Şimdi Ara

samsung galaxy s3 donma sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
243
Cevap
6
Favori
108.962
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yurtdışı alışlı bir samsung galaxy s3 cihazım var. Cihazdan son aylara kadar memnundum, ancak yaklaşık bir ay kadar önce ortaya çıkan bir sorun beni çok rahatsız etti. cihaz, çalışırken anında donuyor. ekran kararmıyor, örneğin ekranda bir imleç yanıp sönüyor ise, yanıp sönmeye devam ediyor, ancak hiçbir şekilde giriş kabul etmiyor. düğmeler ve dokunmatik ekran tepki vermiyor. bu arada bazen uzun süre telefona bakmadığımda (örneğin gece boyunca, sabah kalktığımda) pin kodu soruyor. demek ki ben kullanmazken de arada donuyor ve bir süre sonra restart oluyor.

tek çözüm power tuşuna 10 saniye basıp reset yapmak. bu arada factory reset de denedim, işe yaramadı.

servisi arayıp bilgi aldım, sorunun çok yüksek ihtimalle yazılım kaynaklı olduğu, serviste bedeli mukabili (çünkü ürün yurtdışı) yeniden yazılım yüklenebileceği ve sorunun ortadan kalkacağı söylendi. bulunduğum şehirde yazılım yükleyebilecek bir servis olmadığı içn ilk defa cesaret edip cihaza yazılım yükledim. odin kullanarak orijinal tr romunu yükledim ancak soruna çözüm olmadı. yükledikten sonra ayarları yaparken tekrar dondu.

stability test v2.7 yükleyip donanımsal test yaptım hiçbir sorun göstermedi.

cyanogen yüklemek istedim ancak indirdiğim dosyalar hep zip, odin ise tar dosyası istiyor ve tar dosyasını nasıl indirebileceğimi bulamadım.

bu arada yüklediğim orijinal rom, sadece romdu. sanırım bir de kernel flashlama durumu olabiliyor. acaba bendeki sorun kerneldeki bir hatadan kaynaklanıyor olabilir mi? kullanım sırasında bir uygulama kerneli değiştirmiş/bozmuş olabilir mi?

sorunun yazılımsal mı donanımsal mı olduğunu nasıl tespit edebilirim? kernel dahil tümden bir yeni yazılım kurmamı önerir misiniz, kernel flashlamayı nasıl yapabilirim?

çok teşekkür ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: hadesmania

aynı sorunu bende yaşıyorum. herhangi bir işlem yaparken donabiliyor cihaz. fabrika ayarlarına döndüm ve çok az program yükledim 4-5 gündür yapmıyordu bu sabah chromda internette gezerken yine yaptı. telefonu elimden düşürmüştüm bir kere onunla alakası olabilir mi? başka hiçbir sorun yaşamıyorum sadece arada sırada böyle donuyor ve tepki veriyor bazende restart atıyor kafasına göre.

Bugün bu işi oldukça uzun süre araştırdım.http://forums.androidcentral.com/samsung-galaxy-siii-i9300/245894-samsung-galaxy-s3-i9300-freezes-every-hour-so-4.html#post2584787 adresinde, fstrim (play:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.grilledmonkey.lagfix&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5ncmlsbGVkbW9ua2V5LmxhZ2ZpeCJd ) ile bir çözüm buldum ancak henüz deneyemedim. tartışmanın tamamını okumanızı tavsiye ederim. İlginç ama yaz aylarında üretilen mavi renkli s3'lerle sınırlı bir sorun gibi görünüyor.

• 5 dk da bir donan bir s3 telefonahttp://hotfile.com/dl/198098982/7564552/Samsung-Updates.com-GT-I9300-AUT-I9300XXEMB1-1359712648.zip.html adresinden stock rom u indirip kurdum. Herhangi bir sorun yok çok iyi çalışıyor. Bilginize
  • Bu forumda konuyu tartışmışlar, 621 kişi donma türleri hakkında oylama yapmış. Çoğu bazen donuyor diye oy kullanmış.

Kullanıcılardan gelen donma nedenlerini toplamışlar :

1) - Facebook app for Android.
    2) - Google Chrome Browser.
    3) - Some Samsung Based Android 4.1.2 builds/Roms causing freezing.
    4) - In Some cases, Media Scanner causing lockups.
    5) - In Some cases, Swiftkey Flow Bêta causing freezing.

Link
    http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2133401
  • quote:

Orijinalden alıntı: psyshock

Xda da konusu var bunun ve telefonun sorunlu nand bellegi olanlar icin samsung un telefon komple gitmesin diye aldigi onlem son cikan 4.1.2 surumleriyle ingiltere gibi vs kesin cozuldu deniyor ama tabi turkiyeye 5 aylik surum geldigi icin bu takilmalae mevcut odinle yeni ingiltere veya polonya romunu kurmanizi oneririm

odinle buradan I9300XXEMD2 Polonya (12 nisan tarihli XEO yazan) sürümünü yükledim kilitlenme sorunum çözüldü.
    Yüklediğimden beri bir kere bile kiltlenmedi.
    Senkronizasyon sd card falan filan boşuna kasmayın.
    Bu sorunun yazılımsal olduğu aşikar.
    Sorun 4.1.2 inin ilk çıkan sürümlerinde.
    Yükleyin kurtulun...

• quote:

Orijinalden alıntı: tearsun

quote:

Xda da konusu var bunun ve telefonun sorunlu nand bellegi olanlar icin samsung un telefon komple gitmesin diye aldigi onlem son cikan 4.1.2 surumleriyle ingiltere gibi vs kesin cozuldu deniyor ama tabi turkiyeye 5 aylik surum geldigi icin bu takilmalae mevcut odinle yeni ingiltere veya polonya romunu kurmanizi oneririm

odinle buradan I9300XXEMD2 Polonya (12 nisan tarihli XEO yazan) sürümünü yükledim kilitlenme sorunum çözüldü.
    Yükleyin kurtulun...

Evet Bense tearsun un verdigi surumu yukledim butun gundur donma olmadi simdiye kadar cok tsk ederim tearsun... Denemekde fayda varmis.

• quote:

Orijinalden alıntı: vannelle

quote:

Orijinalden alıntı: tearsun

quote:

Yükleyin kurtulun...

Evet Bense tearsun un verdigi surumu yukledim butun gundur donma olmadi simdiye kadar cok tsk ederim tearsun... Denemekde fayda varmis.

Ben s3 kullanmıyorum, bi tanıdık için bakınıyorum onda da aynı problem mevcut da, verilen romu yuklersem telefonu yine turkçe dil ile kullanabilecek miyim?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşlar yardımı olacaksa bende aşağıdaki official rom yüklü. Hiçbir sorun yok. Sıfır takılma, sıfır donma. Denememiş olanlar son bi şans deneyebilir.

http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I9300

GT-I9300 TUR I9300XXEMA2 4.1.2 15.01.2013 836582
  • quote:

Orijinalden alıntı: M-Ray

SORUN ÇÖZÜLDÜ
    Yaklaşık bir hafta boyunca telefon sürekli dondu. Reset attım açıldı tekrar dondu. Biribirinden farklı programlarda ya ekran dondu ya da siyah ekran oldu. Sonunda yabancı bir forumdaki tavsiye üzerine donduğu zaman hiçbirşey yapmadım. Yaklaşık 20 dakika sonra telefon çözüldü ve çalışmaya devam etti. Sonra yine dondu ve çözüldü 5-6 defa belki daha fazla bu şekilde olduktan sonra artık hiç donma yapmıyor. Anladığım kadarıyla donmanın sebebi telefonun hafızadaki hatalı bilgiyi düzeltmeye çalışmasıymış. Yani reset attıkça işleme engel oluyormuşuz. Artık sorun kalmadı çok şükür. Üstelik telefon hızlandı. Umarım sizde de işe yarar.

Tek sıkıntı bu donmalar esnasında biri sizi ararsa çalıyor ama sizin asla haberiniz olmuyor. Telefon çözüldükten sonra bile aramalar görünmüyor. O yüzden uçuş moduna almanız ya da telefonu gece satlerinde zorlamanız tavsiyemdir.

Arkadaşlar M-Ray in bahsettiği çözüm bu forumda yazılı ve gördüğüm kadarıyla işe yarıyor.

Telefonun kendi kendine donmasını beklemektense DUMMY FILE GENERATOR yazılımı ile telefonun iç ve dış hafızalarına yazmayı deneyin. Yazarken takıldığı durumlar olacak. TAKILDIĞINDA HİÇBİR ŞEKİLDE TELEFONU RESETLEMEYİN ! Bırakın kendi kendine derdini çözsün. Ben denedim ve saatlerdir telefonu açık bırakmama ve kurcalamama rağmen donmadı.

Sanırım çözüm bu. Problemin devam etme durumu olursa yine burada yazar bilgi veririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taydag -- 18 Mayıs 2013; 9:43:37 >

• Samsung Galaxy S3 denen donuk aleti almak gibi bir gaflete düştük bir kere!

YENİ ALACAKLAR VEYA DÜŞÜNENLER VARSA UZAK DURSUNLAR!!!

Orjinal olarak 8 ay önce teknosa'dan aldığımız telefon 1 haftadır telefonda hiçbir değişiklik yapmamış olmama rağmen donmaya başladı. Dosyaları temizleyip ilave yüklenen facebook vb uygulamaları kaldırdım. Ancak donma problemi devam ediyor. Root vb bahsedilen işlemlerin hiçbirini yapmadım. Yapmam da.. Ki gereksiz yere niye vakit kaybediyim niye nasıl root atılacağıyla uğraşayım. Samsung'un böylesi bir soruna çözüm üretmesi gerekir. Bence herkeshttp://www.samsung.com/tr/support/model/GT-I9300MBATUR-support/ask-and-answer/write-question?page=MY.SAMSUNG.LOGIN&bvdisplaycode=7463-tr_tr&bvappcode=qa&bvproductid=GT-I9300MBATUR-support&bvpage=http%3A%2F%2Fanswers.tr.samsung.com%2Fanswers%2F7463-tr_tr%2Fproduct%2FGT-I9300MBATUR-support%2Fsubmitquestion.htm%3Fformat%3Dembedded%26sessionparams%3D__BVSESSIONPARAMS__%26return%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.samsung.com%252Ftr%252Fsupport%252Fmodel%252FGT-I9300MBATUR-support%252Fask-and-answer%26user%3D__USERID__%26authsourcetype%3D__AUTHTYPE__&bvcontenttype=QUESTION_SUBMISSION&bvauthenticateuser=false adresinden Samsung'u soru bombardımanına tutsun.. Farkına varsınlar..

Üretmezse atar geçerim. Daha da Samsung almam-aldırmam...

• quote:

Orijinalden alıntı: parmos

Arkadaşlar merhaba,

Ben sorunumu Dummy File Generator uygulamasıyla XDA'da anlatılanları yaparak çözdüm. Çok basit bir çözüm oldu, sadece biraz sabır ve şans diyelim :)

Bazı arkadaşlar DFG yönetimini uygularken telefonun donduğunu söylemişler ve orada kalmışlar sanırım, olay telefonun donması, bekleyince açılıyor ve sorun çözülüyor.

Günlüğüme yazdım fakat mesaj sayım az olduğu için bağlantı paylaşamıyorum sanırım. Buraya da kopyalayayım:

- Google Play’den Dummy File Generator uygulamasını yükleyin
    - Telefonunuzu açın ve donmasını bekleyin, 5 ila 25 dakika arasında telefon kendiliğinden çözülecektir. Bu bekleme ile donmalar daha azalacaktır. Telefonunuzda boşaltabildiğiniz kadar yer boşaltın (8 GB boşluk iyidir), telefonunuz donyorsa ve boşaltamıyorsanız, telefonu USB ile bilgisayara bağlayın ve temizlik işlemini öyle yapın

- Telefon yantı verdiğinde Dummy File Generator uygulamasını açın ve Generate(Size-Boyut) veya Generate Full seçeneği ile Dummy File – Sahte Dosya oluşturmaya başlayın. 1 seferde 8 GB gibi oluşturun, sonra silin yöntem bu. 2 sefer 8 GB kadar dosya ürettiğinizde sorun büyük olasılıkla çözülecektir. Bazı kullanıcılar 50 GB bazıları ise daha fazla üretimde sorunu çözmüşler.
    - Dummy File Generator çalışırken, donmalar olabilir, hiç ellemeyin bırakın telefon kendisi uğraşsın 5 ila 25 dakika içinde donma çözülecektir, uygulama çökerse yeniden açın ve yeniden Generate deyin. Eğer telefon bu işlem süresince 40 dakikadan fazla yanıt vermezse yeniden başlatın.
    - Buradaki mantık, XDA’da anlatıldığı üzere takılmaları tetiklemek ve telefonun o hafıza bloklarını bir şekilde temizlemesini sağlamaktır.
    - Ben donmalı-kapanmalı 3-4 denemeden sonra hiç ellemeden sabırla iki kere Generate Full işlemini tamamladıktan sonra sorunun ortadan kalktığını gördüm. Ve üzerine 2 defa daha takılmadan Generate Full işlemini yaptım ve sorun çözüldü.

Kolaylıklar

http://blog.bluzz.net/samsung-galaxy-s3-sebepsiz-donma-sorunu-ve-cozumu/

ben linkini vereyim hocam

• o nand bellek koruması yoktu daha önceden 4.1.2 ile geldi önceden direk telefon anakartı yakıyordu garantiden değiştiriyorlardı. sorun zaten 6-7 ayda çıkıyormuş yurtdışında herşeyini çıkardılar bu hatanın. sonra samsung bu korumayı çıkardı ilk başlarda donma yaparak düzeltiyordu hatta tavsiye edilen donma olduğunda pili falan çıkarmadan işlemin bitmesini beklemek (40 dakika bile sürse) ama yeni versiyonlarda artık donma olmadan sorun çözülüyor.

farklı zamanda alınmış olmalarıda önemli değil ben 5 ay arayla 2 tane s3 aldım 2 side aynı revizyona sahip sonuçta türkiye de üretilmiyorlar bayiler eskileri veriyorlar yapıcak birşey yok.

bende 1 yıldır kullanıyorum s3 donma yaşamadım. çevremde yaşayanda yok ama bu sorun kesinlikle anlattığım gibi cpu/gpu ısınma ile falan hiçbir ilgisi yok eğer kullanıcının yüklediği programlarla ilgili bir sorun yoksa sorun durup dururken başladıysa yukarda anlattığım gibi herşey.ingilizcesi olanlar aşağıdaki linkleri inceleyebilir. bunun sen düşünüyorsun ben ne düşünüyorumu kalmış bir durum yok nedeni vs herşeyi çözdüler artık.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1993044

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi psyshock -- 24 Ağustos 2013; 13:24:42 >

• quote:

o nand bellek koruması yoktu daha önceden 4.1.2 ile geldi önceden direk telefon anakartı yakıyordu garantiden değiştiriyorlardı. sorun zaten 6-7 ayda çıkıyormuş yurtdışında herşeyini çıkardılar bu hatanın. sonra samsung bu korumayı çıkardı ilk başlarda donma yaparak düzeltiyordu hatta tavsiye edilen donma olduğunda pili falan çıkarmadan işlemin bitmesini beklemek (40 dakika bile sürse) ama yeni versiyonlarda artık donma olmadan sorun çözülüyor.

farklı zamanda alınmış olmalarıda önemli değil ben 5 ay arayla 2 tane s3 aldım 2 side aynı revizyona sahip sonuçta türkiye de üretilmiyorlar bayiler eskileri veriyorlar yapıcak birşey yok.

bende 1 yıldır kullanıyorum s3 donma yaşamadım. çevremde yaşayanda yok ama bu sorun kesinlikle anlattığım gibi cpu/gpu ısınma ile falan hiçbir ilgisi yok eğer kullanıcının yüklediği programlarla ilgili bir sorun yoksa sorun durup dururken başladıysa yukarda anlattığım gibi herşey.ingilizcesi olanlar aşağıdaki linkleri inceleyebilir. bunun sen düşünüyorsun ben ne düşünüyorumu kalmış bir durum yok nedeni vs herşeyi çözdüler artık.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1993044

anladim kardesim linkler icin sagol.. yanliz 4.0.4 e geri donuncede arada bir donma oluyor.. hic bir yazilim oyun kurulu olmadigi halde..

+ 4.2.2 nin sizdirilmis versiyonu vardi sanirim.. onu denedin mi peki yoksa 4.3 u mu bekliyorsun ?

++ ya da su bahsedilen polonya,ingiltere vs 4.1 ini mi onerirsin.. custom roma karsiyim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi khanstern -- 24 Ağustos 2013; 16:44:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu donma dediğiniz olay telefonun çok yavaş çalışması mı? Yani menü geçişleri, uygulama açılışları vs çok mu ağır? Mesela menüye bastığınızda 1 saniye geç geliyor, her geçişde aynı ağırlığı görüyorsunuz.

Kardeşimde var aynı telefon ve bu sorunu düzeltir diye rom attım bana mısın demedi. İlk başlarda iyi olsa da şu an yine aşırı yavaş telefon. Belleğine baktığımda 840 mb küsürden 780 mb civarını kullandığını gösteriyor. Aynı sorun ise bu linkteki anlatılanları yapmayı deneyeceğim ama farklı bir sorun ise uğraşmak istemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evoo -- 18 Şubat 2015; 12:03:07 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.