Şimdi Ara

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik / pasta cila ]... (76. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.389
Cevap
62
Favori
906.818
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: irf@n

@ basketplayer

Geçmiş olsun, biri geçerken birşey sürtmüştür, yolda çok görüyorum sokaklarda eli poşetliler ya da bisikletli çocuklar...

Polish çiziğin kenarlarını yuvarlatır, daha zor görünür hale getirir. Mutlak işe yaramıştır. Ama tırnak giriyorsa tamamen düzeltmek zaten polisajla imkansız. O tip çiziklerle yaşamak zorundayız

Hepimizin aracında var o tip çizikler.

3 uygulamada şişe yarıya inmişse çok fazla ürün kullanıyorsun demektir. Waxın en büyük esprisi son derece ince tabaka sürmek, bu sayede hem çabuk kurur hem de kolay silinir. Linkteki ürün de rağbet gören bir waxtır, işini görür.

@ .IsTanBul.

PM kapalı, genelden yazıldığında daha çok kişi paylaşıyor

Kil (clay): Boyaya yapışmış kirleri söker.

Polish: Dairesel çizikleri gideren aşındırıcıdır.

Glaze: Extra parlaklık verir.

Wax: Tüm bunları korumaya alır.

En özeti budur, ideali tüm bu seriyi uygulamaktır. Ama araçta çizik yoksa polish aşamasından vazgeçilebilir. Uygulama sırası da yazdığım sıradadır.

Ama isteğe bağlı olarak mesela temiz araca Glaze ve sonra wax uygulanıp parlaklık elde edilebilir. Sadece glaze sürüp wax uygulamazsan ilk yıkamada glaze akıp gider, o nedenle hemen ardından wax uygulanır.

Parlaklık ürüne değil daha çok yüzeyin durumuna bağlıdır, ne kadar az dairesel çizik varsa o kadar çok parlar...

irfan hocam glaze içeren ürünlerden hangisini kullanıyorsun.benim araç metalik siyah.galeze uygulaması da wax gibi mi,önce uygulama pedi ile yedirip kurumasını bekleyip silmek mi gerekiyor.yoksa dinek sürüp temizlemek mi?ondan hemen sonra wax uygulaması mı yapılacak?
  • @ aliserpil2006

Ben Meguiars Show Car Glaze kullandım ama aracım açık renk olduğu için çok fark görmedim. Glaze açık renklerde bekleneni vermiyor ama içindeıki mineral yağlar verniği besliyor en azından.

Ürünü waxtan önce sürüyorsun, panel panel uygulamak lazım. Ürünü panele süngerle sürüp hemen siliyorsun MF bezle, kurutmuyorsun. Kurursa zor çıkar.

Sonrasında, glaze akıp gitmesin diye waxla koruma altına alıyorsun. Wax sürmezsen ilk yıkamada mineral yağlar akar gider.

Bir üyemiz siyah araca uygulamış, koyu renklerde farkedilir bir derinlik, ıslaklık ve parlaklık veriyor.

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=1641
  • http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?Categoryid=26001&Productid=otson296100

Harelenme kılcal cızıkler ıcın bu urunu almayı planladım tavsıye edermısınız yoksa bunun yerıne sonax extreme3 cızık gıderıcı cılamı almalıyım? sımdıden tesekkurler hayırlı forumlar...
  • quote:

Orjinalden alıntı: M.t.K

http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?Categoryid=26001&Productid=otson296100

Harelenme kılcal cızıkler ıcın bu urunu almayı planladım tavsıye edermısınız yoksa bunun yerıne sonax extreme3 cızık gıderıcı cılamı almalıyım? sımdıden tesekkurler hayırlı forumlar...

Bu ürün wax ağırlıklı, hare ya da kılcal çizikleri gidermek adına çok fazla bir şey beklemeyin derim, en fazla bir ksımını maskeler ama gidermez. Önce hafif aşındırıcı bir çizik gidericinin ardından bunu deneyebilirsiniz. Sonax Extreme3 hafif çiziklere karşı iş görür.

Sonax Extreme3'ü sünger uygulama pedine fındık büyüklüğünde koyup maksimum 30 x 30 cmlik alanda ürünü iyice yedirin, kurumasına fırsat kalmadan mikrofiber bezle silin. O alandaki icraati bir gözleyin, işe yarıyorsa tüm araca uygulanabilir. Ardından waxla koruma altına alın
  • İrfan abim yaklaşık 10 gündür Balıkesir deyim.Bir ara Balıkesir de ki VW servisine gittim bijon kapakları bembeyaz oldu siliyorum siliyorum tekrar oluşuyor tek çare servise gidip gösermekte idi.Önceki çektiğim resimlere baktım mart ayında da vardı.Daha sonra VW nin yıkama bölmüne gittik ordaki eleman gerçekten işini iyi bilen biri bunları jant temizleyiciler yapıyor dedi.Aracı yıkarken bijon kapakları nı çıkar öyle sık dedi bende tamam dedim gittim 10 tane bijon kapağı aldım 5-5 sadece arka 2 sinde vardı önlerde de çok az vardı değiştirmedim tanesi 65 kuruştan 10 tanesi 6.50 TL verdim neyse ordaki adamlar muhabbet ettik dedim en iyi cila hangisi dedim bana arexons Polish Rapido diye bir ürün önerdi nedir bu ?Birde aracı hep fırça ile yıka dedi sünger çok daha çizer dedi eğer yıkama eldiveni varsa onu kullan dedi ama sünger sakın dedi.İstanbula gidince hmen Yıkama eldiveni alıcam

Gördüklerin bembeyazdı bu silinmiş hali siliyorsun tekrar geliyor siliyorsuntekrar geliyor
     ...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik /  pasta cila ]...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srcn09 -- 11 Temmuz 2009; 22:18:05 >
  • @ srcn09

Jant temizleyici kalıntısı olabilir mi onlar? Ama bijon kapağı ile çözmüşsün işi...

Fırça da sünger de sakat, o nedenle epey önce de mesajlarda yazmıştım, MF yıkama eldiveni diye

2 tane var bende, kaput ve tavan için bir tane kullanıyorum. kapılar ve çamurluklar için 2.yi kullanıyorum. Zira aracı yıkarken arada durup detaylı olarak eldiveni temizlemeye üşeniyorum. Köpük sıktıktan sonra MF eldivenle girişmek güvenli...

Cila biraz da kullanıcının keyfine ve seçimine bağlı. Ne kadar süreyle cila atacağın, nasıl bir üründen hoşlandığın (katı, kremsi, fısfıs) gibi, veya araç rengine göre farklı ürünler var. Ama yılda 1 ya da 2 kere sürerim diyenler katı wax seçsinler, daha uzun ömürlü
  • irfan ustam.taş izlerini aldığım rötuş boyası ile kapattım.yakından dikkatli bakınca belli oluyor.sence zımpara ile bunu düzeltebilir miyim.yoksa hiç bulaşmayıp usta birine mi yaptırayım.?veya bu hali ile mi bırakayım.zira bu konuda acemiyim.düzelteyim derken göz çıkarmak istemiyorum.ayrıca rötuş boyası yapıldıktan sonra 3-4 gün sonra yeniden boyanan yerlerin üzerinden tekrar rötuş yapmak gerekir mi?1 kez yapmak yeterli mi?keza rötuş boyasından sonra çizik giderici ile polislemek ve ardından waxlamak gerekir mi,?gerekmezse yapmanın bir zararı olur mu veya bu şekilde uygulama dikatli bakınca belli olan taş izi nedeniyle boyanan yerin düzelmesine etkisi olur mu
  • bir de sünger olarak hocam

http://www.hepsiburada.com/arexons-wizzy-oto-yikama-sungeri-090047/productDetails.aspx?categoryid=26001&productid=otm090047

ürününü kullanıyorum.gözenekli olduğu için çizilmez demişlerdi.ne dersin
    bi de cla yaparken ucuz cila makinasını tavsuye edermisiniz yoksa elle uygulama mı yapayım.bir arkadaşım ucuz makinanın cilalanmış alanı güneşte bakarsam dalga dalga göstereceğini söyledi.yoksa önce makina ile cila sonra bezle parlatmamı önerinsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aliserpil2006 -- 12 Temmuz 2009; 19:36:52 >
  • @ aliserpil2006

Zımpara ile aracına girişmeden önce, hurda bir panel ya da görünmeyen bir noktada test yap derim, her elin ayarı farklıdır. Zımpara riskli iştir. 2500 ve 3000 grit zımpara da bulundurman lazım, o yüzden şimdilik dokunma bence...

Genelde hafif polishler rötuşlara etkili olmaz, ama makine ile girişildiğinde rötuş notasındaki boyayı alabilir, o zaman yeniden uygulamak gerekir. Sürdüğün boya gitmediği sürece sorun olmaz, wax da polish de uygulanabilir.

Cila zaten kolay bir uygulama, elle sürüp parlatmak ideali. Kaliteli bir cila kolay sürülür kolay silinir. İşin tek esprisi ultra ince sürmek/sürebilmek, kalın olursa silmesi zor olur. Zamanla el alışıyor, cilayı koklatın yeter.

Süngeri at gitsin, alternatif olarak bunlardan biri olabilir...

http://www.hepsiburada.com/mikrofiber-arac-yikama-eldiveni-091165/productDetails.aspx?categoryid=26001&productid=otm091165

http://www.hepsiburada.com/modacar-microfiber-yikamakurulamacilalama-eldiveni-090288/productDetails.aspx?categoryid=26001&productid=otm090288
  • quote:

@ srcn09

Jant temizleyici kalıntısı olabilir mi onlar? Ama bijon kapağı ile çözmüşsün işi...

Fırça da sünger de sakat, o nedenle epey önce de mesajlarda yazmıştım, MF yıkama eldiveni diye

2 tane var bende, kaput ve tavan için bir tane kullanıyorum. kapılar ve çamurluklar için 2.yi kullanıyorum. Zira aracı yıkarken arada durup detaylı olarak eldiveni temizlemeye üşeniyorum. Köpük sıktıktan sonra MF eldivenle girişmek güvenli...

Cila biraz da kullanıcının keyfine ve seçimine bağlı. Ne kadar süreyle cila atacağın, nasıl bir üründen hoşlandığın (katı, kremsi, fısfıs) gibi, veya araç rengine göre farklı ürünler var. Ama yılda 1 ya da 2 kere sürerim diyenler katı wax seçsinler, daha uzun ömürlü

İrfan hocam çıkardım bijon kapaklarını yıkadım sildim hemen ardından yine oluştu sildiğin yine oluşuyor servise götürdüm jant temizleyicileri yapıyor dedi eğer kullancaksanız kapakları çıakrın öyle sıkın bende geçenlerde öyle yaptım kapakları çıkardım öyle yıkadım hiç bir sorun olmadı değişik bir durum ama değiştirdim şimdi simsiyah

Hocam ben eldiven alıcam ancak su geçiriyor bazıları tüylü filan oluyor nasıl bir ürün alayım piyasada çok fazla yıkama eldiveni var?
  • Su geçirmeyeni bulmak zor, Carrand marka var internette e-bay ve PMC gibi sitelerde...

Ama çözümü de var, latex muayene eldivenlerinden al bir kutu, her zaman lazım olur (araç yıkarken, jant silerken, motor temizlerken kullanırsın), su geçiren MF eldivenden önce bunu takarsın eline kimsayal madde değmemiş, kirlenmemiş olur.

Bendeki Carrand marka eldivenin bir yüzü ince dokulu, diğer yüzü kalın iplikli, bu tip bir şey daha pratik...

Sonuçta MF olsun ama tip nasıl olursa olsun...
  • Yeni bir kampanya haberi ileteyim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 16 Temmuz 2009; 14:12:05 >
  • quote:

Su geçirmeyeni bulmak zor, Carrand marka var internette e-bay ve PMC gibi sitelerde...

Ama çözümü de var, latex muayene eldivenlerinden al bir kutu, her zaman lazım olur (araç yıkarken, jant silerken, motor temizlerken kullanırsın), su geçiren MF eldivenden önce bunu takarsın eline kimsayal madde değmemiş, kirlenmemiş olur.

Bendeki Carrand marka eldivenin bir yüzü ince dokulu, diğer yüzü kalın iplikli, bu tip bir şey daha pratik...

Sonuçta MF olsun ama tip nasıl olursa olsun...

İrfan Hocam Hepsiburada.com da seninkine benzyen bir ürün vardı ama su geçirgen özelliğinden bahsedilmişti sorun değil eldiven alırız dediğin gibi.Yıkama Eldiveni Şart.
  • quote:

Yeni bir kampanya haberi ileteyim...

hocam sonaxda world kart ile yapmıs aynı kampanyayı
    boya korumayı 240 yerine 120 ye ayapıyorlar
    sizce yaptırsakmı yoksa o parayı benim güneş yanıklı panelleri boyatmayayamı kullansam :)
  • @ basketplayer

Yanık panelleri boyatmak öncelikli olsun derim, sonrasını kendin de yaparsın. Önce tedavi, sonra kozmetik
  • quote:

@ basketplayer

Yanık panelleri boyatmak öncelikli olsun derim, sonrasını kendin de yaparsın. Önce tedavi, sonra kozmetik

hocam boynerdeki kozmetikçiler gibi konustun valla:D
  • arkadaşlar mtvyi world ile yapıkredinin kendi internet şubesinden ödedim, indirim var mı yoksa illaki gelirler. com'dan mı ödemek gerekiyor??
  • gelirler.comdan ödeme yapman gerekliydi sonax indirimi diyorsan?
  • sağol sonax demek istemiştim evet..
  • quote:

Orjinalden alıntı: ladex

arkadaşlar mtvyi world ile yapıkredinin kendi internet şubesinden ödedim, indirim var mı yoksa illaki gelirler. com'dan mı ödemek gerekiyor??

gelirler.condan yapmana gerek yok.bayi ile anlaşabilirsen olur.hatta benim world kredi kartım yok.yapı krediye ödersen ve makbuzu bize getirirsen halledirez dediler.
  • 
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.