Şimdi Ara

LİNEA ısıtma bujisini servis sökemedi kırdı YARDIM

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
37
Cevap
1
Favori
30.098
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaşlar bugün kontağı marr konumuna getirdim sonra marşa bastım araç sorunsuz bir şekilde hemen çalıştı fakat sonra yol bilgisayarında ön ısıtma bujilerini kontrol ettirin yazdı ve kıvılcım işareti 10 sn kadar yandı sonra söndü. bu şekilde kullanmak sıkıntı yaratır mı? biraz araştırma yapınca ısıtma bujilerinden birinin arızalı olduğunu ve usta birinin yapması gerektiğini veya akü zayıfsa ondan uyarı verdiğini okudum. aküm yeni arabadan fazla anlamadığım için acaba bujiye giden kabloyu çekip taksam diye düşündüm ama nerede olduğunu bilmediğimden sizlere sormak istedim. benim halledebileceğim bir iş ise bana yardım edeyim yoksa servis bana yolu göründü.Ayrıca sökülürken buji kırılırsa masraf 1000 tl ye çıkıyormuş. Bilgisi olanyardım ederse sevinirim.

arkadaşlar dayanamayıp servise sök dedim serviste kırdı bende yaptırmayı düşünüyorum ama daha farklı ucuz yöntem var mı adana mersin de yapabilecek usta tavsiyesine ihtiyacım var şu an kırık buji ile geziyorum bu da risk taşıyor acil cevabınıza ihtiyacım var

düzetme: yeni bir tavsiye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adem214 -- 21 Kasım 2013; 15:21:17 >

• adem214 kullanıcısına yanıt
    bu soruyu başka hangi konuya taşırsam daha çabuk cevap alırım.
  • ısıtma bujilerinde ve ısıtma buji kontrol ünitesinde(rolesinde) arıza vardır.1.3mjet linea'larda 4 adet ısıtma bujisi var. bujinin tekinin fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 22 tl civarında. rolede problem varsa masrafın artar rolenin fiyatıda 300-400 tl arasındadır. ısıtma bujisinin sökülmeme durumunda silindir kapağının sökülerek buji yerinde çıkarılır. buji yerine yeni diş açılır yada helicoin yapılır. masrafın aracın durumuna göre değişir. aracının garantisi var bu işlemler garanti kapsamında yapılacak işlemler. garantisi yoksa ve sökülmeme durumu varsa bir buji arızası için söktürme kapağı başka bir arızadan dolayı sökülürse silindir kapağı o zaman oda yapılır. 1.3 mjet araçlarda bir buji arızasından dolayı araç çalışmamazlık yapmaz.
  • reyes7790 R kullanıcısına yanıt
    ne yazık ki garantisi yok en iyisi servise götürüp 4 tanesini de değiştirmek .ne kadar tutar diye sormak lazım inşallah role de problem yoktur servis sökerken kırarsa masrafı kendi çekmesi gerekmez mi ?
  • Abicim senin arabanın masrafını neden tamirci çeksin?

Normalde buji 22 TL, işçilik de 20 TL olsun adama 42 TL vereceksin.
    Buji kırılırsa usta sana 500 TL'lik iş yapacak. Her 10 bujiden bir tanesi böyle bir sorun çıkarıyor diyelim. Siz tamirci olsanız o işi yapar mısınız?
  • ihsanokur kullanıcısına yanıt
    usta demek o işte kabiliyetli kalifiye personel demek zaten. benim götüreceğim kişi de ilk defa o bujileri söken biri olmayacak. Bu yüzden sökmeden önce ustaya şartlı bir şekilde veririm. Kırık bujiyi motor kapağını açmadan söken ustalar var.Peki bunlar gerçek ustaysa bujiyi sökemeyen kıranlar ustacık olmaz mı?
  • Söylediğiniz şartlarla usta sizin arabanızı tamir etmez.
  • ihsanokur kullanıcısına yanıt
    yarın servise götürüyorum aracımı serviste kırarsa artık pes derim.Ama yine de buji kırılırsa mesuliyet kabul etmem diye söylemeden edemeyeceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: adem214

yarın servise götürüyorum aracımı serviste kırarsa artık pes derim.Ama yine de buji kırılırsa mesuliyet kabul etmem diye söylemeden edemeyeceğim.

merhaba

bujinin kırılma durum fabrikasyon montajdan (diş kaptırarak takma) ya da hiç sökülmediği için kaynamadan kaynaklı olur. servisler sökülmüyosa zaten size bilgi verir. ama teknisyen bujiyi sökmek için ilk halesinde de kırılırsa ona yapılacak birşey yok. bu tür işlerde mesuliyeti servis ve ya sanayi ustası almaz. sökülürken kırılması durumunda aracı çalıştırmamak gerek. kırık parça silindir içerisine düşerse piston veya silindir kapağı yüzeyine zarar verebilir.
  • reyes7790 R kullanıcısına yanıt
    zaten kısa süreli bir işlem olduğu için başında bekleyeceğim baktım ki sökemiyor hemen bırak diyeceğim.
    yukarı
  • Benim ısıtma bujisini sanayide değiştirirken kırdılar. Kapak sökülecek dediler, sanayide yaptırmadım.
    Sanayidekilere kızdığım için servise gideyim dedim.
    Nevşehir Fiat Servisinde Levent usta silindir kapağını sökmeden kırılan bujiyi çıkardı. :)
  • alikan06 A kullanıcısına yanıt
    4 yıl üniversite okudum il Nevşehir :D
    fakat kırık bujiyle gezmek istemediğimden bir tanıdık aracılığıyla özel servise gittim o da sökemedi ve 650 tl ye silindir kapağını söktürüp yaptırdım sen şanslıymışsın 50 tl ye yıtmışsın :D
  • Aynı sorun bende de çıkti 2 tane yetkili servise gittim buji yapismis zorlarsak kirilir dediler tanidiklari araya soktuk yalovada fiat yetkili serviste derman oto var dogan ustayı onerdiler geldim 10 dakikada bir ilac sikildi bujiye 1 saatte cikardilar 1300 kusur fiyattan kurtuldum seyahatte oldugum icin iyiki burada olmus diger 2 tane yetkili servis kirilir dedi deneyin deseydim 1300 kacacakti usta var urasmak isteyen usta var beru marka cıktı icinden 80tl tuttu toplam
    bilginiz olsun iyi forumlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: okbil

Aynı sorun bende de çıkti 2 tane yetkili servise gittim buji yapismis zorlarsak kirilir dediler tanidiklari araya soktuk yalovada fiat yetkili serviste derman oto var dogan ustayı onerdiler geldim 10 dakikada bir ilac sikildi bujiye 1 saatte cikardilar 1300 kusur fiyattan kurtuldum seyahatte oldugum icin iyiki burada olmus diger 2 tane yetkili servis kirilir dedi deneyin deseydim 1300 kacacakti usta var urasmak isteyen usta var beru marka cıktı icinden 80tl tuttu toplam
    bilginiz olsun iyi forumlar

haklısınız.ben fazla araştırmadım o yüzden olan oldu siz şanslıymışsınız. sorunu çok az miktarla atlatmışsınız.
    [simage]biraz geç oldu ama bizden sonrakiler okuyabilsin diye yazıyorum.

bende 2010 linea var. ısıtma bujileri arızalandı ve servis çıkarırken kırdı. motor kapağının çıkması gerektiğini ve başka bir tamir mümkün değil dedi.
    bununda masrafı çok ağır geldi açıkçası. 1000 ve üzeri tutar dediler.

tanıdığım diğer ustalardan biraz araştırma yaptım. Sefaköy de bir tornacı var. hem işi çok iyi biliyor hem hızlı hemde ucuza halletti.
    önce kırılan ve arızalı olanları kopması gereken yerden çevirerek koparttı.
    sonra çektirme denen bir aletle kalan parçayı dışarı çıkarttı. en sonunda yeniden kılavuz dişi çekti.
    sonra aracın kontağını üç sanıiye çalıştırıp çapakları dışarı attırdı. ve yeni ısıtma bujilerini yerine taktı.resimdeki linea benim aracım.
    sadece ısıtma bujilerini orada yedek parçacıdan ben aldım.
    ve şimdi sorun kalmadı...
    [/simage][simage][/simage]
     LİNEA ısıtma bujisini servis sökemedi kırdı YARDIM LİNEA ısıtma bujisini servis sökemedi kırdı YARDIM LİNEA ısıtma bujisini servis sökemedi kırdı YARDIM

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmetgünay

[simage]biraz geç oldu ama bizden sonrakiler okuyabilsin diye yazıyorum.

bende 2010 linea var. ısıtma bujileri arızalandı ve servis çıkarırken kırdı. motor kapağının çıkması gerektiğini ve başka bir tamir mümkün değil dedi.
    bununda masrafı çok ağır geldi açıkçası. 1000 ve üzeri tutar dediler.

tanıdığım diğer ustalardan biraz araştırma yaptım. Sefaköy de bir tornacı var. hem işi çok iyi biliyor hem hızlı hemde ucuza halletti.
    önce kırılan ve arızalı olanları kopması gereken yerden çevirerek koparttı.
    sonra çektirme denen bir aletle kalan parçayı dışarı çıkarttı. en sonunda yeniden kılavuz dişi çekti.
    sonra aracın kontağını üç sanıiye çalıştırıp çapakları dışarı attırdı. ve yeni ısıtma bujilerini yerine taktı.resimdeki linea benim aracım.
    sadece ısıtma bujilerini orada yedek parçacıdan ben aldım.
    ve şimdi sorun kalmadı...
    [/simage][simage][/simage]
     LİNEA ısıtma bujisini servis sökemedi kırdı YARDIM LİNEA ısıtma bujisini servis sökemedi kırdı YARDIM LİNEA ısıtma bujisini servis sökemedi kırdı YARDIM

bizden sonrakiler yararlansın.

• Bujileri sökmeye çalışırken servis kırdıysa bunun masrafını müşteriye yıkmak olmaz.Bunun kırılabileceğini, kırılması durumunda masrafın yüksek olacağını önceden belirtmeli.
    İstanbul Kadosan oto sanayii sitesi e blok 8 numara da RE-SA torna var orda recep ustayı bul o kapak sökmeden ısıtma bujilerini değiştiriyor. tanesi 150 tl facebook sayfasına bak derim
  • çıkmayan bujileri kapak sökülmeden üzerinde çıkarılır iş yerim şaşmaz yasin torna 05355236174
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.