Şimdi Ara

SPSS Programını Kullanmayı Bilen Var mı?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.685
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Lütfen konuyu silmeyiniz. Yoğunluk ve uygunluk sebebiyle buraya açıyorum. Anlayış gösteriniz.

Arkadaşlar ödev teslim etmem gerekiyor fakat inanın programın anket girişi olan kısımlarını vs doğru dürüst göstermeden ödevi yarın teslim istiyorlar. Ödev yüzdesi %24. Şimdi aklın başına geldi demeyin çünkü derste anlatacağız deyip anlatmadılar. 1 ders dahi bilgisayar odasında uygulamalı ders yapmadılar.

Aranızda SPSS programını bilen ve anket girişini yapabilen var mı? Bana yardım edebilecek olan var mı?

edit;

Anketim hazır. 30 kişiyle bu anketi yaptım ve bu veriler elimde hazır.

Anket girişleri bittikten sonra;

Frekans
    Standart Sapması
    T testi
    Cross tab
    (doğru mu yazdım bilmiyorum)

bunları yapmamız isteniyor. programın ANALYZE menüsünden bunları yapabileceğimiz söylendi. program bu değerleri ve testleri girilen anket doğrultusunda otomatik yapıyormuş sanırım. Ve inanın dün e kadar sadece anket girişini yapıp bırakacağımızı biliyorduk. Belirttiğim 4 başlığında yapılacağını dün derste öğrendik ve bize bunların nasıl yapılacağını öğretmediler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gordon Freedos -- 1 Mayıs 2013; 15:55:30 >

• Geçenlerde indirmiştim torrentten seneye fazlasıyla işime yarayacağı için yaza saklıyorum.

Haziran'da kurcalamaya başlayacağım, şuan SPSS kullanımına dair hiçbir bilgim yok. Maksat up.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • valla ilk defa duydum dostum
  • Dostlar çok teşekkürler. İnanın ödevini son ana bırakan biri değilimdir. Konum hazır, anketim hazır. 30 kişiye anketi uyguladım. Fakat program dahilinde bilgi aktarılmadığı için girişlerini yapamıyorum.

UP yapanlara çok teşekkürler.

Günün farklı saatlerinde bende Up yapacağım. Umarım programı bilen bir üstad çıkar.
  • Veriyi girme olayı halledildiği varsayılırsa ne yapmak istiyorsunuz bu verilerle, istatistiksel bir takım analizler mi yoksa sadece gir veriyi bırak mı denildi nedir

İstediğiniz şeyi tam olarak yazın bir bakalım belki elimizden bir iş gelir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Djtiest_

Veriyi girme olayı halledildiği varsayılırsa ne yapmak istiyorsunuz bu verilerle, istatistiksel bir takım analizler mi yoksa sadece gir veriyi bırak mı denildi nedir

İstediğiniz şeyi tam olarak yazın bir bakalım belki elimizden bir iş gelir

Hocam, anket girişleri bittikten sonra;

Frekans
    Standart Sapması
    T testi
    Cross tab (doğru mu yazdım bilmiyorum)

bunları yapmamız isteniyor. programın ANALYZE menüsünden bunları yapabileceğimiz söylendi. program bu değerleri ve testleri girilen anket doğrultusunda otomatik yapıyormuş sanırım. Ve inanın dün e kadar sadece anket girişini yapıp bırakacağımızı biliyorduk. Belirttiğim 4 başlığında yapılacağını dün derste öğrendik ve bize bunların nasıl yapılacağını öğretmediler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gordon Freedos -- 1 Mayıs 2013; 15:55:52 >
  • Programın üst menülerinde yer alan "Edit" seçeneği kanalıyla "insert variable"ı seçin. Bu sayede verilerinizi elle girebilirsiniz. Bu adımda dikkat etmeniz husus program ekranının sol altında bulunan "Data View" seçeneğinde bulunuyor olmanızdır. Diğer "Variable View" seçeneği, verilerinize yönelik yapılacak işlemleri vs kapsar. Orası ile şimdilik işimiz yok. Sadece verimizin adı her neyse "var000001" yerine istediğiniz ismi " Variable View" seçeneğinden değiştirmek için kullanırsınız orayı

Verileri girdikten sonra "nokta- virgül ayrımına dikkat edin" üst menülerde yer alan "Analyze----> Descriptive Stats---> Freq., Cross., ve Descriptive menülerini kullanacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken bir iki işlem daha olacak. Örneğin diyelim Freq. seçeneğini seçtiniz, işlem yapmak istediğiniz ilk değişkeninizi sol kutu içerisinden sağ kutu içerisine "ok" yardımıyla taşımanız gerekiyor. Taşıdıktan sonra sağda yer alan "Statistics" seçeneğini seçin. Karşınıza gelen ekranda boş küçük kutucukları temsil eden bir şeyler göreceksiniz. Mod, medyan, mean ve sum olanları seçip tamam deyin. Percantile vs. yazan şeyleri de seçebilirsiniz. Bu ifadeler değişkeninizin içerisinde yer alan verilerin hangi aralıklarda yoğun bir şekilde tekrar edildiğini gösterecektir.

Aynı işlemi "Analyze----> Descriptive Stats---> Cross." ve "Analyze----> Descriptive Stats---> Descriptive" menülerinde de kullanacaksınız

Bu şekilde anlatmak dile kolay umarım bir faydası dokunur. Eğer verileriniz çok ise text uzantılı bir dosya yardımıyla da doğrudan tanıtabilirsiniz. Burada önemli olan verileri her bir değişken için uygun miktarda aralarında boşluk bırakarak kaydedilmiş olmasıdır.

t testini;

Analyze---> Compare Means---> One-Sample t test yardımıyla yapmanız gerekiyor.Burada karşınıza çıkan menüde sadece işlem yapmak istediğiniz değişkeni sağ tarafa aktarıp tamam demeniz yeterli. Burada sınama "Ho: Veri setine ait ortalamanın sıfır değerinden bir farkı yoktur" tezidir veya H0: Mü (xbar'da olabilir)= 0 veya H0: 0
    Sonuç ekranında "sign. 2 tailed" hücresinin altındaki yerde ".000 veya .05 veya .10 " değerlerinden küçük bir ifade yer alıyorsa verinize ait ortalama sıfır değerinden farklıdır ve istatistiksel olarak anlamlıdır diyebilirsiniz yani H0 (haş sıfır) yokluk hipotezini red edebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Djtiest_ -- 1 Mayıs 2013; 17:14:35 >
  • hocam verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. hemen işe koyuluyorum. eksik olmayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gordon Freedos

hocam verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. hemen işe koyuluyorum. eksik olmayın.

Bu şekilde yazmış olmam en azından sizinde programa dair ortalama bir şeyler biliyor olmanızı gerektirebilir, nihayetinde eğer kullanım bilginiz el vermiyorsa sıkıntı yaşayabilirsiniz. O yüzden daha güvenilir, kolay ve anlaşılır bir adrese yönlendirmekte fayda görüyorum;

SPSS Hakkında

Bu adresteki 13 kategoriden oluşan görsel anlatımla desteklenmiş bilgilerin hepsi eminim işinize yarayacaktır fakat işi biraz hızlandırma adına, birinci, ikinci, üçüncü, beşinci ve on birinci sunumlara ağırlık verebilirsiniz.

Ayrıca verdiğim adresteki siteyi incelediğinizde tüm sunumları kapsayan bir .pdf uzantılı dosyanın olduğunu görebilirsiniz. Umarım halen ücretsizdir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Djtiest_ -- 1 Mayıs 2013; 17:26:34 >
  • Hocam ödev notları açıklandı 70 almışım. %24 lük ödevi yardımlarınızla son gün yapmaya çalışmıştım. Ödev teslim edemeyenler, teslim edip 30-40 vb not alan arkadaşlarım vardı. Çok şükür diyorum. Teşekkür ederim.

not: ilerde bu konu umarım bir başka arkadaşın da işine yarar.
  • Önemli değil bir faydam olduysa ne mutlu
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.