarcık dolarcık

Ülke yönetiminden anlamadığınız aşikar. Şunu göstererek bilgisizliğinizi ortaya çıkarıyorsunuz farklında değilsiniz. Desenki gelenle giden birbirini turmuyo diyicemki haklısın ancak şu borcun ülkenin durumuyla emin ol hiç bir alakası yok. Abd nin borcu bzim borcumuzun bilmem kaç katı. Biraz araştırın geliştirin kendinizi. Borçsuz ülke mi var yahu ne adamsınız be kardeşim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Closer

quote:

Ülke yönetiminden anlamadığınız aşikar. Şunu göstererek bilgisizliğinizi ortaya çıkarıyorsunuz farklında değilsiniz. Desenki gelenle giden birbirini turmuyo diyicemki haklısın ancak şu borcun ülkenin durumuyla emin ol hiç bir alakası yok. Abd nin borcu bzim borcumuzun bilmem kaç katı. Biraz araştırın geliştirin kendinizi. Borçsuz ülke mi var yahu ne adamsınız be kardeşim

Bence siz bazı şeyleri çok yanlış anlamışsınız.

Borçlunun Kim ve Borcun nereye olduğu önemli

http://www.hurriyet.com.tr/dunya-ulkeleri-borc-bataginda-zirvalamalari-24513667

• quote:

quote:

quote:

Şimdi ben devlet adamı değilim ama bu konda bi çok bilgili insanla konuşmuşluğum var. Bu borç yapılıyor ancak borçla yapılan işin getirdiği veya getireceği para daha büyük oluyo. Bu borçların yapılmasının sebebi bu ve buna benzer şeyle alakalı. Attığın haberi okudum da ancak o haber doğru olsa hakikaten abd rusya çin gibi büyük ülkelerin borç batağında olup şuan elini kolunu hareket ettiriyo olması gerekmez mi? Yoksa her ülke ekonomisinin büyüklüğüne göre mi bu sorumluluğun altına giriyodur?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Şimdi ben devlet adamı değilim ama bu konda bi çok bilgili insanla konuşmuşluğum var. Bu borç yapılıyor ancak borçla yapılan işin getirdiği veya getireceği para daha büyük oluyo. Bu borçların yapılmasının sebebi bu ve buna benzer şeyle alakalı. Attığın haberi okudum da ancak o haber doğru olsa hakikaten abd rusya çin gibi büyük ülkelerin borç batağında olup şuan elini kolunu hareket ettiriyo olması gerekmez mi? Yoksa her ülke ekonomisinin büyüklüğüne göre mi bu sorumluluğun altına giriyodur?

Borcun vardır ama ona karşı gelirin vardır.
    412 milyar dolar borca karşılık 58 milyar dolar geliri var ülkemizin
    Amerika en borçlu ülke ama geliri de ona göre.

• Öncelikle ben taraflı değil gayette objektif bakıyorum. Benim derdim vergi alınması değil vergininde vergisinin alınması. Vw'de sıra olması bu ülkede herkesin araba alma gücü olduğu anlamınamı geliyor ? Petrolü dolarla alıyorsun diye ee milletede dolarla ver istersen olurmu ? Dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz farkındamısın belki farkındasın ama sana fiyatı koymuyor? 37 yaşındayım İstanbulda yaşıyorum günün en az 3-4 saatini trafikte geçiriyorum. Memleketim Samsun senede 2 defa yada 3 defa memlekete yolculuk yapıyorum. Normal şartlarda otobüsle 11-12 saat civarı sürüyor şahsi araçla 9-10 saat sürüyor, 10 yıl öncesiyle şimdiki arasında şöyle bir fark var ozaman çok şeritli ve duble yollar yoktu şimdi var ben aradaki farkı senin kadar bilemem malum audiye binemiyorum. köprü yapıp üzerinden 100 küsürlira geçiş ücretide ayrı bir olay zaten sonra biz yol yaptık eee onca vergiyi aldıktan sonra bir zahmet onuda yapıversinler. Sağlık sektröründe öncekiyle şimdiki arasında bence teknolojik fark var, eskiden sırayı hastaneden alıyordun şimdi pc başından alıyorsun tabi alabilirsen 15 gün randevular dolu boşalsın diye bekliyorsun. Sağlık için örnekleri çoğaltayım ne kadar gelişmişiz bak, İdrar yolu enfeksiyonu için Acile gittim ateş 40 derece kapıda 3 saat bekledim, hastaneye gidişim 10 dk ama hastaneden çıkışım 6 saat sürdü, diğer bir örnek arkadaşın babası böbrek hastası acil böbreğinin birinin alınması lazım yoksa ölecek adama 35 gün sonrasına ameliyat sırası verdiller, adam için çalıştığım şirkette para topladık gidip özel bir hastanede tanıdık bir doktora ameliyat ettirdik. bir başka örnek eşimin dişleri bozuk çapaya gidiyor yaptırmak için kadına bir diş sırası verdiler duyunca şok oldum Nisan 2018 şaka değil gerçek. ilaç diyorsun bedava ama eczaneye gidince sana muayne parası iteliyorlar eee hani sağlık sektörü gelişti çağ atlamıştı dimi! Örnek verdiğin inşaatları tatilleri bedavaya veriyorlar sanki, kuzenimin eşi ailedeki 3 kişiye cevizlibağdaki avrupa konutları kaleden 1 milyon 300 bine 3 daire aldı ne kadar ucuz dimi ? En kral daireyi 100-200 bin yap ama milllete 8-10 katına sat. turizm sektöründe otelleri yabancı turistlere uçak dahili bilmem osu busu bedavaya ver kendi insanına kol gibi fiyat çeker. ee demekki imakanın varki yurtdışı tatili yapıyorsun. Sen yanlısın yada değilsin öyle bir düşüncem yok ama senin sanırım tuzun kuru onun için ülkedeki olumsuzluklar sana pek dokunmuyor olabilir. Ama benim için öyle değil sana sayabileceğim okadar çok şey varki inan vaktim yok. A parti veya B parti farketmez bu söylediklerim Ak parti var diye yazmıyorum onun yerine chp yada mhp de olsa yazacaklarım değişmeyecek. saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: joker-38

quote:

Dostum sen çok iyimser bakıyorsun. Tamam hiç birşey üretmiyoruz dışa bağlıyız ama vergininde vergisini almak nedir? Petrol varil fiyatı diplerde ama bizdeki pompa fiyatlarında gram oynama yok arada şu kadar kuruş indirim yapıldı deniyor fakat zerre faydası yok. Sözde yol yapıyor ama benim üzerinde gideceğim aracım yok. Sağlık sektöründe büyük gelişmeler var deniyor adam acili grip yüzünden gidiyor taş çatlasın 1 saate işi biter 6 saatte işi bitiyor. Devletin yapması gereken şeyleri biz yaptık eskiden yoktu demesi ve bunu bir başarı bir marifet gibi söylemesi bana tuhaf geliyor. Bu ülkede insanların gelir düzeyi düzelmediği sürece yolsuzluk hırsızlık vs vs bitmez. Parasız insan mutlu olurmu olmaz kimse demesin yok asgari ücret şu kadar ama adamın cebinde iphone 7 var oda şehir efsanesi millet abartıyor 3,5 kişide görüyor sanki herkes iphone kullandığını zannediyor. Vs vs örnekler çoğaltılabilir

yorumunuzdan az çok anlaşılıyorki baya bir taraflı bakıyorsunuz olaylara. neden mi? bakın şimdi ama iyi bakın

hem hiç birşey üretmiyoruz demek bunu kabul etmek hemde dışarıdan aldığımız onca şeye tek laf etmeden vergiye laf atmak. herkes vw ye laf atıyor adamlarda sıra var?
    petrolün varil fiyatını pompa fiyatına bağlamak saçma değil mi? arka mahalleden mi çıkıyor bu varil? çıkar çıkmaz pompayamı giriyor? aldığımız yerlere tl mi veriyoruz?
    sözde yol yapıyor demişsiniz yaşınız kaç yada yollarda ne kadar vakit geçirdiniz bilmiyorum ama yol konusunda seveni sevmeyeni hükümeti bu konuda över. bi onu yaptınız zaten derler. o kadar basit değil o yapılan yollar köprüler tüneller. bunu basit bir şeymiş gibi göstermek bunu basitleştirmez. sadece asvalt olarak bakar bir çok kişi hayır ulaşım çok önemlidir yol çok çok önemlidir. 10 yıl önce malatyaya giden bir araç ile şimdi giden bir araç arasındaki farkı sadece onu kullanan bilir. ben kulandım ağzım açık kalıyor.
    sağlık konusuna hiç girmeyin bence . gelişmeler var denmiyor gelişmeler var hemde baya baya var. kusurları vardır hastaneye yere bölgeye göre değişebilir ama herşey aynı dersek yalan olur. ben yaşım itibari ili eski ile yeniyi kıyaslıya biliyorum ilaçta olsun muayenede olsun cağ atlandı. şu ameliyat sıra alma süreleri biraz daha düzelse süper olur.
    tabiki devletin yapması gereken şeyler bunlar peki devletin yapası gerekeni 100 yıldır neden kimse yapmadı? savaştan çıktık diyorlar almanya japonya anadan doğmamı çıktı? şu an yapılanların hepside en az 40 yıl önce yapılmalıydı. araba yapılmaya çalışıldı yıllar önce neler yaptılar başaramasınlar diye. bir yerden başlandı yapılıyor hem beraber eleştirelim ama körü körüne eleştirmek ne getirir ne götürür? düşmansız bir ülke değiliz kimse birşeyler yapmamızı istemiyor.
    gelir düzeyi yükselmedi diyorsunuz araça satışlarında kuyruk var her yer inşaat tek boş daire yok tatile gidelim diyoruz boş yer yok. eskiden tatil memlekete köye gitmekti şimdi günlerce araştırıyoruz nereye gitsek. hafta sonu bir yere gidelim diyoruz her yer tıklım tıklım. hafta sonu sahile gidip simit çay yemek en büyük zevkimiz iken hafta sonu yurt dışı turuna çıkar olduk. sen bunları yapmıyorsun diye kimse yapmıyor mu? google ye turlar yaz onlar sadece reklam mı sizce? bütün ülke trilyonluk olmadı ama belli bir düzeyede ulaştık inkar etmek neye yarar.
    ne yani bu ülkede hiç mi fakir yok. fakirsiz ülke varmış gibi bunu söyleyince manasını yitiriyor. bir ülke ile kıyaslar iken iyi birşey ile kıyaslıyorlar hemen abd ingiltere. kötü birşey için kıyaslanacağı zaman iran arabistan :))

baktınız mı? bunları daha fazlada uzata bilirdim. okurken ne düşündünüz? yanlı olduğumu taraf tuttuğumu düşündünüz. hatta bir çok kişiye göre makarna kömür aldığımdan bunları yazdığımı düşündünüz? yada zengin olduğumu rahatım yerinde diye boş boş konuştuğumu?

ikimizde bu ülkede yaşıyoruz çok farklı iki görüş. nasıl oluyor?

15-20 sene öncesiyle kıyaslıyorsunuz.

Tamam.

Eskiden tatil köye gitmekti diyorsunuz. Şimdi her otel dolu, yurt dışı turlar dolu diyorsunuz.

Bunları hep akp mi yaptı.

20 sene öncesiyle aynı mı kalacaktı.

20 sene önce köye gidiliyordu, 20 sene zaman geçecek her şey yerinde sayacak ve 20 sene sonra yine aynen köye mi gidecektik.

Akp bi geldi.

Herkes yurtdışına, otellere gitmeye başladı.

Bu mu yani.

Yani şu son 15-20 senede a partisi değil b partisi yönetseydi ülkeyi ne yol yapılacaktı. Ne otellere gidecektik. Ne internet gelecekti. Ne araba satılacaktı.

Etiyopya olacaktık.

Bakın nasıl 1970 ler 1950 ler gibi değilse, nasıl 1990 lar 1970 ler gibi değilse, 2000 ler de 1990 lar gibi olmayacak tabii ki.

Yani ne bekliyorsunuz ki.

Dünya değişiyor. Ülkeler gelişiyor. İnsanlar değişiyor. Şartlar alışkanlıklar, yaşama biçimleri değişiyor.

Nasıl 20 sene öncesiyle aynı kalalım.

Siz bu değişimi nasıl 1 partiye bağlıyorsunuz da "onlar geldi de böyle oldu" diyorsunuz.

Yol yapılmış. Sen ver bana bu halktan öldüresiye aldığın vergiyi ben kralını yapayım sana.

Bilgide, okullaşmada, yüksek teknolojide, edebiyatta, sanatta, sporda, dünyanın en iyi 500 okulu arasına sokabildiğin okul sayısında, istihdamda, işsizlikte, refah seviyesinde, gelir düzeyinde, emekline sağladığın şartlarda, bilime, internete, sendikalaşmaya bakışında...

Bi gelişme var mı?

Hiç zannetmiyorum.

Ben şu lafı kendi kulaklarımla duydum; "fiziğin, kimyanın zorunlu olmasını tartışmıyoruz da din dersini niye tartışıyoruz"

Ne yolu, ne.

Bunda bi değişme var mı. 1 milyon km yol yap istersen.

• quote:

Öncelikle ben taraflı değil gayette objektif bakıyorum. Benim derdim vergi alınması değil vergininde vergisinin alınması. Vw'de sıra olması bu ülkede herkesin araba alma gücü olduğu anlamınamı geliyor ? Petrolü dolarla alıyorsun diye ee milletede dolarla ver istersen olurmu ? Dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz farkındamısın belki farkındasın ama sana fiyatı koymuyor? 37 yaşındayım İstanbulda yaşıyorum günün en az 3-4 saatini trafikte geçiriyorum. Memleketim Samsun senede 2 defa yada 3 defa memlekete yolculuk yapıyorum. Normal şartlarda otobüsle 11-12 saat civarı sürüyor şahsi araçla 9-10 saat sürüyor, 10 yıl öncesiyle şimdiki arasında şöyle bir fark var ozaman çok şeritli ve duble yollar yoktu şimdi var ben aradaki farkı senin kadar bilemem malum audiye binemiyorum. köprü yapıp üzerinden 100 küsürlira geçiş ücretide ayrı bir olay zaten sonra biz yol yaptık eee onca vergiyi aldıktan sonra bir zahmet onuda yapıversinler. Sağlık sektröründe öncekiyle şimdiki arasında bence teknolojik fark var, eskiden sırayı hastaneden alıyordun şimdi pc başından alıyorsun tabi alabilirsen 15 gün randevular dolu boşalsın diye bekliyorsun. Sağlık için örnekleri çoğaltayım ne kadar gelişmişiz bak, İdrar yolu enfeksiyonu için Acile gittim ateş 40 derece kapıda 3 saat bekledim, hastaneye gidişim 10 dk ama hastaneden çıkışım 6 saat sürdü, diğer bir örnek arkadaşın babası böbrek hastası acil böbreğinin birinin alınması lazım yoksa ölecek adama 35 gün sonrasına ameliyat sırası verdiller, adam için çalıştığım şirkette para topladık gidip özel bir hastanede tanıdık bir doktora ameliyat ettirdik. bir başka örnek eşimin dişleri bozuk çapaya gidiyor yaptırmak için kadına bir diş sırası verdiler duyunca şok oldum Nisan 2018 şaka değil gerçek. ilaç diyorsun bedava ama eczaneye gidince sana muayne parası iteliyorlar eee hani sağlık sektörü gelişti çağ atlamıştı dimi! Örnek verdiğin inşaatları tatilleri bedavaya veriyorlar sanki, kuzenimin eşi ailedeki 3 kişiye cevizlibağdaki avrupa konutları kaleden 1 milyon 300 bine 3 daire aldı ne kadar ucuz dimi ? En kral daireyi 100-200 bin yap ama milllete 8-10 katına sat. turizm sektöründe otelleri yabancı turistlere uçak dahili bilmem osu busu bedavaya ver kendi insanına kol gibi fiyat çeker. ee demekki imakanın varki yurtdışı tatili yapıyorsun. Sen yanlısın yada değilsin öyle bir düşüncem yok ama senin sanırım tuzun kuru onun için ülkedeki olumsuzluklar sana pek dokunmuyor olabilir. Ama benim için öyle değil sana sayabileceğim okadar çok şey varki inan vaktim yok. A parti veya B parti farketmez bu söylediklerim Ak parti var diye yazmıyorum onun yerine chp yada mhp de olsa yazacaklarım değişmeyecek. saygılar.

ve malum sonuç

ben ne demişim ? "bir çok kişiye göre makarna kömür aldığımdan bunları yazdığımı düşündünüz? yada zengin olduğumu rahatım yerinde diye boş boş konuştuğumu?

siz ne dediniz ?
    " audiye biniyorsun tuzun kuru

beni yanıltmadığınız için teşekkürler hayatta bol şans

• quote:

Orijinalden alıntı: tLqA

Araba üzerinden ticaret yapan tek millet olursak böyle olması normal. Bu millet kendine yapıyor ne yapıyorsa. 2.el piyasasini devlet olusturmuyor.

O zaman sen sıfır KM bi Passat al, bana 30.000'e sat 5 ay sonra. :)

2.eli devlet belirlemiyormuş...

• Sana bazı şeyleri farkında olman için yazdım ama sen dar bir pencereden baktığın için istediğin gibi anlıyorsun :)
  • ghostiki kullanıcısına yanıt
    İyi Sende o beğenmediğin 2000 model toyota var bizde oda yok. Ülkede araç alabilenle araç alamayan arasında bir dünya uçurum var illa sıfır araça bağlamak pek mantıklı değil.

Millet aç gözlü olmasa ne olacakki devlet senden o vergiyi araçtan almasa başka bir şeyden alacak. yol, su, elektrik, giyim, yiyecek vs vs ufaktan şöyle bir incelendiğinde bir dünya vergi alınıyor. vergi alınmasın demiyorum vergininde vergisi alınmasın. eee sen şirketelere bunun önünü açarsan araç al gider onu al gider bunu al gider, bir düzenleme getirmezsen bunun ucu giderde gider.
  • quote:

Orijinalden alıntı: etkinus

Mal mıyız biz ki bişey ucuz diye daha çok alalım? Diyelim hamburger ucuzladı. 2.yi mi yücelsin? Diyelim telefon ucuzladı, 2. Mi alacaksın?
    Ha 2 araca ihtiyacın vardır, gene 2tane alırsın. Şimdiki bütçen 2 kartala yetiyordur, vergi düşünce 2 focus alırsın, golf alırsın.

Ayrıca trafik sorununu çözmek için farklı yollar var.

Aynen öyle vergi olmayınca herkes şahsına 5 tane 10 tane araba alacak sanıyor cahiller. Galericimiyiz lan biz? Otomobilin amacı kişiyi A noktasından B noktasına götürmektir, otomobile binmek avrupada amerikada lüks değil sıradan bişey ama bizde ultra lüks

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A2C4E36DE -- 20 Ekim 2016; 11:40:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: superegoid

quote:

Türkiye dışındaki her ülke almanya gibi zaten..

Bundan 15-20 yıl öncesine kadar borç batağındaydık hatırlatmak isterim.

O borçlu yılları mumla arıyorum biliyor musun.

Huzur kelimesinin anlamını biliyor musun.

Huzur?

Tam 2002 den beri o kelimenin anlamını unuttuk biz.

-onlaaaaaaarrrrr

Ve

-evde zorla tutulanlar

Olarak iki kesimiz artık bu ülkede.

Onun dışında,

Doğduğum günden beri bu ülkenin sınırları aynı komşuları aynı..

Ben hiç görmedim böyle bi durum.

Ben hiç görmedim ülkemde 4 milyon yabancı insan.

Ben hiç görmedim ülkemin mahallelerinin canlı bomba yetiştirme kamplarına döndüğünü.

Ben hiç görmedim hayatın bu kadar zorlaştığını. Yaşamanın bu kadar zorlaştığını.

Ben hiç görmedim böyle baskıyı böyle bastırılmayı.

Ben bu ülkeyi bu kadar mutsuz hiç görmedim.

Yemişim borcunu.

Bir de sana tavsiye. Google diye bir yer var. Bi sor bakalım imf dışında türkiyenin borcu ne kadar.

80 senede ne kadar borç alınmış. 2002 den beri ne kadar borçlanılmış. Bonus olarak da devletin her kuruluşu satılmasına rağmen.

Ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi

• tamamen dışa bağımlı olan ve ağır snayi, teknoloji üretimi olmayan bir ülkede başka ne bekliyoruz ki? ülkeden çekip gitmek istiyorum diyenler de ; lütfen konuşacağınıza bir an önce gidin, zira sizin bu ülkede kalmanız ülkenin gelişimini olumsuz etkileyecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 200ugececekaga

quote:

Orijinalden alıntı: fortune1905

quote:

Orijinalden alıntı: 200ugececekaga

Almanya: volkswagen, porsche audi bmw mercedes in yani sira baska sektorlerdede dunyaya ithalat yapan markalari var surekli bi para akisi var ulkeye
    Fransa: renault citroen peugeot gibi uc tane firmasi var ayrica paris modasi ve oarfumleri var. Gene ulkeye nakit akisi saglaniyor. Ayrica 1800-1900 lu yillardaki malum somuruleri.
    İtalya: ferrari lamborghini ducati alfa romea fiat gibi markalari milano modasi var ulkeye gene bi nakit akisi soz konusu.
    İngiltere: jaguar rollc royce land rover bentley gibi premium markalari var ayriyetten dunyayi somurduler ve shell gibi bi markalari var nakit akisi kesilmiyor.
    Abd: hic yoksa 10 tane markasi var ayriyetten tesla apple (tam bilmiyorum microsoft ve googleda onlarda sanirim) ve bi cokvteknoloji bilisim markalari. Ayrica ulkenin bazi yerlerinde peteol var alaskadada gaz yada oetrol var diye biliyorum. Ayrica dunyayi sonuruyor kardesi ingiltere ile ve arkalarinda itrail gibi bi finansman. Hos itrail destegini yavas yavas cekiyor orasi ayri bi konu.
    İtrail: para zaten onlarda onlari soylemeye gerek yok.
    İsvicre: dunyanin parasi orda toplaniyor.
    Guney kore: kia hyundai ssangyoung samsung lg gibi markalari mevcut para akisi gene var
    Japonya: hobda toyota mazda suzuki nissan. Ayriyetten ilerlemis bi teknolojiye sahipler sony toshiba mitsubishi gibi markalari var. Gebe ulkeye bi nakit girisi soz konusu.

Gelelim biricik ulkem Türkiye'me.

Dunyaya mâl olmus kac tane markan var? Kac tane otomobil firmsn var? Kac tane teknoloji bilisim markan var? Yillardir ulkemizi kendi kendine yetebilecek zenginlikte olarak ogrettiler bize okullarda verimli topraklarimiz var ama bakin kurban bayraminda hayvan ithal ediyoruz kasapta satilan etler ithal akaryakit ithal otomobil zaten hak getire.

Hic degilse yurtdisina bagimliligimiz adgari seviyeye cekebilsek iyi olacak. Ornek olarak hayvan ithalatini biraksak halkimiz verilen desteklerle hayvancilik isine girse. Buyuk sehirin tasi topragi altin hikayesini birakip aslina topragina donse. Verimli topraklarimiz isletilse hem ulke icine bol miktarda urun dagitilsa hemde ihracatimiz artsa iyi olmaz mi. Bizde oyle ki fibdigin membaagi uljemizde kilosu almis basini gitmis.

Simdi herkes iktidar agziyla konustugumu soyleyecek ama 2008 dolar 1.80 euro 2.10 seviyelerindeydi. Mercedes c serileri 45bin euroydu yani 90 binlira gibi bi rakamdi. Ne oldu sobrasinda peki?

2013 gezi olaylari. Dolar eurovyukselise gecti devlet milyardolarlik zararlara ugradi. Sobrasinda ne oldu? 17-25 aralik olaylari sen yolsuzluk de ben darbe girisimi diyim oda piyasayi etkiledi. Sonrasinda 15 temmuz askeri darbe girisimi. Sureklinuljeds birsey oluyor farkindamisin. Ayriyetten yapilan hizmetler yok degil. Hadi yollar kopruler ozel sektorde onu gecelim yap islet devret modeli var. Acilan devlet hastaneleri acilan okullar ilaclarin fiyatlari okul ogrencilerine kitabi gectim tabletler veriliyor artik. Akilli tahtalar bilmem neler var. Doguda hakkarinin bi koyunde hamile kadin paletli ambulanslarla hastaneye gituruluyor. Ambulans helikopterler var. Bazilariniz diyor ki erzurumlu adam 3.kopruye istanbuldaki adam mardindeki havaalaniyla niye ovunuyor? Kardesim bu ulje benim yasadigim ilden ibaret degilki?

Her akaryakit zamminda sanki zammi devlet yapiyormus gibi elestiriyorsunuz. Akaryakit fiyati artiyor satin aldigin oaranin degeri artiyor zam o yuzden geliyor. Sivrizekanin biride sarayin ihtiyaclari var diyor.

Sen hicbirsey uretne azicik asim kaygisiz basim modunda ol. Yuzyil boyunca uretim yapan ticaret yapan ulkeyle kendini bir tut. Forumu belli basli kisiler okuyup takip ediyor. Heryerde deme bunlari zeka testi isterler zekandan suphe ederler.

tabi canım zaten butun olayları başkası yaptı... iktidarının hiç suçu yok.

onlara dokunmak ibadet zaten... daha da çok tapın ...

onların sözü kutsal zaten... ne diyorlarsa inanın... ( ama dikkat edin 2-3 ayda bir 180 derece dönüyor...)

o savvundugun akaryakıtın varil fiyatını hiç takip ettin mi hayatında... nerden nereye düştügünü gördün mü? peki bu ülkede fiyatlar düştü? nerden haberin olacak...

en sonunda da sen birşey üretme de... peki 2002 den beri bu ülkeye ne fabrikası kurdu bu iktidar...

dur ben söylüyeyim.
    bilmem ne AVM,
    Bilmem ne rezidans,
    Bilmem ne yaşam alanı,
    vs... fark ettin mi sadece inşaat ... amele işleri...

ha unutmadan ... her yerde söyleme bunları da ZEKANDAN ŞÜPHE ETMESİNLER....

Sevgili zeka küpü,

Ben hicbir partiye yada bir sahsiyete tapmiyorum tapmamda. Tapan varsa oda onlarin problemi.

Fabrikayi devlet degil ozel sektor girisimci acar tipki rezidans ve avmleri actiklari gibi.

Daha bi hafta once tvde haberlerde devletin fabrika kurulmadi icin tesvigine denk geldim. Oyle bi burcem ve gucum olmadigi icin pekte alakadar olmadim haberle.

Petrol fiyatlarini herkes gibi bende takip ettim 120 dolar seviyelerinden 50 dolar seviyelerine dustu. Bundan tahmini 20gun yada 1 ay evvel yapilan otv zammini tartisalim. Hatta tartismaya gerek bile yok yanlis bir hamleydi. Ama haricinde doviz ve petrol fiyatlarindaki oynamalarda olan zamlar yada indirimler devleti baglamaz. Devlet aldigi vergiye bakar.

Suanda en kotu svm nin sagladigi istihdamdan haberin var mi scaba?

Ve bu cografyada dillere peleseng olmus dis gucleri hicbir zaman goz ardi edemeyiz. 1800 lu yillardan beri bu topraklarda buyuk hesaplari var.

Ortadogudaki petrol yataklari istailin arzi mevud davasi. Bu topraklarda oyunlar isguzarlik hicbir zaman bitmez. Bakiniz teror olaylari sonrasinda devlet uzerindeki oyun Turkiye ortadoguda soz soyleneye fikir ve ideallerini soylemeye baslayinca artti. Zaten 2002 de ulkenin ekonomik bi krizi vardi ve basina sarilacak baska bi derde gerekte yoktu. Cumhurbaskani her irtamda soyluyor dunya besten buyuktur diyor. Kalkip daha once lozani ortaya surdu. Yunanistan basbakini bu konuyu konusmak iki ulje cikarlarini aradaki dostlugu bozar cinsinden aciklama yapti. Ortadogudaki askeri operasyonlara Turkiyenin girnesini istemiyorlar orada askeri gucunun olmadini istemiyorlar. Neden scaba?

Konu cok baska yerkere sapti. Burdaki insanlarin tek derdi benzin ve araba fiyatlari ekmekten aştsn once geliyor. Ama dunyada ne olup bitiyor kimsenin umrunda degil.

Bu forumda cok nadir siyasi tartismaya giriyorum. Aslinda daha da girneyecegim. Bu forunda uljecrefahi satin alinan arabayla olculuyor.

Özel sektör, yatırımcı, esnaf, vatandaş.. Geleceği, yarını olmayan topraklar üzerinde ne yapacak ? Devlet isterse teşviğin Allah'ını versin. İnsanların günlük hayatını bile karartmış, insanlar da çocuk gibi arabaydı, akıllı telefondu, ağlamamak ve biraz olsun dertlerinden, uzaklaşmak için oynuyor işte. Haaa oyun derken, esas oyunu da başımızdakiler, birilerinin kuklası olarak oynuyor. Oyunun sonu da çok yakın, hepimiz seyredeceğiz büyük finali.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tualeti-Tıkayan-Adam

quote:

Orijinalden alıntı: premiumbeyin

quote:

Orijinalden alıntı: Tualeti-Tıkayan-Adam

Almanya'da Teyzem yaşıyor. Geçen sene kuzenimle konuşurken kuzenim söyledi

Yan komşusu 1993 model 200E 88.000 binde aracı yanlış hatırlamıyorsam 1.250€ 'ya aldı.

Kuzenimde ise 2008 model 3.20 var.

Burda bir 200E mercedes 25.000 lira asgari ücretin tümünü biriktirsem 20 ayda alırım.

Adam maaşının yarısına almış

3.20 yi kaça almış hocam
    Burda ikinci eli bile 110 bin (yüksek modeli)

59.000 km de 13,800€'ya aldı hocam

Valla süper
    2600 maaşım var
    Sadece hayalini kuruyorum 3.20 nin

• quote:

eee nediyorsun fakirler ölsünmü ?

Ölmesin ama bütçesine göre yaşasın. Kendi istiyorsa olabilir elbette.

• Eee burası Türkiye buranın düzeni bu, beğenmeyen başka ülkeye gidecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: Metal-Gear

Her türlü olumsuzluktan dinimizi sorumlu tuttuğunuz sürece de zaten bu coğrafyadan bir cacık olmaz. Her milletin bir dini inancı var, o milletler bizden daha ilerideyse sorun din'de değil, çalışıp üretmekte demektir. Bu millet komple ateist olsaydı da yine aynı bok olacaktı çünkü tembeliz, cahiliz, üretemiyoruz, eğitim sistemi yerlerde, siyasi arenanın hali ortada. Bunları düzelttiğin zaman dinin ne olursa olsun ileri doğru gidersin zaten. Çok küçük ve çok boş düşünüyorsunuz o yüzden, din din din, hep din sorumlu. Çünkü emin ol dini suçlamakla ileri gidilmiyor, eh din yüzünden böyle oldu diyip kenara çekilmek kadar kolay bir şey yok. Suçu başkasının üstüne yıkıp vicdanını rahatlatmaya çalışmaktan, bir başka deyişle kendini kandırmaktan başka bir şey değil şu dini suçlamak. Biraz büyük resmi görün dinime küfredeceğinize. En azından bir adım atmış olursunuz bu bakış açınızı değiştirirseniz, belki size bakıp diğer insanlarda bir adım atar böylece.

Benim din derken demek istediğim bu dünya için yaşamiyor adamlar hem bize cehennem ediyorlar hem kendilerine bu dünyayı cennete çevirmeye çalışsalar keşke

• Stand Alone kullanıcısına yanıt
    Diyecek bir şey kalmayınca iyice şaşırdınız.Bu nasıl hastalıklı bir mantık ya? Buranın düzeni buymuş. Sizde uyun o düzene size tam oturmuş.

Vergi kaçırmayı istemiyorsam, kaçıranları beğenmiyorsam gideyim mi? Bu hastalıklı zihinleriniz yüzünden ülke bu halde, bir şey demeyeyim diyorum ama abarttınız. Biz ileri gidelim diye uğraşıyoruz, siz artık sebebini anlayamadığım bir şekilde VERGİ HIRSIZLIĞINI savunuyorsunuz.(sebebi belli gerçi iktidar körlüğü)

Başımızdakiler yolsuz olunca, halkta böyle oluyor herhalde. Sizin gibi insanları gördükçe ülkenin neden bu halde olduğunu daha iyi anlıyorum. İnşAllah sizin gibiler giderde, bir gün hukuk ve adalet çerçevesinde yaşamaya başlarız. Maaşıyla veya dürüst bir şekilde vergisini ödeyerek bu araçlara sahip olanların hakkını yiyorsunuz, bunu anlamak çok zor ama değil mi? İşte bizim dürüstlüğümüz bu kadar, konu PARA ise gerisi teferruattır.

Son mesajınızdan sonra size bir şey anlatmaya çalışarak ne kadar zaman kaybettiğimi fark edip üzüldüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zerathull -- 20 Ekim 2016; 12:15:29 >

• 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.