Şimdi Ara

Maaşımızın 25-30 katı fiyatlarıyla araba alan tek ülkeyiz sanırım.. (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
406
Cevap
3
Favori
10.296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
130 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Adalet ile ilgili bir sistem değil kardeşim bu, boşuna yırtınmayın forumlarda. Benzeri problem telefonlarda da ve birçok elektronik üründe de var. Bir kere bizi en dibe sokan lanet olası para birimleri yani dolar ve euro. Genel anlamda en ufak bir şey dolar üzerinden döndüğünden herşey ona endeksli yükseliyor. Mesela bakın AVM deki bir çok mağaza yada istiklaldeki mağazalar hep dolar üzerinden kira ödüyorlar. Herşey dolar. Dolar 2005 senesinde 1.30 TL civarındaymış, ama daha sonraları özellikle şu 2010 senelelerindne sonra aşırı yükselme göstermiş. Şimdiki duruma baktığında 3 TL üzerine çıkmış, bunun üzerine birde evletin eklediği vergiler gelince durum senin yazdığın gibi oluyor. Millet satın almazsa devlet vergi koymaz, satılması içinde vergiyi düşürür. Satılmasına engel olan bir vatandaş görebiliyor musun ? Problem milletde, istedikleri gibi yönetilip istedikleri gibi yaşıyorlar.
  • snakefatih kullanıcısına yanıt
    senin tanıdıkların yurt dışında vasıfsız eleman olarak çalışıyorlar büyük ihtimal şöyle söyliyim belçikada ev temizliklerine giden tanıdığın 1 çocuguna bakıyor evi kira üstüne 2-3 ayda 1 türkiyeye uçakla gidip gelecek kadar kazanıyor böyle orda araba hariç her şey pahalı demekle olmaz adamlar bir kere dolar yada euro olarak kazanıyor biz direk adamlara göre 1 dolar hiç bir şey bize göre hiç bir şey olan 1 lira adamlarda 0.30 cent yani yüzüne bakmadığımız 25 kuruş gibi bişi bence yeterli olur bu kadar şuan ülkenin yüzde 3 büyümesinin sebebi aldığı hayvani vergiler arabada yüzde 125 ötv akıllı telefon da yüzde 58 vergi benzinden alınan litre fiyatını geçen vergiden bahsemiyroum bile .. Amerikayla ilgili videolar var bir bakın isterseniz en düşük işte çalışan 2500 dolar deniyor en az para kazanan 2500 dolar kazansın su 2 dolar olsa ne olacak bizde ülkenin yarısı hala 1300 1400 civarında parayla çalışıyor .. kendimi bildim bileli gelişmekte olan ülkeyiz vergi oranlarını arttırarak gelişme sağlanmaz bunu başımızdakiler hala anlamadı ..
  • 2002 den 2012 ye kadar 5 yılı istanbul trafiğinde günde 250 km şehir içi trafikde şirket şöförlüğü yapmış ve 2 yıl kendi özel arabamla istanbul trafiğinde işe gidip gelmiş biri olarak son 2 yıldır düzenli olarak bisiklet kullanıyorum mtb tur vs derken yol bisikletine geçtiğimden beri ne araba ne motosiklet artık bedava verseler almayı düşünürüm alırım demiyorum düşünürüm...

istanbul trafiğinde araba motosiklet 4 teker motorlu araç kullanmak delilik...

2 yılda motosiklet kullandım âraçdan saymıyorlar 500 cc motorda kullansan. arabamıda motosikletletimide sattım 2 yıldır hiç aramıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rockymarlboro -- 19 Ekim 2016; 14:47:54 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • auto_man A kullanıcısına yanıt
    Hocam ben otv kalksinda demiyorum, 2014 oncesine donsun yeter bana. 2.0 motor araba almak enayilik gobi bir sey geliyor su anda. Ayrica devlette otopark cozumleri uretsin, yapilabilecek ama yapilmayan o ladar cok sey varki. Otvnin amacinin arac satislarini azaltmak oldugunu dusunuyorsaniz yanilirsiniz.
    Ayrica benim yasadigim sehirde oyle buyuk park sorunlari yok. Goc edip durmayin madem buyuk sehirlere rahatsizsaniz durumdan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zerathull -- 19 Ekim 2016; 14:48:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozfidelio

quote:

Orijinalden alıntı: auto_man

quote:

Orijinalden alıntı: Brskcr

Bir üstteki arkadaşında dediği gibi, inanılmaz olsa da insanlar ötv kaldırılmasın diyebilirler. Çünkü bizim ülkemizde oturmuş bir siyaset bilinci ve kültürü bulunmamakta. Referandum bizde genel seçim gibidir, AKP hangi taraftaysa halk o taraftadır, referandumun neye ilişkin olduğunun bir önemi yoktur.

diyelim ötv kalktı. Yarın gittiniz yıllardır hayalinizde olan sıfır aracı aldınız. Sonuç; sıfır aracı aldınız sizin için konu kapandı. Ama sizinle beraber 1 arabası olan 2. Arabayı. 2 arabası olan 3. Arabayı alacak. Aynı saatte evden çıkan karı koca ve oğulları kendi araçlarıyla trafiğe çıkacak. Forumda haftada bir açılan 3 sokak ilerde park yeri buldum konuları hergün açılacak belkide park yeri bulunamayacak. Diyeceksiniz ki devlet düşünsün. Ama vatandaş olarak toplu taşımayı kullanın denildiği halde tek kişi arabayı alıp trafiğe çıkanlar da düşünecek mi? Ihtiyacı olmadığı halde sadece araba aldım demek için araba alanlar düşünecek mi? 3 kuruş otopark parası vermemek için milletin kapısının garajınin önüne park edenler düşünecek mi? Ötv kalksın demekle sadece günü kurtarırsiniz. Mevcut düzende milyona yakın sıfır araç satılırken ötv kalktığı zaman neler olur Allah bilir.

Bilader sapla samanı karıştırma o iş öyle değil bak ben Atakentte oturuyorum buranın tamamını DEVLET kurumu olan TOKİ/emlakkonut yaptı yaklaşık 80 bin konut var ulaşım için çözüm SIFIR.

Bir ülkede araç satışları sadece fiyatlar azaldığı için artmaz ulaşım çözümü sunmadığın için artar bu işi fiyat dengelemiyor, maaşının 25 katıda olsa adam gidip alıyor arabayı çünkü gerçekten ihtiyaç devlette bunu POMPALIYOR çünkü oda vergi peşinde.

Bugün almanyada ingilterede hollandada abd de metronun gitmediği SOKAK yok bizde ilçeye uğramıyor uğrayanda "ooooh bana metro getirdi devlet ne güzel" diyor eğitim seviyesi bu kadar çünkü .

ben sakarya da yaşıyorum. 2012 den itibaren şehir merkezindeki araç sayısı hissedilir derece de arttı. iş çıkış saatlerinde istanbul dan farkı yok. 2010 dan beri aynı güzergahı aynı saat diliminde kullandığım için biliyorum. bazen aracımla gittiğimde sırf trafik azalsa diye iş yerinde biraz oyalanıyorum. ne yazık ki 10 bin lira para biriktiren arabaya ihtiyacım var diye araba alıyor. şu anda yeni işe girmiş eleman bile araba hayali kuruyor. fırsatı olsa o da alacak. oysa ki servis kapısından alıyor kapısına bırakıyor. araba herkes için ihtiyaç değil. mesela benim için değil. benden çok eşim kullanıyor. borç harç ile alsam zaten almam bulaşmam. yaşadığım yer için konuşuyorum toplu ulaşım imkanları merkezde yaşayanlar için geniş, ama merkezde neredeyse herkesin özel aracı var
  • quote:

Hocam ben otv kalksinda demiyorum, 2014 oncesine donsun yeter bana. 2.0 motor araba almak enayilik gobi bir sey geliyor su anda. Ayrica devlette otopark cozumleri uretsin, yapilabilecek ama yapilmayan o ladar cok sey varki. Otvnin amacinin arac satislarini azaltmak oldugunu dusunuyorsaniz yanilirsiniz.
    Ayrica benim yasadigim sehirde oyle buyuk park sorunlari yok. Goc edip durmayin madem buyuk sehirlere rahatsizsaniz durumdan.

ülkemizde üretilen araçlarda belli bir ötv indirimi yapılır. daha cazip kılınır. sonrasında kademeli şekilde diğer araçlarda da azaltılır. araç alana belli süre satamama maddesi konulur. her ev için araç adedi konur vs. vs. çözüm bulunur. ama herkesin beklediği gibi ötv nin bir anda kalkması sadece günü kurtarmak olur.
  • Çok haklı, çok mantıklı bir yorum. Bundan sonra ülkemizin Dünya'da ki genel durumunu belirleyebilmek için YURTİÇİ ülkeleri ile kıyaslama yapalım lütfen arkadaşlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nexus007

Almanya'da en kötü memur 4.000 euro maaş alırken 20.000 euroya en kötü sıfır km astra k, golf ve focus alabiliyor. Ve sadece 5 maaşıyla araba sahibi oluyor ikinci elleri saymıyorum bile.Bizim güzide cennet ülkemizde bi memur 2.500 lira maaşı ile sıfır km bir astra k,golf ve focusun en boşunu 65.000 tl ye alıyor yani maaşının 26 katı ile bu araçlara binebiliyor.Sizce arkadaşlar bu adalet mi bu hangi kitaba hangi insanlığa sığar soruyorum size.bizler neden 15 senelik arabalara maaşımızın 10 katını verip 30.000 tl bayılıp bu eziyeti çekmeye sanayiden çıkmamaya mahkum ediliyoruz. Elin avrupalısı maaşının 5 katına sıfır km güvenli bir araba alıyor.bizim 5 katında da gözümüz yok ama maaşımızın 10 katına bile leş arabalara biniyoruz.İnsanlar 3.000 tl maaşıyla 100 k'ya Megane,Civic,Jetta,Corolla,Focus,Golf,Astra alıp alıp 7-8 sene kredi borcuna giriyor.Neden neden neden gerçekten artık gittikçe kötüye gidiyoruz.

Dostum Almanya diyorsun diğer taraftan Türkiye diyorsun.

Bu iki ülke hangi noktada denk ki arabada denk olsun.
  • beter olun, beter olalım. umarım daha da fiyatlar artar alamayacak duruma gelirsiniz, ondan sonra akıllanırsınız..
  • quote:

quote:

Bir üstteki arkadaşında dediği gibi, inanılmaz olsa da insanlar ötv kaldırılmasın diyebilirler. Çünkü bizim ülkemizde oturmuş bir siyaset bilinci ve kültürü bulunmamakta. Referandum bizde genel seçim gibidir, AKP hangi taraftaysa halk o taraftadır, referandumun neye ilişkin olduğunun bir önemi yoktur.

diyelim ötv kalktı. Yarın gittiniz yıllardır hayalinizde olan sıfır aracı aldınız. Sonuç; sıfır aracı aldınız sizin için konu kapandı. Ama sizinle beraber 1 arabası olan 2. Arabayı. 2 arabası olan 3. Arabayı alacak. Aynı saatte evden çıkan karı koca ve oğulları kendi araçlarıyla trafiğe çıkacak. Forumda haftada bir açılan 3 sokak ilerde park yeri buldum konuları hergün açılacak belkide park yeri bulunamayacak. Diyeceksiniz ki devlet düşünsün. Ama vatandaş olarak toplu taşımayı kullanın denildiği halde tek kişi arabayı alıp trafiğe çıkanlar da düşünecek mi? Ihtiyacı olmadığı halde sadece araba aldım demek için araba alanlar düşünecek mi? 3 kuruş otopark parası vermemek için milletin kapısının garajınin önüne park edenler düşünecek mi? Ötv kalksın demekle sadece günü kurtarırsiniz. Mevcut düzende milyona yakın sıfır araç satılırken ötv kalktığı zaman neler olur Allah bilir.

rütbenin adamısın vallahi billahi mükemmel yorum yapmışsın. bi laf vardır lafa bakarım laf mı diye adama bakarım adam mı diye ? işte bu da o misal. para içinde yüzen insanlara bakıyorum işler çok kötü valla bittik billa bittik diyor. bmw ye biniyor istediği yerde içiyor istediği yere tatile gidiyor. eee daha ne istiyorlar anlamıyorum ama şu gerçek ki eline güç geçmediği için kendini masum zannedenlerin ülkesi bu ülke . ne düzen değişir ne de insanımız
  • Almanya ve Türkiye'yi aynı cümle içinde kullanmak?
  • quote:

quote:

O zaman 3ncü arabayı alana vergi koyarsın.

Gelişmiş ülkeler çok aptal herhalde ki "ulan biz bu arabalardan vergi almıyoruz, ya insanlar 2nci 3ncü 5 nci arabayı alırsa, yollar kapanırsa" diye düşünmüyorlar.

Böyle bir mantık olur mu.

İnsanlar çok yemesin şişmanlatır diye ekmeğin ötv sini yüzde 300 yap.

Her odaya tv alır bunlar diye 102 ekran üstüne yüzde 500 vergi koy (güzel fikirmiş aslında. Hükümet yaparsa bunu telif isterim)

Her odada halı olmasın diye halının fiyatını arttır.

Bir tek yat yakıtından ve pırlantadan düşük vergi al ki ülke kalkınsın.

Siz ekonomiyi çok yanlış anlamışsınız. Bir ülke ekonomisi böyle yönetilmez.

Bu devletin hiçbir şey düşündüğü yok. Ne trafikte senin kalman umurlarında, ne yolların yetmemesi.

Tek dertleri canlının gelmesi.

Niye fabrika açsın ki.

Fordun 1 arabadan kazandığını oturduğu yerden kazanıyor devletimiz.

Mercedes in 1 arabadan kazandığını oturduğu yerden kazanıyor.

Opel in 1 arabadan kazandığını oturduğu yerden kazanıyor.

Porsche nin 1 arabadan kazandığının 2 katını oturduğu yerden kazanıyor.

Ne uğraşacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: superegoid

quote:

quote:

O zaman 3ncü arabayı alana vergi koyarsın.

Gelişmiş ülkeler çok aptal herhalde ki "ulan biz bu arabalardan vergi almıyoruz, ya insanlar 2nci 3ncü 5 nci arabayı alırsa, yollar kapanırsa" diye düşünmüyorlar.

Böyle bir mantık olur mu.

İnsanlar çok yemesin şişmanlatır diye ekmeğin ötv sini yüzde 300 yap.

Her odaya tv alır bunlar diye 102 ekran üstüne yüzde 500 vergi koy (güzel fikirmiş aslında. Hükümet yaparsa bunu telif isterim)

Her odada halı olmasın diye halının fiyatını arttır.

Bir tek yat yakıtından ve pırlantadan düşük vergi al ki ülke kalkınsın.

Siz ekonomiyi çok yanlış anlamışsınız. Bir ülke ekonomisi böyle yönetilmez.

Bu devletin hiçbir şey düşündüğü yok. Ne trafikte senin kalman umurlarında, ne yolların yetmemesi.

Tek dertleri canlının gelmesi.

Niye fabrika açsın ki.

Fordun 1 arabadan kazandığını oturduğu yerden kazanıyor devletimiz.

Mercedes in 1 arabadan kazandığını oturduğu yerden kazanıyor.

Opel in 1 arabadan kazandığını oturduğu yerden kazanıyor.

Porsche nin 1 arabadan kazandığının 2 katını oturduğu yerden kazanıyor.

Ne uğraşacak.

bi dk bi dk kim demiş devlet oturduğu yerden fordun kazandığını kazanıyor diye. ford 50 ye satıyor devlet 100 e satıyor ford o kadar adam çalıştırıyor arabayı havadan yapmıyor bu malın bi de malzeme gideri var çok çok 20 30 bin kazanıyor yani bizimkiler nerdeyse 2 kat kar ediyor
    Mal mıyız biz ki bişey ucuz diye daha çok alalım? Diyelim hamburger ucuzladı. 2.yi mi yücelsin? Diyelim telefon ucuzladı, 2. Mi alacaksın?
    Ha 2 araca ihtiyacın vardır, gene 2tane alırsın. Şimdiki bütçen 2 kartala yetiyordur, vergi düşünce 2 focus alırsın, golf alırsın.

Ayrıca trafik sorununu çözmek için farklı yollar var.

• quote:

Orijinalden alıntı: etkinus

Kesinlike size katılıyorum. Avrupada sıfır aldığı aracı satan biri hayır işlemek için ucuz veriyor, karşıdakini düşünüyor. Oysa biz, çok benciliz çok... Ne var yani 60–70 bine aldığın aracı 2 sene sonra 20–30bine satsan...

Bu arada hocam araç satmak isterseniz haberim olsun isterim. Çok iyi bir insana benziyorsunuz.

İki yorum da abest maalesef.

Birçok ülke gibi trafiğe çıkan araçlardaki yaş sınırını 15 veya 20 yap. Bak bakalım 93 model BMW'lere 30 bin lira mı istiyorlar yoksa kg başı 1,5 liradan takribi 1500 lira para mı?

Aynı zamanda MTV düzenlemesi de modern ülkeler gibi yaşlandıkça artsa yine aynı durum ortaya çıkar. 1.6 motor 3 yaşa kadar aldığın 1000 TL senelik vergiyi 15 yaşındaki arabadan al bakalım ne oluyor o piyasalar.

Tamamen devletin uyguladığı ters politikaların sonucu bu.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ozfidelio

quote:

quote:

Bilader sapla samanı karıştırma o iş öyle değil bak ben Atakentte oturuyorum buranın tamamını DEVLET kurumu olan TOKİ/emlakkonut yaptı yaklaşık 80 bin konut var ulaşım için çözüm SIFIR.

Bir ülkede araç satışları sadece fiyatlar azaldığı için artmaz ulaşım çözümü sunmadığın için artar bu işi fiyat dengelemiyor, maaşının 25 katıda olsa adam gidip alıyor arabayı çünkü gerçekten ihtiyaç devlette bunu POMPALIYOR çünkü oda vergi peşinde.

Bugün almanyada ingilterede hollandada abd de metronun gitmediği SOKAK yok bizde ilçeye uğramıyor uğrayanda "ooooh bana metro getirdi devlet ne güzel" diyor eğitim seviyesi bu kadar çünkü .

ben sakarya da yaşıyorum. 2012 den itibaren şehir merkezindeki araç sayısı hissedilir derece de arttı. iş çıkış saatlerinde istanbul dan farkı yok. 2010 dan beri aynı güzergahı aynı saat diliminde kullandığım için biliyorum. bazen aracımla gittiğimde sırf trafik azalsa diye iş yerinde biraz oyalanıyorum. ne yazık ki 10 bin lira para biriktiren arabaya ihtiyacım var diye araba alıyor. şu anda yeni işe girmiş eleman bile araba hayali kuruyor. fırsatı olsa o da alacak. oysa ki servis kapısından alıyor kapısına bırakıyor. araba herkes için ihtiyaç değil. mesela benim için değil. benden çok eşim kullanıyor. borç harç ile alsam zaten almam bulaşmam. yaşadığım yer için konuşuyorum toplu ulaşım imkanları merkezde yaşayanlar için geniş, ama merkezde neredeyse herkesin özel aracı var

Hocam pakistanda yaşamıyoruz otobüs minibüs SERVİS toplu taşıma çözümü değil,

Sana zor gelmiyor olabilir ama insanlar metrobüse binmek istemiyor eskiden izmit istanbul otobüsleri 1 saate istanbula gelirdi koltuk için bilet keserdi, insanlar şimdi 1 saat otobüste/metrobüste gidiyor bumu çözüm?

Sakaryadada otursan rizedede otursan devletin genel yaklaşımı lastik tekerlekli araçlarla işi çözmeye çalışmak modern dünyada böyle bir olay TARTIŞILMIYOR bile yok çünkü. Geçen bi vlog izliyorum adam abd ye gitmiş haftasonu 1 saat durakta otobüs beklemiş hiç otobüs yok, sormuş haftasonu otobüs yokmuş metro var zaten her sokağa o yüzden otobüsler haftasonu tatil demişler dünya bu duruma 40 yıl önce geldi biz hala sadece köprü ve yol yapıyoruz sebepte vergi: Devletin tek amacı vergi almak insanlara hizmet değil.
  • İktidardan memnun olan adam yok ama ne iştir ki kaç senedir hala aynı iktidar var. Ama 15 20 sene sonrası için ümitliyim. O zamana kadar siz abilerim maalesef yaşlanıcaksınız ama cahil insanlar gitmiş olacaklar. Herhalde bugünün gençleri için iyi bir gelecek olacak farklı iktidarla.
  • 4000 euro maaş alan en kötü memur kimmiş öğrenelim
    Ben kalksin demiyorum hocam, sadece bu kadar fahis olmasin. Baska ulkelerde de var bu vergi. Ama bizim ulkede fahis, dedigim gibi ya 2014 oncesine donsun ya da baska bir cozum uretilsin. Bakin 2 dakikada bir suru alternatif sundunuz.
    Sunuda tekrar belirteyim, bu verginin amaci kesinlikle arac satisini azaltmak degildir. Aksine bu kadar satilan bir urunden maksimum vergiyi almaktir.

• ozfidelio O kullanıcısına yanıt
    benim arkadaşım sabahları 1 saat fazla uyumak için araba aldı. Bakın sadece 1 saat fazla uyumak için. Bakıldığı zaman kendince ihtiyaç. Eski komşum eşi manuel araba kullanamıyor diye eşine otomatik araba aldı. Bu adam kendi arabasını sadece pazar günleri kullanıyor. Araba haftada 6 gün garajda. Eşinin aracı ayda yılda bir. Bakıldığı zaman bunlarda ihtiyaç diye aldı 2 arabayı. Çevremde vereceğim çok örnek var. Mesela şef olunca ben işe servisle gidemem diye araba alan hergün tek başına trafiği meşgul eden adam biliyorum. Gerçekten ihtiyacı olduğu için araç alan vardır. Ama bir kesim sadece araba almış olmak için, aracı bir statü göstergesi olarak düşündüğü için alıyor. Madem araç ihtiyaç, görülen o ki ötv nin kısa vade de kalkması söz konusu değil. Ikinci ele daha çok yönelinsin yada ödeme gücü hangi sıfır araca yetiyor ise onu alsın. Ihtiyaç 100 binlik araçsa krediyide ödeyebileceksin bilmem anlatabildim mi?

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.