Şimdi Ara

Yeni Clio 4 benzin tüketimi paylaşımı 1.2 16V 75bg ve Turbo 90 bg motorlar (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
598
Cevap
19
Favori
211.287
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • O.9 Tce araç yaklaşık 2400km'de, ortalama tüketim 5.8lt. Sürekli Eco Mode'da vites değişim uyarısına uyularak kullanılıyor.
  • Benim de 0,9 tce icom arabam var. 1300 km civarında. İlk başlarda 8-9 lt yakıyordu. 2 depo benzin aldım. Her fullememde yakıt tüketimi düştü. Şuan 6,2 lt yakıyor. Adana da sabah ve akşam iş çıkış saatlerinde yoğun trafikte kullanıyorum. Daha da düşeceğine umutluyuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasattt

Benim de 0,9 tce icom arabam var. 1300 km civarında. İlk başlarda 8-9 lt yakıyordu. 2 depo benzin aldım. Her fullememde yakıt tüketimi düştü. Şuan 6,2 lt yakıyor. Adana da sabah ve akşam iş çıkış saatlerinde yoğun trafikte kullanıyorum. Daha da düşeceğine umutluyuz

aracınız hayırlı olsun..yol bilgisayarında yazan ortalama hız nedir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar,

ben artık iyice şüphelenmeye başladım bu arabadan,
    yakıt tüketimi gittikçe düşeceğine artıyor 0.9 araba 9.4 lt ye kadar çıktı ort.tüketim.
    sakin kullanıyorum vites değiştirme uyarısına uyuyorum eco modda kullanıyorum daha napayım düşmesi için rampaya bile çıkmıyorum
    ne yapsam acaba tekrar servisemi götürsem ,ortalama 4.5 lt diye satılan arabanın yeni diye bu kadar yakması normalmidir
  • O zaman 90'ı geçtin mi su gibi yakar :) 1.5 dCİ almak daha mantıklı o zaman.
  • selam arkadaşlar, sıfır km clio 4 icon 1,2 16 V 75 beygir aracı aldım fakat malesef benzin tüketimi ile sorun yaşadım. şehir içi kullanımım bir kaç depo fullemesi denemelerimde 12 lt altına inmedi bayiye başvurduğumda sıfır araçlarda bir kaç depo sonunda hatta 2000 km lerde yakıt performansının normale geleceğini söyledir ama yinede benim aracın beynine bakmayı önerdiler ve baktıktan sonra sorun olmadığını denemeye devam etmemi ilettiler. ilk sıfır aracım olduğu için meraktayım...bu konuyla ilgili aydınlatıcı cevaplarınızı bekliyorum... yakıt performansı sizlerin nasıl ? ortalama kaç defo fullemesi ve km yaptınız?

bir ikinci sorumda yedek parça konusunda olacak. maalesef ilk sıfır aracımı gözümden sakınarak kullanmama rağmen üzülerek yazıyorum evimin önündeki parktan geri geri çıkarken başka bir araç gelip arka kısımdan çarptı. bu vahim kaza sonucu aracın arka bağaj kapısı,arka tampon hasar aldı. eksper incelemesi ile orjinali ile değişimi için sıraya girdik. fakat aracın yeni olmasından dolayı arka bağaj kapısı ve tampon ile monte parçalarında sorun yaşadık. şöyleki arka bağaj kapısı 2 hafta da anca bulunabildi tampon ve monte parçaları için ise 1 aydır yurt dışından gelmesini bekliyoruz... yeni çıkan bir araç için yedek parça sorunun olmasını doğal karşılamakla birlikte parçanın gerek yurt içi gerek yurt dışı teminin bukadar uzun sürmesi köklü ve büyük bir marka olan ranault'a pek yakışmadı. aceba benmi haksızlık ediyorum sizlerden de yorum bekliyorum.. sizcede yedek parça temin sürecinin bu kadar uzun olması normal mi?

şimdiden ilgilenip cevap yazan arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım.

saygılarımla.

• bu arada km bilgimi vermeyi unutmuşu kazadan önceki :) son km 450 idi...yetkili serviste 1 aydır dinlendiğinden bu kadar yapabildim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: korfezgunesi

O zaman 90'ı geçtin mi su gibi yakar :) 1.5 dCİ almak daha mantıklı o zaman.

Sivas Yozgat gidiş geliş 460 km..yol bol rampalı.cruise ile 115 e sabitledim..yol bilgisayarında ortalama hız 103 km..ortalama yakıt 5.7 lt yaktı..arac o zaman 500 km de idi..su an şehir içi Sivas'ta ortalama hız 18 km..8.5 lt yakıyor araç simdi 1350 km de.0.9 Tce icon.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sal2003

quote:

Benim de 0,9 tce icom arabam var. 1300 km civarında. İlk başlarda 8-9 lt yakıyordu. 2 depo benzin aldım. Her fullememde yakıt tüketimi düştü. Şuan 6,2 lt yakıyor. Adana da sabah ve akşam iş çıkış saatlerinde yoğun trafikte kullanıyorum. Daha da düşeceğine umutluyuz

ortalama hız 31,5 yazıyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Sal2003

quote:

ortalama hız 31,5 yazıyor.

O zaman normal..benim ortalama hız 19..yakıt 8.8 di..ortalama hız 24 olunca 7.7 oluyor..yani sizin deger ortalama hızınıza göre ideal.

• Herkese selamlar ,

enbaşından beri şikayetçi olan biri olarak çok mutluyum son günlerde

0.9 icon tce mde ortalama yakıt tüketimi 8.9 km ye düştü çok mutluyum

bu arabayı almadan önce 100 km de ort.4.5 lt karışık kullanım yazıyodu internet sayfasında bundan çok etkilenerek aldım aracı..
    acaba arabayı almadan önce diğer arkadaşlar yakıt tüketimi hakkında ne biliyordu
  • güzell haberlerim var

ortalama tüketim 8.8 lt ye düştü yani ;
    8.8 X 5 tl = km de 4.4 kuruş yakıyor demekki ,
    bana biraz fazla gibi geldi 0.9 motor için
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akinc75

güzell haberlerim var

ortalama tüketim 8.8 lt ye düştü yani ;
    8.8 X 5 tl = km de 4.4 kuruş yakıyor demekki ,
    bana biraz fazla gibi geldi 0.9 motor için

bende 1.2 var okula git gel için kullanıyorum şehir içinde 60 ı geçmiyorum hız sabitleyiciyi kullanabildiğim her an kullanıyorum inişte basmıyorum(0 lt tüketimle :) ) ortalama 8.3 şu an araç 700 km de daha...ha bu arada ilk 100. km de depoyu fullediğimde yol bilgisayarı 12.5 gösteriyordu ama 10.5 lt yakıt aldı bana kalırsa yol bilgisayarına çok güvenme :)
  • Ben biraz sehirdisi ve sabitleyici kullanarak 6.5 e kadar dusurmustum ama bir hafta sehirici kullandim ve 7.0 oldu ortalama. Ortalama hizim da 23 km.

• yol bilgisayarına göre hesaplarsak ort.tüketim 8.8 lt eco mod sakin kullanım...km de 44 kuruş yapar
    benim hesabıma bakarsak 100 tl ile 240 km yolaldık.....km de 41.6 kuruş yakıyor....

benim tavsiyem eğer bu aracı az yakıyor diye alacak olan varsa bu değerleri dikkate alsın !!!
    ben hata ettim böyle olacağını bilseydim almazdım bu aracı sevmeme rağmen
  • Merhabalar

Bendede stop&start var. Aracım 1600 km ye ulaştı. Şu ana kadar 5.6 ortalama ile gidiyorum. Eko mod kapalı ortalama 120-160 km arası seyir halinde şehirlerarası yolda kullanıyorum.

Benim araç ile ilgili birkaç gözlemimi aktarmak isterim ,alacak arkadaşlara fikir vermiş olur.

* Öncelikle eski modeller gibi silecek su haznesi çok küçük, kısa sürede bitiyor. Silecek püskürtme noktaları sileceğim altında kalıyor. silecek çalışma esnasında püskürtme noktaları sileceğe denk gelince sağa sola saçılmalar oluyor.
    *sağ silecek haliyle her araba gibi kısa fakat iki sileceğin arasında silmediği ölü bir nokta kalıyor, beni rahatsız ediyor.
    * Otomatik silecek sistemi pek başarılı değil, algılama sıkıntı yaratıyor. istediğiniz kadar hassasiyet seviyesini oynayınız.
    * Otomatik klima çok çok başarılı değil, her daim cam kenarındaki ızgaralardan soğuk hava içeri geliyor (forumlardaki bazı arkadaşlar cam fitillerinden geldiği gibi bir yanılgıya kapıldığın gördüm)
    * bunun yanında eski renault kullanıcısı olarak seyir esnasında silecek çalıştığında suyun yan camlara gelip, hele cam açıksa iç döşemeye düşmesinin çözümünü bulmuşlar :)
    *kapı alt çıtalarının altını oto yıkamalarda temizlemeyi unutuyorlar erişmesi zor biraz. ayrıca kapıiçi eşiklerde çok çamur birikiyor.
    *bardak yada meşrubat koyma hazneleri çok kullanışsız yere konumlandırmışlar, öndeki boş kare kısım ile yer değiştirilse kol dayamanın daha önünde kalır, kullanımı kolaylaştırır.
    *Kol dayamadan dolayı sürücü sırt dikliği ayarlama makarasına ulaşmak ölüm.
    *Güncelleme yapıldıktan sonra r-nav da telefon fihristi soyad,ad olarak sıralanıyor, düzenlenemiyor. Halbuki eski versiyonda buna olanak tanınıyordu.
    *navigasyon açık iken radyo dinlemek istemediğinizde radyo sesini kısınca navigasyonun seside kısılıyor. İllaki media kısmına gelip mp3 parçasını pause etmeniz gerekiyor. Halbuki radyo fonsiyonunda sessiz butonu eklenebilir.
    * Birde navigasyon bedava diyen satıcılar yanıltıyor, 90 gün güncelleme bedava gerisi para ile.
    * Eller serbestte ve kumanda ile kapı kilitlenirken açık camlar kapanmıyor (bence bu seviye araç için çok büyük eksiklik)
    * aynı zamanda kumanda ile kilitleninca aynalarda kapanmıyor, illa içerden müdahale gerekiyor. (Yurtdışı araştırmalarımda bu fonksiyon ve hızı belirli bir rakamı geçince ötme fonsiyonu var fakat tr yazılım versiyonunda pasif geliyormuş)
    * Önler disk arkalar kampana, alınca farkettim. Günümüzde tam bir komedi :) 5 sene sonra muayenelerde ayarsızlıktan sıkıntı yaşatır. (Muayeneden kalanların %70 i arka kampana ayarlarının orantısızlığından kalıyor. Bu gerçek bir istatistikdir) Bende bu istatistiğe dahilim.
    * Fabrikanın söylediği talimatlar ile servisler arasında çok tutarsızlıklar var. Rodaj örneği mesela !
    * Kırmızı renk araçlarda ki benimki öyle :( uygulanan boya ve vernik teknolojisinden dolayı rotuşlarda problem çıkaracağı direkt söyleniyor. Rotuş yerine lokal parça boya kesin gözüküyor. İlerleyen zamanlar ne gösterir bilemem.

Genel olarak bu olumsuzlukların yanında, araç dinamiklerine baktığımda,
    * vites oranları yeterli
    * kısa sürede son sürate ulaşılıyor, uzun süre seyir yapılabiliyor.
    * virajlarda araç kendini bırakmıyor, lastik yanakları ince olduğu için zemini fazla hissediyorsunuz.
    * koltukların performansı gayet iyi 8-10 saatlik sürüşlerde hiç yormuyor. İlerleyen senelerde ne olur bilemem :)
    *yokuşlarda çok abartı durumlar olmadıkça vites düşürmenize gerek kalmıyor, toparlıyor. Esneklik yeterli geldi.
    *eller serbest kart sistemi çok pratik, fakat kapı butonları ne kadar dayanır bilemem (ayrıca arka kapılarda buton yok önce ön kapıdan butonla açılıp sonra arka kapılar açılıyor. Ceketimi bırakıp oturayım olayı olmuyor :) )
    * Araç 130 km üzerinde gereğinden fazla rüzgar sesi ve yol sesi alıyor bence. Aksine hiç motor sesi duyulmuyor. Belkide rüzgar motoru bastırıyor:)
    *Araç kaliteli lastiklerde geliyor, bende continental var mesela. Diğer markalarda hep uzakdoğu malı lastikler rastladım.

Benimde beklentim 5 seviyelerine düşmek 2-3 bin km daha beklemek durumdayım.

Şimdilik bu kadar :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi felarof -- 3 Mart 2013; 20:14:04 >

• bende peugeot 206 var 2001 model 1,4 benzinli yakıt fazla yakmıyo gerçi bende 90 la giden bi sürücüyüm clioda gözüm var bayi full modeline 47000 fiyat verdi oyakla 44000 e indi benim arabayı 11,500 e saydı sorum şuki joy touch icon bunlardan hangisi iyi 1,2 mi 1,5 mi dizelmi benzinlimi hangi modelini almalıyım hangisi tasarruflu olur yakıt açısından ve sivas çamlıbel yokuşunu hangisi çıkar yardımcı olursanız sevinirim
  • 1.2 leri tercih etmeyin arkadaşlar.. motor 10 senedir üretiliyor, hatta daha önceleri aynı blok 8v olarak twingolarda kullanılıyordu. Eski tip bir motordur, vergi avantajından başka artısı yoktur. Bu araçları şehir içinde kullanmak için tercih ediyoruz ama şehir içinde 8-9lt yakar. 100km yi geçmezseniz şehir dışında az yakar , 5 - 5.5lt ama araç şehir dışı için uygun bir araç değil. Rampalarda ne kadar vites düşürüp bassanızda 70 i geçmez.

Sözün özü 35 yaş altına ya da acelesi olanlara (kimisi arı konmuş gibi sürer) 1.2 araç tavsiye etmiyorum.
  • 0.9 yerine 1.2 motoru tercih ederim. O motor turboya gecene kadar cok hantal. Performansli kullanayim derseniz cok yakar. 1.2 motor hem daha sessiz hem de ilk gaz tepkisi daha iyi.

• quote:

Orijinalden alıntı: ogretmenht

0.9 yerine 1.2 motoru tercih ederim. O motor turboya gecene kadar cok hantal. Performansli kullanayim derseniz cok yakar. 1.2 motor hem daha sessiz hem de ilk gaz tepkisi daha iyi.

0.9luk motor en fazla bir lt az yakiyor. 1.2 motorun gaz tepkisi guzel. artilari lpg takilmasi ve joy donanimdaki tek benzinli motor olmasi. lpg ile sehir ici 9 lt ya da max 25 krs ile binilir. vergi de dusuk. tek sikinti yokuslarda 4000 devir ve biraz bagirma istiyor. arac 980 kg oldugundan cok problem olmuyor.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.