Şimdi Ara

ASANSÖR HAKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
721
Cevap
48
Favori
130.189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Dominic Toretto

quote:

Orijinalden alıntı: LOCOO

quote:

quote:

kapı açıkken asansörü yukarı nasıl kaldırıyoruz

Asansör kapısının sağ üst tarafında iki tane priz gibi bişey var. Oraya karga burnu veya kalın izole edilmiş bir kablo sokarak kısa devre yapın. Sonra asansör içinden aşağı veya yukarı katın düğmesine basarak hareket ettirin. Ama bu işi kendi başınıza yapmayın çok tehlikelidir.

bu yöntemle hocam peki asansörü aşağı çekip üstüne binsek en üst kata çıksak asansörün tepesinde sıkışır mıyız ?

Asansörden asansöre göre değişir bu. Bazılarında hiç mesafe bırakmazlar, bazılarında bir insan boyu kadar mesafe olur. Ama dar binaların genelinde mesafe olmaz sıkışırsın.

iyide duvarda kablolar yok mu servisciler aylık bakım yaptıkları zaman kabloları bakıyor diye biliyorum sıkışırsa üst kattaki kablolara nasıl bakacak ?

• quote:

eğer asansör arızalı ise caraskal adlı alet sayesinde asansörü kaldırabiliriz bir diğer kaldırma yöntemi ise motorun hemen üstünde fren bobin sisteminin kolu var onu boşa alıp aşağı yukarı alabiliriz
  • quote:

Orijinalden alıntı: LillemaN

quote:

Orijinalden alıntı: BlackSwordDown

Bizim okulun ordaki kafede bir asansör vardi civileri felan dökülüyordu, yukari çıkarken çatır çutur sesler geliyordu.Bir de arada sirada ara katta duruyordu, , ışıklari sonuyordu hareket edince duzeliyordu.Bunlarin nedeni ne olabilir.

Not:Bir de asansörde 4 kisi ayni anda ziplasak asansör çöker mi?

belliki dediğiniz asansör çok eski. eski asansörlerde göz fotoseli içte oldugu için herhangi birini görnce yarı katta durması normal oluyor. ışıklarının sönmesi meşgul durumna geçtiğinin göstergesidir yada kayıt bekliyordur .

4 kişi aynı adnda zıplarsa asansörde çökme söz konusu bile olamaz sadece halatlarda esneme payı oldugu için (30cm felan tabi boyutuna göre değişir) biraz yaylanırsınız :D

sağolun hocam bir de asansör hareket halindeyken kapısı açılır mı açılırsa ne olur?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Asansör kapısının sağ üst tarafında iki tane priz gibi bişey var. Oraya karga burnu veya kalın izole edilmiş bir kablo sokarak kısa devre yapın. Sonra asansör içinden aşağı veya yukarı katın düğmesine basarak hareket ettirin. Ama bu işi kendi başınıza yapmayın çok tehlikelidir.

bu yöntemle hocam peki asansörü aşağı çekip üstüne binsek en üst kata çıksak asansörün tepesinde sıkışır mıyız ?

Asansörden asansöre göre değişir bu. Bazılarında hiç mesafe bırakmazlar, bazılarında bir insan boyu kadar mesafe olur. Ama dar binaların genelinde mesafe olmaz sıkışırsın.

iyide duvarda kablolar yok mu servisciler aylık bakım yaptıkları zaman kabloları bakıyor diye biliyorum sıkışırsa üst kattaki kablolara nasıl bakacak ?

Asansörde revizyon modu var. O moda geçirdiğiniz zaman istediğniz gibi kabini aşağı ve yukarı oynatabilirsiniz. Kabloları kontrol etmek için kendi boyunuz kadar asansör kabinini yukarıya alırsınız ve hem sıkışmazsınız hemde kabloları kontrol edebilirsiniz. Dediğim gibi bunu son kullanıcı yapamaz, yanınızda usta birisi olması lazım, tehlikeli hareketler çünkü

• quote:

quote:

eğer asansör arızalı ise caraskal adlı alet sayesinde asansörü kaldırabiliriz bir diğer kaldırma yöntemi ise motorun hemen üstünde fren bobin sisteminin kolu var onu boşa alıp aşağı yukarı alabiliriz

hocam ilk mesajda asansorun yanında 2 delik var dediniz anahtarla onu sıkıştırdım ve elektrikler gitti içerden düğmeye bastığımda asansör havaya kalktı fakat elektrik çarptı anahtar boşluğa düştü şimdi tekrar kaldırıcaktım fakat korkuyorum kaldıramıyorum anahtar gitti

• quote:

Orijinalden alıntı: konya

quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Asansörün en üst kata çıktığınızda durmayıp daha da yukarı çıkması gibi bir tehlike var mı? Yani motorun durmayıp kabinin üst kısmının tepe betonuna değmesi riski? Çok saçma bir soru evet.

Bir de her katın beton kalınlığı tam aynı değil, asansör nasıl milimetrik olarak kapının yerini hesaplıyor?

Basimdan gecen olayi anlatayim
    4 katli bir binanin asansorune bindik yanliz binerken bir kisisi
    fazla bindi sonra asansor cikmaya basladi ve en us kata cikti
    kapiyi acmadi ve hizli bir sekilde assagi ya dogru inmeye basladi
    sanirim yere vurdu sarsildik ve yine hizli bir sekilde yukariya dogru
    cikmaya basladik sanirin en ust kisma carptik inanin carpmanin etkisiyle
    beynim resmen titresim gecirdi cok korktuk asansorun kapisinin camina
    hizli hizli vurarak yardim istedik asansor tekrar assagi kisma indi ve bizi oradan
    gorevli bizi kurtarmisti inanin cok korkmustum ve o korkuyla 3 sene asansore
    binemez oldum hep merdivenleri kullaniyordum.
    sizce bu sorun neden olusmustur resmen asansor kafasina gore hareket ediyordu ve komutlari dinlemiyordu bu sorunu cok mersk ediyorum umarim cevaplarsiniz.

ve birde 1-2 sene once ankara da asansorun zemin kismi cokerek assagiya dusuyor ve hayliyle oluyor
    Not asansor dusmuyor asansorun zemin kismi yani ayaklarimizin bastigi yer
    curumus oldugu icin adam basinca asansorun zemin kismi cokerek kendini assagida buluyor ve oluyor hayliyle,

asansörü çeken asıl şey motor değildir karşı ağırlıktır .
    kabin aşağı inerken karşı ağırlık yukarı çıkar
    karşı ağırlık aşağı inerkende kabin yukarı çıkar motorun asıl görebi fren ve dengede olan iki yükün hangi tarafda doğru kalkacağı konusunda başlangıç hareketi yapmasıdır .
    sizin oalyda fren papuçlarında çarpmanın etkisiyle gevşeme olabilir öyle durumda hangi kısım ağır gelirse o aşağı iner diğeri ise yukarı çıkar .
    bir nevi teraziye benzetebilirsiniz

örneğin bir karşı ağırlık ;
     ASANSÖR HAKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

• quote:

Orijinalden alıntı: PsychoticInfIuence

Pazartesi bir asansör firmasında işe başlıyorum, mesajım bulunsun.

ALLAH kolaylık versin kardeşim ağır işdir
  • O mesaj ben yazmıştım Anahtarla değil izoleli bir kablo ile yapmanızı söylemiştim. Yoksa çarpılırsınız. Bence siz uğraşmayın, tehlikeli işler bunlar, işi bilen birisi ile birlikte yapın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cCc_Reis_cCc

Hocam sitedeki asansörümüz tse tarafından kırmızı etiketle etiketlendi, bundan sonraki yasal yaptırım nedir? ayrıca site sakinleri asansörü yenileyelim diyorlar, yenilemesek yasal olarak bir sıkıntı olurmu bilgi verirmisiniz

tek yapmanız gereken asansörün bakımını arızasını yapan yetkilileri çağırıp eksikleri tamamlamaları .
    eksikler tamamlaandıktan sonra etiketi yapıştıran mühendisler siz çağırınca tekrar kontrol ederler sorunlar ortadan kalktıysa kırmızı etiketi çıkarır yeşil etiket takar yalnız ücret karşılığında söküyorlar sanırım 150 tl idi
  • quote:

Orijinalden alıntı: wurtz

Bizim asansörde STOP tuşu yok. Nedeni ne olabilir?

piyasada yüzlerce farklı kabin kaseti oldugu için
  • takip
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cCc_Reis_cCc

Hocam sitedeki asansörümüz tse tarafından kırmızı etiketle etiketlendi, bundan sonraki yasal yaptırım nedir? ayrıca site sakinleri asansörü yenileyelim diyorlar, yenilemesek yasal olarak bir sıkıntı olurmu bilgi verirmisiniz

tek yapmanız gereken asansörün bakımını arızasını yapan yetkilileri çağırıp eksikleri tamamlamaları .
    eksikler tamamlaandıktan sonra etiketi yapıştıran mühendisler siz çağırınca tekrar kontrol ederler sorunlar ortadan kalktıysa kırmızı etiketi çıkarır yeşil etiket takar yalnız ücret karşılığında söküyorlar sanırım 150 tl idi

Hocam asansör eski asansör, güvenlik kapısı yapılması gerekiyor acaba ne kadara mal olur.? ayrıca site yönetimi kaç yıldır teknik servis için her ay bir firmaya para veriyor, bu firma ya buna güvenlik kapısı koyalım, tse etiket yapıştırır demeleri gerekmezmiydi, her ay asansör bakımı için para veriliyor ama asansörler örnek 2. kattan 0'a iniyor tam kapıyı açıcakken kapı kilitlenip direk 5. kata çıkıyor bir türlü bu arızayı gideremediler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

O mesaj ben yazmıştım Anahtarla değil izoleli bir kablo ile yapmanızı söylemiştim. Yoksa çarpılırsınız. Bence siz uğraşmayın, tehlikeli işler bunlar, işi bilen birisi ile birlikte yapın.

işi bilen yok kapıda kaldım :) asansörü kaldırıp inip alsam birşey olur mu ? hemen çıkarım boşluk var zaten çalışsa bile sıkışmam altında
  • quote:

Orijinalden alıntı: çölde bir kum tanesi

Bir tanıdığımın anlattığına göre 30.kata asansörle çok kısa sürede çıkmışlar(7-8 sn) bunların çalışma prensibi ne ?

aynı arabalarda oldugu gibi düşünelim bir

asansör motorlarınında farklı farklı güçleri var mesela ;

saniyede 0.60 cm giden
    saniyede 1mt giden
    saniyede 1.6mt giden
    saniyede 2.5 mt giden

motorun hızı yuksek oldugu için karşı ağırlık aşağı çok hızlı iner ve motorda hızı desteklediği için kabinde karşı ağırlığa paralel olarak yukarı o hızda çıkar
  • Bu gerçek olabilirmi? Asansörde mahsur kalan isal adam
    https://www.youtube.com/watch?v=0_7Ac_AInC0&feature=youtube_gdata_player

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arwen Undomiel -- 30 Mayıs 2013; 17:56:09 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

O mesaj ben yazmıştım Anahtarla değil izoleli bir kablo ile yapmanızı söylemiştim. Yoksa çarpılırsınız. Bence siz uğraşmayın, tehlikeli işler bunlar, işi bilen birisi ile birlikte yapın.

işi bilen yok kapıda kaldım :) asansörü kaldırıp inip alsam birşey olur mu ? hemen çıkarım boşluk var zaten çalışsa bile sıkışmam altında

Zemin kata inip aynı şekilde izoleli kablo ile sağ üst tarafı kısa devre yapıp asansörü yukarı gönderin. Asansör yukarı gittikten sonra izoleli kabloyu olduğu yerden çıkartın. Eğer çıkartmazsanız asansör hareket edebilir. Kabloyu çıkardıktan sonra kapı açık kalsın ve aşağı inip anahtarı alabilrsiniz. Dediğim gibi can güvenliğiniz için tek önemli olan şey kabloyu yerinden çıkarmanız ve kapıyı açık bırakmanızdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Legend

ASANSÖR HAKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Bizim asansörde bundan var

hım kırmızı etiket kullanmanız tehlikeli
  • quote:

quote:

quote:

Zemin kata inip aynı şekilde izoleli kablo ile sağ üst tarafı kısa devre yapıp asansörü yukarı gönderin. Asansör yukarı gittikten sonra izoleli kabloyu olduğu yerden çıkartın. Eğer çıkartmazsanız asansör hareket edebilir. Kabloyu çıkardıktan sonra kapı açık kalsın ve aşağı inip anahtarı alabilrsiniz. Dediğim gibi can güvenliğiniz için tek önemli olan şey kabloyu yerinden çıkarmanız ve kapıyı açık bırakmanızdır.

eyvallah hocam deneyeceğim fakir umudun ekmeği bakarsın pırlanta filanda buluruz

• quote:

Orijinalden alıntı: Bir Rind

Bazen atraksiyon olsun diye durdur tuşuna basıp iki kat arasında durduruyorum asasörü. Sıkıntı çıkar mı?

hayır bir sıkıntı olmaz ama sürekli ani fren yapacağı için halatlarda kayma olabilir ve asansörün volan yivleri aşınır
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilhan032

Bütün asansörlerde kamera var mı?

hayır yok, asansörde kamera olmaz arkadaşlar sonradan yaptıran kişi taktırmak isterse olur aslında orjinalinde yoktur yani merak etmeyin takılan kamerada gizli olmaz :D
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.