Şimdi Ara

Acil XP de ağdaki yazıcıya LPT port ile nasıl bağlanılır

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
2.098
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba arakadaşlar ben bir şirkette muhasebeci olarak çalışıyorum lks (msdos tabanlı) programı kullanıyorum ağda 4 adet sistem ve 1 sisteme bağlı paralel port tan bağlı nokta vuruşlu yazıcı var diğer bilgisayarlardan yazdırmam için mutlaka lpt port üzerinden bağlanmalı fakat 98 de olduğu gibi portlara adres atama oluyormu yardımlarınız için yada xpde bu sorunun çaresini bilen varsa şimdiden teşekkürler

• buldum arkadaşlar

Paylaşılan yazıcıda mı yazdırmaya çalışıyorsunuz?
    MS-DOS-tabanlı programların çoğu, varsayılan olarak LPT1 veya LPT2 bağlantı noktalarından yazdırır. Yazdırma işlemini ağ yazıcısında yapacaksanız, bağlantı noktasını paylaşılan yazıcınıza yönlendirmeniz gerekebilir.

Yazıcı bağlantı noktasını paylaşılan yazıcıya yeniden yönlendirmek için

Bağlantı noktasını yeniden yönlendirmek için kullanabileceğiniz iki yöntem vardır:

Net.exe komutunu kullanarak kalıcı bağlantı oluşturma
    Net.exe komutunu kullanmak için

Başlat'ı tıklatın, Tüm Programlar'ın, sonra da Donatılar'ın üzerine gelip ve Komut İstemi'ni tıklatın.
    Komut isteminde şunları yazın:
    net use lptx: \\yazdırmasunucusu\paylaşımadı /persistent:yes burada x kullandığınız LPT bağlantı noktasının numarası (genellikle 1 veya 2); yazdırmasunucusu yazdırma sunucunuzun adı ve paylaşımadı yazıcı paylaşımının adıdır.

Not

Kalıcı LPT bağlantısını kesmek için, komut isteminde şunları yazın:
    net use lptx /delete
  • Orijinalden alıntı: yusuf1981

buldum arkadaşlar

Paylaşılan yazıcıda mı yazdırmaya çalışıyorsunuz?
    MS-DOS-tabanlı programların çoğu, varsayılan olarak LPT1 veya LPT2 bağlantı noktalarından yazdırır. Yazdırma işlemini ağ yazıcısında yapacaksanız, bağlantı noktasını paylaşılan yazıcınıza yönlendirmeniz gerekebilir.

Yazıcı bağlantı noktasını paylaşılan yazıcıya yeniden yönlendirmek için

Bağlantı noktasını yeniden yönlendirmek için kullanabileceğiniz iki yöntem vardır:

Net.exe komutunu kullanarak kalıcı bağlantı oluşturma
    Net.exe komutunu kullanmak için

Başlat'ı tıklatın, Tüm Programlar'ın, sonra da Donatılar'ın üzerine gelip ve Komut İstemi'ni tıklatın.
    Komut isteminde şunları yazın:
    quote:

net use lptx: \\yazdırmasunucusu\paylaşımadı /persistent:yes
    burada x kullandığınız LPT bağlantı noktasının numarası (genellikle 1 veya 2); yazdırmasunucusu yazdırma sunucunuzun adı ve paylaşımadı yazıcı paylaşımının adıdır.

Not

Kalıcı LPT bağlantısını kesmek için, komut isteminde şunları yazın:
    net use lptx /delete

net use lpt(çıkış yapacağınız Bağlantı Noktası NoSu) \\(Yazıcının Bağlı Olduğu Bilgisayarın Ağ Üzerindeki Adı)\(Yazıcının Adı) şeklinde yaptım oldu bu şeklide deniyebilirsiniz.

Örnek:

net use lpt1 \\sebulba\oki521
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.