Şimdi Ara

Faiz Haram, peki ya bankada duran fonlar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
19.426
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Demin aklıma esti, faizin haram olduğunu biliyoruz...
    Peki ya bankada yatan birikimler ile fon alınması, öylece paranın kıymetlenmesi de haram mıdır?

• quote:

Orjinalden alıntı: izmirindelisi

Meraba...
    Demin aklıma esti, faizin haram olduğunu biliyoruz...
    Peki ya bankada yatan birikimler ile fon alınması, öylece paranın kıymetlenmesi de haram mıdır?

Faiz gibi onun bunun parasından kazanılan haksız kazanç ise haramdır bence...
  • peki ya iddaa ve ya sayısal loto

bunlar caiz mi haram mı
  • quote:

Orjinalden alıntı: MaHZeN

peki ya iddaa ve ya sayısal loto

bunlar caiz mi haram mı

• hazine bonoları?...
  • evet durduk yere süreklı artıyorsa o para haramdır.

cunkı alın teri olmyan bi kazanç.

toto piyango tarzı şeylerde haramdır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: egzantirig

evet durduk yere süreklı artıyorsa o para haramdır.

cunkı alın teri olmyan bi kazanç.

toto piyango tarzı şeylerde haramdır.

hmm, çok ikilemde kaldım şimdi...
    işin kötüsü yıllardır orda duruyodu ve baya bi ek olmuş koyduğumdan beri
    mesai saati başlasa da karar versem napcağıma...
  • hatta o parayı alıp dilenciye versen bile sevap beklemiceksın...

helal olan şey çalışmayla elde edilen paradır maldır..
  • quote:

Orjinalden alıntı: egzantirig

hatta o parayı alıp dilenciye versen bile sevap beklemiceksın...

helal olan şey çalışmayla elde edilen paradır maldır..

evet o ilk cümledeki detayı biliyorum, daha doğrusu bugün öğrendim
    şimdi giriyorum banka hesabıma talimatı vermek için
    2-3 kuruş para için vicdanımı meşgul edemem
  • izmirindelisi dogrusu bu arkadaşım..

iyi yaparsın
  • arkadaşlar ben faiz lerınızı yıyebılırım hesap no su werremmi???
  • quote:

Orjinalden alıntı: TOMEKK

arkadaşlar ben faiz lerınızı yıyebılırım hesap no su werremmi???

tabi hemen yaparım havaleni dicem ama internet şifremin kullanım süresi dolmuş yarın arayıp uğraşmam lazım

• Arkadaşlar FON konusunu sormuşsunuz, naçizane açıklama yapayım...

Şimdi bu fon almak olayı, aslında Fon vermek olayıdır. Yani siz o şirkete fon vermiş oluyorsunuz. Ödünç para diye düşünün Hisse almak gibi bişey...

Fonun faizi yoktur. Burada artan FONUN SATIŞ FİYATI. yani birinci gün, 1 fon=60ytl dielim. ikinci gün, 1 fon= 60,5 ytl oldu diyelim.
    siz sadece daha çok parayı 1 fon olarak vermiş oluyosunuz adamlara. Bozdururken de vermiş olduğunuz 1 fonu geri alıyorsunuz. Faiz deil

AMA; şunu da belirtiim... Fonlar genelde iki tip: Birisi B likit fon gibi, azar azar getirisi olan ama götürüsü olmayan (çok büyük bi kriz olmazsa) fon türü.
    Dier tip fonlar A tipi değişken fon gibi Riskli fonlar. YTL deki değer artış ve azalışlarına ; ya da o Şirketin(bankanın) sermaye piyasası içindeki durumuna bağlı olarak değeri artar veya azalır. Değişken fon alırsanız, parayı kaybetme durumunuz da mevcut.

Yani HİSSE sahibi olmuş oluyosunuz verdiğiniz borç karşılığında. BORSA kökenli bunların hepsi Geneline biz "sermaye piyasası" diyoruz.

Ben FAİZe girmediği inancındayım. Çünkü, ORTAKLIK (iştirak) sözkonusu.

--

Hazine Bonosu da böyle. Devlete borç vermiş oluyosunuz.

• dolar euro sterlinde hergün değişiyor ya zarar ettiriyor yada kar.
  • o zaman borsada haram

loto niye haram adam alın teriyle gidip kupon alıyor alın teriyle gidip kalem alacak para kazanıyor alın teriyle numaralı girecek bilgiyi (okuma yazma) öğreniyor alın teriyle (emek sarfederek) kupona sayıları yazıp alın teriyle para kazanıyor alın teriylede harcıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: öcüüü

Arkadaşlar FON konusunu sormuşsunuz, naçizane açıklama yapayım...

Şimdi bu fon almak olayı, aslında Fon vermek olayıdır. Yani siz o şirkete fon vermiş oluyorsunuz. Ödünç para diye düşünün Hisse almak gibi bişey...

Fonun faizi yoktur. Burada artan FONUN SATIŞ FİYATI. yani birinci gün, 1 fon=60ytl dielim. ikinci gün, 1 fon= 60,5 ytl oldu diyelim.
    siz sadece daha çok parayı 1 fon olarak vermiş oluyosunuz adamlara. Bozdururken de vermiş olduğunuz 1 fonu geri alıyorsunuz. Faiz deil

AMA; şunu da belirtiim... Fonlar genelde iki tip: Birisi B likit fon gibi, azar azar getirisi olan ama götürüsü olmayan (çok büyük bi kriz olmazsa) fon türü.
    Dier tip fonlar A tipi değişken fon gibi Riskli fonlar. YTL deki değer artış ve azalışlarına ; ya da o Şirketin(bankanın) sermaye piyasası içindeki durumuna bağlı olarak değeri artar veya azalır. Değişken fon alırsanız, parayı kaybetme durumunuz da mevcut.

Yani HİSSE sahibi olmuş oluyosunuz verdiğiniz borç karşılığında. BORSA kökenli bunların hepsi Geneline biz "sermaye piyasası" diyoruz.

--

naçizane ne demek ya bankadakiler bu kadar bilmiyodur
    bunu yazarken bi yandan 3.ye okuyorum
    4.de anlıyorum ve soruyorum
    peki öcüüü iyi de fonun satış fiyatı arz/talep şeklinde mi artıyor?

• quote:

Orjinalden alıntı: sonix!

dolar euro sterlinde hergün değişiyor ya zarar ettiriyor yada kar.

o da harama girmez. Para değerinin düşüp artmasıyla alakalı...

"Faiz haram" mevzusu da bence karışık. Asıl haram olan faiz, eskiden, peygamberlerimizin döneminde, yapılan Tefecilik olayıymış millete borç para veren tefeciler, fazlasıyla alıyolarmış sonra. bu HARAM.

ama bankalar paranızı kullanıyo arkadaşlar... Para işletiliyo sermaye piyasalarında. Yani bana pek haram gelmiyo... Çünkü onlar parayı batırıyo da bazen. Ama size Faiz taahhüdü verdikleri için, paranızı ödemek zorundalar. Batarlarsa TMSFden gene alcaksınız bkz: İmar Bankası örneği...

bana pek haram gelmiyor. ama haramsa bile, mevduat haramdır. dierlerini sanmam.

• paranın degerini koruması ve faiz farklı şeyler ..

fon işlerini bilmiyorum cok ama ana paranızda degerini korumanın dişinda bir kuruş bile artış varsa haramdır kanımca...
  • quote:

Orjinalden alıntı: izmirindelisi

quote:

Orjinalden alıntı: öcüüü

Arkadaşlar FON konusunu sormuşsunuz, naçizane açıklama yapayım...

--

naçizane ne demek ya bankadakiler bu kadar bilmiyodur
    bunu yazarken bi yandan 3.ye okuyorum
    4.de anlıyorum ve soruyorum
    peki öcüüü iyi de fonun satış fiyatı arz/talep şeklinde mi artıyor?

Fonun satış fiyatını ;

1 - Arz ve talep belirler(sadece o fona ait)

2 - piyasa belirler. Makro ekonomik denge. Yani ekonominin durumu, konjonktürler vs...

ama genel olarak arz/talep diim, çünkü paranın değeri bozulunca arz/talep deişio ya zaten, yani 2 numara otomatikman 1 numaraya dönüşüyo
    Bir de fon tipine bağlı deişir bu işler... Riskli fon ve risksiz fon var

Burdan fonun ne olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz:

http://www.strateji.com.tr/html/yatirim_fonu_nedir.asp

• bi yerden sonrası kişiye kalıyor yani
    ama öcüüü'nün dediği tefecilik olayı bana mantıklı geldi, yani faiz ile ilgili ayetleri takip ettiğimizde noter sisteminin sade halini görüyoruz... (bknz: Bakara suresi)
    Özellikle belirtilen şeyler de ne verdiyseniz onu alın, mutlaka belgeleyin, ve şahitler huzurunda bu işlemleri yapın oluyor...
    Bunlar tefeciliğin önüne geçmede çok etkili olabilecek yöntemler...

öcüüü,
    kafama takılan son bişey var..
    banka sermaye piyasalarında değerlendiriyo yazmışsın, peki banka bunu neye karşılık yapıyor? benim verdiğim parayı değerlendirip hayrına bana vermeyeceklerine göre?
    bunu da yanıtlarsan daha rahatsız etmicem uykum geldi zaten

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.