Şimdi Ara

Standart Sapma Sorusu

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sorudan aklımda kalanı yazıyorum: 2 tane şehir var. Bu şehirlerde 1 haftadaki trafik kazalarının tablosu veriliyor.Bu şehirlerin aritmetik ortalması eşit ve 1. şehrin standart sapması 2. şehrinkinden daha fazla. Hangi şehirde risk daha azdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Parallax -- 23 Nisan 2014; 22:45:18 >

• Sapmasi büyük olanin riski azmis

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wood Pecker -- 23 Nisan 2014; 22:05:55 >
  • Standart sapma azsa risk azdır. Şöyle düşün: Hiç değişme olmasaydı standart sapma 0 olurdu, risk en az olurdu. Bu durumda 2. şehirde risk daha az.
  • Bu soru sınavda çıktı. Ben 2. şehrin riski daha azdır dedim ama hoca 1. şehir diyor.

Açıklaması da şöyle 1. şehirde bir gün az oluyor bir gün fazla oluyor kazalar demek ki bireysel hatalar sonucu oluşuyor. 2. şehirde kazalar hep orta seviyede demek ki yol ile ilgili bir sorun var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Parallax

Bu soru sınavda çıktı. Ben 2. şehrin riski daha azdır dedim ama hoca 1. şehir diyor.

Açıklaması da şöyle 1. şehirde bir gün az oluyor bir gün fazla oluyor kazalar demek ki bireysel hatalar sonucu oluşuyor. 2. şehirde kazalar hep orta seviyede demek ki yol ile ilgili bir sorun var.

Kendisi de söylemiş 1. şehirde ne olacağı belli değil. Ama 2. şehirdeki kaza miktarı daha rahat kestirilebiliyor. Soru söylediğin gibiyse bir hata olabilir cevapta. Risk az demek yolla ilgili bir problemin az olması demek değil sonuçta. Öyle düşünmüş olabilir ama sanmıyorum öyle olacağını. Başka hocalara da sor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.