DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
VESİKALIK Fotoğraf nasıl yapılır?
46
Cevap
3
Favori
79.636
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa: 1
Giriş
      16 Nisan 2004 20:01:56
      Merhaba arkadaşlar,
      Dijital fotoğraf makinesi ile kendi vesikalık fotoğraflarımı oluşturup fotoğrafçılarda tab ettirmek istiyorum.Sörf yaparken bir yerlerde görmüştüm fakat şimdi bulamıyorum.Photoshop'ta bir belge oluşturuyorduk ve 10*15'lik bir karta 6 veya 8 adet vesikalık fotoğraf kopyalıyorduk.Ve bunun tab fiyatıda toru topu 300bin TL olduğuna göre harika bir tasarruf oluyor.Sorum şu.Photoshopta hazırlayacagımız resim dosyasının çözünürlüğü ve ölçüleri ne olmalı.bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan detay!! istiyorum.Selamlarımla

• Teğmen
      239 Mesaj
      20 Nisan 2004 01:52:04
      Bak bunu bende öğrenmek istiyorum hemen herkez kulaktan dolma bilgileri anlatıyor ama bak soruna cevap veren yok.
      Tamam fotografları çekiyoruz bilgisayarada atıyoruz orada onlar sabit peki o resimlerden bazılarını tab etmek istiyoruz ama nasıl.Mobil hafızaya yükleyip fotografçıyamı gidiyoruz? Yoksa fotografçıyı evemi çagırıyoruz

• Admin
      2209 Mesaj
      20 Nisan 2004 02:52:06
      walla ben hepsini cd ye yukluyorum saolsun hepsini cikartiyor.hem turlu turlu efectler ekliyorum.gayet guzel.

cikarttiracaginiz yere gore degisir

• Binbaşı
      1347 Mesaj
      20 Nisan 2004 14:11:59
      kendi resmini
      image size :
      width:4,5 cm
      hight: 6 cm
      resolution: 300 dpi

olarak ayarla, sonra;
      yeni bir dosya aç,
      width:10 cm
      hight:15 cm
      resolution: 300 DPI

sonra;
      iki dosyayı yan yan yerleştir,
      kendi resmini yeni açtığın dosyanın üzerine sürükle bırak.
      yeni ve büyük dosyada kücük bir resmin oldu onu "alt" tuşuna basılı tutarken yana taşı "duplicate"
      şimdi iki tane resmin oldu
      iki tane daha bu şekilde çoğalt ve
      jpeg dosyası olarak en yuksek kalitede "quality=12" kaydet ve baskıya gönder.
      selamlar.

• Yüzbaşı
      408 Mesaj
      27 Mayıs 2004 13:19:08
      Ben böyle ayarladım gittim dijital baskı yaptırmaya. 10*15 e 4 vesikalık resim koydum benden vesikalık üctreti almaya kalktılar..

Ankarada nerelerden digital çıktı alabilirim ????

• Teğmen
      202 Mesaj
      27 Mayıs 2004 14:32:06
      Ankara'da benim şu ana kadar dijital baskı aldığım yerler ve 10x15 baskı fiyatları, kullanılan kağıtlar şöyle.

Bilkent Real Alışveriş Merkezi: 350.000 TL - Fujicolor
      Armada Alışveriş Merkezi-Didem Foto: 400.000 TL - Kodak
      Migros Alışveriş Merkezi-Doğan Color: 350.000 TL - Kodak
      Bahçelievler 7.cadde Renko Fotoğrafçolık: 300.000 TL - Fujicolor

• Binbaşı
      1091 Mesaj
      27 Mayıs 2004 17:05:20
      sizin çoğaltmanıza gerek yok ki !
      adamların makinesinde zaten o özellik var.
      çıktı alırken , kopyala yapıyo. hepsini döşüyo işte.

• Binbaşı
      1295 Mesaj
      27 Mayıs 2004 18:19:01
      Ama milleti soymaya alıştıklarından her vesikalık için ayrı ayrı para istiyorlar ona göre...
      Alıştılar 6 tanesine 500 bin maliyetle 5-6 milyon almaya vesikalık şeklinde baskı yapmıyor ...ler.

• Yüzbaşı
      408 Mesaj
      27 Mayıs 2004 21:12:42
      Başka bir yere sordum....

adam dediki bu olay fotoğrafcılığı zedeliyor. fotoğradcılar odasımı ne oradan yazı gelmiş artık yapmayacaz dedi

• Binbaşı
      1091 Mesaj
      28 Mayıs 2004 08:54:16
      <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by eeemre</i>
      <br />Başka bir yere sordum....

adam dediki bu olay fotoğrafcılığı zedeliyor. fotoğradcılar odasımı ne oradan yazı gelmiş artık yapmayacaz dedi
      <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>

keşke hiç basmasalarda zorda kalıp birer photoprint alsak.

• Binbaşı
      1295 Mesaj
      28 Mayıs 2004 11:03:22
      photoprint almak sorun değil kartuş ve kağıt parası iflas ettirir...

• Binbaşı
      1091 Mesaj
      28 Mayıs 2004 11:53:22
      <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by thunderace</i>
      <br />photoprint almak sorun değil kartuş ve kağıt parası iflas ettirir...

photoprintler hakkında fazla bir bilgim yok ama herhalde bunların kartuşları da dolduruluyodur. yada yansanayi malları vardır.

• Yüzbaşı
      542 Mesaj
      29 Mayıs 2004 17:44:14
      WALLA BEN PRINTER DEN AYARLIYORUM

• Yüzbaşı
      614 Mesaj
      29 Mayıs 2004 18:23:09
      <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by userneym</i>
      <br />kendi resmini
      image size :

olarak ayarla, sonra;
      yeni bir dosya aç,

sonra;
      yeni ve büyük dosyada kücük bir resmin oldu onu "alt" tuşuna basılı tutarken yana taşı "duplicate"
      selamlar.

Yazdıklarını denemedim ama bilge kaydettim bir ara deneyecem saol

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      30 Mayıs 2004 15:57:51
      harbi güzel fikir ya..
      kendi vesikalığını kendin yap...
      İşte Türk'ün aklı...
      Bravo..

• Binbaşı
      1347 Mesaj
      31 Mayıs 2004 17:00:51
      :-)

• Binbaşı
      1091 Mesaj
      01 Haziran 2004 10:22:03
      izmirde 10x15 fotoğraf baskısını 250 bin liraya yaptırıyorum.

benden daha ucuza yaptıran yok herhalde.

nerde yaptırdığımıda söylüyüm de reklam olsun.
      foto güven: mezarlıkbaşı nda 250 bin lira

• Yüzbaşı
      402 Mesaj
      02 Haziran 2004 13:50:53
      <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by erte</i>
      <br /><blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by eeemre</i>
      <br />Başka bir yere sordum....

keşke hiç basmasalarda zorda kalıp birer photoprint alsak.

Yerim onların fotografçılar odasını. Şimdi ben gitsem bir baskı teknolojileri dükkanı açsam. fotokopi ozalit digital fotograf vs. Adına da fotografçı değilde baskıcı desem ve evde hazırlanmış vesikalıkları 300 bine bassam fotografçılar odası alınır mı bana. Dünya değişiyor sayın fotografçılar, sizde değişin, odanızda değişsin. Nereye kadar milleti kazıklamaya devam edeceksiniz.

• Yüzbaşı
      821 Mesaj
      02 Haziran 2004 14:58:14
      13*18'i 250 bin liradan yaptiriyorum... Gayet de kaliteli...
      İstanbul Sehreminide...

• Yüzbaşı
      341 Mesaj
      05 Haziran 2004 01:21:03
      Knightfall +100

Bende aynı yere yaptırıyorum,çok memnunum.

• Yüzbaşı
      542 Mesaj
      09 Haziran 2004 16:36:09
      Ankarada maltepe köprüsünün orada bir fotorafçıda 10x15 baskı 175 bin ve de çok kaliteli. Adamlar 1,5-2 saat içindede veriyolar.

• Binbaşı
      1198 Mesaj
      09 Haziran 2004 17:02:19
      <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by erte</i>
      <br />izmirde 10x15 fotoğraf baskısını 250 bin liraya yaptırıyorum.

benden daha ucuza yaptıran yok herhalde.

nerde yaptırdığımıda söylüyüm de reklam olsun.
      foto güven: mezarlıkbaşı nda 250 bin lira

mezarLlkbasl nerede?
      (:

• Yüzbaşı
      377 Mesaj
      25 Ağustos 2004 12:22:49
      quote:

Orjinalden alıntı: userneym

kendi resmini
      image size :

olarak ayarla, sonra;
      yeni bir dosya aç,

userneym kardeş, dediğin ayarlarla vesikalık yaptım ve bastırdım, güzel oldu ama sanırım çok net çıkmadı, ben şunu sormak istiyorum:ben 300 dpi ayarını veremiyorum zira resolution yazan yerde pixels/inc veya pixels/cm ibareleri var.. dpi 'a göre resolution yapmıyor (ya da ben bulamadım).. (Adobe Photoshop 7.0 kullanıyorum)

bu arada Ankara'da Necatibey caddesinde Doğan Express diye biryer var:. orada problem çıkarmadan dijitalden vesikalık basıyorlar.

• Teğmen
      142 Mesaj
      26 Ağustos 2004 22:57:32
      istanbulda ucuza baskı yapabileceğimiz yer varmı ya arkadaşlar.ben bulamadım şöyle ucuz bir yer.

• Yüzbaşı
      377 Mesaj
      26 Ağustos 2004 23:18:15
      yukarıda dpi ile ilgili bir soru sormuştum, photoshopta ppi olarak geçiyormuş, o da aynı kapıya çıkıyormuş, sorunu hallettim. Bugün bastırdığım yerden 6 adet 10x15'lik baskı yaptırdım 24 tane harika vesikalığım oldu. Evde parayla vesikalık mı çeksem ne? (Tanesini 350 bin'den basıyorlar Ankara'da)

• Yarbay
      2612 Mesaj
      02 Eylül 2004 15:32:04
      Daha önce de söylemişlerdi....

Şehremini otobüs durağının arkasında hemen...

Foto Yalçın ve Foto Nur

İkisi rekabet içinde...

İkisine de sor

Katılım Zamanı: 2 Eylül 2004

Ne Mutlu TÜRK'üm Diyene!!!

Sular yükselince, balıklar karıncaları yer,Sular çekilince de karıncalar balıkları...
      Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir! Çünkü, kimin kimi yiyeceğine "SUYUN AKIŞI" karar verir...
    • Android Beta Kullanıcısı
      6166 Mesaj
      03 Eylül 2004 10:56:38
      Sirkecide 1 Adet 36 Lık Fiilm Tab Ve Baskısı 7,000,000-TL
      Foroğraflar 10*15 Tanesi 150,000-TL ye Geliyor Sanırım. Bunlar Mat Şekilde Olanlar, Parlak İstenirse 100,000-125,000-TL Şeklinde Olabilir.
      Ben Ordan Yaptırıyorum Bayada Kaliteli. 3-4 Saattede Veriyolar.
      Saygılar.

Alper ŞEN
      KALBİMİZDESİN PİLOT ALPER

GALATASA|RA|Y
    • Binbaşı
      1198 Mesaj
      03 Eylül 2004 10:59:49
      quote:

Orjinalden alıntı: buzzer

yukarıda dpi ile ilgili bir soru sormuştum, photoshopta ppi olarak geçiyormuş, o da aynı kapıya çıkıyormuş, sorunu hallettim. Bugün bastırdığım yerden 6 adet 10x15'lik baskı yaptırdım 24 tane harika vesikalığım oldu. Evde parayla vesikalık mı çeksem ne? (Tanesini 350 bin'den basıyorlar Ankara'da)

ankarada nereye yaptırdın?

• Yarbay
      3105 Mesaj
      21 Ekim 2004 03:12:11

quote:

Orjinalden alıntı: userneym

kendi resmini
      image size :

olarak ayarla, sonra;
      yeni bir dosya aç,

sonra;
      selamlar.

Dostum ellerin dert görmesin çok güzel anlatmışsın da peki vesikalık basmak istediğimiz fotonun orjinal boyutu kaç pixel/cm olmalı...

Arbeit Macht Frei
    • Yüzbaşı
      345 Mesaj
      21 Ekim 2004 17:33:57
      bende denemedim ama en kısa zamanda deneyeceğim ama bizim burada zor çıkarırlar ancak ankaraya gittiğimde çıkarttırırım.

• Yarbay
      2064 Mesaj
      22 Ekim 2004 21:31:16
      biri yapmazsa biri yapar yapacak basacak fotocu bulunur elbet.

• Yarbay
      3105 Mesaj
      24 Ekim 2004 05:19:06
      Ya iyi güzel anlatıldığı gibi vesikalık yapmak için fotomuzun boyutlarını ayarlıyoruz, yeni bir dosya açıp açıp onun boyutlarınıda ayarlıyoruz, sonra vesikalık fotoyu boş dosyanın içine sürükleyip bıraktığımızda fotoğrafın boyutu ufalıyor ve siyah beyaz oluyor, ne iştir anlamadım, photoshop 6 kullanıyorum, acep ps ta mı bi sorun var bendemi?

Arbeit Macht Frei
    • Teğmen
      155 Mesaj
      24 Ekim 2004 06:23:12
      Teşekkürler userneym...

• Yüzbaşı
      743 Mesaj
      24 Ekim 2004 11:33:09
      arkadaslar bende hp psc office jet yazılımı war direk vesikalık boyutuna küçültüyo resimleri istediin kadarda çıkıyo!çok iyi:D

• Yarbay
      2508 Mesaj
      28 Kasım 2004 16:06:35
      Dün Balçova'da bir fotoğrafçıyla bu yüzden kavga ettik. Burada anlatılanlara göre hazırladığımız (10x15 - 4 vesikalık) resme adam 300.000 yerine 2 milyon lira istedi. Bizde kabul etmedik. Çıkan tartışmadan sonra adam bastığı vesikalığı yırttı. Bizde CD'yi alıp olay yerinden uzaklaştık.

Belli ki çoğu fotoğrafçı kendi arasında bu şekilde örgütlenmiş. Peki siz İzmir'de nerelerden bastırıyorsunuz?

Richy'nin reklama ihtiyacı yok...
    • Yüzbaşı
      490 Mesaj
      29 Kasım 2004 09:14:03
      ya öyle işte matbaacılık olsun fotoğrafcılık olsun öldü arkadaşlar...
      Bende kendi düğün fotoğraflarımı kendim yaptım.Komşu fotoğrafcının ise dudağı uçukladı yaaa...

Peki bir digital baskı merkezi nasıl kurulur?[/b]

• Onbaşı
      26 Mesaj
      29 Kasım 2004 12:53:51
      ARKADASİM EGER YAZICININ OZELLIKLERINDE VARSA ZATEN BU FORMATI SECEBILIRSIN ORNEGIN CANONDA VAR BU OZELLIK...COREL DRAW PROGRAMIN VARSA ORADAN DA SOYLEYEBILIRIM NASIL OLACAGINI PHOTOSHOPTA DA A4 SAYFAYA YAYABILIRSIN FOTOGRAFINI....AMA EN KOLAY COREL DRAWDA OLUYOR...

• Yüzbaşı
      377 Mesaj
      30 Kasım 2004 22:30:48
      Arkadaşlar önemli olan basacağınız resmin en az 300 dpi (ya da ppi) kalitede olması. Bundan daha düşük bir değerde resim bulanık çıkıyor. Yukarıdaki bilgileri tekrar anlatırsak: bir sandalyeye oturun, arkanıza perde, battaniye, renkli çarşaf :D ya da fon olarak ne kullanacaksanız koyun ve makineyi makul bir mesafeye koyarak otomatik resminizi çeksin. Sonra photoshop'ta önce resmin hangi bölümünü vesikalık olarak kullanacaksanız orayı crop edin. Sonra bu resmi resize ederek 4,5x6 boyutuna getirin (yakın değerler de olabilir, çözünürlüğün 300 ppi değerde (fazla da olabilir) olmasına dikkat edin. Sonra da yeni bir resim açın (10x15 olsun) resimleri içine 4 tane sığabilecek şekilde yerleştirin (zaten 4 tane sığabiliyor). ) Fotoğrafçıda en son 250 bin TL'ye bastırdım bir adet 10x15'lik kağıda.

• Çavuş
      62 Mesaj
      22 Nisan 2005 14:09:08

İstanbul Yenibosna'da dijital işleriniz için: İSTANBUL FOTO

-
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      22 Nisan 2005 14:22:22
      İstanbul' da dijital işleriniz itina ile yapılır.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte o zaman muhteşem birşey olur...
    • Yarbay
      3175 Mesaj
      15 Şubat 2013 07:47:34
      quote:

Orijinalden alıntı: Balitto

Ankara'da benim şu ana kadar dijital baskı aldığım yerler ve 10x15 baskı fiyatları, kullanılan kağıtlar şöyle.

Bilkent Real Alışveriş Merkezi: 350.000 TL - Fujicolor
      Armada Alışveriş Merkezi-Didem Foto: 400.000 TL - Kodak
      Migros Alışveriş Merkezi-Doğan Color: 350.000 TL - Kodak
      Bahçelievler 7.cadde Renko Fotoğrafçolık: 300.000 TL - Fujicolor

Rakamlar şimdi ne kadar komik geliyor.

• Binbaşı
      1628 Mesaj
      15 Şubat 2013 09:38:28

quote:

Orijinalden alıntı: a.f.y.

Alıntıları Göster

Rakamlar şimdi ne kadar komik geliyor.

nerelerde geziyosun kardeş 8 yıllık konu sağlam bi daire parasına baskı alıyomuş millet konuyu hortlattık dövecekler bizi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Nikon D750
      AF-S Nikkor 28-300 f3.5-5.6G VR II ED
      Sigma 12-24 EX DG HSM II
      Sigma 85mm f1.4 EX DG HSM
      Vivitar 55mm f2.8 Makro
    • Yarbay
      3175 Mesaj
      15 Şubat 2013 14:41:18
      quote:

Orijinalden alıntı: m@hm@

Alıntıları Göster

nerelerde geziyosun kardeş 8 yıllık konu sağlam bi daire parasına baskı alıyomuş millet konuyu hortlattık dövecekler bizi

sorma tarihin karanlık sayfalarında kayboldum.

• Yarbay
      7385 Mesaj
      18 Şubat 2013 16:12:48
      valla nasıl buldunuz konuyu....bu google bazen böyle gereksiz işleryapıyor....

David Coverdaleden Soldier of Fortuneyi indirip dinleyin..iyi gelecektir
      olmazsa neşet babadan..yalan dünyayı..dinleyin..aynı etkiyi yapıyor..
    • Yüzbaşı
      628 Mesaj
      19 Şubat 2013 00:50:05

Bir iki mesaj okudum, diyorumki ne diyor bunlar 300.000tl falan. Sonradan gözüm tarihe takılınca çaktım olayı

• Teğmen
      123 Mesaj
      24 Şubat 2014 19:02:59
      herşeyi kendin hazırlıyorsunda baskı için mi fotoğrafçıya gidiyorsun, fotoğraf kağıdına kendinde bastırabilirsin, fotoğrafçıya 50 lira vereceğime kendin 1 liraya halledersin... vesikalık araştırmalarınıza ek olarak kafa yüksekliği 22-25 mm arası olacak

• Yüzbaşı
      294 Mesaj
      15 Ekim 2014 18:07:45
      herhangi bir fotoğrafınızı kolaylıkla vesikalık fotoğraf haline getirebilirsiniz yöntemleri ve ayrıntılı açıklamaları aşağıdaki linkte anlatılmıştır
      http://www.sordum.net/1...-fotografa-donusturelim/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wtarkan -- 15 Ekim 2014; 18:08:26 >

Tarkan
Sayfa: [1]
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.