Şimdi Ara

#Lagunacılar Buraya# 100+Üye (187. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
27.133
Cevap
137
Favori
1.872.447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 185186187188189
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • peki abartsak gecen yılki vergilerimin fazlasını verirlermi
  • quote:

Orjinalden alıntı: yolgezer2001

peki abartsak gecen yılki vergilerimin fazlasını verirlermi

Elbette yazdım daha önce inceleyip ya veriyorlar yada yeni vergiye mahsup ediyorlar.
  • şu vergilendirme olayına netlik getireyim.ben bursa dayım ve buradaki uygulamayı anlatıcam.uygulama genelde aynıdır.ama istenen evrak eklerinde yada imzalarda farklılık olabilir.o yüzden karşılaşacağınız sorunlardan sorumlu tutmazsanız sevinirim.önce 98 model 2.0rxe araçlarda 2007 ve 2008 kurtarıyor.yapılacak iş trafik sigortanızı yaptığınız acentaya gidip kasko bildirim formu düzenletmek.sigorta acentesinin doldurup kaşelemesi lazım.kendiniz boş bulup doldurmanızla olmuyor.formda 2007 yılı ocak ayı ve 2008 yılı ocak ayı kasko bedelleri ayrı ayrı yıllık bazda iki formda doldurup acente kaşeliyecek.iki kopya olucak.birini size imzalatıp kendi arşivine koyucak diğeriyle siz vergi dairesine başvurup düzeltmeyi yaptıracaksınız.2007 yılıyla ilgili ocak ayı kasko sayfasının fotokopisini isteyebilirler bunuda noterden temin edebilirsiniz.herhalde açıkça anlatabilmişimdir.

saygılar.....
  • alexair81 e benim arabam 1998model laguna 2.0 s düz vites 13.900 ytl ye aldım.
  • pamirsaros arkadaşım hava filteresinin nereye takılacağının resimini çektim sana işaretledimde bana dediklerine göre (ama motorum çok tozlu )

http://img221.imageshack.us/my.php?image=photo0006rk4.jpg

arkadaşlar boya kodunu arıyorum sağ direkte tam olarak nerde? arkadaşlar resim çekerek gösterme şansınız varmı saygılar...

• quote:

Orjinalden alıntı: BEROĞLUSAM

quote:

harbiden arkadaşlar bu vergi işi noldu ya bilgisi olan varmı
    98 RXE kasko bedeli 12 400 bunun vergisi 700 ytl nin altına düşermi

Arkadaş iyi akşamlar, Aynı aractan bendede var, Ocak ayında vergisini ödedim. Sizin aracınız da kosko değeri oranlamasından dolayı bir altsınıf vergilendirme dilmine dahil oluyor. Yanlız bu işlem için bir dilekçe yazacaksın ve birde form var onu dolduracaksınız. Bu belgelerle ilgili vergi dairesine başvuru yaptıgınızda, vergi dairesi gerekli inçelemeyi yapıyor ve aracınzı bir alt sınıftan vergilendiriyor. Yanlış anımsamıyorsam normalde 704.00YTL ödemem gerekirken, kasko %5 degerlemesinden sonra 100,00YTL civarı bir düşüş oldu MTV de.
    İlgili formuda, Sigorta acentalarında var. onlardan alabilirsin.
    Kolaygelsin.

Arkadaşlar daha önceki yazdığımı düzeltiyorum, Ocak 2008 MTV 1. taksidine 228,00YTL ödemişim, makbuza baktım. Bende de 98 Laguna var. Reisman kardeşin 63. sayfada bu konuda anlattığına aynen katılıyorum.
    Hepinize kolay gelsin.

• Arkadaşlar, arabama yeni gaz taktırdım (98 Laguna 2.0 S 14 Hp) arabayı her çalıştırdığımda arabadan benzin kokusu geliyor, bir süre sonra koku geciyor Neden olabilir.
  • kalorifer klimasız soğuk hava veriyor ve arabayı hiç ısıtmıyor fan derken kaloriferin fanından bahsediyorum
  • araban ilk çalışma anında benzinle çalışır belli bir sıcaklığa geldikten sonra sıralı sistemlerde gaza geçer benzin kokusu büyük ihtimalle bundandır.
  • reisman 19998 model otomatik vites lagum var demişsin onedenle sana sordum benim arabam da senin arabanın düz vites olanı araba hiç ısınmıyor o nedenle sana sordum teşekkürler
  • aynı sorun benimde arabada var 99 rxt.fazla ısıtmıyor.nedeni neler olabilir?

quote:

Orjinalden alıntı: bond1

reisman 19998 model otomatik vites lagum var demişsin onedenle sana sordum benim arabam da senin arabanın düz vites olanı araba hiç ısınmıyor o nedenle sana sordum teşekkürler
  • lagunacıhacıya ben bügün tüm gün sanayideydim oto elektrikçisinde peteklerin temizlenmesi gerekiyor veya değiştirilmesi yeni petek 250-265 ytl arası fakat onun bir ilacı varrmış antfirizli su ku konulan kabı söktüler temizlediler ilaçtan koydular 3 saat falan bekledi hortumları tekrar temizlediler birde polen filtresini temizlettim şimdi aracım iyi ısınmaya başladı radyatördeki delikleri tıkamak için kullanılan bir toz var demir tozu gibi ondan koydurduysan antifirizli yardımcı suyuna ondan olurmuş bütün bunlara 70 ytl dediler 50 ytl verdim iyi akşamlar.
  • 1998 model 2.0s lagunaya hangi marka tüp taktırayım ve sıralı sistem mi yoksa enjeksiyonlu arabalar için olan düz tüp mü bü tüp takanların çoğu düz üp taktırmamı önerdi 2000 volvo motor 140hp olduğu için sıkıntı yaratmaz dediler kafam iyice karıştı bilen varsa yardım etsin teşekkürler.
  • quote:

quote:

quote:

harbiden arkadaşlar bu vergi işi noldu ya bilgisi olan varmı
    98 RXE kasko bedeli 12 400 bunun vergisi 700 ytl nin altına düşermi

Arkadaş iyi akşamlar, Aynı aractan bendede var, Ocak ayında vergisini ödedim. Sizin aracınız da kosko değeri oranlamasından dolayı bir altsınıf vergilendirme dilmine dahil oluyor. Yanlız bu işlem için bir dilekçe yazacaksın ve birde form var onu dolduracaksınız. Bu belgelerle ilgili vergi dairesine başvuru yaptıgınızda, vergi dairesi gerekli inçelemeyi yapıyor ve aracınzı bir alt sınıftan vergilendiriyor. Yanlış anımsamıyorsam normalde 704.00YTL ödemem gerekirken, kasko %5 degerlemesinden sonra 100,00YTL civarı bir düşüş oldu MTV de.
    İlgili formuda, Sigorta acentalarında var. onlardan alabilirsin.
    Kolaygelsin.

Arkadaşlar daha önceki yazdığımı düzeltiyorum, Ocak 2008 MTV 1. taksidine 228,00YTL ödemişim, makbuza baktım. Bende de 98 Laguna var. Reisman kardeşin 63. sayfada bu konuda anlattığına aynen katılıyorum.
    Hepinize kolay gelsin.

Eyvallah kardeş maksat insanlara yardımcı olmak çok açıkta anlattık olayı ama bazı insanlar parası çok fazla ise uğraşmaz ama uğraşacak birşeyde yok.Yararlanan arkadaşlardan varsa ALLAH RAZI OLSUN desin yeter.228 ödemişsin sende sevindim adına.Fazla niye ödeyelim değilmi?

• quote:

reisman 19998 model otomatik vites lagum var demişsin onedenle sana sordum benim arabam da senin arabanın düz vites olanı araba hiç ısınmıyor o nedenle sana sordum teşekkürler

Tamam kardeş pardon benimki gayet güzel ısıtıyor.Sorun yok benim ısıtma sisteminde sen bir baktır.
  • quote:

1998 model 2.0s lagunaya hangi marka tüp taktırayım ve sıralı sistem mi yoksa enjeksiyonlu arabalar için olan düz tüp mü bü tüp takanların çoğu düz üp taktırmamı önerdi 2000 volvo motor 140hp olduğu için sıkıntı yaratmaz dediler kafam iyice karıştı bilen varsa yardım etsin teşekkürler.

Kardeş sıralı sistemden şaşma motor için de bu iyi.Hemde gaza al benzine al uğraşmazsın.Ama tabi biraz pahalı düz gazlı sisteme göre ben ocak ayında istanbulda italyan milano taktırdım 1.200 ytl ye hemde randıman iyi.
  • quote:

Arkadaşlar, arabama yeni gaz taktırdım (98 Laguna 2.0 S 14 Hp) arabayı her çalıştırdığımda arabadan benzin kokusu geliyor, bir süre sonra koku geciyor Neden olabilir.

Bende de o sorun var nedeni ne tam bilmiyorum ama klimayı az çalıştır geçiyor zaten kısa süreli yada az camı aç sonra olmuyor bence önemli bir sorun değil.
  • Merhaba arkadaşlar

Daha önce sordum ancak yanıt alamamıştım.
    LPG taktırmak kararı konusunda son aşamadayım.
    Aracım 2005 Laguna II 1.6
    Aşağıdaki gibi kendimce bir hesap çıkarttım.

100 km de kaç litre LPG yakıldığını bilmediğim için 13 litrelik bir tahmin öne sürüyorum.
    Bu 13 litre ş.içi ş.dışı karışık ortalama bir rakam. Aslında aşağıdaki incelemenin anahtar noktası bu. Eğer 13 litreden düşük bir yakıt sarfiyatı varsa hesaplamada lpg avantajlı olarak çıkabilir ortaya.

Benim kullanma stilime göre benzin ile lagunam uzun yolda 7.2, ş.içinde 10 civarı yakıyor.
    Karışık ortalama da da 9 litre benzin yakacağımı düşünerek hesaplıyorum.
    Son 2 senedir eski arabamla(opel corsa) toplam 26 bin km yol yapmışım. Gelecek 2 senede toplamda 30 bin km yol yapacağımı düşünüyorum.

Bu durumda ekteki gibi bir tablo ile karşılaşıyoruz.

100 Km Ortalama LT
    Benzin 9
    LPG 13

Litre Fiyatı
    Benzin 3,05
    LPG 1,7

Kilometre Yakıt Masrafı
    Benzin 0,2745
    LPG 0,221

Yıllık KM
    Benzin 15000
    LPG 15000

Yıllık Yakıt Masrafı
    Benzin 4117,5
    LPG 3315

LPG Kar 802,5
    LPG taktırma masrafı 1800 (1600 taktırma 200 civarı muayne ve ruhsat işlemleri)

Bu durumda LPG kendini 2 senede bir amorti etmemekte.

Ayrıca 1800 ytl nin (şu anda taksit veya peşin olması farketmez) gelecek iki sene içerisinde vereceğim fazlalık benzin paralarına göre faiz üzerinden fırsat maliyeti de olacaktır.
    Bu durumda 802 ytl lik karım %17 faiz oranı göz önüne alınırsa 665 ytl gibi bir rakama denk geliyor.

LPG kullanan arkadaşlarımın yorumlarına göre karar vermek istiyorum. Sizce aracın orjinalliğini bozmaya değer mi? Denklemde hata yaptığımı düşündüğünüz yerler varsa lütfen iletin. Dediğim gibi bu konuda farklı bakış açılarına açığım.

• lpg ile benzin arasında yakış olarak yüzde 5-10 falan fazla yakıyor diye biliyorum araç....
    9 litre benzine 13 lt lpg bana biraz fazla geldi...

tabiki kullanan arkadaşlar yorumlarsa daha sağlıklı olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: CengoCenk

Merhaba arkadaşlar

Daha önce sordum ancak yanıt alamamıştım.
    LPG taktırmak kararı konusunda son aşamadayım.
    Aracım 2005 Laguna II 1.6
    Aşağıdaki gibi kendimce bir hesap çıkarttım.

100 km de kaç litre LPG yakıldığını bilmediğim için 13 litrelik bir tahmin öne sürüyorum.
    Bu 13 litre ş.içi ş.dışı karışık ortalama bir rakam. Aslında aşağıdaki incelemenin anahtar noktası bu. Eğer 13 litreden düşük bir yakıt sarfiyatı varsa hesaplamada lpg avantajlı olarak çıkabilir ortaya.

Benim kullanma stilime göre benzin ile lagunam uzun yolda 7.2, ş.içinde 10 civarı yakıyor.
    Karışık ortalama da da 9 litre benzin yakacağımı düşünerek hesaplıyorum.
    Son 2 senedir eski arabamla(opel corsa) toplam 26 bin km yol yapmışım. Gelecek 2 senede toplamda 30 bin km yol yapacağımı düşünüyorum.

Bu durumda ekteki gibi bir tablo ile karşılaşıyoruz.

100 Km Ortalama LT
    Benzin 9
    LPG 13

Litre Fiyatı
    Benzin 3,05
    LPG 1,7

Kilometre Yakıt Masrafı
    Benzin 0,2745
    LPG 0,221

Yıllık KM
    Benzin 15000
    LPG 15000

Yıllık Yakıt Masrafı
    Benzin 4117,5
    LPG 3315

LPG Kar 802,5
    LPG taktırma masrafı 1800 (1600 taktırma 200 civarı muayne ve ruhsat işlemleri)

Bu durumda LPG kendini 2 senede bir amorti etmemekte.

Ayrıca 1800 ytl nin (şu anda taksit veya peşin olması farketmez) gelecek iki sene içerisinde vereceğim fazlalık benzin paralarına göre faiz üzerinden fırsat maliyeti de olacaktır.
    Bu durumda 802 ytl lik karım %17 faiz oranı göz önüne alınırsa 665 ytl gibi bir rakama denk geliyor.

LPG kullanan arkadaşlarımın yorumlarına göre karar vermek istiyorum. Sizce aracın orjinalliğini bozmaya değer mi? Denklemde hata yaptığımı düşündüğünüz yerler varsa lütfen iletin. Dediğim gibi bu konuda farklı bakış açılarına açığım.

arkadaşım sen bu sonuçlara nasıl ulaştın..
    senin yaptıgın bu hesabı genelde herkes yapıyordur. arada ki fark bu kadar az olsa hiç kimse lpg ile ugraşmaz bende dahil. yakıt sarfiyatı araç benzin ile çalışırken ne kadar benzin tüketiyorsa LPG yide o miktarda tüketir.yani benzini 9 litre LPG yi 13 litre tüketmez. bunu tüm LPG montajcıları bilir ve bizzat kendi aracımda da bu olayı denedim.

• 
Sayfa: önceki 185186187188189
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.