- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
En pahalı ve en ucuz arabalar hangi ülkelerde satılıyor? İşte cevabı.
Bu konudaki kullanıcılar:
 
66
Cevap
4
Favori
19351
Tıklama
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


12462 Mesaj
25 Haziran 2013; 8:36:43 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Türkiye, Danimarka ve İsrail'den sonra 3. sırada...

Türkiye; Danimarka, İsrail, İrlanda, İzlanda, Finlandiya, Hollanda ile beraber küçük otomobilin en pahalı olduğu ülkelerden. Danimarka her sınıfta en pahalı. Vergisiz fiyatı 22 bin 750 lira olan B sınıfı araç Danimarka’da 55 bin, Türkiye’de 35 bin, Amerika’da 24 bin 500, Almanya’da ise 27 bin lira.
yazının tümü;

Otomobilin en pahalı olduğu ülkede yaşadığımızı düşünenler az değildir. Güncel fiyatlar üzerinden ülkemizi dünya ile karşılaştırdık.
MTV’nin ödendiği her ocak ve temmuzda konu önce yüksek vergilere sonra da bizde otomobilin ne kadar pahalı olduğuna gelir. Peki, gerçekten dünyada otomobilin en pahalı olduğu ülke Türkiye mi?

Medyada sıkça, otomobil fiyatlarının dünyada en yüksek olduğu ülke olduğumuza dair yayınlar yapılır. Gazetelerde ve internette ucuz MTV ödemenin formülleri verilir, kampanyalardan bahsedilir. Avrupa ve Amerika’daki araçların ne kadar ucuz oldukları tartışılır. Almanya’da son model Mercedes parasına teneke araçlara bindiğimiz şehir efsanesi kıvamında anlatılır. Otomobil fiyatlarında gerçek durum nedir? OECD’nin resmî istatistikleriyle bu konuda küçük bir çalışma yaptık.

Tamamı TL değeri üzerinden hazırlanan tabloda, vergisiz değeri verilen araçların bazı ülkelerdeki yaklaşık satış fiyatları var. Dünya Bankası verilerinden ülkelerdeki satın alma paritesine göre kişi başı millî gelir ile ortalama birinin bu araçları alabilmek için kaç yıl çalışması gerektiğini de hesapladık. En sağdaki sütun ise araçlar üzerindeki vergi oranlarını gösteriyor. İlk örnek B sınıfı, 1,2 litre benzinli motoru olan Renault Clio dengi bir şehir arabası. İkincisi D sınıfı, 1,8 litre benzinli motoru olan Ford Mondeo benzeri, sedan aile aracı. Üçüncü ise 2,5 litre dizel motoru olan, Toyota Hilux muadili, 4x4, daha çok ticari maksatlarla kullanılan bir pikap. Sonuncu ise lüks sınıfında yer alan 3,5 litre benzinli motorlu Mercedes Benz S350 ile denk bir makam aracı.

Türkiye; Danimarka, İsrail, İrlanda, İzlanda, Finlandiya, Hollanda ile beraber küçük otomobilin en pahalı olduğu ülkelerden. Danimarka her sınıfta en pahalı. Vergisiz fiyatı 22 bin 750 lira olan B sınıfı araç Danimarka’da 55 bin, Türkiye’de 35 bin, Amerika’da 24 bin 500, Almanya’da ise 27 bin lira. D sınıfı geniş aile aracında vergilendirmenin motor hacmine göre yapılması sebebiyle Danimarka ve İsrail’den sonra en pahalı üçüncü ülkeyiz. Vergisiz 44 bin lira olan araç Danimarka’da 128 bin, İsrail’de 92 bin, Türkiye’de 90 bin, Yunanistan’da 65 bin, Fransa ve Almanya’da 52 bin lira iken Amerika ve Japonya’da 47 bin TL. Genellikle ticari maksatlı kullanılan pikap arazi aracı vergisiz 47 bin TL ve Türkiye 65 bin TL ile en pahalı 12’nci ülke. Türkiye’de bu sınıfın vergileri hususi araçlar kadar yüksek değil. Danimarka 141 bin, Finlandiya 82 bin, Kore 62 bin, İngiltere, Almanya, Kanada 55 bin TL iken Amerika ve Japonya 51 bin TL ile en ucuz ülkeler. Vergisiz 170 bin lira olan, makam aracı niteliğindeki örneğimizin 527 bin ile en pahalı olduğu ikinci ülkeyiz. Danimarka 570 bin, Norveç 367 bin, Yunanistan 286 bin, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Almanya 200 bin. Japonya ve Amerika 185 bin ile yine en ucuzlar.

Sadece araç fiyatlarıyla sağlıklı bir karşılaştırma yapmak mümkün değil. Değerlendirmenin daha mantıklı olması için, ülkelerdeki kişi başına düşen millî geliri hesaba katmak gerekiyor. Millî gelir hesaplamalarında Dünya Bankası verilerini tercih ettik. Türkiye’nin ve diğer ülkelerin kişi başına düşen gelirlerinin araç fiyatlarına oranına baktığımızda çıkan sonuçlar çok daha üzücü.

Zengin ülke vatandaşlarının B sınıfı benzinli bir araç alabilmesi için 2 aylık gelirini vermesi gerekirken ülkemizde bu rakam 1,3 yılı buluyor. Bize en yakın ülkeler Meksika ve Şili’de ortalama bir vatandaş 1 yıllık kazancı ile bu aracı alabiliyor. Türkiye’de en çok örnek gösterilen Almanya’da bu süre sadece beş ay. Ülkemizde hiçbir harcama yapmadan 3,4 yılda alınabilen D sınıfı araç, Danimarka, İsrail, Meksika ve Şili’de 2 yılda alınabiliyor. Bu süre Almanya için dokuz, Amerika için yedi ay. Ticari araç için de en çok bizim çalışmamız gerekiyor ama diğer ülkeler bu defa bize çok daha yakın. Türkiye 2,4 yıl, Meksika, Danimarka, İsrail 2 yıl. Makam aracı için ortalama bir vatandaşın gelirini karşılaştırırsak bir Türk 20 yıllık geliri ile bir makam aracı alabiliyorken Amerikalı iki, Alman üç yıllık geliriyle bu aracı alabiliyor.

Nasıl hesaplanıyor?

Aldığınız 1,6 litre motorlu bir otomobilin fiyat dağılımını biliyor musunuz? Vergisiz 30 bin lira olan araca önce yüzde 37 ÖTV ekleniyor. 41 bin 100 lira olan fiyata yüzde 18 KDV ilave edildiğinde 48 bin 500 lira araç bedeli oluyor. Bu bedele MTV ve plaka masrafları da eklendiğinde 49 bin lira satış fiyatı ortaya çıkıyor. ÖTV oranları 1,6 litreye kadarki araçlarda yüzde 37, 1,6-2,0 arası araçlarda yüzde 80, 2,0 litre üstü motoru olanlarda ise yüzde 130. ÖTV tutarı Bakanlar Kurulu kararınca belirleniyor.

Bu fiyatların sorumlusu kim?

Yıllardır kullanılan dolaylı vergi sistemi nedeniyle sorumlu devlet olsa da otomobil şirketlerinin de bunda payı var. Aynı otomobilin 1,6 ve 2,0 motorlu versiyonlarının yurtdışı ve yurtiçi fiyatlarını karşılaştırdığımızda şirketler de vergileri bahane ederek büyük motorlu araçlarda kârlarını daha yüksek tutuyor. Ekonomisi ve otomobil üretim sektörü güçlü ülkelerde vergi oranları yüzde 8-12 mertebelerinde iken ülkemizde bu oran yüzde 55’ten başlayıp yüzde 210’u bulabiliyor. ÖTV kaldırılsa ülkemiz ucuz otomobil cenneti olur. Ancak kendi üretmediğimiz üründe bunu yapmak, kazandığından fazla harcayıp mali disiplini ve dış ticaret dengesini bozar. Yunanistan böyle yapmıştı. Güçlü bir ekonomik yapıya kavuştuğumuz, ithalata bağımlılığı azalttığımız ve devlet otomobili ihtiyaç olarak görmeye başladığı zaman vergiler de azalacaktır. Bizlerin motoru küçük arabaları ve vergisi düşük ticari araçları binek olarak kullanmaya bir süre daha devam edeceğimiz tablodan açıkça görülüyor.

Yüksek vergi kaderimiz mi?

Ne yazık ki şimdilik evet; çünkü vergiler 2002-2012 arasında ülkemizi büyüten ve küresel krizlerden kurtaran üç temel etkenden biri. Diğerleri BDDK’nın sıkı banka denetimleri ve Merkez Bankası’nın sıkı para politikası. Devletin kasası dolu olunca, ‘güvenli ülke’ imajı çiziyor ve faiz riskleri azalıyor. Bütçe açığı da faizlerin azalmasıyla düşüyor. Bu durumu insan hayatına benzetirsek gelirinden fazla harcayan birine bir iki defa borç verirsiniz. Ama kişi hâlen giderini kısmıyorsa artık borç vermez ya da şartları ağırlaştırırsınız. Oysa o kişinin düzenli bir şekilde borcunu ödemeye çalıştığını görseniz borcunu çevirip azaltabilmesi için yeniden borç verebilirsiniz. Devletin esaslı beş ana gelirinden en kârlısı vergi. Devlet borç alırsa ödemesi gerekir, para basarsa enflasyon artar, varlık satışı bir süre sonra biter. Devlet girişimcilik de yapabilir ancak hiçbir devlet kuruluşu özel sektör kadar kârlı olamaz.

alıntı: http://www.aksiyon.com....izde-cok-mu-pahali.html< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EvReN 7 -- 25 Haziran 2013; 11:11:19 >
_____________________________

iPhone 7 Plus 256 GB Matte Black


949 Mesaj
25 Haziran 2013; 10:53:55 

Millet 3-5 senede S 350 alırken biz 19,6 yılda alıyoruz.
_____________________________15190 Mesaj
25 Haziran 2013; 10:56:10 

Oyle hesap olmaz.

Kisi basi ortalama gelirle oranlaman lazim.

O zaman Turkiye number one oluyor.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


2341 Mesaj

[4 Kasım 2016; 15:56:47 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

25 Haziran 2013; 10:59:38 

cok dogru o listedekilerin yaninda Turkiye cok fakir kaliyor...< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________647 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:00:08 

_____________________________

iPhone 5 Kullanıcı Kulübü[/center]


12462 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:02:14 

Amerika da ki fiyatlar bizde olsaydı bizim yollarda ferrariler, lambolar cirit atardı. bazen adamların toplantı fotoğraflarında ki arabaları görüyorum da resmen imreniyorum. bende en azından hafta sonu aracı olarak 458'e yada SLS'e binerdim. insanlarımızı sömürenler utansın. başbakan da çıkmış diyor lüks araca binmeyin, yerli aracı tercih edin. kendisi o zaman S600 L'den inip Palio'ya binsin.
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________

iPhone 7 Plus 256 GB Matte Black


4247 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:03:27 

quote:

Orijinalden alıntı: Thomassee

Oyle hesap olmaz.

Kisi basi ortalama gelirle oranlaman lazim.

O zaman Turkiye number one oluyor.

+1 Danimarka'nın milli geliri bizim 2.5 katımız zaten.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

"07 Peugeot 207 1.4 HDi Trendy - Huawei G7 - iPad 2 WiFi - Dell Inspiron 7559 - ÇAP - DEU Mühendislik Fakültesi


15190 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:05:51 

O degilde Amerikalilar 2 yillik maasla S serisi alabiliyorlar.

Vah ki ne vah.

Olmusuz haberimiz yok.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


12462 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:08:20 

quote:

Orijinalden alıntı: Thomassee

O degilde Amerikalilar 2 yillik maasla S serisi alabiliyorlar.

Vah ki ne vah.

Olmusuz haberimiz yok.

normaldir. adamlar dünyayı sömürüyor. bizim Osmanlı zamanlarımız aklıma geliyor. Keşke sonlarına doğru düzgün yönetilmiş olsaydı ve hala var olsaydı da tüm dünyaya hüküm sürseydik.
_____________________________

iPhone 7 Plus 256 GB Matte Black


404 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:16:52 

çalışma çok güzel.
yalnız dolar kuru 1.75 olarak alınmış ki şu anda 1.90 üzeri olduğunu düşünürsek makas daha da açılıyor.
_____________________________2739 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:25:58 

Adamların milli gelirine bak arkadaş bizim 2.5 katımız.

Bizimde milli gelirimiz 60 bin olsun bu fiyatlar bizede koymaz.
_____________________________

I'm Gonna Make Him an Offer He Can't Refuse.


915 Mesaj
25 Haziran 2013; 11:52:30 

demek ki en pahalı bizdeymiş...
_____________________________3918 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:01:13 

quote:

Orijinalden alıntı: brkprlk35


+1 Danimarka'nın milli geliri bizim 2.5 katımız zaten.

ki onlar da, almanya tarafına geçip araç alıyorlar


 
803 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:11:38 

yok canım pahalı olmasının sebebi üreticilerin koyduğu fiyatlarmış ...
_____________________________1714 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:18:24 

Başbakanda albea binsin< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________7451 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:26:15 

Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________15190 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:39:29 

En pahalı dizel de bizde

Tek kelimeyle markayız dünya çapında
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


15190 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:41:23 

quote:

Orijinalden alıntı: zeytinkoy

Singapur'daki fiyatlara da bir bakın .

Ford
http://www.oneshift.com...s/carpricelist.php?m=12

VW
http://www.oneshift.com...s/carpricelist.php?m=40

Toyota
http://www.oneshift.com...s/carpricelist.php?m=39

BMW
http://www.oneshift.com...rs/carpricelist.php?m=4

Orası zengin cenneti.

Baya bi dolar milyarderi var.
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


 
362 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:45:21 

quote:

Orijinalden alıntı: Thomassee

Oyle hesap olmaz.

Kisi basi ortalama gelirle oranlaman lazim.

O zaman Turkiye number one oluyor.

Kesinlikle katılıyorum. Böyle milli geliri ve fiyatı koymak kolay tabii. Ama keşke gelir dağılımındaki eşitsizliği de söyleseler.
_____________________________2341 Mesaj

[4 Kasım 2016; 15:56:47 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

25 Haziran 2013; 12:46:56 


quote:

Orijinalden alıntı: EvReN 7

Amerika da ki fiyatlar bizde olsaydı bizim yollarda ferrariler, lambolar cirit atardı. bazen adamların toplantı fotoğraflarında ki arabaları görüyorum da resmen imreniyorum. bende en azından hafta sonu aracı olarak 458'e yada SLS'e binerdim. insanlarımızı sömürenler utansın. başbakan da çıkmış diyor lüks araca binmeyin, yerli aracı tercih edin. kendisi o zaman S600 L'den inip Palio'ya binsin.

helal kardesim cok guzel acikladin, ona palio bile cok....< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Haziran 2013; 12:47:25 

iyi< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


17207 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:49:42 

lüksemburglular 2 ayda clio alıyor
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Opel Vectra 1.9 CDDesign Edition
150 ps 320 nm 6 ileri Active Select


15190 Mesaj
25 Haziran 2013; 12:51:53 

quote:

Orijinalden alıntı: SAİM.

lüksemburglular 2 ayda clio alıyor

Ufacık ülke.

Ne işler dönüyo orda
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Haziran 2013; 13:03:35 

Danimarkada maaşlar çok yüksek.. 1 yıldır işsiz olan arkadaşım ayda 3000 TL karşılığı DK kronu alıyor..
keza İsrail'de de maaşlar ortalama bizim maaşların 2 katıdır..< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baboker -- 25 Haziran 2013; 13:06:05 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Haziran 2013; 13:05:13 


quote:

Orijinalden alıntı: EvReN 7

Amerika da ki fiyatlar bizde olsaydı bizim yollarda ferrariler, lambolar cirit atardı. bazen adamların toplantı fotoğraflarında ki arabaları görüyorum da resmen imreniyorum. bende en azından hafta sonu aracı olarak 458'e yada SLS'e binerdim. insanlarımızı sömürenler utansın. başbakan da çıkmış diyor lüks araca binmeyin, yerli aracı tercih edin. kendisi o zaman S600 L'den inip Palio'ya binsin.

Bastan sona kadar haklisiniz.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


1112 Mesaj
25 Haziran 2013; 13:35:15 


Neden bizden çok daha zengin ve refah düzeyi yüksek ülkelerle kıyaslanmış acaba?

Müsaade edin de Almanlar, Japonlar bizden ucuza binsin.

Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________

Fear leads to anger, anger leads to hate, hate leads to suffering..


458 Mesaj
25 Haziran 2013; 13:38:52 

ben her zaman 15 bin liralık araba alıyorum sorun olmuyor
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


 
153 Mesaj
25 Haziran 2013; 13:45:01 

Meksika, Şili2 de var tabloda onlar da bizden ucuza biniyor. Hem refah düzeyi yükselince bir ürün ucuzlar mı pahalanır mı onu da düşünmek lazım.
_____________________________2880 Mesaj
25 Haziran 2013; 13:56:03 

özet geçeyim, kısaca en pahalı araç bizde.
ort gelir/araç fiyatı ile sonuç ortada, birde dolar 1.94 civarında şuan.
özetin özeti, Türkiyede otomobil çok pahlı gardaş
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
2630 Mesaj
25 Haziran 2013; 14:55:58 

Yalan haber
Amerikada Clio satılmıyor...


853 Mesaj
25 Haziran 2013; 14:57:48 

benim olmayan güzeli nedeyim?
_____________________________

5-10 liralık hediye çeki kullanımına referans vermiyorum. 100tl altı satışları referans olarak kabul etmiyorum ||
--çek-satışta sattığım çeklerden gelen parayla sokak hayvanlarına mama alıyorum--


111 Mesaj
25 Haziran 2013; 15:30:28 

quote:

Orijinalden alıntı: nihilist76


Neden bizden çok daha zengin ve refah düzeyi yüksek ülkelerle kıyaslanmış acaba?

Müsaade edin de Almanlar, Japonlar bizden ucuza binsin.Demi İzlanda veya Şili mesela.
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


111 Mesaj
25 Haziran 2013; 15:31:30 

quote:

Orijinalden alıntı: Mete321

ben her zaman 15 bin liralık araba alıyorum sorun olmuyor

_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


2613 Mesaj
25 Haziran 2013; 15:49:38 

15 bin tl alsan nolucak
yine en pahalı yakıtı koyuyorsun
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Samsung E1205y
Cpu Speed:208 MHZ--Ram:4 MB--Rom:8 MB--Screen:1.52"


17350 Mesaj
25 Haziran 2013; 15:56:21 


quote:

Orijinalden alıntı: southname

15 bin tl alsan nolucak
yine en pahalı yakıtı koyuyorsun

Her zaman 50 liralık aliyordur belki< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________

"İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim." H.FORD


2613 Mesaj
25 Haziran 2013; 16:05:16 

_____________________________

Samsung E1205y
Cpu Speed:208 MHZ--Ram:4 MB--Rom:8 MB--Screen:1.52"


5549 Mesaj
25 Haziran 2013; 16:20:53 

Mızıklayacağınıza almayın arkadaşım. Pahalı geliyorsa almayın. Mevcut fiyatı ile alan çoksa, bu fiyata rağmen talep varsa, neden akan musluğu kapatsın devlet? Kapatsa bir de talep patlaması, ithalat artışı falan olacak. Bu millet boğazından kesip araba almaya devam ettiği sürece vergiye mahkumdur. Arabada bir numara olmadığının farkına varıp sakinlediği zaman veya olaya tapkisini koyup "Araba almıyorum ulan!" denildiği zaman vergiler düzelecektir.

Ben memleketteki vergi oranlarını gayet müstehak görüyorum. Kusura bakmayın. Olan bize oluyor; ama müstehak abi.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________12462 Mesaj
25 Haziran 2013; 16:34:03 

o zaman da insanlar illegal yoldan galeriler ile ucuz araç alıyorlar.

mesela geçen doğuş oto da 911 carrera 4s vardı. fiyatı 380 bin euro idi. aracın aynısının grey marketi 195 euro. hatta pdk şanzıman bu araç ayrıca. buyurun bakın.

http://www.sahibinden.c...i-kasa-115556600/detay/

milleti enayi yerine koyuyorlar resmen. bazen vergi kaçıranlara da hak vermiyor değilim. adam da başka çare bırakmıyorlar çünkü. adam hep devlete mi çalışacak. ben yemedim al sen ye.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EvReN 7 -- 25 Haziran 2013; 16:36:49 >
Huseyin-ZST kullanıcısından bahsetti
_____________________________

iPhone 7 Plus 256 GB Matte Black

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Haziran 2013; 16:41:17 

şaşırdım< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


1098 Mesaj
25 Haziran 2013; 16:51:12 

Türkiye'nin milli gelirinin 26.000 TL olmasına takıldım. Enflasyon hesabı gibi bir bit yeniği var bu hesabın içinde. Zaten her yerde milli gelir 10 bin dolar oldu falan diyorlar bence hikaye.

4 kişilik aileler ayda 1000 TL'yle sürünüyor, bu tabloya göre 4 kişilik bir ailenin evine senede 100.000 TL yani ayda 8.500 TL girmesi gerekiyor. Bizde bu rakamın doğru olduğuna kesinlikle inanmıyorum.

Almanya'da gördüğüm kadarıyla herkesin geliri milli gelir rakamlarıyla tutarlı ve harcamaları da o doğrultuda. Uç kısımları saymazsak tatil, otomobil tüm harcamaları milli geliri yansıtır nitelikte. Bizde ise alakası yok, nüfusun 4'te 3'ünün resmen açlıktan ağzı kokuyor, sosyal hayat sıfır, dışarda yemek diye bişey görmemişler, sinema-tiyatro hak getire.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FX35 -- 26 Haziran 2013; 6:07:18 >
Buna gelen 3 yanıtı gör.


1881 Mesaj
25 Haziran 2013; 17:09:04 

Yazıktır günahtır Türk insanının çektiği oturduğum ilde 100araçtan 95'i Şahin Doğan veya daha eski toroslar reno12ler vs. vs. adam gibi arabaya binen en azından 2005 üstü arabaya binen çok az üzülüyorum bu duruma
_____________________________1881 Mesaj
25 Haziran 2013; 17:12:30 

quote:

Orijinalden alıntı: mikoli88

özet geçeyim, kısaca en pahalı araç bizde.
ort gelir/araç fiyatı ile sonuç ortada, birde dolar 1.94 civarında şuan.
özetin özeti, Türkiyede otomobil çok pahlı gardaş

En pahalı otomobil+en pahalı benzin+çok az bi gelir=Ya Çinliler gibi bisiklete talim olucaz yada en kötü doğan şahin toros devam
_____________________________ 
6804 Mesaj
25 Haziran 2013; 17:15:51 

sıcak para ekonomisi bizimki.dünyanın gelişmiş ülkeleri ise sanayi üretime dayalı ekonomi o yüzdende zenginleşiyorlar.bizde ise şöyle adam gibi bir fabrika açıldı mı yok?varsa yoksa inşaat yapılıyor.
_____________________________369 Mesaj
25 Haziran 2013; 18:49:47 

Yeni kesin dönüş yaptığım Hong Kong'da daha da pahalı listedekilerden. C-D sınıfı bir aracı alıp yola çıkarmanın maliyeti bizim ülkemizdenin ortalama dört katı. Bu yüzden hiç heves etmedim bile.

Ayrıca sadece haftasonu trafiğe çıkabildiğiniz plakalar var, bunlardan alırsanız daha ucuz ama haftaiçi yolda görürlerse yandınız.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

my other vehicle is an A330


12462 Mesaj
25 Haziran 2013; 21:43:03 

quote:

Orijinalden alıntı: aviator007

Yeni kesin dönüş yaptığım Hong Kong'da daha da pahalı listedekilerden. C-D sınıfı bir aracı alıp yola çıkarmanın maliyeti bizim ülkemizdenin ortalama dört katı. Bu yüzden hiç heves etmedim bile.

Ayrıca sadece haftasonu trafiğe çıkabildiğiniz plakalar var, bunlardan alırsanız daha ucuz ama haftaiçi yolda görürlerse yandınız.

ilginç bir sistem...
_____________________________

iPhone 7 Plus 256 GB Matte Black


 
3324 Mesaj
25 Haziran 2013; 22:01:56 

quote:

Orijinalden alıntı: FX35

Türkiye'nin milli gelirinin 26.000 TL olmasına takıldım. Enflasyon hesabı gibi bir bit yeniği var bu hesabın içinde. Zaten her yerde milli 10 bin dolar oldu falan diyorlar bence hikaye.

4 kişilik aileler ayda 1000 TL'yle sürünüyor, bu tabloya göre 4 kişilik bir ailenin evine senede 100.000 TL yani ayda 8.500 TL girmesi gerekiyor. Bizde bu rakamın doğru olduğuna kesinlikle inanmıyorum.

Almanya'da gördüğüm kadarıyla herkesin geliri milli gelir rakamlarıyla tutarlı ve harcamaları da o doğrultuda. Uç kısımları saymazsak tatil, otomobil tüm harcamaları milli geliri yansıtır nitelikte. Bizde ise alakası yok, nüfusun 4'te 3'ünün resmen açlıktan ağzı kokuyor, sosyal hayat sıfır, dışarda yemek diye bişey görmemişler, sinema-tiyatro hak getire.

+1
_____________________________

2012 Fiat Linea 1.6 MultiJet Emotion Plus