Şimdi Ara

TERMOSTATİK VANA AMA HANGİSİ DAHA İYİ ? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
175
Cevap
9
Favori
81.539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Daha enterasan olanını söyleyeyim. Değerli mühendis arkadaşın yanındaki tesisat ustası benim için mühendise şöyle dedi:
    - Ya hocam çok titiz, gitmiş kombi bağlantı seti için bakır S boru, metal filtre vana almış. Gereksiz yere masraf etmiş. Vanalarıda bir hevesle almış, kendi bilir.

Balkona çıktım yaktım bir sigara. Yahu 10 senedir öğretmenlik yapıyorum. Eğer yetiştireceğim öğrenciler de bu zihniyette olurlarsa , boşa kürek çekmiş olacağım. Samimi olarak içim burkuldu. Geriye döndüm, bir kaç kelam etmek istedim, vazgeçtim. Ne desem fayda etmeyeceğini bildiğim için sıkıntı yaratmak istemedim.

İşte bu zihniyet yaşamı çekilmez kılıyor. Yoğuşmasız kombi satmak için yalan konuşan kombici, işin kolayına kaçmak için mutfak dolabının anasını ağlatan tesisatçı, anlamadığı bilmediği konuda kendini yetiştireceğine ,saçma sapan açıklama yapan mühendis... Ondan sonra forumlarda sorunlarına cevap arayan insanların feryatları. Allahtan sorulara ve sorunlara derman olan insanlar var da neyin ne olduğunu öğreniyoruz. Haaaa unutmadan, daha muhtemel sıcak su dalgalanması için gelecek olan servisin çektirecekleri var. O da sırasını bekliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: connect201010

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

..

Mesajınızı silmişsiniz sorularınıza cevap yazacaktım

öncelikle bilgiler için teşekkürler

ılıman iklimde, ara kat (alt ve üst kat henüz boş), g-k-d, cepheli (cepheler açık) , bürüt 210 metrekare, mantolaması ve yalıtımı iyi olan evim için kombi ve radyatör arayışı içindeyim. tesisat inşaat halindeyken döşenmiş.

sorularım şunlar:
    1- duvardaki borular altlı üstlü yani birbirine paralel. boru cinsini bilmiyorum. çapraz bağlama nasıl olacak. boru mu çekilecek. eğer boru çekilecekse o da oksijen bariyerli mi olacak

2- termostatik vana ile oda termostatını aynı anda kullanmanın sakıncaları olabilir mi (çiftbaşlılık??)seçmek gerekirse oda termoastatı mı , termostatik vana mı daha
    mantıklı?

3- mutfak açık mutfak ve çoğu zaman burada oturuyoruz. kombi yeri de mutfakta. kombiye en yakın radyatör de mutfaktaki(tek radyatör) buraya termostatik vana koymak doğru mu

teşekkürler..

bekliyorum hocam. soruyu başka topiğe taşımıştım.
    ilginiz için teşekkürler...

rica ederim

sorularınızın cevapları:

1) gidiş ve dönüş boruları üst üstteyse dönüş borusunu radyatörün altından pprc boru ile dirsekle uzattırıp radyatörün diğer çıkışına bağlatacaksınız.radyatörün bağlantısı düz bağlantıdan çapraz bağlantıya dönüşmüş olacak (resimdeki gibi)
    evinize çekilen kalorifer hattı oksijen bariyerli ise ek boruları oksijen bariyerli yaptıracaksınız.evdeki tesisat borularının açıkta göründüğü yerde borunun türünü okuyabiliyorsanız ordan anlayabilirsiniz.tesisat pprc boru ile yapıldıysa oksijen bariyerli borular folyoludur.usta makasla boruyu keserse borunun ucundan folyoyu görebilir.ordan da anlayabilirsiniz.tesisat normal kompozit boru ile çekildiyse (ki genelde kompozit boru kullanırlar kimse oksijen bariyer ile uğraşmaz daha doğrusu bunlardan anlamaz!!!) o zaman normal pprc boru ile çapraz bağlantıları yaptırabilirsiniz

TERMOSTATİK VANA AMA HANGİSİ DAHA İYİ ?

2) trv vanalar ile oda termostatı aynı evde olur ama aynı odada olmaz.ikisini kullanmak istiyorsanız kombiye en yakın birkaç radyatöre trv vanalar taktırın.evin ortasında bir yere yani evin genel derecesini yansıtabilecek bir yere de örneğin koridora oda termostatı.
    yani kombiden itibaren en yakınlara:trv vanalar daha sonra oda termostatı.kombiye en yakın radyatörler 2 tane 3 tane hatta 4 tane de olabilir

eğer günlük program yapacaksanız yani kombi şu saatte açılsın bu saatte kapansın istiyorsanız program yapabilen oda termostatı alabilirsiniz.ama sırf tasarruf için veya kombi evde 24saat çalışacaksa bence OT'ye gerek yok.banyodaki havlupan+kombiye en uzak 1 radyatör hariç kalan radyatörlerin hepsine trv vanalar taktırın ve ayarları 3 veya 3,5 olarak kullanın.kombi kendi dönüş suyu modülasyonuna göre çalışsın

3)mutfağa kesinlikle ama kesinlikle trv vana taktırın.mutfak:ocak+kombi+radyatör faktörü ile fazla ısınacak bir alan.trv vana ile bunu dengelersiniz

trv vanada danfoss ra 2000 öneririm.gaz sensörlüdür.tepki süresi 13dakikadır.diğer piyasa malı sıvı sensörlüler 20-22dk danfoss ra 2000 en iyisidir.radyatörlerin konumuna göre "yatay köşe" veya "köşe tip" danfoss ra 2000 trv vanalar alabilirsiniz
  • quote:

quote:

quote:

quote:

..

Mesajınızı silmişsiniz sorularınıza cevap yazacaktım

öncelikle bilgiler için teşekkürler

ılıman iklimde, ara kat (alt ve üst kat henüz boş), g-k-d, cepheli (cepheler açık) , bürüt 210 metrekare, mantolaması ve yalıtımı iyi olan evim için kombi ve radyatör arayışı içindeyim. tesisat inşaat halindeyken döşenmiş.

sorularım şunlar:
    1- duvardaki borular altlı üstlü yani birbirine paralel. boru cinsini bilmiyorum. çapraz bağlama nasıl olacak. boru mu çekilecek. eğer boru çekilecekse o da oksijen bariyerli mi olacak

2- termostatik vana ile oda termostatını aynı anda kullanmanın sakıncaları olabilir mi (çiftbaşlılık??)seçmek gerekirse oda termoastatı mı , termostatik vana mı daha
    mantıklı?

3- mutfak açık mutfak ve çoğu zaman burada oturuyoruz. kombi yeri de mutfakta. kombiye en yakın radyatör de mutfaktaki(tek radyatör) buraya termostatik vana koymak doğru mu

teşekkürler..

bekliyorum hocam. soruyu başka topiğe taşımıştım.
    ilginiz için teşekkürler...

rica ederim

sorularınızın cevapları:

1) gidiş ve dönüş boruları üst üstteyse dönüş borusunu radyatörün altından pprc boru ile dirsekle uzattırıp radyatörün diğer çıkışına bağlatacaksınız.radyatörün bağlantısı düz bağlantıdan çapraz bağlantıya dönüşmüş olacak (resimdeki gibi)
    evinize çekilen kalorifer hattı oksijen bariyerli ise ek boruları oksijen bariyerli yaptıracaksınız.evdeki tesisat borularının açıkta göründüğü yerde borunun türünü okuyabiliyorsanız ordan anlayabilirsiniz.tesisat pprc boru ile yapıldıysa oksijen bariyerli borular folyoludur.usta makasla boruyu keserse borunun ucundan folyoyu görebilir.ordan da anlayabilirsiniz.tesisat normal kompozit boru ile çekildiyse (ki genelde kompozit boru kullanırlar kimse oksijen bariyer ile uğraşmaz daha doğrusu bunlardan anlamaz!!!) o zaman normal pprc boru ile çapraz bağlantıları yaptırabilirsiniz

2) trv vanalar ile oda termostatı aynı evde olur ama aynı odada olmaz.ikisini kullanmak istiyorsanız kombiye en yakın birkaç radyatöre trv vanalar taktırın.evin ortasında bir yere yani evin genel derecesini yansıtabilecek bir yere de örneğin koridora oda termostatı.
    yani kombiden itibaren en yakınlara:trv vanalar daha sonra oda termostatı.kombiye en yakın radyatörler 2 tane 3 tane hatta 4 tane de olabilir

eğer günlük program yapacaksanız yani kombi şu saatte açılsın bu saatte kapansın istiyorsanız program yapabilen oda termostatı alabilirsiniz.ama sırf tasarruf için veya kombi evde 24saat çalışacaksa bence OT'ye gerek yok.banyodaki havlupan+kombiye en uzak 1 radyatör hariç kalan radyatörlerin hepsine trv vanalar taktırın ve ayarları 3 veya 3,5 olarak kullanın.kombi kendi dönüş suyu modülasyonuna göre çalışsın

3)mutfağa kesinlikle ama kesinlikle trv vana taktırın.mutfak:ocak+kombi+radyatör faktörü ile fazla ısınacak bir alan.trv vana ile bunu dengelersiniz

trv vanada danfoss ra 2000 öneririm.gaz sensörlüdür.tepki süresi 13dakikadır.diğer piyasa malı sıvı sensörlüler 20-22dk danfoss ra 2000 en iyisidir.radyatörlerin konumuna göre "yatay köşe" veya "köşe tip" danfoss ra 2000 trv vanalar alabilirsiniz

hocam teşekkürü borç bilirim. bundan sonraki sorularıma da aynı içtenlikle cevap vermeniz temennisiyle...
  • quote:

Orijinalden alıntı: cotyora666

Bugün eve doğal gaz kolon tesisatı döşemesi yapıldı. Mühendis Bey ocak ve kombi ye giden gaz borularını inceledi, proje için not aldı. Bende bu arada peteklere taktığım trv vanaları gösterdim. Dedim ki neden ülkemizde Avrupa da ki gibi trv vanalar zorunlu değil. Dedi ki siz neden trv vana taktınız? Şaşırdım ilk önce, anlam veremedim. Kendisi devam etti:
    - Trv vanadan tasarruf yapacağınıza normal vanayı kısarsanız aynı hesaba gelir.Dedim şaka mı bu? Siz halen yoğuşmasız kombi tavsiyesinde bulunarak zaten mantığınızı belli ediyorsunuz, sizinle tartışamam dedim. O da kızarak gitti. Yahu ben veya biz çok mu titiziz, yoksa bunlar mı çok akıllı?

Keşke sorsaydınız Mühendis Beye normal vanayı kısıp açarak oda sıcaklığını nasıl sabit tutmayı başarıcakmış.
  • quote:

hocam teşekkürü borç bilirim. bundan sonraki sorularıma da aynı içtenlikle cevap vermeniz temennisiyle...

rica ederim.bundan sonra da elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız......
  • quote:

Bugün eve doğal gaz kolon tesisatı döşemesi yapıldı. Mühendis Bey ocak ve kombi ye giden gaz borularını inceledi, proje için not aldı. Bende bu arada peteklere taktığım trv vanaları gösterdim. Dedim ki neden ülkemizde Avrupa da ki gibi trv vanalar zorunlu değil. Dedi ki siz neden trv vana taktınız? Şaşırdım ilk önce, anlam veremedim. Kendisi devam etti:
    - Trv vanadan tasarruf yapacağınıza normal vanayı kısarsanız aynı hesaba gelir.Dedim şaka mı bu? Siz halen yoğuşmasız kombi tavsiyesinde bulunarak zaten mantığınızı belli ediyorsunuz, sizinle tartışamam dedim. O da kızarak gitti. Yahu ben veya biz çok mu titiziz, yoksa bunlar mı çok akıllı?

bir makina muhendisi dusunun, bu muhendis dogalgaz tesisat isi yapiyor ve termostatik vananin ne ise yaradigini bilmiyor. diyecek soz yok durum cok vahim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

quote:

Keşke sorsaydınız Mühendis Beye normal vanayı kısıp açarak oda sıcaklığını nasıl sabit tutmayı başarıcakmış.

Ona kalsa yoğuşmalı kombiye de gerek yok. Ben sana adam olamazsın demedim, mühendis olamamışsın sadece desem iyi olurdu.

• quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

quote:

bir makina muhendisi dusunun, bu muhendis dogalgaz tesisat isi yapiyor ve termostatik vananin ne ise yaradigini bilmiyor. diyecek soz yok durum cok vahim.

Üstad, yukarıda resmen içimi döktüm. yalan, dolan, cahillik, bilgisizlik, umursamazlık, almış başını yürüyor. Sadece bu işte değil her işte böyle malesef

• Tek petek olan odalarda 1 tane uygulanıyor. Salon da 2 tane petek var. İkisine de mi termostatik vana takmamız gerekiyor?
  • evet gerek varmı birde 60x140 lık ventilli radyatörde çapraz bağlantı yapmazsak dezavantajları varmıdır. veya çaprap bağlantı 140 venitilli panelde şartmıdır tşkler...

bu arada bende eca confeo plus aldım muehndis beyin yüzünden ortalama 75 m2 oturma alanı olan bir dairem var premixe gerek yok demişti 5 petek var hepsini 140 almak istiyorum petek boyları 120 demişti 140 olmasının bir mahsuru varmıdır petek fazla olsun eksik olması mantığındayım

bu arada 10 m2 antre petek yok
    16 m2 yatak odası 1 petek
    22 m2 salon açık mutfak kombi mutfağa gömülü 2 petek
    21 m2 çocuk odası 2 petek

not peteklerin hepsi 140 istiyorum bu arada sistemim cross bağlantı boru dizayn pexb

tşkler.

disintegration sizin yorumunuza özellikle bekliyorum yardımcı olrsanız sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thugsta -- 25 Eylül 2013; 1:34:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: chnyildirim

Tek petek olan odalarda 1 tane uygulanıyor. Salon da 2 tane petek var. İkisine de mi termostatik vana takmamız gerekiyor?

salonda 2 radyatör varsa ikisine de trv vanalar takılması gerekir
  • quote:

Orijinalden alıntı: thugsta

evet gerek varmı birde 60x140 lık ventilli radyatörde çapraz bağlantı yapmazsak dezavantajları varmıdır. veya çaprap bağlantı 140 venitilli panelde şartmıdır tşkler...

bu arada bende eca confeo plus aldım muehndis beyin yüzünden ortalama 75 m2 oturma alanı olan bir dairem var premixe gerek yok demişti 5 petek var hepsini 140 almak istiyorum petek boyları 120 demişti 140 olmasının bir mahsuru varmıdır petek fazla olsun eksik olması mantığındayım

bu arada 10 m2 antre petek yok
    16 m2 yatak odası 1 petek
    22 m2 salon açık mutfak kombi mutfağa gömülü 2 petek
    21 m2 çocuk odası 2 petek

not peteklerin hepsi 140 istiyorum bu arada sistemim cross bağlantı boru dizayn pexb

tşkler.

disintegration sizin yorumunuza özellikle bekliyorum yardımcı olrsanız sevinirim

radyatör boyutlandırılmasını evdeki ısıkayıplarına göre yaptırmanız gerekir.bir odadaki ideal radyatör metrajından 10-20cm daha büyüklükte pkkp radyatör olabilir ama daha fazlasına gerek yok,ayrıca evdeki yalıtım da önemli,binanızda yalıtım var mı? hangi şehirdesiniz?
    evdeki tesisat mobil sistem ise 140cm pkkp 22/600 panel radyatörlerden kombiye en uzak olanları çapraz bağlatabilirsiniz.kombiye en yakın radyatörler düz bağlanabilir
    eca confeo plus önermem,bu cihazda sıcak su sabitleme sorunu yaşanıyor.eca'nın yoğuşmasız kombilerinin hepsine bu sorun zaman zaman yaşanıyor
    eca confeo premix çok daha iyi tercih,kesinlikle eca confeo premix alın.mühendise inanmayın ben net 60m2 evlere bile tam yoğuşmalı premix cihazlar taktırdım.cihazlar her durumda yoğuşma yaptı+tasarruf oluştu
  • disintegration yorumun için teşekkürler evinmi dış duvarları çift tuğla arası strafor köpük evim güney cephesi fuga kaplı arkası değil birde benim evim de en uzak oda ile petek arası 10 mt illa çapraz yaptırayım mı ben istanbul eminönündeyim aslından bana bu işi anlayan bir firma veya kişi pm atarsanız anlaşıp yaptıma durumumda var yokmu istanbulda sizin ve birde biray doğalgaz gibi biri bu işte üstad :D ....
  • quote:

disintegration yorumun için teşekkürler evinmi dış duvarları çift tuğla arası strafor köpük evim güney cephesi fuga kaplı arkası değil birde benim evim de en uzak oda ile petek arası 10 mt illa çapraz yaptırayım mı ben istanbul eminönündeyim aslından bana bu işi anlayan bir firma veya kişi pm atarsanız anlaşıp yaptıma durumumda var yokmu istanbulda sizin ve birde biray doğalgaz gibi biri bu işte üstad :D ....

10mt mesafe varsa uzaktaki radyatörler çapraz bağlanmalı,burada önemli olan radyatörün büyüklüğüdür.siz 140cm panel radyatör için sordunuz,kombiye uzaktaki 100cm'den büyük radyatörlerde kombinin kapalı devre tesisat suyu ulaşmakta zorlanabilir.tabii tesisatı görmeden yorum yapabilmek zor.bunun için radyatörün tamamının ısınması hedeflendiği için çapraz bağlantı yapılır
    kombiye uzak 100cm'den büyük radyatörlere çapraz bağlantı şart
    evin planını ekleme durumunuz varsa daha net değerlendirme yapılır,evin cepheleri komşu duvarlar,odaların hangi arada kaldığı önemli ama genel bir değerlendirme yapacak olursak 21m2 çocuk odasına 2 adet 140cm gerek yok, oda tek cepheyse 100cm+100cm veya 100cm120cm
    istanbulda değilim izmirde yaşıyorum.
    evde banyodaki havlupan ve antredeki radyatör hariç kalan radyatörlere kaliteli termostatik vanalar öneririm:danfoss ra 2000
    kombi olarak ta yazdığınız eca confeo premix tercih edilebilir.kaliteli sorunsuz verimli bir cihazdır

• Arkadaşlar evimde tek hat dağıtımlı kombi sistemi ver.En uzakta ki radyötörümün üst kısmı bant halinde ısınıyor altı buz gibi.
    1- Termostatik vana bu sorunuma çözüm olur mu?
    2- Danfoss ra 2000 serisi termostatik vana yı Bursa da bulamıyorum.Nerden hilesiz hurdasız alabilirim?(Forum da Ankara da bir beyfendiden bahsediliyor ama ben sitesinde iletişim bilgisini göremedim)

Acil yardım lütfen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aqua.68

Arkadaşlar evimde tek hat dağıtımlı kombi sistemi ver.En uzakta ki radyötörümün üst kısmı bant halinde ısınıyor altı buz gibi.
    1- Termostatik vana bu sorunuma çözüm olur mu?
    2- Danfoss ra 2000 serisi termostatik vana yı Bursa da bulamıyorum.Nerden hilesiz hurdasız alabilirim?(Forum da Ankara da bir beyfendiden bahsediliyor ama ben sitesinde iletişim bilgisini göremedim)

Acil yardım lütfen.

1. Eğer tesisatta veya radyatörde tıkanma yoksa kesin çözüm olur.
    2. Ben dahil bir çok forumdaşımız http://www.termostatikvana.com sitesinden aldık herhangi bir sorun yaşamadık.
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    tekrar teşekkürler bugün demirciler sitesine gittim kompakt ventilli radyatör yok sipariş üzerine geliyormuş 1 ayı blulr diyorlar bana bunu hemen alabilceğim bir yer varmı pm atarsınız acaba direk demirdöküm veya eca ana merkezi mi arasam hele hele bu gün danfoss vana diyorum herkes bir haber arkadaşalar kafayı yicem yardım et disintegration yoksa kışın battaniye sıkıntısı çekmeyelim tşkler iyi akşamlar...
  • arkadaşlar kendinden venitlli petek bağlantısı ve termostatik vana bağlantısı yerine
    normal peteğe bypass kollektörle alttan bağlayıp krom çubukla yukarı çıksam bu şekilde birde termostatik vana taksam bir fark olurmu verim ve tasarruf açısından 2 bağlantınında avantaj ve dez avantajını yazarmısınız teşekkürler....
  • quote:

arkadaşlar kendinden venitlli petek bağlantısı ve termostatik vana bağlantısı yerine
    normal peteğe bypass kollektörle alttan bağlayıp krom çubukla yukarı çıksam bu şekilde birde termostatik vana taksam bir fark olurmu verim ve tasarruf açısından 2 bağlantınında avantaj ve dez avantajını yazarmısınız teşekkürler....

Linkteki sitede Termoteknik var, bende 10 yıllık merkezi sistemden kalma aynı marka var, daha ne paslanma oldu ne de herhangi bir başka problem.
    http://www.e-kombi.net/314-alttan-girili-kompakt-paneller-termoteknik
  • Danfoss 2990 vana için fiyat araştırması yapıyorum...tanesi 47 T.L. dedi birisi ...Daha ucuza alabileceğim bir yer yok mu?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.