Şimdi Ara

İTÜ - ODTÜ - BOĞAZİÇİ - YTÜ mühendisliklerini bitirip de boşta kalan var mıdır sizce ? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
192
Cevap
12
Favori
42.297
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: NoobDotacı

İTÜ mezunu birçok kişi tanıyorum , Tekstil Mühendisleri bile boşta kalmıyorlar gayet iyi şartlarda çalışıyorlar.Dediğim kişilerin çoğunun da maaşı 8bin civarı . Aralarda 20-30 bin alan yöneticiler de var.

ilk 15.000'in altındaki mühendislikler itü bile olsa riskli bence ama dünyaya bir daha gelsem ve mühendislik yazacak olsam sıradan bir üniversitede istediğim branş yerine odtü itü mok mühendisliği yazardım.
  • İtü mezunu olup boşta kalmak mı .

İtü belki de mezunlarının en rahat iş bulabildiği üniversitedir , piyasada önemli görevlerde sayısız İtü mezunu var.Benim de tanıdığım birçok mezunu şuan parayla oynuyor
  • Abim YTÜ - Metalurji Malzeme Müh. son sınıfta. Şuan staj görüyor ve daha diploma almadan 2.000 TL maaş alıyor. Yukarıda bir arkadaş ytü seçkin üniversite sayılmaz demiş bayağı güldüm Senin o "seçkin" sandığın üniversiteler ytü nün yanından bile geçemez. Onların sadece adı var
  • Nicotinell N kullanıcısına yanıt
    Öncelikle eğer söz konusu olan bilim ise tarafsız olmak gerektiğini düşünüyorum bu yüzden takım tutar gibi okul tutmak bana kesinlikle mantıklı gelmeyen bir şey ki öyle yaparsam kendimle çelişirim. YTÜ deyim ama okul kesinlikle kusursuz veya ODTÜ-İTÜ den daha iyi diye bir şey demiyorum ki öyle olmadığını biliyorum okul kıyaslamak yerine kendimi elimden gelince geliştirip iyi bir mühendis olma çabasındayım. Ayrıca siz çamur atmak diye nitelendirmişsiniz ki kesinlikle öyle bir amacım yok kimseye saygısızlık etmek istemem eğer öyle anlaşıldıysam özür diliyorum. Şimdi benim eleştirdiğim tutum üniversiteye gidip "piyasa yapmak-kız düşürmek mezun olduktan sonra devlete girip alacağın paraya bakmak" eğer bu tutumda biri mühendis olacaksa bence olmasın daha iyi hiç olmazsa gerçekten mühendis olmak isteyen birinin önünü kesmez. Mühendislik bu demek değildir bence ki bu tutumda olmasak bugün caddelerde yurtdışından gelen araçlar yerine kendi araçlarımız olurdu. Son olarak doktorluğu kpss olmadan devlet memuru olmak diye nitelendirmek bence doktorluğa bir hakarettir. Her neyse lafı uzatmak istemiyorum tekrar söylüyorum amacım hiçbir kurumu-kuruluşu yüceltmek veya yermek değil sadece olanı abartısız tarafsız belirtmek. Teşekkürler

• Odtü fizik mezunu a101 de çalışıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • erciyesden iktisat mezunu
    bir holdingde üst düzey yönetici..
    boğaziçiden mezun olan mühendisin 2 katı maaş alıyor

konya üniversitesi mimar; aldığı para doktor maaşıyla yarışıyor
    ve sana bunun gibi 10 örnek daha sayabilirim

etikete önem verilmiyor artık , türkiye uluslararası sektörler cok fazla şirket var bu şirketlerde cv ne bakıyolar :)

ki tabiki 170 üniversite var diyede gelişigüzel tercih yapılamamalı.
  • Bu okullar arasında mezunları en güzel yerlere gelen İstanbul Teknik Üniversitesi'dir. Boşta kalma gibi bir şans bile yok siz eğer çok anormal değil iseniz.

Boğaziçi=İTÜ>ODTÜ derim ben tanıdıklarım ve bildiklerim kadarıyla ki birçok kişiyi tanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: forlive

Öncelikle eğer söz konusu olan bilim ise tarafsız olmak gerektiğini düşünüyorum bu yüzden takım tutar gibi okul tutmak bana kesinlikle mantıklı gelmeyen bir şey ki öyle yaparsam kendimle çelişirim. YTÜ deyim ama okul kesinlikle kusursuz veya ODTÜ-İTÜ den daha iyi diye bir şey demiyorum ki öyle olmadığını biliyorum okul kıyaslamak yerine kendimi elimden gelince geliştirip iyi bir mühendis olma çabasındayım. Ayrıca siz çamur atmak diye nitelendirmişsiniz ki kesinlikle öyle bir amacım yok kimseye saygısızlık etmek istemem eğer öyle anlaşıldıysam özür diliyorum. Şimdi benim eleştirdiğim tutum üniversiteye gidip "piyasa yapmak-kız düşürmek mezun olduktan sonra devlete girip alacağın paraya bakmak" eğer bu tutumda biri mühendis olacaksa bence olmasın daha iyi hiç olmazsa gerçekten mühendis olmak isteyen birinin önünü kesmez. Mühendislik bu demek değildir bence ki bu tutumda olmasak bugün caddelerde yurtdışından gelen araçlar yerine kendi araçlarımız olurdu. Son olarak doktorluğu kpss olmadan devlet memuru olmak diye nitelendirmek bence doktorluğa bir hakarettir. Her neyse lafı uzatmak istemiyorum tekrar söylüyorum amacım hiçbir kurumu-kuruluşu yüceltmek veya yermek değil sadece olanı abartısız tarafsız belirtmek. Teşekkürler

yaw ben gençlere bildiklerimi paylaştım. Yeni mezunun iş bulmasında okul faktörü çok önemli. Bir de yıldız üniversitesi odtü itü gibi olmasa da diğer okulların hepsinden daha şöhretli. O yüzden bazı iş ilanlarında adı geçiyor.

aslında eğitim politikalarının ne kadar saçma olduğu ve yök'ün ne kadar boş işlerle uğraştığı buradan belli. Muş'a, Bayburt'a lise seviyesinde üniversite açacağına Yıldız'a Hacettepe'ye oluk oluk para akıtsalar, odtü ayarında bir kaç okulumuz daha olurdu.

Garanti memurluk, veya garanti iş gibi kavramlar sizin gibi genç delikanlıların ilgisini çekmez ama belli bir yaşa gelince, paranın ve iş güvencesinin önemini kavrıyorsun

• vardır
  • Maykıl Jordan kullanıcısına yanıt
    merhaba ben bu yıl sınava girdim kafam çok karışık aslında bilkent iktisat istiyodum ama biraz araştırma yapınca elektrik-elektronik müh. aklım kayıyo :) sizce bilkent ünv. iktisat mı yoksa başkent ünv. elektrik elektronik müh. mi ?
  • Okul adı önemsizdir diyenlere falan bakmayın siz. Öyle ki bahsedilen okullara önemli firmalar özel kontenjan açıyor ve hatta okul bitmeden çalışmaya başlıyorlar. Ama boşta kalan var mı sorusuna verilecek cevap ise tabi ki vardır.
    Bu okulların adı sakız olmuş herkesin ağzına. Kazanın, 4-5 yılınızı geçirin orada. Sonra böyle konulara bakıp gülersiniz. Bir Boğaziçi'nin, İTÜ'nün adı varsa, puanları yüksekse boşuna değil. Buralarda eğitim görmek ise dile kolay . Gerçekten para geri planda kalıyor belli bir dönemden sonra. Parayı unutacak kadar mesleğe odaklanmışsanız işte o zaman para kazanırsınız zaten. Lisedeyken açıyorsanız böyle konuları kısmen hak veririm ama üniversitedeyken açmışsanız yadırgarım :)

• lubnatsimehc kullanıcısına yanıt
    henüz iş hayatına atılamadığımdan şimdiden en fazla bu kadarını düşünebiliyorum :)cevabınız için teşekkür ederim. bilkentin eğitim kalitesinin yüksek olduğunu düşünüyorum orda okurken bile insan kendini geliştirebilir sanıyorum çünkü okul birçok imkan sağlıyo. ama başkent hakkında ayrıntılı bilgilere sahip değilim sadece bilkent ile kendi adıma kıyaslıyamıyorum. öğrenmek istediğim bilkentle başkent arasında dağ denilen o fark var mı :) yani iibf okuyorsan iyi bi okul olmalı deniliyo ki bencede öyle. oyüzden sizce başkentden mezun olan biriyle bilkentten mezun olan kişi arasında fark çok mudur ? ( donanım açısından )
  • İşsizini bilmem ama,
    Kamuda çalışan YTÜ'lü çok,
    İTÜ'lüler de var nadir de olsa,
    Çok nadir ODTÜ'lüler de çıkıyor.
    Bunda birkaç etken duydum,
    Bir tanıdığım şunu dedi: Kamu rahat yata yata paramı alırım yeter bana zaten, özel sektörde kasamam zaten bıktım artık tiksinti geldi,
    Bu adamın mühendisliğe pek de ilgisi olmadığı belli, zaten üniversiteyi zar zor bitirmişti,
    İş beğenmeyip aylarca işsiz kalanlar var ki bu işsiz sayılmaz,
    Bir de özel sektörde tutunamayıp pek bir şey beceremeyip kamuya geçenler var, bu adamlar da muhtemelen işlerini sevmeyen adamlar,
    Ha bir de işsiz kalma korkusu var ama aranan adam olmayı bilirsen bir şirket batarsa öbürü seni havada kapar,
    Juventus küme düştüğü zaman futbolcularının hiç kulüp bulma sıkıntısı çekmemesi gibi.

• yok gibi
  • glsnlena G kullanıcısına yanıt
    İstanbul'daki okullara daha hakim olduğumdan bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşların yardımcı olması daha faydalı olacaktır. Ama marka değeri olan bir okulda eğitim almanız sonucunda aynı donanımla daha ön plana çıkabileceğiniz bir gerçek. Şimdiden başarılar diliyorum size :)

• lubnatsimehc kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim :)
  • Ytü elektrik mühendisliğindeyim isteyenin sorusunu cevaplayabilirim.

aydınlatma-enerji-elektrik makinaları-elektrik tesisleri gibi alanlarda çalışmak isteyen bu bölüme girebilir en kaba haliyle orta ve yüksek gerilim üzerine çalışan bir mühendisliktir bu, elektronik istiyorsanız pek tavsiye etmem ama kendinizi geliştirebilirseniz veyahut çap yapabilirseniz elektronik dalında da gelişirsiniz size kalmış.Ytü elektrikten mezun birinin işsiz kalması çok zor nedeni ise ülkenin 4 bir tarafında elektrik üretilen her firmada, inşaatından tutun, taahhütüne, led aydınlatmadan tutun,kablo teknolojilerinde, elektrik motorlu otomobillerinden tutun, rüzgar enerji santrallerinden, barajlara çalışamayacağınız yer yoktur.

Gelecekte çok fazla iş bulma olanağı bulacağımız iki dal var, akıllı şebekeler(enerji alanına girer) ve elektrikli otomobiller.(Şarj dolum-üretim-bakım-yedek parça vs)

Neyse daha fazla sorusu olan sorabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nicotinell

quote:

Orijinalden alıntı: forlive

Ytü deyim az önce kariyer panayırında Vestel'in iş başvuru standını gördüm bu nasıl bir çelişkidir ? Ayrıca tek amacı üniversiteyi bitiri devlete atanıp maaş almak isteyen biri bencede mümkünse mühendislik okumasın sonra kalkıp orada burada yakınır

http://www.kariyer.net/vestel-a-s/algorithm-development-engineer-is-ilani-i968918/?&tmpsno=1

bak burda Vestel ilanı var, adamlar odtü itü Bilkent'i falan saymışlar ama ytü'yü adam yerine koymamışlar. Stand açabilir, bu Vestel denen kurum tek bir adam tarafından yönetilmiyor. Bu sadece bir örnektir.

Benim kuzenim yıldız elektronik haberleşme mezunu, onun arkadaşları falan da var, yaşadıkları sıkıntılara şahidim. Kötü bir üni değil ama odtü itü ayarında da değil.

Ben devlet memuru olmaktan mutlu değilim, şartlar bunu gerektirdi. Biraz da kötü bir okuldan mezun olmak önümü tıkadı. Aslında özel sektörü çok istedim ama istediğim şeyler olmayınca kamuyu seçtim. Zaten benden geçti artık, gençleri uyarmak istedim. Senin gibi adamların bana çamur atması önemli değil. Umarım iyi bir kariyerin olur.

Bir tane link atmışsın ytü adam yerine konmuyor demişsin.

Al buyur:

http://www.kariyer.net/vestel-a-s/software-engineer-is-ilani-i441594/?refno=1249_1115&aramasonuc=1&tmpsno=1

http://www.kariyer.net/vestel-a-s/yurtdisi-satis-muhendisi-is-ilani-i996029/?refno=1249_1115&aramasonuc=1&tmpsno=1

http://www.kariyer.net/vestel-a-s/senior-software-engineer-is-ilani-i987197/?refno=1249_1115&aramasonuc=1&tmpsno=1

Evet ytü asla bir itü-odtü-boğaziçi seviyesinde değil kimse iddia etmiyor.Hatta yöneticilik kademesine de bir ytülünün yükselmesi zor.Ama saha mühendisliği olarak ytü 1 numaradır.

• fizik bitirenler jeofizik falan o tarz bolumler acikta kalmasada dusuk maas alirlar ama ben sunu anlamiyorum mezunlar hep nedense 5 6 binle ise basliyor tamamen uydurma alanlarda okul birincileri falan gerisi yalan yani 8 binmis 10 binmis yav he he onlar cok daha ileriki zamanlarda alinan maaslar
  • Yurtdışında yüksek lisans yapıcak paranız veya burs kazanıcak kadar çalışkanlığınız yoksa bilgisayar mühendisliği düşünmeyin bile . Benim planım itü,ytü yada bahçeşehir tam bursluya gitmek . 5 sene içersinde paramı biriktirip not ortalamamı 3 ün üstünde tutarsam parayla rahat bir bir şekilde standforda gidebiliyorum. Seneliği 38.000 dolar ama stanford da yüksek yapmış birinin yanında odtü bitirip odtüde yüksek yapmış birini koyarsan hiç bir firma odtülüye bakmaz . Artık eğitimde bile para konuşur oldu. O yüzden size tavsiyem özel okullara para kaptırmayın oraya verceğiniz paranın belki 2 katını yüksek için vericeksiniz ama farkınız çok büyük olucak .

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.