DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Saf alkol ile temizlik?
8
Cevap
0
Favori
2.850
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Teknik Yardım >> Saf alkol ile temizlik?
Sayfaya Git:
Sayfa: 1
Giriş
      5617 Mesaj
      10 Haziran 2013 15:15:58
      Merhaba, anakart ve dıger bilşenleri fan ve kasanın belli kısımlarını saf alkol ile temizlersem sorun olur mu? Renk değişmeşi filan yada fanlar için yağlayacı ek bir şey mi almalıyım?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Emekli Yönetici
      11256 Mesaj
      10 Haziran 2013 15:42:13
      Tiner, saf alkol hiçbir şekilde sorun oluşturmaz ancak suyla yıkar gibi de yıkamamak gerekir tabi ki. Ancak tiner daha etkili ve daha zararsızdır. Alkol bileşiği nedeniyle, plastikte bekletildiği takdirde tahribat yapabilmektedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krstarica -- 10 Haziran 2013; 15:42:15 >||:||

Zivela Majka Srbija!Govori Srpski da te ceo svet razume i govori Srpski da te Bog razume!Srbija nije šaka pirinča da je pozoba svaka vrana koju donese vetar!!-Sırbistan bir avuç pirinç değil ki, rüzgarın getirdiği her karga onu gagalasın! Tanrı Sırbı korusun! Чувајте се душмани бре кад се СРБИ сложе! (İmzamda hiçbir ırkçı söylem yoktur.Boşuna sızlanma olmasın.)
    • Yarbay
      5617 Mesaj
      10 Haziran 2013 15:50:07
      Tiner mi? Bazılarıda tineri önermez gerçi bildiğim kadarıyla iki tip tiner var, onlarıda inceleyeyim bakalım

• Yarbay
      4267 Mesaj
      10 Haziran 2013 16:27:10
      Selam
      Tiner ile asla bir temizlik işlemi yapmayın.
      Önce donanımı sökün ve hava ile bilgisayarı tamamen temizleyin(bu iş için kompresör en iyi araçtır).. Sonrasında mümkün ise beyaz benzin kullanın.. İşleminizi bitirdikten sonra donanım üzerine PLASTİK SPRAY sıkarak yalıtım sağlayın(elektrik atlamalarına karşı kullanılır)..

Önemli: CPU yuvasına dikkat edin ve oraya sprayin girmemesini sağlayın. Aynı zamanda soket ve portlara spray girmemesi için bantla o kısımları yapıştırın..

Donanım işlemini bitirdikten sonra kasanın ön panelini sökün ve onu el ile temizleyin. Diğer kısmını ise bulaşık yıkama deterjanı ile iyice sabunlayın, musluk altında duruladıktan sonra kurutun ve donanımlarınızı takın.. Sorun yaşamamanız için vicudunuzdaki statik elektriği boşaltın veya plastik eldivenle parçaları takın. Özellikle CPU'yu..

Kolay gelsin..

Not: Bilgisayar temizlik ürünleri için buradan bakabilirsiniz. http://bilgisayar.gitti...ri/temizlik-kopugu-sprey

• iOS Beta Kullanıcısı
      12444 Mesaj
      10 Haziran 2013 16:31:30
      selülozik tiner telefon parçalarında çok etkili ve iyi bir yöntem ama anakartta ne gibi etki yaratır bilemiyorum geçenlerde işlemcimin termal macununun taştığını görünce işlemciyi kolonyayla baya temizlemek zorunda kaldım anakarta bişey gelmemişti bir sıkıntı yok 10 gündür kullanıyorum

neden temizleme ihtiyacı duydunuz bişeymi döküldü karta ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *GameOver* -- 10 Haziran 2013; 16:31:05 >

Asus H170 Pro Gaming İntel Skylake i7 6700 Asus Gtx 1060 Strix
      Corsair Spec-02 Kingston HyperX 2x8GB 2133MHz 1.2V Asus VX239H 23" IPS 5MS
      Evga SuperNova 650w G2 80+ Gold Cooler Master Hyper T4 Logitech G430 7+1 Dolby Headset
      Samsung Evo 850 250 GB Logitech Gaming G105 Logitech Gaming 300S

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.
    • Yarbay
      5617 Mesaj
      10 Haziran 2013 16:55:27
      Olmadı parçaları tamamen söküp alkol ile temizliyeyim, beyaz benzin bizim eve girmez gibi ama linkteki ürünleri akşam özellikle incelerim. Temizlik işine gelince bayadır bilgisayarı temizlemiyorum, toz ve oksitlenme var. Ayrıca pc eskisine nazaran daha çok ısınıyor gibi me geldi, termal macunda bulmalıyım. Ama ekran kartının üstündeki soğutucu yerinden onamıyor..

• Yarbay
      4267 Mesaj
      10 Haziran 2013 17:19:12
      quote:

Orijinalden alıntı: Çağdaş

Olmadı parçaları tamamen söküp alkol ile temizliyeyim, beyaz benzin bizim eve girmez gibi ama linkteki ürünleri akşam özellikle incelerim. Temizlik işine gelince bayadır bilgisayarı temizlemiyorum, toz ve oksitlenme var. Ayrıca pc eskisine nazaran daha çok ısınıyor gibi me geldi, termal macunda bulmalıyım. Ama ekran kartının üstündeki soğutucu yerinden onamıyor..

Selam
      Bileşenlerde oksitlenme var ise, yağsız kontak spray kullanmak durumundasınız.

Temizlik işlemlerinde elbette CPU ve GPU için termal macununuz olması gerekir.
      Ekran kartının soğutucu vidalarını arka kısımdan sökün ve tornavita sapı ile hafiften vurarak gevşemesini sağlayın ve yine hafiften sağa sola yön değiştirerek iterseniz kolaylıkla sökebilirsiniz..
      Kolay gelsin..

Not: Elektronik parçalarda TİNER kullanılmasına karşıyım..

• Yarbay
      5617 Mesaj
      10 Haziran 2013 17:46:35
      Teşekkürler gayet açıklayıcı oldu, olmadı bugün işe koyulayayım, akşama salyangoz komprsör buldum mu tadından yenmez :-)

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      10 Haziran 2013 17:48:44
      sorun çıkarmaz gibi duruyor

Sayfa: [1]
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Teknik Yardım >> Saf alkol ile temizlik?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.