Şimdi Ara

go-kart yapalım (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
14.131
Cevap
134
Favori
3.330.503
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gokart büyüdü ve buggy oldu.Aha da videosu.
    http://video.google.com/videoplay?docid=-5104217307780476624&q=AKINCO
  • abi tork konverter kullanırsak yine kavrama koymak zorundamıyız bide onu nasıl bağlıcaz yani çalışma sistemi nasıldır bide kaç paraya bulabiliriz. normal düz bir yolda 5,5 lik kaç km hız yapar ???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazydriver -- 28 Kasım 2006; 20:04:21 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: crazydriver

abi tork konverter kullanırsak yine kavrama koymak zorundamıyız bide onu nasıl bağlıcaz yani çalışma sistemi nasıldır bide kaç paraya bulabiliriz. normal düz bir yolda 5,5 lik kaç km hız yapar ???

Tork converter zaten bir kavrama sistemi.Tork converter i motora bağlıyoruz üzerindeki
    dişliden de zincirle tekerleğe hareket veriyoruz.650 ytl fiyatla Agromak'ta var.Ama sıkı pazarlıkla
    450 ye düşebilir.Bu sistemde kullanılan kasnaklar motor devrine göre çaplarını değiştirir.Yani
    aktarma oranı sabit değildir.İlk kalkış anında 1/3 olan oran motor devri artıkça tersine doğru 2/1'e
    kadar çıkabilir.Varyatörün çalışma şeklini gösteren bir resim eklemiştim.Lastik çapları ve aktarma
    oranları hızı belirleyen faktörlerdendir.Hafif bir araç yaparsan ve aktarma oranını küçük tutarsan
    60km-80km arası hız yapabilirsin.Ancak bizim amacımız yarışmak değil eğlenmek.Daha yavaş
    bir araç daha kuvvetli çekiş yapacağı için eğlencesi daha fazla oluyor.

/>

/>
  • quote:

Orjinalden alıntı: AKINCO

Gokart büyüdü ve buggy oldu.Aha da videosu.

güzelmiş...seksen günde devrı alem bıle yapılır bunla
  • 450 ytl çok be abi o zaman ben yine çıkma bi kuru kavrama alıyım onla idare edelim.arabayı bayırlarda zorlarsam bi sorun olurmu peki abi??
  • quote:

450 ytl çok be abi o zaman ben yine çıkma bi kuru kavrama alıyım onla idare edelim.arabayı bayırlarda zorlarsam bi sorun olurmu peki abi??

Kuru kavramayı hiç kullanmadım.Yağlı kavrama ile abartı olmayan rampalarda bir sorun yaşamadım.
    Kuru kavrama da sorun çıkartmayabilir ama ömrü kısadır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ..CANDY..

quote:

Orjinalden alıntı: AKINCO

Gokart büyüdü ve buggy oldu.Aha da videosu.

güzelmiş...seksen günde devrı alem bıle yapılır bunla

Yok yok, gaz kesmeden son süratle gidersek, benzini de hareket halinde
    tankerden alırsak, haa bir de yolumuz hep düz olursa,tabi bir de uyku
    olayını çözersek 20 gün 19 saat sonra başladığınız yere dönebiliyoz
  • nasıl yani ömrü kısa kuru kavrama takınca ikidebir onu değiştircezmi ??
    bide yağlı kavramanın fiyatı ne kadardır??
  • quote:

nasıl yani ömrü kısa kuru kavrama takınca ikidebir onu değiştircezmi ??
    bide yağlı kavramanın fiyatı ne kadardır??

Kullanım sıklığına bağlı olarak bittikçe değiştiricen.Kuru kavrama
    çalışma şekli olarak, arabalardaki yarım debriyaj olayına benzer.
    Yani hiçbir zaman tam kavrama yapamaz.Haliyle ömrü de kısadır.
    Yağlı kavrama da aynı sistemle çalışır ama balatalar yağın içinde
    olduğundan aşınma daha geç olur.Ben motorun üzerinde almıştım.
    Fiyatı 200-250 civarındadır.Bulabileceğin, bildiğim tek yer Agromak.
    Ama daha önce de söylediğim gibi motordan çıkardığım yağlı
    kavramayı kullanmıyorum.Motoruna uyarmı bilmem (benim motor
    9Hp) istersen verebilirim.Araştır, fiyatını sen belirle .Farkındayım
    fiyatlar ve istediğin malzemeyi bulamamak stres yapmış.Bari bir
    yardımım olur.
  • tam kavrama yapamadığı için hızlıda gidemeyiz o zaman tork konverter ile tam kavrama yapıyomu.bide mobiletlerdeki tork konverteri arabaya bağlayabilirmiyiz??

abi bişey daha sorcam aksa bağlıyaçağım dişliyi bisiklet dişlisi gibi büyükten ufağa doğru 3 dişli bağlasam orayada bi attırıcı koysam.sonra bayır çıkarken büyük dişliye alırız hız yapmak isterken küçük dişliye alırız olmazmı öle abi ??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazydriver -- 1 Aralık 2006; 18:45:32 >
  • beyler buna 1.6 motor koyanınız var mı yada koyulurmu kama bu işte iddalımıdır cevaplarsanız sevinirim
  • speedy 1,6 motor koyulmaz akıl var mantık var..
  • quote:

tam kavrama yapamadığı için hızlıda gidemeyiz o zaman tork konverter ile tam kavrama yapıyomu.bide mobiletlerdeki tork konverteri arabaya bağlayabilirmiyiz??

abi bişey daha sorcam aksa bağlıyaçağım dişliyi bisiklet dişlisi gibi büyükten ufağa doğru 3 dişli bağlasam orayada bi attırıcı koysam.sonra bayır çıkarken büyük dişliye alırız hız yapmak isterken küçük dişliye alırız olmazmı öle abi ??

Hesapladığımız hızları yapamamızın nedeni de bu kavramadaki kayıplar zaten.Tork converterda da belli
    oranda kayıp var ama kavramalar kadar değil.Mobiletteki tork converteri de bağlayabilirsin.Ancak
    mobiletteki sistemde aktarma oranı değişken değil, sadece kavramaolarak kullanabilirsin.Hızın kasnak
    oranında sabit olur.
    Bisikletteki dişlinin döndüğü devirle, motorun devrini kıyaslarsan arada en az 20 kat hız farkı var.O hızda
    değil vites değiştirmek, zincir birazcık yamuk bağlansa zaten kopar.Bu benim de aklıma gelmedi değil ama
    olsaydı tüm mobiletlerde kullanılırdı.
    Bisiklet vitesi takabilseydik çok süper olacaktı.
  • Usta bende bu foruma takıldım.Ve gokart yapmaya karar verdim. Şu anda kasa hazır motor 6.5 hp katana motor .Yekeler konusunda bana yardım lazım.12ye 65 dişli uygun mudur? Şu an ne aşamada olduğumu göstermek için foruma resim koymak istiyorum nasıl yapacağım?
  • quoute: Orjinalden alıntı: jet100

Usta bende bu foruma takıldım.Ve gokart yapmaya karar verdim. Şu anda kasa hazır motor 6.5 hp katana motor .Yekeler konusunda bana yardım lazım.12ye 65 dişli uygun mudur? Şu an ne aşamada olduğumu göstermek için foruma resim koymak istiyorum nasıl yapacağım?

ilk önce foruma resim koyman için forumun altında ki 'CEVAPLA' kısmına tıkla ve açılan pencerede alt kısımda 'BURAYA RESİM KOYMAK İÇİN TIKLAYIN' diye bi yazı var resmi ordan seç ve hemen yanındaki 'MESAJDA RESMİ GÖRÜNTÜLE' ikonuna tıkla.

yekler demişsin ne olduğunu anlamadım sen resmi koy yardımcı oluruz kolay gelsin başarılarrrrrrrr...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazydriver -- 9 Aralık 2006; 17:47:16 >
  • akın abi senin arabanın şasesi komple çelik mi yoksa demir mi. 30x30x2 kare profil kasislerden geçişlerde felan eğilme yaparmı yada kaynak koparmı ?
  • akın abi direksiyon milini tutturmak için bi ortadan bide aşağıdan koyulan parçayı rulmancılarda bulabilirmiyim yada nerde bulabilirim. hemen cvplarsan sevinirim abi yarın karşıya geçicem eğer bulabilirsen ismini felan yazda ordan alıyım???
  • vitesli motosiklet motoru arayanlara; honda titan 5 vitesli motosiklet motoru var 280ytl istiyo çok temiz marşa bir vuruşta çalışıyor.

eğer isteyen olursa irtabata geçebiliriz.
  • Ya arkadaslar siz bana oranlarını verin ben de kasayı yapım lüffen ya
    önceden de istedim ama veren olmadı

yada bana kullanmadıgınız bir şasiyi verin arkadaslar bende yapmak istiyom yada siz beni onun yanına götürün ben oranları alım ?????????????
  • arkadaşım şasenin oranı yok tamamen kendi boyuna göre ayarla

ilk önce arka mili ve önbölümü yap sonra boyunuda kendi boyuna göre ayrla.bence hepsini bi kağıda çiz ve hayata geçir.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.