Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (142. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
18.533
Cevap
202
Favori
1.864.692
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 140141142143144
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş
  • belki doğru yağ koymuştıur belki değil ,ama bizim ülkenin insanları çok yardımseverdir nedense

ilacı komşusuna tavsiye eder doktor gibi, yağı ben kullanıyorum bna iyi geldi al sende kullan diye tavsiye eder mühendis gibi , ,
    size tavsiye bulunacak en iyi uzman araç katalogudur orada yazan her yağ kullnılabilir ancak bazıları size tam uyar yakıt tasarrufu yaptırır bazılarısadece iyi bir yağlama yapabilir bazıları araç aşınınca faydası olur . işte yağ seçilecek ise katalogun tavsiye ettiği yağların arasında seçim yapmak işin en doğrusudur. Usta eğer iki kuruş bilgiye sahipse siizn araç katalogunuzu eline alır size gösterir idi. Sanırım iş tmamen ticari kazanç işine gelmiş .N eyaplaım günümüzümün gerçeği bu , her köşede bir köşeyi dönen yarattı rahmetli Özal ve zihniyeti 20-30 senede olan bu .

quote:

Orijinalden alıntı: ÖfKeLiKaLaBaLıK

İkinci el fiat grande punto marka dizel bir araç aldım. Bakımını sanayide yaptırdım. Usta 10-40 markası fazla tanınmamış bi yağ koydu. Kendi aracıda aynı motora sahip ve aynı yağı kullandığını söyledi. Fakat şimdi o yağ içime sinmedi. Değişim yapılalı 1000 km oldu. Sizce mevcut yağı, castrol 5-40 yağla değiştirmeli miyim ?

• işin doğrusunu siz araştırın belki de hiç değiştirmenize gerek olmaz. İdareyi başkasına bırakırsanız doğruyu bulma şansınız azalacaktır.
    quote:

Orijinalden alıntı: ShadowOfSpirit

Bence bi 5k km yapıp değiştirin en azından..Paranıza yazık.
  • her ikinize de teşekkürler izzet bey ve vezir bey.
    ben "sanırım" bakıma gittiğimde elimde 0w-40'la gideceğim, bakalım yakıtta fark çıkacak mı diye soruma yanıt alabilmek için.
  • Merhaba sn. Vezir ve forum arkadaşlarım,
    Benim aracım 1,6 lpg li 2004 model ford focus.Bundan önceki bakımını serviste yaptırdığım aracıma mobil fe 5w30 koymuşlardı.Bu sefer servise gidemedim.Usta castrol edge 5w30 koydu (4lt si 100 tl)Ama internetten ürün özelliklerine baktığımda ford için uygun olmadığını gördüm.Bu yağ aracımın ihtiyacını karşılıyormu yada aşıyormu yoksa yanlış yağ mı kullanmışım.Bundan sonra ne yapmamı önerirsiniz.Aracım 110000 kmde.Teşekkür ederim.
  • @shine,
    Kendimde de ford araç var ama dizel TDCI ben MOBIL FE 5w30 kullanıyorum. Sanırım en uygunu (fiyat açısından) bu ama diğeri de yabana atılacak bir yağ değil .
    LPGli araç olduğu zaman ufak da olsa bir sıkıntı olabilir diye 5w40 öneririm. Çünkü kmniz araç biraz ilerlemiş .LPG dönüşümü olmasa idi 5w30 devam edin derdim ama 5w40 denemenizi de öneririm eğrr fe 5w30 dan memnun değilseniz.
    quote:

Orijinalden alıntı: shine14

Merhaba sn. Vezir ve forum arkadaşlarım,
    Benim aracım 1,6 lpg li 2004 model ford focus.Bundan önceki bakımını serviste yaptırdığım aracıma mobil fe 5w30 koymuşlardı.Bu sefer servise gidemedim.Usta castrol edge 5w30 koydu (4lt si 100 tl)Ama internetten ürün özelliklerine baktığımda ford için uygun olmadığını gördüm.Bu yağ aracımın ihtiyacını karşılıyormu yada aşıyormu yoksa yanlış yağ mı kullanmışım.Bundan sonra ne yapmamı önerirsiniz.Aracım 110000 kmde.Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 28 Haziran 2011; 18:20:27 >

• sn vezir,mobil fe 5w30 dan memnundum ama bu sefer CASTROL EDGE 5W30 koyuldu araca...bu akşam hava soğuktu birde kalkışta subap şıkırtısı yaptı.Acaba castrol edge 5w30 a3/b3 standartlarını karşıladığı için benim aracıma uygun değilmi?onun yerine castrol magnatex 5w30 a1 mi koymalıydım.
  • aracınıza uygun olmalı katalogta hangi yağ standartı yazıyor . İlk çalışma esnasında şıkırtı olabilir nede olsa araç eskimiş .Sesi ısınınca kesmiyor ise o zaman bir kalın yağa geçmek gerekebilir. ben mobil FE 5w30da bir problem yaşamadım belki 5w40 daha uygun da olabilir bu seçeneği de değerlendiriniz.
    quote:

sn vezir,mobil fe 5w30 dan memnundum ama bu sefer CASTROL EDGE 5W30 koyuldu araca...bu akşam hava soğuktu birde kalkışta subap şıkırtısı yaptı.Acaba castrol edge 5w30 a3/b3 standartlarını karşıladığı için benim aracıma uygun değilmi?onun yerine castrol magnatex 5w30 a1 mi koymalıydım.
  • mobil fe 5w30 tam sentetik bir yağ mıdır? hdi motorla tdci aynı motor olduğuna göre bu yağı kullanabilirim işin üstadı kullandıktan sonra

quote:

Orijinalden alıntı: vezir

@shine,
    Kendimde de ford araç var ama dizel TDCI ben MOBIL FE 5w30 kullanıyorum. Sanırım en uygunu (fiyat açısından) bu ama diğeri de yabana atılacak bir yağ değil .
    LPGli araç olduğu zaman ufak da olsa bir sıkıntı olabilir diye 5w40 öneririm. Çünkü kmniz araç biraz ilerlemiş .LPG dönüşümü olmasa idi 5w30 devam edin derdim ama 5w40 denemenizi de öneririm eğrr fe 5w30 dan memnun değilseniz.
    quote:

• vezir bey sizce mobil in en iyi yağı hangisi?
    ben mobil 0w30 advanced fuel economy ile Mobil 1 ESP Formula 5W30 arasında kaldım, esp formula daha karışımsız bir yağ gibi geldi doğrumudur ???

belirteyim, atmosferik, benzinli ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McManamann -- 29 Haziran 2011; 11:38:47 >
  • Siz yine bu soruyu Vezir hocama sorun da ben de sesli düşüneyim. :-)

Mobil 1 fuel economy 0w-30 "Api SN" ve "ilsac-5" gibi en güncel kriterlere uyan bir yağdır.
    "Acea A1/B1" olmasıda küçük hacimli ve zayıf güçte hem benzinli hem dizel motorlar için ideal demek oluyor. Örnek 1.4 benzinli ve 1.3 cdti, multijet falan dizeller.
    Bu yağı kullanabilmeniz için aracınızın yeni olması da gerekir. Api SN ve ilsac-5 2010 standartlarıdır.
    Aracınızın motoru hangi yıllar arasında geliştirilmişse o yılların yağ standardını kullanmanız daha doğru olur.

Mobil en son teknoloji motorlardan tutunda dpf dizel ve benzinli eski motorlu araçlara kadar hepsine yağ üretiyor.
    Önemli olan aracınıza hangisinin uygun olabileceğini öngörebilmekte.

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 hem benzinli hem dizel bir yağdır. Kullanabilirsiniz. SL ve SM yi destekliyor.
    Ancak bu yağın dizel partikül filtreli araçlar için özel geliştirildiğini biliyorum. DPF li bir dizelde daha iyi bir seçim olacağı kanısındayım.

Aracınızın atmosferik beslemeli bir benzinli motor olduğunu belirtmişsiniz fakat imalat yılı ve kilometre bilgisini vermemişsiniz.

2008 sonrası üretilmiş temiz kullanılmış bir araçsa 0w-40 mobil New Life daha doğru bir seçim olabilir.
    Ama birkez daha belirteyim. Kendinizi mobil diye şartlamayın. Shell, Castrol, Total, Elf hemen hemen aynı kalitede yağdır. (Syntetic lerinden bahsediyorum. Saydığım firmaların tümünün syntetici ve minerali var.)

• sesli düşünceniz için ayrıca teşekkürler, iyiki yazmışsınız...
  • Mobil serisi tam sentetiktir diğerleri için birşey diyemem sizin araç 2004 model idi herhalde dolayısıyla ESP yağına gerek yok , boşuna yüksek para ödemektense Ford için ford standartını karşılayan FE serisi daha iyi uyar özellikle yüz bin üstü için 5w40 seçeneklerine bakmalısınız
    quote:

Orijinalden alıntı: SeKSandDoRT

vezir bey sizce mobil in en iyi yağı hangisi?
    ben mobil 0w30 advanced fuel economy ile Mobil 1 ESP Formula 5W30 arasında kaldım, esp formula daha karışımsız bir yağ gibi geldi doğrumudur ???

• şimdi farkettim seninle bir önceki arkadaşı karıştırmışım onunki ford değildi sanırım

bunun adı üstadlık değil seçim farkıdır sayın boraycan ,Yani sizin araca hangisi tam uyarsa onu seçecek ve memnunsanız değiştirmeyeceksiniz. Benim servis diye götürdüğüm yerlerin bana sundukları değil benim seçtiğim yağı aracıma koydurtuyorum. Çünkü onlar sizin aracınıza en iyi uyacak yağı değl keselerine en çok kar bırakan yağı seçerler ve sanki en doğrusuymuş gibi önerirler. Çok bilgi olunca konunun detaylarını bilmeyen arkadaşlarımızın hatalı yönlendirmelere yönlenmesi şaşılacak birşey değildir. Tam sentetikler en iyisidir ama motor artık aşınmaya başlamış ve yağ eksiltiyorsa yarı sentetikle de devam edilebilir. AMa başta beri araç için en iyi yağ seçilmişse hiç değiştirmeden yüzbinlerce km sonra bile iyi bir motor performansı sağlanabilir. Yağa önem verdiğimizin 3 katını yakıt seçerken de göstermeliyiz ki bir anlamı olsun. Yağın en büyük kirleticileri yakıt kalitesi ile alakalıdır. Araçlar ve alt sistemler ilerlemektedir eme yakıt kalitesi düşük olursa yağ hemen kirlenir sık değiştirmek gerekir. Öyle olunca 10w40 bile gayet güzel işimizi görebilir araca, durumuna , yıpranma payına , vb bir sürü etmene bağlı
    quote:

Orijinalden alıntı: boraycan

mobil fe 5w30 tam sentetik bir yağ mıdır? hdi motorla tdci aynı motor olduğuna göre bu yağı kullanabilirim işin üstadı kullandıktan sonra

quote:

Orijinalden alıntı: vezir

@shine,
    quote:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 30 Haziran 2011; 9:03:43 >

• hocam benim araç colt 30000 de daha..
  • tamam şimdi oldu, o kadar çok kişi hem özelden PM le hemde forum da yazıyorki hangi araç kimindi karışmaya başladı bu ndenle araçlarınızı en küçük detayına kadar yazınız .Bazen yazıyoruz yazıyoruz sonradan çıkıyor araç LPGli çevirim yapılmış .Yani bazı şeylerlde ince noktalara gidilince temel motor değişiklikleri yapan arkadaşların b unu vurgulamaları gerekir. Chip tuning , modifiye , LPG , turbo büyütülmesi gibi şeyler yağı olduka zorlar fabrika yağı bazen işimizi tam göremeyebilir .

sen MOBİL 1 0w30 yağdan şaşma , dünyanın en iyi yağlarından biridir ama eksiltiyorsa orası ayrı ama 30,000 kmde araç yağ eksiltmemesi lazım aşırı zorlarsanız 30 ince kalabilir bunu baştan söyleyeyim.
    quote:

Orijinalden alıntı: SeKSandDoRT

vezir bey sizce mobil in en iyi yağı hangisi?

• hızlı cevap için teşekkürler, bırak hocam zorlamayı, araba doğru düzgün 3000 devri görmüyorki, benzin fiyatlarından...
  • Mobil in süper serisi yağları yarı sentetik diye biliyordum.
  • mobil 1 serisi dışındakiler için tam sentetik diyemiyoruz ama yarı sentetik kelimesindeki YARI ifaesi bizi aldatmasın içine %10 dahi blend yapılsa TAM SENTETİK ifadesini kullanmamaları gerekmektedir . Genelde SENTETİK ifadesi diye geçiştirmekteler.TAM kelimesini görmek zor maalesef

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 30 Haziran 2011; 9:04:50 >
  • quote:

sn vezir,mobil fe 5w30 dan memnundum ama bu sefer CASTROL EDGE 5W30 koyuldu araca...bu akşam hava soğuktu birde kalkışta subap şıkırtısı yaptı.Acaba castrol edge 5w30 a3/b3 standartlarını karşıladığı için benim aracıma uygun değilmi?onun yerine castrol magnatex 5w30 a1 mi koymalıydım.

Evet sorun Ford'un standartlarını karşılamamasından kaynaklanıyor bence. Edge serisi piyasadaki en kalın 30'luk yağlardandır, Edge 5w-30 ise yüksek viskoziteye ihtiyacı olup yine de 30'luk yağları listelemek isteyen firmalar için var. (Bu nedenle Castrol Edge 0-30'a denk olarak Mobil 1 0w-40 yazılıyor). İşin Türkçe'si bu.

Kılavuzda M2CS-912A veya 913 ... 917 gibi bir standart yazmalı. Yağ mutlaka bu standardı karşılamalı. Özellikle hidrolik iticilerde sirkülasyon hızları için kritiktir. Bu nedenle Ford standartları kritik olan viskoziteleri arar. Genelde ABD menşeli hidrolik iticili sistemler 1950'lerden beri nispeten ince olan 20 ve 30'luk yağlarla geliştirildi. Bazen 40'lık yağları da tolere ederler, ama bazen. 50 ise hiç bir şartta konulmamamalı. Mobil FE 5-30'la problem yaşamadığınız halde biraz daha kalın yağla ilk çalıştırmada valf gürültüsü tipiktir. Sistemin viskoziteye hassasiyetini güzel anlatır.

Standartlar önemli. Pahalı değil doğru teknolojiyi kullanmalı.

quote:

Castrol have developed EDGE 5W-30 in co-operation with the VW Group. This oil sets new standards in the industry in
    regards to cleanliness of the engine, thereby reducing harmful emissions and subsequent damage to the environment.
    The technology in this oil also reduces long term blocking thereby prolonging the life of the diesel particulate filter.
    Castrol EDGE 5W-30 is equally suitable for gasoline and diesel vehicles where performance specifications VW 504 00
    and 507 00 are demanded. Plus Castrol has managed to meet the requirements of most previous VW oil specifications
    making it suitable for new and older engines.
    In addition to its cleaning properties, EDGE 5W-30 antiwear technology provides strong protection for modern FSI, TDI
    and turbocharged engines.

• quote:

Orijinalden alıntı: Karbon 12

quote:

Evet sorun Ford'un standartlarını karşılamamasından kaynaklanıyor bence. Edge serisi piyasadaki en kalın 30'luk yağlardandır, Edge 5w-30 ise yüksek viskoziteye ihtiyacı olup yine de 30'luk yağları listelemek isteyen firmalar için var. (Bu nedenle Castrol Edge 0-30'a denk olarak Mobil 1 0w-40 yazılıyor). İşin Türkçe'si bu.

Kılavuzda M2CS-912A veya 913 ... 917 gibi bir standart yazmalı. Yağ mutlaka bu standardı karşılamalı. Özellikle hidrolik iticilerde sirkülasyon hızları için kritiktir. Bu nedenle Ford standartları kritik olan viskoziteleri arar. Genelde ABD menşeli hidrolik iticili sistemler 1950'lerden beri nispeten ince olan 20 ve 30'luk yağlarla geliştirildi. Bazen 40'lık yağları da tolere ederler, ama bazen. 50 ise hiç bir şartta konulmamamalı. Mobil FE 5-30'la problem yaşamadığınız halde biraz daha kalın yağla ilk çalıştırmada valf gürültüsü tipiktir. Sistemin viskoziteye hassasiyetini güzel anlatır.

Standartlar önemli. Pahalı değil doğru teknolojiyi kullanmalı.

quote:

Castrol have developed EDGE 5W-30 in co-operation with the VW Group. This oil sets new standards in the industry in
    regards to cleanliness of the engine, thereby reducing harmful emissions and subsequent damage to the environment.
    The technology in this oil also reduces long term blocking thereby prolonging the life of the diesel particulate filter.
    Castrol EDGE 5W-30 is equally suitable for gasoline and diesel vehicles where performance specifications VW 504 00
    and 507 00 are demanded. Plus Castrol has managed to meet the requirements of most previous VW oil specifications
    making it suitable for new and older engines.
    In addition to its cleaning properties, EDGE 5W-30 antiwear technology provides strong protection for modern FSI, TDI
    and turbocharged engines.

sn. karbon 12
    İşte benim sorumun tam cevabı bu.Çok teşekkür ederim.Bir sorum daha olacak bu yağı (castrol edge 5w30)çöpe döküp aracımın standartlarını karşılayan yağı mı kullanmalıyım.Yoksa aracın yağ değişim km si gelene kadar bu yağı (castrol edge 5w30)kullansam herhangi bir sakınca yaratır mı?

• 
Sayfa: önceki 140141142143144
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.