Şimdi Ara

.::DH FİAT MAREA KULÜBÜ::.(266 üye)::. (1423. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
46.962
Cevap
182
Favori
3.005.795
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14211422142314241425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar artık bende marea ma kavuştum. Uzun araştırmalar sonucunda 2006 model liberty 73.000 km de 14.150 TL ye aldım. Araba orjinal değişen ve boya yok. Fiyat nasıl? LPG yoktu hiç beklemeden atiker sıralı sistem taktırdım, şimdilik problem yok gibi. Depo bitince yakıt tüketimini yazarım. Benide üye yapabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aslan...Harun

quote:

Orijinalden alıntı: Sympatique

quote:

değişik versiyon hlx kullanan arkadaşlara soruyorum,sizce en iyi hlx hangisi 97-98 , 99-00 , 01-02-03,
    en iyi verysiyon hangisidir,ne dersiniz...tecrübeli arkadaşlar daha iyi cevaplar..benim kisi 2001 hlx

Hangi anlamda neyi öğrenmek istiyorsun ? 97-99 arası ve 99-2002 arası üretilenler farklı motorlara sahip.

Yakıt olarak eski ilk versiyonların son versiyonlardan fazla yaktığını biliyorum,..tahminim yol tutuş olarak eski ilk çıkımlarıın yol tutuşları daha iyi çünkü biraz daha alçak,..iç döşeme ve kullanım farklılıkları varmıdır döşeme kalitesi nasıl..ilk 97 hlx lerin fotolardan gördüğüm kadarıyla plastik aksaamı bej ve çok açık renk iyi durmuyor gibi..bu arada son versiyon hlx lerin bazıları 2001-2002-2003 Türkiyede motajı yapılmış diye bir yazı okumuştum doğru olabilirmi,mesela ben ilk sahibinden aldım tüm evrakları var 2001 hlx bursada birleştirilmiş gibi olabilirmi...

Yakıt olarak aralarında çok fark yok. Yol tutuşları da hemen hemen aynı. Malzeme kalitesi bazı parçalarda italyanlar iyi iken bazılarında yerliler iyi. Şasi numarası NM4 ile başlıyor ise arabanız TR üretimidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Asparuhan

quote:

Orijinalden alıntı: Asparuhan

Kıymetli Arkadaşlar,

Marea 2001 elx Fiat kullanıcısıyım. Arabamdan da oldukça memnunum. Fakat son günlerde bir problemle karşılaştım. Sizlerle paylaşarak bir çözüm yolu bulacağımı ummaktayım.

Aracımı ilk çalıştırdığımda km gösterge ekranında "Error Cli" yazısı çıkmakta. Daha evvelden de bir kaç kere görünüp sonra kendiliğinden kayboldu ve uzun süredirde bu hata göstergede görünmüyordu. Son 15 gündür bu yazıyı km gösterge tablosunda her arabayı çalıştırdığımda görüyorum.
    Ben internette kısa bi araştırma yaparak bunun hata koduna ulaştım. "b4-Mixed feedback A.C. or D.C. indistinguishable". Bu hata kodundan yola çıkarak. Bu hata neyi ifade etmektedir. Bunu düzeltmek için ne yapmam gerekmektedir.

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür eder, kazasız, hasarsız günler dilerim.

Saygılarımla

Bu arada internette gezinirken marea teknik servisi ile ilgili bir e-book (ingilizce) elime geçti. İlgilenen arkadaş olursa linkten indirebilir.

Marea/Marea Weekend auxiliary units

Daha evvelde paylaşıldı ise şimdiden özür.

Not: Yukardaki hata kodunu forumdaki bi arkadaşın tarifine göre buldum. aşağıdaki yöntemle

Sıcaklık ayarını High yapıp
    Hava Dağıtım düğmesini MAX DEF. poziyonuna getirip
    Fan düğmesini 0 ' a getirip
    Kontak anahtarını ışıklar yanıncaya kadar çevirip

10 saniye içinde fan düğmesini

"AUTO" - "0"
    "AUTO" - "0"

Yukardaki sorunu biraz uğraştık ama hallettik. Aynı problemle karşılaşabilecek arkadaşlar için nasıl hallettiğimi yazayım.
    Problem havalandırma işleminde sıcak hava soğuk havayı karışıtıran bi parçadan kaynaklanıyormuş, parça da tırnaklardan biri kırıldığı için alet stop yapmıyormuş bir süre sonrada arza veriyormuş. (belki de tozlandı tükürdüğümün zımbırtısı). Neyse konumuz bu değil..

İlk önce elektrikçi..
    -Abi parçaye gerek yok kışın gel kapatalım-yazın gel açalım (25 TL danışmanlık ücretine mukabil geçici çözüm)
    Daha sonra "error cli" yazısı iice gözüme batmaya başladı. Eski mareacı bi arkadaşın ustasına gittik. Eleman sağ olsun parça değişmesi lazım diyerek bizi fiyat toptancısına yönlendirdi.
    Toptancı
    -Merhaba, Merhaba:
    -Abi böle böle sıcak hava -soğuk hava karıştıran bi zımbırtı varmış ondan alacaz..
    - kodu lazım yoksa doğrusun bulamayız.
    Tekrar elektirkçiye dönüş-
    -.uzun uğraşlar sonucu aşağıda resimde sizlerinde göreceği gibi 0132... ile başlayan kodu götürdük toptancıya...
    -Abi kod şöle şöle---
    -Hımmm 0132---124 yokda 123 var olmazmı..
    İşin ilginci kayıtlarda o seri numaralı parça yok :D Neymiş efendim sürekli güncellendiği için parçanın asıl kodu farklıymış. Boscha sormamız gerekecekmiş..
    -Neyse biraz alem gulem edip parçanın hangisi olduğun bulduk.. kodun alakası yok :DDDD
    fiyat orjinal :350 TL .... yan sanayi
    --yok abi yan sanayisi didiler.. (zati malezya malı)
    Olmazsa tempranın ki var, usta ayarlayabilirse onu verelim dediler..

Haydi hayırlı işler deyip, tamirat işin başka bahara bırakacakken, toptancı:

-bizim diğer şubede klimacı arkadaş var komşu isterseniz bide ona gösterin dedi.

Azim ile granit delme arasında kararsız kalarak ustaya gittik..
    Soğukta biraz bekletti ama helal olsun 10 dk da işimizi halletti.
    Kısmetimize(resimlerini aşağıda verdiğim) parça elinde varmış, yeni bi mareanın klima sistemini değiştirmiş ii dedik abi.. tak yap..
    Sağolsun bi gariban arkadaş yattı bizim kir pas pasın üstüne ( kesinlikle küçümsemek için sölenmiş bir söz değil) aldığı para helal olsun..
    5 dk da parçayı söktü, çıkmayı taktı.. Kontorllerini yapıtk
    "Artık Error Cli yazısında kurtulmuştum" 2 ay dır maaşallah bi sıkıntımız yok..
    Yapan arkadaşdan hariç ustaya gittik..
    -USta bizim iş çözüldü, ne kadar para sıkışmış parçaya dedim..
    -Parçanın fiyatını soralım (350 TL) ona göre dedi..
    - Yok böle yok şöle baktım kaçış yok dedim..
    -Usta parça tuzlu şu kadar,
    --iii 150 ver dedi
    -90 a işçilikve parça bağladık..
    -sonuna kadar helali hoş olsun.

Olaylar konya sanayisinde geçmektedir.
    konu: 2001 elx çelik gri..
    kişiler: Elektirikçi, Mareacı arkadaş, onun ustası, toptancı, diğer dükkan, komşu kilmacı, ustalar ve ben

Kısacası hallolmayacak iş değil, sadece biraz uğraştırıyor.. Bende bu sıkıcı durumun çözümü sıkıcı olmasın diye hikayeleştirerek anlatayım istedim.
    Diyalogların tamamı gerçektir. Sürçü lisan ettikse affola ;)

PARÇA RESİMLERİ
    ----------------------------

Bahsettiğim ve tik tak sesini ayrıca hi ve lo konumlarında çıkan sesi yapan parça malesef bu...Söktüm içini açtım temizledim ve yağladım fakat buna rağmen ses kesilmedi..Hatta içindeki çarkları kapak açıkken çalıştırıp kontrol ettim arada bir çarklar birbirinden kurtuluyor.Bu sesle kullanmaya devam edicem artık nerde pes ederse sanırım yenisini alıcaz.Öğlen 24 derece idi sorun yoktu akşam hava soğuyunca sesleri tekrarladı..

Bu parçadan dolayı klima devreye alınıp çıkatılırken yada sıcak soğuk ayarları değiştiğinde klimadan o gaz ve su sesleri gelirmi?Çünkü bu seslerde yoktu ve aksam yine hava soğuyunca yapmaya başladı yani bu parçaya bağlımı bu gelen sesler?

• zugasi_berepe arkadaşım benim aracıda kontrol ettim seninkinin aynısını yapıyor bende 2004 exclusive var eğer bu bir sorunsa çözdükten onra forumu bilgilendirelim aygılar bende şimdi canım sıkıldı bu sesi dinler oldum bir de

arkadaş es yapan parçayı bir sökün ve motoru bir yağlayın demiş bu parçayı ökünce klimanın gazı falan boşalmaz değilmi saygılar
  • Parça soketli ve zor biryerde.Elimi üstüne koydum sesi dinledim arızalı parçanın o olduğunu anlayınca söktüm.Tırnakları var tırnaklardan kırmadan kapağı dikkatlice çıkardım.İçinde 3 adet bildiğimiz saatlerin içinde olan çarklardan ve bir tanede walkman motoru büyüklüğünde bir motor var.Bukadar basit bir parçanın fiyatını merak ediyorum arkadaşa 350 demişler.

Hi lo yada sıcaklık ayarlarıyla oynayınca o parça çalışıyor.Zaten açıp çalıştırınca sesin sebebinide anlıyorsun.Çarklar turunu tamamlamaya yakın dişlerden kurtarıyor kurtarmasada ses yapmaya devam ediyor.İçinde hiç yağ kalmamış çok az çarkların üstünde kalmıştı bu yüzden güzelce yağladım sesi kesti güzel çalışmaya başladı ancak arada dişler kurtarınca ses yapıyor yine.Neyse baktım çözümü yok kapatıp taktım yerine.

Bende hata kodu vermiyor.Sadece çalışma esnasında ses yapmaya devam ediyor artık ömrü nerede biterse.Asıl merak ettiğim ve cevap beklediğim bu şıkırdamalar tıs tıs gaz sesleri bu parça ilemi alakalı?

Çünkü parça ses yapmadığı zaman hava 24 derece idi ve hiç ses yoktu.Hava 10 11dereceolunca yine yapmaya başladı ve bu sefer klimadan seslerde gelmeye başladı başka bir sıkıntı olabilir mi korkum bu?

Bunun dışında parçayı uygun fiyata bulup alıp takmaktan başka çare yok.

Parçanın tam ismini bilen arkadaş varmı?

• Merhaba zugasi konya'damı ikamet ediyorsunuz? Bende bi marea aldım yardımlarınıza ihtiyacım olabiliir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: konya66

Merhaba zugasi konya'damı ikamet ediyorsunuz? Bende bi marea aldım yardımlarınıza ihtiyacım olabiliir.

Hayır konyada değilim ankaradayım...İhtiyacığınız olan her konuda forumdki arkadaşlar yardımcı olur merak etmyin
  • Teşekkürler
  • zugasi arkadaşım benim 22 derece ve 30 derece arsı o esi yapıyo tık tık tık diye o su sesi gibi sesi de duydum hayırlısı inşallah diyelim bozulduğu yere kadar devam benim bir de kalorifer motorunda bir cızıltı var rahatız edici fanı açınca cızzzzzz diye es geliyor elektrik çiye götürdüğümde motoru söküp temizleriz ama sesin gideceğine garanti vermem dedi izinde başınıza böyle bir olay geldimi saygılar

acaba bu kalorifer motoru ne kadar bilen varmı çalışmasında sorun yok ama ses yapıyor bu da beni rahatsız ediyor saygılarr

çözümlerinizi bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: alokurt

zugasi arkadaşım benim 22 derece ve 30 derece arsı o esi yapıyo tık tık tık diye o su sesi gibi sesi de duydum hayırlısı inşallah diyelim bozulduğu yere kadar devam benim bir de kalorifer motorunda bir cızıltı var rahatız edici fanı açınca cızzzzzz diye es geliyor elektrik çiye götürdüğümde motoru söküp temizleriz ama sesin gideceğine garanti vermem dedi izinde başınıza böyle bir olay geldimi saygılar

acaba bu kalorifer motoru ne kadar bilen varmı çalışmasında sorun yok ama ses yapıyor bu da beni rahatsız ediyor saygılarr

çözümlerinizi bekliyorum

hocam çok şükür başka ses yok sadece öbür sesler mevcut dediğin gibi bende 18-30 arası nereye alırsan al o ses geliyor o ses gelirse tııııs tıııs gaz sesi ve su seside duyuluyor.Ancak parçanın adını hala öğrenemedim

Parçanın yabancı ismi ""steel klima motor" diye geçiyor ancak türkçe bi karşılığı yok adını öğrenemediğimden internetten fiyat araştırmasıda yapamıyorum
    Sadece bazı yabancı sitelerde 20-60 euro arası fiyatlar var tam adını bilsek bir fikir sahibi olunur

• söktüğün parçanın bir resmi varsa atarsan ismini bulabiliriz belki
  • quote:

Orijinalden alıntı: alokurt

söktüğün parçanın bir resmi varsa atarsan ismini bulabiliriz belki

Bir önceki sayfada resmi var benim mesajımda alıntı olarak...Arkadasımız sökmüştü aynı parça parça kodu 0132 801 124/bosch
  • PARÇA RESİMLERİ
    ----------------------------

• quote:

Orijinalden alıntı: zugasi_berepe

Parça soketli ve zor biryerde.Elimi üstüne koydum sesi dinledim arızalı parçanın o olduğunu anlayınca söktüm.Tırnakları var tırnaklardan kırmadan kapağı dikkatlice çıkardım.İçinde 3 adet bildiğimiz saatlerin içinde olan çarklardan ve bir tanede walkman motoru büyüklüğünde bir motor var.Bukadar basit bir parçanın fiyatını merak ediyorum arkadaşa 350 demişler.

Hi lo yada sıcaklık ayarlarıyla oynayınca o parça çalışıyor.Zaten açıp çalıştırınca sesin sebebinide anlıyorsun.Çarklar turunu tamamlamaya yakın dişlerden kurtarıyor kurtarmasada ses yapmaya devam ediyor.İçinde hiç yağ kalmamış çok az çarkların üstünde kalmıştı bu yüzden güzelce yağladım sesi kesti güzel çalışmaya başladı ancak arada dişler kurtarınca ses yapıyor yine.Neyse baktım çözümü yok kapatıp taktım yerine.

Bende hata kodu vermiyor.Sadece çalışma esnasında ses yapmaya devam ediyor artık ömrü nerede biterse.Asıl merak ettiğim ve cevap beklediğim bu şıkırdamalar tıs tıs gaz sesleri bu parça ilemi alakalı?

Çünkü parça ses yapmadığı zaman hava 24 derece idi ve hiç ses yoktu.Hava 10 11dereceolunca yine yapmaya başladı ve bu sefer klimadan seslerde gelmeye başladı başka bir sıkıntı olabilir mi korkum bu?

Bunun dışında parçayı uygun fiyata bulup alıp takmaktan başka çare yok.

Parçanın tam ismini bilen arkadaş varmı?

Bu parçanın aynısından sanırım klimalı doğan slx'ler de mi ne vardı ya da tipo tempra grubunda olması lazım.. Parçacılara elinizde bu parça ile gifip tempra tipo ya da doğan için bu parçadan var mı diye sorun bakalım..

• Bu parçanın aynısından sanırım klimalı doğan slx'ler de mi ne vardı ya da tipo tempra grubunda olması lazım.. Parçacılara elinizde bu parça ile gifip tempra tipo ya da doğan için bu parçadan var mı diye sorun bakalım..

Sympatique;
    Yardımların için teşekkürler..tempra grubunda bunun benzeri varmış ama kod numarası farklı olurmu bilmiyorum açıkcası..Ama yinede sorarım..O yüzden gittiği yere kadar duracak uygun olduğum bi zaman parçacıları gezmeyi düşünüyorum zaten ankaradayım bulmam sıkıntı olmaz ama fiyat tuzlu olacak gibi
  • MERHABA MAREA DOSTLARI NASILSINIZ? ARKADAŞAR DUYDUĞUMA GÖRE OTOMOBİLLERE XENON FAR TAKTIRILMASI YASAKLANMIŞ, BU FAR SİSTEMİ SADECE FARBRİKA ÇIKIŞI TAKILI OLAN ARAÇLARA SERBEST OLACAKMIŞ BU DOĞRU MU? . BENİM ARABAM HLX MERCEKLİ FAR YANİ SIFIR OTOMOBİLLERİN FAR TESİSATI İLE AYNI NEDEN YASAKLANIYOR???? AVRUPA VE AMERİKADA BU TİP YASAKLAR SÖZ KONUSU DEĞİL.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Marea hlx 2001

MERHABA MAREA DOSTLARI NASILSINIZ? ARKADAŞAR DUYDUĞUMA GÖRE OTOMOBİLLERE XENON FAR TAKTIRILMASI YASAKLANMIŞ, BU FAR SİSTEMİ SADECE FARBRİKA ÇIKIŞI TAKILI OLAN ARAÇLARA SERBEST OLACAKMIŞ BU DOĞRU MU? BENİM ARABAM HLX MERCEKLİ FAR YANİ SIFIR OTOMOBİLLERİN FAR TESİSATI İLE AYNI NEDEN YASAKLANIYOR???? AVRUPA VE AMERİKADA BU TİP YASAKLAR SÖZ KONUSU DEĞİL.

Doğru
  • quote:

quote:

quote:

quote:

değişik versiyon hlx kullanan arkadaşlara soruyorum,sizce en iyi hlx hangisi 97-98 , 99-00 , 01-02-03,
    en iyi verysiyon hangisidir,ne dersiniz...tecrübeli arkadaşlar daha iyi cevaplar..benim kisi 2001 hlx

Hangi anlamda neyi öğrenmek istiyorsun ? 97-99 arası ve 99-2002 arası üretilenler farklı motorlara sahip.

Yakıt olarak eski ilk versiyonların son versiyonlardan fazla yaktığını biliyorum,..tahminim yol tutuş olarak eski ilk çıkımlarıın yol tutuşları daha iyi çünkü biraz daha alçak,..iç döşeme ve kullanım farklılıkları varmıdır döşeme kalitesi nasıl..ilk 97 hlx lerin fotolardan gördüğüm kadarıyla plastik aksaamı bej ve çok açık renk iyi durmuyor gibi..bu arada son versiyon hlx lerin bazıları 2001-2002-2003 Türkiyede motajı yapılmış diye bir yazı okumuştum doğru olabilirmi,mesela ben ilk sahibinden aldım tüm evrakları var 2001 hlx bursada birleştirilmiş gibi olabilirmi...

Yakıt olarak aralarında çok fark yok. Yol tutuşları da hemen hemen aynı. Malzeme kalitesi bazı parçalarda italyanlar iyi iken bazılarında yerliler iyi. Şasi numarası NM4 ile başlıyor ise arabanız TR üretimidir.

Şasi numaram NM4 ile başlıyor yani yerli..teşekkürler..yerli veya italyan hlx ne fark var araç italyadan parca parca mı gelmiş burada montaj olmuş,bir bilginiz varmı..

• TR'de montaj olmuş.
  • Arkadaşlar, perşembe günü 130binde 2003 model 12bin 500 liraya marea exclusive aldım. Dün akşam bu arabalarda görülen kronik rolanti dalgalanması başladı.Bu arada hem rolanti 800-2000 arası gezinirken, hararet göstergesi de sürekli yükselip iniyordu. Tam aldığım adam ile ilgili içimden güzel şeyler :) düşünürken, aracın radyatöründe antifriz olup olmayacağı aklıma geldi ve araç soğuduktan sonra radyatörün kapağını açtım ve şok oldum.İçinde hiç antifriz kalmamıştı. Aracı aldığım kişi radyatörü kontrol etmemiş .Geçici olarak radyatöre su koydum ve araçla bugün 100 km yaptım.Ne rolanti dalgalandı ne de hararet yükseldi.Demek ki radyatör de su bitince rolantide de dalgalanma yapıyormuş :)

Arkadaşlar son olarak bişey sormak istiyorum.Radyatöre sürekli antifriz koymak zorundamıyız yoksa yazın su ile idare edebilir miyiz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mckpghs -- 10 Nisan 2010; 21:23:49 >
  • 
Sayfa: önceki 14211422142314241425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.