Şimdi Ara

DemirDöküm su ısıtmıyor ama kalorifer çalışıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
5
Favori
225.034
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kiracı olarak oturduğum evde bulunan Demir Döküm Kalisto HKD 224 kombi kullanım suyunu ısıtmıyor. Ama kat kaloriferi kısmı düzgün çalışıyor.Kombinin ısıtmasını iptal edip sadece su ısıtmaya alıyorum.Ne banyodan nede mutfaktan sıcak su akmıyor,kombide tık yok. Kalorifer kısmına getirdiğim an çalışmaya başlıyor petekler ısınıyor hiç bir sorun yok.(Hiç bir arıza kodu falan yok bu arada)

Sorun neden olabilir ve kaça patlar acaba.Yeri değil biliyorum ama bu arızayı benim mi ödemem gerekir ev sahibinin mi?

İlginiz için şimdiden teşekkürler.

• Öncelikle bilgi için çok teşekkürler..Aynı problemi demirdöküm kombi de yaşadım.Kalorifer çalışıyor ancak sıcak su devreye girmiyordu.Anlattığınız gibi uygulayıp sorunu hallettim.Ancak belirtmek isterim ki söküp takmada yada pim in hangisi olduğu gibi sorunlarla karşılaşılabilir.Ben söktüğüm parçada pim aradım sonra sökülen değil sabit parçada olduğunu fark ettim.Söktüğünüz parçayı soketi çıkarıp sabit parçadaki pime bastırıyorsunuz.Bir diğer sorunum da kelepçeydi.Kelepçeyi iki parmakla bastırıp çekerek çıkarıyorsunuz fakat sonra bu nereden çıktı diyebilirsiniz.Kısaca kelepçeyi;soketi ve sökülen parçayı yerine taktıktan sonra sol üstten sağ alta 45 derecelik açıyla yine bastırarak kolayca takabilirsiniz.Güvenlik için gazı,elektriği ve suyu kestim..kolay gelsin.@merto_006
  • quote:

Orijinalden alıntı: etacarinea

Kiracı olarak oturduğum evde bulunan Demir Döküm Kalisto HKD 224 kombi kullanım suyunu ısıtmıyor. Ama kat kaloriferi kısmı düzgün çalışıyor.Kombinin ısıtmasını iptal edip sadece su ısıtmaya alıyorum.Ne banyodan nede mutfaktan sıcak su akmıyor,kombide tık yok. Kalorifer kısmına getirdiğim an çalışmaya başlıyor petekler ısınıyor hiç bir sorun yok.(Hiç bir arıza kodu falan yok bu arada)

Sorun neden olabilir ve kaça patlar acaba.Yeri değil biliyorum ama bu arızayı benim mi ödemem gerekir ev sahibinin mi?

büyük ihtimal flow swiç arızalı kullanım suyu akışını hissetmiyor cihaz.fiyat konusunda bi fikrim yok dostum
  • quote:

Orijinalden alıntı: aliance21

quote:

Kiracı olarak oturduğum evde bulunan Demir Döküm Kalisto HKD 224 kombi kullanım suyunu ısıtmıyor. Ama kat kaloriferi kısmı düzgün çalışıyor.Kombinin ısıtmasını iptal edip sadece su ısıtmaya alıyorum.Ne banyodan nede mutfaktan sıcak su akmıyor,kombide tık yok. Kalorifer kısmına getirdiğim an çalışmaya başlıyor petekler ısınıyor hiç bir sorun yok.(Hiç bir arıza kodu falan yok bu arada)

büyük ihtimal flow swiç arızalı kullanım suyu akışını hissetmiyor cihaz.fiyat konusunda bi fikrim yok dostum

Yeterli debide su çekilmemektedir. Su basıncı düşüktür.Yaz konumunda iken su çekilince cihazın çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.Çalışmıyorsa şebeke basıncı ve su akış sensörü kontrol edilir.
    Üç yollu vana veya bunun kontrol ettiği hidroblok kam mekanizması arızalanmıştır.Kullanım suyu alınırken ısıtma tesisatının ısınıp ısınmadığı kontrol edilir.
    Kullanım suyu akış sensörü arızalı veya hidroblok içerisindeki türbinde problem vardır.Kullanım suyu akış sensörü ve türbin kontrol edilmeli. Türbin yuvası içerisinde pislik oluşmuşsa temizlenmelidir.
    Tesisat ve kullanım suyu sıcaklık sensörü arızalı veya sensör yüzeyinde tortu oluşmuştur.Tesisat ve kullanım suyu sıcaklık sensörü kontrol edilmelidir.

• İlginiz için teşekkürler
  • quote:

quote:

quote:

Yeterli debide su çekilmemektedir. Su basıncı düşüktür.Yaz konumunda iken su çekilince cihazın çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.Çalışmıyorsa şebeke basıncı ve su akış sensörü kontrol edilir.
    Üç yollu vana veya bunun kontrol ettiği hidroblok kam mekanizması arızalanmıştır.Kullanım suyu alınırken ısıtma tesisatının ısınıp ısınmadığı kontrol edilir.
    Kullanım suyu akış sensörü arızalı veya hidroblok içerisindeki türbinde problem vardır.Kullanım suyu akış sensörü ve türbin kontrol edilmeli. Türbin yuvası içerisinde pislik oluşmuşsa temizlenmelidir.
    Tesisat ve kullanım suyu sıcaklık sensörü arızalı veya sensör yüzeyinde tortu oluşmuştur.Tesisat ve kullanım suyu sıcaklık sensörü kontrol edilmelidir.

Merhaba; bu dediklereniz tek tek değiştirerek mi arıza anlaşılıyor.Başka bir yöntemi varmı arızayı anlamamızın.
    teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: senug

quote:

quote:

quote:

Merhaba; bu dediklereniz tek tek değiştirerek mi arıza anlaşılıyor.Başka bir yöntemi varmı arızayı anlamamızın.
    teşekkürler

eğer sıcak suyu açtığında ekranda 85 90 derece yazıyorsa ntc hiç devreye girmiyorsa türbin arızalı

• quote:

Orijinalden alıntı: kombiustası

quote:

Orijinalden alıntı: senug

quote:

quote:

quote:

teşekkürler

eğer sıcak suyu açtığında ekranda 85 90 derece yazıyorsa ntc hiç devreye girmiyorsa türbin arızalı

Turbin arizasi ne kadara mal olur asagi yukari.
    Tesekkurler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi senug -- 4 Ekim 2013; 9:15:02 >

• Aynı durum benim de başıma arada bir geliyor tamiratı için 20 tl ödüyorum su basıncından kaynaklanıyor dendi bana usta tarafından .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çözüldü...
    Kömbinin kapağını açıyoruz büyük ön beyaz kapağı.ön gösterge ekranı aşağı indiriyoruz.en solda önde plastik kelepçeli yuvarlak büyük pil gibi bişey var.kelepçeyi açıp o siyah pil gibi şeyi çekip çıkarıyoruz ve içindeki pimi ileri geri yapiyoruz ve tekrar eski haline getirip çalıştırıyoruz okadar...fişi çekmeyi unutmayın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi merto_006 -- 4 Eylül 2015; 1:09:39 >
  • Bende de tam tersi durum. Kalorifer çalışmıyor kullanım suyu ısınıyor.sorun ne olabilir ?

• georgess kullanıcısına yanıt
    Sirkülasyon pompası bloke olmuş olabilir, daha fazla yardımı arızalar konusundan alabilirsiniz.
  • Arkadaşlar bu sorun sanırım kıronik. Çünkü şikayet var da da birsürü şikayet mevcut aynı sıkıntıdan dolayı. Benimde başımda aynı dert var malesef. Yaklaşık 3 ay önce suyu ısıtmadı kombi. Servis çağırdım geldi bu sefer ısıttı suyu. Dediki suyun basıncından olmuştur, halbuki suyun basıncı sabit (gördüğüm kadarı ile), zaten bu nasıl bir kombidirki en ufak su basıncı değişiminde suyu ısıtmasın.

Dün yine suyu ısıtmadı. bugün yine gelecekler. bakalım inşallah onlar varken suyu ısıtmaz da görürler sıkıntıyı. Ama telefonda servis elemanına ilettiğimde yine suyun basıncındandır dedi. Ben anlamıyorum bu su basıncı olayı nasıl engeller suyun ısınmasını. yada bu nasıl bir kombidirki böyle bir sıkıntı yaşatıyor.

Kombi demirdöküm nepto malesef..
  • quote:

Orijinalden alıntı: merto_006

Çözüldü...
    Kömbinin kapağını açıyoruz büyük ön beyaz kapağı.ön gösterge ekranı aşağı indiriyoruz.en solda önde plastik kelepçeli yuvarlak büyük pil gibi bişey var.kelepçeyi açıp o siyah pil gibi şeyi çekip çıkarıyoruz ve içindeki pimi ileri geri yapiyoruz ve tekrar eski haline getirip çalıştırıyoruz okadar...fişi çekmeyi unutmayın...

Hocam çok teşekkürler. Benimde Demirdöküm Kalisto kombimde sıcak su çalışıp,petekler çalışmıyordu. Bahsettiğiniz pimi söküp takarak denedim. Şu anda kombi çalışıyor.
  • merto_006 M kullanıcısına yanıt
    Gerçek ten oldu. Cok tesekkur ederim.
    Ne yaptigimiz hakkinda gram fikrim yok sağol varol.

• Merhaba, kullandığım kombi BAYMAK BAXI ECO 20 P, banyodaki sıcak su ısındıktan bir iki dakika gibi bir süre sonra soğuyup sonra tekrar bir dakika içinde ısınıyor ve bu sıcak su açık olduğu müddetçe böyle devam ediyor, sıcak sudan stabil bir verim alamıyorum. Sebebi hakkında bilgisi olan yada daha önce boyle bir durumla karşılaşan var mı?
    Teşekkür ediyorum.

• demir dokum, aden kombim var, aynı sorun bende de olustu. kalarifer calisiyor, atesleme yapiyor.
    fakat sıcak suyu actigimda ise hic bir hareket yok. ayrica hic bir arıza ısıgıda yanmiyor.

arastirmalarima gore, ve verilen cevaplara gore en basitinden uc yollu vananin sokulmasi, icindekilerin temizlenmesi ve pimin hareket ettirilmesi tavsiye edilmiş.
    bende sadece parcayi sokup, temizleyip, pimi hareket ettirip yerine takmak istiyorum.
    zaten daha baska bi sorun var ise artik servisin alanına giriyor sanirim.

biraaz acemiyim ama az cok merakımda var bu işlere, kısaca elim yatkındır.
    sormak istedigim bir iki soru vardi.

birinci resimde gozuken, kırmızı ile işaretledigim sanirim 3 yollu vanadir. tespitim dogru sanirim.eger dogru ise sokulmesi noktasında sorum olacakti.

ikinci resimde gozuken, kırmızı ile işaretledim vanayı acarak sokebilirmiyim. yoksa arka tarafta sarı boruyu komplemi sokmem lazim.
    mavi ile isaretledigim klips gibi seyi sokerken nasıl sokeegim.
    sokunce icinden su, gaz ne cıkıyor. su vanasini filan neyi kapamam lazim.

kısaca boyle sorularım, tsk ederim.

• arkadaşlar üzerinde epey bir zaman geçmiş ama yine de sorayım. O siyah pil gibi şeyi çekip çıkardım ama geri takamadım. Onu nasıl taktınız siz geri ya olmuyor?
  • Arkadaşlar merhaba,

Aynı problem bende var malesef, almış olduğum ev içerisindeki kombi sökülmüş yerine montaj edilmeden demirdöküm marka HK -323F Model bir kombi koyulmuş. Dün gelen yetkili servis ile görüştüm. Ateşleme yapmadığını çakmağı düzelttigini bahsetti. Herhangi bi yerinden damla damla su kaçırıyordu contasını sıktığını problem olmayacağını söyledi. Petekler ısınmaya başladı fakat sıcak su gelmedi bi türlü kürdan kadar su geliyordu sıcak su musluğundan. Suyun ısınması için bir parçanın değişmesini söyledi benden 200TL talep etti. Bende bir türlü karar veremiyorum kombi nerden bakarsanız 15 senelik ve LPG'den çevrilmiş zannedersem. Şimdi bu parçayı yaptırırsam yarın yine arıza olur diye çekiniyorum. Yeni kombi fiyatlarıda belli şuan beni sarsar cinsten. Evi kiraya vereceğim fakat yarın aynı problem olur diye çekiniyorum. Konuyla alakalı bilgisi olan ve öneri yapabililecek arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.  DemirDöküm su ısıtmıyor ama kalorifer çalışıyor DemirDöküm su ısıtmıyor ama kalorifer çalışıyor DemirDöküm su ısıtmıyor ama kalorifer çalışıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: merto_006

Çözüldü...

Dediginizi yaptim plastik kelepceli siyah silindir bas parmak kalinliginda bkr parca soktum taktim duzelmedi. Bizde su sayaci degistikten sonra oldu.Baska bir fikriniz var mi?

• merto_006 M kullanıcısına yanıt
    İyi günler. Kiracı olduğum evde demirdöküm nikon kombi var. Peteklerin ısınmasında sorun yok ama suyu ısıtmıyor. Dün kombiyi açtım ancak bahsettiğiniz plastik kelepçeyi açamadım. Nasıl açılıyor acaba?
    Teşekkürler..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.