Şimdi Ara

VÜCUDUMUZDAKİ KILLARIN BİR FAYDASI VAR MI?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
45
Cevap
0
Favori
59.879
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bacaklarımızda,kollarımızda,yanaklarımızda,çenemizde,kafamızda,cinsel bölgelerde,burnumuzun içinde dahi kıllar var.Bunalrın bir faydası var mı acaba?Hadi burundakileri az çok biliyorum.Yabancı maddeler girmesin diye vs.vs.

Lütfen tahmin ettiğim içerikte yazılar yazmayın.Yazanları bizzat ben şikayet edeceğim.

• çok güzel bir soru hocam bende merak ediyordum
  • sıcak tutuyor işte, ayı postu misali.
    estagfurullah tabii.
  • bide bazı yaşlı amcalarda gördüm ben bazen kulaklarından kıl çıkanı da var.o nasıl oluyo acaba???
  • ben ortaokulda gordugum fen bilgisi dersinden hatırladıgım kadarıyla faydası var, ama ne olduğunu hatırlamıyorum.
    Az çok hatırladıgım kadarıyla vücudun sıcaklığıyla ilgiliydi galiba ama tamamen yanlış hatırlıyor olabilirim.

şimdi belki soranlar olur, sen lisede fizik,kimya,biyoloji görmedin mi diye?
    -Gösterdiler ama ben görmedim.
  • "Erkek tipi kıl bölgeleri" olarak kabul edilen üst dudak üstü, çene kemiği üstü ve yanaklar, göğüs kafesi üstü bölge ve göbek çevresi, kasık ile göbek arasındaki orta hat, bacakların iç yüzleri, sırt, kalça ve kasıklar gibi bölgelerde kıllanma oluşması durumunda kadında "tüylenme" veya tıbbi adıyla hirsutismus'tan bahsedilir.

Dikkat: Genetik özelliklere bağlı olarak bazı kadınlarda bu bölgelerde de ince ve hatta bazen daha kalın ve koyu renkli kıllar olabilmekte ve bu durumlarda kadınlar muhtemel bir hormonal bozukluk endişesiyle doktora başvurabilmektedirler. Bu tür durumlarda yapılan hormonal incelemeler çoğu durumda normal sonuçlanmakta ve epilasyon ile kıl köklerinin alınması dışında kalan tedavi yöntemleri sonuç vermemektedir.

Burada ele alınacak olan sorun, "erkek tipi kıl bölgelerindeki" kılların dikkati çekecek ve estetik sorun yaratacak şekilde büyümüş olmasıdır. Çoğu zaman beraberinde başka türlü hormonal dengesizlik çağrıştıran belirtilerin de görüldüğü bu tür bir durumda doktora başvurulması özellikle üreme çağında olan kadınlarda nedenin aydınlatılması ve tedavinin başlatılması açısından son derece önemlidir.

Kıllar Hakkında Genel Bilgiler

Vücudumuzu kaplayan kıllar kıl kökü adı verilen yapının bir ürünüdür. Vücudumuzdaki kılların dağılımı ve yoğunluğu genetik olarak belirlenmiştir ve ayak tabanı, avuç içi gibi bölgeler hariç vücudumuzu kaplayan cildimizin tüm alanlarında kıl kökleri mevcuttur. Bu kıl köklerinin bazıları gözle görülmeyecek incelikte kıl üretimi yaparlarken bazıları aktif olarak kıl üretimi yapar ve cinsiyet, ırk, yaş, hormonal durum gibi etkenlere göre vücutta daha az veya daha belirgin olan bir tüylenme paterni oluştururlar.

Kıl kökleri kendilerine hormonlar tarafından verilen emirler doğrultusunda sürekli olarak kıl üretir ve üretilen bu kıl kendiliğinden dökülene veya kesilene kadar o bölgede durur. Vücudun her bölgesindeki kılın kendine özgü uzama hızı (hızlı uzayan, yavaş uzayan) ve sınırı (uzamaya sürekli devam eden veya belli bir uzunluktan sonra çok yavaş uzayan, ömrü (uzadıktan sonra kısa zamanda dökülen veya sürekli kalan) ve renklenme (açık renk, daha koyu renk) şekillenme (düz veya kıvrılan) özelliği vardır ve kıl kökleri kendilerine atfedilen bu özelliklere göre üretim yaparlar.

Saçlarımızdaki kıllar uzama hızı yüksek, uzama sınırı geniş olan yani oldukça büyük uzunluklara ulaşabilen özelliktedir. Bunun yanında kollarımızdaki kıllar çok yavaş uzayan ve aynı uzunlukta kalan izlenimi veren kıllardır.

Kıl köklerinin hepsi aynı anda üretim yapmazlar. Bunun yerine bir kısmı aktif olarak kıl üretirken bazıları gelişme, bazıları dinlenme aşamasındadır. Yine hormonlar tarafından yönlendirilen bu durum kılların aynı anda birden çıkmasını ve birden dökülmesini engeller.

Kıl köklerini yöneten hormonlar androjen hormonlar adı verilen (daha çok bilinen adıyla "erkeklik hormonları") adı verilen bir grup hormondur. Bu hormon grubuna "erkeklik hormonları" adı verilmiş olmasına karşın gerçekte kadında da bu hormonlar daha düşük seviyelerde üretilirler.

Androjen hormonlar kadınlarda temel olarak yumurtalıklar ve böbreküstü bezinde üretilirler ve buradan kana verilirler.

• Yukardan aşağıya;
    Saç:Güneşin zararlı ışınlarının direk beyne gitmesini engeller,çarpma anında etkiyi yumuşatır,güzel görünmemizi sağlar.
    Kaş:Yağmurun gözümüze girmesini engelleyen yegane kıllar topluluğu,gözün pörtlek görünmemesini de sağlar.
    Kirpil:Göz toz kaçmasını engeller,göz en hassas organdır ve bir sineği bile milisaniye ile farkedip yakalayibilir kirpiklerimiz.
    Burun:Solunum sırasında mikrop ve tozların akciğere gitmesini engeller.
    Koltuk altı kılı:Keseriz,spor yapmış oluruz.
    Göğüs,karın,sırt kılı:Yurtdışına çıkıp kimliğimizi kaybettiğimizde türk olduğumuzu ispat etmemize yarar.
    Bacak kılı:Kız bacağı gibi bacağımızın olmamasına sebep verir,raconu bozmaz

Bütün bunların dışında kıl çıkmak yerine o kılı oluşturan madde vücudumuzda kalsaydı ne olurdu?

Kıl,ayrıca derinin hava almasınıda sağlar.

BÜtün bunlardan sonra khiç kılı olmayan bir insan olmak hoşuna gidermiydi?

Kılları seviyorum!!!

Ben kılım abi

• @guitarist
  • peki makattaki kıl ne işe yarıyo
  • quote:

Orjinalden alıntı: Piêr Dé Sans

peki makattaki kıl ne işe yarıyo

osuruğu süzüyor heralde
  • sporcular için zararlı bacaktaki kıllar sporcunun enerjisini azaltıo ...sporcuların çoğu bacak kıllarını alırlar...
  • ilginç bi yaklaşım
  • quote:

Orjinalden alıntı: sagolera

sporcular için zararlı bacaktaki kıllar sporcunun enerjisini azaltıo ...sporcuların çoğu bacak kıllarını alırlar...

İşte bunu spor yapmayan herkez böyle yorumluyor hatta spor yapıpta bilmeden böyle yorumlayan arkadaşlarımız vardır veya bacagındaki kılları sadece özendigi için alan sporcular
    Bacaktaki kılın futbolcuya veya genel anlamda sporcuya tek zararı sporun 1 numaralı gereksinimi krem tedavisi masaj tedavisini engellemesidir.bilginiz olsun diye şeettim
  • quote:

Orjinalden alıntı: Afterlife

quote:

sporcular için zararlı bacaktaki kıllar sporcunun enerjisini azaltıo ...sporcuların çoğu bacak kıllarını alırlar...

İşte bunu spor yapmayan herkez böyle yorumluyor hatta spor yapıpta bilmeden böyle yorumlayan arkadaşlarımız vardır veya bacagındaki kılları sadece özendigi için alan sporcular
    Bacaktaki kılın futbolcuya veya genel anlamda sporcuya tek zararı sporun 1 numaralı gereksinimi krem tedavisi masaj tedavisini engellemesidir.bilginiz olsun diye şeettim

atletizm de etkisi var ama sanırım hız kesio demişti antrenörler bu yüzden kesmemizi sölemişlerdi tabi biz racona uymaz die kesmedik o ayrı

• atletizm de 100 metre 110 metre için gerekli o ayrıntıyı unuttum saliselerin değerli oldugu bir spor oldugu için
    ama diğerlerinin alayı hikaye
  • quote:

Orjinalden alıntı: BatuhanK

quote:

Orjinalden alıntı: Afterlife

quote:

atletizm de etkisi var ama sanırım hız kesio demişti antrenörler bu yüzden kesmemizi sölemişlerdi tabi biz racona uymaz die kesmedik o ayrı

Nası hız kesiyo ya ayı postumu bu kıl adı üstünde ama bende enerji azaltıyo diye duydum alla allaaaa

• kılların diğer bir önemi , insanın beyin fonksiyonları ile ilgili , vücuttaki elektrik akımını boşaltabilmemizi sağladığını duymuştum...
  • kıl hız kesio da çok az, ya biliosunuz atletizm de rüzgarın yönü şiddeti bile önemlidir
  • enerji azaltmasının mantıksal veya bilimsel bir açıklaması varmı
    bilimsel konusunda pek bi bilgim yok ama mantık yürütelim
    peki kafandaki saçlar enerji kaybettirmiyomu onlarda kıl
    veya göğsündeki kıllar veya kollarındaki hadi tamam kesiyorsun enerji kaybettiriyor diye
    ee kestigin veya döktüğün yer yeniden çıkmak için bir enerji harcamıyormu :)
    Bakın ben 10 sene futbol oynadım beraber çalıştıgım her doktor her masör
    futbolcunun almasının tek nedeninin masaj ve çeşitli tedavi kremlerini vucuda iyi yedirmek oldugunu söyledi
    başka hiç bir getirisi yok aksi halde götürüsü var yaz günü şort giyersin bacagındaki kılı almışsındır
    ve milletten gay damgası yersin yani haksızda diiller bacak kılı alırmı erkek

• Mantık: bilimadamları hep kel oluyo niye? Herifler döküyo saçı enerji kaybı olmadığından kafa çok çalışıo buna ne diyceniz bakalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Er-N -- 14 Temmuz 2006; 15:40:28 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.