Şimdi Ara

SİGARAYI İLAÇ KULLANMADAN BIRAKMANIN YOLU... (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
2
Favori
8.900
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

SİgARaDaN KUrTuLDuğUNuZu kEşfETtiĞİNiZ aN

Sigaradan kurtulduğunuzu keşfettiğiniz anı sigarayı bıraktıktan yaklaşık üç hafta
    sonra yaşarsınız. Gökyüzü birden açılmaya başlar ve o anda beyninize yer etmiş
    aldatmacaların bütün izleri silinir: Bundan sonra kendinize sigara içmeye gereksinim
    duymadığınızı söylemek yerine artık son ipin de koptuğunu ve yaşamınızın geri kalan
    bölümünden bir daha sigara gereksinimi duymadan zevk alabileceğinizi fark ettiğinizi
    söyleyin. O andan itibaren diğer tiryakileri acınacak insan olarak görürsünüz. “İrade
    yöntemi” uygulayan tiryakiler artık sigara içmek zorunda olmadıkları için sevinmelerine
    karşın özveride bulundukları duygusundan bir türlü kurtulamadıkları için bu anı
    yaşamazlar.

Ne kadar çok sigara içmişseniz bu an size o kadar güzel gelir ve bütün bir yaşam
    sürer.

Kendimi hayatta çük güzel şeyler yaşamış şanslı bir insan olarak görürüm başıma
    gelen en güzel şey ise sigaradan kurtulduğumu keşfetmekti. Yaşadığım diğer güzel anları
    düşündüğümde beni çok mutlu ettiklerini anımsıyorum ama aynı mutluluğu bir kez daha
    duyamıyorum. Ama artık sigara içmemenin verdiği sevinç aklımdan hiç çıkmıyor. Bugün
    moralim bozuk olduğunda ve bir destek aradığımda o iğrenç ota bağımlı olmamamın ne
    kadar güzel olduğunu düşünürüm. Sigarayı bıraktıktan sonra benimle temasa geçen
    kişilerin yarısı da yaşamlarındaki en güzel olayın sigaradan kurtulmak olduğunu anlatırlar.
    Sizi o kadar güzel bir yaşam bekliyor ki!

Bu yazdığım kitap ve düzenlediğim seanslardan edindiğim beş yıllık deneyim
    sayesinde birçok tiryakinin sigaradan kurtulduğunu anladığı anın yukarıda söylediğim gibi
    üç hafta değil birkaç gün sonra gerçekleştiğini öğrendim.

Ben o duyguyu daha son sigaramı söndürmeden önce yaşamıştım. Tek kişilik
    seanslar yaptığım ilk zamanlarda bazen karşımdaki tiryaki daha seans bitmeden “tamam
    başka bir şey söylemenize gerek yok, Allen. Her şeyi anladım, artık bir daha sigara
    içmeyeceğimi biliyorum.” Derdi. Grup seanslarında kişiler bir şeş söylemeseler de ben
    olayın ne zaman gerçekleştiğini bilirim. Aldığım mektuplarda okuyucular bazen daha kitabı
    okurken bu anı yaşadıklarını yazıyorlar.

İşin mantığını anlayıp talimatların hepsine uyarsanız sigaradan hemen
    kurtulursunuz.

Bugün gruplarıma vücudun duyduğu nikotin eksikliğinin yaklaşık beş gün sürdüğünü
    ve aşağı yukarı üç hafta içinde kişinin özgürlüğüne kavuştuğunu söylüyorum. Bir bakıma
    böyle bir süre vermek hoşuma gitmiyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi bazı insanların
    kendilerini beş gün veya üç hafta eziyet çekeceklerine hazırlamaları. İkincisi kişinin kendini
    “Beş gün veya üç hafta dişimi sıkarsam sonunda harika bir şey olacak.” düşüncesiyle
    inandırması. Belki o beş günü veya üç haftası iyi geçer de ondan sonra herkesin başına
    gelebilen, sigarayla ilgisi olmayan kötü bir gün yaşar. Sigaradan kurtulduğunu hissetmeyi
    bekleyen kişi kendini birden bir depresyonun içinde bulur ve güvenin sarsılmasına yol
    açabilir.

Hiç süre vermezsem bu kez kişi yaşamının sonuna dek bir şey olsun diye bekler.
    Sigarayı “İrade yöntemi” ile bırakmaya çalışanlar büyük bir olasılıkla bu yüzden başarısızlığa uğrarlar.
    Önce insanın sigaradan kurtulduğunu hemen fark ettiğini söylemeyi
    düşünüyordum fakat bu kez de hemen fark edemeyenler güvenlerini yitirip o anın hiç
    gelmeyeceğini düşüneceklerdi.

İnsanlar bazen o beş gün, üç hafta sürelerinin önemi olup olmadığını merak ediyor,
    kendi uydurmam mı olduğunu soruyorlar. Bu süreler tabii kesin değil ama yıllardır
    edindiğim sayısız deneyimlere dayanıyor. Yaklaşık beş gün sonra kişi sigaradan başka
    şeyler de düşünmeye başlar. Çoğu tiryaki sigaradan kurtulduğunu bu süre içinde keşfeder.
    Eskiden hemen sigaraya başvurduğunuz bir stres anını yada sigarasız zevk alamadığınız
    toplumsal olayları birdenbire yalnızca sigarasız geçirmekle kalmaz sigara düşüncesini
    aklınıza bile getirmezsiniz. O andan itibaren iş çocuk oyuncağına döner. Artık özgür
    olduğunuzu bilirsiniz.

Sigarayı “irade yöntemi” yardımıyla bırakmaya çalıştığım zamanlarda başkalarının
    da söylediği gibi en ciddi girişimlerin bile yaklaşık üç hafta sonra başarısızlığa uğrama
    tehlikesiyle karşı karşıya geldiğini fark ettim.

Sanırım bunun nedeni şudur: Sigara içme gereksinimi yok olur. Kişi kendine bunu
    kanıtlamak ister ve bir sigara yakar. Tadını beğenmez ve bağımlılıktan kurtulduğunu
    kanıtlamış olur. Fakat vücuduna üç haftadır yoksun bıraktığı nikotini yine vermiştir.
    Sigarasını söndürür söndürmez nikotin vücudunu terk etmeye başlar. Şimdi içinden bir
    ses: “Daha kurtulamadın, bir tane daha iç.” diye fısıldar.

Bir sonraki sigarayı hemen yakmaz, çünkü yeniden bağımlılık kazanmak istemez.
    Şöyle biraz zaman geçmesini bekler. Bundan sonraki ilk denemede “Geçen sefer tekrar
    başlamadım, şimdi bir tane daha içersem yine bir zararı olmaz.” diye düşünür. Fakat yanlış
    yola girmiştir bile.

Bu sorunun çözümü sigaradan kurtulduğunuzu hissetmeyi beklemek yerine son
    sigaranızı söndürdükten sonra artık sigara olayının kapandığını kabul etmektir.
    Yapabileceğiniz her şeyi yaptınız. Nikotini kestiniz. Artık dünyadaki hiçbir güç
    özgürlüğünüzü elinizden alamaz. Şimdi artık yaşamdan zevk almaya bakın, böylece
    sigaradan kurtulduğunuzu fark etmeniz fazla uzun sürmez.
    -

• 40. BÖLÜM

SON SİGARA

Zaman konusunda karar verdiğiniz an son sigaranızı içmeye hazırsınız demektir.
    Yalnız önce aşağıdaki iki önemli noktayı inceleyin.

1. Başaracağınıza inanıyor musunuz?
    2. Kendinizi üzgün yada huzursuz mu hissediyorsunuz yoksa yakında olacak
    harika şeyin heyecanı içinde misiniz?

Hâlâ emin değilseniz kitabı bir kez daha okuyun.
    Kesin kararınızı verdiyseniz son sigaranızı için. O sigarayı tek başınıza ve bilinçli
    olarak için. Çektiğiniz her nefese, tadına, kokusuna, kansere yol açan ve ciğerlerinize
    dolan dumanına, damarlarınızda biriken zehir maddelerine ve bedeninize giren nikotine
    dikkat edin.

Söndürdüğünüzde bütün bunları bir daha tekrarlamak zorunda olmamanın ne kadar
    güzel olacağını düşünün. Esirliği özgürlükle değişmek karanlıkla dolu bir dünyadan çıkıp
    güneş içine girmek gibi sevinç verici bir olaydır.

• Evet arkadaşlar kitabında yavaş yavaş sonuna doğru yaklaşıyoruz, birkaç bölüm kaldı kitabın bitmesine. Ve benim de sigarasız 35. günüm bugün bitiyor. Bir kitabı bitirmek, Çok iyi bir arkadaşınızdan ayrılıyor hissi verirse , O zaman anlayın ki o kitap iyi bir kitaptır, denir ya, İşte bu kitabın sonuna yaklaşmak bende o hissi uyandırmaya başladı. Ama kitabın sonuna yaklaşırken, çok şükür bilinçlendim, Ve birçok yanlış bildiğim gerçeği doğrusuyla değiştirdim öğrendiklerim sayesinde. Bu sigara bağımlılığı ancak bu kadar güzel anlatılabilir bence. Ve en nihayetinde kitap ve iradem sayesinde sigarayı bıraktım.Kitabın yazarına göre 21 günde sigarayı bırakmış oluyorsunuz, benim 35. günüm.

Ve Gerçeği söylemediğimi düşünebilirsiniz ama gerçekten, dayanılamayacak veya çok sarsacak bir kriz hiç yaşamadım, Aksine öğrendiğim bilgiler sayesinde kriz denen anlardan zevk aldım, Artık asla sigara içmek yok. Kesinlikle yok , Yaani olamaz artık.

Bırakma aşamasında bazen huzursuzluk anları oldu ama onu ben, alışılmış bir şeyin biranda terkedilmesinden kaynaklanan bir boşluk ve huzursuzluk olarak görmeyi tercih ettim. gelip geçici bir duygu, O anda asla sigara içmeliyim veya canım sigara içmek istiyor diye düşünmedim, İşte bilinçlenmek burda çok işe yarıyor. Gerçekleri bildikten sonra herşey değişiyor.

Arkadaşlar ben bir örnek teşkil edebilirim bırakmayı düşünenler için, Kesinlikle kendi iradenizle sigarayı bırakabilirsiniz bu çok daha zevkli ve çok daha özgüven verici bir duygu. Ve kesinlikle tavsiye ederim En iyi ilaç bu... yaani bilgi ve irade...

• 41. BÖLÜM

SON BİR UYARI

Sigaraya başlamadan önceki zamana dönebilme şansına sahip hiçbir tiryaki
    bugünkü aklıyla sigaraya başlamazdı. Bana gelen birçok kişi sigarayı bırakmalarına
    yardımcı olabilirsem bir daha sigaraya dokunmamaya kararlıdır. Yine de sigarayı
    bırakmayı başarmış birçok kişi yıllarca mutlu bir yaşam sürdükten sonra yeniden tuzağa
    düşüyor.

Bu kitabın sigarayı bırakmanızda size çok yardımcı olacağına inanıyorum. Yalnız bir
    uyarıda bulunacağım. Sigarayı kolaylıkla bırakan tiryakiler aynı kolaylıkla yeniden
    başlarlar.

SAKIN BU TUZAĞA DÜŞMEYİN.

Ne kadar zamandır sigara içmediğinizi yada bir daha başlamamak konusunda
    kendinize ne kadar güvendiğinizi bir kenara bırakıp bundan sonra hiçbir nedenden dolayı
    sigara içmemeyi yaşamınızın temel ilkesi haline getirin. Tütün endüstrisinin reklam için
    harcadığı milyarları hiçe sayıp bunun ölüme yol açan bir numaralı zehir olduğunu
    anımsayın. Eroin çekmeye kalkışmazsınız oysa Batı toplumunda nikotinden ölenlerin
    sayısı eroin yüzünden ölenlerinkinden çok daha yüksektir.

Unutmayın tek bir sigaranın size vereceği hiçbir şey yoktur. Giderilmesi gereken bir
    özleminiz olmadığı gibi tadı da iğrenç gelecektir. Yalnızca vücudunuza nikotin sağlayıp
    içinizdeki fısıltıyı başlatacaktır: “Bir sigara daha yak.” Sonra bir süre kendinizi perişan
    hissetmekle o iğrenç kısır döngüye geri dönme arasında seçim yapma durumuna
    düşersiniz.
    -

• 42. BÖLÜM

BEŞ YILLIK DENEYİM.

Bu kitabın ilk baskısından beri hem kitabın hem de düzenlediğim seansların
    sayesinde beş yıllık bir birikimim oldu. Başlangıçta çok savaş verdim. Uzmanlar
    yöntemime burun kıvırdılar. Bugün ise seanslarıma katılmak için dünyanın her köşesinden
    tiryaki geliyor. Bunların içinde diğer her meslek sahibinden daha fazla doktor var. Bu kitap
    İngiltere’de sigarayı bırakma konusunda en etkili yardımcı olarak görülüyor ve ünü
    yurtdışında da hızla yayılıyor.

Ben bir hayırsever değilim. Tamamen kişisel nedenlerden dolayı bana zevk verdiği
    için sigarayla savaşıyorum –kesinlikle sigara içenlerle değil. Ne zaman bir tiryakinin
    sigarayı bıraktığını duysam benimle ilgisi olmasa bile içime bir sevinç dolar. Yıllardır
    aldığım binlerce teşekkür mektubu bende sonsuz bir mutluluk yaratır.

Çok kez hayal kırıklığına da uğradım tabii. Buna iki kategoriye ayırdığım tiryakiler
    neden oldu. Sigarayı kolaylıkla bırakan fakat özellikle de geçen bölümdeki uyarıya rağmen
    sonra yeniden başlayan ve bir daha bırakamayan tiryakilerin sayısı beni çok üzüyor. Bu
    yalnızca okuyucular için değil aynı zamanda seanslarıma katılan kişiler için de geçerlidir.

Yaklaşık iki yıl önce bir adam vardı. Çok üzgündü, ağlıyordu. “Bana bir hafta
    boyunca sigara içmemem için yardımcı olursanız size 1000 pound vereceğim. Bir hafta
    dayanabilirsem başaracağımı biliyorum.” dedi. Belli bir ücret aldığımı ve onun dışında para
    vermesine gerek olmadığını söyledim. Grupların birine katıldı ve o kadar kolay başardı ki,
    kendisi de şaşırdı. Sonra bana çok nazik bir teşekkür mektubu gönderdi.

Seanslara katılanlara ayrılmadan önce son olarak “Sakın unutmayın bir daha bir tek
    tane bile sigara içmek yok.” derim. Bu adam giderken “Hiç merak etmeyin, Allen bir
    bıraktım mı bir daha hiç içmem.” dedi.

Uyarımı tam olarak anlamadığını fark etmiştim. “Şimdi ne düşündüğünüzü biliyorum
    ama altı ay sonra?” diye sorduğumda bana “Allen, bir daha hiç sigara içmeyeceğim”
    yanıtını verdi.

Yaklaşık bir yıl sonra yeniden aradı. “Allen, Noel’de küçük bir puro içtim ondan beri
    günde yine iki paket sigara içmeye başladım. Ona “İlk telefon görüşmemizi anımsıyor
    musunuz) Sigaradan o kadar nefret ediyordunuz ki bir hafta boyunca sigara içmemenizi
    sağlarsam bana 1000 pound ödemeyi önermiştiniz.” dediğimde “Anımsıyorum. Ne kadar
    aptallık ettim değil mi?” dedi. “Bir daha sigara içmeyeceğinize dair verdiğiniz sözü
    anımsıyor musunuz?” diye sorduğumda “Biliyorum çok geri zekalıyım.” diye yanıtladı.

Bu şuna benziyor. Boğazına kadar bataklığa batmış ve yakında tamamen batacak
    bir insana rastlıyorsunuz, dışarı çekiyorsunuz, size teşekkür ediyor ve altı ay sonra
    yeniden içine atlıyor.

Aynı adamın daha sonra katıldığı başka bir seansta söyledikleri çok ilginçti.

“İnanır mısınız, oğluma yirmi birinci yaş gününe kadar sigara içmezse 1000 pound
    vereceğimi söyledim ve verdim. Şimdi yirmi iki yaşında ve baca gibi sigara içiyor. Bu kadar
    aptal olduğuna inanamıyorum.”

“Oğlunuza nasıl aptal dediğinizi anlamıyorum. O hiç değilse yirmi iki yıl tuzağa
    düşmemeyi başarmış ve kendisini ne gibi bir felaketin beklediğini de daha bilmiyor. Oysa
    siz biliyordunuz, yine de ancak bir yıl dayanabildiniz.” karşılığını verdim.

Sigarayı kolaylıkla bırakan fakat sonra yeniden başlayan tiryakiler başlı başına bir
    sorun oluştururlar. Onlara yardımcı olabilmek için yakında ikinci bir kitap çıkaracağım. Bu
    arada siz sigarayı bırakırsanız LÜTFEN RİCA EDİYORUM AYNI HATAYA BİR KEZ DAHA
    DÜŞMEYİN. Tiryakiler bu kişilerin bağımlılıkları devam ettiği ve sigarayı özledikleri için
    yeniden başladıklarını sanırlar. Aslında bırakmakta hiç güçlük çekmedikleri için sigaradan
    artık korkmazlar ve “Arada bir içmemde bir sakınca yok, bir daha bağımlılık kazansam bile
    yine bırakırım nasıl olsa.” diye düşünürler. Korkarım olay bu kadar basit değil. Sigarayı
    bırakmak kolay da bağımlılığı kontrol altında tutmak olanaksızdır. Sigarayı bırakmanın en
    önemli şartı sigara içmemektir.

Beni hayal kırıklığına uğratan ikinci kategori ise bırakmayı denemeye cesaret bile
    edemeyecek derecede korkanlar yada denese bile çok savaş verenler kategorisidir.
    Buradaki temel sorunlar şunlardır.

1. Başaramamaktan korkmak. Başaramamak ayıp değil ama hiç denememek
    büyük aptallık. Olaya söyle bakın: Bir yere gizleniyorsunuz fakat sizi arayan
    yok! En kötü durumda başaramazsınız o zaman da durumunuz şimdikinden
    daha kötü olmaz. Başarırsanız ne kadar iyi olacağını düşünün. Fakat
    denemezseniz başarısızlığınızı garantilemiş olursunuz.

2. Paniğe kapılmaktan ve kendini perişan etmekten korkmak. Bu yüzden endişe
    etmenize hiç gerek yok. Bundan sonra hiç sigara içmemenin size ne gibi bir
    felaket getireceğini düşünün. Hiç. Sigara içmeye devam ettiğiniz zaman ise
    başınıza felaketler gelecek. Panik sigaradan kaynaklanır ve kısa sürede yok
    olur. En büyük kazanç bu korkudan kurtulmaktır. Yoksa tiryakilerin kollarının
    bacaklarının kesilme riskine sigaradan aldıkları zevkten dolayı mı
    katlandıklarını sanıyorsunuz? Paniğe kapıldığınızda derin bir nefes almanız
    yeterlidir. Başkaları moralinizi bozarsa onlardan uzaklaşın. Bir garaja, boş bir
    büroya yada başka bir yere gidin.

Ağlamak istediğinizde utanmayın. Ağlamak gerginliği atmanın en iyi yoludur.
    İçinden geldiği gibi ağlamak insanları her zaman rahatlatmıştır. Oğlan
    çocuklarının ağlamamaları gerektiğini söylediğimizde çok büyük kötülük
    yaparız. Zavallılar gözyaşlarını tutarlar ama dişleri, birbirine vurmaktan
    zangırdar. Duyguları dışa vurmak, uzun süre erkekliğe yakıştırılmadı. Fakat
    insanlar duygularını içlerine atmak için değil dışarı göstermek için
    yaratılmışlardır. Bağırın, çağırın, tepinin, kartonları dolapları tekmeleyin.
    Verdiğiniz savaşı, kaybetmemeniz gereken bir boks maçı olarak görün.
    Zamanı kimse durduramaz. Her geçen dakika içinizdeki canavar biraz daha
    ölür. Kaçınılmaz başarınızı kutlamaya başlayın.

3. Talimatlarıma uymamak. İnanılması güç ama bazı tiryakiler “Yönteminiz
    bende etkili olmadı” diyorlar. Sonra talimatlarımı –yalnızca bir tanesini değil
    tümünü –nasıl hiçe saydıklarını anlatıyorlar. (Açıklığa kavuşturmak için
    bölümün sonunda bir kontrol listesi vereceğim.)

4. Talimatlarımı yanlış uygulamak.
    En önemli hatalar:

A) “Sigarayı düşünmekten vazgeçemiyorum.” Tabii vazgeçemezsiniz ve
    denemeye kalkarsanız korku ve mutsuzluk yaratırsınız. Bu akşamları
    uykuya dalmak gibi bir şeydir: Siz denedikçe güçleşir. Ben her sabah
    kalkarken yada her akşam yatarken yüzde doksan sigarayı
    düşünürüm. Önemli olan ne düşündüğünüzdür. “Canım öyle çok
    sigara istiyor ki!” yada “Ne zaman özgür olacağım?” diye düşünürseniz
    durum kötü. “YAŞASIN, artık özgürüm!” diye düşünürseniz mutlu
    olursunuz.

B) “Bu bedensel bağımlılık ne zaman kaybolacak?” Nikotinin vücudunuzu
    terk etmesi uzun sürmez ama vücudun ne zaman nikotin istemekten
    vazgeçeceğini söylemek olanaksız bir şeydir. İnsanın kendisini boş ve
    güvensiz hissetmesi açlık, üzüntü veya stres tarafından
    kaynaklanır. Bu yüzden “irade yöntemi” uygulayan tiryakiler sigarayı
    kesin olarak ne zaman bıraktıklarını tam olarak bilmezler. Vücut
    nikotin istemezse ve siz yalnızca açlık duyarsanız veya stres
    içindeyseniz beyin hâlâ “Bu senin sigara istediğin anlamına gelir” der.
    İşin komik tarafı nikotin isteğinin geçmesini beklemenize gerek yoktur,
    zaten o kadar hafiftir ki fark edilmez bile. Biz onu bir istek olarak biliriz:
    “Canım şimdi sigara istiyor.” Diş doktorundan çıktığınızda çenenizdeki
    ağrının geçmesini mi beklersiniz? Tabii ki hayır. Günlük yaşamınıza
    devam edersiniz. Çeneniz ağrısa da mutlusunuzdur.

C) “Sigardan kurtulduğunuzu fark edeceğiniz anın gelmesini beklemek.”
    Bunu beklerseniz yalnızca bir korku daha yaratmış olursunuz. Bir kez
    “irade yöntemi” ile üç hafta boyunca sigarasızlığa dayanmıştım.
    Sigarayı bırakmış eski bir okul arkadaşıma rastladım. Nasıl olduğumu
    sorduğunda “Üç haftadır idare ediyorum.” Dedim. “Ne demek üç
    haftadır idare etmek?” diye sordu. Ben de üç haftadır sigara
    içmediğimi söyledim. Bunun üzerine bana “Peki şimdi ne yapacaksın?
    Yaşamının gerisini idare etmekle mi geçireceksin? Ne bekliyorsun ki?
    Başardın artık. Artık tiryaki değilsin.” dedi.
    Kendi kendime “Haklı, neyi bekliyorum ki?” diye düşündüm. Ne yazık
    ki o zamanlar tuzağın mekanizmasını bilmiyordum ve kısa bir süre
    sonra yeniden başladım. Fakat bu noktayı aklımın bir köşesine
    koydum. Son sigaranızı söndürdüğünüz an sigarayı bırakmış
    oluyorsunuz. Önemli olan ilk andan itibaren sigara içmemekten
    mutluluk duymaktır.

D) “Canım hâla sigara istiyor.” O zaman aptalsınız. “Sigarayı bırakmak
    istiyorum.” dedikten sonra nasıl “Bir sigara içmek istiyorum” dersiniz?
    Bu bir çelişkidir. “Bir sigara içmek istiyorum dediğiniz zaman “Ben bir
    tiryaki olmak istiyorum” demiş olursunuz. Sigarayı bırakmış kişiler
    sigara içmek istemezler. Ne istediklerini bilirler. Kendinizi
    cezalandırmaktan vazgeçin artık.

E) “Benden geçti artık.” Neden ki? Yapmamanız gereken tek şey
    kendinizi zehirlememektir. Yaşamınıza son vermek zorunda değilsiniz.
    Bakın, çok kolay. Önünüzdeki bir kaç gün biraz sıkıntı çekeceksiniz.
    Vücudunuz nikotin isteyecek. Bu süre içinde hep şunu düşünün:
    Eskisinden daha kötü bir durumda değilsiniz. Sigara içtiğiniz süre
    içinde de sigarasız kalabiliyordunuz, uyurken, kilisede, süpermarkette
    veya kütüphanelerde. O zamanlar buna pek aldırmıyordunuz. Şimdi
    bırakmazsanız yaşamınızın sonuna dek sigarasızlıktan
    yakınacaksınız. Sigara yemeğin, içkinin, arkadaş partilerinin zevkini
    artırmaz tam tersine azaltır. Vücudunuzun hâlâ nikotin istediği
    zamanlar bile güzel bir yemek veya arkadaş toplantıları hoş olaylardır.
    Yaşam çok güzel bir şeydir. Aralarında tiryakiler de olsa insanların
    içine girin. Unutmayın yoksunluk duyan siz değilsiniz, tiryakilerdir.
    Hepsi teker teker sizin yerinizde olmaya can atar. İlk olmanın ve
    dikkatleri üzerinize çekmenin tadını çıkarın. Sigarayı bırakmak,
    üzerinde bol bol konuşulabilecek güzel bir konudur, özellikle de
    tiryakiler sizin hoşnut ve mutlu olduğunuzu görünce. Hayranlık içinde
    yüzeceksiniz. Buradan önemli olan yaşamın başından beri keyfini
    çıkarmak. Tiryakileri kıskanacak hiçbir neden yok. Tiryakiler sizi
    kıskanacak.

F) “Kendimi perişan ve gergin hissediyorum.” Bu ancak talimatlarıma
    uymazsanız başınıza gelir. Sorun nerede onu bir düşünün. Bazıları
    söylediğim her şeyi anlar, her şeye inanır ama işin başında sanki
    felaket bir şey olacakmış gibi dünyanın sonu gelmiş havasına girer.
    Yalnızca kendi isteğinizi değil aynı zamanda dünyadaki bütün
    tiryakilerin özendiği bir şeyi yapıyorsunuz. Sigarayı bırakmış herkes –
    hangi yöntemle olursa olsun- ruhsal dengesine kavuşur ve sigarayı
    düşündüğü zaman içinden “YAŞASIN! ARTIK ÖZGÜRÜM!” diye
    sevinir. Sizin de amacınız buysa daha ne bekliyorsunuz ki? İşe bu
    düşünceyle başlayın ve sonuna kadar öyle devam edin. Kitabın geri
    kalan bölümü size başka bir alternatif olmadığını gösterecektir.
    -

• Ellerin Dert Görmesin
  • classsara ne durumdasın,bizi bilgilendirsen.Bende champix kullanıyorum ve bu gün sigarasız 22. günüm.
  • Paylasim icin tesekkurler. Ben sigarayi birakali 1.5 yil oldu. 4 yil icmisligim vardir. Benim sigarayi birakmama en cok yardimci olan faktor sigaranin zararlari baslikli video izlemem ve makaleler okumam oldu. 1 hafta icmedikten sonra sigara birakma hattini aradim ve beni bir hastaneye yonlerdiler. Orda akcigerin ne durumda oldugunu tespit etmek icin bir boruya nefesimi ufledim. Dusuk derecede bozukluk tespit edildi. Akcigerin kendini yenilemesi(eskisi gibi tam saglikli olmayacagini soyledi doktor) yaklasik 3 yili bulacagini soyledi. Bana 1 ay boyunca hergun sabah aksam gargara yapmami soyledi doktor. Bende 1 ay boyunca sabah aksam gargara yaptim. Bol bol su ictim ve sakiz cignedim. 1 ay sonrada tamamen biraktigimi hissettim acikcasi. Benim sigarayi birakma hikayemde bu. Umarim birakmak isteyen herkes cok gec olmadan birgun birakir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: antebi

classsara ne durumdasın,bizi bilgilendirsen.Bende champix kullanıyorum ve bu gün sigarasız 22. günüm.

Antebi bey Neredeyse 100 gündür içmiyorsunuz bu gün itibariyle. Tebrik ederim. Ve amacımız sigaraya ara vermek değil tamamiyle hayatımızdan çıkarmak olmalı. Aynen devam... Benimde baya bir oldu, artık sigara içmeyen biri olarak hayatıma devam ediyorum. Ve pişman değilim kesinlikle. Önceki mesajlarımda dediğim gibi bırak canımın istemesini kokusunu duyduğum an kaçıyorum.Çünkü beynimde bu olayı bitirdim. Tütün ürünlerinin hepsinden uzak durmak gerekiyor ama 2 kez nargile içtim. Ama siz yinede içmeyin derim nargilede olsa. Sigarasız hayat Sigara içen birine anlatılamayacak kadar güzel :)))
  • tebrikler, darısı diğer arkadaşların başına...
  • Bu kadar uzun konu görmedim :) Benim bildiğimi söyliyim Sigara istememizin sebebi Nikotin bağımlısı olmanızdır KAndaki nikotin seviyesi düşmeye başıyınca vucut sigara Bütün sigara bıraktırma ürünleri nikotin bandı elektronik sigara vs.
    Hepsi sadece nikotin verme amacı ile çalışır sigara gibi nikotin yanında birçok zehir vermezler
    O yüzden sigaradan daha az zararlı olduklarını düşünüyorum

Sigara Paketleri üzerinde tek bir sigaradan aldığınız nikotin mg olarak verilir.Günde içtiğiniz sigaradan yola çıkarak aldığınız mg bulabilirsiniz.eğer başka yollardan siz bu kadar mg nikotini alırsanız sigara ihtiyacı duymazsınız.

Eğer nikotin oranını belirli oranlarda azaltarak giderseniz Zorlanmadan sigaradan kurtulabilirsiniz. Elektronik sigara bu yöntem uygulanmaktadır.

Arzu ederseniz sitemize göz atabilirsiniz.

http://www.markasigara.com/sigara-birakma-seti

• Ne durumdasınız acaba?
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.