Şimdi Ara

BİR ARABANIN KAZA YAPTIĞI NASIL ANLAŞILIR??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
56
Cevap
1
Favori
54.934
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ARABA PAZARINA YA DA GALERİYE GİTTİNİZ.
    PEKİ BAKARAK NEYİ ANLAYABİLİRİZ YA DA ANLAYAMAYIZ?
    USTALARA SORUMDUR..
    SAYGILAR

• guzel konu .. yapılabılcek en guzel sey bi ustayla beraber gitmek artk trend oldu sıfır araclara bile ustayla gidiyorsun orası burası çarpılmısta boyanmıs ıhtımalı yuksek..
  • evet en klasik ve en garanti yol bildiğin ve tanıdığın bi ustayla beraber araba almak.
  • Soru ustalara olsa da,
    sanalusta.com"dan alıtıdır:

DIŞ GÖRÜNÜŞ - KAPORTA

Otomobilin etrafında gezerek pas çürük ve boya hatalarını görmeye çalışın, ağır hasar görmüş bir arabayı dahi onarmak mümkündür. Ancak mükemmel onarım her zaman mümkün değildir.
    Otomobile her iki tarafından boylu boyunca bakın otomobilin üstündeki yansımalar bozuk olmayan kesintisiz bir hat izlemelidir. Onarım görmemiş bir otomobil, çıtaları düz bir hat izliyor ve boya üzerindeki yansımalar düzgün değildir. Onarım görmüş bir otomobil; kaporta üzerindeki yansımalar düzgün değil.
    Otomobilin kapı ile çamurluk aralarında üst ve alt aralıklarına dikkat edin üst ve alt aralıklar arasında fark olmamalıdır.
    Cam kenarını ve kapı açma kollarını/kilitlerini gözden geçirin; buralardaki boya hatalarını ya da kauçuk/metal aksam üzerindeki boya kalıntılarını bulmaya çalışın, bu tür izler otomobilin tekrar boyandığını gösterir.
    Kapıları açıp kapı iç kenarlarında kilit aksamı, elektrik kablo tesisatı kapı fitili gibi yerlerde boya izleri arayın. Kaputu açıp kaput bağlantı menteşelerindeki cıvata kenarında boya sıyrılma veya yer değiştirme izlerine bakın. Çamurluk ağızlarına, marşpiye altına paslar için bakın.
    Mıknatısınızı otomobilin değişik yerlerine (özellikle köşelerine ve tavanına) yapıştırın; mıknatısın değişik çekim gücü gösteriyorsa, bu boyanın altında macun tabakası olduğunu ve aracın anarıma girdiğini gösterir.
    Otomobilin dört köşesine gidip yukarıdan aşağıya sallamaya çalışın ve bırakın sağlıklı bir süspansiyon (amortisörler) 1-2 kez yukarı aşağıya hareket ettikten sonra duracaktır.
    Aynı akstaki lastiklerin hepsi (ön arka çiftler) aynı marka ve model olmalıdır.
    Otomobile dışardan bakın düz bir zeminde öne-arkaya veya sağa sola yatık duruyorsa yine süspansiyon sisteminde sorun vardır.
  • biz anlayamayız. arabamı satarken alıcı ustaya götürdü. usta baktı sağ on çamurlukta 4-5senelik boya var dedi. ben 3 sene bindim. bilmiyordum. demekki benden önceymiş. adam 10 saniyede çözdü. dumura uğramıştım.
  • Boyanmis aracin goze çarpan ipuclarindan birisi de, boyali olan kisimlarda yere en yakin olan noktalarda boyanin damlacik formlarinda donup kalmis olmasidir. Boyali araclari olanlar dikkat ederlerse gorebilirler. Mesela kapilar için kapinin en alt etek kisminda ozellikle içten bakildigi zaman gorulebilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Muhendis06

Boyanmis aracin goze çarpan ipuclarindan birisi de, boyali olan kisimlarda yere en yakin olan noktalarda boyanin damlacik formlarinda donup kalmis olmasidir. Boyali araclari olanlar dikkat ederlerse gorebilirler. Mesela kapilar için kapinin en alt etek kisminda ozellikle içten bakildigi zaman gorulebilir.

iyi bir yöntem..
  • İŞTE BÖYLE ANLARSIN AMA DİKKAT EDİLECEK BİR DİĞER KONUDA USTALARIN HATASIZ ARABALARIN BİLE TAKLA ATMIŞ GİBİ GÖSTERMELERİ

quote:

Orjinalden alıntı: dodii123

Soru ustalara olsa da,
    sanalusta.com"dan alıtıdır:

DIŞ GÖRÜNÜŞ - KAPORTA

Otomobilin etrafında gezerek pas çürük ve boya hatalarını görmeye çalışın, ağır hasar görmüş bir arabayı dahi onarmak mümkündür. Ancak mükemmel onarım her zaman mümkün değildir.
    Otomobile her iki tarafından boylu boyunca bakın otomobilin üstündeki yansımalar bozuk olmayan kesintisiz bir hat izlemelidir. Onarım görmemiş bir otomobil, çıtaları düz bir hat izliyor ve boya üzerindeki yansımalar düzgün değildir. Onarım görmüş bir otomobil; kaporta üzerindeki yansımalar düzgün değil.
    Otomobilin kapı ile çamurluk aralarında üst ve alt aralıklarına dikkat edin üst ve alt aralıklar arasında fark olmamalıdır.
    Cam kenarını ve kapı açma kollarını/kilitlerini gözden geçirin; buralardaki boya hatalarını ya da kauçuk/metal aksam üzerindeki boya kalıntılarını bulmaya çalışın, bu tür izler otomobilin tekrar boyandığını gösterir.
    Kapıları açıp kapı iç kenarlarında kilit aksamı, elektrik kablo tesisatı kapı fitili gibi yerlerde boya izleri arayın. Kaputu açıp kaput bağlantı menteşelerindeki cıvata kenarında boya sıyrılma veya yer değiştirme izlerine bakın. Çamurluk ağızlarına, marşpiye altına paslar için bakın.
    Mıknatısınızı otomobilin değişik yerlerine (özellikle köşelerine ve tavanına) yapıştırın; mıknatısın değişik çekim gücü gösteriyorsa, bu boyanın altında macun tabakası olduğunu ve aracın anarıma girdiğini gösterir.
    Otomobilin dört köşesine gidip yukarıdan aşağıya sallamaya çalışın ve bırakın sağlıklı bir süspansiyon (amortisörler) 1-2 kez yukarı aşağıya hareket ettikten sonra duracaktır.
    Aynı akstaki lastiklerin hepsi (ön arka çiftler) aynı marka ve model olmalıdır.
    Otomobile dışardan bakın düz bir zeminde öne-arkaya veya sağa sola yatık duruyorsa yine süspansiyon sisteminde sorun vardır.

• dostum alırken sende bi usta götürseydin yanında bunlar olmazdı
    quote:

Orjinalden alıntı: effem

biz anlayamayız. arabamı satarken alıcı ustaya götürdü. usta baktı sağ on çamurlukta 4-5senelik boya var dedi. ben 3 sene bindim. bilmiyordum. demekki benden önceymiş. adam 10 saniyede çözdü. dumura uğramıştım.
  • mıknatıs olayını hep merak etmişimdir :) mantığını şimdi anlatım verdiğiniz bilgi için teşekkürler...

Bir de arabayı almadan önce arabanın kasko şirketine tel. açıp sorun bu plaka nosuna kaza yaptığı için para ödediniz mi falan diye ordan anlaşılıyo zaten :) kimseye güvenmeyin takla atmış aracı satın alırsınız sonra
  • Kesinlikle yanında bir usta olmalıdır veya aldığın arabayı sanayide kaportacıya göstermelisin.Kaportada değişen bir parça varmı veya her hangi bir yere boya atılmışmı hemen anlar.Gerçi normal bir kişi de boyaya baktığı zaman zımpara izi filan varsa eğer boya yapıldığı anlaşılır...
  • ne ustası hocam memlekette ustamı var millet üçkagida bulaşmış.adamlar arabayı ucuza kapatmak için yada kazalı arabaları yedirmek için yedi takla atıyorlar.

21.yy da elektronik boya ölçüm aletleri var araba da homojen olmayan bir boya katmanı oldumu ekranda gösteriyor.

sonuc:yaşasın teknoloji

sonucun sonucu:yaşam fani
  • benimde bir sorum var bu dijital km düşürüyorlarya bunu nasıl anlarız servisten anlayamayızmı
    serviste kayıtlımıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blog_tr -- 30 Nisan 2006; 0:38:05 >
  • Artik ustalarda tarihe karisiyor bence.Elektronik araclarda hersey kabak gibi cikiyor ortaya.Adamlar serviste soktumu bilgisayara neyi var neyi yok goruyosun
  • tüm bilgiler için teşekkürler.
    bunun yanında arabanın alt kısmından vb. yerlerden anlaşılma olanağı da varmı?
    bir de kasko şirketleri arabanın kaza yaptığıo bilgisini soyluyorlarmı.
    bunu ayrıca trafikten anlama şansı varmı?
  • 1. orjinal boyada hiç kusur olmaz....boyalı parça da çok dikkat edilirse küçük kabarcıklar olur...
    2. aracın kaput ve bagaj kapagı,kapı aralıkları...
    3. megesler....aracın orjinalinde kapı içi ve diğer bölge megesleri,hiç bir zaman itinalı sürülmüş olmaz...kalın ve özensiz çekilmiş olur...boyalı parça da ise,mesela kapı sacı değişmiş aracın megesini usta,özenle çekmiştir...(en ayırıcı nokta )
    4. aracın kaput,çamurluk,bagaj kapağı bağlantı vidalarında anaktar izi olmamalıdır...eğer anahtar izi varsa parça sökülmüştür,değişmiş de olabilir...
  • konuyu hortladım ama araştırdım hiç bi yerde bulamaddım bence hortladılması gereken bir konu Size bi sorum var aracın ön panelin orjinal olduğunu veya değiştiğini ve işlem gördüğünü nasıl anlarız arabada boya olduğu zaman kapı sacı değiştiği çamurluk değiştiği zaman anlıyorum ama en önemli yeri panel değiştiği zaman anlıyamıyorum nedir bu işin sırrı ?
  • 8 yıllık ustam bana haşat olup toplanmış bir arabayı kakaladıktan sonra daha bişey diyemiyorum. Şans işi.
  • Hocam Diğer Herşeyi Anlıyorum Tabi birazda şans işi ama panelin değiştiği anlaşılabiliyor normalde diğer kusurları bende anlıyorum fakat panelin değiştiğini anlıyamıyorum
  • Motor kaputunu açarak podyeler ve etrafındaki civataların durumuna bakarım.Farklı olan boyası atmış falan varsa anlarımki sökülüp takılmış işlem görmüş.Ama güvenilir bir servise götürüp baktırmadan almamak lazım ...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.