Şimdi Ara

EV SİNEMASINDA AKUSTİK ODA YAPIMI.. (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
187
Cevap
13
Favori
12.553
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • çok hoş olmuş dostum tebrikler. tabii görsel olarak belki muazzam değil ama çirkin durmuyor. işlevsellikle karşılaştırılınca kesinlikle tercih edilebilinir. ben perdenin maliyetini soracağım. acaba onunla birlikte projeksiyon ne kadara mal oldu. teşekkürler.
  • -spawn- kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim.tamamen amotörce yaptığım biriş oldu.gönül isterdiki bu işlerde tecrubeli bir yakınım olsun. Netdeki arkadaşlarımızda olmasa hepten yanlız kalırız. Süngerleri duvara doğaclama yapıştırdım. O an görsel olarak bir iki deneme ile yaptım.
    Süngerleri aldığım yerden verilen özel yapıştırıcı ike yapıştırdım. Sünger ve basstrapları duvara cok az yapıştırıcı surerek tuturdum.zaten hemen tutuyor.
    Perde yok bende,resimlerde perde gibi duruyor.duvarı beyaza boyadık,kenarlarınıda siyah yaptık.baya iş görüyor.projeksiyon epson 9000w, 1 yıl önce aldım,fiyatları biliyorsun,biraz yüksek ama hak eden bir ürün.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • onkal kullanıcısına yanıt
    Süngerleri aldığım yerde satılan teneke yapışrırıcı ile yaptım,bu iş için gayet guzel bir ürün.
    Herhalde genelde böyle görülecek ortalık, bina eski zamanlarda kaçak yapılmış zamanla üzerine katlar cıkılmış,duvarlar tavan her taraf yamuk.bir şey döşemeye kalktığında simetriyi tuturamıyorsun.18 yıldır burada kiracı olarak oturuyorum,değiştirme şasım yok.zaten bu yapılan işlerde ev sahibinin haberide yok, 2 kat üstümde oturuyor, görünce bakalım ne diyecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdote -- 3 Şubat 2014; 12:17:13 >

• Evet ya eskiden ustalar binayı yaparlarmış mimar yapılana göre plan çizermiş en azından bizim mahalledeki evler öyle olmuş

Yapıştırıcıyı çıkardığınızda parçalanma iz yapması vs durumu oldu mu?
    Deneme yapmak için aldığım bir kaç süngeri hafta sonu test amaçlı olarak kullandım, kauçuk bant kullandım süngeri çok uzun süre tutmadı ayrıca duvardanda çıkarması baya bir zor oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onkal

Evet ya eskiden ustalar binayı yaparlarmış mimar yapılana göre plan çizermiş en azından bizim mahalledeki evler öyle olmuş

Yapıştırıcıyı çıkardığınızda parçalanma iz yapması vs durumu oldu mu?
    Deneme yapmak için aldığım bir kaç süngeri hafta sonu test amaçlı olarak kullandım, kauçuk bant kullandım süngeri çok uzun süre tutmadı ayrıca duvardanda çıkarması baya bir zor oldu.

Sayın onkal o yapıştırıcı süngerden ayrılmaz sünger Parca Parca olmaz ise felaket bir yapıştırıcı 5 sn de yapışıyor ve cikmiyor

• cevap için teşekkürler dostum. duvar çok kullanışlı olmuş. kaç mt uzakta oturuyorsun. göz hizasından mesafesi ne. memnun musun durumdan.
  • eraycelik80 E kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim üstat
    O zaman iyi karar vermek lazım bir defa yapmak lazım. Mesela benim sistemim salonumda ama yaza yada sonraki yıla ayrı bir oda yapabiliriz diye konuştuk iç işleri bakanı ile salona hiç uğraşmamak lazım bu durumda yoksa salona da tadilat ihtiyacı doğacak
  • -spawn- kullanıcısına yanıt
    saol hocam..duvarda değişiklikler yapabilirim henüz son hali değil,ciddi tutkal sürmedim cok az sürerek tuturdum sadece..
    5mt . izliyorum 3,5 mt en 1,5 mt den fazlada uzunlukta ekran.
    sesler gelince hani bir manifaturacıya gırersin ses toklaşır yankısız bir hall alır ,ona benziyor..şimdi hangi hoparlörden hangi ses çıkıyor cok daha net belli oluyor.
    az önce eve geldim tv yi açtım,ses sanki kısık gibi ve net tv üzerinden geliyor ses.
    bu ayar işleri sanırım 1 haftayı bulur..çalışıyorum bir taraftan fırsat buldukça denemelerim devam edecek...
  • Ses yalıtımı ile akustik çok farklı şeyler. yalıtımı yapılmış oda akustik olarak mükemmel demek değildir. tamamen akustik düzenleme ile doldurulmuş oda akustik değildir. insan beyni ve kulağı belirli miktarda yansımaya ihtiyaç duyar bunun sebebi sesin nereden geldiğini tam anlamıyla anlamak içindir. tamamen yalıtılmıs ve akustik duzenleme yapılmış ortam bir sure sonra insanda rahatsızlık uyandırabilir ve gerçeklikten uzak hale gelir.

uzun ama mutlaka izlemenizi tavsiye ederim

• indigo_blue kullanıcısına yanıt
    hocam tavsiyelerin için teşekkür ederim,anlatıkların bildiğimiz şeyler ile hemen hemen aynı,,bu başlığa yardımcı olmak ister isen,verdiğin videonun Türkçe çevirimi en azından özetini anlatabilirmisin,,yabancı dil herkesde yok,öyle bakıyoruz video ya aralarında birkaçtane şekil ve resim var onlardan ne demek istediğini anlamaya çalıştım ama olmadı,videoda cok uzun, ileri sardırarak resimli anlatımlar aradım ama olmadı..İngilizceniz kuvetli ise özetini bizimle paylaşırmısın..
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdos113

hocam tavsiyelerin için teşekkür ederim,anlatıkların bildiğimiz şeyler ile hemen hemen aynı,,bu başlığa yardımcı olmak ister isen,verdiğin videonun Türkçe çevirimi en azından özetini anlatabilirmisin,,yabancı dil herkesde yok,öyle bakıyoruz video ya aralarında birkaçtane şekil ve resim var onlardan ne demek istediğini anlamaya çalıştım ama olmadı,videoda cok uzun, ileri sardırarak resimli anlatımlar aradım ama olmadı..İngilizceniz kuvetli ise özetini bizimle paylaşırmısın..

çok zor birsey istediniz çeviri yapabilirim fakat buna vaktim varmı derseniz pek yok. ama bir fırsatını buldugumda onemli noktaları yazarım
  • indigo_blue kullanıcısına yanıt
    fırsat bulduğunuzda yaparsanız iyi olur,,kolay gelsin..
  • bu akşam bir kaç filim üzerinde denemeler yaptım..
    önceden izlediğim filimlerde aşırı bass, sesi açmamı engeliyordu,,sesi kısıncada bu sefer center dan gelen sesler azalıyordu.
    iş ayar yapmaya kalıyor center,in sesini yükseltiyordum,bu seferde ses dağılımı bozuluyordu..
    arada sinemaya gidip filim izlerken o sert kısa ama etkili bass sesi nasıl alırım evde diyordum.. acaba hoparlörlerimi değiştirsem yoksa avr yi daha güçlümü alsam,,
    kafam karışıyordu..
    tek yapmam gereken şey öncelikle basstrap lar, devamı ve tamamlayıcı olan akustik süngerler..hepsi bu kadar..
    centerdan gelen silah sesleri cok sert ve etkili olmaya başladı..hareketli sahnelerde bir birinin üzerine çıkan bass sesler kısaldı ve etkili oldu..
    daha henüz bir kaç filim denedim..denemelere devam,

enteresan sanki ses sistemini yenilemişim gibi oldu,,arkadaşların dedikleri gibi varmış gerçekten..
    bassların uzamaması üst katlara giden sesinde azalması demek..oldukça memnun kaldım bu işten.

tavana desenli köpük bakıcam yarın.onlarıda sıyaha boyayıp yapıştırıcam,üstlerinede akustik sünger ilave edeceğim..

şimdilik tek sıkıntı süngerlerin koku yayması,,sanırım bir iki ay bu sıkıntı olacak,,odaya koku spreyi aldım,bu durumu biraz düzeltti.
    iyiki evliliğimin ilk günleri hanımı korkutmuşum..büyüklerim öyle tavsiye etmişlerdi,,
    şaka bir yana hanımda pek şikâyetçi değil bu durumdan,,haftada en az 1 korku filmi izletim mi,sıkıntı yok, o zaman oda benimsiyor yapılanları..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdote -- 7 Şubat 2014; 2:23:33 >

• Koku en az 5 ay full cam acik ve kapı acik ise.

• eraycelik80 E kullanıcısına yanıt
    odaya girdiğimde hafif bir koku oluyor ama rahatsız etmiyor beni,zaten hemen burun o kokuya alışıyor,odanın içinde bulunan parfümde bu kokuyu bastırıyor,.
    eray öyle korkulacak bir durum değil,zaten zamanla kokuda kaybolacak..
  • Güzel olmuş.

• Evet fena durmuyor toplamda maliyeti
    Ne oldu

• Merhabalar,

Güzel bir başlık olmuş. Mimari ve endüstriyel akustik konusunda çalışmalar yapan bir mühendisim. Bende yukarıda bahsi geçen konular hakkında birazda teorik bilgilendirme yapmak istedim.
    Oda içerisindeki akustik ortamı; sürücü(hoparlör),amfi ve oda karakteri birlikte belirler. Herhangi bir odanın mimari tanımla hacmin 2 önemli özelliği var. Birinci özelliği ses iletimi (sound transmission) , diğer özelliği ise çınlanım süresi(reverberation süresi). Ses iletimi, oda içerisindeki bir kaynağın oda dışına ne mertebede geçtiğidir. Bu daha çok diğer odalardaki ses etkilenimini vermektedir. Çevredekilere rahatsızlık vermemek için yapılan izolasyon bu kapsamdadır. Ses iletimi aynı zamanda dış ortamdan oda içine geçen ses içinde geçerlidir. Yüksek kalitede bir dinleme ortamı için oda içinde istemeyen ses düzeyinin az olması beklenir. Örneğin bu düzey THX sertifikalı sinema salonlarında NC30 seviyesindedir.

Çınlanım ise sesin kaynağından çıktından sonra ne kadar sürede yutulduğunun göstergesidir. Oda hacmi içerisindeki bir noktadan yayılan ses dalgaları yüksek frekanslarda ışık gibi yayılır. Duvarlara çarparak enerjisini kaybeder. Düşük frekanslarda ise hacmin modları oluşturur. En basit yöntemle RT adı verilen ölçümler ile oda içerisindeki bir sesin bitişi ile 60dB azalışı arasında geçen süreyi vermektedir. Basit bir tanımla echo süresi denilebilir. Bu süre sinema salonlarında 1s mertebesinde müzik dinlenilen ortamlarda 1.5s, kayıt salonlarında ise 0.5s dolaylarındadır. Müzikte sürenin uzun olmasının nedeni, sesin daha zengin hale getirilmesi, sinemada ortamında ise hem konuşmaların anlaşılabilir olması hem de yön(5.1 gibi) etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için daha az çınlanıma izin verilir.

EV SİNEMASINDA AKUSTİK ODA YAPIMI..

Bahsedilmekte olan çeşitli malzemeler ile oda içerisindeki yansıma miktarı kontrol altına alınır. Örneğin zeminin halı ile kaplanması, duvarlara yutucu malzemeler eklenmesi çınlanımı azaltır. En yüksek performansı almak için odanın çınlanım süresi ölçülebilir, ya da çok kabaca hesaplanabilir.

Tüm bunlar arasında dikkat çeken önemli bir nokta, sinema ve müzik akustiğinde yüksek performans için oluşturulması gereken odaların birbirinden yutum miktarı açısından farklı olduğudur. Ev sineması ortamında yutuculuk sağlanmalıdır. Ancak aynı ortamda müzik de dinlenecekse bu yutucular çıkarılabilir olmalıdır ya da miktarı çok fazla olmamalıdır.

Piyasada yer alan çeşitli AVR amfiler, mikrofon ve yazılım aracılığı ile odanın hacim akustiğini de devreye katarak düzeltmeler uygulamaktadır. Ancak bu metodlar ile sesin sürücüden çıktıktan sonraki davranışına müdahale edilemediği unutulmamalıdır.
    İlk fırsatta pratik uygulamalara yönelik bilgi ve örnekler göndermeye çalışacağım.

Burak ERDAL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burak_erdal -- 7 Şubat 2014; 20:13:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: burak_erdal

Merhabalar,

Güzel bir başlık olmuş. Mimari ve endüstriyel akustik konusunda çalışmalar yapan bir mühendisim. Bende yukarıda bahsi geçen konular hakkında birazda teorik bilgilendirme yapmak istedim.
    Oda içerisindeki akustik ortamı; sürücü(hoparlör),amfi ve oda karakteri birlikte belirler. Herhangi bir odanın mimari tanımla hacmin 2 önemli özelliği var. Birinci özelliği ses iletimi (sound transmission) , diğer özelliği ise çınlanım süresi(reverberation süresi). Ses iletimi, oda içerisindeki bir kaynağın oda dışına ne mertebede geçtiğidir. Bu daha çok diğer odalardaki ses etkilenimini vermektedir. Çevredekilere rahatsızlık vermemek için yapılan izolasyon bu kapsamdadır. Ses iletimi aynı zamanda dış ortamdan oda içine geçen ses içinde geçerlidir. Yüksek kalitede bir dinleme ortamı için oda içinde istemeyen ses düzeyinin az olması beklenir. Örneğin bu düzey THX sertifikalı sinema salonlarında NC30 seviyesindedir.

Çınlanım ise sesin kaynağından çıktından sonra ne kadar sürede yutulduğunun göstergesidir. Oda hacmi içerisindeki bir noktadan yayılan ses dalgaları yüksek frekanslarda ışık gibi yayılır. Duvarlara çarparak enerjisini kaybeder. Düşük frekanslarda ise hacmin modları oluşturur. En basit yöntemle RT adı verilen ölçümler ile oda içerisindeki bir sesin bitişi ile 60dB azalışı arasında geçen süreyi vermektedir. Basit bir tanımla echo süresi denilebilir. Bu süre sinema salonlarında 1s mertebesinde müzik dinlenilen ortamlarda 1.5s, kayıt salonlarında ise 0.5s dolaylarındadır. Müzikte sürenin uzun olmasının nedeni, sesin daha zengin hale getirilmesi, sinemada ortamında ise hem konuşmaların anlaşılabilir olması hem de yön(5.1 gibi) etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için daha az çınlanıma izin verilir.

EV SİNEMASINDA AKUSTİK ODA YAPIMI..

Bahsedilmekte olan çeşitli malzemeler ile oda içerisindeki yansıma miktarı kontrol altına alınır. Örneğin zeminin halı ile kaplanması, duvarlara yutucu malzemeler eklenmesi çınlanımı azaltır. En yüksek performansı almak için odanın çınlanım süresi ölçülebilir, ya da çok kabaca hesaplanabilir.

Tüm bunlar arasında dikkat çeken önemli bir nokta, sinema ve müzik akustiğinde yüksek performans için oluşturulması gereken odaların birbirinden yutum miktarı açısından farklı olduğudur. Ev sineması ortamında yutuculuk sağlanmalıdır. Ancak aynı ortamda müzik de dinlenecekse bu yutucular çıkarılabilir olmalıdır ya da miktarı çok fazla olmamalıdır.

Piyasada yer alan çeşitli AVR amfiler, mikrofon ve yazılım aracılığı ile odanın hacim akustiğini de devreye katarak düzeltmeler uygulamaktadır. Ancak bu metodlar ile sesin sürücüden çıktıktan sonraki davranışına müdahale edilemediği unutulmamalıdır.
    İlk fırsatta pratik uygulamalara yönelik bilgi ve örnekler göndermeye çalışacağım.

Burak ERDAL

Burak Bey rt60 için müzik dinleme alanında 1.5 sn çok yüksek, bir referansınız var mıdır? Normalde 0.5 sn civarlarında olmalı hedef değer benim okuduğum kaynaklarda.. Tabi ev dinleme alanı olarak bahsediyorum siz farklı mekanlardan mı bahsediyorsunuz acaba...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdundar -- 7 Şubat 2014; 21:00:22 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: headbanger6

Evet fena durmuyor toplamda maliyeti
    Ne oldu

toplamda maliyet 1200tl cıvarı olacak..tavana köpük gelecek önümüzdeki hafta,,10 adet daha Vicoustic Flexi Panel var onlarıda köpükten sonra tavana yapıştırıp birde o zaman dinliycem sesi,,sanırım 4 adet daha basstrap almam gerekecek,benim odada köşe sayısı fazla,bu yüzden gerekecek gibi duruyor..son halinden sonra karar vereceğim..
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.