Şimdi Ara

Maaşımızın 25-30 katı fiyatlarıyla araba alan tek ülkeyiz sanırım..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
406
Cevap
3
Favori
10.298
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
130 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Almanya'da en kötü memur 4.000 euro maaş alırken 20.000 euroya en kötü sıfır km astra k, golf ve focus alabiliyor. Ve sadece 5 maaşıyla araba sahibi oluyor ikinci elleri saymıyorum bile.Bizim güzide cennet ülkemizde bi memur 2.500 lira maaşı ile sıfır km bir astra k,golf ve focusun en boşunu 65.000 tl ye alıyor yani maaşının 26 katı ile bu araçlara binebiliyor.Sizce arkadaşlar bu adalet mi bu hangi kitaba hangi insanlığa sığar soruyorum size.bizler neden 15 senelik arabalara maaşımızın 10 katını verip 30.000 tl bayılıp bu eziyeti çekmeye sanayiden çıkmamaya mahkum ediliyoruz. Elin avrupalısı maaşının 5 katına sıfır km güvenli bir araba alıyor.bizim 5 katında da gözümüz yok ama maaşımızın 10 katına bile leş arabalara biniyoruz.İnsanlar 3.000 tl maaşıyla 100 k'ya Megane,Civic,Jetta,Corolla,Focus,Golf,Astra alıp alıp 7-8 sene kredi borcuna giriyor.Neden neden neden gerçekten artık gittikçe kötüye gidiyoruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• öyle deme orda domates pahali , insanlar hep aç geziyor
  • Yok hocam ya bizde herşey pahalı samanı bile dışardan alıyoruz daha ne olsun

• bide şoyle duşun ordada 25 katınla alanvardır ama farklı

25 KATIYLA CAMARO ALANDA VAR

25 KATIYLA 80 BG CLİO ALANDA :D
  • İRONİ YAPMIŞ
  • Aynen öyle onlar maaşının 25 katını camaro ya veriken biz 25 katını egea ya verioruz.işte dünyanın adaleti

• trt hd'de bir program çıkıyordu , sanırım almanyaydı geçtiği yer, alışveriş hastaları mıydı neydi adı, millet işsizlik maaşıyla ,çocuk maaşıyla geçiniyor ,gereksiz eşya ıvır zıvır alınca 3-5 bin euro borca girip ağlaşıyor ne yapcam ne edicem diye, şimdi gel Türkiye ile kıyasla burayı.
  • Diğer ülkelerdeki araç fiyatlarını öğrenince aynı düşüncelere bende kapılmıştım ve neden acaa diye kendime sordum. Kendimce verdiğim cevaplar.
    1_Ülkemizde döviz yani Tl'nin Euro ve Dolar karşısındaki değeri çok düşük. Şu anda 1 Euro 3.40 küsür lira.
    2_Ülkemizde milli gelir düşük, yani kişi başına düşen para Yanlış hatırlamıyorsam 180 ülke arasında 60 lardayız galiba ve yıllık 10 bin dolar küsür. Mallesef düşüyor sürekli.
    3_Maalesef vergiler.
  • Almanya'da Teyzem yaşıyor. Geçen sene kuzenimle konuşurken kuzenim söyledi

Yan komşusu 1993 model 200E 88.000 binde aracı yanlış hatırlamıyorsam 1.250€ 'ya aldı.

Kuzenimde ise 2008 model 3.20 var.

Burda bir 200E mercedes 25.000 lira asgari ücretin tümünü biriktirsem 20 ayda alırım.

Adam maaşının yarısına almış

• Araba üzerinden ticaret yapan tek millet olursak böyle olması normal. Bu millet kendine yapıyor ne yapıyorsa. 2.el piyasasini devlet olusturmuyor.

• Çok abartıyorsunuz

• sarı arıza lambası kullanıcısına yanıt
    Nasıl çok abartiyorlar bana bir anlatır mısın? Ben Almanya'da çalışan bir mühendisim ve 3 maasimla 2.el (1 yaşını doldurmamış) golf, astra vb. alabiliyorum. Aynı şartlarda araba almayı istemenin nesi bu kadar kötü anlayamadım?

• Uretme ozurlu bi devlet ve millet modeli icin bence cok normal bir sonuc tablosu. Arap ulkeleride uretemiyor ama adamlarda kazmayi vurdugun yerde petrol fiskiriyo. Ne cevherler bizim ulkede aslinda ama hicbirisi egitim ve destek göremedikleri icin eriyip yitiyorlar. Elin amerikalisi zamaninda garajinda biseyler uretip biyerlere gelmis. Adama imkansizliklar arasinda bu gunlere gelmis gozunde bakiliyor. Ama bizim ulkede 10 kisi ayni odada yasar, garaji olana imrenerek bakilir. Temel ihtiyaclar bile giderek luks olmakta.

• quote:

Orijinalden alıntı: met.nar

Nasıl çok abartiyorlar bana bir anlatır mısın? Ben Almanya'da çalışan bir mühendisim ve 3 maasimla 2.el (1 yaşını doldurmamış) golf, astra vb. alabiliyorum. Aynı şartlarda araba almayı istemenin nesi bu kadar kötü anlayamadım?

Ayiptir sorması maasiniz ne kadar. Domates patates pahali mi oralarda?

• quote:

Her şey araba değil. Hayatın tadını çıkarın. Başlarım arabaya da daha birinede. A dan B ye sorunsuz ulaştığım zaman benim iş tamamdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: sarı arıza lambası

quote:

Her şey araba değil. Hayatın tadını çıkarın. Başlarım arabaya da daha birinede. A dan B ye sorunsuz ulaştığım zaman benim iş tamamdır.

İşte o sizin hayat anlayışınız. Demek ki insanlar abartmıyor, size abartı geliyor. Çünkü siz farklı düşünüyorsunuz. Bu kadar basit. Herkesi kendiniz gibi düşünmesini bekleyemez, kendiniz gibi düşünmediği için yargılamazsınız. Sıkıntı belki onlarda, belki sizde. Buna karar verecek üstün bir otorite olmadığınıza göre insanların ilgilendikleri alanlarda ulaşmak istedikleri şeylere bakıp abartıyorsunuz demeniz de saçma kalıyor.

• O alamanya dediğin yerde hayvan gibi sanayi var. Adamlar üretiyor. Teknoloji gamında her yerle rekabet içindeler. Otomotiv alanında neredeyse liderler. Ve terör yüzünden parayı mermiye, ikinci el hurda uçaklara helikopterlere verme dertleri yok.
    Bizim zavallı ülkemizde ise Yerli üretim namına çok az şeyimiz var. Sanayimiz dışa bağımlı ve öküzü dahi brezilyadan satın alıyoruz.
    inşallah milli araba yapılırsa en azından iç piyasada milli araba ucuz olacaktır. Belki de olmayacaktır.

Zor bea...

Bir adet az kullanılmış uygun fiyatlı araç alın ve 10-15 yıl kullanın kazandığınız parayı da gayri menkule yatırın ki çocuklarınızın camaro alabilme ihtimali olsun.
    Güzelim ülkemde çok zor öyle camaro alayım haftasonu pist günlerine katılıp stres atayım daha sonra tatile çıkayım... Bize bol gelir ağam
    Devlet baki kalsın diye bir yandan terör belası ile cebelleşirken diğer yandan da ilgisiz yöneticilerle karşı karşıya gelen anadolu insanı belki ilerde güler inşallah.

• Robert Lewandowski RL9 kullanıcısına yanıt
    Yok hocam camaro bile ucuz geliyor

2017 camaro baslangic 26 k
    Aylik asgari 2,4 civari

Buraya oranlarsak 15 k paraya sifir camaro aliniyor

Ama olsun tup guyruğu duple yol hulooooğ

• Bu günler iyi günler daha...Bu kafayla sandığa gittiğimiz sürece maaşın 26 katı ile aracı almayı bırak,galerinin önünden bile geçemeyecek duruma geleceğiz...
  • Almanyada yaşıyorum ve 4000 euro maaş alan bir memur doğrusu hiç duymadım (üstelik en kötüsü,yani en az alanı),duyduğunuz herşeye inanmayın abartı çok fazla.Burada alınan 2000 euro maaşı oraya göre karşılaştırırsanız evet öyle bir sonuç çıkıyor,ancak o parayı buraya göre düşündüğünüzde,mesela benim gibi üç çocuklu bir aile iseniz yetmiyor aslında.Sadece bir örnek vereyim oturduğum 3+1 90 m2 dairenin yakacak,su ve çöpü dahil kirası 800 euro.Ki emsallerine göre ucuz sayılacak bir kira bu.Ancak eşlerin ikiside iyi gelir getiren işlerde çalışırsa birikim yapma imkanı oluyor.Ama bu da,örnek aylığı 2000 yazdığım için diyorum, 2×2000 olmuyor ve eşlerden birinin maaşından oldukça fazla bir kesinti oluyor.
    Neyse.Ama elbetteki bunları yazdım ama yine de bu durumda da olsa orada çok lüks olan-görülen şeylere ulaşmak oraya göre burada çok daha kolay,çünkü oradaki gibi aldığınız bir araca vergilendirmeden önceki fabrika fiyatı kadar vergi ödemiyorsunuz,vergilerle şişirilmiş benzine de oradaki kadar paralar ödemiyorsunuz,avantajınız bu kabaca.
    Saygılar..

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.