Şimdi Ara

Maketçilik (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.630
Cevap
35
Favori
72.595
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • güzel olmuş gözüme çarpan tekerlekler siemtrik değil.. sanırım kurumadan üstüne koymuşsun.. maket yapıştırıcısı mı kullandın yoksa normal uhu mu?
  • Teşekkürler arkadaşlar :)
    Öncelikle deseni fırçayla kendim çizerek biraz doğaçlama biraz resimden bakarak kendim yaptım :) Bant gibi yardımcı bi araç kullanmadım.
    Ve Wolf, ben galiba şu yapıştırıcıyı yine fazla kullandım ondan yamuldu gene hehe revellin maket yapıştırıcısını bol bol kullanıyorum diyelim :):)
  • ve resmini koymaya bir türlü fırsat bulamadığım f/14üm ilk maket olduğu için boya çok kötü, özellikle ince-düz olması gereken yerler çok saçma olmuş her şeye rağmen uzaktan güzel gözüküyor
    61. Filo'nun ilk uçağı F-14A Black Tomcat

Maketçilik
     Maketçilik
     Maketçilik
     Maketçilik
     Maketçilik
     Maketçilik
     Maketçilik
     Maketçilik
     Maketçilik
     Maketçilik
     Maketçilik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fatih.61 -- 11 Mayıs 2013; 17:20:04 >

• Uzun yokluğumda Jagdpanther aldım ve neredeyse bitirdim. İlk başta boyamayacaktım ama sonradan şeytan dürttü boyadım Dar yerler içinde ince fırçam olmadığı için oralar biraz bekleyecek.

Maketçilik
  • ilk deneme için pek de kötü olmadığını düşünüyorum siz ne dersiniz?
    f/a-18e super hornet -03997-

Maketçilik
     Maketçilik
     Maketçilik

• @Fatih.61
    Bence gayet güzel olmuş hoş duruyor maketin :) Sadece boyayı biraz iyi dağıtamamışsın gibi yer yer birikintiler olmuş :) Cam bölümünü boyarken 000 numara fırça kullanman daha iyi olabilir daha ince ve güzel çizgiler çekebilirsin :) Birde bazı dekalların tam yapışmamış gibi kabarık gözüküyor dilersen maketini iyice bi gözden geçir kopucak gibi duran dekal varsa onları tekrar yapıştır. Farketmediğin bi anda kopup kaybolabilir sonra :)

@FommesPrites
    Tank yapımı hakkında biraz bilgi verir misin :) Bende bi tane tank maketi almayı düşünüyorum, parça sayısı felan nasıl tanklarda

@Amon Amarth
    Resimler biraz parlamış ama uçağın yapıştırmalarını çok güzel yapmışsın tebrik ederim benimkiler gibi yamuk yumuk değil hehe Boyamada uzaktan güzel duruyor, yakından bakamadığım için resimlere pek birşey diyemiceğim bu konuda ^^; Ama gerçekten güzel bi çalışma çıkartmışsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MRT* -- 12 Mayıs 2013; 9:38:00 >

• @MRT*
    boyanın saçma durduğu yerlerde kendi boyama kullanıp karışım renk elde etmeye çalıştım ama tam başarıyı sağlayamadım. decaller yakından sağlam gözüküyor 1-2 tane var hafif kabarık duran ama onlarda düşmez her halde, düşersede sağlık olsun kokpitin camını boyarken canım çıktı zaten, önce bantla her yerini kapattım sonra şerit şerit kestim ama düzgün olmadı. baktım olacak gibi değil aldım 00ı sürdüm cama titreye titreye

@Amon Amarth
    bencede uçağı çok güzel yapıştırmışsın, tebrikler. yalnız 2. resimde uçağın siyah yerinin üzerine boya damlamış gibi o ne çözemedim :D
  • @MRT*

Benim Jagdpanther skill 3'müş. Zorlandım yer paletleri birleştirmek oldu ki gerçekten zordu :D Kutudan çıkan çerçevelerde şöyle ;

Maketçilik
  • sonunda görebildik şu f 14'ü

dostum boyayı çok fazla kullanmışsın.. belliki boya kalınlaşmış, senin onu su ile biraz inceltmen gerekirdi..

ilk kat boyayı sürdüğünde boya yüzey üzerinde çok kötü görünür, parça parça.. yarım saat bekleyip kuruduktan sonra 2. kat boya tam oturur.. sen sanırım boya oturmuyor diye bol bol sürmüşsün.. yanlış yapmışsın.. ince çalışacaksın, çokda sulu olmayacak tabi, onu ayarlaman lazım.. boyayı sürdükten sonra fırçayla bir kaç defa üstünden geçeceksinki boya yüzeyde kabarmasın, yüzeyle düz olsun

kullandığın fırça da önemli, ucu kısa kalın fırçayı ben yüzeye çok uygulamayı sevmiyorum, yerine göre kullanıyorum. çünkü bu fırça boyanın çok kalın sürülmesini sağlar ve detayları kapatır.

camlar için daha önce dediğim boya bandını boyayıp, ince kesip cama yapıştırırsan en iyi sonucu alırsın, yoksa ne kadar dikkat edersen et fırçayla yapıldığı kendini hep belli eder.. tam düz olması lazım o şeritlerin

füzeleride sanırım monte ettikten sonra boyamışsın, önce boyayıp, kurutup sonra montaja geçmen gerekirdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WolF-EyE -- 13 Mayıs 2013; 9:25:42 >

• boyayı fazla açmadım hatta bazen tüpten aldığım gibi sürdüm bir de benim beyaz biraz dandik açsamda çok tuhaf kıvamda oluyordu anca böyle boyayabildim. zaten yeni beyaz aldım o daha güzel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fatih.61 -- 14 Mayıs 2013; 19:57:20 >
  • siyah boyayı diyorum.. boyanın kıvamı koyu ise biraz su katıp boyayı inceltmen lazım, boya koyu olmayacak ki yüzey detaylarını kapatmayacak, fırça izlerini göstermeyecek
  • evet siyahıda neredeyse tüpten aldığım gibi sürdüm bu ilk çalışmam olduğundan biraz deneme havasında oldu. diğerlerinde aynı hatalara düşmem İnşallah
  • Eskiden gemilere çok bağımlıydım. Bayağı güzel modeller geçti elimden fakat çoğunu boyamadım. Böyle giderse şu finaller geçsin, şu ay bitsin. Direk başlıyorum.

Maket yapmayı 2 sene önce bıraktım gerçi, bu bahar tatilinde bir tane Ferrari 599 GTB Fiorano yapmıştım, boyadım ama acemice oldu biraz. En iyi hatırladığım bir tane Airbus A380 yapmıştım. Yaklaşık 70 cm uzunluktaydı ve kanat açıklığı bir 30-40 cm vardı. Ama o gerçekten güzel olduydu, şimdi tozlar içinde yatıyor. O zamanlar boyama alışkanlığımın olmaması büyük eksiklikmiş.

Merak ettiğim şey şu;
    Fırçalar. Ferrariyi evdeki plastik fırçayla boyamıştım ama çok iz kalmıştı.

- Boyları nelerdir bunların? Standart olarak hangilerini almalıyım? Revell'ın kendi fırçaları var mıdır?(Var sanırım emin değilim)

- Airbrush biraz büyükçe maketler için midir? Yoksa küçük parçaları boyayabilir miyim? Revell'ın kendi boyasını kullanabilirim sanırım ama inceltmek gerekir büyük ihtimalle. Gerekir mi?

Teşekkür ederim.

-

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sosisli Süt -- 15 Mayıs 2013; 21:56:17 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• maketi aldığın yerde boyaları bulursun

airbrush tabiki en iyi boyamayı yapar.. büyük küçük farketmez.. ama profosyonel işi.. hem çok masraflı hemde kullanması çok zor.. uzun süre alıştırma yapman gerekir.. genelde 10-20 yıl maketçilikle uğraşanlar airbrush kullanıyorlar.. ayrıca atolye gibi bir ortama ihtiyacın var, oda ortamında olmaz

fırça ile boyama iz bırakır.. azda olsa bırakır.. gemi maketlerinde bu iz çok hoş durur, daha gerçekçi durur, ama araba maketlerinde çok güzel durmaz..

tiner bazlı boya kullanırsan, su bazlı boyaya göre daha az fırça izi bırakır.. yani gemi maketlerini su bazlı boya, araba maketlerini tiner bazlı boya (yani yağlı boya) ile yapabilirsin..

o yüzden benim tavsiyem araba maketlerinde tiner bazlı boya kullanman.. ben su bazlıya alıştığım için bununla devam ediyorum, ama tiner bazlı yağlı boya arabada daha güzel durur

boyanın koyuluğuna bak, boyanın kıvamı koyu ise tinerle onu biraz incelt.. diğer ayrıntılar sayfada mevcut bir göz at istersen, yine sorun olursa elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WolF-EyE -- 16 Mayıs 2013; 9:11:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: WolF-EyE

maketi aldığın yerde boyaları bulursun

airbrush tabiki en iyi boyamayı yapar.. büyük küçük farketmez.. ama profosyonel işi.. hem çok masraflı hemde kullanması çok zor.. uzun süre alıştırma yapman gerekir.. genelde 10-20 yıl maketçilikle uğraşanlar airbrush kullanıyorlar.. ayrıca atolye gibi bir ortama ihtiyacın var, oda ortamında olmaz

fırça ile boyama iz bırakır.. azda olsa bırakır.. gemi maketlerinde bu iz çok hoş durur, daha gerçekçi durur, ama araba maketlerinde çok güzel durmaz..

tiner bazlı boya kullanırsan, su bazlı boyaya göre daha az fırça izi bırakır.. yani gemi maketlerini su bazlı boya, araba maketlerini tiner bazlı boya (yani yağlı boya) ile yapabilirsin..

o yüzden benim tavsiyem araba maketlerinde tiner bazlı boya kullanman.. ben su bazlıya alıştığım için bununla devam ediyorum, ama tiner bazlı yağlı boya arabada daha güzel durur

boyanın koyuluğuna bak, boyanın kıvamı koyu ise tinerle onu biraz incelt.. diğer ayrıntılar sayfada mevcut bir göz at istersen, yine sorun olursa elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız..

Çok teşekkür ederim hocam. O zaman fırça boyayla devam

Peki fırça olarak ne olabilir? Yağlı boya fırçası olur mu? Siz nasıl fırça kullanıyorsunuz? Biraz fazla sordum kusura bakmayın

• Estağfurlah ne kusuru

yine boya aldığın yerde fırçalar var.. ince, orta, kalın olarak fırça alırsın, onlar sana yardımcı olur.. geniş yüzeylere kalın fırça, ayrıntılı yerelere ince fırça uygularsın

boyamada önemli olan boyanın koyu olmaması ve fırçayı boyaya çok bandırmamak.. sabır işi, yavaş yavaş, yüzey üzerinde kabarıklık iz kalmayacak şekilde yapmak lazım

ilk katta kötü dursada 2. katı sürünce boya tam oturuyor.. kuruduktan sonra hala arada boşluk kalmışsa yine boyaya fazla batırmadan üstünden geçilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WolF-EyE -- 16 Mayıs 2013; 15:30:02 >
  • quote:

Estağfurlah ne kusuru

yine boya aldığın yerde fırçalar var.. ince, orta, kalın olarak fırça alırsın, onlar sana yardımcı olur.. geniş yüzeylere kalın fırça, ayrıntılı yerelere ince fırça uygularsın

boyamada önemli olan boyanın koyu olmaması ve fırçayı boyaya çok bandırmamak.. sabır işi, yavaş yavaş, yüzey üzerinde kabarıklık iz kalmayacak şekilde yapmak lazım

ilk katta kötü dursada 2. katı sürünce boya tam oturuyor.. kuruduktan sonra hala arada boşluk kalmışsa yine boyaya fazla batırmadan üstünden geçilir

Burdaki D&R'da umarım vardır. Çok teşekkür ederim

• d&r ların hepsinde yok, büyük d&r arda var.. aynı şekilde büyük nezihlerde oluyor.. kadıköye yakınsan oradaki puzzle satan yerlerde oluyor.. hiç bulamadın d&r'ın internet sitesinden sipariş verirsin
  • quote:

d&r ların hepsinde yok, büyük d&r arda var.. aynı şekilde büyük nezihlerde oluyor.. kadıköye yakınsan oradaki puzzle satan yerlerde oluyor.. hiç bulamadın d&r'ın internet sitesinden sipariş verirsin

Cevahir'deki D&R'da vardır umarım. Finaller bir bitsin, konudaki savaş uçaklarını görünce gaza geldim.

• Longbow Apachie yapımına başladım, bitince resimleri eklerim

Maketçilik
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.