Şimdi Ara

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik / pasta cila ]... (67. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4.389
Cevap
62
Favori
907.140
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: basketplayer

quote:

Orjinalden alıntı: irf@n

Evet o isimli kişide Megs ürünleri oluyor, keşke daha fazla çeşit ve sayıda getirse de kolay temin edilebilse...

ben o adamla görüştüm buluştum cleaner waxı ondan almıstım 1 hafta önce
    high gloss ürününede baktım getirdi rica ettim
    kapagını açtıgımda katı katı parçacıklar gördüm şişenin içinde bi garip oldum ürün bozulmusmudurki dedim almadım bide kapagını kaldırıdıgımda içi gözüküyodu koruyan bişi yoktu aleminyum folya gibi bişi yoktu ürün açıktı ondanda süphelendim 2 yıldırda ürün ondaymış bu saydıklarımdan dolayı şüphe ettim irfan hocam
    sizce almalımıyım ürünü??

Wax için bir şey söyleyemem ama endurance için endişe etmene gerek yok. Ben yurt dışından da satın alıyorum. Özellikle endurance zaman zaman daha akışkan şekilde oluyor. Ama performans olarak hiçbir farkını görmedim. Üründe koruyuycu folyo olması gerekiyor onu da belirteyim. Ancak satıcı güvenilir, muhtemelen senin gibi incelemek isteyen birisi çıkartmıştır.

Genel olarak oto bakım kimyasalları (diğer üst düzey markaları bilmiyorum) miatlı olmuyor. Sonax, Turtle wax, Meguiar's ürünlerinde ne üretim ne de son kullanma tarihi yoktur zaten.

İrfa bey daha ayrıntılı bilgi verir sanırım.

Şu dünyada 2009 yılında bu tür sorunlar yaşamak çok kötü gerçektende (nereden alırım, nasıl alırım vs.). Meguiar's, Türkiye dağıtıcısı değişirse şayet çok daha iyi yerlere gelebilir ülkemizde. Ancak şu anki dağıtıcıyla mümkün değil aşama kaydedemezler. Malesef

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemerro -- 12 Haziran 2009; 22:00:32 >

• İrfan hocam, bekbars boya koruma konusunda ne düşünüyorsunuz işe yarar mı? pasta attıktan sonra uygulanırsa yeteli parlaklık elde edilir mi?
  • ordaki hıgh gloss un jelatini açılmış olsada içinde küp küp beyaz parçaçıklar olsada özelliğini kaybetmemiştir diyorsun değilmi?bana gösterdiği ürün mor olandan değil daha kalitelisi beyaz bi sıvıydı ama jelatını için bunlar da jelatin olmuyo dedi ondan kafam karıstı bi müşteri açıp baktı dese mantıklıda...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi basketplayer -- 12 Haziran 2009; 22:47:34 >
  • @ basketplayer & kemerro

Çoğu araç bakım ürününde SKT yok ama kötü depolama yüzünden ürün bozulmasını sıkça duyuyorum, SKT olmasa bile 2-3 yıl sonra performans yitiren ürünler var, daha önce de yazdığım gibi bunu Megs forumundaki yetkililerin mesajında okudum, ama 10 yıl bozlulmayan wax da var, hepsi için geçerli olan bir şey değil. Ürün homojen değilse, olması gerek yapısından farklı ise almayın derim. Ama önemli olan sizin içinizin rahat etmesi.

quote:

21. What is the shelf life of Meguiar's products?

You can typically expect Meguiar's surface care formulations to retain their full effectiveness for three to five years, as long as the container has been sealed tightly, and has not been frozen.

Always shake Meguiar's liquid products well before using, especially if they have been sitting for an extended period of time.

3-5 yıl yazıyor resmi sitesinde iyi saklanır, kapağı kapalı korunursa. Kullanmadan önce iyice çalkalayın, ürünlerin donmasına müsaade etmeyin diyor.

Epey bir Megs ürünü kullandım, tüp, şişe ve fısfıslarında mühür (seal) ya da yaldız, jelatin vs var, bendeki High Gloss'ta vardı mesela. Ürünü aldığınızda açılmamış olduğunun işareti.

@ ugurtp

O markayı tanıtan bir arkadaş vardı Otomobil Genel bölümünde, içeriğini bilmiyorum açıkçası, sadece koruma mı sağlıyor yoksa parlaklığa katkısı olacak glaze, mineral yağ gibi bir içeriği var mı diye. Ama markası ne olursa olsun, hiç bir ürün kullanmamak daha kötüdür bence, zira boya bakım ve temizlik ister, ona ne verirsen onu geri alırsınız. Şu an ben de dünyada isim yapmış, çok sayıda kullanıcı tarafından kalitesi test edilmiş makul fiyat özelliklerine sahip ürünleri kullanıyorum. Çoğu profesyonel ürün bizim yapımarket raflarında gördüğümüz fiyattan pahalı değil, sadece burada bayi ağı çok zayıf.

Boyanın parlak durması yüzeyin temizliği ile ilgilidir, yüzeye yapışmış kirler varsa kille atılır, dairesel çizikler polisajla giderilir, o zaman o yüzeye ne sürsen parlar artık

İdeal yüzey için en az yılda bir kil > çizik giderme > wax kombinasyonu uygulanmalı...

Ekstra parlaklık için, waxtan önce sürülen "glaze" isimli ürünler var, onlar da özellikle koyu renk araçta parlaklığa katkıda bulunuyor.

Şu linkteki sayfalarda bizden arkadaşların yaptığı uygulamalar sonrası kareler var

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=1159

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 13 Haziran 2009; 7:08:10 >

• bu ürünleri aldım akşam pamukla uyguladım biraz azda olsa çizikleri aldım teflonla

hocam bu wax nasıl ? düşünceleriniz nedir.

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik /  pasta cila ]...

• Göstermiş olduğunuz 2 üründe wax değil, çizik giderici polish ürünlerdir. Yani boya koruma özelliği yoktur.

Geri Çbs teflon polish, teflon içeriğinden ötürü az da olsa koruma yapıyor. Ama bu koruma özelliğini 3 yıkamada kaybediyor.
  • biuu arkadaşımızın dediği gibi bu ikisi de wax değil, polish, yani ince çizikleri giderici, koruyucu özelliği yok, bu ikisinden biri kullanılıp çizikler giderilir/azaltılır, sonra wax atılmalı üzerine

Ürünü pamuk değil sünger pedle uygularsanız verim alırsınız. Yoksa sonuç pek değişmeyebilir.

Uygulama örneği (ürünü küçük alanda yedirerek, bastırarak sürün, ürün azalacak 3-4 dk sonra, kalan puslu görünümü MF bezle alın, tüm araç bitince waxı da süngerle uygulayın ince tabaka halinde, biraz kurumasını bekleyip MF bezle parlatın)

http://video.google.com/videoplay?docid=6561779259119696224

• işte bende elle uygulama pedi bulamadım bi tane buldum o da tanesi 15 tl dedi normal yıkama süngeriylemi uygulasam acaba ? bu setin içindekilerden temin edebilirim.
    bu turtle nin wax ı hangisi
    quote:

biuu arkadaşımızın dediği gibi bu ikisi de wax değil, polish, yani ince çizikleri giderici, koruyucu özelliği yok, bu ikisinden biri kullanılıp çizikler giderilir/azaltılır, sonra wax atılmalı üzerine

Ürünü pamuk değil sünger pedle uygularsanız verim alırsınız. Yoksa sonuç pek değişmeyebilir.

Uygulama örneği (ürünü küçük alanda yedirerek, bastırarak sürün, ürün azalacak 3-4 dk sonra, kalan puslu görünümü MF bezle alın, tüm araç bitince waxı da süngerle uygulayın ince tabaka halinde, biraz kurumasını bekleyip MF bezle parlatın)

http://video.google.com/videoplay?docid=6561779259119696224

birde boyacıdan wax istedigimde bana aseton kutusu kadar bi markası belli omayan pembemsi bir sıvı uzattı 12 lira dedi bende markası belli bile olmayan sıvıyı almadım teflon polishi attım bide wax atsam tamamdır bu iş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi triger -- 13 Haziran 2009; 18:55:17 >

• işte bende attıgım cila kalcı olsun üzeri wax kaplansın 6 ay rahat edeyim diyorum
    katı sıvı farketmez yeterki bulayım ürünü bana 4-5 tane gerçek wax özelligi olan ürün ismi verseniz bende hagisini bulsam uygularım.
    saygılar.
    quote:

Orjinalden alıntı: biuu

Göstermiş olduğunuz 2 üründe wax değil, çizik giderici polish ürünlerdir. Yani boya koruma özelliği yoktur.

Geri Çbs teflon polish, teflon içeriğinden ötürü az da olsa koruma yapıyor. Ama bu koruma özelliğini 3 yıkamada kaybediyor.
  • Neredeyse her sayfada wax önerisi mevcut.

Ama en çok önerilen ve kullanılanlardan biri temzileme ve kolay ugulanmasının yanında kalitesi ile

Meguiar's cleaner wax

http://www.meguiars.com.tr/index.php?_room=2&_subRoom=3&sub_category_id=6&_action=detail&_page=1
  • slmlar ben m3 pasta cila islemi denedim ama basarisiz oldum sonra formu okuyunca farkettim baya yanlis yapmisim uygulamayi simdi arabayi cizdim gecenlerde bolgesen kapatma islemi yapicam bi usta komsuyla ssonrada polish wax yaspmayi dusunuyorum ama elimdeki urunler nasil sonuc verir bilmiyorum elimdekiler

ÇBS AUTOLINE BELCO TEFLON POLISH

sonax sivi hizli wax

turtle wax yesil olan

almayida dusundugum

ÇBS belco

TURTLE WAX TEFLON SIVI CİLA

resimleri koyabilmisimdir umarim :)
    yorumlarinizi bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanbg -- 13 Haziran 2009; 20:53:06 >

• hocam güneş yanıklarının oldugu ön kaput ve tavanda, hafif olan dairesel çizikleri giderebilirmiyim?boyaya zararı olurmu ??çbs teflon polish kullansam nasıl olur??yada önerceğiniz bir ürün ?yoksa hiç dokunmyayayımmı o dairesel çiziklere güneş yanıgı VARYA?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi basketplayer -- 13 Haziran 2009; 23:25:42 >
  • İrfan bey Meguiars Swirl X Remover hakkında kısaca bilgi alabilirmiyim. Aracıma önce kil, sonra Meguiars Swirl X Remover ve en son Meguiars NXT Tech Wax 2.0 uygulamayı düşünüyorum. Uygulamayı elle yapmayı düşünüyorum arabamda hafif dairesel çizikler mevcut sizce uygun mudur. Sayenizde çok önemli şeyler öğrendik şimdiden teşekkürler. Çanakkale'den sevgilerle.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hasanbg

slmlar ben m3 pasta cila islemi denedim ama basarisiz oldum sonra formu okuyunca farkettim baya yanlis yapmisim uygulamayi simdi arabayi cizdim gecenlerde bolgesen kapatma islemi yapicam bi usta komsuyla ssonrada polish wax yaspmayi dusunuyorum ama elimdeki urunler nasil sonuc verir bilmiyorum elimdekiler

ÇBS AUTOLINE BELCO TEFLON POLISH

sonax sivi hizli wax

turtle wax yesil olan

almayida dusundugum

ÇBS belco

TURTLE WAX TEFLON SIVI CİLA

resimleri koyabilmisimdir umarim :)
    yorumlarinizi bekliyorum

Öncelikle konunun aşırı uzmanı değilim ama İrfan bey sayesinde bir çok şey öğrendim.

Konuya gelirsek bölgesel kapatma dışında genel boya bakımı için elinizdekiler bence yeterli, ekstadan birşey almayın önce bunları bir deneyin derim.

Çbs belco teflon polishi aracınıza uygulayın dairesel çiziklerin yanı sıra, ufak çiziklerden de kurtulmuş olursunuz.

Ama çbs belco oto pastasını kullanmayın. O ağır aşındırıcı, bölgesel kapatma için öncelikle daha hafif aşındırıcılar deneyin eğer yeterli gelmez ise tüm aşamalardan önce daha kalın pastalar ile işin ustasına yaptırın. Bölgesel kapatıcı önerilerini arkadaşlar verecektir.

Çbs teflon polishi uyguladıktan sonra wax ile boyanızı koruma altına alın, elinizde turtle wax yeşil kutu varmış. O işinizi çok rahat görür.

Daha sonraki birkaç yıkamada bir sonax hızlı cila uygulayabilirsiniz.

Ekstadan turtle wax sıvı cila almanıza gerek yok, çünkü sizde daha kalıcısı katı olanı var.

Uygulamaların nasıl olacağı konu içerisinde mevcut, zaten incelemişsiniz.

Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biuu -- 14 Haziran 2009; 3:15:25 >

• @ triger

Elle uygulama pedleri 3 TL civarında hepsiburada.com'da var. O süngerlerin sertliği dokusu ürün taşıma kapasitesi bu işlere uygun seçilmiş...

Wax olarak Meguiar's cleaner wax ya da Meguiars NXT Tech Wax 2.0 gayet iyi ürünlerdir. Yine de aşındırıcı olmayan diğer ürünler de tercih edilebilir tabi...

@ hasanbg

Ürün olarak sıvı polishlerle başlanabilir katı olanlara göre daha az aşındırıcıdır az aşındırıcı ile başlamak lazım, TURTLE WAX TEFLON SIVI CİLA ya da ÇBS Teflon Polish ile başlanabilir. uygulama şekli ve nokta test için önceki sayfalarda epey bilgi eklemiştim. Wax olarak TW markasının yeşil basık kutusu denenbilir ben kullanmıştım fena bir ürün değil.

@ basketplayer

Güneş yanığı olan bölgelere bulaşmayın bence zira elledikçe soyulmaya başlarlar. Çizik giderme ve wax uygulama işini sağlam olan yüzeye uygulayabilirsiniz.

@ 1956sukru

Merhaba,

SwirlX hem elle hem de makine ile uygulamaya gelir. Bu senenin yeni ürünüdür, Meguiars sitesinde epey olumlu yorum okudum. Kil <SwirlX < NXT sırası gayet iyi sonuç verecektir.

Tüm araca uygulamadan önce küçük bir alanda mutlaka nokta testi yapıp ürünün kabiliyetini, uygulama şeklinizi sorgulayın...

biuu arkadaşım zaten belli hususları aydınlatmış sağolsun

Nokta test hatırlatması...

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=971

• cleaner wax almıstım o ürünü güneş yanıgı olan yerlere uygulamayayayımmı?
  • quote:

cleaner wax almıstım o ürünü güneş yanıgı olan yerlere uygulamayayayımmı?

Bir deneyin bakalım, faydası olmayacağını düşünüyorum...
  • 3M Fast Cut polish ile far plastiği düzeltme yaptım arkadaşımın aracına

Farlar da…

Önce

Sonra

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 14 Haziran 2009; 16:40:32 >

• sevgili forum üyeleri özellikle irf@n bey 2 gun önce yeni bir araba aldım uzun yola çıkacagım için kaput boyasına zarar gelmesin diye kaput filmi yaptıracagım ama boya koruma yaptırdıgım yerde bu filmin boyaya zararı oldugu oksidasyon yaptıgını ve önermedigini söyledi.Engin bilgilerinize güvendigim için sizinde fikrinizi almak isterim.Teşekkürler
  • quote:

quote:

cleaner wax almıstım o ürünü güneş yanıgı olan yerlere uygulamayayayımmı?

Bir deneyin bakalım, faydası olmayacağını düşünüyorum...

hocam amacım zaten dahada ilerlemesin die korumaya almak arabamı satana kadar
    bana yardımcı olur die aldım cleaner waxı??boşamı para verdim :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi basketplayer -- 14 Haziran 2009; 18:17:42 >
  • 
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.