Şimdi Ara

PETEKTE ÇAPRAZ BAĞLANTI NEDİR ? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
187
Cevap
9
Favori
170.125
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    nasip olursa sirada salon var..24 m2 kuzey cephe gunes gormuyor, normal isicamsiz pvc li, 160 cm airfel petek var.80 cm lik airfel petek monte edecem.
    tesisati ayni yontemle 160 liktan tee dirsekle cekecegim..kombi balkonda 4 metre uzaklikta kolektorde 1 tane bos yer var, eger bolkon fayanslarindan bulabilir isem direk kolektorden cekecegim.olmadi petekten cekecez baska yolu yok..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cole Trickle kullanıcısına yanıt
    muhtemelen sizin tesisat pprc borularla yapilacak..eger borulariniz demir boru ise bence muhakkak oksijen bariyerli pprc boru ile degistirin derim.
    demir borular kombinize zarar verir.
    ayrica en kaliteli demirdokum plus petegin metresi bile koctasta 130 140 lira..
    borularin metresi hakkinda bilgim yok..
    vanalar derseniz 5 ila 10 lira arasi degisiyor.
    bence iyi bir fiyat arastirin derim..2 kisiyle en fazla 2 gunde yapilacak islem bu.
    ayrica peteklerinizi yeniden kullanacaksaniz yerinden sokup iyice temizlerseniz icinde ne var ne yok cikar.
    kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isnuerog -- 14 Mayıs 2015; 15:26:18 >
  • Cole Trickle kullanıcısına yanıt
    Verilen teklifler ne kadar? Kullanılan malzeme de önemli, oksijen bariyerli boru, dirsekler ve rakorlar + işçilik 150 -200 TL civarı tutmalı en fazla.
  • Birisi 200 dedi, petek temizliği yapan firma ise 800...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaslar tekrar merhaba.
    salonumdaki petek metraji az oldugu icin mevcut petek baglantisinina tee dirsek koyup 80 cm lik petek ekleyerek toplamda 24 m2 lik salonun petek boyunu 240 cm cikartmis bulunuyorum..iste calismam umarim birilerine fayda saglar.
    artik kusura bakmayin ev biraz daginik.:))

mobil sistem oldugu icin sap alti tesisati doseyecegimizden parkeleri kaldiriyoruz.

PETEKTE ÇAPRAZ BAĞLANTI NEDİR ?
    borular icin sap kirilip kanal acilmasi lazim.ayrica duvara capraz baglanti kanalini actim.
    tee dirseklerin montaji.ve sizinti kontrolu
    borularin kanala sabitlenmesi
    kanalin harc ile kapatilmasi ve petegin montajli hali. PETEKTE ÇAPRAZ BAĞLANTI NEDİR ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isnuerog -- 6 Haziran 2015; 23:51:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: murat23351

quote:

havlupanlar sadece alttan bağlanmıyor.çapraz bağlantı yapılabiliyor

doğrudur çeşitli şekilde de bağlanıyor olabilir ama tüm gördüklerim ve kiracı olarak kaldığım 2 dairedeki havlupan alt-alt tı havlupanın en altından en üst kısma kadar havlupanın ısınmama problemi görmedim....

alttan bağlantı olarak bağlanmış panel radyatörlerde de ısınma problemi olmaz,alttan bağlantı şeklinde bağlanmış bir radyatörde elinizi değdirdiğinizde çapraz bağlantı veya paralel bağlantı ile farkı fazla anlayamazsınız,ama alttan bağlantıda radyatöre giren tesisat suyunun bir kısmının daha radyatörde dağılıp ısı vermeden diğer vanadan çıktığını da göremezsiniz,çapraz bağlantıda tesisat suyu radyatörün üst noktasından girer ve en uzak köşede bulunan vanadan çıkar,tesisat suyu radyatörün tamamında homojen olarak dağılır özellikle 100cm'den büyük radyatörlerde verim maximum seviyeye çıkar

PETEKTE ÇAPRAZ BAĞLANTI NEDİR ? PETEKTE ÇAPRAZ BAĞLANTI NEDİR ?

Selam usta petek bağlatı konusunu yeniden hortlatdığımı düşünebilirsiniz fakat benim kafam çok karışık.Anlaşıla bilir şekilde anlatmaya çalışacağım.Daha önce tavsiyeleriniz doğrultusunda DDplus petek bağlantılarını yatak odası 600x900 ve banyo 600x600 paralel Diğer 600x1100 4 adet peteklerde çapraz bağlantılı yaptırmıştım.Kafamın karıştığı nokta komşumda yeni bağlatdı aynı usta yaptı .Evlerimiz ikimizinde müstakil her iki evde güneydoğuya bakıyor sabah güneş doğduktan sonra akşam üzerine kadar güneş görüyor.Her ikimizinde kombiler buderus fakat benimki U072 modeli komşunun GB012 ve komşunun petekler pekpan marka ama onun petek sayısı 3 benimki 6 adet.Komşunun petek bağlantısı sol alt giriş sağ alt çıkış benimki gibi değil.Komşuya gitdiğimde peteklere dokundum peteklerin tamamı aynı ısıda yani alt ve üst ısı farkını çok iyice dikkatli kontrol yapılmazsa fark edilmiyor.Komşunun petek vanaları sıradan vanalar benim 5 petek (Danfoss RA 2000 Vana ) takılı.Evlerimiz müstakil olduğu için doğalgaz sayaçlarımız dışarda sokakta ve yan yana her iki sayaçlara bakıyorum ne kadar gaz harcamış diye.Benim günlük 8.5 M3 civarı yakıyor komşunun 3.5 veya 4 M3 civarı yakıyor.Ben 40 C' yakıyorum benim peteklerin alt kısmı soğuk peteğin üstü ile altı arasında ısı farkı çok fazla.Benim bağlantılar ilk yapıldığında alt -alt iken buradaki tavsiyeler sonucunda çapraza döndürdük resimleri aşağıda mevcut.Kendi kendime mantık yürütmeye çalışıyorum alt alt bağlantıda sıcak su giriş yaptığında hemen karşıdan çıkar ve dönüş suyu soğumadan kombiye ulaştığı için yakıt tüketimi düşük olur diye düşünüyorum.Gene sıcak su altdan girip altdan çıkmadan sıcak suyun yoğunlu sebebiyle sıcağın yukarı çıkacağını soğuk suyun ise aşağı ineceği düşüncesiyle peteklerin eşit ısınacağını dönüş suyununda fazla soğumadan kombiye ulaştığında hem çapraz bağlatıdaki gibi ısınacağını hemde yakıt sarfiyatı az olacağını düşünüyorum.Bu düşüncen üzerine petek bağlantılarını ilk yaptıkları haline dönüştürsemmi diye düşünüyor deneyim ve tercübelerinizin yorumlarını burada sabırsızlıkla bekliyorum .:))

• Arkadaşlar Peteklerimi alt giriş ve alt çıkış şeklinde bağlamak stiyorum bu konuda görüşleriniz nelerdir.şu anda 1.40 m 4 adet petek var çapraz bağlı ve yakıt fazla geliyor.bu sistemi kullanan ve deneyen varmı. Teşekkürler.
  • op_dede O kullanıcısına yanıt
    alttan bağlantıda peteğe giren tesisat suyunun peteğin alt kısmını çapraz bağlantıya göre biraz daha fazla ısıtacağı normaldir
    alttan bağlantıda sizin de dediğiniz gibi tesisat suyunun bir kısmı daha peteğin içinde dolaşamadan dönüş vanasından gider,yani petek ne kadar büyürse verimsizlik o kadar fazla olur
    panel radyatör üreticileri bile petek giriş vana bağlantısının üstten yapılması gerektiğini söyler,panel radyatör kataloglarında bile yazar
    eğer kafanıza bu kadar takıldıysa alttan bağlatın sonuçta o petekleri siz kullanıyorsunuz ama çapraz ve paralel bağlantı en iyi bağlantıdır çünkü peteğe üstten sıcak su giriyor,
  • geron G kullanıcısına yanıt
    yakıtın fazla gelmesi bağlantı çeşidiyle alakası yoktur,bağlantı şeklinde petek yüzeyinin homojen ısınmasıyla ilgilidir
    peteğin üstünden giren tesisat suyu kanallar boyunca aşağı doğru iner
    140cm gibi bir petek çapraz bağlanmalıdır,tek istisna kombiye en yakın petekse paralel bağlanabilir

• quote:

PETEKTE ÇAPRAZ BAĞLANTI NEDİR ?  PETEKTE ÇAPRAZ BAĞLANTI NEDİR ?

kombiye uzak radyatörlerde sıcak su radyatörün içinde dolaşmakta zorlanır,çapraz bağlantıda tesisat suyunun radyatörün içinde zorlayarak geçip radyatörün mümkün olduğu kadar sıcak olması sağlanmayı amaçlar
    resimde 150cm diyor ama pprc sıva üstü tesisatlarda dirseklerin de etkisiyle suyun debisi uzak radyatörlerde azalır o yüzden kombiye uzak bütün radyatörlerin çapraz bağlanmasında fayda var
    hatta tesisatı sıfırdan yaptırıyorsanız kombiye en yakın radyatör hariç diğer kalan radyatörleri çapraz bağlatın
    mobil sistemlerde ise bu zorunlu değildir özellikle kombiye yakın radyatörlerde,mobil sistemde en uzak 1-2 radyatör çapraz bağlanabilir

Affiniza siğinarak rahatsiz edicem.
    Doğalgazci olupta çapraz bağlantiyi bilmeyen yoktur herhalde.
    Çapraz bağlanti istiyoruz desek çenelerini kapatabiliriz sanırım yazdıklarınızı tek tek arastırıp ogrenmeye calısıyorum suanda.
    Zaman ayırdıgınız ıcın tekrardan tesekkurler.

• doğalgazcıların önemli bir kısmı sanki maharetmiş gibi petekleri alttan bağlıyorlar ve ısrarla alttan bağlantıyı savunuyorlar
    panel radyatör üreticileri bile petek giriş vanasının üstten yapılmasını öneriyor
    panel radyatör paralel yani düz (giriş vanası üstte çıkış onun altında) 100cm den büyük ve kombiye uzak petekler çapraz bağlanmalıdır
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    disintegration yine ben şimdiki konumuz peteklerin durumu.benim petekler tek taraftan altlı üstlü şekilde bağlanmış.konudaki bağlantı yapılsa verim olarak daha mı iyi olur.petek boyları 120cm-130cm-190cm
     PETEKTE ÇAPRAZ BAĞLANTI NEDİR ? PETEKTE ÇAPRAZ BAĞLANTI NEDİR ? PETEKTE ÇAPRAZ BAĞLANTI NEDİR ?

• barislr117 kullanıcısına yanıt
    resimdekiler pex boru,tesisatın mobil sistem,kollektör sayesinde her peteğe dirseksiz zemin altından su gidiyor
    kombiye yakın peteklerin bağlantı normal,iyi ki alttan bağlamamışlar
    sadece 190cm lik petek sıkıntı bu peteği neden çapraz bağlamamışlar
  • op_dede O kullanıcısına yanıt
    Hocam ben ikisninide kullanmis biri olarak. Alt alt baglanti eyer trv takilmayacaksa en guzeli. Ben sahsen alt alt baglantidan daha memnundum. Trv taktigim icin capraza gectim. Alt alt baglantida en buyuk petegin bile isinmama luxu yok tarafimca denenmistir peteklwr boydan boya isinir. Bircok yabancj filimde de dikkatimi cekti adamlar alt alt baglamislar. Muhendislwrin herseyi cok iyi bilecekleri diye kural yok ben kendi tecrubeme kendj gordugume inanirim.

• Teknoline2002 T kullanıcısına yanıt
    Her iki bağlatı şeklini deneyip gözlemlediğiniz için yorumunuza katılıyorum.Söylediğiniz gibi illaki termo vana kullanılacaksa Alt - Alt bağlatıya dönüştürmeden ısı yukarı yükseldiği için peteğin zemine yakın kısmında sıcaklığı termometre ile ölçüm yapılarak gözlemlemek lazım termo vana ayarları ölçüm yapılan ısı değerlerinde görev yapabilecekmi diye eğer termo vana kapatıp açabilecek ısıdaysa termo vanada bağlanabilir diye düşünüyorum bunu denemek lazım tamda emin değilim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: op_dede

Her iki bağlatı şeklini deneyip gözlemlediğiniz için yorumunuza katılıyorum.Söylediğiniz gibi illaki termo vana kullanılacaksa Alt - Alt bağlatıya dönüştürmeden ısı yukarı yükseldiği için peteğin zemine yakın kısmında sıcaklığı termometre ile ölçüm yapılarak gözlemlemek lazım termo vana ayarları ölçüm yapılan ısı değerlerinde görev yapabilecekmi diye eğer termo vana kapatıp açabilecek ısıdaysa termo vanada bağlanabilir diye düşünüyorum bunu denemek lazım tamda emin değilim.

Yeni gelistirilen tekniklere her zaman desteklerim.ama kombinin urettigi isil gucun alt uctan girip diger alt uctan bir miktar kaciyorsa bu kombide verim kaybina neden olur..evet petek yuzeyinin tamami sicak olabilir belki, sunuda goz ardi etmemek lazim donus suyu sicakligi gidis suyu sicakligina cok yakin olursa kombide hem verim kaybi yasanir hemde kombinin dur kalki artar..

Eger tesisatta dolasim sikintisi yoksa, petek altlarinin soguk olmasinin daha iyi oldugunu dusunuyorum..alt kismi soguk olan petegin isil gucu butun yuzeyi isinan petekle aynidir diye dusunuyorum..cunku kombinin urettigi isil guc o petege giriyor ve evinizin odanizin icine yayiliyor.

Isi muhendisleri bu konuya kesinlikle aciklik getirmesi lazim..ben kullanilan enerjinin bir damlasinin bile israf edilmemesi taraftariyim, ki herkes boyle dusunur.. Caprazsa capraz, alt alta ise alt alta, hangisi en iyi verim sagliyorsa butun ustalar o yontemi secmeleri lazim..

• Kaç senelik konuyu baştan sona okudum. Valla helal olsun bana

Şimdi sorum şu;
    Bu çapraz bağlantı ilk peteğe (150cm) yapılabilir mi? Zira bütün peteklerde sol üstten giriş, sol alttan çıkış şekilde bir bağlantı var. Ancak sadece ilk peteğin sol yarısı el yakarken sağ yarısının ılık kalması sorunu yaşıyorum.
    Kombi de peteklerde ferrolli.
    Bu mesaja eklenen görseller:

• murat23351 M kullanıcısına yanıt
    benim alt komşumla benim evdeki kalorifer tesisatı kombi marka ve modeli aynı ikisininde aynı firma yaptı bana 150 tl gelirken onlara 100 tl fatura geliyor, bence kıyaslamal<rda en büyük etken kombi kazan sıcaklığı vede oda termos tadının kaç derecede kullanıldığı 20 ile 22 derecede aynı fatura gelmiyor sonuçta
  • quote:

Orijinalden alıntı: copywriter

Kaç senelik konuyu baştan sona okudum. Valla helal olsun bana

Şimdi sorum şu;
    Bu çapraz bağlantı ilk peteğe (150cm) yapılabilir mi? Zira bütün peteklerde sol üstten giriş, sol alttan çıkış şekilde bir bağlantı var. Ancak sadece ilk peteğin sol yarısı el yakarken sağ yarısının ılık kalması sorunu yaşıyorum.
    Kombi de peteklerde ferrolli.
    Bu mesaja eklenen görseller:

Ilk bastan yapmaniz gereken is petekte hava varsa almak., eger hava yok ise sebebi dolasim eksikliginden kaynakli diyebiliriz.
    Dolasima engel nedenlerin basinda tesisat sekli gelir..fotoda gorundugu uzere tesisatiniz duvara monte siva ustu pprc tesisat..bu tesisatta dirsek sayisi ve kullanilan boru caplari dolasimin nasil olacagini belirler.

Isinma sikayeti olan petek kombiye uzak bir petek ise ve uzun bir metraji varsa kesinlikle capraz baglanmali..ayrica kombiye yakin peteklerinde donus vanalarini kismak lazim ve boylelikle su dolasimi yakin peteklerden kestirmeyi kullanarak tekrar kombiye donmemis olur..

Hala sikayetiniz devam ediyorsa tesisatta yanlis boru caplari kullanilmis olabilir, ayrica petek ve tesisat temizligide petek yuzeylerinde isinmayi dahada iyilestirmektedir..

• İşte can alıcı soru. Sıcak su alttan soğuk su üstten ılursa nse olur.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.