Şimdi Ara

EVİNİZDE HANGİ MARKA ÇAMAŞIR MAKİNESİ VAR VE MEMNUNMUSUNUZ (280. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
15.387
Cevap
160
Favori
1.632.162
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 278279280281282
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben size cevap vermemiştim sanırım. Kusuruma bakmayın.

11-12kg kapasiteli büyük makinelerin çok az yüklerde yeterli tasarrufu sağlayamadığı ve dengeleme sorunları yaşadığı doğru.

Arayışınıza uygun olarak size LG'nin kurutmalı çamaşır makinesini önerebilirim. Kurutmada B sınıfı enerjiye sahip. Kurutma için sahip olduğu tüketim değeleri orta seviyede.

Yeriniz varsa her zaman olduğu gibi ısı pompalı kurutma makinesi ile çamaşır makinelerini ayrı almanızı öneririm.

http://www.lg.com/tr/beyaz-esya/camasir-makinesi/LG-front-loading-drum-F1480RDS5.jsp

• Geçen gün Bit pazarında Philips-Panasonic-Daewoo-GE-W.W. house markalarının çamaşır ve kurutma makinelerini gördüm bunlar yurtdışından mı geliyor yoksa buradamı yapılıyor?Ayrıca Philips-Daewoo ve Panasonic markalarının makineleri birbirine çok benziyor ve bazılarında Lg veya Samsung taklidi var gibime geldi?
  • Uzun zamandır giremiyordum bu foruma, yakında AEG'nin yeni bir modelini anlatacağım burada Çok hoşuma gitti, makinem olmasa direkt atlardım
  • quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Bugün Mediamarkt'ı gezerken Panasonic'in burada daha evvel konuştuğumuz 8kg 1400 devir interter makinesine çok benzeyen bir başka modelini gördüm.

Heyecanla kapağını açtım ki ne göreyim, tambur ile lastik direkt Bosch'un taklitiydi. Panasonic nasıl böyle bir şey yapar diye düşünüp makineyi incelerken deterjan çekmecesini açmamla gülmem bir oldu

Panasonic Vestel'e fason üretim yaptırmaya başlamış

Vestel'i artık 90'lı yıllardaki italyan Antonio Merloni firmasına benzetiyorum. Biliyorsunuz ki o yıllarda Frigidaire, Simtel, Viva, Teba'nın ve Avrupa'daki fasoncu markaların gözdesi bu firma idi. İtalyan makinelerden alıştığımız çürüklüğe sahipti, şimdi onun yerinde Vestel var, hem de çok daha vasat haliyle.

Bilinçsiz tüketicilere üzülüyorum.

İncelediğiniz 10kg modeli mi? Gerçekten Vestel'e mi yaptırıyor? Simtel'in bir ara ürünlerinin çoğu Alman malıydı. Annem bazen anlatır, hastanede çalışırken satıcı gelirmiş herkes çeyiz için Siemens/Simtel süpürge almış annem ve yakın arkadaşı ise Presiz/Evsan almışlar. Sonu malum

• quote:

Orijinalden alıntı: ASUSX51

quote:

Bugün Mediamarkt'ı gezerken Panasonic'in burada daha evvel konuştuğumuz 8kg 1400 devir interter makinesine çok benzeyen bir başka modelini gördüm.

Heyecanla kapağını açtım ki ne göreyim, tambur ile lastik direkt Bosch'un taklitiydi. Panasonic nasıl böyle bir şey yapar diye düşünüp makineyi incelerken deterjan çekmecesini açmamla gülmem bir oldu

Vestel'i artık 90'lı yıllardaki italyan Antonio Merloni firmasına benzetiyorum. Biliyorsunuz ki o yıllarda Frigidaire, Simtel, Viva, Teba'nın ve Avrupa'daki fasoncu markaların gözdesi bu firma idi. İtalyan makinelerden alıştığımız çürüklüğe sahipti, şimdi onun yerinde Vestel var, hem de çok daha vasat haliyle.

İncelediğiniz 10kg modeli mi? Gerçekten Vestel'e mi yaptırıyor? Simtel'in bir ara ürünlerinin çoğu Alman malıydı. Annem bazen anlatır, hastanede çalışırken satıcı gelirmiş herkes çeyiz için Siemens/Simtel süpürge almış annem ve yakın arkadaşı ise Presiz/Evsan almışlar. Sonu malum

bizim de vardı simtelin o süpürgesinden bozulsun diye dua ediyordum sesi çok yüksek kafayı yedirtiyordu insana en sonunda bosch formula hygienixx aldık kurtuldum o süpürgenin lanet sesinden

• quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Uzun zamandır giremiyordum bu foruma, yakında AEG'nin yeni bir modelini anlatacağım burada Çok hoşuma gitti, makinem olmasa direkt atlardım

Protex+ plus modelimi??
  • quote:

Orijinalden alıntı: gökoş

quote:

Uzun zamandır giremiyordum bu foruma, yakında AEG'nin yeni bir modelini anlatacağım burada Çok hoşuma gitti, makinem olmasa direkt atlardım

Protex+ plus modelimi??

Maalesef hatırlayamıyorum...
  • daha önce yazdığım gibi bosch idos kullanmaya başladım. yıkamasından ve özellikle yıkama sesinden acaip memnunum. sadece çamaşırların birbirine çarpma sesi çıkıyor ki çamaşır miktarı az olunca bu ses daha faazla oluyor. ama sıkma aşamasındaki alttaki pervaneden gelen ses tahmininmden çok fazla. asıl konu ise, bu was serilerindeki yük sensörü olayı. içine çamaşır attıkça ekrandaki çubuk uzuyor. ama içine attığım çamaşır miktarı ile ekranda gördüğüm miktarlar hiç uyuşmuyor. örneğin, "6 kg çamaşır doldurunuz" yazdığı programda full kapasite çamaşır dolu gösterirken, programı değiştirip "8 kg çamaşır doldurunuz" yazısı çıktığında da ekrandaki çubuk, maksimum seviyede oluyor. halbuki göz kararı baktığım çamaşır miktarının 6 kg olmasına bile imkan yok. üşenmedim, çamaşırları elektrnik baskülde tarttım. üstelik çamaşır sepetiyle birlikte. tahmin ettiğim gibi 6 kg bile gelmedi. tam 4,6 kg. yani "beyazlar/renkliler" programında 8 kg full olarak görünen çamaşır miktarı, aslında 4,6 kg.dan bile azdı (darasıyla tarttım çünkü). bu durumda, bu seride yer alan çamaşırı tartma ve ona göre deterjan dozajı önermesi olayı, bana hikayeymiş gibi geldi. 4,6 kg.dan bile az gelen çamaşır için ekranda bana 8 kg gösteriyorsa, idos açıkken ona göre detarjan çekiyor ya da benden tam kapaite deterjan koymamı bekliyorsa, ve buna göre su-elektrik harcıyorsa, bu özelliklerin hepsi fasa fiso....
    ilerleyen günlerde, her makineyi çalıştırmamda, çamaşırları hem makinede hem de baskülde tartacağım ve aradaki sapmayı daha istatiksel yorumlamaya çalışacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

daha önce yazdığım gibi bosch idos kullanmaya başladım. yıkamasından ve özellikle yıkama sesinden acaip memnunum. sadece çamaşırların birbirine çarpma sesi çıkıyor ki çamaşır miktarı az olunca bu ses daha faazla oluyor. ama sıkma aşamasındaki alttaki pervaneden gelen ses tahmininmden çok fazla. asıl konu ise, bu was serilerindeki yük sensörü olayı. içine çamaşır attıkça ekrandaki çubuk uzuyor. ama içine attığım çamaşır miktarı ile ekranda gördüğüm miktarlar hiç uyuşmuyor. örneğin, "6 kg çamaşır doldurunuz" yazdığı programda full kapasite çamaşır dolu gösterirken, programı değiştirip "8 kg çamaşır doldurunuz" yazısı çıktığında da ekrandaki çubuk, maksimum seviyede oluyor. halbuki göz kararı baktığım çamaşır miktarının 6 kg olmasına bile imkan yok. üşenmedim, çamaşırları elektrnik baskülde tarttım. üstelik çamaşır sepetiyle birlikte. tahmin ettiğim gibi 6 kg bile gelmedi. tam 4,6 kg. yani "beyazlar/renkliler" programında 8 kg full olarak görünen çamaşır miktarı, aslında 4,6 kg.dan bile azdı (darasıyla tarttım çünkü). bu durumda, bu seride yer alan çamaşırı tartma ve ona göre deterjan dozajı önermesi olayı, bana hikayeymiş gibi geldi. 4,6 kg.dan bile az gelen çamaşır için ekranda bana 8 kg gösteriyorsa, idos açıkken ona göre detarjan çekiyor ya da benden tam kapaite deterjan koymamı bekliyorsa, ve buna göre su-elektrik harcıyorsa, bu özelliklerin hepsi fasa fiso....
    ilerleyen günlerde, her makineyi çalıştırmamda, çamaşırları hem makinede hem de baskülde tartacağım ve aradaki sapmayı daha istatiksel yorumlamaya çalışacağım.

Yük sensörü bazen fazla şaşabiliyor. Bu durumda tamburu elle biraz hızlıca çevirince veya tamburun tavanına bastırıp havaya kaldırınca kendine gelebiliyor. Aynı durum benim Gorenje makinemde de var. O da tam tersine 6kg çizgisini doldurana kadar benim çamaşırları ağzına kadar sıkıştırarak doldurmam gerekiyor. Bir kez renkli doldururken sen misin 6kg dolmadı diyen diyerek çizgi dolana kadar çamaşır doldurdum. Makine 1600 devirlik son sıkma öncesi 15-20 dakika çamaşır dağıtmak zorunda kaldı Bu daha çok yünlü, sentetik vb gibi yükleme sınırı olan çamaşırlar için daha faydalı.

I-dos ve miktar otomatiği ise bu teknoloji ile çalışmıyor. Daha evvel dediğim gibi yük sensörü sadece ağırlığı tartarak miktar gösteriyor. Makineyi başlattığınız an bu sensör devreden çıkıyor. Miktar otomatiği ve I-dos ise çamaşırın su emme durumuna göre hesaplama yapıyor. Şaşma durumu pek gözlenmiyor, aradaki farkı gözlemleyince anlıyorsunuz zaten.

• quote:

Lavamat Protex değil mi? Aman Allah'ım dehşet bir tasarımı var yahu, inanın ben de hayran kaldım. 1000TL civarı olsaydı Gorenje'yi satıp onu almayı bile düşündüm. AEG'nin tasarımına her zaman hayran olmuşumdur, ayrı bir karizması var yıllardan beri.

Böyle tasarım harikası dururken Vestel'in isimsiz Çin malı gibi duran beş para etmez çalıntı tasarımlı makinelerine nasıl tasarım ödülü veriler anlamak mümkün değil

• quote:

quote:

Yok 10kg olan değil, 8kg olan yeni modeli. Vestel Olympus'un ön panosunun sökülüp yerine 1400 devir Inverter'li Panasonic'in panosu takılmış halini düşünün. Panasonic'den soğudum

Simtel'in meşhur Ideal ve Super süpürgeleri Siemens'e ait. Bir de Blomberg'e ürettirdiği 1250 devirli çamaşır makinesi vardı. Simtel Super annemin de çeyizinde vardı, 14 sene kullanmıştık, 13 senelikken motor kömürleri bittiğinden servisi motoru, hortumunu, borularını, aparatlarını vs komple değiştirmişti. Hatta hatırlıyorum, bir tanıdığımız 40TL'ye Bosch süpürge almıştı, biz hepsini 10TL'ye yaptırmıştık. Sonra annem Siemens halı yıkama makinesi alınca onu bir aile dostumuzun yazlığına hediye etti.

Benim kastettiğim 1997-2001 arası satılan Hi-Tech serisi çamaşır makineleriydi. Onlar italyan Antonio Merloni'ye ait.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 31 Ağustos 2011; 16:36:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gökoş

Geçen gün Bit pazarında Philips-Panasonic-Daewoo-GE-W.W. house markalarının çamaşır ve kurutma makinelerini gördüm bunlar yurtdışından mı geliyor yoksa buradamı yapılıyor?Ayrıca Philips-Daewoo ve Panasonic markalarının makineleri birbirine çok benziyor ve bazılarında Lg veya Samsung taklidi var gibime geldi?

Sıfır mı, ikinci el mi?
    Daewoo zaten ülkemide satılıyor. Kore üretimiler.

W.W. House zaten italyan Antonio Merloni firmasına fason ürettriyor. (8 yıkama+ 6kg kurutma olan modeli)
    Philips'i bilemiyorum.
  • quote:

quote:

quote:

Yok 10kg olan değil, 8kg olan yeni modeli. Vestel Olympus'un ön panosunun sökülüp yerine 1400 devir Inverter'li Panasonic'in panosu takılmış halini düşünün. Panasonic'den soğudum

Simtel'in meşhur Ideal ve Super süpürgeleri Siemens'e ait. Bir de Blomberg'e ürettirdiği 1250 devirli çamaşır makinesi vardı. Simtel Super annemin de çeyizinde vardı, 14 sene kullanmıştık, 13 senelikken motor kömürleri bittiğinden servisi motoru, hortumunu, borularını, aparatlarını vs komple değiştirmişti. Hatta hatırlıyorum, bir tanıdığımız 40TL'ye Bosch süpürge almıştı, biz hepsini 10TL'ye yaptırmıştık. Sonra annem Siemens halı yıkama makinesi alınca onu bir aile dostumuzun yazlığına hediye etti.

Benim kastettiğim 1997-2001 arası satılan Hi-Tech serisi çamaşır makineleriydi. Onlar italyan Antonio Merloni'ye ait.

Vestel de yıllardır fason üretim yapıyor sanırım. vestel'e benzer yabancı marka makineler var. O Simtel süpürgeleri hala kullananlar var çok sağlam makineymiş. Babam sürekli Presiz marka süpürgemizi tamir eder dururdu sonra haytımıza Rowenta kavo tipi süpürge girdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egenin_efesi -- 1 Eylül 2011; 1:44:59 >

• Ev halkının söylediğine göre 1987'de alınmış ve o günden beri çalışan bir makina var ama modelini bilmiyorum. Kapak kırıldı, yazıları silindi. AEG Lavamat olduğunu biliyorum sadece. Geçen aya kadar fıstık gibi yıkıyordu ama artık emekli olma zamanı geldi. Geçen aydan beri boşaltma aşamasında sıkıntı var. Bunun dışında tüm fonksiyonları çalışıyor.
    Modelini tahmin edebilen var mıdır acaba?

EVİNİZDE HANGİ MARKA ÇAMAŞIR MAKİNESİ VAR VE MEMNUNMUSUNUZ

• quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

Ev halkının söylediğine göre 1987'de alınmış ve o günden beri çalışan bir makina var ama modelini bilmiyorum. Kapak kırıldı, yazıları silindi. AEG Lavamat olduğunu biliyorum sadece. Geçen aya kadar fıstık gibi yıkıyordu ama artık emekli olma zamanı geldi. Geçen aydan beri boşaltma aşamasında sıkıntı var. Bunun dışında tüm fonksiyonları çalışıyor.

Türkiye Üretimi AEG Lavamat 2502 modeli.

• quote:

Ev halkının söylediğine göre 1987'de alınmış ve o günden beri çalışan bir makina var ama modelini bilmiyorum. Kapak kırıldı, yazıları silindi. AEG Lavamat olduğunu biliyorum sadece. Geçen aya kadar fıstık gibi yıkıyordu ama artık emekli olma zamanı geldi. Geçen aydan beri boşaltma aşamasında sıkıntı var. Bunun dışında tüm fonksiyonları çalışıyor.

2502 değil, Lavamat 850 modelidir. Kayıp olan deterjan çekmecesinin görüntüsü böyledir, arşivim sağolsun

Bu makine Avrupa'daki orijinal Lavamat'larla aynıdır. Profilo'nun fabrikasında üretilmiştir ama teknolojisi tamamen ithaldir.

Durumu çok kötü değilse (pas sanırım yok, amortisörler iyiyse, fazla titreşim, ses vs yapmıyorsa) bence yenisini almayın. Bu sağlamlıkta makine biraz zor bulursunuz.

Pompa motoru parçacılarda ve hurdacılarda bulunur diye tahmin ediyorum. Pahalı da değildir, mevcut pompasını söküp tamircilere gösterirseniz size yenisini 10-20TL arasına temin ederler. Nasıl sökeceğinizi bilmiyorsanız tarif edebilirim.

Bir de yazılarının silindiğini yazmışsınız ama sağlam duruyor, silinen bir yazı göremedim panoda.
    Böyle sağlam ve güzel çalışan makinelerin hurdaya gitmesine çok üzülüyorum, bence bu cihazı değerlendirin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 2 Eylül 2011; 19:52:31 >

• quote:

Bu makine Avrupa'daki orijinal Lavamat'larla aynıdır. Profilo'nun fabrikasında üretilmiştir ama teknolojisi tamamen ithaldir.

Durumu çok kötü değilse (pas sanırım yok, amortisörler iyiyse, fazla titreşim, ses vs yapmıyorsa) bence yenisini almayın. Bu sağlamlıkta makine biraz zor bulursunuz.

Pompa motoru parçacılarda ve hurdacılarda bulunur diye tahmin ediyorum. Pahalı da değildir, mevcut pompasını söküp tamircilere gösterirseniz size yenisini 10-20TL arasına temin ederler. Nasıl sökeceğinizi bilmiyorsanız tarif edebilirim.

Bir de yazılarının silindiğini yazmışsınız ama sağlam duruyor, silinen bir yazı göremedim panoda.
    Böyle sağlam ve güzel çalışan makinelerin hurdaya gitmesine çok üzülüyorum, bence bu cihazı değerlendirin.

Yazılarından kastettiğim makinenin modelini seri numarasını gösteren alttaki etiketti. Deterjan kapağı da kırılalı epey oldu, bu nedenle modelini unutmuştum, sayenizde hatırladım. Teşekkürler.

Açıkçası ben de ev halkı da bugüne kadar değiştirmeyi pek düşünmüyorduk. Aslında bu boşaltma sorunu biraz da yenileme için bahane oldu. Valla şimdi siz böyle yazınca makineye kıymam zor artık.

Amortisörleri de 2000 yılında değişmişti, o gün bu gündür canavar gibi çalışıyor. Görünürde paslanma, çürüme yok. İçinde bazı bölümlerde ve alt kenarlarda bir miktar paslanma var. Makinayı çekerken karolarda pas izi kalmakta. Kauçuk ayakların bağlı olduğu bölümler çürümüş. Epeydir bulunduğu yer kuru ama daha önce sürekli su yiyen bir konumdaydı. Çürümenin nedeni de bu malesef.

Pompa motorunu daha önce söküp geri takmıştım. Daha önce birkaç kez makineyi devirip ufak tefek sorunlarını çözmüşlüğüm var. Yakınlarda eski makinelerle uğraşan bir yer var, oraya bakayım belki hayata döndürürüz.

• quote:

quote:

2502 değil, Lavamat 850 modelidir. Kayıp olan deterjan çekmecesinin görüntüsü böyledir, arşivim sağolsun

Aynı makineden 1990 ya da 1991 de biz de almıştık soldaki yeşil etiketi ve program tuşlarına kadar aynıydı modeli 2502 olarak yazıyordu 2001'de sadece suyunu boşaltamıyor diye hurdacıya verip siemens 54060'ı almıştık bir bakıma yazık oldu başka hiçbir arızası yoktu...

• Bosch yeni Home Professional serisi çamaşır makineleri çıkarmış.Makinelerin tambur hacmi 65lt 10 yıl motor garantili Eco Silence Drive var yan duvarlar Antivibration Design. Açıkcası makinelerde pek değişim yok dış görünüş dışında ama ben yinede haber vereyim dedim

• quote:

Yazılarından kastettiğim makinenin modelini seri numarasını gösteren alttaki etiketti. Deterjan kapağı da kırılalı epey oldu, bu nedenle modelini unutmuştum, sayenizde hatırladım. Teşekkürler.

Açıkçası ben de ev halkı da bugüne kadar değiştirmeyi pek düşünmüyorduk. Aslında bu boşaltma sorunu biraz da yenileme için bahane oldu. Valla şimdi siz böyle yazınca makineye kıymam zor artık.

Amortisörleri de 2000 yılında değişmişti, o gün bu gündür canavar gibi çalışıyor. Görünürde paslanma, çürüme yok. İçinde bazı bölümlerde ve alt kenarlarda bir miktar paslanma var. Makinayı çekerken karolarda pas izi kalmakta. Kauçuk ayakların bağlı olduğu bölümler çürümüş. Epeydir bulunduğu yer kuru ama daha önce sürekli su yiyen bir konumdaydı. Çürümenin nedeni de bu malesef.

Pompa motorunu daha önce söküp geri takmıştım. Daha önce birkaç kez makineyi devirip ufak tefek sorunlarını çözmüşlüğüm var. Yakınlarda eski makinelerle uğraşan bir yer var, oraya bakayım belki hayata döndürürüz.

Bence de sorunu halletmek için en azından şansınızı deneyin. Bu makinenin yerini tutacak bir cihaz istiyorsanız 1500TL civarı bir bütçe ayırmanız gerekecek. Aksi taktirde yazık olur güzelim makineye.

İnşallah şansınıza aynı modelin hurdasını görürsünüz de deterjan kapağını da alıp takarsınız.

• 
Sayfa: önceki 278279280281282
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.