Şimdi Ara

Volt & Amper Değerleri Karşılaştırma [12V / 3A vs. 5V / 4A]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
2.099
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AmazonBasics 7 Port USB 3.0 Hub with 12V/3A power adapter
    Plugable 7-Port USB 3.0 SuperSpeed Hub with 20W Power Adapter
    (Robust 5 volt 4 amp 20 watt power supply included)

Amazon.com'dan iki USB Hub arasında kararsız kaldım. AmazonBasics 12 Volt 3 Amper'lik adaptöre sahipken, Plugable 5 Volt 4 Amper'lik adaptöre sahip.
    Bir de ekstra olarak Plugable markasında 20 Watt değeride belirtilmiş. Bu Değerlere göre hangisi daha güçlüdür?

Artısı ve eksilerini bilgili arkadaşlardan detaylı olarak açıklamasını rica ediyorum.

• yukarı..
  • Yanlış hatırlamıyorsam (ki siz yine bir araştırın) volt * amper = watt diye bişey vardı.

Buna göre 5v * 4A = 20w
    12v * 3A = 36 w

Yani 12 v daha iyi galiba
  • Yani 20 Wattlık model mi oluyor 1.25 ohm ile
  • quote:

Orijinalden alıntı: fds14

Yani 20 Wattlık model mi oluyor 1.25 ohm ile

öyle duruyor da tam emin değilim hocam sonra sana uyduk kötü aldık felan deyip sövme.
  • Murat burada da mı karşıma çıktın yani pes. İyi burada en azından intel nvidia fanatikliği yapamıyorsun, ona sevindim.

12V devreye sahip olan eğer regülatör entegre ile voltaj düşümü sağlıyorsa, bu size dezavantaj olacaktır. Yani 12V 3A adaptörün çıkışına 78K05 gibi lineer bir regülatörle düşürdüğünüzde yaklaşık aynı akımı verebilir. Bu da 5V 3A demek(15W). Ama diğerinde 5V 4A yani direk 20W güç alınabiliyor. Eğer step down türü anahtarlamalı bir güç kaynağı ile düşürülüyorsa bu kar olarak size geri döner, 36w direk kullanılabilir

• Öğrenmek açısından konu günceldir, elektrik elektronik okuyan bu işlerden anlayan varsa -özellikle mühendis arkadaşlardan- aydınlatmasını rica ediyorum.
    Modeli değiştirdim bu arada 38 Watt olanda karar kaldım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ardunyocu

Yanlış hatırlamıyorsam (ki siz yine bir araştırın) volt * amper = watt diye bişey vardı.

Buna göre 5v * 4A = 20w
    12v * 3A = 36 w

Yani 12 v daha iyi galiba

Bizde o sonucu bulmuştuk ama emin olmak maksadıyla araştırıyordum, şu an ise öğrenmek maksadıyla araştırıyorum
  • IItwentysixII kullanıcısına yanıt
    Pm attım size..
  • Eğer LM2575-6 kullanılmışsa verimli olacağı için 12V daha iyi olabilir. 7805 kullanılmışsa 5V daha iyidir. Hem daha az güç verir hem de daha fazla güç tüketir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cowsmilk

Eğer LM2575-6 kullanılmışsa verimli olacağı için 12V daha iyi olabilir. 7805 kullanılmışsa 5V daha iyidir. Hem daha az güç verir hem de daha fazla güç tüketir.

LM25.. dediğiniz Chip set'imi oluyor devrenin?
  • quote:

quote:

Eğer LM2575-6 kullanılmışsa verimli olacağı için 12V daha iyi olabilir. 7805 kullanılmışsa 5V daha iyidir. Hem daha az güç verir hem de daha fazla güç tüketir.

Devrede kullanılan voltaj regülatörü. LM2575-6. Onun devresini yapıyorsunuz istediğiniz düzeye düşürüyor voltajı, hem de verimli. Soğutucuya gerek yok.
  • quote:

quote:

quote:

Devrede kullanılan voltaj regülatörü. LM2575-6. Onun devresini yapıyorsunuz istediğiniz düzeye düşürüyor voltajı, hem de verimli. Soğutucuya gerek yok.

Üstadım soğutucu nerden çıktı?
    Biraz daha hiç bilmeyene anlatır gibi anlatmanızı rica edicem, pek de bildiğim sayılmaz o yüzden en yalın dille anlatırsanız gerçekten çok faydalı olur.

Siz bu modeli sanırım araştırdınız, içerisinde ki devreleri vs. incelediniz ve böyle bir yorum yaptınız yanılıyor muyum?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Üstadım soğutucu nerden çıktı?
    Biraz daha hiç bilmeyene anlatır gibi anlatmanızı rica edicem, pek de bildiğim sayılmaz o yüzden en yalın dille anlatırsanız gerçekten çok faydalı olur.

Siz bu modeli sanırım araştırdınız, içerisinde ki devreleri vs. incelediniz ve böyle bir yorum yaptınız yanılıyor muyum?

7805 kullanırsanız soğutucu şarttır. Soğutucu denilen heatsink dir. Çünkü 7xxx çok ısınır. 2575 veya 2576 kullanırsanız çok gerek olmaz çünkü verimli bir voltaj regülatörüdür verilen gücün çoğu ısıya dönüşmez. 2575/2576 bunlar buck regülatörlerdir, direk kullanamazsınız devresini yapmanız gerekir, 7xxx 1 ve 2. bacağına gücü verip 2. ve 3. bacağından düşürülmüş halde alırsınız ama filtreleme gerekir. Filtreleme dalgalanmaların parazitlerin yok edilmesidir. Girişine ve çıkışına 10uf kondansatör koymanız yeterlidir. 7xxx, 7805, 7812 veya 7906 gibi tüm lineer (doğrusal) regülatörler için söylenir.

• fds14 F kullanıcısına yanıt
    o formül şöyle idi.

V = I.R

12V = 3A x R

R = 4 ohm

5V = 4A x R

R = 1.25 ohm

burda R = Direnç

Direnç bence az olması daha sağlıklı olması anlamına geliyor gibi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.