Şimdi Ara

Şöförlere yolu cam gösterecek (Navigasyonda yeni tasarım)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
2.317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    10 Temmuz 2013

Uydu navigasyonu firması Garmin otomobil sürücüsüne ön camdan adım adım yol gösteren bir cihaz ve uygulama geliştirdi.

Bu taşınabilir ekran, Garmin uygulaması kullanan akıllı bir telefon ile yön talimatlarını ve diğer bir çok bilgiyi ön cama yansıtabiliyor.

Ön camda isteğe göre; yön belirten oklar, mesafe, aracın hızı ve hız limitleri görülebiliyor.

Bilgiler ön cama, ya Garmin cihazının yansıtıcı merceği yoluyla ya da cama yapıştırılan şeffaf bir plastik ekran üzerinden aktarılıyor.

Bu sistem aynı zamanda sesli talimatları da, ya akıllı telefonun hoparlörleri ya da arabanın Bluetooth kısa dalga radyo teknolojisi ile çalışan ses sistemi üzerinden verebiliyor.

Uydu navigasyonu sistemini içeren uygulamanın iPhone, Android ve Windows Phone 8'lerde kullanılması mümkün olacak.

Yaz sonunda satışa çıkıyor

Garmin cihazı yansıtılan bilginin parlaklığını otomatik olarak gündüz ve gece rahatça okunabilecek şekilde ayarlıyor.

Mira adlı otomotiv sanayi araştırma kuruluşunun, "geleceğin ulaştırma teknolojisi bölümü" şef mühendislerinden Tim Edwards, Garmin cihazı için "İlginç görünüyor" dedi.

Edwards, "Otomobil üreticileri kendileri de bu tür şeyler yapmaya başlıyorlar, ama önlerine hep teknolojinin yaşam döngüsü problemi çıkıyor" diyor ve şöyle sürdürüyor: "Akıllı telefonunuz neredeyse her gün değişiyor ama bir otomobili ne kadar hızlı güncelleyebilirsiniz ki?"

Edwards bu nedenle yol gösterici olarak kullanılan taşınabilir ekranlı cihazların, artık sadece en gelişkin ve pahalı modellerle sınırlı kalmadığını, piyasaya sürülen ortalama otomobilin standart aksesuarları arasına girdiğini söylüyor.

Edwards uydu navigasyon bilgilerinin ön cama yansıtılmasıyla sürücünün hem gözünü yoldan ayırmamış olacağına, hem de bilgiyi almak için daha az zaman harcayacağına dikkat çekiyor.

Garmin yeni çıkardığı cihazın yaz sonunda satışa çıkarılacağını ve yaklaşık 130 dolara mal olacağını söylüyor.

Cihazda kullanılabilecek haritaların her birinin fiyatının da 30 dolar civarında olması bekleniyor.

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/23693419.asp

• speaker S kullanıcısına yanıt
    TC ye gelsin ilk müşterisi benim.
  • camda kalabalık iyi birşey değil...
  • Navigasyon mükemmel bir alet bilmediğiniz bir şehirde mutlaka edinin
  • Android Play Store'a girip Navier HUD yazın, aynısı var işte. Hem de ücretsiz

Ters çevirip cama yansıtıyor, SVOX Türkçe ile birlikte kullanınca,

"Fatih Sultan Mehmet Bulvarına girip güney yönünde ilerleyin" gibi şu an başka hiç bir navigasyonda olmayan TTS (Text-to-speech) özelliğini de destekliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cat_power -- 10 Temmuz 2013; 18:06:57 >
  • İnsanın gözünü alır kaza yaptırır valla.
  • süpermiş fiyat konusu acaba ne olur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: cfiliz

Android Play Store'a girip Navier HUD yazın, aynısı var işte. Hem de ücretsiz

O uygulamlar gündüz işe yaramıyor.
    Eğer bunu Peugeot'lardaki gibi yapmışlarsa iş görür..
  • quote:

Orijinalden alıntı: yozcaliskan

quote:

Orijinalden alıntı: cfiliz

Android Play Store'a girip Navier HUD yazın, aynısı var işte. Hem de ücretsiz

O uygulamlar gündüz işe yaramıyor.
    Eğer bunu Peugeot'lardaki gibi yapmışlarsa iş görür..

Baksanıza, Android, Windows telefonlarda kullanılabilir olacak diyor. Haberin kaynağındaki fotoğrafta da, ön konsola konulan ve ön cama yansıma yapan bir cihaz var. Bir ihtimal parlaklığı daha yüksek olabilir - ama fikir aynı.
  • head up display gibi birşey bu hatta o bile olabilir.
    Bu zaten öncedende kullanılan birşeydi fakat navigasyon yüklü değildi mesela bu Peugeot 508'de kullanılıyor.Dereceyi araç hızını felen direksiyonun önünden çıkan bir cama yansıtabiliyor
  • takip, iftardan sonra şu navigasyonu bi yükleyip deniyim:)
  • Işıklarda yandaki araç sürücüsüne elle ''camı aç'' işareti yapıp sonra adama doğru uzanıp da adres sormayı hiç bişeye değişmem

Bazısı ''takip et'' diyip sinyalle ''buradan dön'' bile yapıyor
  • 95 senesinde mı ne biriler cama gösterge yapmıştı patenti falan da almıştım .. ondan sonra haber alamadım
  • Premium olanında mı var cama yansıtma yoksa ücretsizde mi ?

Tavsiye eder misiniz Sygic kullanıyordum cama yansıtma varsa buna geçerim.
  • Şaşırmadım. Teknoloji her geçen gün gelişiyor bu da teknolojinin güzel bir ürünü. Ama ön camda olması dikkati ne kadar dağıtır, bilmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: optiSpice

Işıklarda yandaki araç sürücüsüne elle ''camı aç'' işareti yapıp sonra adama doğru uzanıp da adres sormayı hiç bişeye değişmem

Çok kişiyi takip ettirip sinyalle sen burdan devam et ben kaçıyorum dedim

• quote:

Işıklarda yandaki araç sürücüsüne elle ''camı aç'' işareti yapıp sonra adama doğru uzanıp da adres sormayı hiç bişeye değişmem

Faruk eczanesi , faruk eczanesiii , faruk kiraathanesi olmasın o :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kagan06

quote:

Faruk eczanesi , faruk eczanesiii , faruk kiraathanesi olmasın o :)

Aynen, bazısı search yapıyor resmen

• quote:

Orijinalden alıntı: DoMinicSS

quote:

Çok kişiyi takip ettirip sinyalle sen burdan devam et ben kaçıyorum dedim

Hiç 306'ya denk gelmedim hocam, ama büyük sevaba giriyorsunuz valla

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.