Şimdi Ara

• ÜTÜ İLE BASKI DEVRE PCB HAZIRLAMA - RESİMLİ ANLATIM. (Güncelleme: 02.03.2013)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
382
Cevap
29
Favori
119.584
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Yapmış olduğum paylaşım bazı kişilerce sitelerde anlatımını ve paylaşımını kendileri yapmış gibi gösterildikleri için resimlerde kendi web sitemin ve ismimin damgası bulunmaktadır.

• Selamlar, herkeze kolay gelsin.
    Özet olarak anlatayım resimlerden de bakarak pekiştirirsiniz.

• Hazırladığımız devre şemasını lazer yazıcıdan seçtiğimiz kağıda çıktı alıyoruz. Lazer yazıcımız yok ise, devre şemasını normal A4 kağıda çıkartıp, A4 kağıdını da fotokopi makinesinde kuşe kağıda fotokopi çektiriyoruz. Bu kağıtlar kuşe kağıt, marketlerin broşür olarak bastırdığı kağıtlar, el işi kağıdının renkli yüzü,kuşe kağıttan üretilen takvim sayfaları... olabilir. Yapmak istediğimiz iş; lazer yazıcıdaki toneri kağıda, kağıttaki toneri de bakır plakete kaliteli şekilde aktarıp asite atıp ertimek.
    NOT:Çıktı aldığımız kağıttaki tonerli kısıma elinizi değdirmeyiniz. Kağıdın türünden dolayı elimizdeki nemi ve yağı emmeyebilir ve tonerin üstünde kalır ütülediğimizde yapışmasına engel olur!

• Plaketi iyice temizlememiz gerekiyor.İsterseniz ince kum zımpara ile palaketi zımparalayın.Ya da bulaşık süngerinin yeşil kısmına cif dökün ve plaketi ovalayın zımparalamakdan daha kaliteli yüzey elde edersiniz.Temizledikten sonra bakır yüzeye dokunmayın. Çünkü elimizdeki nem ve yağ bakır plakete geçerek tonerin yapışmasını engelleyebilir.
    NOT:Tonerin türünden ve kalitesinden dolayı kağıtta sorun yokmuş gibi görülürken bakır plakete hiç yapışmayanları bile olabilir.

• Ütüleme işi tamamen tecrübe işidir. Ütümüzü en sıcak konuma alıyoruz ve bakırplaket ile tonerli kısmı bir araya getirip kağıdın üstünden ütülüyoruz.Bastırarak ve ısıyı eşit yayarak yapıyoruz. Kağıda bakarak yolları görebildiğiniz anlarda tonerler yapışıyor demektir. Ütüleme süresi size ve kullandığınız ütü+kağıt+tonere bağlıdır. 1 dakika da olabilir 5 dakika da olabilir.

• Ütüleme bittikten sonra kağıdı kaldırmayın, Plaket sıcakken alın ve suya tutun veya su dolu kabın içine atın. Tercihen bulaşık detarjanlı su içine bırakırsanız kağıt kalıntılarını çok ovalamazsınız.Bazı kaynaklarda; "ütülerken arada kağıdı kaldırıp yapışmış mı bakınız" diye bir bilgi var ve ben buna karşıyım. Çünkü ütümüz çok aşırı ısınmış olabilir, bakır plakete geçen toner hala erimemiş de olabilir biz kağıdı kaldırırsak toner kağıtta kalır. Bence hiç kaldırmadan ütüleyerek ütü bittiğinde de hemen suya veya su dolu kaba konmasıdır. Çünkü su anında soğutuyor ve toner anında yapışıyor. Bu şekilde eğer ütülemenizde sorun yok ise %99.9 başarılı olursunuz.

• Kağıt türlerinden; kuşe kağıt, el işi kağıdı, asetat kağıdı, aydınger kağıdı ve etiket kağıdı denemelerim oldu.
    Etiket kağıdı denemelerim hala devam ediyor.Diğer kağıt türlerinden asetat ve aydınger kağıtları ile sonuç alamadım. Nerdeyse devrenin yarısı kağıt üzerinde kalıyor. Kuşe kağıt ve el işi kağıdı tam sonuç aldığım kağıtlardır. Özellikle el işi kağıdı tam profosyonel baskı sağlar.Kuşe kağıtla arasındaki fark çok ince olmasıdır.Baskı yapılcak yüzey renkli olan kısmıdır. Her kırtasiyede bulunur. El işi kağıdı ile baskı yaparken dikkat edilmesi gereken kural; ütüyle çok bastırmadan ütülemek ve ütüleme zamanını çok uzatmamak. Çünkü kağıt ince ve toner çabuk eriyor biz de ütü ile aşırı baskı yaparsak devremizdeki yollar toner yayılacağı için kalın çıkabilir.
    NOT: Etiket kağıtları, reklamcıların kullandığı folyoların arkasındaki parlak kağıt denemelerim devam ediyor. Sonucu burda paylaşıcam.

• Asit kısmı; 5/1 oranında Tuz Ruhu/Perhidrol. Eczanelerden alınan derişimli perhidrol için; 3/1 Tuz Ruhu/Perhidrol. Plaketin büyüklüğüne ve eritme kabımızın büyüklüğüne göre ölçeğimiz kapak olabilir, herhangi bir kap olabilir fakat oranlara dikkat edilmelidir.Yine bazı kaynaklarda sadece "poçöz" ile devreyi eritenler var. Fakat eğer CD kalemi dediğimiz kalemle devrede düzeltme yaptıysak pozçöz kalemle çizdiğimiz yerin boyasını kaldırıyor ve diğer asit çözeltimize göre biraz fazla uzun sürüyor. Eğer baskı devreniz tamamen sorunsuz şekilde PCB ye aktardıysanız, yani CD kalemi kullanmadıysanız ve elinizde o anlık perhidrol yoksa, devrenizi porçöze atıp erimesini bekliceksiniz. Dediğim gibi bayağı uzun sürüyor. Tam zamanı belli değil. Eğer çok da bekletirseniz tonerlerde zarar görmeye başlıyor.
    NOT: Asitte eritme işlemi yaparken kaynamış suyu eritme yapacağımız kaba döküp biraz çalkaladıktan sonra boşaltıp asittle eritme işlemine başlarsak zaman kısalır. Özellikle kış aylarında çok işe yarar.

• Plaketimiz ve kuşe kağıttaki devremiz;

• Plaketimizi tonerli kısmın tam üstüne kapatıyoruz. İsteyenler kağıdın plaketten kaymaması için küçük bir bant yardımı ile kağıdı plakete tutturabilirler.

• Ütüleme işlemi. Isıyı yayarak ne çok ne de az bastırarak ütülüyoruz. Isı en son sevide olmalı.

• Ütüleme işleminden hemen sonra plaketi suya atıyoruz. Anında soğuyor ve toner daha sağlıklı yapışıyor.

• Suya biraz bulaşık deterjanı döküp plaketi bekletirsek, kağıt tamamen yumuşayacak ve fazla ovalamaya gerek kalmadan çıkacaktır.

• İşte baskı devremiz hazır gibi görünüyor. Şimdi devremizi kontrol edip çıkmayan yerleri CD kalemi ile düzelteceğiz. Dairedeki alanda küçük bir yer çıkmamış.

• Asite atmadan önce CD kalemi ile hemen düzeltiyoruz.

• Tuzruhu ve Perhidrol 5/1 oranında asitimizi hazırlıyoruz. Eğer perhidrol derişimsiz yani eczaneden alınma değilse 3/1 oranında karışım hazırlayın.

• Plaketteki tonersiz bakır yüzeyler eriyor.
    NOT: Eritme işlemini açık havada ve grip maskesi olarak da bilinen lastikli maskelerden kullanırsanız sağlığınıza zarar vermemiş olursunuz.

• Eritme işlemi bitti şimdi ise toneri temizlicez.

• Ben burda fırçaya tiner döküp de yapmıştım fakat siz peçeteye biraz tiner döküp de silerseniz çok az bir tinerle temizlemiş olacaksınız. Benim yaptığım gibi yaparsanız tineri israf etmiş olacaksınız. Tinerle sildikten sonra devreniz kötü gözüküyorsa yani devrenin bazı kısımları karartılı duruyorsa yine cifi bulaşık süngerinin yeşil tarafına döküp biraz ovalarsanız tertemiz olur.

• Devremiz hazır sadece delikler delinecek. Hobby drill matkap diye satılan matkaplardan veya 12 volt DC motor ve mandren takımı da kullanabilirsiniz. Ben Saç kurutma makinalarının içinden çıkan 12 Volt DC motor ve mandren takımı ile deliyorum.

• Delme işlemimiz bitti, deldiğimiz bölgedeki çapakları almak için en ince kum zımpara ile biraz zımparalıyoruz.

• Devremize yavaş yavaş elemanları yerleştiriyoruz.

• Devremiz kullanıma hazırdır.
    NOT: Anlatımda kullanılan şema ve devre bir PIC programlama devresidir.

• Örnek;

• EMEĞE SAYGI! ©®

Elektronik (Baskı devre) için Lazer Yazıcı Tavsiyeleri için TIKLA !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yucelnet -- 1 Şubat 2015; 1:21:05 >

• kusura bakmayın biraz geç oldu ama orjinal boyut baskı devre bu pdf dosyasında, denenmiştir yapılmıştır. 4 tane şekil var dördü de aynı boyutta, lazım olur diye bir kağıda dört tane eklemek iyi oluyor.

http://www.elektrobilisim.com/docs/programlayici.pdf
  • Arkadaşlar ben faks kağıdından çok memnunum. faks kağıdı kullandığım kağıtlar arasında en iyisi. Lazer yazıcıdan kağıdın termal yüzeyine yani ısı ile kararan yüzüne çıktı alıyorsunuz. Tabiiki kağıdın termal yüzeyi yazıcıdan çıkarken kararıyor. Ama yazdırılan pcp siyah yüzeyde kolaylıkla farkedilebiliyor. Sonra başlıyoruz ütülemeye.... Etülerken ütü yaptığımız yüzeyde yollar belirmeye başlayınca ütülemeyi bırakıyoruz. Sonra beş dakika suda beklettikten sonra kağıdı kaldırıyoruz. Kalanları da parmağımızla ufalayarak temizliyoruz....Sonuç mükemmel...

http://img410.imageshack.us/img410/3899/dsc00271vg6.jpg

http://img277.imageshack.us/img277/6507/dsc00272wg3.jpg

http://img108.imageshack.us/img108/6386/dsc00273zw0.jpg

http://img108.imageshack.us/img108/5904/dsc00274he8.jpg

• selam arkadaslar

http://www.fullnet.com/u/tomg/gooteepc.htm#1

adreste adam anlatıyor bir suru kagıt denemiş.isteyen okusun .uzun oldugu icin cevirmek işime gelmedi
    en iyi su alttaki link teki urun olarak bulmus.
    inkjet kagıdı imiş.ama laser printer ile yani tonerle yapcaz

http://www.staples.com/webapp/wcs/stores/servlet/StaplesProductDisplay?prodCatType=0&storeId=10001&catalogId=10051&langId=-1&productId=15593&cmArea=SEARCH

• arkadaslarım sorum olacak

"PERTİNAKSLAR
    Delikli Plaket
    12.5 x 85 cm
    2.3 EURO

FR1 Delikli Bakır Plaket
    15 x 18 cm
    2.0 $

FR1 Delikli Bakır Plaket
    12 x 16 cm
    1.5 $

FR1 Delikli Bakır Plaket
    10 x 15 cm
    0.8$

FR1 Delikli Bakır Plaket
    6 x 12 cm
    0.4 $

FR2 Bakırlı Pertinaks
    102 x 122 cm
    2 $

F4 Epoksi Bakırlı Pertinaks
    102 x 122 cm Tek Yüzlü
    60 EURO

F4 Epoksi Bakırlı Pertinaks
    102 x 123 cm Çift Yüzlü
    65 EURO
    "
    bu listede fr2 bakırlı pertnaks ile f4 epoksi bakırlı pertnaks dedikleri seyin farkı nedir.
    aynı ebatta olmalarına karsın fiyatları asırı farklı
    2 dolar-60euro
    neden ki
    olay marka mı yoksa ozel bir sebebi var mi

http://www.yildirimelektronik.com/index.php?PgId=777

• selamlar
    vedo35
    kardes benim bu sayfanın usten 4. mailimde
    uzk.mersin.edu .....diye bir linkim var onu indir bir oku
    aradıgın sorunun cevabi ni bulacaksın .
    ayrica asagıya baska bir yerde buldugum bir maili ve cevabı kopyaladım.
    piyasada pcb eritmede 2 yontem var
    1 . perhidrol + tuz ruhu(hcl)
    2. Fe3Cl + h2o2 yani hidrojen peroksit
    yani bana kalırsa asagıdaki maile bakarak sen perhidrol alıp Fe3CL cozeltisine ilave etsen bu iş olur.

verdigim linkte ki dosyada peroksit %1,5 ilave edilsin diyor. onuda sen ayarlıyacaksın artık.

....................................................................................................................................
    bu arada su nohutcukları Fe3Cl nasıl eritiyon ben hic yapmadım da
    ................................................................................................

Ağustos 2005 sayısının kendimiz yapalım köşesinde bakırı eritmek için kullanılan perhidrol-tuz ruhu (seyreltik HCL) karışımından bahsedilmiş. Bildiğime göre tuz ruhu tek başına metallerle tepkimeye girip hidrojen açığa çıkartıyor (ama çok yavaş). Ama perhidrol-tuz ruhu-bakır karışımından çıkan gazın solunmaması öğütlenmiş. Bu karışımdan çıkan gaz hidrojen midir? Değilse cinsi nedir? İlginiz için teşekkürler. (Uğur Ünver)

PCB yapımında kullanılan tuz ruhu + perhidrol karışımı ile ilgili şu bilgileri verebilirim.

Tuz ruhu'nun kimyasal adı: Hidroklorik asit (Hydrochloric Acid) = HCl
    Perhidrol'ün kimyasal adı: Hidrojen peroksit (Hydrogen Peroxide) = H2O2

Plastik bir kapta bulunan tuz ruhu + perhidrol karışımının içine bakır plaket konulduğunda kimyasal bir tepkime başlıyor. Bu tepkime,

Cu + H2O2 + 2HCl -- > CuCl2 + 2H2O

olarak veriliyor. Yani, kimyasal tepkime esnasında su (H2O) ve bakır klorid (CuCl2) açığa çıkıyor. Bu nedenle solunması zararlı olan gaz hidrojen değil, bakır klorid (Cupric Chloride).

Bu konuda daha ayrıntılı bilgiler aşağıdaki internet sayfalarından öğrenilebilir.
    www.h2o2.com
    www.pcbfab.com/iepart5.html

• okantex geç cevap yazdım özür dilerim zaten sen meseleyi çözmüşsün arkadaşlar asetat kağıdı tepegöze konulan şeffaf kağıt ve lazer yazıcı için ve fotokopi makinesi için iki farklı biçimi var ben lazer yazıcı için olandan aldım ve sonuç mükemmel ama ütü sıcaklığına dikkat ütü ısısı az olursa olmuyor araya bez koyarak ütüleyin bakırı çıkarmak için de 4 ölçek tuzu ruhu 1 ölçek perhidrol işinizi görür tuz ruhu bakkaldan perhidrol aczaneden alınabilir sıvı perhidrol yoksa eczanede tablet alınıe ezilir eczazılar perhidrolü bilmeyebilir saç boyasına katılan tabletlerden deyin anlarlar.
    şu kaynağın linki verildi mi bilmiyyorum ama faydalı olabilir.
    http://www.deli-prof.net/168/elektronik-dersler/pratik-baski-devre-yapimi/

• arkadaşların benimde faydan bulunsum isterim.elişi kağıdıyla baskı devre çıkarmayı az da olsa anlatmaya çalıştım.inş faydalı olurum.....

Neden elişi kâğıdı ile derseniz, bu bir seçim olayıdır. Bilirsiniz ki baskı devrede çıkartmada kullanılan pozitif20, ipek baskı, kuşe kâğıt… Gibi yöntemler var. Benim işime gelen ve en ucuz olan yöntem elişi kâğıdı.
    Baskı devreyi çıkartmadan önce plaketimizin temiz olduğundan emin olmalıyız. Mümkünse elimizi plakete deymemeliyiz. Nedeni ise dokunduğumuz yerin yağlanmasıdır. Buda istenmeyen bir durumdur ki tonerin plaket e yapışmamasına neden olabilir. O yüzden bu konuda dikkatli olunması gerekir. Elimizdeki plakete her hangi bir temizlik maddesiyle temizleyebiliriz. Porçöz, cif… Vb. Ben temizlerken Porçöz kullanırım. Bunun nedeni ise plaketi ovalama ihtiyacı duymadan kendi temizliyor.

Temizlik maddesinin plakete karşıdan püskürtülmesi yararlı olur. Plaket eşit bir şekilde temizlik maddesi ile kaplanır. Daha sonra 5–6 sn bekleyip musluğun altında plaketi yıkayınız

İlk olarak plaketimiz lekeliyken şimdi eser yok…
    Daha sonraki işimiz PC ortamında hazırladığımız baskı devreyi lazer yazıcıdan çıkartmaktır. Ben bu baskı devremde tasarımı bana ait olan 4+1 ev sinema sisteminin pcb sini çıkartacağım. İnşallah hayırlı sonuçlar alırsam bunu forumda paylaşmayı düşünüyorum

Sizde kendiniz için gerekli olan baskı devre çıkartabilirsiniz.
    Gelelim her zaman bahsettiğim elişi kâğıdının beyaz renkli olmasına. Rengin beyaz olması size azda olsa avantaj sağlıyor. Ütüleme işleminde yolların yapışıp yapışmadığını anlayabiliyoruz. Yapışan yollar koyu bir şekilde belli oluyor.
    Gelelim ütüleme işlemine. Ütüleme işlemi için maksimum 5dk yeterli oluyor. Tabiî ki ısı ayarı sonda iken . Ütü yapar iken buhar kapalı olmalıdır. Aksi taktirde plaket de kabarmalar olur. Bakır tabakası plaket den ayrılır. Buda istenmeyen bir durumdur. Yalnız ütülemeye başlarken buhardan yararlanabiliriz. İlk ütüleme anında buhar az miktarda açık olursa elişi kâğıdını üzerindeki yollar plakete yapışır, yol olmayan kısımlar ise büzülür. Bu olaydan daha sonra ütüleme yaparken yolların yapışıp yapışmadığını gözlemleyebilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta buharın ilk ütü anında açık olmasıdır. Bir kere ütüyü plaket de gezdirdiğinizden sonra buharı kapatmalısınız. Aksi takdirde yukarıda söylediğim gibi bakır levha kabarmaya başlar.

Kâğıdı plakete düzgün hizalayalım ki baskı devremiz yamuk çıkmasın :)
    Kağıdı hizaladık dan sonra iki taraf dan katlayabilirsiniz. Dört taraftan değil de iki taraf dan katlamamızın bize avantajı vardır. Ütüyü baştan sona doğru bir kere hareket ettirdiğimizde kağıt düz bir şekilde plakete yapışır ve iki taraf boş olduğu için meydana gelen büzüşmelerde ortadan kalkar.

Resimdeki gibi uygulamamızı yaptıktan sonra plaketi ters çevirip ütülemeye geçebiliriz. İsterseniz kâğıt bant kullanarak kâğıdın kaymasını önleyebilirsiniz.
    Ütüye başlarken plaketin en ucundan sona doğru ütüyü kaldırmadan bir kere ütüleyin ki elişi kağıdı plakete pürüzsüz bir şekilde yapışsın.
    Daha sonra oval hareketlerle ütüleme yapabilirsiniz. Ütü ısısının maksimum olması ütü işlem zamanını kısaltır.

Geçen 5 dakikalık gibi kısa bir süre sonra ütüleme işlemimiz tamamlanmıştır.
    Ütü işlemi bittikten sonra kâğıdı sökebilmemiz için yumuşaması gerekir. Bu yüzden plaketimizi suyun içine atarak 1–2 dakika suda bekletmeliyiz. Daha sonra elimizle ovalayarak kâğıdı sökebiliriz.
    Zaten kâğıdın su çekmeye başladığını anlayabilirsiniz. O zaman rahatlıkla elişi kâğıdını plaketten ayırabilirsiniz

Görüyorsunuz ki ne kadar güzel duruyor.
    Eğer bu kısma kadar başarılı bir şekilde geldiyseniz artık sıra eritme işlemine geldi. Ben baskı devrelerimi eritirken 3/1 oranını kullanırım. Yani 3 kapak tuz ruhu, 1 kapak perhidrol. Yalnız bazen baskı devrenin büyük oluşu, kullanılan plaketin kalite durumu gibi nedenlerden dolayı bu oran değişebiliyor. Bunu tecrübelerinizle anlayacaksınız. Ama bu oran hep 3/1 oranı gibi katlarında değişir. Örneğin 6 kapak tuz ruhu, 2 kapak perhidrol gibi.
    Eritme işleminizde kullanacağınız kap kesinlikle plastik olmalıdır. Eğer ben demir kapta yaparım derseniz denemek bedava :)
    Eritme işlemi sırasında çıkan dumanı solumamalısınız. Sağlığınız için pek hoş sonuçlar olmayabilir. Eritme işlemi yaparken kabı ileri geri, sağa sola oynatmak erime işlemini hızlandırır. Erime işlemi bittikten sonra plaketi kabın içinde plastik çubukla alınız. Eğer pense tarzı bir şeyle alacaksanız aldıktan sonra pensenin ucunu hemen yıkayınız yoksa ucu tortulanabilir. Asit bakarı erittiği gibi pensenizi de eritmeye çalışabilir :).
    Plaketi kaptan çıkardık dan sonra suyun altında yıkayın. Üzerindeki tonerleri temizlemek için cif ve bulaşık süngeri ikilisini kullanabilirsiniz. Ama size tavsiyem bulaşık telidir. Sıfır numara zımpara gibi plaketi temizliyor.

Ve Mutlu Son ;)…

• quote:

Orijinalden alıntı: yucelnet

--------------------------------------------------------------------------------------------------
    Sayın Site Yöneticileri Buradaki Yapmış Olduğum Resimli Anlatımım Bazı Kişiler Tarafından Kopyalanarak Başka Sitelerde Kendileri Yapmış Gibi Gösteriliyor.Bu Dedenden Dolayı Ben De Bütün Resimlerin Üstüne Kendi Web Sitemin Adresini ve Adımı Yazdım.Yani Amacım Reklam Değildir Belirtmiş Olduğum Gibi!! " ©® "
    --------------------------------------------------------------------------------------------------

» Evet arkadaşlar şimdi ütü baskı yöntemi ile devre çıkartacağız ve delmeye kadar anlatacağım sizlere...
    » İlk olarak elimizde bir devre dosyası,resmi(PDF,LYT...) olacaktır.biz bu » devreyi lazer yazıcıdan;
    kuşe kağıda aktarmamız gerekiyordur. Eğer lazer yazıcım yok diyorsanız; o zaman devreyi normal bir şekilde çıktısını alıyoruz sonra da kuşe kağıdımızı ve devremizin çıktısını alıp temiz bir fotokopicide devreyi bu sefer de kuşe kağıda en koyu biçimde aktarıyoruz.
    » Bu arada kuşe kağıt; imsakiyeler,takvim yaprakları vb. da olabilir.kırtasiyede olur mu bilmem ama kağıtcılardan bulabilirsiniz.
    » İlk resmimiz normal A4 kağıt.

» Bakın alttaki yağlı kağıt.

» Devremizin kuşe kağıda aktarılmış hali.Sağ taraftaki A4 kağıt,Sol taraftaki ise yağlı kağıt.

» Şimdi geldik işin en zor kısmına kuşe kağıttan plakete aktarmaya...

» Bize gerekli olan bir ütü; Buharlı ütü ise su koymadan 3. seviyede,
    buharsız ütü ise de yine 3.seviye de ayarlıyoruz.
    » "NOT:ütüden ütüye değişebilir."

» Kuşe kağıdımızın tonerli kısmını bakıra tam gelecek şekilde ayarlıyoruz.
    isterseniz de kaymaması için bant yapıştırabilirsiniz.
    » Ütülemeye başladık;yavaş yavaş ütülüyoruz ve ısıyı eşit dağıtıyoruz...

» Nerdeyse bitti.Ama ütülerken tonerin bakıra(plakete)
    yapışıp yağışmadığını kontrol ederek ütülüyoruz.
    » Kağıdın kenarlarından kaldırıp bakıyoruz ve tam yapışana kadar ütülüyoruz.
    » Biraz da tecrübe istiyor çünki süresi belli olmuyor: plaketin kalitesi,
    kağıdın yapısı, ve ütünün de kalitesine göre değişir.

» Ütüleme işleminin bittiği kağıdın renginden de anlaşılıyor.İşte:

» Kağıdın kenarlarından çıkartmaya başlıyoruz.

» Çıkmayan yerleri de su dolu bir kaba koyup ovuşturarak çıkartıyoruz.
    » İsterseniz koyduğumuz suya sabun vb eklersek daha da erken çıkabilir kağıt.

» İŞTE DEVREMİZ HAZIR GİBİ GÖRÜNÜYOR.Ama daha bitmedi.
    » Şu aşamada sadece ütü baskı yöntemi ile devremizi plakete aktardık.

» CD,cam kalemi diye de tabir ettiğimiz kalemle devrenin eksik kısımlarını tamamlıyoruz.İsterseniz isminizi vb. yazabilirsiniz, size kalmış yani.

» Tuz ruhu perhidrolu;1/5 oranında(yani 5 kapak tuzruhuna,1 kapak perhidrol)
    koyarak asitimizi hazırlıyoruz.

» Hazırladığımız asitimizin içine tonerli plaketimizi atıyoruz.

» Yavaş yavaş plaketin tonersiz kısmı eriyor ve asit de yeşil renk alıyor.
    » Yeşil renk almasının sebebi bakırın asitte çözünmesidir.

» Neredeyse eritme işlemi de bitti oldu gördüğünüz gibi.

» İŞTE BİTTİ;gibi gözüküyor.eritme işlemini de tamamladık.Daha durun!!

» Şimdi de sıra, plaketimizin tonerini çıkartmaya geldi.
    » Bunun için selülözik tiner ve bir fırça kullanacağız.

» Fırçamıza tinerden alıp, gördüğünüz gibi toneri de çıkartıyoruz.

» Sizce devremiz tam olarak hazır mı acaba? Hayır bir işlem daha var.=>

» 12 voltluk DC motor, mandren ve en incesinden bir tığ yardımı ile;
    » Motorun ucuna mandreni mandrenin ucuna da ince tığımızı takıyoruz.

» Şimdi dikkatlice plaketi delmeye başlıyoruz.Kenarlara kaydırmadan tam
    ortalayarak deliyoruz.

» Küçük tığla delme işlemi bitti,ancak büyük tığ gereken yerler de var bu devremizde.Büyük olarak tabir ettiğim tığ resimde görülüyor.Ölçüsünü tam olarak bilmiyorum.

» Büyük tığla uygun yerleri deliyoruz.

» Delme işlemini tamamen bitirdikten sonra da kum zımpara ile fazla tahriş etmeden zımparalıyoruz.

» Devremiz hazır.şimdi sadece malzemeleri dizme işlemi kalıyor ve takiben de lehim

» NOT:lehim yaparken;havyayı parçayı lehimleyeceğimiz yere(plakete(bakıra)) değdirip ısıtıyoruz, sonra da lehimi plaket ile parçanın birleştiği yere değdirip havyamızı hemen kaldırıyoruz.
    » Böylece lehim daha sağlam olacak ve prçayı tam tutacaktır.

» Devremiz tamamlandı.Herkeze geçmiş olsun.
    » Bu baskısını yaptığımız devre, bir PIC programlama devresidir.

» İşte size bir baskı devre örneği daha:

» Arkadaşlar çok uğraştım ama işe yarayacağından eminim.
    » EMEĞE SAYGI!!!!!! ©®

» Bu da PDF dosyası hem de alternatif link!
    --------------------------------
    » PDF Dosyasını İndir
    --------------------------------

İYİDE ARKADAŞIM ANLAMADIĞIM ŞU O BAKIR KABLOLAR NASIL OLUŞUYOR ???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 55electronicdesign -- 4 Şubat 2011; 15:30:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: t.öğrenci

arkadaşların benimde faydan bulunsum isterim.elişi kağıdıyla baskı devre çıkarmayı az da olsa anlatmaya çalıştım.inş faydalı olurum.....

Neden elişi kâğıdı ile derseniz, bu bir seçim olayıdır. Bilirsiniz ki baskı devrede çıkartmada kullanılan pozitif20, ipek baskı, kuşe kâğıt… Gibi yöntemler var. Benim işime gelen ve en ucuz olan yöntem elişi kâğıdı.
    Baskı devreyi çıkartmadan önce plaketimizin temiz olduğundan emin olmalıyız. Mümkünse elimizi plakete deymemeliyiz. Nedeni ise dokunduğumuz yerin yağlanmasıdır. Buda istenmeyen bir durumdur ki tonerin plaket e yapışmamasına neden olabilir. O yüzden bu konuda dikkatli olunması gerekir. Elimizdeki plakete her hangi bir temizlik maddesiyle temizleyebiliriz. Porçöz, cif… Vb. Ben temizlerken Porçöz kullanırım. Bunun nedeni ise plaketi ovalama ihtiyacı duymadan kendi temizliyor.

Temizlik maddesinin plakete karşıdan püskürtülmesi yararlı olur. Plaket eşit bir şekilde temizlik maddesi ile kaplanır. Daha sonra 5–6 sn bekleyip musluğun altında plaketi yıkayınız

İlk olarak plaketimiz lekeliyken şimdi eser yok…
    Daha sonraki işimiz PC ortamında hazırladığımız baskı devreyi lazer yazıcıdan çıkartmaktır. Ben bu baskı devremde tasarımı bana ait olan 4+1 ev sinema sisteminin pcb sini çıkartacağım. İnşallah hayırlı sonuçlar alırsam bunu forumda paylaşmayı düşünüyorum

Sizde kendiniz için gerekli olan baskı devre çıkartabilirsiniz.
    Gelelim her zaman bahsettiğim elişi kâğıdının beyaz renkli olmasına. Rengin beyaz olması size azda olsa avantaj sağlıyor. Ütüleme işleminde yolların yapışıp yapışmadığını anlayabiliyoruz. Yapışan yollar koyu bir şekilde belli oluyor.
    Gelelim ütüleme işlemine. Ütüleme işlemi için maksimum 5dk yeterli oluyor. Tabiî ki ısı ayarı sonda iken . Ütü yapar iken buhar kapalı olmalıdır. Aksi taktirde plaket de kabarmalar olur. Bakır tabakası plaket den ayrılır. Buda istenmeyen bir durumdur. Yalnız ütülemeye başlarken buhardan yararlanabiliriz. İlk ütüleme anında buhar az miktarda açık olursa elişi kâğıdını üzerindeki yollar plakete yapışır, yol olmayan kısımlar ise büzülür. Bu olaydan daha sonra ütüleme yaparken yolların yapışıp yapışmadığını gözlemleyebilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta buharın ilk ütü anında açık olmasıdır. Bir kere ütüyü plaket de gezdirdiğinizden sonra buharı kapatmalısınız. Aksi takdirde yukarıda söylediğim gibi bakır levha kabarmaya başlar.

Kâğıdı plakete düzgün hizalayalım ki baskı devremiz yamuk çıkmasın :)
    Kağıdı hizaladık dan sonra iki taraf dan katlayabilirsiniz. Dört taraftan değil de iki taraf dan katlamamızın bize avantajı vardır. Ütüyü baştan sona doğru bir kere hareket ettirdiğimizde kağıt düz bir şekilde plakete yapışır ve iki taraf boş olduğu için meydana gelen büzüşmelerde ortadan kalkar.

Resimdeki gibi uygulamamızı yaptıktan sonra plaketi ters çevirip ütülemeye geçebiliriz. İsterseniz kâğıt bant kullanarak kâğıdın kaymasını önleyebilirsiniz.
    Ütüye başlarken plaketin en ucundan sona doğru ütüyü kaldırmadan bir kere ütüleyin ki elişi kağıdı plakete pürüzsüz bir şekilde yapışsın.
    Daha sonra oval hareketlerle ütüleme yapabilirsiniz. Ütü ısısının maksimum olması ütü işlem zamanını kısaltır.

Geçen 5 dakikalık gibi kısa bir süre sonra ütüleme işlemimiz tamamlanmıştır.
    Ütü işlemi bittikten sonra kâğıdı sökebilmemiz için yumuşaması gerekir. Bu yüzden plaketimizi suyun içine atarak 1–2 dakika suda bekletmeliyiz. Daha sonra elimizle ovalayarak kâğıdı sökebiliriz.
    Zaten kâğıdın su çekmeye başladığını anlayabilirsiniz. O zaman rahatlıkla elişi kâğıdını plaketten ayırabilirsiniz

Görüyorsunuz ki ne kadar güzel duruyor.
    Eğer bu kısma kadar başarılı bir şekilde geldiyseniz artık sıra eritme işlemine geldi. Ben baskı devrelerimi eritirken 3/1 oranını kullanırım. Yani 3 kapak tuz ruhu, 1 kapak perhidrol. Yalnız bazen baskı devrenin büyük oluşu, kullanılan plaketin kalite durumu gibi nedenlerden dolayı bu oran değişebiliyor. Bunu tecrübelerinizle anlayacaksınız. Ama bu oran hep 3/1 oranı gibi katlarında değişir. Örneğin 6 kapak tuz ruhu, 2 kapak perhidrol gibi.
    Eritme işleminizde kullanacağınız kap kesinlikle plastik olmalıdır. Eğer ben demir kapta yaparım derseniz denemek bedava :)
    Eritme işlemi sırasında çıkan dumanı solumamalısınız. Sağlığınız için pek hoş sonuçlar olmayabilir. Eritme işlemi yaparken kabı ileri geri, sağa sola oynatmak erime işlemini hızlandırır. Erime işlemi bittikten sonra plaketi kabın içinde plastik çubukla alınız. Eğer pense tarzı bir şeyle alacaksanız aldıktan sonra pensenin ucunu hemen yıkayınız yoksa ucu tortulanabilir. Asit bakarı erittiği gibi pensenizi de eritmeye çalışabilir :).
    Plaketi kaptan çıkardık dan sonra suyun altında yıkayın. Üzerindeki tonerleri temizlemek için cif ve bulaşık süngeri ikilisini kullanabilirsiniz. Ama size tavsiyem bulaşık telidir. Sıfır numara zımpara gibi plaketi temizliyor.

Ve Mutlu Son ;)…

EVET ARKADAŞIM SEN ANLATMASAYDIN BAKIR TELİN NASIL OLUŞTUĞUNU ANLAYAMAYACAKTIM AMA HALA Bİ SORUM VAR LEHİM YAPTIKTAN SONRA O ÇİZGİLİ BÖLÜMLERDENMİ GEÇECEK YOKSA HER TARAFA DAĞILIP KISA DEVRE YAPMASIMI ???

• quote:

Güncelleme: 02.03.2013
    Yapmış olduğum paylaşım bazı kişilerce sitelerde anlatımını ve paylaşımını kendileri yapmış gibi gösterildikleri için resimlerde kendi web sitemin ve ismimin damgası bulunmaktadır.

• Selamlar, herkeze kolay gelsin.
    Özet olarak anlatayım resimlerden de bakarak pekiştirirsiniz.

• Hazırladığımız devre şemasını lazer yazıcıdan seçtiğimiz kağıda çıktı alıyoruz. Lazer yazıcımız yok ise, devre şemasını normal A4 kağıda çıkartıp, A4 kağıdını da fotokopi makinesinde kuşe kağıda fotokopi çektiriyoruz. Bu kağıtlar kuşe kağıt, marketlerin broşür olarak bastırdığı kağıtlar, el işi kağıdının renkli yüzü,kuşe kağıttan üretilen takvim sayfaları... olabilir. Yapmak istediğimiz iş; lazer yazıcıdaki toneri kağıda, kağıttaki toneri de bakır plakete kaliteli şekilde aktarıp asite atıp ertimek.
    NOT:Çıktı aldığımız kağıttaki tonerli kısıma elinizi değdirmeyiniz. Kağıdın türünden dolayı elimizdeki nemi ve yağı emmeyebilir ve tonerin üstünde kalır ütülediğimizde yapışmasına engel olur!

• Plaketi iyice temizlememiz gerekiyor.İsterseniz ince kum zımpara ile palaketi zımparalayın.Ya da bulaşık süngerinin yeşil kısmına cif dökün ve plaketi ovalayın zımparalamakdan daha kaliteli yüzey elde edersiniz.Temizledikten sonra bakır yüzeye dokunmayın. Çünkü elimizdeki nem ve yağ bakır plakete geçerek tonerin yapışmasını engelleyebilir.
    NOT:Tonerin türünden ve kalitesinden dolayı kağıtta sorun yokmuş gibi görülürken bakır plakete hiç yapışmayanları bile olabilir.

• Ütüleme işi tamamen tecrübe işidir. Ütümüzü en sıcak konuma alıyoruz ve bakırplaket ile tonerli kısmı bir araya getirip kağıdın üstünden ütülüyoruz.Bastırarak ve ısıyı eşit yayarak yapıyoruz. Kağıda bakarak yolları görebildiğiniz anlarda tonerler yapışıyor demektir. Ütüleme süresi size ve kullandığınız ütü+kağıt+tonere bağlıdır. 1 dakika da olabilir 5 dakika da olabilir.

• Ütüleme bittikten sonra kağıdı kaldırmayın, Plaket sıcakken alın ve suya tutun veya su dolu kabın içine atın. Tercihen bulaşık detarjanlı su içine bırakırsanız kağıt kalıntılarını çok ovalamazsınız.Bazı kaynaklarda; "ütülerken arada kağıdı kaldırıp yapışmış mı bakınız" diye bir bilgi var ve ben buna karşıyım. Çünkü ütümüz çok aşırı ısınmış olabilir, bakır plakete geçen toner hala erimemiş de olabilir biz kağıdı kaldırırsak toner kağıtta kalır. Bence hiç kaldırmadan ütüleyerek ütü bittiğinde de hemen suya veya su dolu kaba konmasıdır. Çünkü su anında soğutuyor ve toner anında yapışıyor. Bu şekilde eğer ütülemenizde sorun yok ise %99.9 başarılı olursunuz.

• Kağıt türlerinden; kuşe kağıt, el işi kağıdı, asetat kağıdı, aydınger kağıdı ve etiket kağıdı denemelerim oldu.
    Etiket kağıdı denemelerim hala devam ediyor.Diğer kağıt türlerinden asetat ve aydınger kağıtları ile sonuç alamadım. Nerdeyse devrenin yarısı kağıt üzerinde kalıyor. Kuşe kağıt ve el işi kağıdı tam sonuç aldığım kağıtlardır. Özellikle el işi kağıdı tam profosyonel baskı sağlar.Kuşe kağıtla arasındaki fark çok ince olmasıdır.Baskı yapılcak yüzey renkli olan kısmıdır. Her kırtasiyede bulunur. El işi kağıdı ile baskı yaparken dikkat edilmesi gereken kural; ütüyle çok bastırmadan ütülemek ve ütüleme zamanını çok uzatmamak. Çünkü kağıt ince ve toner çabuk eriyor biz de ütü ile aşırı baskı yaparsak devremizdeki yollar toner yayılacağı için kalın çıkabilir.
    NOT: Etiket kağıtları, reklamcıların kullandığı folyoların arkasındaki parlak kağıt denemelerim devam ediyor. Sonucu burda paylaşıcam.

• Asit kısmı; 5/1 oranında Tuz Ruhu/Perhidrol. Eczanelerden alınan derişimli perhidrol için; 3/1 Tuz Ruhu/Perhidrol. Plaketin büyüklüğüne ve eritme kabımızın büyüklüğüne göre ölçeğimiz kapak olabilir, herhangi bir kap olabilir fakat oranlara dikkat edilmelidir.Yine bazı kaynaklarda sadece "poçöz" ile devreyi eritenler var. Fakat eğer CD kalemi dediğimiz kalemle devrede düzeltme yaptıysak pozçöz kalemle çizdiğimiz yerin boyasını kaldırıyor ve diğer asit çözeltimize göre biraz fazla uzun sürüyor. Eğer baskı devreniz tamamen sorunsuz şekilde PCB ye aktardıysanız, yani CD kalemi kullanmadıysanız ve elinizde o anlık perhidrol yoksa, devrenizi porçöze atıp erimesini bekliceksiniz. Dediğim gibi bayağı uzun sürüyor. Tam zamanı belli değil. Eğer çok da bekletirseniz tonerlerde zarar görmeye başlıyor.
    NOT: Asitte eritme işlemi yaparken kaynamış suyu eritme yapacağımız kaba döküp biraz çalkaladıktan sonra boşaltıp asittle eritme işlemine başlarsak zaman kısalır. Özellikle kış aylarında çok işe yarar.

• Plaketimiz ve kuşe kağıttaki devremiz;

• Plaketimizi tonerli kısmın tam üstüne kapatıyoruz. İsteyenler kağıdın plaketten kaymaması için küçük bir bant yardımı ile kağıdı plakete tutturabilirler.

• Ütüleme işlemi. Isıyı yayarak ne çok ne de az bastırarak ütülüyoruz. Isı en son sevide olmalı.

• Ütüleme işleminden hemen sonra plaketi suya atıyoruz. Anında soğuyor ve toner daha sağlıklı yapışıyor.

• Suya biraz bulaşık deterjanı döküp plaketi bekletirsek, kağıt tamamen yumuşayacak ve fazla ovalamaya gerek kalmadan çıkacaktır.

• İşte baskı devremiz hazır gibi görünüyor. Şimdi devremizi kontrol edip çıkmayan yerleri CD kalemi ile düzelteceğiz. Dairedeki alanda küçük bir yer çıkmamış.

• Asite atmadan önce CD kalemi ile hemen düzeltiyoruz.

• Tuzruhu ve Perhidrol 5/1 oranında asitimizi hazırlıyoruz. Eğer perhidrol derişimsiz yani eczaneden alınma değilse 3/1 oranında karışım hazırlayın.

• Plaketteki tonersiz bakır yüzeyler eriyor.
    NOT: Eritme işlemini açık havada ve grip maskesi olarak da bilinen lastikli maskelerden kullanırsanız sağlığınıza zarar vermemiş olursunuz.

• Eritme işlemi bitti şimdi ise toneri temizlicez.

• Ben burda fırçaya tiner döküp de yapmıştım fakat siz peçeteye biraz tiner döküp de silerseniz çok az bir tinerle temizlemiş olacaksınız. Benim yaptığım gibi yaparsanız tineri israf etmiş olacaksınız. Tinerle sildikten sonra devreniz kötü gözüküyorsa yani devrenin bazı kısımları karartılı duruyorsa yine cifi bulaşık süngerinin yeşil tarafına döküp biraz ovalarsanız tertemiz olur.

• Devremiz hazır sadece delikler delinecek. Hobby drill matkap diye satılan matkaplardan veya 12 volt DC motor ve mandren takımı da kullanabilirsiniz. Ben Saç kurutma makinalarının içinden çıkan 12 Volt DC motor ve mandren takımı ile deliyorum.

• Delme işlemimiz bitti, deldiğimiz bölgedeki çapakları almak için en ince kum zımpara ile biraz zımparalıyoruz.

• Devremize yavaş yavaş elemanları yerleştiriyoruz.

• Devremiz kullanıma hazırdır.
    NOT: Anlatımda kullanılan şema ve devre bir PIC programlama devresidir.

• Örnek;

• EMEĞE SAYGI! ©®

Elektronik (Baskı devre) için Lazer Yazıcı Tavsiyeleri için TIKLA !

Baskılı devre plaketi çok büyük olursa ütü yetersiz gelebiliyor. Malum bakır iletim yoluyla dağıtıyor ısıyı

• Merhaba.
    Güzel konu için teşekkürler öncelikle.

Bu kağıtları deneyen oldu mu ? Videolarda falan izledim gayet başarılılar;

http://www.ebay.com/itm/100-Sheets-A4-Size-Heat-Toner-Transfer-Paper-f-DIY-PCB-Electronic-Prototype-Mak-/370695375517?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item564f2a8a9d
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: secollah

Babam ve ben Meyve sıkacağından yaptık.Fakat aşağı inince titremeler oluyor.Bununda ebatı küçük ama tezgaha 20tl verektense elde olanı kullandık.Nede olsa bit pazarından böle bir işe lazım olur diye 1-2 tlye almıştık :D

Edit:Haberdar et eklendi.

el yapımı tezgahın resmini buraya eklersen fikir açısından güzel olur.

Bayağı zaman geçti fakat buyrun el yapımı

• Güzel oşmuş Eline Sağlık :)

www.tufandekorasyon.com

Her Türlü Tadilat Tesisat ve Dekorasyon illeri yapılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhittin TUFAN -- 22 Ocak 2014; 18:54:12 >
  • Ütüyle sağlam sonuç almak zor oluyor, her yer çıkmıyor.
    Son kullandığım yöntemde karbon100 kağıdı kullandım,
    http://www.hepsiburada.com/leitz-ilam-home-office-a4-p-HBV000000NXVS
    Linkteki makinayı 120 TL ye aldım. laminasyon makinasında 8 - 10 kere geçirince soğumasını bekleyip üzerine kolonya döküp kağıdı çıkardım. Hiç düzeltme yapmaya gerek kalmıyor, kağıt artığıda yok doğrudan aside atılıyor.
    Asit için kuaför marketten oksijenli su ve normal HCL tuzruhu kullandım, 250 cc tuzruhuna 20-30 cc oksijenli su ile 3 dakkada bakırı tamamen eritiyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.