Şimdi Ara

Eski bayramlarda neler yapılırdı? Şöyle bir göz gezdirelim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
1
Favori
10.232
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Nerede o eski bayramlar" diyorum aynı rahmetli dedem gibi. Tadı tuzu kalmadı hiçbirşeyin artık. Şimdi önümdeki fotoğrafa bakıyorum, ucunu yakalayabildiğim bayram yerine.. Aynı dedem, aynı babam gibi "Ah... " diyecek oluyorum, içimden bir ses; "Sus... Bayramlara birşey olduğu yok... Sen yaşlanıyorsun o kadar, yaşlandıkça aynı dilindeki tat alma zerrecikleri gibi ruhundakileri de yitiriyorsun birer birer... Sus... Yılları, bayramları suçlama..." diyor. Haklı olabilir mi?

Ama o zaman neden cocuklar artık Arife gecesi, bayram için alınan ayakkabılarını yatağın önüne koymuyor? Neden yeni giysilerini sabah gözlerini açar açmaz ilk görecekleri yere asıp yatmıyorlar yataklarına? Ve neden güneşin ilk ışıklarıyla yataklarından fırlayıp "Merhaba" demiyorlar bayrama???

Küçücük şeyler mutlu olmamıza yeterdi bizim. Kendi oyuncaklarımızı yapmamız için önümüze konan kumaş kırpıntıları, kıymıksız bir parça tahta, hatta limon kabuklarıyla dünyalar yaratırdık kendimize...Resimli masal kitaplarıyla hayaller ülkesine yelkenler açardık hergün. Oysa bak... Çocuklar elektronik oyuncaklarından bile haz almıyor şimdi.. Masal kitaplarını bir kenara fırlatmış çoğu, ama uzay çağının eğlence araçları yetmiyor onlara.Hayaller ülkesine yelken açmıyorlar görmüyor musun? Gerçek uçak biletleriyle gidebilecekleri ülkeleri istiyorlar... Ben, çamurdan pastamın, buluttan dondurmalarımın tadını bugün bile duyabiliyorum ruhumda.

Neyse efenim.. Hepinize mutlu, huzur ve sağlık dolu bayramlar..

Eski bayramlarda mahallelere "bayram yeri" kurulurdu. Dönmedolap, atlı karınca, salıncak vs vs.. Öyle elektrikle falan çalışmazdı bunlar, tamamen insan gücüyle..

Eski bayramları resmeden bir ilüstrasyon

Seyyar salıncakcı gezerdi sokak, sokak.. Çocuklar binmek için sıraya girerlerdi..

Bayramdan günler öncesi tebrik kartları gönderilirdi..

Daha da eskilerde, bayram boyunca akşamları Hacivat ve Karagöz oynatılırmış..

Bayram günü sokaklarda gezen, pamuk helvacı, kağıt helvacı, macuncu, elma şekerci, baloncu.... Hepsi zamanla yokolup gittiler. Oysa ne güzeldi hepsi..

Seyyar fotoğrafçı gezerdi.. Buna şipşak fotocu denilirdi.. Bayram Günü hatırası için fotoğraf çekilirdi.. Bütün aile beraber fotoğraf çekildiği gibi, mahallenin delikanlılarıda yeni aldıkları bayramlıklarıyla fotoğraf çektirirlerdi..

Elbette daha birçok şey yaşandı ve unutulup gitti.. Yeni Türkü'nin de dediği gibi;

Yenik düşüyor herşey zamana
    Biz büyüdük ve kirlendi dünya.

• Çok güzel insansın lan Elzemsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ted Mosby -- 25 Ekim 2012; 17:24:57 >
  • Ollum yok eski bayram falan nesil insanlar değişti teknoloji değişti anlayın artık yav
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.