Şimdi Ara

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik / pasta cila ]... (58. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4.389
Cevap
62
Favori
907.127
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5657585960
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Gerçekten ibretlik bir foto.

Çok geçmiş olsun, çok üzücü bir örnek olmuş.
  • quote:

Orjinalden alıntı: aradeth

Daha önce soruldu mu bilmiyorum, bulamadım. nano boya korumanın, normal boya korumadan farkı nedir?nano boya korumayla teflonlu boya koruma aynı şey midir?
    Ankara'da F1 Car Care diye biryerde nano boya koruma yaptırmayı düşünüyorum.Tecrübelerinizi ya da bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Turtle wax Markasının nano tech ürünlerinin açıklamasında yazan açıklamayı kopyala yapıştır yapıyorum. Eminim sizi aydınlatacaktır.

NANO-TEKNOLOJİ NEDİR?
    Milimetrenin milyonda biri boyutu ile nano dünyası hayal gücümüzü aşmaktadır. Bu boyut bizim için pek birşey ifade etmemektedir. Bunu görsel oalrak ifade edersek; Bir nano elementinin saç kılından 10.000 kat küçük olduğunu veya bit toplu iğnenin ucuna 900 Milyon nano atomcuklarının yerleşebildiğini söylersek "cüce" nin boyutlarını hayal etmek biraz daha kolaylaşabilir. Diğer bir benzetme ile nano atomcuğu Dünyanın büyüklüğünün yanında bir ceviz tanesi kadardır.
    Nano boyutlarının ne kada küçük olduğunu artık biliyoruz .Bu boyutlardan yola çıkarak,günlük yaşantımızda kolaylıklar getiren teknolojik ürünler geliştirilmiş olup bunun adına da "nano teknolojisi" denmiştir. E2C yani Easy 2 clean de bu ürünlerden biridir. Gözle göremeyeceğiniz, şeffaf bir kaplama sağlayarak yüzeylerimizdeki fizyolojik,biyolojik yıpranmayı ve eskimeyi önler.
    NANO-TEKNOLOJİ BU ÜRÜNLERDE KULLANMAK NASIL DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR? Amazon ve Afrika da balta girmemiş ormanlarda yetişen ve oradaki insanlar tarafından kutsal kabul edilip,uğruna tapınılan bir bitki olan LOTUS çiçeğinden yola çıkılarak düşünülmüştür. Bu çiçek hayatı boyunca hiçbir şekilde üzerinde su,yağmur,çamur,kir barındırmamaktadır! Araştırma sonuçlarından gözle görünmeyen atomik nano boyutlarda itici ve katman tabaka olduğu gözlemlenmiştir.Bu görünmez tabaka üzerinden hiçbir şeyi tutmamaktadır. Nano teknolojisi dünyada ilk defa,bu çiçek efsanesinden yola çıkılarak bu ürünlerde kullanılmıştır.

kısacası

Nano nedir?

Nano tec geleneksel koruyucuların aksine daha fazlasını verir.Daha parlak bir sonuç için nano çok küçük toz zerrelerini moleküler seviyede işler ve pürüzsüz olması için daha fazla sıkıştırır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biuu -- 27 Mayıs 2009; 18:31:34 >

• quote:

Orjinalden alıntı: biuu

SON KULLANICI YORUMU:

Sonra Sonax xtreeme Torpido temizleme ürününü denemek istedim. Bez kalmayınca yine eşimin cam bezleri imdadıma yetişti. Sonax ın bu ürünü adından da anlaşılacağı gibi sadece temizleme ürünüymüş, camsilden bir farkı yok, kokusuda aynı. Parlaklık falan kesinlikle yapmıyor. Gerçi resimlerde flash patladığından parlak görünüyor ama. Pek memnun kalmadım, dalga dalga iz bırakıyor. Yarın gündüz gözüyle birdaha inceler fotolarım. Belki de uygulamayı yanlış yaptım, torpidoya sıkıp toz bırakmayan cam bezi ile ıslaklığını aldım.

biuu,

Allah allah çok garip.Torpido üstünü çok güzel temizliyor ben çok memnunum ve hiç toz tutmuyor gerçekten.Ancak 2-3 hafta boyunca silmezsen tozlar oluşmaya başlıyor.Özellikle tabe kenarları,klima etrafında çok toz olurdu ve onlardan kurtuluğuma çok sevindim.Arkadaşım arabaya oturuyor o bölgeye illaki bakıcak toz oldumu ben kendimi bir garip hissesiyorum ama şimdi çok mutluyum hiç şüphem olmuyor.Ben ürünü torpidoda kafamda bölerek her bölgeye 1 fıs sıkıyorum daha sonradan iyicene yediriyorum(MF Bez) iyicene yedirirsen dalga dalga görüntü oluşmaz ama toz olayına şaşırdım.

• quote:

Orjinalden alıntı: srcn09

biuu,

Allah allah çok garip.Torpido üstünü çok güzel temizliyor ben çok memnunum ve hiç toz tutmuyor gerçekten.Ancak 2-3 hafta boyunca silmezsen tozlar oluşmaya başlıyor.Özellikle tabe kenarları,klima etrafında çok toz olurdu ve onlardan kurtuluğuma çok sevindim.Arkadaşım arabaya oturuyor o bölgeye illaki bakıcak toz oldumu ben kendimi bir garip hissesiyorum ama şimdi çok mutluyum hiç şüphem olmuyor.Ben ürünü torpidoda kafamda bölerek her bölgeye 1 fıs sıkıyorum daha sonradan iyicene yediriyorum(MF Bez) iyicene yedirirsen dalga dalga görüntü oluşmaz ama toz olayına şaşırdım

Tamda sana soracaktım nasıl hala memnunmusun diye.

Sana sormadan sonax genel temizlik ürünü ile xtreme torpido ürününü birde cam bezini aldım koştum arabanın yanına.

Öncelikle yüreğime su serpildi, torpido beyazlamamış. Beyaz görüntüyü veren sonax mış.

Dün akşamüstü aceleye gelidiğinden fazla silmemişim sanırım oralar beyaz kalmış. Şimdi sildim beyazlıklar gitti. Ama torpido kapağında mükemmel bir renk dengesini hala yakalayadım, birazı mat duruyor, birazı parlak.

Neyse bu ürün diğer sütlü ürünlerden çok farklı aynı polish ürünlere benziyor. Sıkıyorsun iyice kurulamazsan beyaz kalıyor, sonra nemli bezle siliyorsun beyazlık gidiyor. Aynı durum genel temizlik ürünü içinde geçerli. Diğer ürünleri uygulaması çok kolaydı sıkıyordun, süngerle siliyordun, ister sil ister ıslak kalsın renk farkı olmuyordu.

Dün dalga dalga kalınca sanırım ben hırsla şişeyi boşaltmışım, demek çok az sıkıyorsun.

Toz olayıda şimdi ışıkta belli oldu, bim in microfiberinin kalıntılarıymış, yeşil renkte çünkü. Ne lanet bezmiş arınmadı arabadan. Şu an tozdan eser yok şükür. Ama uygulamasına eski alışkanlıklarımdan ötürü alışmak zor geldi.

• quote:

Tamda sana soracaktım nasıl hala memnunmusun diye.

Sana sormadan sonax genel temizlik ürünü ile xtreme torpido ürününü birde cam bezini aldım koştum arabanın yanına.

Öncelikle yüreğime su serpildi, torpido beyazlamamış. Beyaz görüntüyü veren sonax mış.

Dün akşamüstü aceleye gelidiğinden fazla silmemişim sanırım oralar beyaz kalmış. Şimdi sildim beyazlıklar gitti. Ama torpido kapağında mükemmel bir renk dengesini hala yakalayadım, birazı mat duruyor, birazı parlak.

Neyse bu ürün diğer sütlü ürünlerden çok farklı aynı polish ürünlere benziyor. Sıkıyorsun iyice kurulamazsan beyaz kalıyor, sonra nemli bezle siliyorsun beyazlık gidiyor. Aynı durum genel temizlik ürünü içinde geçerli. Diğer ürünleri uygulaması çok kolaydı sıkıyordun, süngerle siliyordun, ister sil ister ıslak kalsın renk farkı olmuyordu.

Dün dalga dalga kalınca sanırım ben hırsla şişeyi boşaltmışım, demek çok az sıkıyorsun.

Toz olayıda şimdi ışıkta belli oldu, bim in microfiberinin kalıntılarıymış, yeşil renkte çünkü. Ne lanet bezmiş arınmadı arabadan. Şu an tozdan eser yok şükür. Ama uygulamasına eski alışkanlıklarımdan ötürü alışmak zor geldi.

Valla ben çok hemde çok memnunum ben bugune eski aracımda olsun daha başka markaların ürünlerini kullandım.Carpex in vardı hiç memnun değildim sadece anlık bir temizilik gösteriyordu bana ise uzun süreli bir temizlik gerekiyordu.

Beyaz görüntü iyicene silememeden kaynaklanmıştır ben iyicene yediriyorum aynı bölgeyi uzun süreli dairesel hareketlerle siliyorum eğer dalgalı görüntü olursa aynı yere değil hemen yan tarafına sıkıp bezle oraya yediriyorum ve görüntü düzleşiyor.Özenerek ve dikkatli silersen bir sorun olcağını düşünmüyorum.İlerki zamanlar çok daha memnun kalcağına inanıyorum.Ben aracın tüm plastik aksamında uyguluyorum ve çok memnunum.Kullandığın Bezde çok önemli ben Tekzen den aldığım 5TL lik MF bez ile siliyorum resmini eklemiştim foruma gerçekten çok güzel bir bez.bende 2 tane var biri aracın içi biri dışı için.

• Nano ürünlerle ilgili Bekbars NT markasından sorumlu bir arkadaş "Otomobil Genel" kısmında epey bilgi vermiş, arama yaparsanız nano teknolojik ürünler uygulama ile ilgili bilgi var orada...

Ama dünyaca ünlü, bilinen markalar arasında henüz (belki yakında çıkar) nano bir ürünle sükse yapmış ürün yok ne yazık ki. Yani iyi bir markadan klasik polish-wax ikilisi hala süper iş görüyor.

Sonax Mat ürüne gelince, her tip yüzeyde farklı sonuç olması normal, her markada hatta aynı markanın farklı donanım seviyelerinde bile farklı plastik, boya, finiş, kaplama olabiliyor. Özellikle vinil kaplaması olanlar (sahte deriye benzer, yumuşaktır plastiğe göre) çok özen göstersinler, bilmedik ürünler vinilde çatlama, yarılma yapabiliyor. Doğru ürünle beslenmezse zamanla kuruyup sertleşerek de çatlıyor...

Deneyerek en iyiyi bulmak biraz da bizlere düşüyor. Polish konusu da öyle, birinin iyi sonuç aldığından diğeri hiç bir şey elde edemeyebiliyor.

Denemeye devam...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 27 Mayıs 2009; 19:40:44 >

• quote:

Orjinalden alıntı: srcn09

Valla ben çok hemde çok memnunum ben bugune eski aracımda olsun daha başka markaların ürünlerini kullandım.Carpex in vardı hiç memnun değildim sadece anlık bir temizilik gösteriyordu bana ise uzun süreli bir temizlik gerekiyordu.

Beyaz görüntü iyicene silememeden kaynaklanmıştır ben iyicene yediriyorum aynı bölgeyi uzun süreli dairesel hareketlerle siliyorum eğer dalgalı görüntü olursa aynı yere değil hemen yan tarafına sıkıp bezle oraya yediriyorum ve görüntü düzleşiyor.Özenerek ve dikkatli silersen bir sorun olcağını düşünmüyorum.İlerki zamanlar çok daha memnun kalcağına inanıyorum.Ben aracın tüm plastik aksamında uyguluyorum ve çok memnunum.Kullandığın Bezde çok önemli ben Tekzen den aldığım 5TL lik MF bez ile siliyorum resmini eklemiştim foruma gerçekten çok güzel bir bez.bende 2 tane var biri aracın içi biri dışı için.

Ben köy öğretmeniyim haliyle araç tozdan kurtulmuyor. Umarım ilerleyen zamanlarda memnuniyetim artar. Ya ben çok aşırı sıktım üründen, boca ettim resmen. Bu arada yağlı bir ürün olmadığından döşemelere falan temas ettiğinde leke bırakmıyor. Sevindirici. Eskiden parlatıcı değmesin diye göbeğim çatlıyodu, hem aracın orjinal renginin ortaya çıkmasıda güzelmiş. Ne o öyle pehlivaların kıspeti gibi parıl parıl

Bende ilgincim 2 mesaj önce ürünü yerden yere vurdum şimdi göğe çıkardım nerdeyse

Bu arada ürünleri tekzenden aldığımda MF bez vardı orda, baktım tüylü birşey aynı polar gibi, ya bununla temizlik mi yapılır, her yer toz olur dedim rafa geri koydum. Hem kutunun içinde 2 tane vardı ne güzel. Ne bileyim, bu zamana kadar araç için atletten başka bez mi gördük

Peki microfiber bezleri kullanmadan önce yıkayıp kurutuyor musunuz?

• quote:

Yeni MF bezi mutlaka yıkarım, üretimden kalan hav-toz-tüy oluyor üzerinde.

Bir husus daha var, wax-polish gibi ürünleri uygulama ya da silmede kullandığınız MF bezle sadece cam sildiğiniz MF bezi bir arada yıkamayın, wax-polish yağları ona geçerse asla camı eskisi gibi silmiyor.

MF bezleri yumuşatıcı kullanmadan çamaşır deterjanı ile makinede yıkamak mümkün. Elde çok iyi arınmayabiliyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: irf@n

quote:

Yeni MF bezi mutlaka yıkarım, üretimden kalan hav-toz-tüy oluyor üzerinde.

Bir husus daha var, wax-polish gibi ürünleri uygulama ya da silmede kullandığınız MF bezle sadece cam sildiğiniz MF bezi bir arada yıkamayın, wax-polish yağları ona geçerse asla camı eskisi gibi silmiyor.

MF bezleri yumuşatıcı kullanmadan çamaşır deterjanı ile makinede yıkamak mümkün. Elde çok iyi arınmayabiliyor.

Hocam bende hep yeni MF bezi ilk önce yıkarım...

Ben MF bezi elimde yıkıyorum.Büyük yoğurt kapları olur ya ben onun içine koyuyorum içinede ısıttığım sıcak suyu ,Çamaşır deterjanı da atıyorum biraz karıştırıyorum 4-5 dk karıştırdıktan sonra kirler akmış oluyor daha sonra o suyu boşaltıp tekrar sıcak su + çamaşır deterjanı koyarak karıştırıyorum bu sefer suyun rengi daha açık oluyor.En sonda duruluyorum sonra ipe asıyorum kuruyor.

• İrfan hocam aracıma geçtiğimiz pazartesi günü ziebart boya koruma yaptırdım fakat sonuçtan hiç memnun değilim çünkü sizinde bildiğiniz gibi her aracın üzerinde oluşan ince dairesel kılcal çizikler vardır bunlar yok olmamış olduğu gibi duruyor artık bundan sonra kendim uygulama yapmak istiyorum bana kaliteli ürünler önerebilirmisiniz boya koruma işlemini sırasıyla hangi aşamadan başlayarak ve hangi ürünleri kullanarak yapmalıyım bunları özet olarak sıralarsanız çok sevinirim hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fastdriver. -- 28 Mayıs 2009; 16:24:46 >
  • @ strong84

Merhaba,

İlk diyeceğim, eğer boya düzeltme ve koruma sonrası dairesel çizikler yok olmamışsa o iş düzgün yapılmamış demektir. Bence oraya geri gidip güneş ya da spot halojen (floresan olmasın, çoğu istasyon floresanla çalışıyor, sonucu göremiyorlar) altında onlara da durumu izah edin.

O uygulama sonrası boyanın bu şekilde çıkması lazım, ne kadar kötü durumda bir boya olduğunu sağ kısımda görüyorsunuz, sol da bitmiş kısmı, fark dağlar kadar...

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik /  pasta cila ]...

Taş izine tek çare rötuş, kendi boyasından alın, kürdanla uygulayın derim, sonrasında polisajla rötuş rafine edilebilir. Bu konulara eski sayfalarda bolca değinmiştim.

Keza ürün hakkında da önceki sayfalarda epey örnek var. Araç rengi, modeli, güneş altında çekilmiş bir foto (güneşin kaportaya tam düştüğü bir açıda), elle mi makine mi uygulama, yurt dışından ürün almaya meyliniz var mı gibi sorular sizi bekliyor

İdeali --> Kaliteli bir çizik giderici polish + iyi bir koruyucu wax...

Öncesinde de yılda bir kille temizlik çok faydalı...

İmzamdaki forumda daha detaylı ürünler, ip uçları ve uygulama şekilleri var, malum burada herşey tek başlık altında, biraz dağınık oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 28 Mayıs 2009; 16:35:51 >

•  ...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik /  pasta cila ]...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fastdriver. -- 6 Aralık 2009; 20:23:50 >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fastdriver. -- 6 Aralık 2009; 20:24:37 >
  • ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fastdriver. -- 6 Aralık 2009; 20:30:41 >
  • Arkadaşlar şu aşağıdaki iki konuda da bana yardımcı olabilir misiniz???

http://forum.donanimhaber.com/m_31961405/tm.htm

http://forum.donanimhaber.com/m_31961264/tm.htm

Şimdiden teşekkürler...
  • İrfan hocam ziebart korumayı söylediğim gibi geçtiğimiz pazartesi günü yaptırdım şimdi devamında ne gibi işlemler ve nekadar süre sonra uygulama yapmalıyım linkteki ürünlerden hangilerini almalıyım veya sizin önerileriniz nelerdir yardımcı olursanız çok sevinirim hocam
    http://www.hepsiburada.com/department.aspx?categoryID=26001&sp=brand=meguiars&record=1
  • @ strong84

Aracın ve motoru süper, maşallah, kazasız sürüşler

İlginç bir yansıma gibi duruyor, eline pürüz falan geliyor mu, verniğin altında mı bu şey, en üst tabakada mı? Farklı bir açıdan da foto çekersen daha iyi olur...

İşini kötü yapan bir istasyon yüzünden ben bu hale geldim, zira boşa para verdiğimi gördüm

Kendim yapıyorum, en azından içime siniyor. 1 kere ........ marka istasyona vereceğin para ile makine, ped, polish, wax alıp yıllarca kullanman mümkün.

@ floodlight

Filmden anlamam ama boya koruma konusunda marka değil kaliteli işçilik önce gelir. Üstte mesaj yazan arkadaşımızın boyasında dairesel çizikler duruyor hala, boya koruma paketinde yapılacak en önemli iş zaten dairesel çizikleri gidermektir. Onu da yapmıyorlarsa boşa para vermiş oluruz.

Gittiğiniz istasyonda beklentinizi söyleyin, görevli ile beraber aracı güneşte inceleyin, bu dairesel çizikleri yok edip edemeyeceklerini sorun (durum ne kadra içler acısı, adamlar yapacakları işi bilmiyor), sonrasında da istasyondan ayrılmadan onlarla yapılan işi inceleyin.

@ strong84

Artık yapılacak iş uygulanan korumanın ömrünü uzatmaya yöneliktir. Meguiar UQD adlı ürünü her yıkama sonrası kuru panele fıslayın, MF bezle hemen silin.

http://www.hepsiburada.com/meguiars-ultimate-quik-detailer-hizli-yuzey-temizleyici-ve-koruyucu/productDetails.aspx?categoryid=26001&productid=othrzg-14422

Boncuklanma zayıfladığında 4-6 ayda bir wax uygulayın, ince tabaka sürün süngerle, 5-10 dk kurumasını bekleyin, MF bezle parlatın.

http://www.hepsiburada.com/meguiars-cleaner-wax-temizleyici-ve-koruyucu-wax/productDetails.aspx?categoryid=26001&productid=othrza-1216

Bu uygulamaları hep gölgede yapın, yoksa ürünler hızlı kuru, silmesi zor olur, leke kalır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 29 Mayıs 2009; 8:54:55 >

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik /  pasta cila ]...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fastdriver. -- 6 Aralık 2009; 20:26:11 >

• 
Sayfa: önceki 5657585960
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.