Şimdi Ara

***TOST MAKİNESİ TAVSİYELERİ*** ...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: IRuthless Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 3 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
12.532
Cevap
222
Favori
1.543.931
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
64 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
87. Sırada  bugün en iyi #7
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    - tost makinelerini incelemek için marketleri-mağazaları gezdim, makinelerin sadece "yapısal" yönüne odaklandım, çok sayıda ürün gördükten sonra izlenimlerimi ve kanaatlerimi paylaşmaya karar verdim, beğendiklerimi alıp karşılaştırma imkanım olmadığından makinelerin "performans farkı"nı bilemem ...

1- * plaka türüne göre makineler

* alüminyum plakalı makineler (teflon kaplamalı)

- piyasadaki bildik markalı ürünlerin plakaları genelde "alüminyum"dur,
    - makinelerin ürün açıklamalarında plakalar için "döküm" ibaresi kullanılır, onu "demir-döküm" olarak anlamayın, onlar genelde "alüminyum döküm"dür,
    - alüminyum plakaların iyi yönü hızlı ısınmalarıdır,
    - tost makinelerinin çoğunda plakalar siyah renkli "teflon (ptfe)" ile kaplanır, teflon yapışmayı önler,
    - teflonun seramik ve granit desenli/efektli olanları da vardır, yani seramik-granit yazanlar da teflondur,
    - bu kaplamalar uzun süre yüksek ısıya maruz kalırsa zarar görüyor, tost makineleri termostatlı olduğu için aralıklı çalışır yani sürekli yüksek ısıya maruz kalmaz ancak eninde sonunda kaplama solmaya veya çizilmeye başlar, alttan çıplak alüminyum görülmeye başlayınca değiştirmenizi öneririm, uzun yıllar aynı plakaları kullanmakta ısrar etmeyin, plakaların yedeklerini servislerde veya yedek parça sitelerinde bulabilirsiniz,
    - "quantanium" kaplama kullandığını belirten bazı markalar var, ürün açıklamalarında plaka kaplamasının "titanyum"la güçlendirildiği, daha dayanıklı ve sağlıklı olduğu belirtiliyor,
    - solan ve çizilen kaplamanın bir kısmı plakaları yıkarken suyla akıp gitmekte, bir kısmı ise maalesef yediklerimizle birlikte midemize gitmektedir,
    - kaplama maddesi olan ptfe ve plaka metali olan alüminyum ne kadar kaliteli olursa olsun yine de ısındıklarında sağlığa zarar verir, kaplama malzemesi ve üretim teknolojisi kaliteli olursa, en azından sağlığa zararı da o nisbette az olur,
    - ülkemizde kaplama denetimi var mı bilmiyorum ama yine de bildik markaların belli bir kaliteyi tutturduklarını umuyor ve insan sağlığını dikkate alarak hassasiyetle ürettiklerini ümit ediyoruz,

* demir-döküm plakalı makineler

- plaka türleri arasında bilinen "en sağlıklı" seçenek şimdilik "demir-döküm"lerdir,
    - genelde büfelerde, kafelerde ve okul kantinlerinde gördüğümüz bu cihazlar ev için pek dekoratif sayılmazlar ancak hayli sağlam makinelerdir,
    - ev kullanımına uygun az sayıda model bulunuyor,
    - döküm makinelerin plakaları "sabit"tir, değişebilen plakalı model nadiren görülür,
    - döküm makineler "büyük ve ağır"dır (ort. 15 kg., en hafifleri bile 7-8 kg.),
    - genelde "krom-çelik gövdeli"dirler,
    - plakalar ıslak bırakılırsa "geçici" yüzeysel paslanma oluşabilir ancak büyük bir sorun değildir,
    - ilk ısınmaları 1-2 dak. daha uzun sürer ama ısındıktan sonra ısıyı daha uzun muhafaza ederler, yüksek ısılara çıkabildiğinden ekmeği kurutmadan hızlıca tost yapmanızı sağlar,
    - kullandıkça yağ emen plakaların yapışması zamanla azaldığından kaplama çok gerekli değil ancak bazı markalar ilk dönemde ekmeklerin yapışması ihtimaline ve memnuniyetsizliğe karşı plakalara şeffaf bir "emaye” kaplama yapıyor,
    - çelik gövde ve döküm plakalar sayesinde üst kapak ağırdır, diğerleri gibi sürekli elle bastırmanıza da gerek kalmaz,

2- * tost makineleriyle ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar

* "ucuz makineler";

- gövdesi çok hafif olduğundan oturaklı ve stabil değildir,
    - tutma kolları ve bağlantıları genelde plastiktir,
    - üst kapakları çok hafiftir, elle bastırmak gerekir,
    - fazla bastırınca üst kapağın arka tarafı kalkar veya gövde öne eğilir,
    - çoğunun plakaları ince malzemeden üretilmiştir, plaka kaplamaları da pek iyi değildir,

* "sabit alüminyum-döküm plakalı makineler";

- sabit plakaların iyi yönü ağır ve kalın metal olmalarıdır, üst kapak daha ağırdır dolayısıyla çıkarılabilir plakalı bazı makinelerden daha ince tost yapar,
    - tost yaptıktan sonra plakalar tam soğumadan hafif sıcakken silmek gerekir, ihmal edilirse temizlik zorlaşabilir,

* "demir-döküm plakalı makineler";

- bunlar çok ağırdır (ortalama 15 kg.),
    - üst kapakları ağırdır, ekmeği iyi bastırır ince tost yapar,
    - yüksek sıcaklıklara çıkabilir, dışı kızarık içi yumuşak tost yapmaya daha uygundur, ekmeği kurutmaz,
    - ısınmaları 1-2 dak. daha uzun sürebilir ama yine de ağır kapaklı olmaları ve yüksek ısılara (300"-320") çıkabilmeleri bakımından ideal makinelerdir, özellikle hafta sonu tostlu kahvaltılar için ısrarla önerilir,
    - plakalarında genelde kaplama kullanılmıyor, bazılarında yapışmaya karşı emaye kaplama olabilir,
    - tost makineleri arasında şimdilik en sağlıklısı diyebiliriz,
    - ev kullanımına uygun döküm plakalı makinelerin fiyatları uygundur,

ancak;
    - emaye kaplamasız olanlarda ilk zamanlar ekmekler plakaya yapışabilir, temizlikleri zamanla zorlaşabilir,
    - plakaların ısınması diğerlerinden biraz daha uzun sürdüğünden anlık-hızlı tost yapmak için uygun olmayabilir,
    - ekmeklerin yapışmasını önlemek için plakaları veya ekmekleri yağlamak gerekebilir (özellikle ilk alındığı dönem),
    - tost işi bittiğinde temizlemek lazım, temizliği aksatılırsa üzerine yapışan artıklar zamanla katman oluşturur ve kanserojene dönüşebilir,
    - ıslak/nemli bırakılırsa plaka yüzeyinde "geçici yüzeysel paslanma" görülebilir (silince geçiyor),

* "ocak üstü" tost tavaları;

- çoğu "ince alüminyum"dan imal edilir, piyasada bol miktarda ucuz ürün var, plakaları çok ince ve hafif olur, bazılarının tenekeden farkı yoktur, bir süre sonra deforme olmaya, kısa zamanda eğilip bükülmeye ve hatta kırılmaya başlar,
    - kaliteli olanlar "kalın alüminyum"dan veya "demir-döküm"den üretiliyor, bazılarının fiyatları elektrikli makinelere yakındır,
    - elektriklilerden farklı nostaljik bir lezzet bulabilirsiniz, tost meraklısıysanız evde yedek olarak bir tane orta seviye bulundurmanızda fayda var, elektrik kesildiğinde işe yarar,
    - özellikle sürekli kullanmak için alacaksanız çok ucuzuna yönelmeyin, iyisinden ağır döküm olan bir ürün tercih edin,
    - temizliği kolaydır,

3- * ilk kullanım;

- tost makinesini aldıktan sonra hemen tost yapmayın,
    - ilk kullanımdan önce plakaları iyice temizleyin (plakalar sabit ise nemli bir bezle yüzeyleri iyice silin, çıkarılabilir plakalı ise yıkayın),
    - ardından ıslak plakaları kurulayın,
    - makinenin üst kapağını açın, eğer 180" açılıyorsa açın ızgara konumunda dursun bu daha iyi olur,
    - makineyi fişe takın ve ısı ayarını en üst kademeye getirin, ısınmaya başlayınca kağıt havluya/peçeteye ayçiçek yağı sürün ve plakaları yağlamaya başlayın,
    - bu süreçte çıtırtı, tıkırtı, duman ve koku olur bu durumlar normaldir, ara ara plakaları yağlamaya devam edin plakalar yağa doysun, koku ve duman kaybolana ve termostat birkaç kez devreye girene kadar yaklaşık 10-15 dak. çalıştırın, sonra fişi çekin,
    - plakaları kağıt havlu ile silin, işlem tamamdır,
    - özellikle ilk hafta tost yaparken ekmeklere hafifçe margarin/tereyağ sürün yoksa yapışabilir,

4- * tost sonrası temizlik;

* çıkarılabilir plakalı makinelerde temizlik;

- plakaları çıkarıp önce su altında kirini akıtın,
    - ardından deterjan sürdüğünüz bulaşık süngerinin yumuşak tarafıyla plakaları temizleyin,
    - son olarak plakaları durulayın ve kurulayın,
    - temizlik sonrası plakaların neminin gitmesi için üst kapağı bir süre açık bırakın,
    - iyice kuruduktan sonra bir kağıt havlu ile plakalara hafifçe ayçiçek yağı sürün,

dikkat; plaka kaplamasına zarar vermemek için çıkarılabilir alüminyum plakaları bulaşık makinesinde yıkamayın veya elde yıkarken bulaşık süngerinin sert (koyu yeşil) kısmını kullanmayın,

* sabit alüminyum-döküm plakalı makinelerde temizlik;

- bu işlemi plakalar soğumadan yapın yada soğumuşsa biraz ısıtın,
    - plaka yüzeyini kaplayacak büyüklükte 2-3 kat kağıt havluyu plakaya serin, üstüne bir çay bardağı sıcak su gezdirin,
    - üst kapağı kapatın, yoğun bir buhar ve ses olacaktır,
    - kir, kırıntı, yağ, vs. yumuşayacak ve bir kısmı kağıt havluya geçecektir,
    - kirler iyice çözüldüğünde bir maşa yardımıyla kağıt havluyu plakalardan alın,
    - ardından bulaşık süngerinin yumuşak kısmına bulaşık deterjanı sürerek silin, kaplamaya zarar vermemek için kesinlikle sert malzeme kullanmayın,
    - önce nemli bir bez ve ardından kağıt havluyla silerek kurulayın,
    - plakalarda nem kalmaması için birkaç dak. üst kapak açık olarak beklesin,
    - iyice kuruduğunda ayçiçek yağı ile plakaları hafifçe yağlayın,

* demir-döküm plakalı makinelerde temizlik;

- önce plakalar üzerindeki yanık peynir-ekmek kalıntılarını tel fırça/metal bulaşık teli ile temizleyin,
    - ardından nemli bulaşık süngerinin sert (koyu yeşil) kısmına bulaşık deterjanı sürerek plakaları silin,
    - deterjan kalmaması için nemli bir bez ile iyice silin,
    - kuru bez veya kağıt havlu ile silip kurulayın,
    - temizlik sonrası plakaların neminin gitmesi için üst kapağı bir süre açık bırakın,
    - iyice kuruduktan sonra plakalara ayçiçek yağı sürün,
    - ayrıca; üstteki "sabit alüminyum-döküm plakalı makinelerde temizlik" işlemindeki ilk kısmı da uygulayabilirsiniz (plakalar sıcakken kağıt havlu ve sıcak su işlemi),

5- * ev için tost makinesi alırken;

1. gövdesinin oturaklı ve sağlam olmasına,
    2. hızlı ve etkili ısınma için yüksek watt olmasına,
    3. tercihen demir-döküm veya kalın alüminyum döküm plakalı olmasına,
    4. plaka kaplamasının kaliteli olmasına,
    5. sabit plakalı makinelerde temizliğinin kolay olması bakımından alt plakanın düz olmasına,
    6. üst kapağın elle bastırmaya gerek kalmayacak kadar ağır olmasına,
    7. bastırma kolunun ve makine gövdesine bağlantı noktalarının sağlam olmasına,

ek olarak; büfe, kantin, kafeterya, vb. işyeri için alacaksanız; üst kapağı yarı konumda tutabilen, bıraktığında kapağın düşmesini engelleyen süspansiyon benzeri yaylı mekanik bir sistemi olmasına önem verin,

6- * son söz;

* piyasada "işte budur" diyebileceğimiz "mükemmel makine" yok,
    * niçin "çelik plakalı makine" üretilmediğini tam olarak bilmiyorum ama "yapışma ve kararma" durumundan dolayı olabileceğini tahmin ediyorum, ayrıca çelik plakayı işlemenin zor ve maliyetli olduğunu da öğrendim,
    * sürekli kullanım için veya yedek olarak evinizde sağlam bir "ocak üstü" bulundurmanızı da öneririm (uzun ömürlüdür, arıza yapmaz),

* özellikle ve ısrarla yazıyorum; beğendiğiniz modeli sipariş vermeden önce mağazalarda görüp inceleyin ve internetten kullanıcı yorumlarını araştırıp okuyun, çünkü makinenin tasarımı güzeldir ancak performansı kötü olabilir ... örneğin; termostatı sık sık devreye giren bir makine sizi kesinlikle memnun etmez, lakin bunu dış görünüşünden anlayamazsınız, bu nedenle kullanıcı yorumları çok çok önemlidir,

* tost makinesi tavsiyesi veririm ancak fazla tost tüketmenizi önermem,
    * saygılarımla ... :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bayberty -- 18 Mart 2024; 21:1:47 >

• selam arkadaşlarım,
    forumda anlam veremediğim durumlar gördüm, "biz burada boşuna mı emek veriyoruz" diye düşünmeye başladım ...
    yönetimin tutarsız tavırlarına kızıp sizlere haksızlık etmek istemediğimden mesajları yeniden yükledim ...
    kısa süreliğine de olsa bu durumu yaşattığım için sizlerden ve konuyu takip eden tüm arkadaşlardan özür dilerim kusura bakmayın ...
    konu kaldığı yerden devam ediyor ...
    hepinize selam ve saygılarımla ...

@Akabey
    @adres63
    @MoRTaLSouL
    @labkamil
    @iskocya
    aşağı yukarı 1 yıllık kullanım tecrübelerime göre döcümix tost makinesi tam bir canavar. gerçekten tost yapıyor bastırmnıza gerek kalmıor ızgara izlerinin bastığı yerleri nar gibi kızartıor ve ben alırken aklımdaki soru işareti olan kısım çabuk ısınır mıydı malum işe gecikmememk için burda da sıkıntı yok diğer tsot makineleriyle hemen hemen aynı sürede ısınıyor. alın evladiyelik kullanın diorum. vesselam
    Ev tipi hiçbir makine tostçulardaki makine kadar ağır olmadığından kalın bir ekmeği direk bastıramaz. Hatta büfe tarzı yerlerde tost ekmeğine yapılan tostlarda araya maşa koyarlar ki, ekmek direk kağıt gibi olmasın. Evde eğer ince tost yapılmak isteniyorsa piknik tipi değişik iç şekilleri olan makineler tavsiye edilmez. Öncelikle iç öizgileri düz olan makine alınacak. Cocinox marka tost makinesi ile 3. yılımız. plakalar çıkıyor. Çok kalın plakalar değiller ancak yükseklik kademe ayarı ve ortlama üstünde ısı vermesi nedeni ile sonuçlardan memnunuz. Evde büfe tipi tost için yarım somun ekmeği ikiye açtığımızda sığacak bir alan verebilmesi önemli. Eğer bu büyüklüğe sahip br makinenin varsa tost ekmeği haricindeki bir kalın ekmeği de dilediğiniz gibi ince hale getirebilirsiniz. Önce tost makinesini yarı sıcaklığına getirin. İkiye açtığınız ekmeğin dış yüzeylerine margarin sürün( çok acı ama tereyağ olmaz çünkü tereyağ içindeki süt yandıkça tostun tadı değişir. Tereyağı sürülecekse son aşamada sürülür, ancak diğer tosttan önce makine temizlenmelidir.) SOnra ekmeğin iç bölümünü gerek yok ama biraz yağlayarak sucukları yerleştirin ve ekmek makinenin içinde iki yana açıkken sucuklarıboşluk kalmayacak şekilde yerleştirin. Kapağı üstüne kapatın. Bu aşamada iki şey olacak; 1 sucuklar pişecek, 2 ekemeğin yüksekliğini düşürerek bastırdığınız için daha kolay incelecek(hala yarım ısıdayız). Sucukların kırmızılığı ekmeğe geçtiği görüldüğünde, ekmeği kapatın, yonünü 90 derece değiştirin. dış yüzeyine biraz daha margarin sürün. (eğer kaşar da ilave edecekseniz, bu aşama doğru aşama.) Ekmeğe kaşar varsa bastırmayın, yoksa bastırabilirsiniz. ısıyı sona getirin. 1 dakika geçmeden ekmeği ters çevirip bu yüzeyi de yağlayın, yine bir açı değişikliği yapabilirsiniz isteğe göre. Şimdi buradan sonra makinenin ısısı yeterli ise kızarma ve kıtırlaşma başlayacak. Son kademede bir süre sonra ısı kesici devreye gireceğinden makine soğumaya başlar aslında ve siz ekmeği kızartmadığı için erken alarak istediğiniz kıvamı elde edemeyebilirsiniz. Bu aşamada makinenin ısınma ışığı yanana kadar bekleyin ve tekrar ısınana kadar geçen sürede ekmeğiniz yeetrli şekilde kızaracaktır. Kaşarın eriyip akmaması için dilimleri kalınlaştırabilirsiniz. Eğer hafif kızarmış peynir seviyorsanız zaten eriyen kaşar makine ısınırken katılaşmaya başlar ve makinede kalmadan ekmekle beraber alınabilir.

Ben bu konuyu çok severim, tost makinesi için konuyu farkettiğimde deneyimlerimi de yazmıştım ancak piyasadaki çin kökenli ama markaları değişik makinelerin hemen hepsinin çalışma şekli aynı olduğu için bir de detaylı tost yapılış aktardım. Umarım beğendiğiniz tostlar ortaya çıkar.

Saygılarımla.
    eski tasarımların üst kapak bağlantı noktası sorunludur, ekmeği bastırınca arka kısım kalkar zorlayınca bağlantı yerinden çıkar işkenceye dönüşür ...
    bunlar kullandığım 2 farklı makinenin tecrübesiyle sabit, fakir'i neyse ki iade ettim ama korkmaz'da iş işten geçmişti ... ben bu konuyu nasıl açtım sanıyorsunuz ...
  • mehtap serenity seramik plakalı makine hakkında ne düşünüyorsunuz?
    http://www.mehtap.com.tr/TR/Urunler//Mehtap-Serenity-Tost-Makinesi-.html
  • Korkmaz A 328 Tavsiye ederim
    Resimde gördüğün gibi geniş
    6 tane tost ekmeği sığabiliyor.
    Buradan inceleyebilirsin

• http://www.morhipo.com/ev-yasam-elektrikli-aletler-mutfak/198/liste#os=0&pg=0&ps=28&stt=1059_40144%401064_36154&prv=1059

Bu ürünü alacağım büyük ihtimalle. 50 TL indirimim var. Oldukça iyi fiyata geliyor.
    Kullanan var mı? Tavsiye eder misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gelincigim

http://www.morhipo.com/ev-yasam-elektrikli-aletler-mutfak/198/liste#os=0&pg=0&ps=28&stt=1059_40144%401064_36154&prv=1059

Bu ürünü alacağım büyük ihtimalle. 50 TL indirimim var. Oldukça iyi fiyata geliyor.
    Kullanan var mı? Tavsiye eder misiniz?

o ürünü yakın zamanda alan bir üyemiz var (kotukedi), sanırım bugünlerde bir değerlendirme yapacaktır...bekliyoruz...

• quote:

Orijinalden alıntı: Nehars

quote:

Orijinalden alıntı: baberti

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kemalyil

babarti hocam karar verebildiniz mi, ben de çıkarılabilir plakaları olan döküm bir tost makinesi arıyordum. ama anladığım kadarıyla böyle bir ürün yok.
    sizin kararınızı merak ediyorum

aslında karar verdim hocam ama "benim daha acil başka ihtiyaçlarım var" deyip önceliği onlara verdim...

alacak olsam son aşamada şunlardan birini alırım...

1-korkmaz a302, a329-05, a329-06, a328, a329'un diğerleri...
    2-fakir valery...

bunların plakaları diğer ürünlere nisbeten biraz daha "döküm" gibi ve hepsi çıkarılabiliyor...

fakir valery marketlerde 230 civarı, kendi bayisinde 180 lira...
    korkmazın da durumu aynı, marketlerde pahalı bayisinde %20 pazarlık payı var...

133 TL Hepsiburada kredi kartı puanı ve hediye çekim var sizce korkmazlardan hangisi almayılım bazıları 100 civarı bazıları 129 tl :)

o kadar ucuz nasıl olabiliyor?..

a302 bence 1 numara...
    plakaları seramik kaplı a329-05 (beyaz) veya a329-06 (kahve), yada diğer renkler...
    çelik/krom seviyorsanız a328...
    kararı vermeden önce bir markette yada fotolardan iyice inceleyin, beğendiğinizi alın...bunların hepsi güzel...

http://www.724tikla.com/product/korkmaz-a308-tostez-maxi-tost-makinesi-237304

aleminyum dökü ızgara demiş hocam burdada :)

verdiğiniz link a308, benim dediğim a328 ve diğerleri...

misal...http://www.724tikla.com/product/korkmaz-a328-tostkolik-tost-makinesi-169576

• quote:

bugün koçtaşta kenwood hg400 169 liraydı, dışı çelik, plakalar döküm ama sabit, ayarı yok ama kaliteli, marketlerde pek bulunmuyordu bu sıralar...
    darty'de profilo'nun düz bir modeli vardı bugün fena görünmüyordu 89 liraydı, altına baktım made in greece yazıyordu hayret ettim...

korkmaz a302'nin malzemesi rezistansı çok kaliteli, biraz büfe tarzında...
    bir de fakir'in valery modeli var, onun da tasarımı çok iyi...

http://www.yenicarsim.com/goldmaster-sm-100-tost-makinesi/tost-makinesi/id/1417641/

bu ürünü biliyor musunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: tashunkee

quote:

bugün koçtaşta kenwood hg400 169 liraydı, dışı çelik, plakalar döküm ama sabit, ayarı yok ama kaliteli, marketlerde pek bulunmuyordu bu sıralar...
    darty'de profilo'nun düz bir modeli vardı bugün fena görünmüyordu 89 liraydı, altına baktım made in greece yazıyordu hayret ettim...

korkmaz a302'nin malzemesi rezistansı çok kaliteli, biraz büfe tarzında...
    bir de fakir'in valery modeli var, onun da tasarımı çok iyi...

http://www.yenicarsim.com/goldmaster-sm-100-tost-makinesi/tost-makinesi/id/1417641/

bu ürünü biliyor musunuz?

geçen ay tekzen'de görmüştüm daha ucuzdu, 1-2 kişi için fena değil ama aile için küçük, 100 tl altı fiyata alınabilir...

• Tost makinesi tavsiyesi kullandığını övmekle veya zanla olacak iş değildir. Şimdi bu konuda size gerçekten faydalı olacak naçizane bilgilendirmelerde bulunacağım.

Öncelikle ürün alırken fiyat performans değerlendirmesi göz önünde bulundurulmalı. Ayrıca çok bilindik popüler bir marka evet tüketiciye güven veriyor ancak en az onun kadar kaliteli ürünler üreten firmalar da var. Kişi bu konuda bütçesini ne kadar zorlayabilir..ve gerçekten harcadığı paranın karşılığını alabilir?

Piyasada pekçok marka ve model var..bence %90ı işe yaramaz..özellikle model konusunda..insan gerçekten tükenen kaynaklar, emek ve sermaye açısından düşünüyor ve üzülüyor ,gerçekten bu işin sonu ne olacak diye.. ( Düşünsenize..bir ürünün ortaya konulmasında sarfedilen çabayı..bir tost makinesini yapmak için başında onlarca mühendis tasarımcı ve dahası bir veya bir kaç patron var..ve hiç biri bu boktan ürünün bir boka yaramadığını göremiyor..hayret yahu! ) ve bence burada tüketici çok bilinçli olmalı. Adeta kötü kalite kötü tasarım kötü fonksiyonellik kötü hizmet sunan firmaları cezalandırmak veya en azından onure etmemek gerekiyor. Neden bu kadar katı olmak gerekiyor? Çünkü para kolay kazanılmıyor ve paramız sırf pazarlama stratejileriyle egoistçe iç ediliyor..

Tost makinesi almak ve keyifle tost yemek mi istiyorsunuz? Öyleyse kesinlikle ama kesinlikle büfe tipi diye adlandırdığımız ürünler tercih edilmelidir. Büfe tipi tost makinelerinde tutma saplarının üst plakayı-tablayı kavrama noktaları orta veya ortaya yakın merkezlerdir ve bu tostu yaparken orantılı baskılama yapmanızı hem daha lezzetli hem daha pratik tost yapmanızı sağlar.. Diğer tip tost makinelerini tutma saplarından sıktığınızda sıkma noktası arka merkezli olduğundan tost ekmeğinin belirli kalınlığından dolayı üst tablanın arka kısmı yukarı doğru kalkacak ve tostunuzu sıkıştırmayacak veya en azından bu dengeli bir sıkıştırma olmayacaktır. Tostun sıkıştırılması işlemini bir bez yardımıyla sıcak makinenin üzerine gerisinden bastırarak gidermeye çalışacaksınız.Bu da yaptığınız işi hem çileli bir hale getirecek hem de verimsiz-lezzetsiz.. ha ayrıca bu tip makinelerde yerleştirdiğiniz ekmekleri sıkıştırmak istediğinizde arka taraf sıktıkça daraldığından ekmekleri öne doğru iter..siz de o sıcak makinenin içine elinizle ekmekleri geri ittirmek zorunda kalırsınız..büfe tipi tost makinelerinde ise kollar üst tablayı ortadan tuttuğu için sıkıştırma işlemini yukarıdan aşağıya düz yani alt tablaya paralel bir şekilde bütün yüzeyiyle dengeli bir şekilde yapacağı için tost ekmeklerinde ileri-geri kayma olmayacak, ayrıca tostun ne kadar kalın veya ince olması gerektiğine uyguladığınız baskı netice verecek..

İyi tost nasıl yapılır derseniz onu ben anlatmayacağım..profesyonel tarifler bile var..açın okuyun o tarifleri..ben iyi makineyi anlatmaya çalıştım hem de marka bile vermeye gerek duymuyorum.

Diğer önemli husus makinenin koluna bastırdığınızda makinenin bütünüyle öne doğru bayılmaması..inanın bu tip makineler sizi çileden çıkartmaya birebir..Bunun olmaması için tost makinesinin ayaklarının öne doğru çıkık veya gövdenin öne doğru yayvan olması..yani ağırlık merkezi önde olacak. Adam yapmış o kadar emek vermiş süslemiş püslemiş koskoca markayı basmış üstüne ama bu hayranlık koluna ufak bir bastırmayla öne doğru yıkıldığını görünce sönüp gidiyor..ben inanın o makineyi o şekilde yapan firmaya patronuna mühendisine çok...........Neyse.

Kalite..Kalite kavramı genel kabul görür çerçevelerde kişiyi tatmin eden bir kavram..Ama en nihayetinde o da göreceli. Herkes bildiğiyle yetiniyor..daha iyisini görmeyen bilmeyen elindekinin en iyisi olduğunu zanneder. Döküm olanlarla teflon kaplamanın mukayesesi işi çözecek tabiki..Döküm derken aleminyum değil demir dökümden bahsediyorum.Demir döküm plakalar hem dayanıklılık hem de sağlık açısından daha elverişli..üstelik ayrı bir lezzet katıyor tostunuza..ama döküm olanlar pahallı..

Teflona gelince bu malzemenin sağlıksız olduğu pek çok kurum ve otorite tarafından kabul edilir oldu. "Kaliteli teflonlar da var tabi ki" diyenlere de zehirin kalitelisi olsa ne olur diyeceğim.

Gerçek demir döküm olan makineler için popüler olmayan markalara yönelebilinir. Kesinlikle almışken iyisini alın..almanlar ne diyor.."ucuz mal alacak kadar zengin değilim" ve de sağlığınızı her şeyin ötesinde düşünün. En iyisi derken en pahallısını demiyorum. Bütçenizi sizi sarsmayacak derecede zorlayabilirsiniz.

Seramik.. bizlere hep sıcak hatta doğal bir malzeme duygusu vermiştir değil mi? Şimdilik yarar ve zararları konusunda tatmin edici bilgiler yok..ama zararları olmadığına dönük açıklamalar daha çok. Bu ileride zararlarının olmayacağı anlamına gelmiyor tabiki. Teflonda ilk çıktığında sağlıklı olduğu yönünde açıklamalarla mutfaklarımıza girmedi mi? Seramik daha doğal bir malzeme olması dolayısıyla bize sempatik geliyor sanırım. Bunu zaman çözecek..bilimin ışığında seramiğin hayatımıza neler kattığını ya da hayatımızdan neleri aldığını zamanla daha net göreceğiz.

Şu linkten de -kafanızı karıştıracak belki ama fikir edinmek açısından yararı olacaktır diye- konuya bir bakın derim. Özellikle yorumlar bölümüne..

http://kobicanindunyasi.blogspot.com/2012/03/seramik-teflon-celik-tencere.html

Diğer bir husus plakaların ayrılabilir yani çıkarılabilir olmaları.. Biliyorsunuz ki sağlık açısından plakaların iyi temizlenmesi gerekiyor. Bunun içinde pratik bir şekilde sökülüp takılabilenleri tercih edilmeli. Hem döküm hem de çıkarılabilir plakalı..Çıkarılabilir olmayan döküm alıyorsanız zahmetine katlanmayı göze alıyorsunuz demektir..ama ne olursa olsun temizlik temizlik temizlik.

Tost yapmanın dışında yok cızbızmış yok kanatmış balıkmış ooo çok güzel oluyormuşş..ya tamam o işin ekstresi olsun da, bu iş için tost makinesi profesyonel bir araç değildir. Ama illa ben onuda yapacağım derseniz sizi ondanda geri bırakmayacaktır bir nebze. Bu damak tadı da kültürle, yaşamışlık ve alışkanlıklarla ilgili bişey. İyi bir çay tiryakisi karadenizliye falancaların çok iyi çay yaptıklarını söylemek gibi bişey bu! Valla ben memleket adı vermedim..Ben şimdi Erzincan dedim mi? Yemezzzz!!! Pardon içmez! İşin şakası memleketimin (güzel ülkemizin) her bir köşesi apayrı güzellikler taşıyor.

Kaliteyi uygun fiyata almak..işte bu bütün mesele! bu da piyasayı araştırmaktan geçiyor..Ve maalesef bilinen klasik mağazalar sanal mağazalardan ekseriyetle pahallı..Adeta klasik satış mağazalarımız sanal mağazaların teşhir ve tanıtım yerleri olmuş durumda..zamanın kaçınılmazı bir durum..galiba bişeyler çok değişti ve daha da değişecek. Neyse görerek almak diyeceğim ben buna..bu çok önemli. Gidin mağaza mağaza gezin..sorun öğrenin gözlemleyin ölçün biçin ve satınalma kararınızı verin..tabiki en uygun nerden alacaksanız.

Aslında itiraf etmek gerekirse tost yapmak öyle göründüğü kadar da ucuz bir şey değil. Makine iyi olacak kullandığın malzeme kaliteli olacak..gidersin bir cafeye 3 liraya nefis bir tost yersin,nefsini hoş edersin..gelirsin eve bir tostu 1 liraya (ve hatta 50 kuruşa) mal edersin ama ipin ucunu kaçıracağın için kendi ocağına incir ağacı dikersin! Ama tost da bi tutku işi..ve kendin yapıyorsun ellerinle..hele bir de püf noktasını yakaladıysan bu işin..hatta farklı denemelerinde varsa..işte keyif yapmak bu! bu işin keyfi burada.. Sonra birbirinize mesaj çekersiniz "tostumu yedim,gel!"

Hayırlı tost yemeler efendim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meyveoz52 -- 18 Nisan 2013; 1:41:20 >

• quote:

Şu son zamanlarda çıkan Seramik mi teflon mu sorusuna artık sağlam bi yerden cevap gelse iyi olucak gibi nereye baksam tefloncular seramik kapalmaya sallamış ve seramikçilerde teflonculara ayrıca çıkartılabilen tabakaların kaliteli olmayışı söylentisi beni bu işten soğuttu

bu arada bende dayanamayarak king markasına güvenerek tercihimi seramik kaplamadan yana kullandım bilmem yanlış mı yaptım doğru mu yaptım ?

http://www.hepsiburada.com/liste/king-p-626-vita-grill-seramik-plakali-izgara-ve-tost-makinesi/productDetails.aspx?productId=mtkingp626&categoryId=22014

king P-626 modelini ilk kez görüyorum ilginç bir tasarımmış...

diğerini de merak ettim ilgimi çekti...P-625...
    ***TOST MAKİNESİ TAVSİYELERİ*** ...***TOST MAKİNESİ TAVSİYELERİ*** ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bayberty -- 17 Nisan 2013; 17:43:52 >

• Arkadaşlar Hepsiburada'ya yeni model gelmiş tam sanayi tipi, kalın döküm ızgaraları olduğu yazıyor.Markayı ilk kez duyuyorum.Nasıl birşeydir acaba?

Simton 8 Dilimlik Tost Makinesi
    http://www.hepsiburada.com/liste/simton-8-dilimlik-tost-makinesi/productDetails.aspx?productId=mtsim8dilim&categoryId=22014

Simton 12 Dilimlik Tost Makinesi
    http://www.hepsiburada.com/liste/simton-12-dilimlik-tost-makinesi/productDetails.aspx?productId=mtsim12dilim&categoryId=22014

• quote:

Orijinalden alıntı: InceptioN34

Arkadaşlar Hepsiburada'ya yeni model gelmiş tam sanayi tipi, kalın döküm ızgaraları olduğu yazıyor.Markayı ilk kez duyuyorum.Nasıl birşeydir acaba?

http://www.hepsiburada.com/liste/simton-8-dilimlik-tost-makinesi/productDetails.aspx?productId=mtsim8dilim&categoryId=22014

http://www.hepsiburada.com/liste/simton-12-dilimlik-tost-makinesi/productDetails.aspx?productId=mtsim12dilim&categoryId=22014

çok yerde vardı zaten ve hepsi REMTA marka...http://www.remtamakina.com/tost-makinasi-standart.htm

fiyat için- http://urun.gittigidiyor.com/beyaz-esya-ev-aletleri/tost-makinasi-elektrikli-8-dilim-remta-kargosuz-78492804

• quote:

quote:

Arkadaşlar Hepsiburada'ya yeni model gelmiş tam sanayi tipi, kalın döküm ızgaraları olduğu yazıyor.Markayı ilk kez duyuyorum.Nasıl birşeydir acaba?

çok yerde vardı zaten ve hepsi REMTA marka...http://www.remtamakina.com/tost-makinasi-standart.htm

fiyat için- http://urun.gittigidiyor.com/beyaz-esya-ev-aletleri/tost-makinasi-elektrikli-8-dilim-remta-kargosuz-78492804

Hocam ürünün kalitesi ile ilgili bir bilgin var mı? Bu makinede döküm üzeri teflon kaplama mı kullanılmış, seramik almak daha mı iyi olur sağlık açısından ?

• quote:

Şu son zamanlarda çıkan Seramik mi teflon mu sorusuna artık sağlam bi yerden cevap gelse iyi olucak gibi nereye baksam tefloncular seramik kapalmaya sallamış ve seramikçilerde teflonculara ayrıca çıkartılabilen tabakaların kaliteli olmayışı söylentisi beni bu işten soğuttu

bu arada bende dayanamayarak king markasına güvenerek tercihimi seramik kaplamadan yana kullandım bilmem yanlış mı yaptım doğru mu yaptım ?

http://www.hepsiburada.com/liste/king-p-626-vita-grill-seramik-plakali-izgara-ve-tost-makinesi/productDetails.aspx?productId=mtkingp626&categoryId=22014

Hayırlı olsun hocam, iyi günlerde kullanın.Öğrenmek istediğim bu modelde tost yaparken kapağı kapanabiliyor mu, yoksa biz mi baskı uygulayacağız? Baskı uygulayacağımız bir kol falanda yok.Plakalarda çıkarılabilir ibaresi yazmıyor,bilginiz var mı bu konuda?

• quote:

bence fena değil ama biraz büyük geldi bana 6 tane tost yapması ve ızgara özelliği artı ama tabların çıkartılamaması yüzünden yıkaması zor gibi gözüküyor

Teşekkürler ben düşününce biraz büyük olması aileboyu daha iyi gibi geliyor.En iyisi annemede sorup boyutu konusunda karar vermek.Birde seramik plakalı değilmiş sanırım.O yüzden yukarda verilen şu model daha iyi gibi duruyor.Fiyatı daha yüksek ve büyük olsada.

http://www.hepsiburada.com/liste/king-p-625-maxima-seramik-plakali-izgara-ve-tost-makinesi/productDetails.aspx?productId=mtkingp625&categoryId=22014#Gorseller

• quote:

quote:

quote:

Hayırlı olsun hocam, iyi günlerde kullanın.Öğrenmek istediğim bu modelde tost yaparken kapağı kapanabiliyor mu, yoksa biz mi baskı uygulayacağız? Baskı uygulayacağımız bir kol falanda yok.Plakalarda çıkarılabilir ibaresi yazmıyor,bilginiz var mı bu konuda?

Hocam öncelikle teşekkürler cihaz elime geçmedi yarın teslim alıcam inş. ama plakalar çıkartılmıyor diye biliyorum çıkanlar hakkında özellikle genelinin iyi olmadığını duydum baskı konusunu bende merak ediyorum inş kaliteli çıkar yoksa geri gönderme gibi işlerle uğraşmak istemiyorum :) çok araştırdım king markasına ve seramik kaplamaya inandım aldım en kısa sürede fotoğraflı bi inceleme yazısı yazıcam

Hocam cihaz elinize geçtiyse, ilk izlenimlerinizi merak ediyoruz.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.