Şimdi Ara

Tepee elektirik konusunda yardım (römork fişi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
2.699
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Aracıma bosal marka çeki demri taktırdım yanındaki universal elektirik kitinide arka lambalardan tek tek aldılar, ancak römorkun fişini takınca çeki demirinin fişine, arka lambalardan bir kısmı yanmıyor, römorka ise zaten elektirik gitmiyor.
    Usta arabada devre kesici olduğunu söyledi, yada römorka led ışıklı stop lambaları takmamı önerdi.
    led takarsam çalışırmı acaba, elektirik alınan yerde yani arka stop lambalarının kablosundaki etikette 10 amper üstü tehlikelidir diyor, bu hesap aracın kendi arka stop, sinyal vb + römorkunkileri sistem algılayıp elektirik kesiyor sanırım ???

Römorka led taksam sorun çözülürmü acaba... bilgisi olan varsa yardımlarını istirham edecektim.

Teşekkürler.

• Ustanın öyle söylemesinin sebebi led ışıkların daha az akım çekmesidir. Römorka bağlı olan ikaz ışıklarını yakmak için arka stoplardan güç almanız gerektiği aşikar ancak akımı direk almak yerine araya röle ilave etmeniz lazım. Rölenin sadece bobin kısmı stoplarınızdan besleneceği için sorun çıkmaz ana akım gene aküden alınacak. Bu yöntemi oto eletrikçide denettirin olmazsa başka yöntem önereyim. Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

Ustanın öyle söylemesinin sebebi led ışıkların daha az akım çekmesidir. Römorka bağlı olan ikaz ışıklarını yakmak için arka stoplardan güç almanız gerektiği aşikar ancak akımı direk almak yerine araya röle ilave etmeniz lazım. Rölenin sadece bobin kısmı stoplarınızdan besleneceği için sorun çıkmaz ana akım gene aküden alınacak. Bu yöntemi oto eletrikçide denettirin olmazsa başka yöntem önereyim. Saygılar.

En güzeli bu yöntemdir aslında ancak atlanan bir nokta mevcut. Yetkili servis bültenlerinde çeki kancasının ve römork için gereken elektiriğin nereden alınacağı yazar ve güvenli yöntem budur. Çeki demiri için bildiğim kadarı ile proje gerekiyor muayenede sıkıntı olabilir.
  • Yeni araçlarda maalesef böyle bir sorun çıkıyor. Römorkun lambaları normal ampül olunca fazla giç çekiyor ve araçlar arıza lambası yakabiliyor, hatta beyni bile yanıyor. VW Caddy'de başımıza gelmişti... Bunun için Bosalın orjinal elektrik kitleri mevcut.Sanırım arkadaşımızın dediği gibi basit bir röle sistemi ile çalışıyor. Fiyatı biraz pahalı 350-400 TL falan... Ya da 2 adet ledli stop taktırıp bu işi çözeceksiniz...Başka çare yok maalesef
  • quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

quote:

Ustanın öyle söylemesinin sebebi led ışıkların daha az akım çekmesidir. Römorka bağlı olan ikaz ışıklarını yakmak için arka stoplardan güç almanız gerektiği aşikar ancak akımı direk almak yerine araya röle ilave etmeniz lazım. Rölenin sadece bobin kısmı stoplarınızdan besleneceği için sorun çıkmaz ana akım gene aküden alınacak. Bu yöntemi oto eletrikçide denettirin olmazsa başka yöntem önereyim. Saygılar.

En güzeli bu yöntemdir aslında ancak atlanan bir nokta mevcut. Yetkili servis bültenlerinde çeki kancasının ve römork için gereken elektiriğin nereden alınacağı yazar ve güvenli yöntem budur. Çeki demiri için bildiğim kadarı ile proje gerekiyor muayenede sıkıntı olabilir.

Teşekkürler, Proje çiziliyor hayırlısı ile, en geç bir hafta içinde gelecek onaydan. Usta taa motor kısmından buraya elektirik çekilecek orjinali böyle falan dedi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Black Snow -- 16 Mart 2013; 13:56:18 >

• quote:

Cevap için teşekkürler, elektirikçiye giderim sorun değil.. Ancak eğer gitmeden ledli lambalar çalışırmı ? Yani mevcut sistem ledli olanları çalıştıracaksa bir daha uğraşmaya gerek varmı acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: D-Assault

Yeni araçlarda maalesef böyle bir sorun çıkıyor. Römorkun lambaları normal ampül olunca fazla giç çekiyor ve araçlar arıza lambası yakabiliyor, hatta beyni bile yanıyor. VW Caddy'de başımıza gelmişti... Bunun için Bosalın orjinal elektrik kitleri mevcut.Sanırım arkadaşımızın dediği gibi basit bir röle sistemi ile çalışıyor. Fiyatı biraz pahalı 350-400 TL falan... Ya da 2 adet ledli stop taktırıp bu işi çözeceksiniz...Başka çare yok maalesef

Size de teşekkürler, aslında orjinal bosal taktı gözümün önünde ama bu farklı bir kit sanırım 500 TL tutar deyince ve ardından led taktırın çözülür deyince öylece kaldım, mevcut bağnatıda değişiklik typmadan yani üstadın dediği gibi röle taktırmasam çalışırmı acaba ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Black Snow

quote:

Cevap için teşekkürler, elektirikçiye giderim sorun değil.. Ancak eğer gitmeden ledli lambalar çalışırmı ? Yani mevcut sistem ledli olanları çalıştıracaksa bir daha uğraşmaya gerek varmı acaba ?

Denemeden birşey söylemek zor. Ledli ampuller muayeneden geçer mi bilmiyorum.
    Ayrıca motor bölümünden başka elektrik alabileceğiniz bir nokta buunmamaktadır.

• quote:

Denemeden birşey söylemek zor. Ledli ampuller muayeneden geçer mi bilmiyorum.
    Ayrıca motor bölümünden başka elektrik alabileceğiniz bir nokta buunmamaktadır.

Römork muayeneye girmiyor, o usta römorkun lambalarını ledli yapın demişti. Arabanınkinide ona çevirmem gerekmiyecek sanırım.
  • Konuyu ileride takip eden arkadaşlar için sonucuda paylaşayım.

Hiçbir şekilde mümkün olmadı, aracın orjinal beyinli elektirik tertibatı takılması gerekiyor, başka çözüm olmadı malesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Black Snow

Konuyu ileride takip eden arkadaşlar için sonucuda paylaşayım.

Hiçbir şekilde mümkün olmadı, aracın orjinal beyinli elektirik tertibatı takılması gerekiyor, başka çözüm olmadı malesef.

Hangi yöntemleri denediniz? Başka çözümler önereceğim.
  • Teşekkürler... ama bezdim :) Orjinal beyinli araç kiti taktırıyorum bu vesile çözülmüş oldu.
  • Bunu da ilk defa duydum. Merak ettim, orjinal beyinli araç kiti nedir? Maliyet ne düzeyde?
    3 tane araca çeki demiri takıp römorkla bot taşıdım hiç başıma böyle birşey gelmedi. Birinde bazıları yanmıyordu led taktım düzeldi..
    Aracınız nedir?
  • Hocam tüvde romork fişini deniyorlar mı? Ben de universal takdırdım. Ancak denemedim ancak takarsam yüzde 100 arıza ışığı yanar ustanın söylediğine göre. Muayeneden arıza ışığı yandı diye geçemezsek?

Bana elektrik tesisatı lazım değil tek derdim muayeneden geçmek. Bu konuda bilgisi olan var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.