Şimdi Ara

Everest DLK-5110 - Deneyimlerim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
2
Favori
9.353
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Everest ürünlerine adından dolayı genelde kafamda bir ön yargı olduğu için seçeneklerim içerisinde bulundurmadım.Kısa bir süre önce arkadaşımda bu klavyeyi gördüğümde ilgimi çekti ve fiyat seviyesi olarak da diğer Everest ürünlerinden farklı olduğunu anlayınca ön yargımı kırıp kıramayacağını görmek için ürünü incelemeye karar verdim.

Klavyenin yanında yazılım için kullanım kılavuzu ve yazılım cd si çıkıyor.

Çoğu klavye de olduğu gibi dlk-5110 de de görsel olarak onu özel kılan bir bir tasarımı yok.Klavyede hakim olan renkler kırmızı ve siyahın tonları.Bileklerin hizasına gelen yerde kaymayı engellemek için kauçuk türevi bir madde kullanılmış.Ürünün en dikkat çeken tarafı klavyeden ayrı gibi duran multi medya tuşları. Klavyenin tepesinde ayrı olarak konumlandırılmış multimedya tuşları durdurma,başlatma ve ileri-geri sarma gibi işlevleri var.Ses açıp kapatma için buton yerine döndürmeli,ayarlanabilir daha hassas bir kontrolcü koymuşlar.Ürünü görsel açıdan zenginleştirmek için çeşitli yerlerde perçin kullanılmış.Sağda ve solda yer alan gri renkli tuşlar bilgisayarı uyku moduna almak ve kilitlemek için. Sağ üst köşede durum ledleri var üzeri piyano black black ile kaplanmış.Görüntü olarak hoş olsa da kolay çizildiği için dikkat etmekte fayda var.Ledlerin rengiyse kırmızı. Sol tarafta yine piyano black olan bir bölüm var fakat o kısmın herhangi bir işlevi yok.

Normal tuş takımları siyah renge sahipken ,oyuncuların yoğun olarak kullandığı yön tuşları,wasd tuşları ve makro tuşları kırmızı renkte.Ayrıca bu tuşlar yapı olarak diğerlerinden farklı değil fakat tüm tuşların yüzeyi parmaklarında terlediğinde kaydırmayacak mat bir yüzeye sahip.

Bu klavyeyi özel kılan en önemli olay makro tuşları.Bu tuşlara istediğiniz tuşu ya da tuş konfigürasyonunu atayabilirsiniz. İkili gruplarla beş sıra şeklide dizilmiş on adet makro tuşu bulunuyor.Yukarıda yer alan ''M1'' ''M2'' ''M3'' MR'' Mod tuşları sayesinde makro tuşlarına bu dört farklı modda farklı işlevler atanabilir.Yani toplamda 40 makro tuşunun yaptığı işi dört farklı mod da geçiş yaparak on tuşla yapılabilir. Normal kullanıcı için çok önemli bir özellik olamayabilir fakat sık sık farklı oynadığınız oyunlar ya da kullandığınız uygulamalar varsa bunlar için ayrı ayrı modlara göre makro tuşları atayabilirsiniz.

Arka kısımda ekstradan bahsedilecek bir şey yok.Yükseltici ayaklara ilaveten kaymaması için kauçuk pedler var.

Farklı açılardan görünüm.

Ledlerin görünümü

Yazılım olarak basit bir arayüze sahip. İlk ayar olan ''Assaing Macro'' ile istediğiniz tuşu ya tuş kombinasyonunu makro olarak atayabilirsiniz. ''Macro Manager ''e girdikten sonra new sekmesine tıklayıp atanılmak istenen makro ya isim veriliyor ve daha sonra start record tuşuna basarak atanmak istenen makro kombinasyonunu girip stop record diyerek kayıt işlemi sonlandırılıyor.

İkinci sırada ve daha sonrasında hazır olarak sunulmuş atanabilecek makro lar var.''Multimedya'' sekmesinde temel multimedya tuşları yer alıyor.''Internet Explorer'' da tarayıcı için temel kullanım için hazır makrolar var.''Mouse'' bölümünde farede ki temel butonların işlevini yapan butonların makro tuşları var.''Basic Command'' seçeneğinde günlük hayatta yoğun olarak kullanılan kesme,kopyalama,yapıştırma gibi temel işlevler için atanmış hazır makro seçenekleri var. ''Advenced Function'' bölümünde masa üstünü gösterme,bilgisayarı kilitleme,windowsu kapatma gibi temel işlemler için hazır makro seçenekleri var. ''Assign a shortcut'' bölümünden bir kısayol atanabilir''.''Launch Program'' sekmesinden bir programı hızlıca çalıştırmak için makro tuşu atanabilir.

Ürünün fiyatı 75 Tl.Fiyat/Performans ürünü değil fakat üst seviyede bir fiyatı da yok.Ergonomi olarak beni tek rahatsız eden şey bileklik kısmının olmaması oldu.Kullanım ile yaşadığım tek sorun daha önceden sol kısımda makro tuşları olan bir klavye kullanmadığım için w a s d q gibi sol taraftaki tuşları kullanırken elim sürekli makro tuşlarına gitti. Tabi bu durum alışkanlıkla ilgili ve zamanla çözülebilecek bir sorun.İşin görsel kısmı zevk meselesi fakat klavyeler de daha çok ledli ve siyah tasarıma sahip ürünleri sevdiğim için dışarıdan ilk bakışta dikkatimi çeken bir ürün olmadı.Kullanılan malzeme kalitesi orta düzey,ele alındığında kalitesiz bir malzeme izlenimi uyandırmıyor.Program arayüzü basit ve ekstra uğraşılmaması için günlük olarak kullanılan özellikler için özel makro seçenekleri bulunuyor.Bu ürünü en özel kılan şey makro tuşları.Teorik olarak on adet makro tuşu olsa da mod tuşları sayesinde işlevsel olarak kırt adet makro tuşu var diyebiliriz.Klavye normal bir kullanıcı için fazla gelebilir fakat günlük hayatta birden fazla oyun oynayan ya da uygulama kullanan biri için bu 40 adet makro tuşu çok önemli bir artı ve bu kısayollar sayesinde önemli bir zaman kazanımı elde edilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 4 Haziran 2014; 11:44:33 >

• Güzel inceleme kardeşim eline sağlık klavye güzel gibi gözüküyor fakat ben biraz ışığa takıyorum o konuda olmaması kötü olmuş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • anti ghosting için nasıl bi performans gösteriyor klavye?http://www.microsoft.com/appliedsciences/antighostingexplained.mspx

WASD QERF ve CTRL tuşlarını çok kullanıyorum. bunları birlikte algılayıp algılayamaması benim için çok önemli bu yüzden
  • quote:

Orijinalden alıntı: knightmert

anti ghosting için nasıl bi performans gösteriyor klavye?http://www.microsoft.com/appliedsciences/antighostingexplained.mspx

WASD QERF ve CTRL tuşlarını çok kullanıyorum. bunları birlikte algılayıp algılayamaması benim için çok önemli bu yüzden

Tepkime olarak anında tepkime gösteriyor gibi, bir gecikmeye rastlamadım.Oyun olarak sadece bf3 multi de denedim.

Gerçi bu tür bir soruna ben hiçbir klavyemde rastlamadım

• quote:

Orijinalden alıntı: OneTreeHill

quote:

anti ghosting için nasıl bi performans gösteriyor klavye?http://www.microsoft.com/appliedsciences/antighostingexplained.mspx

Tepkime olarak anında tepkime gösteriyor gibi, bir gecikmeye rastlamadım.Oyun olarak sadece bf3 multi de denedim.

cevabın için teşekkür ederim. yalnız burada tepki hızını değil basılan kombinasyonun okunabilir olup olmadığını kontrol ediyor(yolladığım linkte, sayfanın başındaki küçük uygulamayı kastediyorum). uygulamayı aktif edip ctrl+QASD tuşlarına aynı anda basabilir misin?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: OneTreeHill

quote:

cevabın için teşekkür ederim. yalnız burada tepki hızını değil basılan kombinasyonun okunabilir olup olmadığını kontrol ediyor(yolladığım linkte, sayfanın başındaki küçük uygulamayı kastediyorum). uygulamayı aktif edip ctrl+QASD tuşlarına aynı anda basabilir misin?

İlk resim razer lycosa ve dlk-5110 için geçerli

Bunlarda CM Storm Devastator

DLK-510 da 20 tuşa kadar anti ghosting varmış.

• OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    sorun çıkarmıyor gibi görünüyor. teşekkür ederim. yalnız dlk 5110 un 20 tuşa kadar anti ghosting desteklediği bilgisine nereden ulaştınız?

hakkında az uz arama yapmadım, yine de pek bir şey çıkmıyor. hatta klavyenin orjinal ismi "delux t15s" fakat adamlar sitelerine bile bir şey yazmamış.
  • quote:

sorun çıkarmıyor gibi görünüyor. teşekkür ederim. yalnız dlk 5110 un 20 tuşa kadar anti ghosting desteklediği bilgisine nereden ulaştınız?

hakkında az uz arama yapmadım, yine de pek bir şey çıkmıyor. hatta klavyenin orjinal ismi "delux t15s" fakat adamlar sitelerine bile bir şey yazmamış.

dlk-5115 geçerliymiş 20 tuş olayı.Ürünler hakkında genel bilgi epey az.

Birkaç farklı tuş kombinasyonu daha.

• yeterli bi inceleme olmus A4 TECH X7 G800V ile kıyaslarsak hangisi agır basar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: boras06

yeterli bi inceleme olmus A4 TECH X7 G800V ile kıyaslarsak hangisi agır basar?

G800V uzun kullanma tecrübem olmadı fakat birkaç arkadaşta az bir süre kullanmıştım.Üzerinden epey zaman geçtiğinden maalesef malzeme kalitesi ve tuşların hassaslığı gibi şeylerle ilgili yorum yapamayacağım. Görsellik zevk meselesi ama görsel olarak DLK-5510 daha başarılı bence. G800V'de makro tuşlarının dağınık konumlandırılması da olumsuz sayılabilecek bir durum. Kağıt üzerindeki avantajı da G800V'nin 16 makro tuşu 5 moddan 80 tane işlevsel tuş var fakat DLK-5510 da 10 makro tuşu 4 farklı moddan 40 tane işlevsel tuş var
  • slm az önce everest MH aradım, bu dlk - 5110 modelin tuş aydınlatması var mı dedim yok dedi. aydınlatma nasıl olmaz böyle bir klavyede. cidden tuş aydınlatması yokmu, almayı düşünüyordum vazgeçtim karanlıkta büyük ekran tv karşısında kullanım imkanı yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: esmir

slm az önce everest MH aradım, bu dlk - 5110 modelin tuş aydınlatması var mı dedim yok dedi. aydınlatma nasıl olmaz böyle bir klavyede. cidden tuş aydınlatması yokmu, almayı düşünüyordum vazgeçtim karanlıkta büyük ekran tv karşısında kullanım imkanı yok

Led aydınlatma yok. DLK-5115 modeli var buna benzer onda da yok. Şimdi baktım Everest'de bir kaç modelde var led aydınlatma, Rampage KB-R8 gibi.
  • bu rampage serileri nasıl acaba kalite olarka?
  • Arkadaşlar incelemesini aldanmayın şuan bu zımbırtıyla yazıyorum klavyede normal bi klavye olarak bi sorun yok gayet kullanıslı ancak taki tus atamalarına gectıgınız ana kadar yazılımsal sorunlar bas gostermeye başlıyor alette...
    Genellikle klavyenin programı acılmamak üzerine programlanmış olsa gerek ki uzun ugraşlar sonunda açamayıp resetlemek zorunda kalıyosunuz PC'yi..
    4 farklı Makrodan toplamda 40 tuş atayabilicez hevesiyle aldık ama hüsran tamamen hüsran (( :

Benim fikrim uzakdurun EVERST'in 2. klavyesi aldıgım ve yine hüsran...
  • Herkese selam.

Ben de bu klavyeyi aldım ve iade ettim. İade etmemin sebebi "Yukarı ok", "Sağ ok" ve "S" tuşlarına aynı anda basılmasına izin vermiyor klavye. Fifa 15 gibi oyunlarda "S" tuşu ile pas atıyorsanız sağ üst çapraza topu gönderemiyorsunuz. Almaya niyetli olanların PC'de futbol oyunu merakı varsa veya bu tuş kombinasyonunu kullanıyorlarsa dikkate almalarında fayda var.
  • Eline sağlık güzel inceleme olmuş.
  • 82 tl alınırmı arkadaşlar? Rampage DLK-5110 Modeli
  • Merhaba benimde bu klavyeden var ve ben cdsini bulamıyorm kaybettim macro ayarlamasıda yapamıyorum cdsinin driverina ulaşabiliceğim bir yer varmıdır
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.