Şimdi Ara

#Lagunacılar Buraya# 100+Üye (31. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27.133
Cevap
137
Favori
1.872.535
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: erkonko

quote:

arkadaşlar size birkaç sorum var cevaplarsanız sevinirim

1) Bursa da kampanya var diye 325 ytl ye kore malı xenon kit satılıyor iyimidir taktırmaya değermi ve 98 lagunanın farlarında mercek yok merceksizde takılır dediler performansı nasıl olur merceksizde aynı sonucu verirmi,

2) Xenon almayıp farları iyileştirme adına Philips H1 5000 kelvin almayı düşünüyorum bilen varmı tavsiye edermisiniz

3) Benimde aracımın uzaktan kumandası burnunun dibine gelip sensöre tutmadan kapıları açmıyor menzili yok önden hiç almıyor nedendir

cevaplar için şimdiden teşekkürler

arkadaşlar müzik sistemini görünce soruları kaynatmayalım cevaplar lütfen

arkadaşlar inatla tavsiyede bulunmaktan kaçıyomuyuz acaba nedir cevapları bekliyorum hadi

• Sn.Erkonko. Sorularınıza bilgim dahilinde cevap veriyorum. Eski kasa Laguna lar da Xenon uygulaması gayet güç ve verimsiz olabiliyor. Forumda bu tarz çalışma yapmış arkadaşlar konuya daha bir vakıf olup sanıyorum daha aydınlatıcı bilgi verecekler. Ben naçizane Xenon tavsiye etmiyorum. Diğer bir sorunuz olan uzaktan kumanda için ise yapacak birşey yok. Orjinal olarak kullanmak isterseniz araca iyice yaklaşıp kızılötesi alıcıya görmesini sağlamalısınız. Uzaktan veya aracın önünden alıcı ile temas kurmanız mümkün değil. Bu özellik Eski kasa Laguna ların biirinci jenerasyonunda karşımıza çıkıyor. Makyajlı kasa da böyle bir durum yok. Tam aktif uzaktan kumanda var. Kısacası mevcut kumandadan memnun değilseniz bir alarm taktırabilirsiniz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Erdim16

quote:

Orjinalden alıntı: Guduset

Arkadaşlar bende forumda yeniyim...mesajlarınızı okudum...ve üye olmadan duramadım :D

Bendede 96 Model 2.0 motor rxe aracım var...1 yıldır kullanıyorum...sanayiye hiç uğramadım...:)

Acaba Bu Merkezi Kilit Olayında 2 saniye basınca kumandaya camlar kapanmıyo...96 larda bu özellik yok mu acaba...

Buaraç Hakkında Pek Bilgi sahibi değilim kurcalamakta istemiyorum...

Bu Aarada 1 veya 2 aya kadar piriveleg 2003 almayı düşünüyorum...

96 Lagunaların orjinalinde bahsettiğin özellik yok.Ancak aracında alarm sistemi varsa ve de alarmın böyle bir özelliği varsa olabiliyor.Ya da sonradan taktırabiliyorsun.Ön ve arka camlar için geçen gün sordum 50+50=100 Ytl'ye maloluyor.

Cevap İçin Teşkllr...Böle Bi Özelliğin Olmasıda Okadar Mühim Bişey Değil...

Bu Araçlar Söyleneninde Ötesinde Bi Makina Aracım 96 Model Olmasına Rağmen 2007 Model gibi diri....Bide Türkçe Konuşsa çok şahane olurdu :)

Herşeyden Önemlisi Allah Kimseye Kaza Bela Vermesin...

• quote:

Orjinalden alıntı: mrt_sy

Sn.Erkonko. Sorularınıza bilgim dahilinde cevap veriyorum. Eski kasa Laguna lar da Xenon uygulaması gayet güç ve verimsiz olabiliyor. Forumda bu tarz çalışma yapmış arkadaşlar konuya daha bir vakıf olup sanıyorum daha aydınlatıcı bilgi verecekler. Ben naçizane Xenon tavsiye etmiyorum. Diğer bir sorunuz olan uzaktan kumanda için ise yapacak birşey yok. Orjinal olarak kullanmak isterseniz araca iyice yaklaşıp kızılötesi alıcıya görmesini sağlamalısınız. Uzaktan veya aracın önünden alıcı ile temas kurmanız mümkün değil. Bu özellik Eski kasa Laguna ların biirinci jenerasyonunda karşımıza çıkıyor. Makyajlı kasa da böyle bir durum yok. Tam aktif uzaktan kumanda var. Kısacası mevcut kumandadan memnun değilseniz bir alarm taktırabilirsiniz.

arkadaşım ilgine ve yardımına teşekkür ederim

• quote:

Orjinalden alıntı: tk152

quote:

Orjinalden alıntı: erden4444

Arkadaşlar bence bu işe hiç girmeyin çünki hiç kullanışlı bişey değil, hele yazın baya bi sorun çıkarıyo camlar hafif aralık kalsın istiyosun olmuyo, orjinal temiz bi işçilik yaptıracak yer dersen o başka bi sorun
    BENCE SON DERECE GEREKSİZ BİŞİ

Selam Erden.

Gereksiz demissin ama bu kisiden kisiye degisir. Ben aracimdan iner inmez kapi ve camlarin kapanmasini istiyorum. Bakkala bile 30 sn. ugrasam boyle oluyor, olmali da. Istanbul'da cami yarim acik birakmak diye bir sey olamaz. Sen bagaji kurcalarken adam atlayip araci caliyor, 5 para etmez bir cep teli icin aracin yan camini kiriyorlar. Sen nerede yasiyorsun abi ???

Keske eskiden anadolu koylerinde oldugu gibi kalsaydik, anahtari bile biraksan, kimsenin kimsenin malina mulkune tecavuz etmedigi donemler.

tk152;
    İstanbul için belirttiğin görüşlerde çok haklısın.Eskiden insanlar evlerinin kapısını bile kilitmeye gerek duymazlarmış.Çünkü kötü niyetli insanlar azmış.Ama şimdiki durum öyle mi?Evimizin kapılarını sıkı sıkı kilitleyip yatıyoruz.O da yetmiyor camlarına balkonlarına demir yaptırıyoruz.Hatta o da yetmiyor evi alarm sistemleri ile donatıyoruz.Devir çok değişti.
    İstanbul'da durum çok daha vahim.2-3 ay önce İstanbul'da Taksim'de kardeşim telefon ile konuşurken otobüs durağında onlarca kişinin içinde elindeki telefonu alıp kaçıyorlar ve de kimse kılını kıpırdatmıyor.Artık yaşadığımız ülke bu hale geldi.Ayrıca yine İstanbul'da bulunan evimize 2-3 sefer hırsız girdi.Ne var ne yok alıp götürmüş.kompler heryer demir yapıldı ve yine girdi.Bakalım bu sefer alarm takıldı.Beklemedeyiz.

Konuyu biraz dağıttık ama ben de senin gibi aracımı 20 saniyeliğine bile terketsem mutlaka anahtarı üzerinden alır aracımı kilitlerim.seneler önce ilk arabamız bu şekilde çalınmıştı çünkü.Ondan etkilendim herhalde arabadan inince hemen basarım kumandaya.
    Artık aracın içinde birileri olması önemli değil.kontak üzerinde ise içindeki insanla çalıyorlar arabayı.Çok dikkat etmek gerekiyor arkadaşlar çok..

• quote:

1) Bursa da kampanya var diye 325 ytl ye kore malı xenon kit satılıyor iyimidir taktırmaya değermi ve 98 lagunanın farlarında mercek yok merceksizde takılır dediler performansı nasıl olur merceksizde aynı sonucu verirmi,

2) Xenon almayıp farları iyileştirme adına Philips H1 5000 kelvin almayı düşünüyorum bilen varmı tavsiye edermisiniz

3) Benimde aracımın uzaktan kumandası burnunun dibine gelip sensöre tutmadan kapıları açmıyor menzili yok önden hiç almıyor nedendir

Sevgili erkonko;
    Birinci ve ikinci soruların için ben de araştırma yapıyorum.Forumu okuduysan ben de farlardan şikayetçiydim ve geçenlerde farları söktürüp temizlettim.Eski durumuna göre çok iyi oldu.Eğer istersen bunun için sana Bursa'dan adres verebilirim.30-40 Ytl karşılığında bu işlemi yaptırabilirsin.Yok ben kendim söküp temizlerim diyorsan bu işlemin de tarifini yapabilirim.Bu da kolay.
    Ama sen de xenonda bir gelişme kaydedersen bana bilgi verirsin.

Benim aracım da 2001 RXT 140'lık.Ama kumandasında bir sorun yok.Aracı aldığımdan bugüne kadar hiç kumanda pilini değiştirmeme rağmen evden çıkınca otoparktaki aracımın kapılarını rahatlıkla açabiliyorum.Anahtar cebimde bile olsa açıyor.bu şikayetin için ilk olarak kumanda pillerini kontrol edebilirsin.Aracın 98 modelmiş piller hiç değişmemiş olabilir belki.Pili değiştirmene rağmen sorun yine devam ediyorsa kumandanın içinde bir potansiyometre vardır.Küçük bir düz tornavida ile buradan ayar yapmayı deneyebilirsin.Yine de sorun devam ederse araçtaki algılayacıda bir sorun olabilir.Sana da servisin yolları görünebilir.
    Benden bu kadar.Kolay gelsin..

• quote:

Orjinalden alıntı: Erdim16

quote:

Sevgili erkonko;
    Birinci ve ikinci soruların için ben de araştırma yapıyorum.Forumu okuduysan ben de farlardan şikayetçiydim ve geçenlerde farları söktürüp temizlettim.Eski durumuna göre çok iyi oldu.Eğer istersen bunun için sana Bursa'dan adres verebilirim.30-40 Ytl karşılığında bu işlemi yaptırabilirsin.Yok ben kendim söküp temizlerim diyorsan bu işlemin de tarifini yapabilirim.Bu da kolay.
    Ama sen de xenonda bir gelişme kaydedersen bana bilgi verirsin.

Benim aracım da 2001 RXT 140'lık.Ama kumandasında bir sorun yok.Aracı aldığımdan bugüne kadar hiç kumanda pilini değiştirmeme rağmen evden çıkınca otoparktaki aracımın kapılarını rahatlıkla açabiliyorum.Anahtar cebimde bile olsa açıyor.bu şikayetin için ilk olarak kumanda pillerini kontrol edebilirsin.Aracın 98 modelmiş piller hiç değişmemiş olabilir belki.Pili değiştirmene rağmen sorun yine devam ediyorsa kumandanın içinde bir potansiyometre vardır.Küçük bir düz tornavida ile buradan ayar yapmayı deneyebilirsin.Yine de sorun devam ederse araçtaki algılayacıda bir sorun olabilir.Sana da servisin yolları görünebilir.
    Benden bu kadar.Kolay gelsin..

arkadaşım bilgilendirmen için çok teşekkür ederim xenon için kimi merceksiz taktırma kimisi ise birşey olmaz diyor esnaf para kazanmak için genelde eksi yönleri saklarlar ve gazlarlar sakata gelmek istemiyorum ama çarşamba akşamı beşyol lambalarını geçince çıkmacıları gezdim makyajlı kasanın farlarından vardı çok iyi durumdaydı 250 fiyat çektiler erciyes otoya gittim 98 laguna farı aradım sahibi çok iyiydi bulamayız ama temizliyelim dedi temizlettiğimi söyledim bide biz yapalım gör dedi forumda mercek takan arkadaşları görüp bahsettim mercek varmı buna takalım filan diye ne gerek var işi olmayan adamların işi o dedi taktır merceksiz xenonu aynı sadece karşıdan gelenler bol bol sellektör yapar dedi makyajlı kasanın farını vermedi seninki cam dedi 8000 kelvinlik xenon plastik farı eritiyormuş kafam karıştı takılacak xenon kore malı ve garantili diyorlar bilmiyorum ne yapıcam

kumandaya gelince pilleri değiştim aynı idi dediğin yerden ayar yapıcam bakalım yazarım artık bu arada eklemek istersen congo_atmaca@hotmail.com

• slm arkadaşlar benim araçta yağmur ve park sensörü varmı merak ediyorum imzamdaki araç varsa nasıl devreye giriyor örneğin far sensörü karanlık bir yere girdiğimde far kendi kendine açmıyor acaba yokmu böle bir özellik yoksa benmi kullanamıyom bilen birisi ayrıntılı olarak izah ederse mutlu olurum
  • quote:

Orjinalden alıntı: baltacı77

slm arkadaşlar benim araçta yağmur ve park sensörü varmı merak ediyorum imzamdaki araç varsa nasıl devreye giriyor örneğin far sensörü karanlık bir yere girdiğimde far kendi kendine açmıyor acaba yokmu böle bir özellik yoksa benmi kullanamıyom bilen birisi ayrıntılı olarak izah ederse mutlu olurum

hocam, far sensor bildigim kadariyla Laguna serisinde yok. oysa ki acaip guzel birsey (c3'te kullaniyorum). Yagmur sensoru senin aracta var. Silecek kolunu sadece 1 kademe indir. Auotmatic gibi birsey yazar zaten. Ancak yamur basladiginda benimki genelde hemen calismiyor. 1 kereligine kolu herhengi bir yere cekip yeniden auto bolumune aliyorum, sorun olmuyor. Ancak bir defasinda arabali vapur sirasinda amcamin biri ben farketmeden doktu suyu cama, silmeye baslarken silecek calisti ve amcamin bezini yere firlatti. Neyseki amcam elini hemen cekti, cekmese belki de silecek motoru zorlanacati ve hareketli aksamda birseyler kirilacakti. En iyisi kapali tutup, yagmur olunca devreye almak.

Park sensoru de var sende. Bunu anlamis olman lazim aslinda. gercekten mi soruyorsun ????

• Selam Erdim,

Abi IST ve guvenlik konusunda ne guzel yazmissin, eline saglik.
  • USTA AUTO YAZMIYO YA O ESKİ LAGUNALARDA VAR SANIRIM PARK SENSÖRÜDE VAR ODA BUGÜN BOZULDU NORMALDE GERİ VİTESE ALINCA ÇALIŞIYODU SİMDİ BOŞTAYKENDE ÖTÜYO KAFAYI YİYECEM YA
    BİRDE ARABAYA İLK OTURDUMDA VİTES BOŞTAYKEN START YAPINCA ÇALIŞIYODU ARABA SİMDİ ÇALIŞMIYO DEBRİYAJA BASINCA ÇALIŞIYOR ANCAK VARMI BÖLE BİR SORUN YASAYAN ARKADAŞLAR SIYIRACAĞIM BEŞ KURUŞ PARAMDA YOK BİRDE BÖLE ARIZALAR ÇIKIYOR

• quote:

Orjinalden alıntı: tk152

Selam Erdim,

Abi IST ve guvenlik konusunda ne guzel yazmissin, eline saglik.

tk152 gerçekleri yazdım.Daha doğrusu çok az bir kısmını.

Selamlar..
  • Selam erkonko;
    Msn'e eklerim.Yardımımız dokunursa ne mutlu bize. Buradaki tüm arkadaşlar birbirine faydalı olmak için buradalar.Herkesin bildiği, bilmediği konular var.Bunları burada paylaşmaya çalışıyoruz.Selamlar..
  • Arkadaşlar 2000 yılından beri 99 model Volvo motor 2.0 RXT kullanıcısı olarak biraz yardımcı olabilirim diye düşünüyorum. 99 öncesi Laguna'larda uzaktan kumandalı anahtarın alıcı ve verici devresi infrared sistemlidir. Aynı TV kumandalarına benzer. Verici devre (anahtar)'nin alıcı devreyi makul bir mesafeden mutlaka görmesi gerekir. 99 sonrası Faz 2 lerde böyle bir işleme gerek yoktur . Çünkü Radyo Frekansı ile çalışan anahtar kumanda sistemi uygulanmıştır. Dolayısıyla infrared sistemli bir anahtarın pili ne kadar yeni olursa olsun ille aracın camına yakın mesafeden tutularak aracın kilitllenmesi veya açılması gerekir. İç Dikiz aynasının altında alıcı devrenin ledleri bulunur. Yan camların kirli olması dahi kumanda performansını etkiler.
  • Merhaba arkadaşlar. Son günlerde arabamın (2001 RXT) ön sol camından tıkır tıkır sesler gelmeye başladı. Tam kulağımın dibinde bir yerde. Esasında ufak tefek sesleri kafaya takmam. Hani kulağımın dibinde olunca birde sürekli ses artık balyoz etkisi yapmaya başladı. Camı hafif indirince ses kesiliyor. Deli olacağım ya. Bulamadım sebebini. İçerideki cam fitillerinden şüphelendim en son. Acaba diyorum çok sertleşme falan mı oldu. Zaten motorun sesi fazlaca yetiyor. Bir de bu ses delirtecek beni. Bu motor ve yol sesi için ayrıca bir izalasyon düşünüyorum. Hiç tecrübe eden oldumu. Naçizane fikirlerinizi istiyorum. Kalın sağlıcakla...
  • Hocam Pek Bi Bilgim Yok Ama Bİ başka lagunada bu sorunu görmüştüm ve kapının içindeki yay sisitemi bulunduğu yerden oynadığı için bu ses geldiğini duymuştum...

Cam İnerken gerildiği için o yüzden sesi kesiyo...cam kalkarken yay sistemi gevşiyo ve ses yapıyo yani kaportacı bu sorunu çözüyo...
  • Arkadaşlar bizde yaklaşık 1,5 yıl önce 1998 model 140'lık siyah laguna aldık. 98000 de aldık. Bildiğim kadarı ile bu modellerin ortalama fiyatı internetten takip ettiğim kadarı ile 15,5 - 16 arası değişiyor. Bizimkinin bakıma çok ihtiyacı olduğu için biz bu arabayı 12 000 ytl ye aldık. Arabanın acil yapılması gereken sadece radyatör değişimi, direksiyon boşluk giderilmesi ve eksoz yenilenmesi vardı. Radyatör değişimine 350 ytl, direksiyon boşluğu giderilmesine 145 ytl, eksoz yenilenmesi( yan sanayi. ) 250 ytl verdik ve şu anda bunlarla ilgili problemimiz yok. Daha sonra bildiğiniz gibi araba ikinci el ve bi takım sorunlar çıkarmaması mümkün değil...eee sıfırını almaya kalksak 75 000 ytl....:(.......Daha sonra sırası ile arabayı kullandıkca...
    1) 110 000 de triger değişimi: önceki vatandaş trigeri hiç değişmemiş..usta dahi şaşırdı 100 000 gidecek bi trigerin bu kadar gitmesine...330 ytl
    2) 112000 de debriyaj seti değişimi: 420 ytl
    3) 112000 de ön amortisior patlaması sonucu ön amortisörlerin değişimi: 170 ytl
    4) 112720 de akünün bitmesi nedeni ile akü değişimi: 75 ytl
    5) 116500 de ön aks bilyası değişimi: 50 ytl
    6) 116500 de arka tekerlek bilyası değişimi: 220 ytl
    7) 117000 de lastik değişimi: 500 ytl....
    Toplamda kullanmaya başlamadan önce: 745 ytl acil değişiklik...
    Toplamda kullandıkca mecburi değişimiler ki zaten arabayı aldığımız kilometre kritik değişimlere yaklaşmıştı bu yüzden ucuza kapattık...çünkü kurnaz galerici başka 15 fiyat çekmişti: 2250 ytl..
    Toplamda 3000 ytl masraf......yani arabayı adam edene kadar bi hal oldukki sormayın....tabi unuttum yukardaki değişimlere ön disk ve balata değişimide dahil......ama olsun sonuçta araba ve masraf etmek gerekiyo.....

yalnız bi türlü halledemediğimiz bi sorun var arkadaşlar.....

frenaj esnasında direksiyonun titremesi....bunu bi ara ön diskleri taşlatarak hallettik kısmen ama yinede hafiften insanı tedirgin eden bi titreme yapıyodu..lastik değiştik daha da azaldı ama yine titreme hafiften yaptı....bugün arka tekerlek bilyası değişti ve o bilya değiştiğinden beri şimdi titremenin şiddeti daha da arttı. bayağı bi rahatsız ediyor..yalnız fren pedalına bi vurma yapmıyor. bi bilya kesinlikle balansı bozmaz ama sanırım arka lastik söküldüğünden olsa gerek herhalde balans gerekecek....tamam işin içinde tr yollarınında bozukluğu var ama biz bi türlü bu sorunu ortadan kaldıramıyoruz..benim sorum...
    ---bilya değiştikten sonraki şiddetli titreme sorununu önceki gibi nasıl az hale getiririz...acaba rot - balansmı gerekecek.....ama rot - balans daha iki hafta önce lastik değişiminde yapıldı..nasıl halledeceğim..
    ---bu soruyuda yukardaki sorunu halledebilirsek eğer şu şekilde sorayım: normalde frenaj esnasında arabada titreme olmaması gerekiyo...ufakta olsa bu titremeyi nasıl halledebiliriz yolu nedir? sonuçta benbu arabayı sürekli 90 ile gitmek için almadım. ....cevaplayabilirseniz sevinirim...

• bu ses benide gıcık ediyordu demek o içindeki yaymış acaba ne işlemi yapılmış o yaya iletirsen çok seviniriz.
  • Camlar fitilin içinde değilde boşta sallanıyomuş...orda bi oynama yapmışlar...

Tabi Bi Başka Sebepden Dolayıda Olabilir...Hepsi Fitilden Olcağını Sanmıyorum Krikodanda Kaynaklanıyo Oolabilir...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ermansakarya

1) 110 000 de triger değişimi: önceki vatandaş trigeri hiç değişmemiş..usta dahi şaşırdı 100 000 gidecek bi trigerin bu kadar gitmesine...330 ytl

laguna 1 triger degisim araligi 60000 km., eleman 110000'e kadar triger degismediyse risk almayi baya seviyormus,
  • 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.