EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (Tüm Sürüm)

Tüm forumlar >> [Motorlu Araçlar Dünyası] >> Sigorta ve Kasko İşlemlerinizMesaj


Sigorta Eksperi -> EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (15 Haziran 2013; 16:27:32)

Merhabalar,

Kara araçları (oto kaza) branşı sigorta eksperiyim ve birkaç aydır forumu takip ediyorum. Bazı yanlışlar görüyorum; kaza yapan araç sahipleri konu açıyor, soru soruyor ve kulaktan dolma bilgilerle piyasadaki yanlış işleyişlere göre yanlış cevaplar verilebiliyor.

Yanlış uygulamalar o kadar çok ki, artık bunlar yasal olarak addediliyor. Yan sanayi ve eşdeğer parça çıkmazı, ağır hasarlı araçlar, araç nasıl pert olur, zamanında yapılmayan hasar ödemeleri, faturayı getir paranı öyle al gibi kanunsuz dayatmalar, alternatif onarım denen uygulama, anlaşmalı servis dayatması, değer kaybı sorunları, vs vs vs. Sorun çok.

Hasar, bizzat eksperin işidir. Başka bir kurumun değil. Hasar durumunda başvurulacak yazılı kanunlar da bellidir; 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 6. Kitabı: Sigorta Hukuku. Sonrasında trafik ve kasko sigortası genel şartları, yönetmelikler ve genelgeler gelmektedir. Kasko hasarlarında poliçede bulunan klozlara ve muafiyetlere bakmak gerekir. Trafik sigortası hasarlarındaki uygulamalar ise standarttır. Gerisi -kusuruma bakmayın- hava cıvadır.

Oto dışı branşlardan gelen sorulara, acenteye danışılması gereken hasarsızlık indirimi, uygun poliçe fiyatları, vs gibi sorulara, ustaya sorulması gereken onarım sorularına ve başka bir eksper hakkında gelecek sorulara cevap veremeyeceğimi şimdiden belirtmek isterim.

Bu durumlar haricinde kalan, hasar ve eksperlikle alakalı gelebilecek sorulara, elimden geldiğince doğru bilgiyle cevap vermeye çalışacağım.

Saygı ve sevgilerimle.
Sadece Sürücü -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (15 Haziran 2013; 18:01:14)

İyi güzel demişsiniz de, sigorta eksperi gelip demiyor mu, dışarıda şu ustaya gidelim, çıkma taktıralım diye, madem size danışılacak, sigorta eksperleri niye düzgün iş yapmıyor? Bu kadar yazıdan sonra bunu sorarım.
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (15 Haziran 2013; 18:40:03)

quote:

Orijinalden alıntı: Sadece Sürücü

İyi güzel demişsiniz de, sigorta eksperi gelip demiyor mu, dışarıda şu ustaya gidelim, çıkma taktıralım diye, madem size danışılacak, sigorta eksperleri niye düzgün iş yapmıyor? Bu kadar yazıdan sonra bunu sorarım.

İşte ben de tam bunu söylüyorum. Bunlar kanunsuz uygulamalardır. Araç sahibi, aracını, istediği yerde tamir ettirir. Trafik sigortasında, araç sahibinin onayı olmadan çıkma parça KULLANILAMAZ. Araç sahibi, aracını istediği serviste çektirir. (İstisnasını yazının en sonuna koyacağım.) Yazı biraz uzun olacak, sıkılmazsınız umarım. Burada yazılacak olanlar eksperlerin mesleki sorunlarını içermektedir. Ancak, bir eksperin neden böyle uygunsuz işler yaptığını açıklamam için öncelikle meselenin köküne inmem gerekir.

Bu söylediğiniz uygulamaların temeline inelim. Sigorta şirketleri tüm hasarlara eksper göndermez. Aracı şirketler bulunmaktadır, kimi bunlar vasıtasıyla, kimi direkt kendi elemanlarıyla, kimi de laptop kamerasından ekspertiz yapmaktadır. Kasko hasarlarında belirli tutarların altına eksper atamazlar. Ancak tüm bu bahsettiğimiz raporlara eksperlere imza attırırlar. Hem de rapor başı 10 lira civarı komik rakamlara. Bu da eksperlerin işlerinin azalması demektir. Türkiye'de aktif 1010-1020 civarı oto eksperi bulunmaktadır. Sayı aslında oldukça az. Ama dediğim gibi, işin büyük bir kısmı eksperlere verilmiyor. Şimdi bu iş kesintisinin kaynağı nereye dayanıyor, onu yazayım; trafik sigortası genel şartları;

"B.2- Tazminat ve Giderlerin Ödenmesi
Sigortacı zarar ve ziyan talebinde bulunan üçüncü kişilerle doğrudan doğruya temasa geçerek anlaşma hakkını haizdir. "


ibaresini içerir. Şirket doğrudan araç sahibiyle temasa geçerek anlaşıyor mu? Muhtemelen, hayır. Kaskoda da bu ifade mevcuttur, onu da yazayım;

"3.2. Zararın Tespiti
Bu sözleşme ile sigortalının uğradığı zarar sigortacı ile sigortalı arasında yapılacak
anlaşmayla veya tayin edilecek sigorta eksperi vasıtasıyla tespit edilir."


Gerçekte anlaşma falan yoktur. Araç sahibi aracını servise bırakır. Sonrası servis yetkilisi ve şirket yetkilisi arasında halledilir. Sonra bu raporlar yine bir "EKSPER" tarafından 7 liraya 10 liraya imzalanır.

Buraya kadar, eksperlerin işlerinin nasıl baltalandığını açıklamaya çalıştım. Buradan sonra da eksperlerin neden bahsettiğiniz şekilde çalıştıklarını anlatmaya çalışacağım.

Şimdi, bir şirket, bir eksperin işini anında kesebilir. Şirket ve eksper arasında herhangi bir yazılı sözleşme bulunmamaktadır. Ve bir şirket bir eksperin işini kesse, sırada onlarca eksper bulunmaktadır. Şirketler de bunun farkında olduğu için, iş verdiği eksperlere istediğini yaptırabilmektedir.

Yani, eksper işini kaybetmemek için, ekmek parası için, bu kanunsuz uygulamalara alet olmaktadır. Bunu herkes biliyor.

Bu şekilde çalışmayan, tamamen tarafsız ve bağımsız eksperler mevcuttur. İmzamda bulunan EKSİST sistemi yaygınlaştıkça da bu tür kanunsuz uygulamalar gittikçe azalacaktır. Çünkü, araç sahibi kendisi hür iradesiyle istediği eksperi hasarı için atayabilmektedir. Ücretini de TTK 1426ıncı maddeye göre sigorta şirketi tarafından ödenmek zorundadır.

Son olarak, eksper neden düzgün iş yapmıyor demişsiniz, bir eksper olarak meslektaşlarım hakkında ne olursa olsun, kırıcı, hoş olmayan ifade kullanmam. Elimden geldiğince durumun neden bu aşamaya geldiğini anlatmaya çalıştım, umarım yeterli gelmiştir. İlginize teşekkür ederim.

(İstisna durum: Kasko hasarlarında poliçeye bakmak gerekir. 1 Nisandan sonraki poliçelerde, araç sahibi, sigorta şirketinin sunacağı seçeneklerden birini seçebilmektedir. Bu durum da yine şirketten şirkete değişen durumlardır. Yani poliçede, atıyorum, anlaşmalı servis dışında onarım görecek araçlara % 20 muafiyet uygulanacaktır, denilebilir. Kasko poliçesi tamamen taraflar arasında özel bir poliçe olduğundan, dediğim gibi poliçeye bakmak gerekir.)
Sadece Sürücü -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (15 Haziran 2013; 20:12:49)

Dediklerinizi anlıyorum. Burada forum üyelerin ortak yakındığı noktaya değindim. Tabi hepsi için demedim o lafımı ama sonuçta iş düzgün değil de sigorta şirketinin istediği gibi yapılıyor. Bunu anlıyorum ama eksperin şirketten bağımsız olduğunu bilmiyordum. Sonuç olarak dediğimiz gibi durumlar ortaya çıkıyor. Zaten son zamanlarda sigorta şirketlerine boşuna para ödüyormuş, başkasının arabasını yaptırıyormuşum gibi geliyor. tutanak muhabbeti de bunun en güzel örneği...

Onayı olmadan çıkma kullanılmasa da, serviste yapılmasını engelleme, işi yokuşa sürme, ülkenin adalet sisteminin yavaş olmasını da kullanarak bekletmeler yaşanmakta...

Umarım dediğiniz gibi EKSİST sistemi yaygınlaşır ve işe yarar...
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (15 Haziran 2013; 20:51:22)

quote:

Orijinalden alıntı: Sadece Sürücü

Dediklerinizi anlıyorum. Burada forum üyelerin ortak yakındığı noktaya değindim. Tabi hepsi için demedim o lafımı ama sonuçta iş düzgün değil de sigorta şirketinin istediği gibi yapılıyor. Bunu anlıyorum ama eksperin şirketten bağımsız olduğunu bilmiyordum. Sonuç olarak dediğimiz gibi durumlar ortaya çıkıyor. Zaten son zamanlarda sigorta şirketlerine boşuna para ödüyormuş, başkasının arabasını yaptırıyormuşum gibi geliyor. tutanak muhabbeti de bunun en güzel örneği...

Onayı olmadan çıkma kullanılmasa da, serviste yapılmasını engelleme, işi yokuşa sürme, ülkenin adalet sisteminin yavaş olmasını da kullanarak bekletmeler yaşanmakta...

Umarım dediğiniz gibi EKSİST sistemi yaygınlaşır ve işe yarar...

Bakın eksperlik mesleğinin bağımsız ve tarafsız bir meslek olduğu dahi bilinmiyor işte. Ayrıca hala trafik sigortası ne işe yarar kasko sigortası ne işe yarar bu bile bilinmiyor. Kesinlikle boşa para ödemiyorsunuz. Trafik sigortası olmayan bir araca binmek, hayatla resmen kumar oynamaktır. Bu düşünceden bence acilen vazgeçin. Sigorta asla boşa yapılmıyor. Nerede ne zaman başımıza ne gibi bir kaza geleceğini asla bilemeyiz.

Serviste araç onarımının engellenmesi diye bir olay yok. Var ama kanunen yok öyle bir şey. Hiçbir şirket hiçbir eksper bunu dayatamaz. Halk da biraz kafasını kaldıracak. Akıl mantık alıyor mu Allah aşkına aracı şurada yaptıramazsın burada yaptırabilirsin demek?

Adalet sistemi evet yavaş. Ama Sigorta Tahkim Komisyonu var, olayı 4 ay içinde sonuçlandırmak zorunda. Başvuru ücreti de oldukça uygun, 35 liradan başlıyor, uyuşmazlık miktarına göre artıyor dilim dilim. Mahkemeyle yıllarca uğraşmaya inanın gerek yok haklı olduktan sonra. Ayrıca, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü şikayet hattı var, ilgili sigorta şirketi 15 gün içinde şikayete cevap vermek zorunda. İmkan var ama araç sahibi de hakkını aramasını bilmeli. Hakkını aramak için hiçbir şey yapmadan, o yanlış bu yanlış demek de pek doğru değil bence.

EKSİST yaygınlaşacak ki bu tür haksızlıklarla savaşan eksperler güç alabilecek.
kimyasal20 -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (14 Temmuz 2013; 5:26:28)

Hocam, size gelen parçanın sertifikasını isteyeceksiniz. Sonra onu kontrol edeceksiniz. Olay budur. ISO/TS 16949 sayılı sertifikalar geçersizdir. Bunlar üretim, dağıtım, müşteri memnuniyeti gibi kriterler için verilir. Gelen parçaların çoğu Çin malı, hiçbirinin sertifikası yok. Ha araç sahibi ben uğraşmam diyorsa sen neden uğraşacaksın? Hazine yazıyor, bildiriyor her şeyi hem de her şeyi. Uygulayan yok, doğru. Bizim halkımız poliçeyi eline alıp okumaz bile, eksper mi okuyacak Allah aşkına. Benim amacım tartışma açmak değil, yanlış bilgileri düzeltmek. Siz kanunen uygun biçimde yan sanayi parça takılır aracınıza derseniz, uyarıda bulunmazsanız devreye ben girmek durumundayım. Hakkını arayan, orijinal parçasını söke söke alır. Ben alamadım edemedim diyen varsa hakkını arama yolları hatalıdır. Eğer müşteri memnuniyetinizi düşünüyor iseniz, araç sahiplerini bu yönde bilgilendirmelisiniz. Kaldı ki aracın hasarlı parçası orijinal ise ve yan sanayi parçayı zoraki takıyorlarsa, Hazinenin trafik sigortası şartları Mahkeme önünde vız gelir tırıs gider. Borçlar Kanunu diye bir kanun var. Kaza ile sen başka bir adamın aracına zarar verir isen, aynen zararını tazmin etmek durumundasın. Ve bu işi trafik sigortası kapsamına alıyor isen, yine araç üzerindeki parça ne ise onu kullandırtmak zorundasın. Şu anda eşdeğer parça uygulaması kanuna aykırıdır. Hele hele yan sanayi uygulaması. Bu bir foseptik çukuru, bir gün patlayacak ama hangi gün Allah bilir.

Bu arada EKSİST sistemi 13 Mayısta devreye girecektir. Aracına Yan sanayi parça taktırmak istemeyen müşterilerinizi kendi eksperlerini atayabilecekleri hususunda bilgilendirebilirsiniz. Bölgenizde sigorta şirketlerinden bağımsız çalışan bir eksper var ise bu EKSİST atamalarını kabul edecektir. Bilginize.

YAZINIZA İSTİNADEN: 8/8 KARŞI TARAFIN SUÇLU OLDUĞU BİR KAZA SONRASI 92 MODEL NİSSAN SUNNY ARACIMA MUADİL PARÇA DİYE PARÇALAR TAKMAK İSTİYORLAR. BENDE KABUL ETMİYORUM.ARAÇTA HASARLI OLAN PARÇALAR ORJİNAL. ARACIM 4 AYA YAKIN BİR ZAMANDIR YATIYOR. BEN PARÇALARI TAKIN, ARACI BANA TESLİM EDİN DEDİM, BU PARÇALAR MUADİL DEĞİL İSE HUKUKİ YOLLARA BAŞVURAYIM DİYE DÜŞÜNÜRKEN; ONLAR BENİM ARACI YAPTIRMAMI PARÇALARI ÖDEMEMİ SONRA PARA YATIRACAKLARINI SÖYLEDİLER.BEN ORJİNAL TAKIP FATURALARI SİZE GÖNDERİRİM DEDİM.ONLAR EKSPERİN FİYAT ARAŞTIRMASINA GÖRE ÜCRET GÖNDERİRİZ DEDİLER.
EKSPER HANGİ MEVZUATA DAYANARAK FİYAT ARAŞTIRMASI YAPACAKSA; Kİ BUEKSPER BUNU YAPAR.
ŞİKAYET VAR'A YAZDIM.GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE YADA VERİLEN E-POSTASINA YAZDIM.HER İKİ YERDENDE Hasar halinde, hasar gören parça, onarımı mümkün değilse veya eşdeğeri parça ile değiştirilme imkanı yok ise yenisi ile değiştirilir. CEVABINI ALDIM.HAZİNE MÜS. YAZDIM CVP. YOK.
SİGORTA MÜDÜRLÜĞÜNDEN ARADILAR. KARDEŞİM SİZ TAKIN YAPTIRIN DEDİM.YOK SEN, MUADİL İLE YAPTIR SONRA BİZ ÖDEME YAPALIM DEDİLER.(MUHTEMEL KİŞİ YAN SANAYİ YAPTIRMIŞ, BİZDEN TALEP EDİLENİ ÖDEDİK DİYECEKLER) EKSPERİNE SÖYLE SERTİFİKALI MUADİL PARÇA BULSUN YAPALIM,OLMAZSA MEVZUATA GÖRE ORJİNAL OLMALI DİYORUM.ONUN FİYATINI BELİRLEDİĞİ ZATEN MUADİL PARÇA DİYOR.EKSPERE DİYORUM Kİ MUADİL OLDUĞUNA SEN İMZALI KAŞELİ BELGE VER.O BUNU ŞİRKETTEN İSTE DİYOR.MUADİL OLDUĞUNUN KİMSE GARANTİSİNİ VERMİYOR.TEDARİKÇİYE GİTSEM; O DÜNYADAN Bİ HABER.MUADİL DENİLEN YAN SANAYİDİR.SERTİFİKASI FALAN OLMAZ DİYOR.VS. VS.
EKSPER İLE ÇOK HARARETLİ BİR TARTIŞMADAN SONRA; EKSPER BEN ÖDEMEYİ, ŞU ÜCRETLENDİRME ÜZERİNDEN YAPIP DOSYAYI KAPATACAĞIM.SENİN İZNİNE GEREK YOK DEDİ.BUNU YAPABİLİRMİ.
NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM.ARABAMI BAYRAMA KADAR ÇIKARMAM LAZIM OLDUĞUNDAN ARTIK SIKIŞTIM.ORJİNAL TAKIP RÜCUMU ETSEM YADA NASIL YAPSAM?
DİĞER ARACIMLADA KAZA YAPTIM.KAHRETSİN KARŞI TARAFIN SİGORTASI YİNE AXA.AYRICA BUNU NE KADAR ZAMANDA BİLDİRMELİYİM.ARACIMI YENİ ALDIM VE RUHSATI DAHA BANA ULAŞMADI.BU ARAÇ 2010 FORD FİESTA. VERECEK OLDUĞUNUZ YOL HARİTASINI BUNUN İÇİNDE UYGULAYACAĞIM.ACİL CEVAP VEREBİLİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLACAĞIM
ŞİMDİDEN İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM...
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (14 Temmuz 2013; 14:13:24)

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun.

İki araçtan bahsetmişsiniz. Nissan'dan başlayayım. 4 aydır bekliyorum dediğinize göre, EKSİST'ten atama yapamazsınız. Bu halde, öncelikle elle atama kağıdı imzalayarak, orijinal parça üzerinden rapor yazabilecek bir eksper bulmanız gerek. Trafik sigortası genel şartlarını kendiniz de yazmışsınız. Önce onarım, imkan yoksa eşdeğer, yoksa orijinal parça ile değişim. Şimdi, bizim eşdeğer parçayı araştırıp bulabileceğimiz bir altyapı yok, o halde orijinal parçadan rapor yazdığımızda, ne eksper için ne araç sahibi için herhangi bir yasal sorun olmayacaktır.

Bu rapor neden lazım? TTK 1427nci madde gereği tazminat ödemenizi nakden talep edebilirsiniz. Şimdi siz orijinal parça alsanız sonrasında ise size yan sanayi üzerinden ödeme yapsalar, maddi zararınız gayet yüksek olacaktır. Önce parayı alarak sonra onarıma gitmek bence mantıklı.

TTK 1427;

aa) Genel olarak

MADDE 1427- (1) Aynen tazmine ilişkin sözleşme yoksa sigorta tazminatı nakden ödenir.

(2) Sigorta tazminatı veya bedeli, rizikonun gerçekleşmesini müteakip ve rizikoyla ilgili belgelerin sigortacıya verilmesinden sonra sigortacının edimine ilişkin araştırmaları bitince ve her hâlde 1446 ncı maddeye göre yapılacak ihbardan kırkbeş gün sonra muaccel olur. Can sigortaları için bu süre onbeş gündür. Sigortacıya yüklenemeyen bir kusurdan dolayı inceleme gecikmiş ise süre işlemez.

(3) Araştırmalar, 1446 ncı maddeye göre yapılacak ihbardan başlayarak üç ay içinde tamamlanamamışsa; sigortacı, tazminattan veya bedelden mahsup edilmek üzere, tarafların mutabakatı veya anlaşmazlık hâlinde mahkemece yaptırılacak ön ekspertiz sonucuna göre süratle tespit edilecek hasar miktarının veya bedelin en az yüzde ellisini avans olarak öder.

(4) Borç muaccel olunca, sigortacı ihtara gerek kalmaksızın temerrüde düşer.

(5) Sigortacının temerrüt faizi ödeme borcundan kurtulmasını öngören sözleşme hükümleri geçersizdir.
Diğer 4 fıkra da kasko sigortalarında ödeme gecikmesi olan araç sahiplerini ilgilendirmektedir. İlk fıkra sadece nakden tazminatla alakalı.

Yani; adımları teker teker yazayım;

1) Orijinal kodlarla yazılmış eksper raporu

2) Bu rapora istinaden ödemenizi TTK 1427nci madde uyarınca nakden istediğinize dair bir dilekçe ile bu rapor şirkete gönderilecek.

3) Rapor şirkete ulaştıktan sorna 8 İŞ GÜNÜnde tazminatınızı ödemek zorundalar. Buna istinaden hemen Hazine Müsteşarlığı Şikayet linkinden şikayet oluşturarak, atadığım eksper raporuna göre tazminatımı almak istiyorum diye yazın.

4) Şirket kendi atadığı eksperin raporuna istinaden ödeme yapacaktır. Bunu da şikayetinize yazacaktır. Sonrasında hemen Tahkim Komisyonuna başvuracaksınız. Başvuru ücreti sadece 35 liradır. Ayrıca, şirketin atadığı eksperin hangi sertifikalara göre parçaları eşdeğer olarak addettiğini de araştırın bence. Artı size vereceği sertifikaların uygun olup olmadığını da araştırın. Bize daha önce denk geldi, geçersiz sertifikalar yollayabiliyorlar.

Fiesta için ise, kaza 13 mayıstan sonra olduysa imzamda bulunan linkten eksper atamasını yapabilirsiniz. O araçta da orijinal parçada diretiyorsanız bunu belirtmeniz gereklidir.Bu arada, bence Sunny'de başarılı olamazsınız, çünkü 92 model bir araca Tahkim Komisyonunun da Hazinenin de, sigorta şirketine orijinal parça takın buna diye bir karar vereceğini sanmam. Ancak gerekli eşdeğer parça sertifikası yoksa tabi mantık olarak orijinal parça takılması gerekir. Ancak dediğim gibi 21 yaşında bir araca orijinal parça bence vermeyeceklerdir. Denemekten de zarar çıkmaz tabi. Fiesta için aynısını söyleyemem. Aracınız 3 yaşın altında ise yan sanayi ya da eşdeğer parça zaten takamazlar. Aracın trafiğe çıkış tarihine bakmak lazım. 2010 temmuzdan önceyse 3 yaşını geçmiştir, sonra ise 3 yaşın altındadır. Bunu neye istinaden söylüyorum; KHK 554, Madde 22.


Uzun oldu kusura bakmayın ama daha KHK 554'ü açmadım bile, neyse geçmiş olsun tekrardan. Nissan'da başarılı olamazsınız muhtemelen ama Fiesta'da bence ihtimaliniz yüksek.
kimyasal20 -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (15 Temmuz 2013; 22:18:30)

ÖNCELİKLE İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.
BEN DENİZLİDE OTURUYORUM.BURADA EKSPERLERDEN HANGİSİ BÖYLE BİR RAPOR ÇIKARIR BUNU BİLMİYORUM.ARABAMI BIRAKTIĞIM ADAMLAR ZATEN BU KONULARA TAMAMEN YABANCI.HATTA ÇOĞU SERVİS VE SANAYİ ESNAFIDA BU HALDE. PİYASADA DOLAŞAN SÖYLEMLER NE İSE BUNLARINDA AĞZINDA.SİGORTA YAN SANAYİ TAKAR, MAHKEME UZUN SÜRER.BUNLAR KOCA ŞİRKET UĞRAŞILMAZ VS. VS. TABİ BU SÖYLEMLERİ, EKSPERLER EZBERLETMİŞ.
MUHTEMEL OLARAK FİESTA İÇİNDE BUNUNLA KARŞILAŞACAĞIM.
BU İŞİ BEN TEK BAŞIMA HALLETMEK ZORUNDAYIM YADA AVUKAT KANALI İLE.ŞİMDİ ELİMDE BUNLARIN TAKMAK İSTEDİKLERİ PARÇALARA DAİR HERHANGİBİR RESMİ EVRAK NİTELİĞİ TAŞIYACAK BELGEDE YOK.(ŞU PARÇALAR TAKILACAK DİYE BİR RAPOR VAR İSE BU EKSPERDE MİDİR?) SADECE BUNLARI ALACAKSIN, BİZ PARASINI SENİN HESABINA YATIRACAĞIZ DİYORLAR. BEN BU RAPORA ULAŞIP; BU RAPORA, İSTİNADEN NOTERDEN İHTARNAME ÇEKSEM VE BUNUN MEVZUATA AYKIRI OLDUĞUNU BELİRTSEM (ŞU MEŞHUR MADDE: ONARIMI MÜMKÜNSE,ONARIM OLMADI EŞDEĞER,OLMADI ORJİNALİ).ORJİNAL PARÇALARIN SERVİSTEN ÜCRETLERİNİ İÇEREN BİR LİSTEDE EKLESEM VE BUNU TALEP ETSEM. BU İSTEĞİM KARŞILANMADIĞI TAKDİRDE TAHKİM KOMİSYONUNA BAŞVURSAM YANLIŞ BİR YOLMU TERCİH ETMİŞ OLURUM?
'EKSPER BEN ÖDEMEYİ, ŞU ÜCRETLENDİRME ÜZERİNDEN YAPIP DOSYAYI KAPATACAĞIM.SENİN İZNİNE GEREK YOK DEDİ.BUNU YAPABİLİRMİ.' SORUMA SANIRIM MEVZUAT İLE CEVAP VERMİŞSİNİZ. KUSURA BAKMAYIN AMA BU BİRAZ AĞIR GELDİ ANLAYAMADIM :) KISITLAMA YAPMAK İSTEMEM AMA SADECE MEVZUAT İLE DEĞİLDE; MEVZUATIN MANASINI DA AÇARSANIZ BİZİM İÇİN ANLAŞILIR OLACAK.YİNEDE İŞİNİZE KARIŞMIŞ GİBİ OLMAYAYIM. YANİ HAKİM OLMADIĞIMIZ KONULAR, KANUNLAR DİREK MEVZUAT ÜZERİNDEN ANLATILINCA YORUM BİZE KALIYOR Kİ BUNUDA, SADECE SİZİN BURADA VERDİĞİNİZ BİLGİ İLE YAPMAMIZ MÜMKÜN OLMUYOR VE HALİYLE KARIŞTIRIP, YANLIŞ YORUM YAPIYORUZ.

AYRICA KAZAYI BİLDİRİM İÇİN BİR SÜRE KISITLAMASI VARMI DEMİŞTİM. BELKİ CEVAP VERDİNİZ AMA HALİYLE...
ÖZET OLARAK: '1) Orijinal kodlarla yazılmış eksper raporu' BU RAPORU VERECEK BİR EKSPER OLMADAN NASIL BİR YOL İZLENİR. YADA DENİZLİDE GÖRÜŞMEMİ TAVSİYE EDEBİLECEĞİNİZ BİR EKSPER VAR İSE LÜTFEN BU KONUDA DA YARDIMCI OLMANIZI TALEP EDECEĞİM.
TEKRARDAN TEŞEKKÜR EDERİM. İYİ ÇALIŞMALAR VE BAŞARILAR DİLERİM...


YAZMADAN GEÇEMEYECEĞİM: SORUNLU OLDUĞUM ŞİRKET AXA SİGORTA. BUNLAR NERDEN GELDİLER İSE, SANKİ TÜRK HALKININ ÜSTÜNE, BÜYÜK BİR HINÇ İLE SALDIRIYOR GİBİLER. ADAMLARIN İSMİNDE AK VAR DİYE HAKKINI VERİP MÜKEMMEL İMTİYAZ TANIMIŞLAR VE BİZİ BİLDİĞİN KARA YAPMIŞLAR. KENDİ ÜLKEMİZDE ZENCİ MUAMELESİ? SEBEBİ İSE; SİGORTA ŞİRKETLERİ ZARAR EDİYORMUŞ!.. BU NASIL OLUYORSA? PARA ONLARIN DEĞİLKİ NASIL ZARAR ETSİN? PARA BİZİM YATIRDIĞIMIZ BİR HAVUZDA TOPLANMIŞ PARA. BU ŞİRKETLER SADECE ORGANİZATÖR. YANİ BUNLARIN BİR SERMAYESİ YOKKİ ZARA ETSİN??

Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (16 Temmuz 2013; 1:59:16)

Öncelikle, trafik sigortasında tazminat için başvuru süresi 2 yıldır. (Ek bilgi, kasko hasarlarında bildirim süreci 5 iş günüdür) Siz 2 yıl içinde başvurabilirsiniz. Ayrıca illaki aracınızı yaptırmak zorunda değilsiniz. Maddi kaybınızı nakden de isteyebilirsiniz.

Denizli'den bir eksper arkadaş bakıp size bilgi vereceğim.

Bu arada, eksper ücretini sigorta şirketi verecek.

Fiesta için değer kaybı da talep edilebilir. Bakmak lazım.

Mevzuatla alakalı olan mesele şu, hasarınızı nakden alabilirsiniz. Yani illa aracı onarımından sonra ödeme alacaksınız diye bir şey yok. Bunu da duyurmuyorlar tabi. Önemli olan araç sahibinin maddi zararını gidermek. Ha kaskoda iş değişir, poliçede aynen tazmin maddesi varsa nakden tazminat istemi ortadan kalkar.

Zarar konusunda görüşleriniz çok doğru. Bizim paramızla bize işkence çektiriyorlar. Herhangi bir sigorta şirketi adına övücü ya da yerici yorum yapmam doğru olmayacaktır. Dediklerinizi çoğu şirket yapmakta, bunu da açıkça söyleyelim. Eski kafa şirketler yavaş yavaş ya piyasadan silinecek zaten. Kendilerini revize etmek zorundalar, başka çıkar yolları yok. Bu kafayla nereye kadar gidebilirler? Gün geçtikçe aydınlanıyoruz, haklarımızı kullanmayı öğreniyoruz. Hal böyle olunca şirketler de kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalacaktır.
wehrmacht -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (16 Temmuz 2013; 2:16:24)

eksperler sadece 10tl için mi bu kadar uğraşıyor yani bizde müşteriden kırptığı paradan pay alıyor biliyorduk hep
ayarotoservis -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (16 Temmuz 2013; 2:58:08)

quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

eksperler sadece 10tl için mi bu kadar uğraşıyor yani bizde müşteriden kırptığı paradan pay alıyor biliyorduk hep

120 tl alıyorlar hasar başına aslında.... şu anda eksperler sigortaların memuru konumundalar ne derlerse onu yapıyorlar eksperlerin görevi hasarın tutarını belirlemek sadece

ama türkiyede eksperler hem müfettiş hem parçacı hem bi kısmı diyelim yalakadır... sigorta yalakası 10 lira az yazacam diye parça başı boyaya kıvnanır durur karsımda neden çünkü

sigortanın gözünde değeri artacak az yazıyor diye benim ankarada kaporta boya servisim var yeni eksper olmuş bi arkadaşla tanıştım bana borusanda parça başı 400 ile 600 tl boya

yazdıklarını duyunca şoka girdim hatta eksper bile yazmıyor fiyatı borusan belirliyor ekspere onaylamak düşüyor yani anlıyacagınız siz sigortada eksper talebinde bulunursanız bilinki

tarafsız olmayacak sigortadan yana olcaktır yan sanayi parça tamir ettirme oto king w.s anlaşamazsanız sayet eksperle kendi servisime çekerim diye tehdit te alabilirsiniz

SİGORTA EKSPERİNE bi sorum olcak şimdi diyelim ki ben kendi eksperimi çagirdım sigorta onun yazdığı dosyayı kabul etmezse ne olacak kabul etmek zorundamı ;??

bide bu trafik hasarlarında yan sanayi parça uygulaması ne kadar yasal ve ne kadar doğru uygulanıyor sizce
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (17 Temmuz 2013; 16:51:00)

quote:

Orijinalden alıntı: ayarotoservis


120 tl alıyorlar hasar başına aslında.... şu anda eksperler sigortaların memuru konumundalar ne derlerse onu yapıyorlar eksperlerin görevi hasarın tutarını belirlemek sadece

ama türkiyede eksperler hem müfettiş hem parçacı hem bi kısmı diyelim yalakadır... sigorta yalakası 10 lira az yazacam diye parça başı boyaya kıvnanır durur karsımda neden çünkü

sigortanın gözünde değeri artacak az yazıyor diye benim ankarada kaporta boya servisim var yeni eksper olmuş bi arkadaşla tanıştım bana borusanda parça başı 400 ile 600 tl boya

yazdıklarını duyunca şoka girdim hatta eksper bile yazmıyor fiyatı borusan belirliyor ekspere onaylamak düşüyor yani anlıyacagınız siz sigortada eksper talebinde bulunursanız bilinki

tarafsız olmayacak sigortadan yana olcaktır yan sanayi parça tamir ettirme oto king w.s anlaşamazsanız sayet eksperle kendi servisime çekerim diye tehdit te alabilirsiniz

SİGORTA EKSPERİNE bi sorum olcak şimdi diyelim ki ben kendi eksperimi çagirdım sigorta onun yazdığı dosyayı kabul etmezse ne olacak kabul etmek zorundamı ;??

bide bu trafik hasarlarında yan sanayi parça uygulaması ne kadar yasal ve ne kadar doğru uygulanıyor sizce

Boş dedikodulara cevap vermem yanlış olur. Eksperlerin dosya başı ücretlerini konuşmam da yanlış olur. İsteyen TOBB'un eksperler sayfasından ekspertiz rehber tarifesine bakabilir.

Doğrudur, ayar oto, bizdeki eksperlik şirket memurluğudur şu anda. Hem müfettişlik hem tedarikçinin plasiyerliği bizim işimiz asla değil. Ama yapıyorlar işte.

Ben dedikodulara değil önemli hususlara cevap vereyim;

Kendi eksperini çağırırsan, şirketin de bir eksper atama hakkı var. Şirket, atadığın eksperi kabul edip etmediğini bir iş günü içinde SBM üzerinden bildirmeli. Senin atadığın eksper kabul edilirse sorun yok. İki eksper atanırsa ve hasar tutarında mutabakata varırsa sorun yok. Uyuşmazlık doğarsa hakem eksper atanır.

Zorunluluktan bahsetmişsin, güldürme beni. Sigorta sektörünün içindesin, hangi şirkete hangi eksper neyi zoraki yaptırabiliyor? En dişliler bağımsız eksperler. Biz bile Hazineye şikayet ederek yaptırıyoruz bazı şeyleri. Eksperi bırak, şirketler hatta Hazine Müsteşarlığının duyurularına bile çoğu zaman kulak asmıyor. Şu an kesilen poliçeler kanuna aykırı. Şirketler ısrarla "eksperi atayan taraf, ücretini öder" diye madde ekliyor poliçelere. Burasını Muz Cumhuriyeti sanıyorlar. Neyse.

Yan sanayi ya da eşdeğer gelen parçanın sertifikasını isteyeceksin. Sonra da araştıracaksın, sertifika geçerli mi diye. Araç sahibi araştıracak aslında, sen araştırmayacaksın. Herkes hakkını korumayı öğrenmeli. Müşteri memnuniyeti için önce o müşteri, memnuniyeti hak etmeli bence. Parçaların neredeyse hepsi kanuna aykırı tedarik ediliyor. Araçta değer düşürecek parça tedarik etmenin cezası 10 bin lira.
wehrmacht -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (17 Temmuz 2013; 21:14:34)

Nasıl yapalım mesela ben bir xxmarka ile kaza yaptım ekper özel servis dedi ben xx marka yetliki servisinde tamiri yaptırıyım istiyorum yani kısaca fazla detaysız birşekilde izah edersen
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (18 Temmuz 2013; 1:02:50)

Aracını istediğin yerde yaptırabilirsin. Eksper senden böyle bir şey isterse ve diretirse, yazılı olarak imzalı bir şekilde sana bir evrak vermesini istersin. O evrakla da ister Mahkemeye git ister Hazine Müsteşarlığına git, şikayetini yap. Evrak vermez seni bekletirse yine şikayet et.

Araç senin aracın, tamirhaneyi de, eksperi de kendin özgürce seçebilirsin. Kötü niyet ve suistimal olmadığı sürece hiçbir sorun yok.
wehrmacht -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (18 Temmuz 2013; 1:20:25)

quote:

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi

Aracını istediğin yerde yaptırabilirsin. Eksper senden böyle bir şey isterse ve diretirse, yazılı olarak imzalı bir şekilde sana bir evrak vermesini istersin. O evrakla da ister Mahkemeye git ister Hazine Müsteşarlığına git, şikayetini yap. Evrak vermez seni bekletirse yine şikayet et.

Araç senin aracın, tamirhaneyi de, eksperi de kendin özgürce seçebilirsin. Kötü niyet ve suistimal olmadığı sürece hiçbir sorun yok.

birşey daha merak ettim çimdi ben eksper seçeceğim ama bunu neye göre yapmam gerek yani hiç eksper tanıdığım yok tanıştıklarım ilede hiç hoş diyaloklar geçmedi aramızda tombala usülümüdür bu iş öyle ise benim ne işime yarayacak
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (18 Temmuz 2013; 1:35:21)

:) Eksperlerle aranızın iyi olmamış olması çok doğal. Çünkü hiçbiri bağımsız eksper değildi. Şirketlerden iş alan eksperlerdi. Şirketlerden iş almayan, tam olarak bağımsız eksperlik yapanların isimleri sanayi ortamında yavaş yavaş yayılmaya başladı zaten. (Bu arada tüm eksperler bağımsız ve tarafsızdır ama şirketten iş alan bir eksperin tarafsız ve bağımsız olması güç, çünkü şirketin istediği tek şey hasar tutarını düşük tutmaktır ve bunu da eksper vasıtasıyla yapar. Şirketlerden iş almayan tam bağımsız bir eksper hasar tutarını düşürmeye değil, hakkaniyete ne uygunsa onu yapmaya çalışacaktır, işi şirketten değil araç sahibinden aldığı için işimi keserler, azaltırlar derdi olmaz)

Bu eksper atama sistemi çıkalı daha 2 ay oluyor. Daha çok yeni olan bir meslek kolundan bahsediyoruz desem yanılmış olmam. Tombala usulü eksper de atayabilirsiniz. Ancak o eksperin, sizin kriterlerinize uyduğundan emin olmanız lazım. Yani, bir eksper atayacaksanız ve bu eksperin bağımsız olmasını istiyorsanız ya sanayiden araştıracaksınız ya da eksper atamadan önce iletişim bilgilerini alıp, işi kabul edip etmeyeceğini bizzat kendisine soracaksınız.
kimyasal20 -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (18 Temmuz 2013; 22:44:07)

Yani; adımları teker teker yazayım;

1) Orijinal kodlarla yazılmış eksper raporu

2) Bu rapora istinaden ödemenizi TTK 1427nci madde uyarınca nakden istediğinize dair bir dilekçe ile bu rapor şirkete gönderilecek.

3) Rapor şirkete ulaştıktan sorna 8 İŞ GÜNÜnde tazminatınızı ödemek zorundalar. Buna istinaden hemen Hazine Müsteşarlığı Şikayet linkinden şikayet oluşturarak, atadığım eksper raporuna göre tazminatımı almak istiyorum diye yazın.

4) Şirket kendi atadığı eksperin raporuna istinaden ödeme yapacaktır. Bunu da şikayetinize yazacaktır. Sonrasında hemen Tahkim Komisyonuna başvuracaksınız. Başvuru ücreti sadece 35 liradır. Ayrıca, şirketin atadığı eksperin hangi sertifikalara göre parçaları eşdeğer olarak addettiğini de araştırın bence. Artı size vereceği sertifikaların uygun olup olmadığını da araştırın. Bize daha önce denk geldi, geçersiz sertifikalar yollayabiliyorlar.

HOCAM İLK KEZ KARŞILAŞTIĞIMIZ VE ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKTİĞİMİZ BİR KONU OLDUĞU İÇİN, BU YOL HARİTASINDA ANLAYAMADIKLARIMIZI RİCA ETSEK CEVAPLAYABİLİRSENİZ; BENİM İÇİN VE BU BAŞLIĞI TAKİP EDENLER İÇİN DAHA AYDINLATICI OLACAKTIR.

BİR EKSPER İLE KONUŞTUK VE İSTEKLERİMİZİ İLETİP ANLAŞTIK VE BU ARKADAŞLA ÇALIŞMAK İÇİN ATANMASINI TALEP ETTİK.ŞİMDİ BU KİŞİNİN KİM TARAFINDAN ONAYLANMASI GEREKİYOR? ONAYLANMAZ VE BAŞKA EKSPER ATANMASI MÜMKÜNMÜDÜR?
A-ONAYLANMASI ÜZERİNDEN GİDERSEK Kİ BENİM SEÇMŞ OLDUĞUM EKSPER ONAYLANDI.
1) Orijinal kodlarla yazılmış eksper raporu (EKSPER, ORJİNAL PARÇALARIN TAKILMASINI MI TALEP EDECEK DİYORSUNUZ? YADA SADECE, ORJİNAL KODLARLA, DEĞİŞEK PARÇALARIMI RAPOR EDECEK?)
BEN BUNU İFADE ETTİM, EKSPER ARKADAŞINDA KONUYA ÇOK HAKİM OLMADIĞINI FARK ETTİM. BANA, BEN TALEP ETSEMDE ONLAR YAN SANAYİ PARÇA GÖNDERECEK DEDİ. YADA EŞDEĞER. BU GÖNDERİLEN PARÇALARIN, SERTİFİKALARINI İSTEMEM GEREKECEK. BUNU KİMDEN VE NASIL İSTEYECEĞİM. YAZILI OLARAK TALEP ETMEM SÖZLÜ OLARAK TALEPTEN DAHA MAKBUL OLACAKTIR. BUNUN İÇİN İTM YOLUNU KULLANSAM OLURMU? VE BUNU TEDARİKÇİYEMİ, EKSPEREMİ, SİGORTA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNEMİ YOKSA SİGORTA GENEL MÜDÜRLÜĞÜNEMİ SORMALIYIM? VE 4.MADDE DE BU KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ BURADA GÖNDERİLEN SERTİFİKALAR İÇİN; İŞ TAHKİM KOMİSYONUNA GİDERSE; GEÇERLİ OLUP OLMADIĞININ, DEĞERLENDİRMESİNİ ONLARA BIRAKMAK YANLIŞ BİR YOL MUDUR?
2) Bu rapora istinaden ödemenizi TTK 1427nci madde uyarınca nakden istediğinize dair bir dilekçe ile bu rapor şirkete gönderilecek. (BURADAN ANLAŞILAN;BİZ TTK 1427nci madde uyarınca BİR DİLEKÇE HAZIRLAYIP, EKSPER RAPORUNU DA BU DİLEKÇEYE EKLEYECEĞİZ. BİZE BU DİLEKÇENİN BİR ÖRNEĞİNİ VEREBİLİRMİSİNİZ?BU MADDE SİZİN YAZDIKLARINIZA GÖRE DAHA BİRÇOK MADDEDEN OLUŞUYO VE BUNLARIN HANGİSİNİ KULLANIP BİR DİLEKÇE OLUŞTURACAĞIMIZI KARIŞTIRMAMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL.MADDE 1427- (1) Aynen tazmine ilişkin sözleşme yoksa sigorta tazminatı nakden ödenir. BURADA, EĞER NAKİT ÖDEME TALEP ETMELİSİNİZ DİYORSANIZ;İKİ SEÇENEK VAR 1-BİZİM MALİYETİ, FATURALANDIRMAMIZ GEREKECEK Kİ BUDA ONARIM İÇİN GEREKEN MEBLAĞI ÖDEME MANASINA GELİR. YADA 2-SERVİSTEN İMZALI KAŞELİ BİR MALİYET TABLOSU ALIP, BUNU DİLEKÇEMİZE EKLEMEMİZ KAFİ MİDİR? )

3) Rapor şirkete ulaştıktan sorna 8 İŞ GÜNÜnde tazminatınızı ödemek zorundalar. Buna istinaden hemen Hazine Müsteşarlığı Şikayet linkinden şikayet oluşturarak, atadığım eksper raporuna göre tazminatımı almak istiyorum diye yazın. (HAZİNE MÜSTEŞARLIĞINA 8 İŞ GÜNÜ SONRASINDAMI ŞİKAYET EDECEĞİM? YOKSA ŞİRKETE GÖNDERDİĞİM DİLEKÇE İLE BİRLİKTE ŞİKAYETİMİ YAPACAKMIYIM? 8 İŞ GÜNÜ: CUMARTESİ VE PAZAR HARİÇ DEMEK İSTEDİNİZ SANIRIM)

4) Şirket kendi atadığı eksperin raporuna istinaden ödeme yapacaktır. Bunu da şikayetinize yazacaktır. Sonrasında hemen Tahkim Komisyonuna başvuracaksınız. Başvuru ücreti sadece 35 liradır. Ayrıca, şirketin atadığı eksperin hangi sertifikalara göre parçaları eşdeğer olarak addettiğini de araştırın bence. Artı size vereceği sertifikaların uygun olup olmadığını da araştırın. Bize daha önce denk geldi, geçersiz sertifikalar yollayabiliyorlar.
BURADA 'Şirket kendi atadığı eksperin raporuna istinaden ödeme yapacaktır. Bunu da şikayetinize yazacaktır. Bunu da şikayetinize yazacaktır.'
DİYEREK HAZİNE MÜSTEŞARLIĞINA YAZMIŞ OLDUĞUM, ŞİKAYETE CEVAP OLARAKMI YAZACAK DEMEK İSTEDİNİZ?
ÖDEME SONRASINDA TAHKİM KOMİSYONUNA YAZILI BAŞVURU YAPACAĞIZ. BUNUNLA İLGİLİ DE BİR ÖRNEK DİLEKÇENİZ VAR İSE, SİZDEN RİCA EDEBİLİRMİYİZ. AYRICA BU DİLEKÇE EKLERİNİDE LİSTELEYEBİLİRSENİZ. ÖRNEĞİN HAZİNE MÜSTEŞARLIĞINA YAPMIŞ OLDUĞUMUZ ONLİNE ŞİKAYETİN BİR ÇIKTISINI ALIP BUNA EKLEMEMİZ GEREKLİMİ? YADA NELER GEREKLİ?
B-ONAYLANMAZ İSE:
1.MADDENİN CEVABI ÇOK ÖNEMLİ. HERŞEY EKSPER RAPORUNA GÖRE DEĞİŞECEK DEMEKTİR.BURASI AÇIKLIK KAZANMADAN SORU SORMAK SEÇENEKLERİ ÇOĞALTACAKTIR?

HOCAM ATLAMIŞ OLDUĞUM, VE DÜZELTİLMESİ GEREKEN HUSUSLARDA, SİZE DÜŞEN MESAİ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM...
UMARIM SONUNDA HERKESİN KULLANABİLECEĞİ BİR YOL HARİTASI ÇIKACAKTIR

isovmelih -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (18 Temmuz 2013; 23:09:20)

Merhaba:

Bizim 2001 model bir aracımız var.Bu aracımızın kaskosu yok ancak zorunlu trafik sigortası var.

Şimdi ben kaza yaptığımda kaza tespit tutanağı + ruhsat fotokopisi+ehliyet fotokopisi+poliçe fotokopisini mi almam gerekiyor?

Ayrıca karşı tarafında ruhsat fotokopisini +ehliyet fotokopisini +poliçe fotokopisini de almam gerekiyor mu?

Kısaca kaskosu olmayanlar kaza anında hangi belgeleri fotokopi çektirmeli karşı tarafın belgelerini de almalı mı?


Okuduğunuz için teşekkürler.
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (20 Temmuz 2013; 0:09:14)

quote:

Orijinalden alıntı: isovmelih

Merhaba:

Bizim 2001 model bir aracımız var.Bu aracımızın kaskosu yok ancak zorunlu trafik sigortası var.

Şimdi ben kaza yaptığımda kaza tespit tutanağı + ruhsat fotokopisi+ehliyet fotokopisi+poliçe fotokopisini mi almam gerekiyor?

Ayrıca karşı tarafında ruhsat fotokopisini +ehliyet fotokopisini +poliçe fotokopisini de almam gerekiyor mu?

Kısaca kaskosu olmayanlar kaza anında hangi belgeleri fotokopi çektirmeli karşı tarafın belgelerini de almalı mı?


Okuduğunuz için teşekkürler.

Kaza anında, aynı dediğiniz belgeleri karşılıklı olarak alacaksınız.

Ehliyet, ruhsat, trafik sigortası poliçesi. Ayrıca polis rapor tuttuysa bir örneğini alkol raporlarıyla beraber alacaksınız. Sürücüler kendi aralarında tutanak tuttuysa, iki nüsha olan tutanağın iki nüshasını da imzalamayı unutmayın lütfen. Birer örneğini araç sahipleri alacak. Sigortadan tazminat başvurusunda bulunurken bazen ıslak imza olmayan tutanaklar sorun çıkarabiliyor.

Ayrıca kazadan sonra hemen, araçların plakaları görünür şekilde birkaç kare fotoğraf çekin. Eğer görgü şahidi varsa tutanağın üst kısmına isim ve telefonunu yazın.

Başka bir yazıda da hangi durumlarda polis raporu gerekir, tutanak tutarken nelere özen gösterilmelidir, detaylı bir şekilde belirteyim.
isovmelih -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (20 Temmuz 2013; 0:33:20)

quote:

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi


Kaza anında, aynı dediğiniz belgeleri karşılıklı olarak alacaksınız.

Ehliyet, ruhsat, trafik sigortası poliçesi. Ayrıca polis rapor tuttuysa bir örneğini alkol raporlarıyla beraber alacaksınız. Sürücüler kendi aralarında tutanak tuttuysa, iki nüsha olan tutanağın iki nüshasını da imzalamayı unutmayın lütfen. Birer örneğini araç sahipleri alacak. Sigortadan tazminat başvurusunda bulunurken bazen ıslak imza olmayan tutanaklar sorun çıkarabiliyor.

Ayrıca kazadan sonra hemen, araçların plakaları görünür şekilde birkaç kare fotoğraf çekin. Eğer görgü şahidi varsa tutanağın üst kısmına isim ve telefonunu yazın.

Başka bir yazıda da hangi durumlarda polis raporu gerekir, tutanak tutarken nelere özen gösterilmelidir, detaylı bir şekilde belirteyim.


Cevabınız için Çok teşekkür ederim uzun zamandır kafamı kurcalıyordu.
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (20 Temmuz 2013; 1:25:14)

kimyasal20, mesajınızı alıntılamadım çünkü çok uzun :) (Eksper onaylanması mevzunu en sona bıraktım.)

1) Eksper hasarı tespit eder, o kadar. Parçaların orijinal mi yan sanayi mi takılacağına dair herhangi bir talepte bulunamaz, bu sizin görevinizdir.

Sertifikaları sigorta şirketinden ya da tedarikçiden isteyeceksiniz. Veremeyiz derlerse Hazineye bunu bildireceksiniz. Artık Hazineye cevap verecekler, sertifikaları da hazinenin şikayet portalına yükleyecekler. Sözlü talebinize yüzde 99 cevap vermeyeceklerinden hazineye durumu bildirmeniz bence yerinde olacaktır. İş tahkime giderse, sizin ya da eksperin ya da şirketin yapabileceği bir şey kalmaz. Tahkim dediğimiz kurum, tabiri caizse sigorta mahkemesidir. Kurulma amacı da sigorta şirketleriyle olan uyuşmazlıkların çok kısa bir sürede çözülmesini sağlamaktır. Mahkemeler biliyorsunuz yıllar sürüyor, tahkim 4 ayda karar vermek zorunda.

2) Nakden tazminat dilekçesi örneği hiç görmedim, yazmadım da ama tahminimce çok basit olacaktır. Dilekçenin başına sigorta şirketinin adını yazacaksınız. Alt kısma "Şirketiniz tarafından sigortalanan .... plakalı araç .... tarihinde ..... plakalı aracımda ........ TL hasar oluşmasına sebep olmuştur. Aracımda oluşan hasarın eksper .......... tarafından düzenlenen rapora istinaden TTK 1427inci madde gereğince nakden ödenmesini rica ederim. ad soyad adres tarih imza" şeklinde basit bir dilekçe yeterli olacaktır. Ayrıca, fatura alacak olursanız bu nakden tazminata zaten girmez. Nakden tazminatın manası, aracınızda oluşan hasarın birebir değil nakden ödenmesidir. Yani, siz illa aracı yaptırmak zorunda değilsiniz. Araçta bir maddi hasar var ve onarımı şu kadar lira, ben bu parayı alırım, ister arabamı düşük fiyata elden çıkarırım, ister hiç tamir ettirmem öyle binerim, ister on yıl sonra tamir ettiririm. Önemli olan sizin zararınızı gidermektir. Bunun için de bir eksper raporu gerekmektedir ki bizim görevimiz zaten hasar tutarını belirmektir. Servisin ya da parçacının vereceği rakam değil, eksper imzalı raporun içerdiği tutar önemli. Bu arada, sizin nakden tazminat isteme sebebiniz farklı. Parçaların orijinal ya da eşdeğer olması sebebiyle bir mutabakatsızlık var. Siz orijinal parça aldıktan sonra eksik ödeme almamak, mağdur olmamak için nakden tazminat istiyorsunuz.

3) Evet tatil günleri hariç. Sizin hasarınız çok eski bir tarihti sanırım. Bence dilekçeyi hemen gönderin ardından da hazineye şikayet yazın. Serftifikayı da eksik ödeyeceklerse nedenini de oradan izah etsinler. Tahkime gidecek olursanız şikayetinize verilen cevapları da ekleyeceksiniz zaten.

4) Evet, hazineye şikayet ederseniz şirketin vereceği muhtemel cevabı kastettim. Her dosyada farklı durumlar olduğu için matbu bir dilekçe örneği yok. Olay neyse, onu açıklayan bir dilekçe yazacaksınız.


Eksitten eksper atayacaksanız, şu an eksistin çalışma prensibini anlatayım öncelikle;

1) Eksper seçtiniz, atadınız. Sigorta şirketinin de bir eksper atama hakkı bulunmaktadır. Bu atamayı 1 iş günü içinde yapmalıdır. Eğer 1 iş gününde sistem üzerinden cevap vermezse, seçtiğiniz eksper otomatik olarak şirket tarafından da onaylanmış olur.

2) Seçtiğiniz eksper onaylanmışsa sorun yok, tek eksper raporuna göre ödeme olacaktır (Kanunen böyle ama ödemeyi yine eksik yapabilirler, burası malum Türkiye, biz de nasıl olsa hakkını aramasını bilmeyen, göbek kaşıyan bir toplumuz, değil mi?)

3) Şirket de eksper atarsa, iki eksper mutabakata varacak mı varmayacak mı buna bakılacak. Mutabakata varırlarsa, sorun yok. Varamazlarsa;

4) Hakem eksper atanacak, o ne derse o olacak.

Bilmem, anlatabildim mi :)
CheckVizoR -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (20 Temmuz 2013; 20:56:22)

Hocam dün babamın başında geçen bir olayı anlatmak istiyorum.Dün sabah köye giderken bir motorsiklete çarpmış.Motorsikleti sürenin ehliyeti yok.Olayın tam netliğinide bilmiyorum.Babam hem kendisinin hemde motorsikleti sürenin aynı oranda suçlu olduğunu söylüyor.Trafik gelip inceleme falan yapmış.Babama pazartesi günü adliyeden evrakı alıp arabayı yaptırabilirsin demiş.Şimdi şu aşamada ben nasıl sigortamı kullanarak arabayı yaptırabilirim? Daha önce başımıza böyle bir olay gelmemişti.Aksi gibi başına gelmiş tanıdık da yok.Hafta sonu olduğu için sigorta şirketine gidip soramadım.Siz daha aydınlatıcı bilgi verirsiniz diye size soruyorum.
mtasova -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (21 Temmuz 2013; 16:18:50)

[up
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (23 Temmuz 2013; 2:11:15)

quote:

Orijinalden alıntı: CheckVizoR

Hocam dün babamın başında geçen bir olayı anlatmak istiyorum.Dün sabah köye giderken bir motorsiklete çarpmış.Motorsikleti sürenin ehliyeti yok.Olayın tam netliğinide bilmiyorum.Babam hem kendisinin hemde motorsikleti sürenin aynı oranda suçlu olduğunu söylüyor.Trafik gelip inceleme falan yapmış.Babama pazartesi günü adliyeden evrakı alıp arabayı yaptırabilirsin demiş.Şimdi şu aşamada ben nasıl sigortamı kullanarak arabayı yaptırabilirim? Daha önce başımıza böyle bir olay gelmemişti.Aksi gibi başına gelmiş tanıdık da yok.Hafta sonu olduğu için sigorta şirketine gidip soramadım.Siz daha aydınlatıcı bilgi verirsiniz diye size soruyorum.

Geçmiş olsun. Karakoldan zabtı alın önce. Sonrasında kime nasıl kusur verilmiş ona bakacaksınız. Motosikletin trafik sigortası zararınızı karşılayacak, sonra da motosikletin sahibine rücu edecek (ehliyetsiz kullanıldığı için)

Bu arada motosikletin sigortası var mı peki?
CheckVizoR -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (23 Temmuz 2013; 3:11:55)

quote:

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi


Geçmiş olsun. Karakoldan zabtı alın önce. Sonrasında kime nasıl kusur verilmiş ona bakacaksınız. Motosikletin trafik sigortası zararınızı karşılayacak, sonra da motosikletin sahibine rücu edecek (ehliyetsiz kullanıldığı için)

Bu arada motosikletin sigortası var mı peki?

Özelden attım hocam cevabı.
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (23 Temmuz 2013; 3:17:10)

Bu tür durumlarda; ehliyetsiz sürücü, alkollü sürücü, çarpıp kaçma (çarpıp kaçmada biraz istisna var ama bu da dahil denebilir) ve şu an aklıma gelmeyen durumlarda sigorta şirketleri hasarı karşılar. Sonrasında kazaya sebebiyet veren kişiye rücu eder. Bu bilgi önemlidir, tekrarlamak istedim.
mr.shadowx -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (23 Temmuz 2013; 18:11:21)

Merhabalar. 7 gün önce kaza yaptım. Karşı taraf suçlu. Sigorta şirketi vw golf marka aracım için yan sanayi çamurluk göndermiş. Usta parçanın tam olarak uyumlu olmadığını ve orjinal takmamı tavsiye ettii ve benden 250 TL istedi. Tamam takın dedim. Aracım yarın çıkıyor servisten. Bu fiyat farkını sigorta şirketinden almam mümkün mü. Ne yapmalıyım? Karşı taraf Hür Sigorta.

Hocam ayrıca imzanızdaki link neden kayboldu?
lordneon06 -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (23 Temmuz 2013; 18:25:06)

Merhaba arkadaşlar honda civic aracım ile bir bariyere vurdum 10000 teklik hasar var aksigortadan kaskolunhatta kaskoyu da bora hondada aracı alırken yaptırmıştım.aracıı tamir etmişler almaya gittiğimde senet imzalattırdılar karşı çıkmama rağmen prosedür vs dediler aldılar benden bu durum ile karşılaşanınız varmı benden ekstradan para koparmaya yönelik bişey mi anlamadım tavsiyem kaskolu araçlarınızı Ankara'da boraya götürmeyin hatta ordan araç ta almayın.sorun çıkarsa hem sigorta şirketini hem de bora hondayı tüketici mahkemesi nezDinde dava edeceğim
mtasova -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (23 Temmuz 2013; 18:50:09)

quote:

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi

Bu tür durumlarda; ehliyetsiz sürücü, alkollü sürücü, çarpıp kaçma (çarpıp kaçmada biraz istisna var ama bu da dahil denebilir) ve şu an aklıma gelmeyen durumlarda sigorta şirketleri hasarı karşılar. Sonrasında kazaya sebebiyet veren kişiye rücu eder. Bu bilgi önemlidir, tekrarlamak istedim.

Üstad geçen hafta birader benim aracımla AVM kapalı otoparkında kaza yapıyor
Kaza sonucu karşı taraf eksper raporuna göre %100 kusurlu bulunuyor.
Kusurlu olmaması da imkansız yandan vuruyor duvara sürüklüyor benim araç hava yastıkları v.s hepsi açık ön taraf baya hasarlı...
Ben bugün aracım yapılacak diye beklerken experi arıyorum sigorta bilirkişi görevlendirdi kapalı otoparkda olduğu için kaza karayolları kanununa göre ödenmeyecek dedi.
Tabii moral "0" .......Audi çöp oldu...Daha yaptırıp binesimde kalmadı eger kesinleşirse karar hurda diye vereceğime o halde kapıda tutarım üzerine sigortanın ayıbını yazıp serglerim daha iyi...Kaskoda yaptırmadım

Karşı tarafı kazaya karışan kişiyi mahkemeye ver diyorlar ama yıllar sürer süreç denmekte....

Sen ne dersin ne yapalım

Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (23 Temmuz 2013; 19:10:06)

quote:

Orijinalden alıntı: mr.shadowx

Merhabalar. 7 gün önce kaza yaptım. Karşı taraf suçlu. Sigorta şirketi vw golf marka aracım için yan sanayi çamurluk göndermiş. Usta parçanın tam olarak uyumlu olmadığını ve orjinal takmamı tavsiye ettii ve benden 250 TL istedi. Tamam takın dedim. Aracım yarın çıkıyor servisten. Bu fiyat farkını sigorta şirketinden almam mümkün mü. Ne yapmalıyım? Karşı taraf Hür Sigorta.

Hocam ayrıca imzanızdaki link neden kayboldu?

Geçmiş olsun. Araç kaç yaşında? 3 yaş altıysa işiniz daha kolay. Üstü ise de, Hazine Müstaşarlığı şikayet platformunda, parçaların eşdeğerlik sertifikasını isteyebilirsiniz.Hazine Şikayet

Orijinal parça istiyorsanız, cepten üstünü vererek orijinal parça aldırın. Kalan kısmı için de şikayet yazın, sertifika isteyin. Sonrasın Tahkim Komisyonuna da başvurabilirsiniz.

Burada maksat, ucuza takacakları parçanın, trafik sigortası genel şartlarında belirtildiği üzere gerçekten eşdeğer parça olup olmadığını açığa çıkarmak olmalı. Bunu da yasal yol olarak şikayet linkinden masrafsız olarak yapabilirsiniz.

İmzamdaki link hala geçerli bu arada.
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (23 Temmuz 2013; 19:19:11)

quote:

Orijinalden alıntı: mtasova


Üstad geçen hafta birader benim aracımla AVM kapalı otoparkında kaza yapıyor
Kaza sonucu karşı taraf eksper raporuna göre %100 kusurlu bulunuyor.
Kusurlu olmaması da imkansız yandan vuruyor duvara sürüklüyor benim araç hava yastıkları v.s hepsi açık ön taraf baya hasarlı...
Ben bugün aracım yapılacak diye beklerken experi arıyorum sigorta bilirkişi görevlendirdi kapalı otoparkda olduğu için kaza karayolları kanununa göre ödenmeyecek dedi.
Tabii moral "0" .......Audi çöp oldu...Daha yaptırıp binesimde kalmadı eger kesinleşirse karar hurda diye vereceğime o halde kapıda tutarım üzerine sigortanın ayıbını yazıp serglerim daha iyi...Kaskoda yaptırmadım

Karşı tarafı kazaya karışan kişiyi mahkemeye ver diyorlar ama yıllar sürer süreç denmekte....

Sen ne dersin ne yapalımGeçmiş olsun. Doğrudur, trafik sigortası genel şartlarına ve ilgili tahkim komisyonu kararlarına göre, karayolu dışında sayılan yerlerde gerçekleşen kazalar, trafik sigortası kapsamında ödenmez.

"kamuya tahsis edilmiş, kamunun yararlanmasına açılmış yol şeridinin özel mülke kadar olan kısmı karayoludur. banketler, geçitler, dağ yolları, köy yolları, tarlalar arası yollar, karayoluna bağlı halkın yararlandığı park yerleri, benzin istasyonlarının taşıt trafiğine bağlı kısmı, otobüs tamirhanelerinin karayollarına ekli ve taşıt trafiğine açık yolları, karayolları kapsamı içerisindedirler. ancak apartman ve ishanlarının kapalı garajları, çiftlik veya fabrika arazileri, arsalar, araba vapurları, karayolu kapsamı dışındadırlar"

Evet saçmalık ötesi .

Mahkeme bence o kadar uzun sürmez. Ama sulh yoluyla çözmek daha iyi tabi. Önce anlaşma yoluna gitmeyi deneyeceksin, anlaşmaya gelmiyorsa Mahkemeye gideceksin, başka bir çıkış yolu göremiyorum.
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (23 Temmuz 2013; 19:22:03)

quote:

Orijinalden alıntı: lordneon06

Merhaba arkadaşlar honda civic aracım ile bir bariyere vurdum 10000 teklik hasar var aksigortadan kaskolunhatta kaskoyu da bora hondada aracı alırken yaptırmıştım.aracıı tamir etmişler almaya gittiğimde senet imzalattırdılar karşı çıkmama rağmen prosedür vs dediler aldılar benden bu durum ile karşılaşanınız varmı benden ekstradan para koparmaya yönelik bişey mi anlamadım tavsiyem kaskolu araçlarınızı Ankara'da boraya götürmeyin hatta ordan araç ta almayın.sorun çıkarsa hem sigorta şirketini hem de bora hondayı tüketici mahkemesi nezDinde dava edeceğim

Şirketin bahsettiğiniz servisle anlaşması yok mu? Senede ne gerek var, anlamadım. Ha anlaşması yoksa, senedi anlarım. Önce para size yatacaktır sonra siz servise vereceksiniz. Ama sigortayı da aynı yerden yaptırdığınıza göre zaten anlaşmaları vardır. Bu taktirde sizden senet almaları tabi düşündürücü.
mtasova -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (23 Temmuz 2013; 19:33:26)

quote:

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi


Geçmiş olsun. Doğrudur, trafik sigortası genel şartlarına ve ilgili tahkim komisyonu kararlarına göre, karayolu dışında sayılan yerlerde gerçekleşen kazalar, trafik sigortası kapsamında ödenmez.

"kamuya tahsis edilmiş, kamunun yararlanmasına açılmış yol şeridinin özel mülke kadar olan kısmı karayoludur. banketler, geçitler, dağ yolları, köy yolları, tarlalar arası yollar, karayoluna bağlı halkın yararlandığı park yerleri, benzin istasyonlarının taşıt trafiğine bağlı kısmı, otobüs tamirhanelerinin karayollarına ekli ve taşıt trafiğine açık yolları, karayolları kapsamı içerisindedirler. ancak apartman ve ishanlarının kapalı garajları, çiftlik veya fabrika arazileri, arsalar, araba vapurları, karayolu kapsamı dışındadırlar"

Evet saçmalık ötesi .

Mahkeme bence o kadar uzun sürmez. Ama sulh yoluyla çözmek daha iyi tabi. Önce anlaşma yoluna gitmeyi deneyeceksin, anlaşmaya gelmiyorsa Mahkemeye gideceksin, başka bir çıkış yolu göremiyorum.

Kişi kaza anaında bile sulh a yanaşmayan biri sigortayı , avm yi ve şahsı mahkemeye verme düşüncesindeyim bakalım
shncolak -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (23 Temmuz 2013; 20:53:48)

Merhaba arkadaşlar benim sıkıntım trafik kazası yaptık fakat karşı taraf çalıntı araç polis kovalarken bu aracı benim araçla kaza yaptık sigorta şirketi araç çalındığı için karşılamıyolarmış ne yapmam lazım...
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (23 Temmuz 2013; 23:07:04)

quote:

Orijinalden alıntı: deras

Merhaba arkadaşlar benim sıkıntım trafik kazası yaptık fakat karşı taraf çalıntı araç polis kovalarken bu aracı benim araçla kaza yaptık sigorta şirketi araç çalındığı için karşılamıyolarmış ne yapmam lazım...

Geçmiş olsun. Sizin bu olayınız artık adli bir vaka. Bir avukata danışmanız gerek. Sigorta ödeme yapmaz. Belki Güvence Hesabı ödeme yapar, bilmiyorum. Güvence Hesabı, sadece bedeni zararları karşılar ama denemekten de bir şey çıkmaz.
shncolak -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (23 Temmuz 2013; 23:28:09)

Güvence hesabı dediğiniz kendi aracımın sigortasına mı başvur yapmam gerekli
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (23 Temmuz 2013; 23:48:42)

Biraz araştırmayı deneyin. Forumdan soruncaya kadar google'a güvence hesabı yazsanız zaten ilk linkte çıkacak.

Güvence Hesabı

Buradan bir şey çıkarmanız zor ama denemeye değer, geçmiş olsun.
electro_g -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (24 Temmuz 2013; 0:18:43)

Hocam bu kasko sigortaların ön cam değişmelerinde çıkarttığı yan sanayi takma furyasına ne diyecekseniz, böyle bir hakları var mı, ya da bizim ne olursa olsun orijinal taktırma hakkımız saklı mı?
mr.shadowx -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (24 Temmuz 2013; 9:35:27)

quote:

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi


Geçmiş olsun. Araç kaç yaşında? 3 yaş altıysa işiniz daha kolay. Üstü ise de, Hazine Müstaşarlığı şikayet platformunda, parçaların eşdeğerlik sertifikasını isteyebilirsiniz.Hazine Şikayet

Orijinal parça istiyorsanız, cepten üstünü vererek orijinal parça aldırın. Kalan kısmı için de şikayet yazın, sertifika isteyin. Sonrasın Tahkim Komisyonuna da başvurabilirsiniz.

Burada maksat, ucuza takacakları parçanın, trafik sigortası genel şartlarında belirtildiği üzere gerçekten eşdeğer parça olup olmadığını açığa çıkarmak olmalı. Bunu da yasal yol olarak şikayet linkinden masrafsız olarak yapabilirsiniz.

İmzamdaki link hala geçerli bu arada.

Hazine Şikayet e eşdeğer parça listesini sormak için yazacağım anladığım kadarıyla, direkt şikayet amaçlı değil yani? Peki "şu marka model aracımın şu parçası için eşdeğerlik sertifikası istiyorum" mu yazacağım yoksa "bu parça eşdeğer mi" diye mi soracağım?
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (24 Temmuz 2013; 10:17:19)

quote:

Orijinalden alıntı: electro_g

Hocam bu kasko sigortaların ön cam değişmelerinde çıkarttığı yan sanayi takma furyasına ne diyecekseniz, böyle bir hakları var mı, ya da bizim ne olursa olsun orijinal taktırma hakkımız saklı mı?

Kasko sigortası, özel bir sigortadır. Yani, özel şartları taraflarca serbestçe belirlenebilir. Orada, aracınızın hasar durumunda eşdeğer parça kullanımına izin veriliyorsa, mevzu bahis camın da eşdeğer parça olduğuna dair sertifikası varsa, tabi ki böyle bir hakları var. Cam değişimi için de ayrıca özel şartlar varsa ona bakmak lazım.
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (24 Temmuz 2013; 10:20:03)

quote:

Orijinalden alıntı: mr.shadowx


Hazine Şikayet e eşdeğer parça listesini sormak için yazacağım anladığım kadarıyla, direkt şikayet amaçlı değil yani? Peki "şu marka model aracımın şu parçası için eşdeğerlik sertifikası istiyorum" mu yazacağım yoksa "bu parça eşdeğer mi" diye mi soracağım?

Derdinizi en iyi hangisinin ifade edeceğine inanıyorsanız o şekilde yazın. Sizin aracınıza takılmayan bir parça üzerinden ödeme alacaksınız, değil mi? Bunu da şikayete ekleyeceksiniz. Artı bu takılmayan, ama fiyatlandırma konusunda referans alınan parçanın, eşdeğer sertifikasını istiyorum diyeceksiniz. Onlar da sertifikayı oraya yüklemek zorunda kalacak. Sonra da üzerindeki yazılardan araştıracaksınız. Araştırma yapmayacak olsaniz bile isteyin sertifikayı, uğraşsınlar. Hem gerçekten var mı bi sertifika, görmüş olursunuz.
xxxtolgaxxx1977 -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (24 Temmuz 2013; 10:38:50)

Ben teknik bir soru sormak istiyorum. Bugüne kadar bir kaç kaza yaptım, hiçbirinde tutanak falan tutmadım ki bazılarında karşı tarafta yoktu zaten, örnek olarak bir tanesinde duvara çarpmıştım.

Aracı servise götürdüğümde orada kendim bir tutanak tutarak verdim ve kaskodan tamirleri yaptırdım.

Aynı şekilde bir arkadaşımın aracıyla kaza yaptık, fazlada bir hasar yoktu sadece kapı çizildi, karşı tarafla telefonları alarak ayrıldık, acenta mutlaka tutanak tutulması aksi takdirde kaskonun ödeme yapmayacağını söyledi bize..

Bu gibi durumlarda tutanak tutulup tutulmaması neye göre belirleniyor, tutanak tutulmazsa bir problem doğar mı, sigorta şirketinin ödeme yapmama olasılığı gerçekten var mı, eğer var ise ben niye bugüne kadar bir problem yaşamadım?

mr.shadowx -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (24 Temmuz 2013; 13:10:39)

quote:

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi


Derdinizi en iyi hangisinin ifade edeceğine inanıyorsanız o şekilde yazın. Sizin aracınıza takılmayan bir parça üzerinden ödeme alacaksınız, değil mi? Bunu da şikayete ekleyeceksiniz. Artı bu takılmayan, ama fiyatlandırma konusunda referans alınan parçanın, eşdeğer sertifikasını istiyorum diyeceksiniz. Onlar da sertifikayı oraya yüklemek zorunda kalacak. Sonra da üzerindeki yazılardan araştıracaksınız. Araştırma yapmayacak olsaniz bile isteyin sertifikayı, uğraşsınlar. Hem gerçekten var mı bi sertifika, görmüş olursunuz.

Evet aynen öyle. Zaten sigorta parçaları daha göndermemiş bile. 8 günü geçti. Serviste orjinali takıldı boyandı. Ben de referans alınacak parçanın sertifikasını isteyeceğim. parça tabi ki eşdeğer olmayacak malum 50 tl lik parça. orjinali 300 TL. Sigorta şirketine iadeli taahhütlü dilekçe yazıp mağduriyetimin giderilmesini isteyeceğim. Gelen cevapla birlikte yada gelmezse gelmediğine dair belgeyle Tahkim Komisyonuna başvuracağım ANCAK biryerden öğrendiğim bilgilere göre tahkim komisyonunda bu başvurulardan bolca bulunuyormuş ve genelde Tahkim Komisyonu olumsuz yanıt veriyormuş. Sizin bu konuda bilginiz var mı acaba?

Bu arada bu süreçte bana yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (25 Temmuz 2013; 14:30:38)

quote:

Orijinalden alıntı: xxxtolgaxxx1977

Ben teknik bir soru sormak istiyorum. Bugüne kadar bir kaç kaza yaptım, hiçbirinde tutanak falan tutmadım ki bazılarında karşı tarafta yoktu zaten, örnek olarak bir tanesinde duvara çarpmıştım.

Aracı servise götürdüğümde orada kendim bir tutanak tutarak verdim ve kaskodan tamirleri yaptırdım.

Aynı şekilde bir arkadaşımın aracıyla kaza yaptık, fazlada bir hasar yoktu sadece kapı çizildi, karşı tarafla telefonları alarak ayrıldık, acenta mutlaka tutanak tutulması aksi takdirde kaskonun ödeme yapmayacağını söyledi bize..

Bu gibi durumlarda tutanak tutulup tutulmaması neye göre belirleniyor, tutanak tutulmazsa bir problem doğar mı, sigorta şirketinin ödeme yapmama olasılığı gerçekten var mı, eğer var ise ben niye bugüne kadar bir problem yaşamadım?Duvara çarptıktan sonra, bir başkasıyla kaza yapmış gibi sahte bir tutanak mı düzenlediniz yoksa "aracı şu gün şu saatte şurada duvara çarptım, hasarımın kaskodan ödenmesini istiyorum" diye bir beyan mı yazdınız? Muhtemelen beyan yazmışsınızdır, adına burada yanlışlıkla tutanak dediniz. Gerçekten duvara çarpıp, sonra bu şekilde bir beyan yazarsanız zaten sorun yok. Ancak, başka biriyle kaza yaptınız. O an, vakitsizlikten, trafik yoğunluğundan vs tutanak tutamadınız, sonra servise gittiniz. Dedi ki beyan yazalım, kazayı şöyle böyle yaptım diye. Eksper bunu yakalarsa hasarınızı ödetmez. Sadece hasarı ödetmemekle kalsa iyi, sigorta şirketi ya da eksperden biri dişli çıkarsa ve bu kötü niyetli davranıştan kesin bir şekilde eminse, SİSBİS sistemine sigorta sahtekarlığı ihbarı yapılır. Sigorta suistimalinin cezaları küçümsenecek cezalar değildir kesinlikle. (SİSBİS: Sigorta Suistimalleri Bilgi Paylaşım Sistemi)

Tutanak tutulması tamamen olaya göre belirleniyor. Siz bir sabah geldiniz, aracınız park halindeyken hasarlanmış. Burada kiminle ne tutanağı tutabilirsiniz? Bu gibi durumlarda beyanla hasar ödemenizi talep edeceksiniz tabi.

Acenteniz doğru söylemiş. Tutanak olmadığı vakit, yalan beyan yazmak durumunda kalırsınız. Bu da son derece gereksiz bir şey, hem gereksiz hem de suç. Yalan beyanın en hafif riski, yukarıda bahsettiğim gibi hasar ödemenizi alamamanızdır.
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (25 Temmuz 2013; 14:41:07)

quote:

Orijinalden alıntı: mr.shadowx


Evet aynen öyle. Zaten sigorta parçaları daha göndermemiş bile. 8 günü geçti. Serviste orjinali takıldı boyandı. Ben de referans alınacak parçanın sertifikasını isteyeceğim. parça tabi ki eşdeğer olmayacak malum 50 tl lik parça. orjinali 300 TL. Sigorta şirketine iadeli taahhütlü dilekçe yazıp mağduriyetimin giderilmesini isteyeceğim. Gelen cevapla birlikte yada gelmezse gelmediğine dair belgeyle Tahkim Komisyonuna başvuracağım ANCAK biryerden öğrendiğim bilgilere göre tahkim komisyonunda bu başvurulardan bolca bulunuyormuş ve genelde Tahkim Komisyonu olumsuz yanıt veriyormuş. Sizin bu konuda bilginiz var mı acaba?

Bu arada bu süreçte bana yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Tahkim Komisyonunda doğrudur, bu tarz başvurular oldukça fazla. Ancak başvuranın, elinde olan deliller önemli olan. Bir de aracın yaşı. 3 yaşına kadar olan araçlarda yan sanayi kesinlikle kabul edilmemeli. 3 yaş üstünde ise eşdeğer kullanılacaksa da sertifika muhakkak istenmeli. Şimdi siz şirkete soracaksınız, dediğim gibi şikayet linkinden de soracaksınız. Size bir sertifika gönderecekler. Bunu araştıracaksınız. Gerçekten eşdeğer sertifikası mı değil mi diye. Sonrasında elinizdeki donelerle Tahkime başvuracaksınız. Tahkime, hiçbir şey yapmadan, sadece benim 10 yaşındaki aracıma yan sanayi parça takıldı diye başvurur, sertifika avına girmezseniz, Tahkim de elindeki verilere bakarak kararını verir. Burada önemli olan nokta şu; eğer siz parçanın eşdeğer olmadığını iddia ediyorsanız, bunu ispat yükü sizdedir. Önce ispat etmek için çalışacaksınız sonra ispat ettiğinize inanıyorsanız Tahkime başvuracaksınız.
xxxtolgaxxx1977 -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (25 Temmuz 2013; 16:38:32)

quote:

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi


Duvara çarptıktan sonra, bir başkasıyla kaza yapmış gibi sahte bir tutanak mı düzenlediniz yoksa "aracı şu gün şu saatte şurada duvara çarptım, hasarımın kaskodan ödenmesini istiyorum" diye bir beyan mı yazdınız? Muhtemelen beyan yazmışsınızdır, adına burada yanlışlıkla tutanak dediniz. Gerçekten duvara çarpıp, sonra bu şekilde bir beyan yazarsanız zaten sorun yok. Ancak, başka biriyle kaza yaptınız. O an, vakitsizlikten, trafik yoğunluğundan vs tutanak tutamadınız, sonra servise gittiniz. Dedi ki beyan yazalım, kazayı şöyle böyle yaptım diye. Eksper bunu yakalarsa hasarınızı ödetmez. Sadece hasarı ödetmemekle kalsa iyi, sigorta şirketi ya da eksperden biri dişli çıkarsa ve bu kötü niyetli davranıştan kesin bir şekilde eminse, SİSBİS sistemine sigorta sahtekarlığı ihbarı yapılır. Sigorta suistimalinin cezaları küçümsenecek cezalar değildir kesinlikle. (SİSBİS: Sigorta Suistimalleri Bilgi Paylaşım Sistemi)

Tutanak tutulması tamamen olaya göre belirleniyor. Siz bir sabah geldiniz, aracınız park halindeyken hasarlanmış. Burada kiminle ne tutanağı tutabilirsiniz? Bu gibi durumlarda beyanla hasar ödemenizi talep edeceksiniz tabi.

Acenteniz doğru söylemiş. Tutanak olmadığı vakit, yalan beyan yazmak durumunda kalırsınız. Bu da son derece gereksiz bir şey, hem gereksiz hem de suç. Yalan beyanın en hafif riski, yukarıda bahsettiğim gibi hasar ödemenizi alamamanızdır.

Tabi ki yalan beyandan bahsetmiyorum, söylediğim anlaşılmadı heralde.

Aracıma başka bir aracın çarptığını beyan ile, belliyse çarpan aracın plakasını vererek, tutanak tutmasam bile aracımı beyanla yaptırabilir miyim bunu soruyorum, illa ki tutanak tutmak, yahut polis çağırıp tutanak tutturmak gerekli mi, bunların hiçbirisini yapmasam sigorta şirketi ben ödeme yapmam diyebilir mi?
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (25 Temmuz 2013; 18:09:52)

Tutanak gerekir. Bu tür hasarlar beyan vasıtasıyla ödenmez. Ancak, malum, sigortacılık sektöründeyiz. Kanunsuzluğun kimseye herhangi bir zarar getirmediği bir sektör. İlk sorunuzda, bu şekilde hasarınızın ödendiğini söylemişsiniz, kendiniz tutanak tutarak yani;

Karşı araç sürücüsü yerine imzayı kim atmıştı peki o tutanağa?

İmzasız mıydı? Ya da başkası mı atıverdi? İmza varsa zaten kendiniz düzenlemiş olmuyorsunuz.
kaptan0629 -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (26 Temmuz 2013; 23:45:00)

slm arkadaşım bende 10 gün evvel 2001 model golf aracım ile kaza yaptım trafik ekibi çağırdık ve kusuru tamamen karşı tarafa verdi. tavsiye üzerine özel bi servise verdik aracı her zaman oldugu gibi yan sanayi parça göndermişler ama yan sanayininde kendi içinde sınıfı var en kötüsünü göndermişler kaput çamurluk panel tampon sol far ön panjur malum hepsi yan sanayi olunca hiçbiri tam oturmamış ve arabanın önü hala haşat durumda yamuk yumuk aralar açık araba serviste bu saatten sonra ne yapabilirim hakkımı aramak için ?
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (27 Temmuz 2013; 1:07:05)

Geçmiş olsun. Parçaların eşdeğer olduğuna dair belge&sertifika isteyebilirsiniz. Değer kaybı raporu alarak mağduriyetinizi giderebilirdiniz bir nebze ancak aracın yaşı yüksek, değer kaybı zor görünüyor. Ben yerinizde olsa, sertifika isterdim, bunu daha önce verdiğim hazinenin şikayet linkinden yaparsanız resmi bir ortama taşınmış olacaktır şikayetiniz. Fakat aracın yaşı yüksek olduğu için başarılı olma ihtimaliniz düşük gibi görünüyor maalesef. Şikayet yolu hem masrafsız hem basit, bence denemeye değer, kaybınız olmayacaktır.
kimyasal20 -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (27 Temmuz 2013; 3:15:26)

Hocam tekrardan merhabalar. Aracımın bazı parçaları geldi.Malum olacak oldu,Tahmin edebilecek olduğunuz gibi parçaların bazısı yan sanayi,bazıları orjinal. Yarın yetkili servisten, parçaların yan sanayi olduğuna dair, kaşeli bir belge istemeyi düşünüyordum. Kalabalık ve derdimi tam ifade edecek belgeleri toplayıp tahkime hazırlık yapmak için. Buna ek olarak, gönderilen parçaların faturasınını servisten aldım. Eksper raporunuda ekleyip İTM ile, tedarikçiye, sigorta bölge müdürlüğüne, sigorta genel müdürlüğüne dilekçemi göndereceğim ve gereğinin yapılmasını diye arz'ımı sunacağım.Bu yapmak istediğim sanırım 'Değer kaybı raporu alarak' ifadenize denkmi olacak? Aynı şekilde hazine müsteşarlığına şikayet dilekçesine, bunları eklemekte mantıklı sanırım. ve size hazırlamış olduğum dilekçeyide e-posta ile atıp incelemenizi rica edecektim :) Yine size teyit ettireyim diyorum Şuan için gözden kaçırdığım yada eksik olan bir nokta varmı? Şimdiden ilginize tekrar teşekkür ederim...
kaptan0629 -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (27 Temmuz 2013; 10:48:36)

quote:

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi

Geçmiş olsun. Parçaların eşdeğer olduğuna dair belge&sertifika isteyebilirsiniz. Değer kaybı raporu alarak mağduriyetinizi giderebilirdiniz bir nebze ancak aracın yaşı yüksek, değer kaybı zor görünüyor. Ben yerinizde olsa, sertifika isterdim, bunu daha önce verdiğim hazinenin şikayet linkinden yaparsanız resmi bir ortama taşınmış olacaktır şikayetiniz. Fakat aracın yaşı yüksek olduğu için başarılı olma ihtimaliniz düşük gibi görünüyor maalesef. Şikayet yolu hem masrafsız hem basit, bence denemeye değer, kaybınız olmayacaktır.

saolun hocam bi deneyelim bakalım inşallah bi sonuç alırız zor gibi gözüküyor. bu kazadan dolayı 20-21 bin lira eden arabam şu anda 18 bin etmiyor arada 2-3 binlira zararım var buna sebeb olandan ve bu zararı arttıran sigorta şirketi ve tedarikçiye hakkımı helal etmiyorum birileri para kazanırken suçumuz yokken biz madur oluyoruz bu muadil parça yasasını çıkaranıda allah kahretsin ne diyeyim...
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (27 Temmuz 2013; 13:25:22)

quote:

Orijinalden alıntı: kimyasal20

Hocam tekrardan merhabalar. Aracımın bazı parçaları geldi.Malum olacak oldu,Tahmin edebilecek olduğunuz gibi parçaların bazısı yan sanayi,bazıları orjinal. Yarın yetkili servisten, parçaların yan sanayi olduğuna dair, kaşeli bir belge istemeyi düşünüyordum. Kalabalık ve derdimi tam ifade edecek belgeleri toplayıp tahkime hazırlık yapmak için. Buna ek olarak, gönderilen parçaların faturasınını servisten aldım. Eksper raporunuda ekleyip İTM ile, tedarikçiye, sigorta bölge müdürlüğüne, sigorta genel müdürlüğüne dilekçemi göndereceğim ve gereğinin yapılmasını diye arz'ımı sunacağım.Bu yapmak istediğim sanırım 'Değer kaybı raporu alarak' ifadenize denkmi olacak? Aynı şekilde hazine müsteşarlığına şikayet dilekçesine, bunları eklemekte mantıklı sanırım. ve size hazırlamış olduğum dilekçeyide e-posta ile atıp incelemenizi rica edecektim :) Yine size teyit ettireyim diyorum Şuan için gözden kaçırdığım yada eksik olan bir nokta varmı? Şimdiden ilginize tekrar teşekkür ederim...

Dilekçeniz eksiksiz. Buradan da paylaşırsanız, diğer tüm arkadaşlar faydanalabilir. Gerçekten takdir ettim, ben bu kadar teferruatlı yazmazdım.

Bu arada, değer kaybı ile ilgili sorunuz var mailde. Bu noktayı, Hazinenin yazısı gibi "değer düşürecek nitelikler parçalar takılması..." olarak ifade edebilirsiniz. Ayrıca sigorta şirketine değer kaybı ekspertiz raporuyla, aracınızda oluşan değer kaybı için de başvurabilirsiniz. Bu hususu daha önce söylemiştim sanırım.
zeko42 -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (28 Temmuz 2013; 12:42:01)


iyi günler yaklaşık 1,5 ay önce eşim kaza yaptı arabamız hür sigorta tarafından perte çıkrıldı. daha sonra bizi expertiz aradı ve arabamıza 11,500 tl değer verdiklerini söylediler. araba 2008 renault clio symbol. biz en az 17000 alacağımızı düşünürken böyle dediler ve expertizin tavrı hiç hoş değildi gidin mahkeme açın felan die bizi tehdit etti. ayrıca motor takla attığında çalışmış ve 2000 tl civarında hasar varmış ve sigorta diyorki bunu sigorta karşılamaz kaza anında olmamış bu. kaza sırasında arabayı kapatmalıydınız karışmayız diyor. götürdüğümüz kaportacı 10,500-12000 arası hasar çıkarırken bu expertiz 6500 tl çıkardı ve fiyat komik yani 11500 sizce böyle birşey olabilirmi. kasko yok arabada sigorta perte çıkardığı arabaya bu fiyatı vermesi uygun mu.neler yapmalıyız
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (28 Temmuz 2013; 13:14:11)

Geçmiş olsun. Aracın rayiç değerini düşük belirlemişler dediğiniz gibi ama görmeden net bir şey söyleyemem. Ayrıca kaza anında mekanik hasarın karşılanıp karşılanmayacağı konusunda emsal bir Yargıtay ya da Tahkim kararı var mı ona bakmak gerekir. Ben şahsi olarak karşılanması gerektiğini savunurum. Çünkü kaza anında şokla kimse mantıklı kararlar veremez. Tek amacı aracın içinden bir şekilde çıkmaktır. Aracın kontağını kapatayım, kapıyı dikkatle açayım, hasarın büyümesine sebep olmayayım gibi düşüncelerle hareket edilmesini beklemek bana mantıklı gelmiyor. Kendiniz de aracınızın hasarının tespiti için bir eksper atayabilirsiniz.
zeko42 -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (28 Temmuz 2013; 13:28:57)

ayrıca şöylede bir surum oldu bize verilen aksper başka idi. ama bizimle muhatap olan fiyat felan veren kişi bir başka eksper. böyle bişey olabiliyormu
wehrmacht -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (28 Temmuz 2013; 13:49:45)

Bencede kazada içeride sıkışan insanı kurtarmak için kesiyorlar arabayı budamı hasardan düşülecek yani olacak iş değil bence eksper boş atıp dolu tutturmak istemiş olmalı
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (28 Temmuz 2013; 14:02:53)

quote:

Orijinalden alıntı: zeko42

ayrıca şöylede bir surum oldu bize verilen aksper başka idi. ama bizimle muhatap olan fiyat felan veren kişi bir başka eksper. böyle bişey olabiliyormu

Bahsettiğiniz şirket, eksper olmayanları eksper olarak görevlendirmesiyle bilinen bir şirket. Sizin hasarınız için örnek vereyim, problemli bir hasar. Reddetmek istedikleri mekanik hasar var, ayrıca rayiç değeri düşürmek istemişler. Bunu kendileri yapamayacaklarını anlayınca da yüksek ihtimal resmi bir eksper görevlendirmesi yapmışlar. İki eksper olmasını bu şekilde açıklayabiliyorum. Biri şirketin elamanıdır, diğeri atadığı eksperdir.
zeko42 -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (28 Temmuz 2013; 14:07:27)

peki biz şimdi ne yapmalıyız. nasıl yol izlemeliyiz. şikayetvar.com a dün şikayet ettik. ptesi noterden gidip bu aracın fişyatını öğrenip tramere de şikayet etmeyi düşünüyoruz başka ne olabilir
Sigorta Eksperi -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (28 Temmuz 2013; 14:12:40)

Şikayet vara yazmışsanız hallolur :) Hasar eksperin işidir, tekrar eksper ataması yapın demiştim zaten. Ücretini sigorta şirketi ödeyecektir. İki eksper anlaşamazsa 3. hakem eksper gelir, onun ücretini de şirket öder. Şu durumda bir hakem eksperin sizin mağduriyetinizi giderici bir rapor yazacağını düşünüyorum. En kestirme yol şu an bu.

Kafanıza yatmıyorsa, şirketten ödemeyi alın ne kadar veriyorsa. Eksik ödeyeceği para için tahkime başvurun.
spad -> Cevap: EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (11 Ağustos 2013; 17:24:59)

Merhaba,

Dün aşağıdaki forumda yazdığım gibi bir kaza geçirdim, hasar durumu hakkında henüz bir bilgim yok bayram nedeniyle çekilen yetkili servisten dosya açtıramadım,
Konuşamadım ne kadarlık bir hasar olduğunu, pert olma durumu var mıdır, yardımcı olabilirmisiniz
http://forum.donanimhab...795/f_//tm.htm#79386545
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>

Valid CSS!
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET
0.375