Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (Tüm Sürüm)
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel
Mesaj
nitezze07 => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (17.5.2019 19:26:00)
İptal ettirmeyin komple sokturup duz boru taktirin muayeneye gidincede komple sokturdgunuzu geri takin muayeneden gecin. Degilse cok masraf cikartirsiniz kendinzie

mi5skullanicisi => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (6.6.2019 14:02:22)
senin beynini mi ?

kayaata => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (26.7.2019 00:18:11)
2015 insignia sahibiyim. %210 dolmuş filtre 100.000 km de. Rejenerasyon doğal olarak ise yaramadı %210 dolu ise yaramaz yazdi direk. Kimyasal döktük ise yaramadı. 150 tl boşa gitti. Temizleticektim dediler bu tam temizlenmez yine sıkıntı yasayabilirsin. Filtreyi söküp yazılım atalım dediler 1000 tlye. Hic sıkıntı yaşamazsın dediler iyi oyle yapalim ozaman dedik ve yaptırdım. Arabanın kalkışı filan eskisinden daha iyi oldu. Siyah duman cikiyormu dikkat etmedim daha dun yaptırdım çünkü. Egzos emisyondan sıkıntı yasamazsin dediler onuda ileride gorucem.

yusuf24 => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (30.7.2019 00:40:13)
Yazılım yoksa dumanda atmaz, muayenede sıkıntı da çıkarmaz.

reber65 => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (23.8.2019 13:15:26)
Merhaba. Filtre iptal edildiğinde yazılım atılması gerekiyor dediler. Yazılımsız nasıl çıkarılacak?
Ben temizlettim ama 1 ay gecmeden tekrar tıkandı.

yusuf24 => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (23.8.2019 15:30:51)
Hocam yazılım derken performans yazılımını kast ettim. Yoksa dpf iptal fiziki olarak iptal edildikten sonra yazılımsal da iptal edilmeli.

DoğanGörünümlüToros => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (23.8.2019 15:33:54)
Bu dpf yi iptal edenleri linc etmek isteyenler, Orjinal dpf fiyatini ve 2012 lere kadar satilan euro 4 motorlarda dpf olmadigini biliyor mu acaba? Ayni tepkiyi euro4 motorlu araclara da gosterebiliyor musunuz?

profauto => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (28.8.2019 01:29:36)
Arkadaşlar;

DPF (dizel partikül filtresi) egzos gazında bulunan bazı zararlı partiküllerin silisyum bazlı filtrelerden geçirilerek dışarı atılmasını önleyen sistemdir.

DPF'nin çalışabilmesi için egzos manifolt çıkışının 600 derecenin üzerine çıkması gerekmektedir ki bu sıcaklığa kısa mesafede ve yüksek devir şansı olmayan büyükşehirlerde ulaşmak pek mümkün değildir. DPF'nin dolmasının asıl sebebi yeterli sıcaklığa erişilemediği için tutulan partiküllerin yakılamamasıdır. Tabi ülkemizdeki dizel yakıt kalitesi de işin cabası.

Araçlarda DPF iptali mümkündür ancak sadece egzosun içinin boşaltılması ve OEM'den dpf patch silinmesi şeklinde yazılımsal müdahale yapılması yeterli değildir. Egzos boşaltılması işleminden sonra mevcut oem verilerinin kopyalanıp dpf verilerinin stabil görünmesini sağlayan yazılımların eklenmemesi halinde aracınızda sorun yaşamama ihtimaliniz yoktur.

Diğer bir yöntem ise oksijen sensöründen dpf'ye temizleyici sıvı verilip jenarasyon ile filtresinin temizlenmesidir ki bu aracın motorunu tüm bileşenleri ile ortalamanın üstünde zorlayan bir işlem olması ve partikül filtresinin kısa süre sonunda ülkemiz şartları nedeniyle yeniden dolma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle riskli ve geçici bir çözümdür.

Çevre duyarlılığı konusunda ise; partikül filtreleri içinde bulunan silisyum madeninin çıkarım işleminin verdiği zarar göz önüne alınınca dpf iptali çevreci bir yaklaşımdır diyebiliriz.
KYOTO protokolü ile belirlenen emisyon değerlerini sağlamak için dpf şart değildir. Öyle olsa dpf iptali yapılan araçların egzos muayenesinden geçmesi mümkün olmazdır. Zira bu cihazlarla ölçülen değerler protokol şartlarına göre belirlenmiştir.

Servisimizde garantili olarak dpf iptali yapılmaktadır.

Prof Auto Service
Çağlayan Mahallesi, Tıp Fakültesi Caddesi No: 238/A Mamak
5324043061

btct => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (3.10.2019 11:34:40)
225k km aracımın DPF'si her depo doldurduğumda 2 kere ışık yakıyor 4 kere de re-jenerasyona giriyordu. Doluluk oranı normların üzerinde dediler servis yenisi için 22k TL fiyat çıkardı. Bu arada hergün köprü geçtiğim için yakıtı 100km'de 8'e düşerse mutlu oluyordum! Temizletebilirsiniz dediler ve Maslak Sanayi'de bir yere yönlendirdiler. 200 TL söktürme 250 TL temizletme parası verdim. Usta %100'e kadar temizler bu cihaz dedi. Bıraktık temizledi aldık taktık ve bana bir rapor verdi. Üzerinde ustanın dediği gibi %100 temizlendi yazıyordu. 2 gün sonra ışık yandı. Aldım adama götürdüm arabayı ben temizledim başka sorunu var, tekrar dolmuş dedi. Ben dalga geçilecek bir adam olmadığım için adamdan paramı geri alabildim. Başkası olsa çevre esnafla hücum ederlerdi. Alayı üçkağıtçı. Neyse; Tekrar servise bıraktım ordakileri de aynı konuda uyardım. Bu sefer ciddi şekilde söküldü, incelendi "temizlenmiş ama yetmemiş" oran 200'e yakın dediler!. Tanınmış yazılım firmalarından birine gittim 600 lira ve 6 saat uğraştan sonra arabayı toparlayabildiler. Yakıt ilk 18:00 civarlarında köprü geçişimde 5,2'ye düştü! Arabanın aksırması, tıksırması geçti. Şimdi bana burda söylenecek mantıklı bir hareket söyleyin! Bizim ülkenin kanunları , enflasyonu, insanları bu şekilde oldukça biz çevreyi istemesek de kirleteceğiz. Zehir oldu ve içim acıyor ama bunu kaldıracak ne ekonomik gücüm var ne de bu konuda Avrupa'da ki gibi devlet onarım desteği vermiyor. Balık baştan koktuğu için bizi de kendilerine benzettiler. Eğer temizletemezseniz eliniz mahkum ya yenisini alacaksınız ya da boşaltacaksınız. Duyar kasan arkadaşları da anlıyorum ama maalesef böyle bir durumda yapılacak başka çözümümüz yok.

ARES007 => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (3.10.2019 12:23:45)
Dpf karbonmonoksit gibi asit yağmurlarına sebep olabilecek zararlı gazların yakılarak, daha az zararlı karbondioksit gibi gazlara dönüştürülmesi içindir.

Yıl olarak tam hatirlayamasamda bir dönem asit yağmurları oldukça fazlaydi. Suan olmuyor.

Dpf karbonmonoksit gibi gazları içindeki iyonlar sayeside tutar. Belli bir doluluk oranına yaklaşınca üzerindeki sensör vasıtasıyla aracın beynine sinyal gönderir. Ekstra yakıt yakarak ve rolanti devrini yükselterek egzoz sıcaklığını artırır ve karbonmonoksit gibi gazların yanmasını sağlar. Aslında günlük kullanımda olan şey tıkanma değildir.

Ford gibi sivili sistem kullanan araçlarda yanma ısısı daha dusuktur.

Ancak zaman içerisinde şehiriçi kısa mesafe kullanımı, sürekli dusuk devirde kullanım gibi sebeplerle dpf sıcaklığının bu işlemi yapacak seviyelere yükselmemesi sebebiyle içindeki kanallar tıkanır. Ve bir nevi ölü alanlar oluşur. Yani rejenerasyon bu noktalara etki etmez.

Bundan ötürü dpfnin rejenarasyon işlemi Çok daha sık olur. Cunku içindeki doluluk oranı belli bir orana ulaşınca rejenarasyona başlamaktadır. Ölü alan yüzünden bu noktaya daha sık ulaşır.

Dpfnin içindeki bu ölü alanlar belli bir orana ulaşınca artık arac yavaş yavaş arıza ışığı yakmaya başlar.

Bu noktada guzel guzel bindiğim dizel aracıma ne oldu dersiniz. Sanayici anlamaz diye yetkili servise götürürsünüz. Yetkili servis aracın zaten kendi yaptığı rejenarasyonu manuel olarak araca yaptırır, paranızı çarpar geri gönderir.

Siz sağlam bir rejenarasyon geçirdiği icin ilk birkac bin km düzeldi sanırsınız. Ama o ölü alanlar hala oradadir.

Birkac bin km sonra servise gidersiniz orada size rejenarasyonda kurtarmıyor, parça değişmeli derler ve astronomik bir ucret çıkartırlar.

Daha sonra Google a dpf temizliği yazınca bunun icin yapılmış bir makine çıktı. Bu işlemi yaptırdım. Dpf ve katalizörü araçtan sokuyorsunuz. İcine kendi temizleyici tozundan atiyorlar. Yaklaşık 1-1.5 saat su yada solüsyon(artık ne ise) yüksek basınçta geçiyor. Bu işleme 600 lira para ödedim.

Sonuç olarak bu işlemi yeni yaptırdım. Bu şekilde açılacağını dusunuyorum. Ancak henüz yeni yaptırdığım icin gerçek sonuç ne olur bilmiyorum.

btct => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (3.10.2019 17:57:11)
Evet aynı işlemi yaptırdım. Ben basınçlı suyla temizlenirken filtrenin yaninda değildim ama cihazin içine yerlestirirken gördüm. Umarim sizinki de 2 gün de sorun çıkarmaz.

ARES007 => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (3.10.2019 18:05:26)
Parçanın içini kesip açarak temizle, küvette losyonlu suya atma, araca ateş çıkartıcı kimyasallar yaktirma(su duman attirmali method) gibi yöntemlerde var.

Sanayi işi olmayan profesyonel tek yöntem bu sanirim. Diğer yöntemlerde ya parça zarar görür yada temizlenmez. Bu şekilde de sonuç alınamıyorsa parça değişimi disinda cozum yok gibi.

Umarım aracınizdaki gibi sonuçlanmaz. Bu yöntemi yurtdışında da yapıyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=S8XKDl1tzHs&feature=youtu.be

mi5skullanicisi => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (5.12.2019 14:20:45)
tebrikler kendinizi kanser ediyorsunuz

canlee89 => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (25.4.2020 19:17:45)
Sonuç nedir ? Hala kullanıyor musunuz aracı

ARES007 => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (25.4.2020 22:01:06)
İşlemi yaptırdıktan sonra 3 bın km filan yaptım. Daha sonra yurtdışına çıktığım için uzun süreli bir deneme şansım olmadı. İşlem işe yarıyor lakin uzun vadede ne olur bilemiyorum.

canlee89 => Dizel partikül filtresini (DPF) iptal ettirenler ? (25.4.2020 22:22:20)
Anladım iptal etmek bence doğru değil çevreye ciddi zararı var ben şuan dpf ile ilgili sorun yaşamadım ama olursa temizletmeyi düşünüyorum.

Sayfa: << < önceki 1 2 3 4 [5]