Şimdi Ara

insanmı dogaya , dogamı insana hakimdir ? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
174
Cevap
1
Favori
173.674
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ne insan doğaya ne de doğa insan a hakimdir.
  • Düşünebilmek, İradeye Sahip olmak bundan öte bişey var mıdır ?
  • ben kartaltepe ilköğretim okulu temsilcisiyim.ayrıca da münazarada da sözcüyüm.bizim konumuz doğa insana hükmeder.konuyu araştıtırken gördüm burayı.cevap yazmak istedim.düşünüyorum da bizim konumuz daha baskıcı.bazı kişiler demiş zaten doğa insana hükmeder diye.

iyi bir yazı hazırladıysan bile çok zor kazanman.çünkü küresel ısnma,etna yanardağı vb. afetler de doğa insana hükmediyor.istersen burda bir karşılıklı konuşalım çünkü hem sana hem de bana bir prova olur.nedersin?
  • kullanılan inşa ile malzemeleriyle depremde hasarı en aza indirgemek mümkündür sellerdede öyle insanlar karşı karşıya kaldıkları her güçlüğe karşı bi yöntem bulacak kadar zeki bir varlıktır...
    quote:

Orjinalden alıntı: gorkem_grk

doga dedıgı sadece agaclar vs.. degıl kı mesela deprem,seller bunları ınsanlar engelleyebılır mı?
  • insalık yok olana kadar doğa insana hakimdir.insan doğaya hakim olduğu zaman, insan kendisini öldürmüş lacaktır zaten.
  • doğa insana hakimdi ama insanlar şimdi doğa yı mahvettikleri için insanlar doğaya hakim oldu
  • VAYYYYY BİZİM RAKİBİMİZ HEEEEE BİZDE DOĞAYI SAVUNACAĞIZZZZZ TABİKİ DOĞA İNSANA HAKİMDİR MÜNAZARADA SİZİ YENECEĞİZ HÜRRİYET İLKÖĞRETİM OKULU OLARAK SİMDİDEN SİZE GEÇMİŞ OLSUN

• İnsan doğanın bir parçasıdır ve ikiside bir birini etkiler ve etkilenirler.Orta çağ da hakim görüş insanların doğadan etkilendiği ve doğa karşısında aciz olduğu idi tabi bu tamamiyle kaderci bir yakşım idi ama artık gelişen teknoloji ile insanlar doğa olaylarını tam anlamıyla kontrol edemeseler bile etkileyebilmişlerdir,tabi bundan da insanın doğaya hakim olduğu anlamıda çıkarılmamalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi harina -- 23 Ocak 2007; 23:32:04 >
  • canım insan doğaya hakimdir nedeni ise YÜCE ALLAH herşeyi insan için yaratmıştır onun için insan doğayı istediği şekilde kullanabiliyor yararlı veya zararlı bir şekilde
  • quote:

Orjinalden alıntı: sniper_elite

canım insan doğaya hakimdir nedeni ise YÜCE ALLAH herşeyi insan için yaratmıştır onun için insan doğayı istediği şekilde kullanabiliyor yararlı veya zararlı bir şekilde

işte budur. söylenicek birşey yok üzerine
  • quote:

Orjinalden alıntı: nevrotik

quote:

Orjinalden alıntı: sniper_elite

canım insan doğaya hakimdir nedeni ise YÜCE ALLAH herşeyi insan için yaratmıştır onun için insan doğayı istediği şekilde kullanabiliyor yararlı veya zararlı bir şekilde

işte budur. söylenicek birşey yok üzerine

aslında üzerine söylenebilecek çok şey var ama önce sen neden üzerine söylenecek birşey olmadığını açıkla bizlere
  • arkadaşlar münazarayı biz kazandık. hehhe. halil vedat fıratlı ilköğretim okuluna geçmiş olsun

çernobili söylediler biz şöyle cevap verdik:
    çernobil faciasından sonra iskoçya ve diğer avrupa ülkeleri çeşitli önlemler aldılar.ama uzmanlara göre 50 yıl sonra rusyada yetişen bir mantarı yiyebilcekmişiz.

bir not: çernobil faciasında açığa çıkan rayoaktif bulut hiroşima ve nagazakiye atılanlardan 200 kat daha büyüktür...

ikinci ip ucu: depremleri ben anlatmıştım.depremler de hep sayısal değer verdim.sayısal değer karşısında birşey yapamadılar.
  • abiler aynı konu biz de de var daha yeni buda ama ben size insanın doğaya hakim olduğunu söyleyim . depremi örnek vermeyin bence doğa hakim die evlerin ustası sağlam yapsa demir vız gelir ız geçer yani iş yine binayı yapan insanda.

<!--chatsever.com kodu başlangıcı--> 
    <div align="center"><div align="center"><table border="1" width="64%" bordercolor="#0000CC"><tr><td><iframe name="I1" src="http://www.chatsever.com/chat/" width="669" height="361" scrolling="no" border="0" frameborder="0" marginwidth="2" marginheight="2">
    Chatsever.com, rahat ve kolay chat odası! </iframe></td></tr></table></div></div><p align="center" style="margin-top: 0; margin-bottom: 0"><a data-test="test" rel="nofollow" style="word-wrap: break-word; text-decoration: underline;" target="_blank" onclick="return dhExternalLinkRedirect(this)" href="/ExternalLinkRedirect?module=pgdcode&messageId=12635803&url=http://www.chatsever.com/chat_ekle.htm" data-href="http://www.chatsever.com/chat_ekle.htm"><font size="2">Sitenize Chat</font></a></p><p align="center" style="margin-top: 0; margin-bottom: 0"> </p>
    <!--chatsever.com kodu bitişi-->

• Açan kişi aslında bunu tartışmak yerine insanın doğaya hakim olduğunu kanıtlayan ipucu niteliğinde noktalar vermenizi istemiş ama laf lafı açmış.. Bana kalırsa ikisi de birbiri üzerinde tam hakimiyet kuramamış. Çünkü insanlar doğayı kullanabilecekleri hale getirirken doğa tarafından çok zararlar da görmüşler.

Doğa derken bunun içine bence doğa kanunlarını da katmak gerek. Çünkü bunlar insanın tam manası ile elinde olan şeyler değil. Mesela yer çekimi kanunu. Şimdi demeyin insanlar yer çekiminin olmadığı ortamlar oluşturuyor vs.. Oluşturabiliyor fakat tam manasıyla mı? Yani eğer o kadar ileri düzeyde olsa idi şu anda dünyanın çekim kuvveti ile oynayabilirlerdi.

İnsanlar da doğadaki dengelerle oynuyor. Doğal kaynakları tüketiyor, işliyor; doğayı gerek olumlu gerek olumsuz yönde biçimlendiriyor şeklinde örnekleri sıralamak mümkün.

İyi akşamlar.

• peki doğru sölersin ama bizim yinedede savunmamız gerekir insanın doğaya hükmettiğini
  • Arkadaşlar bizimde bu konuyla ilgili münazaramız wardı biz insan doğaya hakimdir diyoruz.Ve KAZANDIK da.bu konuyla ilgili yardıma ihtiyacı olan arkadaşlara yardımcı olabilirim.Love0fdeathh@hotmail.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikincizirve -- 19 Nisan 2009; 18:05:23 >
  • tartışmasız doğa üstün. yukarıda bazı arkadaşlar doğanın insan için yaratıldığını insanın doğayı kullanım amacına göre doğanın tepki vereceğini falan yazmışlar ama dünyanın 5 milyar yaşında olduğu ve binlerce yılda bir buzul çağına girip çıktığı ve yaşamın bitip yeniden başladığı gerçeğini nasıl inkar edebilirler.Dünya 5milyar yaşında peki insanlar ne kadar yıldır dünya üzerinde ? sadece ve sadece yaklaşık 11 bin yıldır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oguz06 -- 28 Mart 2007; 15:57:39 >
  • bundan 6-7 yıl önce bizimde olmuştu münazara....zaten bu konuda standart münazara konusudur babam lisedeyken bile bu konu varmış...
    doğamı teknoloji mi de oluyo bazen bu
    neyse sana tavsiyem doğayı seçmen..çünkü cevabı doğa..çünkü doğa olmasa insan olmazdı ama insan olmazsa doğa olabilirdi ve vardıda..doğa insanı insanda teknolojiyi üretmiştir..
  • insan dogaya hakim olmuştur.. istese bu dünyayı 4 sefer yok edicek atom bombasına sahiptir istese bir kıtayı ot bitmez oranın dogal dengesini tamamen bozabilicek hale gelmiştir. ,insan oglu gün geçtikce doga sartlarınave dogaya hakim olmayı basarmıştır eskiden insanlar barına bilecekleri yasamlarını sürdürebilicekleri yerlere yerleşirmiş ama günümüzde neresi olursa olsun hertürlü barınma ve yasama imkanına kavuşmuştur heryere borularla su gelmektedir araçlarla yiyecek gelmektedir oranın yapısına göre evlerler yapmaktadır klimayı icat etmiştir sobaları icat etmiştir binlerce km den dogal gaz getirmeyi başarmıştır yaz kış artık hertürlü sebze meyveyi yetiştirebilir hale gelmiştir hava durumunu günlerce öteden tahmin edebilir ve önlem alabilir hale gelmiştir insan gün geçtikce dogaya hakim olmaktadır.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.