Şimdi Ara

Launch Pad [Ana Konu] (13. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
295
Cevap
14
Favori
45.351
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: one_size

nette fl studio ile ilgili (kullanımı) doküman var onlardan fl studio yu öğrenebilirim ancak launchpad ile ableton live çalışıyor diye biliyorum.
    fl std. ile de launchpad'ı çalıştırabilir miyim. belirli bir ayarı var mıdır.

sizce fl std. mu yoksa ableton mu yardımcı olur musunuz.

Fl studio ile de entegre olabiliyor cihaz. fl da hazırladığın sample ları kullanabilirsin.Aynı zamanda da ableton un geniş yelpazesi var. Bana göre Ableton launchpad ile tam uyum içerisinde olduğu için ableton çalışmak daha mantıklı. ÖM olarak bi öğretici video atıyorum. devamını da bulabilirsin çeşitli kaynaklardan. Maalesef türkçe kaynak yok ama ingilizce olması da önemli değil. video sonuçta öğrenirsin.
  • arkadaşlar aleti almadan önce ufak bir test sürüşü yapmak isteyenleri bu rehbere alalım :D

https://www.youtube.com/watch?v=zqa2StiRJfU
  • Hawaii kullanıcısına yanıt
    Hocam ben uzun zamandir launch pad kullanmak istiyorumda birinize ulasabilirsem cok iyi olucak instagtam olur whats app olur detayli olarak sorular sormak istiyorum bana yardimci olabilirmisiniz numaranizi veya instagram isminizi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cengizhanyurt C kullanıcısına yanıt
    maalesef hocam ben almadım launchpad fazla bilgim yok. ://
  • beyler çok amatör ilerliyoruz.
    launchpadın kullanım klavuzu türkçesi elinde olan paylaşabilir mi.
    aslında çok bişeyi yok ama hiç bilmediğimiz için havanda su dövüyoruz.
    adım adım ilerleyelim.
    kullanım klavuzuna baktım ben yedi sekiz sayfa bişey, elinde olan var mı türkçesi.
    ayrıca novationa mail gönderdim türkçe kullanım klavuzu istedim bakalım ne dönüş gelecek.
    bana verdikleri kullanıcı adıyla girdiğim yerde (novation sitesi) tr demişler ama ingilizce klavuz.
  • herkese selam, yaklaşık 2-3 aydir bu alet üzerince ciddi çalışıyorum, şöyle 1-2 basit şey üretmeyi de başardım. hem youtube dan, hem buradan merak ettiğiniz şeyler varsa bilgim dahilinde yardımcı olabilirim.

• Cok guzel konu. Bu yazın ben de alıp başlama niyetindeyim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • slm.
    daha önce de görmüştüm songül videonu :)

abletonu az çok kullanmaya başladım.
    launchpad de çalabildiğim birkaç proje dosyası da var.

şunu anlayamadım...
    hazır bir mp3 ü ableton aracılığıyla lanchpad e tanımlama yaparken hangi adımları yapıyorsun.

önce mp3 ü parçalayıp abletonda, session da tuşlara tanımlayıp onu bir şekilde kaydedip daha sonra user 1 de mi açıyorsun. bu noktayı hiç bilmiyorum adımlayarak anlatabilir misin.
    bu noktada tavsiyelerin nelerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi one_size -- 10 Mart 2016; 18:19:26 >
  • quote:

slm.
    daha önce de görmüştüm songül videonu :)

abletonu az çok kullanmaya başladım.
    launchpad de çalabildiğim birkaç proje dosyası da var.

şunu anlayamadım...
    hazır bir mp3 ü ableton aracılığıyla lanchpad e tanımlama yaparken hangi adımları yapıyorsun.

önce mp3 ü parçalayıp abletonda, session da tuşlara tanımlayıp onu bir şekilde kaydedip daha sonra user 1 de mi açıyorsun. bu noktayı hiç bilmiyorum adımlayarak anlatabilir misin.
    bu noktada tavsiyelerin nelerdir.

selam,

ableton launchpad e özel bi program değil, bi daw programı aslında. müzik yapılan-yapmaya yarayan fl studio-logic pro x-cubase-ableton gibi programların hepsi birer daw.
    ve hiçbir daw da mp3 ü tanıtıp launchpadde çalayım tarzında bi olay yok maalesef, olması da imkansız.

launchpad projeleri hazırlarken 2 şekilde yapıyoruz,

1-session mod projeleri: bu tarz projeler genelde mashup lar için kullanılıyor , vuruş olarak ritmik değil, çalarken ses ritmini doğru yakalaman gereken projeler oluyor bunlar. genellikle daha basit oluyorlar. session modda birden çok başka enstrüman sesini kullanarak canlı müzik te yapabiliyorsun. ikisinden de birer örnek bırakıyorum.

2-user mode 1 projeleri: bu tarz projeler launchpad i launchpad yapan projeler. sonevable, m4sonic gibi adamların yaptığı projeler user mode 1 projeleri hep. çalarken hem sesi hem ritmi doğru olarak yakalaman gerekiyor. yani aslında bir nevi piano çalıyorsun ama tuşlarda nota yerine şarkının parçaları var ve doğru zamanda doğru kombinasyonla basmak zorundasın.

ikisi içinde birsürü tutorial bulabilirsinhttp://launchpad-pro.com forumlarında ancak, en genel haliyle şöyle özetmeleye çalışacağım. yaptığım gibi bişeyler yapmak istiyorsan,

-önce hangi şarkıyı yapmak istediğine karar vermen lazım. şarkıyı belirlediysen bu şarkının sound larını internet üzerinde arayıp bulman gerekiyor. bu soundlar şarkıya göre değişiyor, örneğin "skrillex cinema synth"
    "skrillex cinema vocal" "skrillex cinema drum" "skrillex cinema bass" gibi, internetten bu sesleri toplayıp hepsinin birbirine uyduğuna eminsen ve ihtiyacın olan tüm sesler tamamsa, boş bi proje açıp drum rack üzerine sesleri yerleştirip çalabilirsin. ( ışık için yukarda verdiğim sitedeki tutorial lara bakabilirsin ) drum rack üzerinde çalmak için elindeki bütün her sesi önce kısa kısa ( bazen çok kısa :D ) parçalara tek tek kesip yerleştirmen gerekiyor.

-ancak sesler tamam değilse, eksiğin varsa ki her zaman olacak, hiçbir şarkıyı tamamen bulamazsın ; o zaman sıkıntı başlıyor. eksik olan sesleri EQ Eight tarzı plug-in lerle ayrıştırıp istediğin sesi aradan çıkarıp alman gerekiyor ki bu da bayağı zor bir olay, ciddi uğraş vermen gerekecek. Dolayısıyla ilk projelerinde seslerinin tamamını bulabildiğin şarkıları kullanmanı tavsiye ediyorum.

-Daha sonrası tamamen sana kalıyor, eğer bu aşamaları atlatabilirsen kendi isteğine göre sesleri tuşlara atayabilir, bişeyler çalabilirsin.

Son olarak, benim songül de yaptığım gibi sıfırdan birşeyler yapıp drum rack çalabilirsin, bunu yapmak ta tamamen senin yeteneğine kalıyor. Sıfırdan bir intro-bridge-drop yazıp bu sesleri çeşitli daw larda tek tek üretip ableton da drum rack üzerinde yerleştirip doğru timingler ve levelları verip bpm kaçırmadan çaldıktan sonra bunu kaydedip youtube a atabilirsin :)

launchpad elime geçen sene geçmişti, 1-2 proje dosyası çalıp bırakmıştım. son 2-3 aydır ciddi çalışıyorum, ingilizcen varsa tutorial lar sana çok şey katabilir.
    bilgim dahilinde sen ve diğer arkadaşlara da elimden geldiği kadar yardımcı olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evo8645 -- 12 Mart 2016; 16:44:52 >

• çok güzel alatmışın sağolasın.

az çok user 1'i de anladım gibi. senden cevap gelene kadar da birkaç tutorial izlemiştim baya yardımcı oluyor, yabacı bile olsa.
    user 2 hakkında bilgin var mı?

bu arada paylaştığın daft punku çalan Zambuseta beni delirtecek yaa... adam çok çılgın, tamamen müzik üzerine kurulu hayatı,,, ilerde çok defa duyacaz ismini.

şarkının soundlarını netten bulup bunları durum rack üzerine yerleştirme olayını hiç duymamıştım.
    çalınan o kadar popüler parçalar var ki. ben sanıyordum mp3 keserek yerleştirip çalıyorlar...

bu noktada en önemli sorum netten bulacağımız şarkı soundları (yukarıda örnek verdiğin skrillex parçasındaki gibi synth, vocal, durum, bass vs. vs. vs.. bunlar sadece bu kadar mıdır. (drum,bass...) tamamının ismi nedir artı her şarkı için bunlar değişir mi değişirse neye göre değişir onu nasıl bilebiliriz.

• quote:

çok güzel alatmışın sağolasın.

az çok user 1'i de anladım gibi. senden cevap gelene kadar da birkaç tutorial izlemiştim baya yardımcı oluyor, yabacı bile olsa.
    user 2 hakkında bilgin var mı?

bu arada paylaştığın daft punku çalan Zambuseta beni delirtecek yaa... adam çok çılgın, tamamen müzik üzerine kurulu hayatı,,, ilerde çok defa duyacaz ismini.

şarkının soundlarını netten bulup bunları durum rack üzerine yerleştirme olayını hiç duymamıştım.
    çalınan o kadar popüler parçalar var ki. ben sanıyordum mp3 keserek yerleştirip çalıyorlar...

bu noktada en önemli sorum netten bulacağımız şarkı soundları (yukarıda örnek verdiğin skrillex parçasındaki gibi synth, vocal, durum, bass vs. vs. vs.. bunlar sadece bu kadar mıdır. (drum,bass...) tamamının ismi nedir artı her şarkı için bunlar değişir mi değişirse neye göre değişir onu nasıl bilebiliriz.

bazı şarkıların full pack i de oluyor ama çok nadir oluyor bunlar. genelde remix contest lerde insanlar remix yapabilsin diye veriyorlar, bazı sitelerde de bulabilirsin.

launchpad-pro.com a üye olursan bunların hepsini orada ingilizce kaynak olarak bulabilirsin.

bahsettiğin konuya gelince dediğin gibi hepsine özel değişebiliyor çünkü her şarkı aynı şekilde yapılmıyor. elde ettiğin sesleri dikkatli dinleyerek neyin eksik kaldığını kulaktan çıkarman gerekiyor, matematik ya da edebiyat gibi bişey değil sonuçta, dinlemen gerekiyor. en kötü ihtimalle hepsini birleştirir neyin eksik olduğuna bütünden bakabilirsin. zaten şarkıların tamamını aynen çalmak yerine genelde ufak dokunuşlar daha hoş oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evo8645 -- 13 Mart 2016; 4:17:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: FullHD

quote:

Orijinalden alıntı: eru desu

Konuya bekleniyorsun FullHD

Geldim hocam. Ableton adlı programla sesleri oluşturuyorsunuz. yada hazır samplelar bir çok yabancı forumda mevcut.

Hawaii aradığın alet bu. virtual dj den çok öte bir şey bu. Mix yapmıyosun bu alette müziği tasarlıyorsun. Hayal gücüne kalmış.

launcpad'in yanında başka gerekli ekipman lazım mı yoksa o şarkıları tek launcpad ile mi yapılıyor
  • Yeni başlayacak birine ne önerirsiniz?

• Merhaba.Bende launchpad almak istiyorum.Fakat launchpad mk2 ile launchpad s arasında kaldım.Fiyatları aynı arasındaki farklar nelerdir

• Üstad peki çalarken neyle kayıt yapıyorsun.
    birkaç program denedim direk pc sesini kaydeden ancak, sesi bozuyor.
    kayıt için önerebileceğin bir yöntem var mı?

ableton da bilmiyorum var mı ama o kadar gelişmiş bir programda olması gerek diye düşünüyorum. varsa nerden kayıt yapılıyor biliyor musun? (çaldığımı direk kaydetmek istiyorum)
    bilen varsa diğer arkadaşlar da dönebilirse memnun olurum.
  • hocam launchpad mk2 aldım fakat şu lanet olası ışıkları nasıl yakabilirim? örneğin: skrillex first of the year parçasını indirip kuruyorum gayet güzel çalışıyo sesler tuşlarda sıkıntı yok fakat ışıklar malesef çalışmıyor ne ayar yapmam gerekiyor biri açıklayabilir mi kafayı yicem
  • DENEME 1-2
    Tristam & Braken - Flight

https://www.youtube.com/watch?v=fVm6FWTsQQ8

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi one_size -- 14 Nisan 2016; 9:29:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dynablaster

hocam launchpad mk2 aldım fakat şu lanet olası ışıkları nasıl yakabilirim? örneğin: skrillex first of the year parçasını indirip kuruyorum gayet güzel çalışıyo sesler tuşlarda sıkıntı yok fakat ışıklar malesef çalışmıyor ne ayar yapmam gerekiyor biri açıklayabilir mi kafayı yicem

Ana ekrandan ch 1 leri ch5 yapmalısın

• Fraunhiyel kardeş birşey soracam...

şarkının soundlarını netten bulacaz dedik ya laucnhpadde çalmak için... atıyorum a şarkısı vokal, a şarkısı bass vs.
    bu şekilde bulmak çok zor direk mp3 ler geliyor... yani ayrı ayrı vokali, bası ayrılan parçalar çok az, yok denecek kadar..

sorum

1- bunları toparlayabileceğim bulup, indirmem için daha kolay aranacak anahtar bir sözcüğü var mı, genel bir ismi var mı ? daha rahat search yapabileceğim anahtar bir kelime... veya bulabileceğim bir site... veya bununla ilgili forumlar (çünkü bulamadım-bulamıyorum...)

2- az bilinen ancak benim çok hoşuma giden parçaları çalmak istiyorum... yani nette bulamayacağım diyelim... bunun başka bir yöntemi yok mudur illa 1. sorumdaki yöntemle mi yapacağız. Örneğin bir mp3 ben bir programla bu bölümlere ayırabilir miyim ???

dönersen çok memnun olurum. şimdiden eyvallah...

• quote:

Fraunhiyel kardeş birşey soracam...

şarkının soundlarını netten bulacaz dedik ya laucnhpadde çalmak için... atıyorum a şarkısı vokal, a şarkısı bass vs.
    bu şekilde bulmak çok zor direk mp3 ler geliyor... yani ayrı ayrı vokali, bası ayrılan parçalar çok az, yok denecek kadar..

sorum

1- bunları toparlayabileceğim bulup, indirmem için daha kolay aranacak anahtar bir sözcüğü var mı, genel bir ismi var mı ? daha rahat search yapabileceğim anahtar bir kelime... veya bulabileceğim bir site... veya bununla ilgili forumlar (çünkü bulamadım-bulamıyorum...)

2- az bilinen ancak benim çok hoşuma giden parçaları çalmak istiyorum... yani nette bulamayacağım diyelim... bunun başka bir yöntemi yok mudur illa 1. sorumdaki yöntemle mi yapacağız. Örneğin bir mp3 ben bir programla bu bölümlere ayırabilir miyim ???

dönersen çok memnun olurum. şimdiden eyvallah...

Bu soruların cevabını bende merak ediyorum. Yardımcı olabilecek bir arkadaş var mı acaba veya youtube'da bununla ilgili bulabileceğimiz bir video var mıdır?

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.