Şimdi Ara

Daihatsu Kulübü

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.085
Cevap
22
Favori
334.077
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benim aracım 2005 model Sirion otomatik vites.

Yeni aldım.

Hergün yeni şeyler keşfediyorum. Keşfettikçe buraya yazacağım. Sizler de aynısını yaparsanız sevinirim.

Daihatsu Kulübü

• İpucu: Hem silecek, hem yıkama

Ön cam için aynı anda her ikisini yapma fonksiyonu tek işlem ile olmasa da, arka cam için bu mevcut. Arka cam düğmesini yukarı ittiğimizde (açtığımızda) silecek çalışıyor. Aşağı itersek ise yıkama modu (su veriyor).

Bunun haricinde arka cam silecek düğmesini hareket ettirmek için ileri konumuna aldığınızda, düğmeye uyguladığınız baskıyı biraz daha artırıp düğmeyi ileri iterseniz ve bu konumda tutarsanız, parmağınız orada olduğu müddetçe su atmaya devam edecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umutgultekin -- 16 Ekim 2006; 11:03:07 >
  • İpucu: Alarm fonksiyonları

Daihatsu'lara yetkili servislerde takılan Cenmax marka alarmların kumandaların da I ve II olmak üzere iki düğme var. Bunların ise 4 farklı fonksiyonu var:

(I) Bas-çek: Alarm ve merkezi kilit aç/kapat (SESLİ).
    (II) Bas-çek: Alarm ve merkezi kilit aç/kapat (SESSİZ).

(I) Uzun bas: Aracın etrafındaki çoluk çocuğu kovalamak için veya otoparkta bulabilmek için ses çıkarmasını sağlamak.
    (II) Uzun bas: Alarm ve merkezi kilit aç/kapat (SESSİZ) ve 4 lüleri çalıştır.
  • Sirion yakıt tüketimi

Benim otomatik vites sirionum km başına 0,165 ytl yakıyor.
    Yani bir depo benzin ile 666 km gidiyor.

Benzinli bir araca ve Sirion performansına göre (102 hp) oldukça cimri olduğu söylenebilir. Değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umutgultekin -- 16 Ekim 2006; 11:22:30 >
  • Daihatsu fiyatlarında yeni indirim

Bu son indirime göre araçların fiyatları şöyle oldu:

Copen - 1,3 lt, Düz Vites
    34.950 YTL

Cuore - 5 Kapılı, Düz Vites, Klimalı, ABS
    17.990 YTL

Sirion - 1,0 lt Düz Vites, Klimalı, ABS
    19.990 YTL

Terios DX - Düz Vites, ABS
    22.970 YTL

Yeni Terios Silver-1,5 lt, Düz Vites, Klimalı
    41.500 YTL

YRV - Düz Vites, Klimalı, ABS
    22.995 YTL

Kaynak:http://www.daihatsu.com.tr/fiyatlistesi.asp

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umutgultekin -- 17 Ekim 2006; 7:54:17 >
  • merhaba,
    senin yazdıklarını okudum da merak ettim, nasıl bir arabadır bu sirion. bende dacia logan var, bi arkadaşım da 20 milyar civarı araba almak istiyor. abs, klima standartmış sirion'da. 1.0 motorlu ve 3 silindirli Sirion yolda nasıl gider. sizdeki model hangisi.
  • Bendeki Sirion 2005 model (eski kasa-sayfanın üstünde resmi var).
    1.3 motor 102 beygir. ABS+EBD standart ve klima, park sensoru, mp3 cd player vs.vs. bir çok donanım standart.
    Düz vitesinin piyasası 16.500, tiptronik vitesinin piyasası 17.500 civarında.

Yeni kasalar ve 1.0 motor hakkında yorum yapamıyorum malesef ama Daihatsu genel anlamda kullanımı zevkli ve şehir içi kullanıma yönelik araçlar üretiyor.

Toyota'nın kardeşi olması avantaj ve dezavantajları beraberinde getiriyor.

Avantajı: Toyota kalitesi.

Dezavantajı: Toyota-Daihatsu rekabeti doğmasın diye araçlara bilerek eften püften şeyleri koymuyorlar.

Yani bardaklıktan, sis farına, mp3 playerdan, park sensörüne, abs'den ebd'ye, 102 beygirden, şehir içi 0,16 ytl yakıt tüketimine, kol dayama yerinden, klimaya, alarmdan, çift hava yastığına, immobiliser'a kadar herşey standart olan bir arabada torpido veya bagaj lambası nasıl olmaz?? Yok işte... 1001 tane uyarı göstergesi var ama benzin bitiyor uyarı göstergesi nasıl olmaz?? Yok işte...

Ve daha birkaç tane minicik mide bulandırıcı sineği saymazsak, benim fikrimce bu araçlar hakettiği değeri görmekten son derece uzaklar.

Bilmeniz gereken son şey: İkinci el piyasası hiç yok. Kullanmak için harika araçlar ve bu amaçla alıyorsanız sorun yok. Ama satmayı düşünürseniz, alıcı bulmanız zaman alır ve istediğinizden daha aşağıya vermek zorunda kalırsınız.

Daihatsu küçük bir kulüp gibi. Değerini bilen onu kullanıyor ve zamanı gelince yeni model ile değiştiriyor. Bilmeyen ise kore malı zannedip, incelemiyor bile.

Oysa ki halis mulis Japon teknolojisi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umutgultekin -- 1 Kasım 2006; 17:16:46 >

• İpucu: Yoğun trafikte Sirion

Yoğun trafikte seyrederken, direksiyondan vitesi değiştirme sistemi (Steertronic)'in çok faydalı olduğunu keşfettim.

Araç otomatik moddayken 1. viteste dahi motor frenini kısıtlı kullanıyor ve siz sürekli gaz fren, gaz fren yaparak arabayı idare ediyorsunuz. Bu da hem fren balatalarınızın ömründen çalıyor hem de daha fazla yakıt tüketimine sebep oluyor.

Aracı trafiğin çok yoğunlaştığı noktalarda Steertronic moduna almak hem bunlardan kurtulmanızı sağlıyor hem de motor frenini daha yoğun kullanarak daha az fren yapmak suretiyle hem daha kolay kullanım hem de daha yüksek ekonomi sunuyor. Otomatikte iken trafikte seyretmek düz vitese göre çoook daha kolaydı. Ama steertronic'te seyretmek daha da güzel :)

Son olarak, steertronic sisteminin özelliği olarak, diyelim ki yol biraz açıldı ve siz aracı 2. vitese yükselttiniz ama ileride tekrar tıkandı ve frene basarak durdunuz. Araç durduğu anda vitesi otomatik 1'e indiriyor. Dolayısı ile durunca - düğmesine basmaktan kurtuluyorsunuz.

• Daihatsu Sirion 2005 ile 0-100 7.5 saniye. Benim bildiğim kadarıyla rekor bu.

http://www.youtube.com/watch?v=O0JWzM03E-4
  • Sirion'unuza bilgisayar takalım :)

http://www.youtube.com/watch?v=TRMRDXdDvxg
  • aracınızı iyi günlerde kazasız belasız kullanın. bende aracımı alırken sizinkinden çok aradım ama bir türlü temizini bulamadım. bulduklarım ya çok km yapmış oluyordu ya da hasarlı. kısmet değilmiş demekki. bende chevy aveo hb aldım. yalnız yeni çıkan modellerini işin gerçeği pek beğenmedim. gerek dizayn gerekse de işçilik. ama sizinki gerçekten güzel. bunlara japon mini cooper`ı diyorlar
  • sizin arabanızın 2. elini kaça bulabilirim acaba
  • quote:

Orjinalden alıntı: Untouch

sizin arabanızın 2. elini kaça bulabilirim acaba

herkes ederini istiyor ama 2. el piyasası olmadığı için araçlar alıcıları ile ancak ilan fiyatından 1-2 milyar aşağı fiyatlarda buluşuyor.

buna göre, tiptronik alacaksanız 16.500 - 17.500 gibi bir tutara 2005 model 20-30.000 arası temiz bir araç bulabilmeniz olasıdır.
    düz vitesliler de bundan 1000 ytl gibi daha ucuza alınabilir.

satıcılar araçlarına eder fiyatı olarak tiptroniklerde 17500-19500, düzlerde 16500-18000 isteseler de malesef bu fiyata alıcı bulmakta zorlanıyorlar. gerisi sizin pazarlık yeteneğinize ve sabrınıza kalmış.

eğer sabrederseniz ve iyi araştırırsanız, tiptronik vitesli full 2005 model az km li bir aracı 16500 e kapatabilirsiniz. bu aracın noterdeki değeri 20500 ytl olarak gözüküyor. bu da ikinci el daihatsu almak aşamasında, alırken ucuza mâl edebilmek noktasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

saygılar

• Daihatsu ile Toyota kardeş bunu biliyoruz... Hatta Daihatsu Sirion uzak doğuda Daihatsu markası altında Storia ismi ile satılıyor bunu da biliyoruz. Hatta bazılarımız Daihatsu Sirion'un, bizzat Toyota'nın Duet modeli olduğunu da biliyoruz.

Bunu bir adım ileri götürüp, Toyota Duet'in bir fotoğraf ve bir de videosuna bakmaya ne dersiniz?

Video:http://www.youtube.com/watch?v=eSp38O3T_kM

Resim:
     Daihatsu Kulübü

• daihatsu bayisinde çalışıosun galiba? reklam amaçlı bi topikmi bu ?
  • Coupen hakkında bilgi alabilirmiyim? Ciddi ciddi düşünüyorum ama 1.91'lik bir adama küçük gelir diyorlar? Bilginiz varsa paylaşırmısınız bu konuda?
  • quote:

Orjinalden alıntı: sampiyonlar

daihatsu bayisinde çalışıosun galiba? reklam amaçlı bi topikmi bu ?

Ne alakası var? Arabamı yeni aldım ve seviyorum onu :) Araştırıyorum, keşfettiğim ve bulduğum herşeyi de paylaşıyorum.
    Birilerine faydası olsun istedim öğrendiklerimin çünkü Daihatsu markasının japon olduğunu bile kimse bilmiyor... Bu araçlar Türkiye'de pek fazla satılmıyor.
    Sorusu olana yardım da ederim bildiğim kadarıyla, ya da keşfettiğim bişeyler olursa onları da gelir yazarım.

Daihatsu bayisinde çalışmıyorum, otomotiv sektörü ile ilgim yok sadece arabasını seven bir Daihatsu sürücüsüyüm, o kadar.

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umutgultekin -- 20 Kasım 2006; 9:31:59 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: BmO

Coupen hakkında bilgi alabilirmiyim? Ciddi ciddi düşünüyorum ama 1.91'lik bir adama küçük gelir diyorlar? Bilginiz varsa paylaşırmısınız bu konuda?

Copen'i inceledim, şirin bir araç ama 1.91'lik boy ile o araçta rahat etmenizin mümkün olduğunu sanmıyorum. Hatta 1.75 üstünün bile rahat edebileceğini pek sanmıyorum. Ayrıca aracın bagajı tavan açıldığı zaman yok denecek kadar azalıyor.

Yine de içine binip kendiniz incelemekte fayda var. Neticede Daihatsu markasının bütün araçları ufak. Ve hatta sloganı bile "we do compact" yani ufak araba üretme konusunda çalıştıkları sloganlarına bile yansımış durumda.

Saygılar
  • Merhaba...

Aracın yakıtı hakkında istatistikleri şehir içi ve şeh,r dışı olarak yazabilirmisiniz?
    Birde aracın yedek parça fiyatlarını, servis sorunları ve parça temini ile ilgili olarakta bilgi verirseniz sevinirim..

Saygılar...
  • Ek olarak yağ yakma problemi olduğunu söylüyorlar. Bunun hakkında bilginiz varmı?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.