Şimdi Ara

Syntax error in INSERT INTO statement. Hatası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
4.278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • OleDbConnection baglanti = new OleDbConnection("Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0; Data Source=ogrenciler.accdb");
    baglanti.Open();
    int no = Convert.ToInt32(notext.Text);
    int yas = Convert.ToInt32(yastext.Text);
    string ad = adtext.Text;
    string soyad = soyadtext.Text;
    OleDbCommand komut = new OleDbCommand("insert into ogrenci(no, ad, soyad, yas) values('" + no + "','" + ad + "','" + soyad + "','" + yas + "')", baglanti);

komut.ExecuteNonQuery();
    baglanti.Close();
    sonuc.Text = "Kayıt Tamamlandı.";

Bu sorgumda nasıl bir hata var çözemedim. Bir de siz bakar mısınız?

• quote:

Orijinalden alıntı: projeyazilim

no , ad , soyad , yas alanlarının database tablondaki alanlar ve tipleri ile yanı olduğunu düşünerek . aşağıdaki kod dener misin. olmaz ise table design resmini ekle buraya bakalım.

OleDbConnection baglanti = new OleDbConnection("Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0; Data Source=ogrenciler.accdb");

if (baglanti.State==ConnectionState.Closed)
    {
    baglanti.Open();
    }
    OleDbCommand komut = new OleDbCommand("insert into ogrenci(no, ad, soyad, yas) values(@no,@ad,@soyad,@yas)", baglanti);
    komut.Parameters.Add("@no", OleDbType.Integer).Value = Convert.ToInt32(notext.Text);
    komut.Parameters.Add("@ad", OleDbType.VarChar,50).Value = Convert.ToInt32(adtext.Text);
    komut.Parameters.Add("@soyad", OleDbType.VarChar, 50).Value = Convert.ToInt32(soyadtext.Text);

komut.Parameters.Add("@yas", OleDbType.Integer).Value = Convert.ToInt32(yastext.Text);

komut.ExecuteNonQuery();
    baglanti.Close();
    sonuc.Text = "Kayıt Tamamlandı.";

Çok teşekkür ederim ama ben kodu anlamadım. Anlamam önemli yaptığımı anlatacam çünkü veritabanım ve design kısmım aşağıdaki gibi.

https://store.donanimhaber.com/9e/ec/00/9eec00ca31d69f06df182878151e5e51.jpg
    https://store.donanimhaber.com/3e/d7/e4/3ed7e4ee3909b0935235d3b6e0ea1339.jpg
     Syntax error in INSERT INTO statement. Hatası Syntax error in INSERT INTO statement. Hatası

• quote:

Orijinalden alıntı: projeyazilim

Kaygerya ;
    Normalization kurallarına göre ve yazılım standartları na göre haklı aslında daha çok n-tier arc. şeklinde düşünüp validation sınıflarından tutun hata sınıflarıan kadar oluşturulmalı .

nefarkeder23 ;

kodun yaptığı şey sadece ilgili sql satırına parametre eklemek bunu ekler iken database deki tablodaki tipine göre işlem yaparak ekliyor ayrıca bağlanti cümlen if şartı database ile bağantının sağlanması durumunda bağlantının açıkmı kapalımı olduğunu kontrol ediyor.

Teşekkür ederim. Sizin verdiğiniz kodla yazdım ama sonuç değişmedi
    https://store.donanimhaber.com/52/79/04/527904d8e2ffac7fbc93f064d693538c.jpg
     Syntax error in INSERT INTO statement. Hatası

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.